I Veemarkt te Nisse, J en Woedt, EEN AANDEEL BIERBROUWERIJ 3 ft 3 (i) 3 CD 2 verkoopen MEUBILAIRE GOEDEREN, verkoopen Alsmede een AANDEEL zal geen voortgang hebben. aanbesteden Gemengde Berichten. ADVERTENTIES. 1 I I I Maandag 13 Mei 1895. Notarishuis Middelburg publiek verkoopen eenen Netten Woensdag 8 Mei 1895, Landbouvv-, Melkers- en Zoldergereedschappen HUISRAAD, Op de hofstede bestaat geen gelegen heid tot stalling. Vrijdag 10 Mei e. k V E 11 li O O PEN: eenige Openbare Verkooping. op Woensdag 22 Mei 1895, openbaar verkoopen met Schuur en Erf, een Woonhuis,Koetshuis en Tuin Inmiddels uit de hand te koop, op Maandag 13 Mui 1895, publiek verkoopen: met liet recht van Erfpacht de pacht aan perceel no. 477. De verkooping van den Inventaris Ho- Café „DU COMMERCE" te Vlissingen op 8 Mei a. s. J. 1)K VOS. EEK KÉ.BIHET spreken en Is bijna gebeel doof. In het linkerneuagat een poliepde amandelen zeer vergroot patient ademt zwaarde linker borst is kleiner dan de rechter en de geheele linkerhelft der borstkas en ger dan de rechter. Sedert jaren pijn in de linkerzij, en pijn in het hoofd sedert een jaar. Toen zij drie maanden oud was, werd zij zonder goed gevolg ingeënt, daarom werd zij later nog eens geënt, er kwamen een of twee pokken op. Patient is het kind van gezonde ouders, en er kon geen enkele oorzaak voor deze opvallend achterlij ke ontwikkeling van het meisje gevonden worden. Ik zeide bij mij zei ven dat het duide'ijk was dat dit kind door de inenting schade geleden had want deze was zonder resultaat gedaan derhalve moest het organisme door het gif overweldigd geworden zijn. VoorschriftThuja Occidentalis 30, twee droppels per dag gedurende 4 weken. En nu, let op hetgeen volgt, en vergeet niet, hoe troosteloos de toestand van dit kind was, ja levenslang geweest was. De 13 Juni bracht de mosder het meisje tot mij en berichtte woordelijk „De algemee- ne toestand is veel verbeterdmijn dochter kan bepaald beter spreken hoofd en gezicht schijnen ons niet meer zoo een zijdig toe, zij hoort beter." De verordening werd herhaald7Juli Hoofdpijn verdwenen; pijn in de zij veel beter, gevoelt zich opgeruimder en krach- tiger. Zoo behandelde ik haar verder. Zij kreeg nog Thuja 100, en dbn 7 October schreef ik in mijn dagboekZij spreekt veel beterzoodat ik haar goed kan ver staan en hoort ook veel beter. Daarbij is de linkerkant der borst den laatsteu tijd ▼oordeelig ontwikkeld. Bij mjj bestaat er geen twijfel aan dat dit meisje aan eene chronische inentingsvergiftiging leed". Prov. blad no. 42 bevat onderstaande circulaire van den commissaris der koningin, aan heeren burgemeesters in Zeeland. „Het feit, dat bij aanneming van schepe lingen bij 's Rijks zeedienst geene aanbreng- gelden meer worden gegeven, schijnt niet van algemeene bekendheid te zyn. Volgens mededeeling van den Scheut bij nacht, Di recteur en Commandant der Marine te Hellevoetsluis, doet zich ten kantore van den fungeerenden Commies van aanneming der Marine te Vlissingen telkens het geval voor, dat aanbrengers van schepelingen, die daarvoor dikwerf reiskosten gemaakt hebben, teleurgesteld worden, wanneer zij vernemen, dat geen aanbrenggeld wordt uitbetaald. „Ook schjjnen in het algemeen de voor waarden tot aanneming bij 's Rij kn zee dienst weinig bekend te zijn, zelfs bij ge meentelijke autoriteiten. „In verband hiermede zijn van die voor waarden exemplaren gedrukt, waarvan een hiernevens is gevoegd. „Ik heb de esr U te verzoeken bij voor komende gelegenheid de jongelieden, dis zich bij U mochten aanmelden ter ver krijging van do vereischte stukken tot vrij willige dienstneming bij 's Rijks zee dienst met het bovenstaande in kannis te willen stellen, teneinde teleurstelling te vookomen." Een verslinder. Jan had twaalf eieren en een kabeljauw gegeten, Toen hij, als