NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ito. 88. 1895. Me&ifag 27 Ejmf. CHRISTELIJK- HISTORISCH ALLE BETALINGEN- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een vernageld stukje opgezocht. Ëfljjmifg loacgang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummar behoort een bijvoegsel. voor de Zeeuw uit Walcherenuitgezonderd Vlissingente doen bij den Uitgever F. P. DEU1J Middelburg. H B R IJ K. Baarland, ook voor Oudelande, 29 April. Hoedekenskerke, 30 April des voorm. 'S Cravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke30 April des nam. Kapalle, ouk voor SchoreG en 7 Mei. Wemoldinge, 8 JJei. Ycrseke, 9 en 10 Mei. Hansweert, 11 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert, 13 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde, 14 Mei en 15 Mei des voorm. Rilland-Bath; 15 Mei des nam. 16 Mei. 26 April 1895. Wij ontvingen in zake de aanstaande Middelburgsche Statenverkiezing twee arti kelen, die wij maar dadelijk op de eerste bladzijde onzer courant een plaats geven. Het eerste is van den heer W. H. Oosten. De oogen van het politieke Nederland zijn in deze dagen vooral gericht naar Zee land en inzonderheid naar Walcheren. Geen wonder. De Staten zijn bijna op het doode punt, nog een klein stootje en zij zijn om. Al is het ook niet tegen te spreken, dat de huidige verkiezingen voor de Prov. Staten over het algemeen genomen niet zoo FEUILLETON. De Katholieke School bevatte dezer dagen een oolijk protest tegen de Vrouwen emancipatie-drijverij van onzen tijd. Wij nemen niet al wat de schrijver zegt voor onze rekeningdoch is er te veel nuch ters en waars in zijn stuk om het op zij te leggen. Brief van Meester Maarten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Excellentie Uwe Excellentie kunt mij niet kwalijk nemen dat ik dezen brief aan u richt, want al briefschrijvende is u zelf minister geworden. Bovendien schrijf ik u over eene zaak, die de belangstelling van ieder man ten volle waardig is, daar zij han delt over de volledige gelijkheid en eman cipatie niet van de vrouw, maar van den man zeiven. Ik heb een lief dochtertje van zestien jaren, Excellentie, dat Saartje heet en kwee- kelinge der normaalschool is. Dit lieve kind vraagt me bijna dagelijks „Hoe komt het toeh, paatjelief, dat wij meisjes behalve in de gewone vakken nog extra les krij gen in de nuttige handwerken, terwijl de jongens dan vrij kunnen spelen en stoeien Strijdt dit niet met de beginselen van het recht en de emancipatie En als ik dan met zoete woordjes haar tracht te bedaren, wordt het nog erger en zij begint me het volgende eigengemaakte deuntje te zingen: „Ach wij arme kweek'ling'essen Moeten leeren heel veel-lessen Voor de Nederlandsche taal, En verklaren heel veel woorden, Die we nooit of nimmer hoorden, Met veel wijsheid. O wat kwaal 't Geldt voor meisjes, 't geldt voor knapen. Maar als jongens zich vermeien, Moet het arme Saartje breien. belangrijk zullen zijn als vroeger en als 1898 ons in het vooruitzicht stalt toch schijnt er voor Zeeland en voornamelijk voor ons district een hooge belangrijkheid aan verbonden. Dit blijkt duidelijk uit al de handelingen van onze tegenpartij. Al enkele weken zijn de liberale kies- vereenigingen bezig deze zaak te bespreken en treedt de Midd. Courant op als pleit bezorgster en raadgeefster. Dat er actie is, wie zal dit laken La ten de zaken des lands ons flink ter harte gaan laat er politiek leven zijn, uitne mend, maar laten de wapenen beproefd en deugdzaam wezen die gebruikt zullen wor den bij den politieken strijd, laat hot vaan del, dat wordt opgeheven frisch gekleurd zijn, maar niet versleten en verbleekt. 