CHRISTELIJK- N1EUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. Provinciale la. 92. 1895. Dinsdag 7 Met. legenda laargang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN P. J. Siegers. iiir. P. J. F. v. Voorst Vader. C. J. Huvers. H. M. Kloppers. W. Maas, burgemeester van Serooskerke, en J. Bos. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. M. Noordijke. C J. Huvers, en W. J. Vader van 's Gravenpolder. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. HOOFDKIESDISTRICT HULST. P. Moes. aftredend lid, en D. J. Oggel, oud-lid. Het Calvinisme. Kerknieuws. School nieuw s. ZENDING. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ONZE CANDIDATEN ZIJN HOOFDKIESDISTRICT MIDDELBURG. beide aftredende en voort» HOOFDKIESDISTRICT GOES. HOOFDKIESDISTRICT THOLEN. .Het CslTmisme ia zijn ei genaardige trekken, en zijn con»- cieutieuze en Teerkraehtige werk zaamheid, geleid door eene on begrensde onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan Gode onfeil baar Woord, onder de aanvoe ring van die Printen van Oranje, waaraan het Christelijk Europa verplichtingen heeft, die het nu, dank aan de Motley'» en Maciulay't, begtht te erken nen". (GitOEN VAN PBINlUEi.s). Als de Midd. Crt. het nu eens heel hatelijk zeggen wil dan spreekt zij van „die Calvinisten". Dan heeft zij bij voor keur alleen die enkele leiders op het oog die leeraar zijn of kerken by de „Kuype- riaansch-doleerend-afgescheiden-gereformeer- den", gelijk zij ze noemt. De anderen, met name de hervormden, zijn dan altyd volgens de Midd. Crt. geen Calvinisten. Afgedacht van de dwaasheid om aan de antirevolutionaire party een kerkelijk stempel te willen geven, geiyk de Middelburger zoo gaarne doet, dunkt ons ook de onderscheiding tnsschen Calvinisten en niet-Calvinisten zoo weinig juist dat wij niet nalaten kunnen op deze historische ketterij de aandacht te ves tigen. De naam Calvinisten by voorkeur als scheldnaam gebezigd is dit inderdaad niet. Eer zonden wij mogen vragen of men dan de geschiedenis niet kent, of men dan, zelfs met liberale geschiedschrijvers, als v. Vloten, Bakhuizen v. d. Brink, A. Pier- son, Busken Huet, Fruin, Motley zoe wei nig op de hoogte is, om niet te weten dat juist zij om strijd het Calvinisme als het stempel van het volkskarakter eeren. Antirevolutionairen, in welk kerkgebouw zy overigens opgaan, dit staat hier geheel buiten de antirevolutionairen aanvaarden dezen naam als eerenaam, dewijl zy hunne vaderlandsche geschiedenis kennen, en zy hunne voorgangers, ook die va* onzen tijd, eer en achting bewijzen. Zy stellen nog zooveel vertrouwen in deze mannen dat zy zich niet door den eersten den besten liberalen redacteur van de wijs laten brengen. Mogen wy nog even aan enkele uitspra ken van de voortretfelyksten onder hunne broederen herinneren? (1) Ook mr. W. H. de Beaufort heeft eens in de Gids een waardeerond artikel aan do Calvinisten gewijd. Hazebroek, „kind van het Réveil", noemt zich ook Calvinist. Hy zegt(a) „lk ben een zoon van Calvyn; ik erken de gave Gods in dezen hervormer aan de kerk geschonken. Ik erken, binnen de gren zen die het Woord ons stelt, oók de hei lige verborgenheid van de eeuwige genade verkiezing Gods die kenmerkend was in zijne leer en meermalen naar hem is genoemd. Doch in nog dieperen zin aanvaardt hy het Calvinisme, hem nit de geschiedenis en nit eigen waarneming niet onbekend. Hoe het zy zoe lezen wy elders Hoe het zij, het feit is daar en zal niet licht door iemand worden ontkendNeder land heeft Luther vereerd en liefgehad, maar het heeft zich aan Calvijn on dei wor pen; Calvijn is de geestelijke patriarch van NedeCand. Onze Heere nam eens een pen ning en vroeg„Wiens is dit beeld Des Keizern „Geeft dan