NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsifaii 22 Upttf. Hcgmifc laatgang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 86. 1895. ALLE BETALINGEN VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Verandering van Kieswijze. v. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mear 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. voor de Zeeuw uit Walcherenuitgezonderd V lit sing en) te doen hij den Uitgever F. F. DH.UIJ Middelburg. Van af 1 October '94 is in overleg met den heer Klemkerk met de administratie van «de Zeeuw» belast de heer C. ORAN JE LzVoorstad te Goes, die alle gelden in ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. li H. geabonneerden, die gewoonlijk bij dhr. Klemkerk betaalden, gelieven hierop te letten. H E R IJ K. Helnkerszand, ook voor Heer Arendskerke23 April en 24 April des voorm. '8 Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuw dorp 24 April des nam. en 25 April. Ovezand, ook voor Nisse26 April. Ellewoutsdijk, ook voor Briewegen, 27 April. Baarland, ook voor Oudelande, 29 April. (Slot). In het gegeven voorbeeld heb ik geen enkele stem verloren doen gaan ten gevolge van een te klein getal ingevulde namen ep de stembiljetten. In werkelijkheid zal dit hoogst waarschijnlijk teel het geval zijn en zullen dus daardoor de laatst verkozen leden der verschillende partgen dikwijls onder het kiesquotient blij ren, en wat men noemt „met betrekkelijke meerderheid" ge kozen worden. Ik herhaal hier echter nog eens wat ik al meermalen gezegd heb, dit behoeft niet zoo te zijn, en als het gebeurt is het de schuld der kiezers, maar niet die van het stelsel. Maar al worden er dan ook sommige leden gekozen met „betrekkelijke meerder heid", dit is toch onbetwistbaar zeker, dat de getallen slechts zeer weinig uiteen zullen loopen, en dat onder het stelsel Andrae- Hare een onmogelijkheid zal zijn wat wij bijv. bij de verkiezing in 1891 zagen ge beuren, toen te Amsterdam de heer B. H. Heldt gekozen werd met 8721 stemmen, •n daarentegen te Emmen dr. P. H. Roes- singh met slechts 599. Nu zal waarschijnlijk menigeen de op merking maken dat dit stelsel veel inge wikkelder is dan het tegenwoordige. Dit geef ik toe, maar het is toch wel zoo een voudig dat ieder die zijn gezond verstand heeft, het kan begrijpen. Maar al wa* dat zoo niet, dan zou het toch geen bezwaar kunnen zjjn, men gebruikt zooveel goede zaken die men toch in 't geheel niet, of tenminste niet geheel begrijpt. Hoeveel reizigers zullen van de samenstelling en werking eener locomotief weinig of geen verstand hebben, zonder zich daardoor ook maar in 't minste te laten weerhouden om [gebruik te maken van de door die locomo tief mogelijk gemaakte snelle en voordee- lige reiswijze Verder moge het opmaken van dien uit slag moeilijker zijn dan tegenwoordig, zoo dat het centraal-bureau handen vol werk zal hebbenmaar men zal mij toestemmen dat een weinig meer of minder moeite bij een zoo belangrij ke zaak niet in aanmerking mag komen. Het is waar, het zal iets langer duren dan tegenwoordig, voor de uitslagf'bekend zal zijnmaar daar staat tegenover dat de In het bijvoegsel van ons vorig no. moesten wij wegens plaatsgebrek de laatste kolom (kolom S) doen vervallen. Daardoor misten de lezers de aanduiding van de ver kiezing van den 37sten candidaat, namelijk no. 8, wiens stemmencyfer door bijvoeging van 200 uit kolom R, tot 4000 geklommen en die dus gekozen was. herstemmingen hier vervallen, en als men dit in aanmerking neemt, dan duurt het onbetwistbaar korter dan tegenwoordig, eer de definitieve uitslag bekend zal zijn. Ten slotte moet ik «r nog op wijzen dat bij het stelsel Andrae-Hare de tusschen- tijdsche verkiezingen vervallen. Verschillende manieren zijn voorgesteld om in een tussehentijdsche vacature te voor zien, doch de beste daarvan is, mijns in ziens, dat men verkozen verklaart den persoon die, in de partij waartoe het uit gevallen lid behoorde, de meeste stemmen" had, na den laatst gekozene, dat zou dus' om bij de lijst te blijven die ik u als voorbeeld gegeven heb, no. 3 zyn, die 2050 stemmen verkreeg. Laat mij eindigen met te wijzen op het motto waarmede ik begonnen ben, te wij zen op art. 11 van „Ons Program". Antirevolutionairen naar voldoening aan den eisch van dit artikel hebt gij te stre ven gij hebt het te maken jtot meer dan een doode letter, wat het nu helaas nog is. Onbekendheid met