ItttCHTSAAk i:v. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. ting ware volkomen Verdiend, en meerderen mochten ze dan wel ontvangen. Is het niet al te veel van de bescheiden heid gevorderd om dat te willen opleggen IJ schijnt waarlijk bang te zijn, dat er visitatie gehouden wordt? Als er geen verdachte waar en contrabande is, behoeft u daar niet zoo bevreesd voor te zijn. Is het niet al te veel gevraagd, als een ander op de grenzen van uw erf komt om daar te loeren, en trachten mee te nemen, wat van zijn gading wezen kan, hem dun niet te mogen toeroepen, dat gij zijne be doeling best begrepen hebt en te doen zien, dat gij op uw hoede zijt Wat is het anders, dan nu gedaan is, door te trachten u den steun te verschalfen van een smaldeel antirevolutionairen door te speculeeren op kerkelijke hartstochten? Ja, zoo doorzichtig is de taktiek, dat een eerlijk radicaal Mr. de Koo in een stukje (dat tot mijn spijt niet in zijn ge heel door u is opgenomen, hoewel 't het lezen overwaard is) de handelwijze tee- kende met den naam „t'oorbeeldeloos ge knoei" en der liberale partij onwaardig. Als uw eigen vrienden u dat toeroepen, en u wijzen op de eer van de vlag, zou 't dan zulk een misslag van ons wezen, uwe bewegingen na te gaan, en onze kie zers met uwe taktiek bekend te maken Zou het niet kinderlijk onnoozel wezen ons te houden, alsof wij de bedoelingen niet doorzagen, en maar in rustige rust neder te zitten Eerlykheid gebiedt te spreken waar zwij gen onvergeeflijk zou zijn. Hartelijk zal ik mij verheugen, als „de eenvoudigste kiezer" ons schijnheilig spel zooals u het belieft te noemen, doorziet. Als dat geschiedt, zal het niet in uw voor deel wezen. Vriendelijk noodig ik u echter uit, met de stukken te bewijzen waar wij de goe gemeente misleiden met allerlei drog redenen tegen personen en waar ik over personen heb geschreven Is het niet waar wat geschreven is, we derleg u het dan, dat zal helpen, maar maak er u met geen groote woorden af. Toon u dan aan dat wij uw taktiek om eerst de Caleinisten zwart te maken en geesel en brandmerk toe te dienen, en laar door de stemmen van sommige twijfelaars te winnen verkeerd hebben ingezien. Dan waarlijk, een glimlach konden wij niet bedwingen, toen wij u, Midd. Crt. als censor zagen optreden, en ons te waar schuwen voor het kweeken sicvan gods diensthaat. Ik verblijd mij, dat u daar zoo tegen zijt, welk een nieuw tijdperk zal (er dan aanbreken voor het Middelburger dagblad I Geloof mij, juist de felle godsdiensthaat, die er uit de stukken der Midd. Crt. sprak, heeft mij de pen doen opnemen, om er tegen te getuigen. Wat is het spreken van afgescheidenen en doleerenden, van schijnheiligheid, cynisch egoisme enz. anders dan de uiting van die booze hartstocht? Onder de leuze van de godsdiensthaat wordt de strijd aangebonden en het ver roeste en vernagelde geschut weder opge zocht, om dienst te doen tegen het cleri- calisme Tegen het clericalisme 1 Mag ik u opmerken, dat die leus tame ly k ongelukkig is gekozen, want daar zijn wij het hartelijk mede eens. Al de rechte Calvinisten zijn anti-cleri- calen. Als het u te doen is, om ons te treffen, dan is h it het beste, eene andere leus te nemen, want deze raakt ons niet, hoewel zy er eigenlijk op gericht was. Het zal eene vergissing of een schrijffout zijn. De bedoeling spreekt echter duidelijk. Als het in 't belang is der Midd. Crt. dan verdenkt zij een ieder die haar heilig huisje