't Gaat om 6 zetels. Er zijn 4 aftredenden en 2 vacaturen. Hoe beeft nu de liberale partij gehandeld In plaats van de beslissing te laten val len over de open zetels, en tegen de aftre dende antirevolutionairen geen nieuwe can- didaten te stellen, beeft men alleen de af tredende liberalen weder op de voordracht gezet, heeft men de anti-revolutionairen Mr. Van Voorst Vader en Siegers onwaardig gekeurd herkozen te worden en een viertal onverdachte, beginselvaste, vooruitstrevende liberalen candiiaat gesteld. Als dat nu zoo was, dat het viertal on- vervalscbte en voornitstrevende liberalen waren dan zou men een ridderlijk tournooi kunnen wachten en alleen het betreuren, dat de strijd zich niet beperkt heeft tot de beide opengevallen plaatsen doch neen, dezelfde liberale partij, die een vorig jaar zich voordeed als democratisch vooruit strevend, heeft nu als haar verkorenen (o tempora, o moris een viertal echt con servatieven op 't lijstje gezet. Een bittere pil om te slikken dunkt mij, voor een eerlijk liberaal hart. Een bittere pil voor al de vurige Tak- kianen om nil zij 't stilzwijgend hun verleden te moeten verloochenen, en bij diezelfde conservatieven, die Tak de Om te vormen kweekelingen Leert men hoe de vlooien springen, En den vorm van 't hondsgebit, Hoe de moessonwinden waaien, Waar de hoeren haver zaaien, Waar het staart- of stuitbeen zit. 't Geldt voor meisjes, 't geldt voor knapen. Maar als jongens vroolijk stoeien, Moet ik aan mijn slopkous knoeien. Over staatsinrichting zwetsen Over opvoedkunde kletsen, Geeft ons menig uur te doen. Lange, rechte lijnen trekken, Arme beenen ijs'lijk rekken, Strijdt niet tegen ons fatsoen. 't Geld tvoor meisjes, 't geldt voor knapen. Maar als jongens spelend zwaaien, Moet het arme Saartje naaien U begrijpt, Excellentie, hoezeer me dat ellendig deuntje met zijn prozaïsch slot verveelt en daarom heb ik aan het lieve Saartje beloofd, dat ik er Uwe Excellentie eens over schrijven zou. Ik weet het immers, hoe warm uw ministerlij k hart voor alle studeerende bakvischjes klopt, hoe u zelf» eene wet wil fabriceeren, om meer hoogere burgeresjes op te leiden, hoe alle gelijk- ste ling van het arme vrouwelijke geslacht bij u een warm verdediger vindt. Heb dan medelijden, Excellentie, met de arme vrouwelijke kweekelingen en schaf af de nuttige handwerken op lagere en normaal- schooi, opdat er geljjkheid heerscht tus- sohen de studeerende kweekelingen van beiderlei geslacht. Maar toen ik tot zoover klaar was,Excel lentie, daar komt mijn Johannes binnen en ik laat hem mijn brief lezen. „Wel drommels, vader, zegt hij, afschaf fend Neen, gelijkstellen! Gelijkstellen van jongens en meisjes. Kijk in de krant. Geen hoofdakte, geen Franscb, geen Daitsch, geen Engelsch, geen wiskunde, niets neerlaag hebben bezorgd, die onze staats machine zoo leelijk hebben vastgezet te komen, om hen in het gareel te spannen, om daarmede uit rijden te gaan. Bittere teleurstelling Is de liberale partij dan zoo arm aan flinke, gezonde krachten, dat er niemand gevonden kan worden Maar is het dan niet waar wat zij ons altoos hebben geleeraard, dat onder hen waren de mannen van naam, van wetenschap en geestesaristocratie Zoo arm, dat men hen. die men een vorig jaar niet gaarne zou genomen hebben, nu verplicht is op het candidatenlijstje te zetten? Of hebben soms andere motieven gegol den Zit er bedoeling achter Leest men do besprokingen der kiesvereenigingen en de artikeltjes en verslagen der Midd. Courant, dan blijkt, dat alleen de vrees voor clericale tirannie, ze zoo bevangen heeft, dat nu alles goed genoeg is, voor't oogen- blik is als 't maar anti-clericaal is. 'tEenig parool, dat gegeven is, luidt! Zyt gij anti-clei icaal, niet zijt gij liberaal zijt gij de rechte man op de rechte plaats om ons te vertegenwoordigen 't komt er niet op aan als gij maar eeniglijk antwoord geeft op deze vraag: zult gij in geen geval ooit een anti-liberaal kiezen-, Hoe is het mogelijk Wie had durven denken, dat in 1895 uit het tuighuis nog zulk een vernageld stukje geschut zou wor den opgezocht om dat tegen ons te gebruiken, en 't clericale spook nog dienst moest doen? Waarlijk de Minister van Oorlog had zulk een haast niet behoeven te maken met zijn gewerenwet, daar 't blijkt, dat de be wapening der zoo dikwerf belachen schut terij weder in trek komt en dat nog wei na de verjongingskuur die de liberale partij had ondergaan. Om alles onder één hoedje te kunnen vangen heeft men de eer van eigen vaandel er aan opgeofferd. Mij dunkt ieder eerlijk liberaal en radi caal en er zijn er gelukkig nog velen in onze omgeving zal zulk een taktiek tegen de borst stuiten. heeft er nog waarde, maar die drommel- sehe onderwijzeressen zijn nog 80 a 100 gulden meer waard dan ,een onderwijzer. En dat niet om der zelve, maar om de akte voor nuttige handwerken. Waarom moet deze akte een uitsluitend voorrecht zijn