VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH to. 89. 1895. ALLE BETALINGEN HcgcRife laarpng. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een hartelijk woord onzer „tegenpartij". SKiisifag 80 Iptif. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. voor de Zeeuw uit Walcherenuitgezonderd Vlissingente doen hij den Uitgever F. P. DHUIJ Middelburg. Van af t October '94 is in overleg met den heer Ülemkerk met de administratie van «de Zeeuw» belast de heer C. ORAN JE Lz Voorstad te Goes, die alle gelden in ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. H H. geabonneerden, die gewoonlijk bij dhr. Klemkerk betaalden, gelieven hierop te letten. H E R IJ K. Hoedekenskerke, 30 April des voorm. 's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtsktrk*30 April des nam. Kapelle, ook voor Schore, 6 en 7 Mei. Wemeldinge, 8 Mei. Yerseke, 9 en 10 Mei. Hansweert, 11 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert13 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde 14 Mei en 15 Mei des voorm. Rilland-Bath; 15 Mei des nam. en 16 Mei. De Midd. Crt. is sinds de afstraffing haar door Standaard en Volksstem toegediend, wel iets kalmer geworden, doch een enkele knauw aan het adres van ds. Oosten, o. s. doet zien dat hare zenuwen nog niet geheel tot rust gekomen zijn. Zij schrijft Naar wy vernemen zullen eerst in de vol gende week door ffie anti-revolutionnairon in het district. Middelburg definitief candi- daten gesteld worden voor de a. verkiezing voor de Provinciale staten. Heel vlot schijnt het werk niet te Jgaan. De zich als leiders opwerpende heeron hebben het middelerwijl verbazend druk met zich te bemoeien met de tegenpartij, het geven van ongevraagde adviezen a*n liberalen, radicalen en het bespreken van onze can- didaten Met eene belangstelling, zeker niet onver dacht, geven zij over dit alles hun gevoelen ten beste. Zouden de heeren niet vrij wat beter, wat kiescher, wat flinker handelen, door, in plaats van zulk eene belangstelling aan den dag te leggen voor andermans zaken, liever, als straks hun candidaten er zijn, die aan te bevelen en voor het overige de personen, als zoodanig, onbesproken te laten? Zelfs de eenvoudigste kiezer moet het schijnheilig spel dier heeren doorzien en begrijpen dat zij de goe gemeente misleiden door allerlei drogredenen aan te voeren tegen personen, die, welke gevoelens zij ook op kerkelijk gebied mogen hebben gevoelens die elk moet eerbiedigen en die niet mogen wegen bij verkiezingen, omdat zü alleen voortkomen uit de behoefte van het hart en zü die niet misbruiken om politieke agitatie te wekken en godsdiensthaat te kweeken - door hunne (verklaringen be slist liberaal zün; vooral waar het geldt de keuze voor leden der Eerste kamer. Dit is zeker: wü zullen, der gewoonte getrouw, over de candidaten der tegenpartij, die om hunne staatkundige gevoelens de onze niet kunnen zyn, het zwijgen bewaren Dat het werk ,bij ons niet zoo heel vlot schijnt te gaan, zal wel niemand verwonde ren die een weinig op de hoogte is met den toestand. De antirevolutionaire party, met name op Walcheren, is altijd arm geweest aan rijk begaafde, wetenschappelijk ontwikkelde mannen, die het zich eene eere rekenen zich te scharen bij het verachte hoopske ■van het niet-denkend deel der natie. De liberalen hebben eenvoudig, van '48 af, bijna alle takken van staatsdienst en wetenschap en kunst aan zich getrokken hebben zieh meester gemaakt van het open haar lager-, middelbaar- en hooger onder- derwijsen door groote tractementen, uit rijks- en gemeentekassen