aanraakt, van heiligschennis te ple gen, terwijl zy zelf met alle vrijmoedig heid, het heiligste, wat een ander belijdt, niet ontziet, maar door het slijk sleurt. Duidelijk is het nu gebleken, wat wij, „anti-clericalen" in de toekomst te wachten hebben. Het hoofdartikel van dezen dag in de Midd. Crt. is te duidelyk. Mr. de Koo heeft er terecht opgewezen de „Calvinisten zullen er mee rekenen". Wij hopen er om te denken. In plaats dat die gedachte ons zal be angstigen en neerdrukken, zal zij ons aan vuren, om met kracht onze beginselen te belijden, als getrouwe burgers van Neder land, als inwoners van Zeeland, wien nie mand het recht van bestaan zal kunnen ontzeggen, ook de Middelburger niet. Zonder godsdiensthaat, zonder schelden, zonder insinuaties tegenover andersdenken den hopen wij voor ons beginsel te blij ven strijden, en toe te zien, dat wij bewaard blijven eene andere vlag te laten zien dan tegenover de revolutie het geloof. Is de afstraffing verdiend? W. H. OOSTEN. 4» Al dat gescheld op de Bedrijfsbelasting, nu wy er eenmaal aan gewoon zijn, baat niets. Laten wy er nu even den draak mee steken. Gij kent de „formulieren". Dat zijn de biljetten A en B en nog eens A en B en nog eens, ja tot wel twaalf keeren A en B. Op deze biljetten worden tal van bij zondere of bijzonier lastige 1 vragen gedaan, vragen die reeds aan menig slacht- off<-r veel hoofd' rekens gekost, en menigen liaisva l >r e.'i !u In avjiil scltrjvens be zorgd hebben. ln die formulieren nu is eenige wijziging gekomen. Vooral in de biljetten „Aa 1" en „B a". Eenige nieuwe vragen zyn verrezen, eene waarvan aldus luidt „Hoeveel personen rijzen voor uwe zaak?" De ministriëele viaag herinnert aan het uithangbord voor zeker kroegje „In de rijz-nde man alhier „lapt men jenever, brandewijn en bier". Doch dit daar gelaten. Wij wilden alleen opmerken dat het aantal vragen belangrijk vermeerderd en gedetailleerd werd, en dus de karwei van invullen weer wat grooter is geworden. Gevolg er van zal zijn? Dat vele schapen zullen rijzen in de schatting hunner scheerders; doch dat de minister Pierson en de bedrijfsbelasting niet zullen rijzen in de achting van vele „belastingplichtigen". Maar de papieren van de eerlijke aan gevers zullen er mede rijzen. 1 Mei '95. Door den minister van oorlog is de cur sus voor burger-hoefsmeden te Breda opge heven. Deze cursus zal in het vervolg wor den gehouden te Roermond op dezelfde wijze als te Amersfoort. In de St. Crt. zijn opgenomen de sta tuten van de vereeniging tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen aan chris telijke scholen te Middelburg. Zij stelt zich ten doel het geven van normaallessen aan jongelieden, welke tot onderwijzers en on derwijzeressen in de christelijke scholen wenschen te worden opgeleid. De vereeniging heeft tot grondslag Gods Woord. Leden dezer vereeniging zijn hoofden en onderwijzers van bijzondere scholen voor christelijk onderwijs op Walcheren, die zich tot wederopzegging verbonden hebben, dit onderwijs gezamenlijk te geven. De centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Sluis heeft de aftredende leden de Bats en Hammacher weder candi- daat gesteld. Zy stelde in de vacature v. d. Bildt den heer J. Erasmus, burgemees ter van Cadzand. Die in het kiesdistrict Goes stelde de heeren I. D. Fransen v. d. Putte, W. F. K. Lenshoek en W. F. J. Wagtho. Voor den 4en zetel is een her stemming noodig. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oppenhuizen ds. P. J. van Melle te Nijkerk op de Veluwete Borsele (toez.) dhr. C. Touw,cand. te Utrecht_ De Vrije Ger. Gemeente tc 's Gra- vanhage heeft aldaar een opleidingsschool voor predikanten geopend, die als leeraren inde Vrye Gereformeerde Gemeenten wen schen werkzaam te zijn. Als docent aan die inrichting is benoemd ds. C. Groene- weg te Rotterdam, vroeger te Goes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Het O. M. bij de arr. rechtbank aldaar heeft twee jaar gevangenisstraf met minde ring geëischt tegen den kwartiermeester L. nan boord van het Ned. stoomschip Enge land beklaagd van wederrechtelijke toeëige- ning. De verdediger, mr. Lucaste, pleitte eene zachtere straf. 14 Mei a. s. uitspraa k. Door dezelfde rechtbank zijn Dinsdag veroordeeld wegens: mishandeling: P. H. L., 14 j., daglooner Hulst, tot f 3 b. s. 3 d. h. openbare schennis der eerbaarheidTh. R., 27 j., arbeider, Sas van Gent, tot 1 m. gev. straf' diefstal: L. G., 27 j., en J. B. B., 19 j., werklieden, beiden Terneuzen, elk tot 7 d. gev. straf; huisvredebreukW. M. B., 29 j., visscher, Cadzand, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling van een ambtenaar en we- derspannigheidJ. H., 24 j„ arbeider, Co- lynsplaat, tot 1 m. gev. straf, en vernieling P.'H. d. H., 20 j., ketelmaker, Middelburg, tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vlisslngen. Het commandement over H.M. Kostschip Bulgia werd heden door Luiten, ter zee le klasse G. F. G. Gobius overgenomen van den Luitenant ter zee le klasse C. J. G. de Booij. Kamperland. Over de Maand April verzond het telefoonkantoor alhier 22, ont- ontving 27samen 49 berichten. Op de hofstede van E. de Jonge te Yerseke is de kwade droes onder de paarden geconstateerd. VI. Crt. Te St. Maartensdijk bracht een trekhond 16 jongen ter wereld. Allen zijn springlevend. Zeventien nageljongens, in dienst Ier maatschappij „de Schelde", die werkzaam waren aan het te Middelburg in het droog dok in reparatie liggende stoomschip Smeroe hebben Maandag het werk gestaakt, wijl zy meer loon vorderen. De kwestie was, dat jl. Zaterdag ook eenige Middelburgsche jongens als nagel jongens waren aangenomen tegen een cent per unr meer en de Vlissingers dat ook wiide Dit werd geweigerd op grond, dat de Vlissingsche jongens per dag nog 20 cent extra krijgen als schadevergoeding of zoogenaamd koffiegeld. Hun eisch werd alzoo niet ingewilligd en tevens werden zij uit den dienst der maatschappij ontslagen. Reeds in den |voormiddag keerden zij naar Vlissingen terug. Goes. Dhr. A. A. Hendrikse, bewaarder in de Strafgevangenis alhier is benoemd tot bewaarder in het timmeren aan het op voedingsgesticht voor jongens te Averéest bij Dedemsvaart. Zondagavond 11 uur wandelden onder Enschedé drie personen! huiswaarts toen zij zes kennissen ontmoetten, van welke een, zekere Plas oud 18 jaar, een der drie aangreep en hem een doodelijkken steek in de buik toebracht. De getroffene, zekere v. Riet, oud 23 jaar, en niet gunstig bekend, was terstond een lijk. Aanleiding tot den moord was wraak. De dader is in arrest en heeft alles be kend. j In een twist tusschen twee reizende kooplieden onder Amersfoort heelt de een een doodelijke messteek in de buik gekregen. In de Betuwe staan bijna alle kersen- boomen in vollen bloei. In verschillende veenderijen in Z. O. Friesland hebben de turftrekkers het werk gestaakt. De eisch is lü cent loonsverhoo- ging. Alles