van het vrouwelijk geslacht? Vraag liever aan Zijne Excellentie, dat hij het ook voor ons mogelijk maakte deze akte te verkrijgen, opdat wij mannen toeh min stens evenveel verdienen als onze vrouwe lijke concurrenten". Deze woorden van mijn beminden Johan nes deden mij in diepe gedachten verzinken. Ik begon over het nut der nuttige hand werken ook voor jongens na te denken en vergeleek het naaien en het breien met al de kunsten en werkzaamheden van het slöjd, waarover ik in den laatsten tijd natuurlijk veel heb moeten lezen; en daar het geen kwaad kan dat Jeen Minister van Binnenlandsche Zaken iets van schoolzaken weet, zal ik Uwe Excellentie die gedachten iu het kort mededeelen. Ik doe het te meer, omdat na al het leven, dat er door heeren collega's over gemaakt is, Uwe Excellentie misschien reed» het idee hebt op de lagere school voor. jongens het slöjd in te voeren. Doe het aseblief niet, maar maak liever het vak h gemeen slachtig. Dit zal gemakkelijker zijn voor u, Ex cellentie, want als het voor ons, vakmannen, reeds zoo moeilijk is te snappen wat de slöjd eigenlijk beteekent, hoeveel moeite zal u er dan mee hebben, om dit uit te leggen aan heeren Kamerleden. Dat zal ook gemakkelijker en voordeeliger en gezelliger zijn voor ons onderwijzers. We behoeven dan immers niet naar Zweden te reizen. Ook behoeven we dan geen duren cursus in een vervelend grootsteedsch koffiehuis te volgen, maar we kunnen allicht bij een vriendelijke kennis of misschien zelfs aan den huiselijke» haard bij moeder Kom ridderlijk met uw beginsel. Noem u niet slechts vrijzinnig maar betoon u vrijzinnig, dat verraadt eerst politieke kracht. Doch alleen om het te kunnen winnen, uit vreeze voor de nederlaag, zoo te han delen, is dat liberaal Tegenover 't verlies van 't vaandel een Pyrrhus-overwinning te begeeren Dan liever het verloren, dan eene over winning tot zulk een prijs. W. H. OOSTEN. Het tweede is van een Middelburgschen correspondent, die terecht met lof gewaagt van het van karakter getuigend antwoord van den lieer Van Dunné aan de Middel burgsche liberale kicsvereeuiglng. Doeh waarbij wij tevens niet onvermeld mo gen laten dat wij het met des heeren van Dunné's opvatting in zake de rugge spraak geheel oneens zijn. Wij hebben nog een en ander over Vrijzinnig en over Calvinisme in de pen; mogelijk komen wij in de eerstvolgende dagen ook nog wel op de belangrijke quaestie der Ruggespraak terug. Het artikel van den geachten schrijver uit Middelburg luidt aldus In deze dagen van politieke immorali teit, waarin men zelfs zoover gaat stem men te koopen tegen uitreiking van de kans op een mandaat, is het zeker verkwik kelijk eens een mannelijk antwoord op een dergelijk aanbod te lezen. Door de liberale kiesvereeniging te Mid delburg werd ter gelegenheid van de aan staande verkiezing voor de Provinciale Sta ten aan eenige ter vergadering voorgedra gen candidaten het volgende gevraagd „WelEdele Heer. „In een of meer der kiesvereenigingen welke deel uitmaken van de centrale vrij zinnige kiesvereeniging in het hoofdkiesdis trict Middelburg zijn op U stemmen uit gebracht voor eene candidatuur bij de aan staande statenverkiezing, zoodat Uw naam voorkomt op een of meer verzainellijsteii „In eene tweede vergadering der aange- de vrouw de noödige vakkennis opdoen. Hoe voordeelig Hoe gezellig Bovendien geloof ik, dat in ieder ander opzicht de nuttige handwerken ingevoerd voor jongens, de voorkeur boven het slöjd verdienen. Wat een omslag vordert het slöjd! Een heelen timmermanswinkel plus smidse en pottenbakkerij en nog meer misschien Voor nuttige handwerken hebben we maar enkele spelden en naalden noodig.Wat een voordeel voor Rijk en gemeente En wat zullen de voortbrengselen van bet slöjd zijn Eenige potlepels en snuis terijen Maar zoolang de beschaving op de aarde zal heerschen, Excellentie, zal eer. hemd en een paar kousen meer waarde hebben dan een winkel vol prullerijen en een magazijn vol potlepels. Wat toch is het eerste kenmerk van menscnelijkheid en beschaving? Het kleed! Welnu, dan is het maken van een kleedingstuk een edel en vormend werk, hooger dan alle kunstelarij. Meer nog kon ik over de vormende waarde schrijven, maar dat behoeft niet, Excellentie. Neem maar het eerste beste artikel, waarin het slöjd