sloeg hij pas aan 't eten, Een dubblen schellingskoek en twee flesch wijn nog vroeg, En sprak: „Dat's maar vooreerst; lang niet genoeg Dies riep het gansch verbaasd publiek „Dat gaat nooit goed, die man^wordt Ziek worden riep een dokter, aanschou wer van 't geval, Wie zoo kan zwelgen, vrienden, geloof n mij, is liet al O breede schaar dier lezers, die rijp en groen yerslindt, Die al wat „intressant" is maar dat slechts smaaklijk vindt, Ik spel niet dat straks opstand van binnen komen zal, Noch dat ge ziek zult worden Voor waar, ge zijt het al Jongelingsbode Melkleverantie op Zondag. Indertijd maakten wij melding van een artikel in de Heraut over de melkleverantie op Zondag. Dit artikel trok insgelijks de aandacht van een deskundige, den heer Sinnema te Garijp, en hij schreit thans aan de Heraut De vraag of op Zondag het melk leveren aan de fabriek evenzeer als dagelijks moet plaats hebben, zonder ze te laten bederven wat volstrekt niet mag wordt tweeerlei beantwoord. Tegenover het getuigenis van velen, die beweren, dat het voor den goeden gang der zaken noodzakelijk is, staat het gevoelen van weinigen, die zeggen, dat de fabriek des Zondags stil moet en kan staan. Ik schaar mij onder de laatsten en acht het niet ondienstig in dezen mijne ervaring eens mede te deelen. Sedert Mei 1893 ben ik als directeur werkzaam aan de fabriek voor zuivelbe reiding te Garijp (Fried. Dagelijks wordt hier gemiddeldui. 10.000 L. melk ver werkt, terwijl des Zondags de fabriek geheel Tl staat. Dat dit laatste voor de cousumtie schadelijk is, kan ik ten sterkste tegenspreken De bewijzen heb ik voorhanden, da, de boter zoowel als de kaas op de wereldmarkt kan wedijveren, zoo in kwaliteit als in pJJ Vail schadelijke gevolgen door liet lusten der fabriek op Zondag is in t gehee geen sprake. Ik zou veeleer van een zegen spreken, ook in dezen gelegen in het heiligen van den Rustdag. Indien bij hen, die zich vereenigen om eene zuivelfabriek op te richten, het be ginsel vooizit: De Zondag is de dag des Heeren, die daarom geheiligd moet worden, waarom ook de Zondagsrust zooveel mogelijk dient bevorderd, en zij zoeken daarbij een directeur, die hetzelfde beginsel belijdt, dan geloof ik zullen er weinig fabrieken meer verrijzen, waar Zondags gewerkt wordt. Waar ons Gereformeerde volk meent, dat het oprichten eener zuivelfabriek noodig is, vereenige het zich het te doen, opdat het zich niet hebbe te beklagen, als het blijkt, dat de „lieden der wereld" hen voor ge weest zijn. In de Amst. Crt. deelt een lezer mede dat hij na zijne personeele belasting ten volle betaald te hebben per waarschuwing nogmaals ten kantore geroepen werd, waar het bleek dat een ambtenaar zich indertijd vergist had en een halven cent te weinig had berekend. Schier ongeloofelijk is verder de bijzon derheid, dat men den belastingschuldige nog de kosten van de waarschuwing liet betalen. Woensdag woedde boven Deventer en omstreken een hevig onweer, vergezeld van geweldige regenbuien. De bliksem sloeg in een molen. De molen brandde geheel at. Een winkelier te Joure heeft iemand in zijn nabijheid wonen die slecht bekend staat. Hij maakt veel gebruik van sterken drank, is dan opgewonden en lastig. Met dezen persoon had de winkelier ruzie gehad over de plaatsing van een vat in de steeg en die persoon was daarbij in drift ontstoken Toea nu ongeveer half twaalf het gezin van den winkelier in de kamer zat, klonk een schot, dat 4 ruiten verbrijzelde en zelfs de sponning daartusschen. Niemand werd gedeerd en dadelijk ijlde men de straat op waar men bedoelden persoon zag vluchten, Men schrijft uit Utrecht De nieuwe gouden tientjes met de beel tenis der Koningin, die voor eenige weken de Munt verlaten hebben, doen hier „op geld". Zij worden reeds in den aanvang verkocht voor vijftien gulden