den Keizer wat des Keizers is en Gode wat Gods .'is". „Ik neem het kerkelijk metaal waaruit ons christelijk volkskarakter is gevormd. Ik vraag welk beeld dit metaal vertoont. Het antwoord is: Calvijns. Geef dan Calvijns wet Calvijns en Gode watGodes is. Hoort Bungener. (4) Holland had evenmin als Schotland van hem (Calvijn) de eerste evangelische zaden Ontvangen. Maar het vond in hem waar naar het eerst had gesm: chten te midden der verschrikkelijkste stifden voor zijne vrijheden, voor zijn geloof, waardeerde het hoe langs zoo meer hetgeen hij het had gegeven. En Van Oosterwyk Bruijn sprak in 1872 op de Wereldconferentie tot de Fransche afgevaardigden Nadat het licht der reformatie ons van uit Duitschland verschenen was, hebben de Hollandsche Christenen allen in dea Calvi- nistischen geest gevonden datgene waar heen hunne ernstigste begeerten strekten en Calvijn was Franschman. Ds geest van Calvijn is in onze Nederlanden doorgedron gen langs den weg van Genève. Ds. Alb. v. Toorenenbergen beschrijft de redenen van Oranje'» overgang tot het Calvinisme aldus By de Lutherschen mocht prins Willem gevonden hebben persoonlijke vroomheid en levendige godsvrucht, maar de groote her schepping om den mensch persoonlijk deel te doen heb ben aan het leven in eiken kring Gedachtenis 1884; blz. 121. Hasebroek. Dicht en Ondicht II blz. 89. (4) Bungener Calvijn, blz. 315. Verslag 6e vergadering der Wereldcon ferentie, blz. 6. Voor driehondeid jaren. en op elk gebieddat vond hij alleen hij de Calvinisten. De luthersche kerk had het anti-paganistische wezen der Calvinistische herVorming nooit begrepen. In burgerlijk beheer, in staatsvorm had zij de kracht der persoonlijkheid nooit gekend in de kraoht van haar onmiddellijke gemeen schap met God. Wel had zjj den paus als stedehouder van Christus verworpen, maar de priester ln de kerk en de landheer in den Staat waren haar nog te veel tusschsn- personen, terwijl de hervormde van niemand afhankelijk zyn wilde dan van God Almachtig, met wien hij door Christus als den eenigen priester naar de Schrilt als het onfeilbaar Woord zjjns Gods in de innigste betrekking des levens verbonden zich wist, en wien hij in allé levenservaringen zich wijden wilde. Maar ook als party naam aanvaarden wy den naam Calvinisten nietal erkennen wy met Groen van Prinsterer, dat bet nous somnes issus de Calvin onze kracht is en met van Vloten dat het Calvinisme de bron onzer sterkte is. Eerstgenoemde zet „Het beginsel onzer kracht is onze oor sprong; wjj z\jn ^elgen van het Genève van Calvijn". En laatstgenoemde zyn tegenvoeter accompagneert hem aldus Wat het licht voor onze oogen, de lucht voor onze longen is, dat is eenmaal het Cal vinisme geweest voor het vaderlandde bron zijner sterkte en van zijn bestaan. Nog een liberaal van den echten stempel A. Pierson zei De kenmerkende karaktertrek van het Calvinisme is de gehoorzaamheid aan Gods Woord en juist daardoor die echte dege vrijheidszin,| die mannen van alle kerke lijke indeeling verbindt. En vooral op deze laatste onderscheiding komt het aan. Juist omdat wy onvoorwaardelijk buigen voor Gods Woord, juist daarom vragen wy voor onszelf de vrijheid om ook op staatkundig terrein, ook in de keuze van leden der provinciale staten alleen die mannen te mogen kiezen die zulks ook doenen die ook in het overigens prozaïsohe bestnnr onzer provincie de eerej Gods Jen vreeze voor Zyn Woord meer en meer als leiddraad voor het streven der Overheid wenschen erkend te zien. Dat is de beteekenis van de verkiezing voor de tweede kamer, maar ook voor de provinciale staten, die de bakermat der eerste kamer is. Dat is de reden dat by de aanstaande verkiezing voor de provinciale staten, daar waar men ernstig den strijd heeft aange bonden, alle antirevolutionairen, zoo luther schen als gereformeerden, zoo hervormden als kerken A. B. en C., te zamen, met ver eende krachten, zullen pogen niet alleen te behouden wat Gods goedheid ons reeds gaf, doch ook te gewinnen, wat door af treding openviel, en de meerderheid in het alonde Calvinistische Zeeland, worstel perk en vereenigingspunt menigmaal van Oranje en Nederland in den stryd voor onze rechten en vrijheden, om te zetten in antiliberalen geest. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gapinge door ds. B. ten Cate te Lopikerkapel. In de maand April werd de Byzon- dere School te Goes bezocht door 189 leerlin gen, waarvan 168 geen enkelen schooltijd verzuimden15 leerlingen verzuimden minder dan 3 schooltyden en by 6 beliep het verzuim van 3 tot 10 schooltyden. In het geheel bedroeg het schoolver zuim in deze maand 0.87 pCt. tegen 0.37 iu April 1894. Telgen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rot terdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onder wijs gedurende twee jaren, ten ware zy zich door wangedrag of door gebleken on geschiktheid voor de betrekking van vroed vrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien jkunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wy naar de St. Ct. AGENDUM voor den Clasfikalen Zen dingsdag, te houden in het kerkgebouw der Geref. Kerk te Goes DONDERDAG 16 MEI 1895. I. Voorm.balf 10. Openingswoord door Ds. A. LITTOOY van Middelburg. II. Yoorm. 11. Buddings invloed op het ker- kerkelijk leven in Zeeland. Inleider Ds. M. KEULESANS, (met diseussie). Pauze. Gelegenheid tot het gebruiken van ver- verschingen in de consistoriekamer. Koffie, Melk, Broodjes, Eieren enz. zijn tegen ge ringe vergoeding te verkrijgen. III. Nam. '1 uur. Belangrijke mededeelingen van het Zendingsveld der Ger. Kerken in Oost- Indië doorDs. J. H. FER1NGA van Klun- dert. (Gelegenheid tot het doen van vra gen.) IV. Nam. half 4 uur. Wat is in de tegenwoordige omstandigheden te doen om de belangstelling in den arbeid der zending meer te verlevendigen Inleider Ds. L. VAN DER VALK van Schevenin- gen. (Met discussie.) V. Nam. 5 uur. Slotwoord door ds. J. D. VAN DE VELDEN van Middelburg. Namens de Classikale Commissie a. h„ O. EERDMANS, Voorz. W. KAPTEIJN, Secr. Door de rechtbank te Zierikzee is G. J. H., koopman in grsnen en vee te Tholen thans verkeerende in staat van faillissement, wegens bedriegelijk bankbreuk veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Met belangstelling znllen velen onzer lezers ongetwijfeld vernemen, dat er eene levensschets zal verschijnen van wijlen ds. D. P. M. Huet, laatst predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Goes. Blijkens achterstaande (advertentie zal de uitgave geschieden bij de bekende firma Jacques Dusseau Co. te Amsterdam. Goes. Tot vierden candidaat by de a. s. verkiezing der Provinciale Staten is door al de aaneengesloten Liberale kiesver- eenigingen in dit distriet gekozen de heer J. G. P. Timans, burgemeester te 'sHee- renhoek. Goes- De heer H. Ossewaarde oud leerling der Ambachtschool en gediplo meerd bouwmeester is als onderwijzer be noemd aan een ambachtschool te Amster dam. Te Aardenburg geraakte een met vlas geladen waggon der stoomtram in den brand. De conducteur had nog even den tyd om den waggon af te haken. Wagen en vlas zyn verbrand. Aangesteld zyn tot rijksveldwachter J. C. De Schipper, rijksveldwachter-jacht opziener, te Veere; tot rijksveldwachter jachtopziener I. Troost, gemeente-veldwach ter te Zuid Beierland (standplaats Veere). Voorts zyn verplaatst met 11 dezer de rijksveldwachters J. C. De Schutter, voor noemd van Veere naar Vlissingen N. J. Van Garderen, van