verheven en verheerlijk wordt; verander dan het woordje „slöjd" bv. in „het naaien", of „het stoppen", en Uwe Excellentie zal de vormende waarde der nuttige handwerken ook voor jongens met meer gloed geschilderd en bewezen zien, dan ik het kan. En wat voor het slöjd misschien niets anders was dan bluf en overdrijving, zal voorde nuttige handwer ken blijken waarheid te zijn. U moet het mij noch mijne goede Hanna kwalijk nemen, Excellentie, dat zij dezen brief ook eens doorgekeken heeft. Toen zij hem gelezen had, zeide ze „Wat hebt ge toch goedgeschreven, mijn beste Maarten. Ge krijgt zeker hij zijne Excellentie uw zin, want kijk ereis aan, als de vrouwen postdirecteur, advocaat, professor en heilsofficier zijn, waarom zouden sloten kiesvereenigingen zal nader tot be spreking en stemming worden overgegaan over al de op die verzamellijsten voorko mende personen. „Daar, zoover ons hekend,gij niet van een der aangesloten kiesvereenigingen lid zijt, nemen wij beleefd de vrijheid, onder mededeeling lan het bovenstaande, u te verzoeken ons te willen inlichten". lo. of gij u rekent als tot de liberale partij te behoor en; 2o. zoo niet, of, bij politieke verkiezing gen door de Staten, uwe eventueel als lid dier Staten uit te brengen stem door sym pathie met de liberale, dan wel door sym pathie met de anti. liberale richting zal woL'denbepaald, m.a.w.of, vooibehondens on overkomelijke bezwaren eventueel tegen den van liberale zijde gecandideerden persoon, welke afgescheiden zijn van diens politieke richting, de liberale candidaat eventueel op uw steun zal kunnen rekenen 3o. of een candidatuur van de centrale vrijzinnige kiesvereeniging door u even tueel zal worden aanvaard". Een dezer, de heer J. F. van Dunné te Middelburg, antwoordde hierop, onder dag- teekening van den 9 April 1895, het na volgende WelEdel e Heeren „In untwoord op uw geëerd schrijven dd. April 1895 (gisteren ontvangen) hib ik de eer u mede te deelen, dat ik de sub 1 gestelde vraag moeilijk zelf kan be antwoorden. Ik trad dikwerf genoeg in het openbaar op. Mijne ideeën en mijne hande lingen kunt u beoordeeleu. „Daarbij u definieert niet Wat u verstaat onder liberale party. En nu zijn er hoofd mannen, aanvoerders van of in die party die zeer scherp stiften de lijnen, die bui tensluiten ieder die hunne stellingen niet blindelings volgt, die sleehls dulden nevens zich willoozen, mits bruikbaar als werk tuigen om 't belamg van een enkele te dienen. „Genoeg dat ik mijne vrijheid van den ken en handelen niet wil leggen aan banden nog smeden i» kluisters, die n. b. ze dan de mannen niet leeren naaien, koken en huishouden Mooi is het, dat niet meer het geslacht beslist, wie den pot kookt en wie den kost verdient, maar de natuurlij ke aanleg. Alle geboren keukenpieten moeten voor het huishouden worden opgeleid en alle vrouwen met manskerelsharten moeten maar zien, dat ze vooruitkomen in de wereld. Als ons Saartje eens leeraar of directeur zal zijn van de hoogere burger school, die Zijne Excellentie op wil richten, zal het dan geen geluk zijn voor hot lieve kind een levensgezel te vinde», die de nuttige handwerken goed geleerd heeft en in staat is de gangen van haar hnishoudeu na te gaan Gij ziet, Excellentie, mijne Hanna is een verstandige vrouw. Eindelijk dan wil ik mijn brief besluiten en spreek ik de hoop uit, dat Uwe Excel lentie spoedig het ongelijke en onrecht vaardige wetsartikel wijzigen zal, opdat mijn lieve Saartje niet langer haar klaagdeuntje zinge opdat mjjn beminde Johannes niet langer bromine en geen minder salaris geniete dan zijn vrouwelijke concurrenten opdat het jeugdige mannelijke school volk alle voordeelen van het slöjd geniete, drie dubbel geniete door de nuttige handwerken opdat mijn vrouw haar zin krijge; opdat als Saartje leerares zal zijn, zij een man kunne vinden, die in staat is haar huishouden waar te nemen opdat wanneer de vrouwenwereld zal vermanmenscht zijn, de arme man in staat zij zijn eigen kons te stoppen en het ei gen hemd te herstellen, daar het dan wellicht geen minnende meer voor hem doen kan. Terwijl ik Uwe Excellentie de welge meende groeten van Hanna, Johannes en Saartje aanbied, noem ik mij Uw onderdanige dienaar Meester MAARTEN,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1