en dezer dagen hoorden wij zeli's voor een exemplaar te vergeefs twintig gulden bieden. De vooraad, die dit jaar is aangemunt, is dan ook zeer klein ruim een honderd tal en afgaande op de fabelachtige prij zen, di», naar men zegt, betaald worden voor een exemplaar van het voor eenige jaren aangemunte zestigtal, waarop voor de eerste maal de beeltenis van Koningin Wilhelmina prijkte, js het verklaarbaar, dat de bezitters der thans vervaardigde muntstukken deze niet gemakkelijk uit handen geven. Op het graf van wijlen den wacht meester der kon. marechaussee G. Hoekman te Osch zal binnen kort een gedenksteen geplaatst worden van wege het kader der divisie in Limburg en N. O. Noordbrabant. Een Duitscher wist Maandagochtend op een slinksche manier in te dringen in het gesticht der Franciscanessen te Eem- nes, terwijl alle zasters op een na ter kerk waren. Deze hoorde gerucht, ging naar de bovenkamer, zag den man zitten en wierp de deur in het slot. De veld wachter werd geroepen en de man ver klaarde Ferdinand Cordee te heeten, te Milwaukee geboren te zijn en een reis te doen van Hamburg naar Amsterdam. Ver dachts werd bij hem niets gevonden, zoo dat hij op vrije voeten gesteld werd. Het geval verwekte in het gesticht vrij wat opschudding. Uit goede bron deelt men aan de Nieuwe Prov. Gron. Crtmede, dat het plan opgevat door het Leger des Heils, om ook in ons land eene landkolonie te stichten, bij Ivele welwillende landgenooten onder steuning vindt. De gelden voor dit doel komen bij het hoofdbureau gestadig in onder de giften behoorde eene van f 1000. Bovendien hebben een paar landbouwers zich bereid verklaard op deze kolonie te wonen, en have en goed aan het Leger des Heils kosteloos af te staan. Men hoopt nog in het laatst van dit jaar dit plan aanvan kelijk in vervulling te brengen, en ziet men reeds uit naar een geschikte plaats om deze kolonie te stichten. Naar wij ver nemen heeft men het plan om deze kolonie Ju Groningen of in Drente te stichten. Het Leger des Heils verwacht van eene land- kolonie in ons Vaderland, evenals dit in Engeland het geval is, veel heil voor wer- keloozen, en hen die in maatschappelijken nood vorkeeren. De equipage van het Ned. schoener- schip Anna rapporteert dat tijdens het schip met stilte dreef, op zes mijlen van de Afri- kaansche kust, bij Alkuzemasbaai, eene boot langszijde kwam, waarin zich zeven man bevonden, die den gezagvoerder gedood en den stuurman gevaarlijk verwond hebben. Er waren nog zeven andere booten in de nabijheid. (Dit bericht werd door Lloyds agent van Gibraltar naar Londen geseind). De „Stamboul" meldt een vreeselijk geval van schijndood. De Italiaansche con sul te Mersina in Klein-Azië, de heer Ovidio Rossi, was de vorige week met veel plech tigheid begraven. Op den avond van de begrafenis hoorde iemand, die, omdat van de vingers van den overledene de ringen niet waren afgenomen, welke hij altijd had gedragen, bij het graf als wacht was geplaatst wijl men vreesde voor graf schennis een ijselijk gegil uit het pas gesloten graf opstijgen. Hij ging de fa milie waarschuwen en men haastte zich de kist te openen het was echter reeds te laat men vond het lijk omgekeerd in de kist liggen, de haren uitgerukt en de oogen uit het hoofd puilende. De ongeluk kige was in de kist gestikt. Het vermogen der Rotschilds. Het vermogen der familie Rotschild bedraagt in ronde cijlers vijf milliard gulden, daar van bezit de Fransche familie één milliard. In het jaar 1875 bedioeg het vermogen der Rotschilds nog niet de helft dezer som, deze is dus in 18 jaar meer dan verdubbeld. Men heeft uitgerekend, dat dit kapitaal in 1965 tot de enorme som van 15U milliard gulden zal zijn aan gegroeid. Met de rente van dit kapitaal zou men 37 millioen monsclien, dus de ge heele bevolking van Frankrijk, kunnen