gevonden, al wie maar iets was of meende iets te zijn, aan hoogeschool of lagere school, aan hoogere burger- en lagere burgerschool weten te verbinden; het onderwijs in al zijne ver takkingen hebben zij gemoderniseerd, zoor dat ook hst opkomend geslacht het libera lisme ten buit werd, en zoo hebben de liberalen door hua godsdienstloos onderwijs en door hunne annexeering van het mee- rendeel der staatsambten een stel van groote, bekwame, op hun terrein deskundige man nen gekweekt, en hebben daardoor het 'voor recht dat zij hunne candidaten voor de pro vinciale staten maar voor het grijpen hebben. Door deze partijdige, naar zich toereke nende tactiek die alle macht, allen invloed van geldelijk en verstandelijk kapitaal, en de vrije beschikking over de meerderheid van candidaten en kiezers aan den kant der liberalen bracht, werden de niet-libe- rale partyen, door de Midd. Crt. ten on rechte met den lieven naam „clericalen" bestempeld, van allen invloed beroofd, uit alle collegies van beteekenis geweerd, het opkomend geslacht, voorzoover het tot de hoogere kringen behoorde, van allen gods dienst vervreemd en dus ook tegen die „clericalen" ingenomenen zoo bleef met name de antirevolutionaire partij ten allen tijde verstoken van een flink uitgezocht stel candidaten voor Kamers en Staten. Daarbij komt dat door het zoogenaamd neutraal onderwijs op de openbare scholen het eigenlijke zout uit de spijze is wegge nomen, zoodat het den antirevolutionairen of, wilt gij, den christenen verboden is, ja onmogelijk is hunne kinderen van dit onder wijs te doen genieten, en die het nog deden, zagen niet zelden darrvan de treurige ge volgen. Slechts eene enkele maal kwam er een dier wetenschappelijk ge vormden tot ons over, of bleef, ondanks den invloed van het modernisme ook op zijn hart, van vreem de smetten vrij. Doch het waren slechts enkelen. Is het dan te verwonderen dat wij te genover het heirleger van liberalen en radicalen slechts een handjevol beproefde strijders in het vuur kunnen brengen Niet, men versta ons wel, alsof onder ons op Walcheren geen ontwikkelde mannen uit den minderen of uit den land- bon wstand zouden zijn, die wij geschikt achten een plaats in het Statencollegie in te nemen. O, zeker komen dezen in het vuur, dan durven zij zich nog wel met hunne even knieën uit het liberale kamp meten. Doch zoolang deze Kieswet, althans op Walcheren, van kracht blijft, beweegt men de kiezers niet aan zulke der zake kundigen uit den boeren- of middenstand, hunne stem te geven. En nu komt hier iets hy, waarmede onze „tegenpartij" ook t# rekenen heeft. De „liberalen" hebben van ouds al van '48 af behalve dat zij alle krachten naar zich toe getrokken hebben, steeds ge tracht nog buiten hunnen kring proselieten te maken. In de laatste jaren, bij voorkeur zelfs, vindt men hen op verboden jacht terrein, op buurmans erf, jagende. Zij zijn niet tevreden met hunne van huis uit liberale vrienden alleenzij zoeken ze ook op het kerkelijke, op het door hen hij voorkeur „clericaal" gescholden erf. En zoo lubben zij in den lande deBylandts en Bruijn Kopsen, de Basterts en Rooyaartsen, de Roëlls en Mackays, de Sixen en Schellevis- sen, de Buteux's en VanLijndons weten te annexeeren, mannen die op kerkelijk gebied de orthodoxe of ethische belijdenis toege daan, op staatkundig gebied; zeggen uit de liberale beginselen, dat is uit de begin selen der revolutie te leven. En ook op Walcheren zag men bij menige Statenverkiezing de heeren van „Eendracht maakt macht", die een landvol candidaten hadden, op kerkelijk erf