Goes naar Noord wijk F. Bardok, van Noordwijk naar Goes. Tot ontvanger der directe belastin gen enz. te Lekkerkerk is benoemd de heer J. H. Meerdink, thans te Breskens en tij delijk ontvanger te Ainerongen. De surnumerair des dir. belastingen enz J. D. Naske nit de inspectie Middel burg is gedetacheerd te Ternenzen. Vlissingen. Tot deurwaarder hy de plaatselijke belastingen alhier Is benoemd de heer P. J. Ventteville te Veere. Door den gemeenteraad van St. Annaland is met algemeene stemmen tot regent van de weezen-armen benoemd de heer N. Bruijnzeel. Mocht de door Patrimonium te Vlis singen opgerichte vakvereeniging van metaalbewerkers zich gedurende een jaar in bloei verheugen, Vrijdagavond beproef de zij, op verzoek van andere vakmannen, ook eene vakvereeniging voor timmerlie den, modelmakers, metselaars en schilders op te richten. Die poging gelukte, zoo dat tot, de oprichting werd besloten en een voorloopig bestuur werd gekozen. De afdeeling Vlissingen is de tweede veree- niging van Patrimonium in ons land, die met succes werkzaam is tot het bevorderen der oprichting van vakvereenigingen. M. C. Wissenkerke. Ter gewone algeqieene jaarlijksche vergadering van de Kolenver- eeniging „Ons Belang" alhier jl. Zaterdag avond in de openbare school gehouden, werd door het bestuur dier vereeniging over het boekjaar 1894 5 rekening en ver antwoording gedaan. Daaruit bleek dat de uitgaaf had bedragen f 2416,31 Vt en de ont vang f 2385,59Va. Er was dus eene meer dere uitgaaf van f 30,72 deze werd echter gedekt door een voorraad kolen in de pakhuizen ter waarde van f 36,15Vs. De kolen werden den leden geleverd voor 65 cent per H. L. vrij op den wagen op de kaai, 74 cent per H. L. vrij aan huis, 78 cent per H. L. uit het pakhuis te Geersdijk en 82 cent per H. L. uit het pakhuis te Wissenkerke. Met algemeene stemmen werden herbe noemd de aftredende Secretaris C. N. van der Heijde en de beide aftredende Com missarissen van toezicht P. C. Meulenberg en Abr. Heijboer. De plattelandsclub in de Kamer. Patrimoni urn (orgaan van het Chris telijk Werklieden-Verbond van dien naam) schrijft Nu is er sprake in de Tweede Kamer van een plattelandsclub. Krijgt deze vaste vormen en wordt daartegenover gesteld een handelsclub, een krijgsmanclub, enz., dan zal de zelfzucht haar schoonste triom fen vieren, want dan wordt het zachtjes aan alleen de vraag wat is voor my voor- deelig? De Nederlander (antirevolutionair) meent dat die eenvoudige woorden den vinger leggen op een wonde, die steeds gevaarlijker wordt. In de laatste jaren verkondigt men, niet als een beschuldiging, maar als iets, dat van zelf spreekt, dat de regeereude klassen steeds alleen voor zichzelven heb ben gezorgd, dat elk zijn eigen belang be hartigt. Zelfs respectable Kamerleden ontzien zich niet deze leer min of meer openly k te verkondigen. Als een regeeringsmaat- regel toevallig aan dezen meer dan aan genen ten goede komt, dan heet het, dat het deswege genomen is, en dat het nu ook tyd wordt om een maatregel te nemen, waarvan de ander indirect voordeel trekt. Dat elke maatregel moet genomen wor den in 's lands belang, onverschillig wie daarvan eenige indirecte voordeelen geniet, schijnen velen niet meer te beseffen. Met dit demoraliseerend gesjacher, zegt het blad, waarbij de grootste staatsman is wie zijn stem het duurst weet te ver. koopen, bereidt men de komst der demo. cratie voor Men bemerkt niet, dat dit op den voor grond stellen van stands- of klassenhelangen de dood is geweest van elk gezond poli. tiek leven. Benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente Wormer L. Rempt, commies griffier ter secretarie te Zierikzee»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1