on derhouden. In 1800 bezat de grootvader der Rotschilds niets, eerst r.a den slag bij Waterloo heeft hij zijn fortuin gemaakt. Belangrijke ontdekking op Saturnus. Reeker, de astronoom van het observatorium op den Alleghanyberg, maakte gebruik van de helderheid der laatste nachten en den gunstigen stand van Saturnus, om de ge steldheid van den binnensten ring der planeet te onderzoeken. Het is hem gelukt, vast te stellen, dat de binnenste ring, zooals men ook vermoedde, uit een oneindig aantal kleine lichamen bestaat, Hij kon deze lichamen duidelijk genoeg onderschei den, om waar te nemen, dat zij des te sneller omwenteling om de planeet hebben, hoe dichter in de nabijheid derzelve zij zich bevinden. Bij deze ontdekking, waar over de astronoom eerstdaags in de Parijsche academie van Wetenschappen nadere mede- deelingen zal doen, wint het vermoeden grond, dat ook de buitenste ring van Sa turnus een samenstelling van vele kleine hemellichamen is, ofschoon hij zich aan het oog van den waarnemer voordoet als een gesloten ring, die om de planeet draait. De sigarenpuntjes-industri*. Deze in dustrie wordt in Duitschland op eene merk waardige wijze gedreven. Er bestaat een bloeiende vereeniging, welker leden tot de hoogste kringen behooren. Zij draagt den naam van „Cigarren-Abschiiitt-Sammler- Verein." Gij zijt in een café, in den schouwburg, aan het station, op straat, in de club, het doet er niet toe waargij haalt een sigaar te voorschijn en wilt er het puntje afbijten of afsnijden haltdaar komt een net heer naar u toe. Hij grijpt zeer beleefd uw sigaar en knipt er liet puntje af, met een klein instrumentje, daarna doet hij het in een nikkelen doosje, laat dat in zijn vestzakje glijden, geeft u de sigaar weer terug, groet heel beleefd en weg is de sigarenpuntjesverzamelaar. Deze, op die manier buitgemaakte sigaren- puntjes, worden naar het hoofdbestuur der vereeniging, gezeteld te Lahr in Baden, opgezonden, waar zij in baaltjes van 50 kilo worden verpakt en aan de snuiffa- brieken verkocht. De opbrengst, die vrij aanzienlijk is, daar deze nijverheid in geheel Duitschland wordt gedreven, wordt ge schonken aan inrichtingen van liefdadig heid, in het bijzonder aan weesinrichtingen. Zoo de Heere wil hopen den Mei onze geliefde Ouders MATTHIJS WESTSTRATE 4 Mei'95. ijg Haarlemmermeer, EN JACOMINA MOELIKER hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinzoon M. WESTSTRATE. Yoor de talrijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het over lijden van mijne echtgenoote, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijn aller- innigsten dank. Uit aller naam A. SCHRIJVER, Logement „de Koophandel". Goes, 29 April 1895. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling op zijn 70sten geboortedag hem betoond. J. LOOISE. GrijpskerkeHunnikeuhof. Uitgeloofd premiën. Zie aanplakbiljetten. J De Notaris J. DE YOS zal op telkens des voormiddags ten 10 ure w. o.zeer mooie Pianino, Cilinder- bureau, Secretaire. Chiffbiiière,Kleer- Linnen-, Buffet, Boeken- en andere Kasten, notenhouten Boogkabinet, Sa Ion-, Collies-, Uittrek en andere Tafels, Stoelen met en zonder tiyp, Tête a tête, Ledikanten, Bedden, Ta pijten, Karpetten. 2 Werklianglam- pen, BRANDKAST uit de fabriek van F. Wittiiers te Birmingham, 7 stel Jaloii8iën, Kachels, Koffiehuis tafels en Stoelen, een groot Zeil ge schikt voor zaad- of wagenzeil, par- tijlje Japonstoffen, 2 geïllustreerde Statenbijbels en veel meer andere Goedei en. Alles te bezichtigen MAANDAG 6 Mei a. s. van 104 uur. De Taxateurs en Vendumeesters, DE GROOT HONDIUS. Er bestaat dagelijks gelegenheid tot het bijbrengen van zuivere goederen. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 uren, op de hofstede „De Eendiiagt" onder Middelburgbewoond door Ands. Dingemanser in bet openbaar 1 bruin Ruinpaard oud 5 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 10 jaren, 1 zwart Mer- ïiepaard oud 15 jaren, 1 vos Merrie- paard oud 2 jaren, 22 baatgevende Melkkoei- -dgS en, 2 kalidragende gende Vaarden, 2 Weivaarzen, 2 ja rige Vaarzen, 8 Kweek kalvers, 1 Var ken, 11 jonge Biggen, 1 Schaap met Lammers, 2 jarige Schapen, 40 Kip pen en 1 Haan, 2 Karnhonden met hokken 2 Menwagens met toebehoorcn, 1 Yeei wagen, 1 Melkkar op veeren, 1 Driewielskar, 2 Ploegen, 1 Waleploeg, Eggen in soort, Rolblok, Sleepdeur, Voorsleper. Veldslede, Arreslede, Handblok, Turk, houten Varkenshok, Voederbakken, Mangelmolen, Kort- molen, Windmolen, Geeselstoel Watervat, Watertobben, Waterbak, Kiekenren, Vleeschblok, Trappen, Ladders, Hekken, Horden en Staken, 1000 groene Mutsaards, Vaamhout,, Paardenwant EENE PARTIJ alsKarn, Roomtonnen, Emmers, Botertobbe, Koperen- en Tinnen Melkkannen, Melkvaten, Teelen VOORTS EENE PARTIJ waaronder: 1 mahoniehouten Boogkabinet, 1 ge schilderd Boogkabinet, Tafels, Stoe len, Kastklok, 2 Bedden met toe- behooren, Dekens, Matten, Vloer- kleeden, Boekenkast, Boeken, 1 Achterlaadjachtgeweer en meer atidere goederen. Met de veiling van het vee zal precies ten één ure worden aangevangen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Nieuw- en St. Joosland zuil en op des namiddags te 2 uren in het openbaar op het Gemeentehuis aldaar hbt met aanwezige Keien be straten van den Zandweg in den Oud St. Joosland polder, met aanhoorige werkzaam heden. Aanwijzing in loco op den dag dei be steding des voormiddags te 11 uren. Het bestek ligt ter inzage en inlich tingen zijn te verkrijgen, iederen werk dag bij den Burgemeester. Nieuw- en St. Joosland, 2 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VAN WAARDE. J. BAURDOIX Secretaris. De Notaris J. W. VERHULST zal op Woensdag 8 Mei 1895, des namiddags te twee uren, voor het huis gemerkt A 105, in de Langstraat te Arne- meiden, in het openhaar als: Kabinet, Bureau, Cilinderkastje, Penanttafel, Tafels, Stoelen, Bedden met toebebooren, Waschtafel, Spiegels, Schil derijen, Kachel, Glas-en Aardeweik en meer. De Notaris PILAAR, te Goes, zal Dinsdag 14 Mei 1895, des namiddags te2'/a uur, te Goes in de „Peins van Oeasje", in Tiendrechten in de gemeenten Goe"i HoedekenskerkeOvezand 's heer ArendskerkeHe 'mkenszandBorsele, IersekeKapelle, Kloetinge en 's Gra venpolder. Gemiddelde jaarlijkscho opbrengst (1880 —1894) f837.43. Te veilen in perceelen en in massa. in Tiendrechten, in de gemeenten Drie wegen en Kruiningen. Gemiddelde jaarlij kache opbrengst (1880 —1894) f 216,50. Gedrukte Notitiën te verkrijgen ten kan tore van genoemden Notaris PILAAR. De Notaris Pil. M. DE RONDE BRES- SER te lleinkenszand zal des voormiddags te 10 uren te Heinkenszand, in de Gemeente-herberg, ten verzoeke van den heer J. Dominicus, bierbrouwer aldaar, in het EENE IN WERKING ZIJNDE benevens staande en gelegen te Heinkenszand op het dorp, kadaster Sectie B nos 611 764 en 772, samen groot 0.12.89 H.A. Te veilen in 2 perceelen en in massa. Inlichtingen te bekomen bij den ver- kooper en ten kantore van den notaris. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des morgens te 10 uren, bij de sluis te Wemeldingegemeente Kattendijke, aan na te noemen put, aan den ondergrond dier werken en aan een perceel dijk, gelegen te Kat- tendijk', kad. sect. A nos. 740 en 746, waarbij volgt B. 100,000 OESTERS boven de 38 m.M., 100,000 OESTERS boven de 28 m M., 7,000 OESTERS beneden de 28 m.M., Zeeften, Bakken, Banken, ledige en aangeslagen Pannen, Roeiboot, enz, enz. Inlichtingen te bekomen bij C. VAN OOSTEN te Wemeldinge. Notaris. TE KOOP: voor weinig geld met NIEUW ONDERSTEL en geheel NIEUW GESCHILDERD bij S. DE KAM Mr. Timmerman, Oostkapelle,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2