overstappen om, door de aanbieding van een zetel bekoord, mannen die eigenlijk met ons behoorden mede op te trekken tegen lientot zich te lokken. En dit geschiedt ook nu. Mannen als Van Doorn en De Bruijn, die in Sluis het ongeloof slecht genoeg achten om het in de kerk te bestrijden, doch te Middelburg goed genoeg om in deszelfs dienst over te gaan, zijn voor ons wandelende raadselen, evenals de liberale partij en de Middelburg sche Courant die in den regel tejen alle kerkelijke en godsdienstige beweging gekant, nu, nu het om den zetel van den radicaal mr. E. Fokker gaat, de hulp van kerkelijke mannen als bovengenoemd tweetal inroepen en bij orthodoxe kerkgangers als Tutein en Spren- ger steun zoeken voor hunne liberale plan- nen.Oin niet te spreken van hunnen candidaat v. d. Swaline, die tot voor enke,le maanden verklaard had zijne wijsheid niet bij voor keur te ontleenen aan het liberale hoofd kwartier. Het is verklaarbaar dat de Middelbu'-gsche Crt. dit „schijnheilig spel" liever niet „doorzien" zag en liever had dat wij over de candidaten der tegenpartij zwegen. Maar doe dat nu eens, waar gij zulke vreemde, zulke stuitend beginsellooze din gen ziet gebeuren En dat durft nog schrijven: „Zelfs ds eenvoudigste kiezer moet het schijnheilig spel dier heeren doorzién" Maar de Midd. Crt. durft wel meer dan dat. Zij durft zelfs schryven dat zij „der gewoonte getrouwover de candidaten der tegenpartij het zwijgen zal bewaren. Der gewoonte getrouw 1 Wie kan, bij al zijne ergernis over zooveel gespeculeer op der eenvoudigste kiezers onnoozelheid, een glimlach inhouden; een glimlach over zooveel vergeetachtigheid? Japan en Java. De Stand, vraagt of ^Formosa zoo heel ver van de Molukken en Borneo ligt, dat het aangaat te zeggen, dat Nederland bij de ernstige verwikkelingen, die in Oost- Azië komen konden geen belang heeft „Reeds voor drie jaren wezen wij er op, hoe zwak onze vloot in den Indischen Archipel staan zou bij het plotseling ver schijnen van een Japansch eskader. „Die vraag won thans stellig aan ge wicht en beteekenis. „En toch schijnt het, of er onzerzijds in niets doen heul wordt gezocht. „En dat voor Nederland, dat eens For mosa bezat; dat nog voor 50 jaren in Japan de eenig gedulde mogendheid wasen welks vloot haar laatste lauweren juist in dejapansche wateren, bij het forceeren van de straat van Simonoseki, won". In Haarlem is het wettelijk aantal ver gunningen voltallig. Burgemeester en Wet houders mogen echter, op grond van artikel 2 der Drankwet boven het bereikt maxi mum eene buitengewone vergunning ver- leenen. Toch weigerden B. en W. er aan te vol doen en lieten het bestuur van het Kurhaus dat vergunning vroeg, onverrichter zake terugkeeren. Onzes inziens terecht heeft het dagelijksch bestuur van Haarlem gezegd dat wat slechts bij uitzondering dient toegestaan, geen regel mag worden. Dat artikel 2 van de Drankwet is nu lang genoeg mishandeld. Tot beperking, niet tot uitbreiding van het aantal vergunningen werd de Drankwet en dus ook dit artikel in het leven ge roepen. Nu het Kurhaua zijn zin niet kreeg zul len ook kleinere kroegjes en tapperijtjes die vergunning verlangen, wel kunnen achterblijven. Dat het goede voorbeeld tegenover het aristocratische Kurhaus gegeven werd door een man als Jonkheer Boreel, eert dezen bewindsman. Als het Kurhaus eene goede zaak is, dan zal het ook zonder sterken drank en zonder buffet met damesbediening lloreeren. Men fluistert wel eens dat zeer grove onzedelijkheid en liederlijkheid het Kur- hausverkeer kenmerkt. Haarlem althans heeft kans een