is rustig. Ds eisch van de veen arbeiders te Beets is ingewilligd. Te Maastricht is een moeder van een talrijk gezin te water geraakt en ver dronken. Men schrijft aaii het Rutt. N. blad: De Middelb. Ct. meent ons bericht uit Arnemuiden, dat daar vóór enkele dagen 13 geraamten zouden gevonden zijn, te moeten tegenspreken. Haar tegenspraak is echter een bakerpraatje. De geraamten zijn niet, zooals zij beweert, twee jaar geleden gevonden, maar in de Paaschweek van 1895. Wanneer zij er belang in stelt, willen wij met genoegen den naam opgeven van den eigenaar der schuur, waar de ge raamten gevonden werden, en van den timmerman, onder wiens tleiding de ver gravingen geschiedden. In (het najaar van 1894 werden in dezelfde buurt nog twee geraamten ontdekt misschien zweefde dit der M. Ct. door het hoofd Falb's weervoorspellingen De maand Mei zal zich onderscheiden door talrijke onweders en hooge tempera tuur, welke alleen in het midden der maand een weinig daalt. Terwijl de eerste helft van Mei, met uitzondering van de dagen omstreeks 8 Mei, tamelij k droog is, zal daarentegen de laatste helft rijk aan regen zijn en onweders, soms met storm gepaard. Van 1 tot 5 MeiEerste dagen warm en tamelijk droog weer; |misschien eenig onweer. Later wat kouder. Door eene kleine oorzaak is een kind van een jaar te Assen in treurige omstan digheden overleden. De kinderwagen waarin de kleine was (geplaatst by de woning, heeft wind gevat en is toen omgevallen bij den kuil voor mestverzameling. Daar uit kon het kind slechts als lijkje worden opgehaald. Uit Oldeholtpa komt het bericht, dat ook daar een holbewoner is te vinden. Hendrik Veld, ruim 70 jaren oud, heeft een gat in den grond gegraven, ter lengte van ongeveer 6 M. en ter breedte van on geveer 3 M., Waarvan |de kamer een oppervlakte heeft van ongeveer 9 M2. en de overige ruimte is ingenomen door een bedstede en een gang Een zolder is hierin niet te vinden alleen een soort rieten dakje moet hem voor den regen beschermen. De man, die hierin sedert jaren alleen |woont, verzekerde dat niettegenstaande den stren gen winter, het in zijn verblijf niet ge vroren had. Te Haarlem hebben 300 werklie den bij het timmeren het werk gestaakt. Ook de patroons hebben zich thans ver- eenigd en besloten geen van de stakers meer in het werk te nemen. De werksta kers plaatsen zich aan de stations om werk lieden die van elders komen tov terugkeer aan te manen onder genot van reisgeld. Eene echtscheiding is te Strijen eene zeldzaamheid, doch de vorige week is er eene in de registers van den Burger lijken Stand ingeschreven. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, is er sedert het bestaan van de registers van den Burgerl. Stand (1812) nog nimmer in die gemeente een echtscheiding inge schreven. Tegen aardappelziekte De bouillie-Bordelaise heeft sedert hare uitvinding eu invoering in de Praktijk vele veranderingen ondergaan. In het eerst nam men 8 kilo kopervitriool ei) 15 kilo kalk op 100 liter water. Men ontdekte echter dat een zwakkere oplossing ook goed werkte, en daar de eerstgenoemde op lossing moeielijkheden oplevert bij het verspreiden, werden er oplossingen gebezigd in de verhouding, van 1 a l'/s procent, doch deze bleken te zwak te zijn, zoodat de oplossing van 3 procent als de beste te beschouwen is. Deze wordt op de volgende wijze ver vaardigd Voor 100 liter mengsel worden 2 kilo kopervitriool in 8 liter heet water opge lost en 