fatsoenlijk Kurhaus rijk te worden. Wij vliegen snel vooruit. Wie had het ooit kunnen denken dat zelfs nu reeds, in de eerste fltamer, door een aan het Hof zeer gezien en invloedrijk man als kolonel Sckimtnelpenninck v. d. Oye, een lans zou worden gebroken voor de kleine pers, voor chr. bladen en blaadjes. Wij danken baron Schimmelpenninck voor zijn interpellatie. De minister heeft in zyn antwoord blijk gegeven dat hij de zaak van het weigeren onzer bladen grondig onderzocht heeft, en niet van plan in deze stuitende partijdig heid de regiments-commandanten aan te moedigen. Hij heeft het feit der weigering van de Zeeuw te Vlissingen en van de Standaard te Dordrecht geconstateerd, en heeft, wijl hij het eens is met den interpeilant, to.- zegging gedaan den corpscommandanten te zullen in overweging geven, bladen van onderscheiden kleur voor de oantine op te nemen. Ziezoo, mogen wij zeggen. Dat is weer wat gevorderd. Zoo zachtaan houdt ook de christelijke pers op pariahin haar eigen land te zijn. Te Nijmegen zouden de Koningin en dc Koningin Regentes bij haar doorreis naar het Zniden een bezoek brengen en de gods dienstoefening bijwonen in de ned. her vormde kerk. De beurt om deze beurt te leiden was aan ds. F. W. Smits, den orthodoxen pre dikant, terwijl de kerkvoogden deze taak aan den modernen predikant Ter Haar wil den overdragen. Niets natuurlijker dan dat de ortho doxe predikant weigerde voor den moder nen predikant te ruimen. Wat toch kan de Koningin voor nut hebben van een toespraak van een moder nen dominé, die daarbij nog welde zoon is van den leider der Aprilbeweging tegen Thorbeoke en de Room«chen in 1853, ter wijl immers de Koninginnen op weg zijn om diezelfde Roomschen te gaan ontmoeten Nu moet, volgens een bericht in de dagbladen de Koningin Regentes er toch op gesteld zyn geweest dat de moderne en niet de orthodoxe predikant voorging, doch de laatste heeft zich daartegen beslist ver zet hierop hebben de Koninginnen van hun plan om de kerk te Nijmegen te be zoeken afgezien. Tot nog toe heeft de Koningin Regen tes steeds den naam gehad dat zij, evenals wijlen haar Gemaal, van de moderne pre diking niet gediend was. Deze gebeurtenis echter, en het feit dat een modern predikant uit Assen gisteren te Londen voor de Koninginnen do godsdienstoefening leidde in de Ilol- landsche kerk, werpt een zonderling licht op deze gevoelens of schuilt de fout hier by H.H. M.M. particuliere Raadslieden In verhand met het in ons vorig no. ge plaatste petroleumberichtmet de daaronder opgenomen beschouwingen van de Zuid Hollandsche Ki-rkbode omtrent het Groot kapitaal, past het ons ook onderstaand woord van Correctie over te nemen, het welk wij in De Boodschapper aantroffen. In ondrrscbeiding van hetgeen elders ge zien wordt, is er ontegensprekelijk in Ne derland een bona fide streven om een juist inzicht in economische verhoudingen te ver krijgen en om tot werkelijk goede oplos singen te komen. Bij ons niet de hardheid en „Rücksichtlosigkeit", die men by andere groote natiën wel eens aantreft: groot industrie, met de mogelijkheid van krasse misbruiken, bestaat bij ons nauwelijks en de kleinheid .van ons land maalsteen onderlinge controle 'gemakkelijk, die een perk stelt aan mogelijke zellzuohtige neigingen. Maar dan is het ook noodig dat mannen wier stem in wyden kring wordt gehoord, voorzichtig zijn in hunne uitingen, en het mag gevraagd of' de schrijver in de Zui'd Hollandse h o Kerkbode wel een goed voorbeeld gaf, waar hy schreef„Daar bobt gij nu de zonde van het kapitaal uw petroleumlampje, dat door het durolicht uw kinderen hot bröod uit den mond neemt, Iran u zoggen waarheen wy' gaan." Maar deze thans zuchtende huismoeders zien over het hoofd, dat hun de petroleum - evenals zoovele stapelartikelen in de laatste tijden beneden den kostenden prys word geleverd. Deze kapitaalsvernietiging baarde haar natuurlijk geen zorg, maar by eenig na denken zal men moeten toegeven, dat het meten met twee maten is, onverschillig,ja met vreugde, de kapitaalsvernietiging aan te zien die ons goed oope petroleum brengt en beschermende maatregelen te vragen voür den graan boer, die zijn arbeid onbeloond vindt. Wil men werkelyk voorlichten, dan zal men den liedon duidelyk moeten maken datmen voor het alternatief staat: communisme dat alle bronnen van bestaan en hunne exploitatie gemeen maakt öf handhaving van het bestaande economische stelsel, zy het ook met bestrijding van do rr!-°hr>"'ken die zich daarin kunnen ontwikkolen. Het eerste stelsel zou or.s plaatsen op een sprong .in het duister. Het tweede stel sel kan op deze machtige uitkomst wyzen, dat het de gelieele aarde onder den ploeg bracht en het instrument bleek te zyn, waardoor uitvoering werd gegeven aan het goddeiyk bevel: „Vervult de aarde onderwerpt haar - hebt hoerschappy over de visschen de zee." De voorstelling, als zou kapitaal zyn „een zakgeld, waaruit men zoe en aarde koopt om ze dan ten eigen bate te exploiteeren", is hoogst eenzijdig. Kapitaal is een eigen schap van den geest, een daad van den wil, een energie, die zooals elke auder, natuur lijke vruchten afwerpt. Maar van die energie en dus ook van hare vrachten heeft niemand het monopolie. De weg staat voor ahen open. Eenzijdige voorstelling is hier het zy gaarne erkend, onwillekeurige misleiding. Wil men voorlichten, men zy dan volledig in het mededeolen der feiten. De dagbladen vermelden in de voorjaars maanden de resultaten der kapitalistische ondernemingen. Wy nemen .daaruit éen voorbeeld. De cultuurmaatsckappy „X" (een koffie land) annonceert een uitdeeling van 25 pCt. „Bloedgeldondrageiyke verdrukking van den zwakke," roept misschien de Z. -Ho 11. Kerkbode uit. Maar wacht een beetje! Dezelfde firma, die deze uitdeeling aan kondigt, heeft eeti twaalftal soortgelyke landen onder haar beheer, waaraan zy de zelfde zorg, dezelfde kunde, dezelfde inspan ning wijdt. De meeste geven of gaven sedert jaren, gansch geen dividend, zoodat de resultaten voor het kapitaal hoogst ongun stig waren.Intusschen werden onafgebroken, in jaren van tegenspoed zoowel als in de weinige van voorspoed, hoogst aanzienlyke sommen aan ioon uitbetaald. „Uw slechte resultaten zyn tewytenaan eigen schuld, slecht beheer, onknappe admi nistraties", hoor ik zeggen. Edoch de beste stuurlui enz, Kapitaal is het initiatief, is de energie die alles entameert wat in hetmenschelyk brein opkomt. Hot is dezelfde kracht die den schryver drijft die aan den g dachten- gang van duizenden leiding geeft en die den geoioog met zekerheid een petroleum- bron doet aanwijzen. Het geldeiyk resultaat is van onderge schikt belang: dit is een vrucht die op ge heel natuurlijke wijze rypt. Stryd tegen het Kapitaal, laat staan ge heels vernietiging, indien zoo iets mogelyk ware, zou de aarde doen verdorren en het leven van het menschdom vernietigen. Onder dit artikel, waarin overigens veel waars staat, zou men kunnen schrijven: het andere uiterste. Provinciale Staten. De Standaard bevat eenige opmerkingen aan het adres van De Middelburg sche Cou rant. Wij nomen er enkele over.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1