2 kilo kalk |in 8 liter water gemengd. Daarna voegt men bij de vitri ooi-oplossing, onder gestadig ro:ren 84 li ter water, waarna men het kalkmengsel steeds roerende er bijvoegt, wat vrijwel 100 liter oplossing van 2 procent geeft. De vooral' plaats gebad hebbende oplos sing van de stoffen verhindert, dat onop geloste doelen in het mengsel komen, die de bladeren zouden schaden, en de spuit verstoppen. Te Veendam wekt het volgende ge val veler aandacht. Een stuk rogge is bezig geheel weg te sterven en aan het gebruik /an vervalschte kunstmeststof fen, aan de schadelijke beBtanddeelen daar van, wordt dit toegeschreven. Verleden jaar werden op hetzelfde veld, in stalmest uitstekende aardappelen verbouwd. De rog ge is daarom gezaaid en als meststof is aangewend 4 baal kaïniet en 2 baal slak- kenmeel, terwijl er dit voorjaar 1 baal chili is overgebracht. Aan de laatste nu wordt de kwaal toegeschreven. Door des kundigen wordt een onderzoek ingesteld. Naar uit Batavia aan de N. R. Ct. geseind wordt, zou Nja Ma kam zich on derworpen hebben. Nja Makam is het beruchte bendehoofd van Lamga (XXVI Moekim in groot Atjeh) die bij de troebelen in Tamiang een groote rol heeft gespeeld. Londensche bladen deelen de volgen de aardigheid mede van „Oom Paul", den president der Transvaal. Eenigen tijd gele den ontving hij een bezoek van den hertog van Abercorn. Deze vond Jiet noodzakelijk den president mede te deelen dat hij twin tig jaar lid van het parlement en zijn va der onderkoning van Ierland was geweest. „O," antwoordde Oom Paul, „dat is nog niets. Mijn vader was schaapherder Om inktvlekken te verwijderen. Men kan hiertoe aanwenden eene oplos sing van pyrosforzure notron. Dit zout, in elke apotheek verkrijgb lar, grijpt de plan- tenvezels niet aan en vormt met het ijzer- oxyde van den inkt een kleurlooze verbin ding. Men bestrijkt de inktvlek eerst met talkpoeder en wascht dan zoolang met de oplossing totdat talk en inkt beide verdwe nen zijn. Vlekken van aniline-inkt worden ver wijderd door ze te bevochtigen et sterken alcohol, welke met een weinig salpeterzuur is aangemaakt. Menigeen zal de moeite niet te veel zijn om een kostbare teeke- ning of geschrift aldus te redden. Zaterdagochtend bezweek te Epinal (Frankrijk) plotselingde dyk van het water reservoir van het kanaal. Het water richtte groote verwoestingen aan. In eenige dorpen werden huizen geheel vernield, zonder dat het den bewoners gelukte, zich te redden. Om twee uur in den namiddag had men reeds 38 lijken gevonden. De schade, aan woningen en het gewas toegebracht, is zeer groot en wordt op meer dan l.ÜOO.ÓOU francs geschat. Ook verschillende dorpen in den omtrek werden geheel overstroomd. Een later bericht omtrent leze ontzet tende ramp luidt aldus De toestand is hartverscheurend. Overal loopt de bevolking rond met de wanhoop op het gelaat en waar men het oog ook wendt, overal ontdekt men verwoestingen en puinhoopen. Vrouwen, kinderen en grijsaards zoeken onder luid geweeklaag naar de sporen van hunne verdwenen be trekkingen in het slijk, dat de stortvloed heeft achtergelaten, De beek van de Avières, die in gewone omstandigheden een oppervlak heeft van slechts 2 meter, is nu meer dan 2 kilometer breed. Nabij het station van Darneuilles is de spoorlijn op onbeschrijfelijke wijze vernield. De rails zijn omtrent tien meter ver weggeslingerd, de fundeeringen zijn geheel door den stroom meegesleurd. Men keeft een doode koe gevonden, die zes kilometer ver door het water weggespoeld was. Alle bruggen zijn weggeslagen en alle huizen liggen in puin. Te Domévre heeft men Zondagmiddag vijf tien slachtoffers begraven een onafzienbare menigte woonde de droeve plechtigheid bij. Op het kerkhof moest men wachten, daar sommige graven |nog niet geheel gereed waren en van dat oponthoud maakten de geestelijken gebruik om een collecte te houden, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen. Een brigade der gendarmerie waakt over de meubelen en allerhande voorwerpen, die voortdurend op den stroom aanspoelen. De overheden trekken het land door om hulp te verleenen waar zij kunnen. De maire van Domévres behoort met zes leden van zijn gezin tot de slachtoffers. Maandag bedroeg het juiste cijfer der ver misten 86 waarvan 68 lijken gevonden zijn. Het is te vreezen, dat het aantal dooden boven de honderd zal stijgen en het bedrag der schade is op geen millioenen na te bepalen. Omtrent de vermoedelijke oorzaak deelt men het volgende medeHet reservoir had een oppervlak van 1,270,500 Ms. In 1884 werden reeds eenige scheuren in den afsluitda n ontdekt, die met eikenhout werden gehecht en met pleister bedekt. In 1885 had er een doorbraak plaats nabij Bouzey, waardoor de rijksweg van Epinal naar Remiremont over een lengte van 100 M. werd oierstroomd en waarbij eenige huizen instortten. Eenigen tijd te voren had de inspecteur der bruggen en wegen, belast met het onderhoud van dien dam, het gevaar bespeurd en de bewoners van Bouzey gewaarschuwd, zoodat dezen op hun hoede waren. In 1892 had er een tweede ongeluk plaats te Grandrut nabij Epinal. Volgens de laatste berichten heeft de administratie Vrijdagavond bekend ge- muakl, dat er een scheur in den dam was ontstaan. Te Oldenburg zal binnenkort het proces behandeld worden tegen een avon turier, die als dr. Hans Hubertus Partiach twaalf jaren lang het ambt van predikant aan de Lamberti kerk heeft vervuld. Hij staat terecht wegens het verduiste ren van gelden en wegens het onbevoegd voeren van den doctorstitel. Het is geble ken, dat hij onbevoegd was, als predikant op te treden en dat hij zich zijn ambt door middel van valschc akten verworven had maar het schyut dat er geen termen bestaan om hem daarvoor te vervolgen. Het geld, dat hy verduisterde, was een som van 20,000 Mark. Dit geld was door den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, geschonken voor een diaconnessenkuis, dat onder de leiding van Partisch stond; doch de bedrieger gebruikte het voor zijn eigen behoeften. Voorts handelde hij op dezelf de wijs met een gift van 2000 Mark, wel ke de heer Janssen hem later nog eens voor de stichting zond. De heer Janssen had op den verjaardag der stichting zijn portret gezonden voor het diacocessenhuis en Partisch hield dit achter. Toen nu de zoon van den heer Janssen een bezoek bracht aan het diaco- ne8seiihuis, wist men daar niets van dat portret. Het werd in de slaapkamer van Partisch verborgen gevonden. Toen bleek het ook, dat de oplichter het gezonden geld zelf had gebruikt. Hy vluchtte naar Italië, maar werd ge vat en zal nu voor zijn wandaden moeten boeten. Eene lijkverbranding tegen wil en dank. Een merkwaardig geval is te Ant werpen voorgekomen. Een heer, die door een beroerte was getroffen in een spoor wegcoupé, zou eenige dagen later bogra- ven worden. Het lijk lag op een baar in de grafkapel op het kerkhof, toen plotse ling een der gewijde kaarsen het lijkkleed in vlam zette. Het geheele vertrek werd een prooi der vlammen. De lijkbaar ver teerde tot asch en het lijk vond men ge heel verkoold. De werkstaking te Parij» is geëin digdop alle lijnen werd gister weer ge reden en de boulevards en de straten heb ben hun gewoon aanzien herkregen. Te Montreal is brand uitgebroken in eeii tabaksfabriekde schade wordt ge rekend te bedragen een half millioen dollars. Vijftig vrouwen, die uit de vensters zijn gesprongen, zijn alle min of meer ernstig gewond naar het hospitaal gebracht. Uit Luxemburg wordt berich De arrondissements-commissaris Brunard was dezer dagen op de konijnenjacht met zyn zoon, ean 15-jarigen jongen. Aan eene gracht gekomen, wilde hij die overspringen en te dien einde plaatste hy den kolf van zijn tweeloopsgeweer op den grond, aan genen kant der gracht, en wilde, hierop steunende den sprong doen. Doch de beide hanen van het wapen, in de struiken verwarren de, sloegon gelijktijdig neer en Brunard kreeg de twee ladingen in de borst. Hij viel dood neer. De zoon was de eenige van het ongeluk. Een geneesheer werd ge roepen, doch het was te laat. Buiten verantwoordelijkheid der redactie (Stikken worden in geen geval teruggezonden.) Vorstelijk Kerkbezoek. Mijnheer de Redacteur! Het wordt inderdaad meer dan tijd dat over de quaestie van het Vorstelijk kerk bezoek te Nijmegen op 19 Mei a. s. eerst aangezegd en later weder afgezegd, voor het Nederlandsche volk, dat zijn Vorstenhuis liefheeft, het volle licht, zooveel mogelijk opga, en alle romannetjes rechts en links een einde nemen. Nu is zeker niemand meer aangewezen om er over te spreken of te schrijven als de ondergeteekende, die er het meest bij geïnteresseerd is. Ik zal daar om trachten de zaak voor een ieder zoo duidelijk mogelijk te maken. Waarheid is het, dat ik geweigerd heb om de predikbeurt op 19 Mei a. s. af te staan aan mijn mo dernen Collega Tza Haar. Waarom? Niet om eenige veete tegenover zijn persoon. Ik ben hier reeds 21 jaar nevens hem werk zaam, en kan in oprechtheid des harten ge tuigen, wat hij ook gaarne zal toestemmen, dat wij elkander in al dien tijd nog nooit een onaangenaam woord hebben gezegd, of zelfs een stunrsch gelaat getoond. We we ten en gevoelen zeer goed op theologisch gebied, wat afstand of afgrond ons van el kander scheidt. Wij hebben dien bij menig nuttig en aangenaam gesprek nog nooit op kunstmatig-onnatuurlijke wijze zoeken te overbruggen. Zoo bleven we de beste vrien den. En dat zullen we, hoop en geloof ik, weder zijn, als ook deze storm voorbij is. Ieder die mij meer van nabij kent (zooals nu bijna gansch Nijmegen) weet dan ook, dat ik zulk een gezworen vijand ben van alle vijandschappen tegen wien of wat ook dat ik al zeer spoedig uit den weg ga en de eer aan een ander laat, liever dan oor zaak te zijn van onaangenaamheden of be- leedigingen tegenover anderen. Hier echter kon en mocht ik niet wijken of ik zou de heiligste zaak verloochend hebben en verkeerde praktijken hebben be vorderd. Het is namelijk mijne heilige overtuiging, die niet alleen mijne orthodoxe ambtgenooten en de overige orthodoxe leden van den Kerkeraad (de minderheid) doch ook tal van eerlijk denkende modernen en anderen hier met mij deelen, dat de Konin gin-Regentes in haar verzoek om den ondsten predikant te doen optieden, niet heeft ge handeld naar eigen initiatief, doch dat vuil

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2