de bedoeling van dit artikel, of met de wijze waarop aan den daarin vervatten eisch voldaan kan worden, moge voor het stilzitten van velen uwer t)t heden een verontschuldiging ge weest zyn, maar nu is die u ontnomen, nu is er niets meer wat u zal kunnen recht vaardigen zoo gij niet medewerkt om een ander kiesstelsel te verkrijgen. En gij zult u moeten haasten, zult al uw krachten moeten inspannen, want de tijd gaat snel, en de kies wet wijziging na dert met rassche schreden misschien wordt nog dit jaar, maar anders zeker in het be gin van het volgende het kiesrecht ver anderd welnu, dan tevens een verande ring van kieswijzeBedenkt het welals straks een nieuwe kieswet geboren is kun nen er jaren verloopen eer men er op nieuw aan gaat tornen. Daarom,- laat ons voor de kieswet in be handeling komt de handen ineen slaan laat ons een verzoekschrift richten aan de Kamer; laat ons onze partijgenooten in het geheele rijk, laat ons ook alle andere partijen opwekken tot mede onderteeke- ning daarvan, opdat het zoo mogelijk een /vw*e«petitionnement worde I Ik geloof niet al te optimistisch te zyn, als ik u van vele en velerlei kanten in stemming en ondersteuning voorspel, want in vloedry ke en geachte mannen, van al lerlei richting, behooren tot de aanhangers der evenredige vertegenwoordiging, mannen als Prof. Fruijn, H. du Marchie v. Voort hui] sen, Mr. VV. C. B. Olivier, Dr. J. J. Tilanns, Mr. J. A. v. Gilse, het kath. ka merlid Mr. J. J. I. Harte en anderen. Bovendien herinner ik u aan het advies der heeren Lohman en de Geer, gevoegd bij het rapport der Staatscommissie in 1885, waarin werd voorgesteld om op de verkie zingen voor de le Kamer toe te passen het stelsel Hare of een dergelijk stelsel. Dus nog eens, ik geloof niet dat het ons aan medewerking zal ontbreken. Maar al ware dat zoo, welnu, de antirev. party heeft van haren grooten stichter een onwaardeerbare les ontvangen, vervat in zijn beroemde woorden„In mijn isolement ligt mijn kracht." Laat ons dan ook niet bang zyn om in deze zaak desnoods alleen te staan, want een isolement op een rechtvaardig standpunt is een eerepost, en wie de gerechtigheid zoekt, op welk gebied het ook zij,isnoeit geheel alleen, want de Heer |der gerech tigheid is met hem. C. E. v. KOETSVELD. 1t Zal deze week eene gewichtige week zijn voor de kiesvereenigingen. Algemeen zullen dan de can lidaten ge steld en de maatregelen getroffen worden. Zij er onder al onze vrienden een diep besef van hunne verantwoordelijkheid voor de keuze die zij te doen hebben, en van hunne afhankelijkheid van Hem die het lot der volken bestiert naar Zijn wil en zich daarbij zelfs van de kiesvereenigingen als van Zijne zwakke werktuigen bedienen wil. Zij daarbij ook het oprechte voor nemen om met broederlijke eendrachtig heid, met kalmen zin, maar niet minder met overtuigde geestkracht den stembus strijd tegemoet te gaan. Bij de statenverkiezing in onze provin cie staan verschillende belangen op het spel. Ook en vooral zal het gaan om het be houd van een antirevolutionairen zetel in de eerste kamer en om de winst van een nieuwen zetel in die kamer, en van twee zetels in het collegie van gedeputeerde staten. De liberalen zullen, althans in enkele districten, met prijzenswaardigen ijver, trachten onze zittende leden, mannen als Siegers en Huvers en Hoordij ke, van hunne plaats te schuiven, laten wij eenparig po gen dit te voorkomen en, waar het om de meerderheid gaat, met volstandige ge trouwheid by een eerlijken strijd, de le dige plaatsen zoeken aan te vullen. Doch alleen in Gods weg Gods zegen Wy herinneren alle antirevolutionaire belangstellenden aan de gewichtige verga dering die Vrijdag a. s. te Middelburg in de zaal Bogardstraat zal worden gehouden. Wy hopen dat er uit alle Zeeuwsche districten, uit Tholen en Zierikzee, uit Goes en Middelburg, uit Sluis en Hulst, daar zullen zijn om de gedragslijn en de candidaten te bespreken. Er is vrij toegang voor elk die instemt met de antirevolutionaire beginselen. Wij hopen dat vooral onze vrienden op Tholen zioh daar zullen doen vertegenwoor digen; en dat zoo mogelijk alle antirevolutio naire leden der staten daar zullen zijn, opdat van hunne samensprekingmetde vrienden en van hunne adviezen een nuttig gebruik kunne gemaakt worden. „Van een goede en practische keuze van candidaten hangt voor een groot deel het welslagen" af. De verkiezing van een lid der eerste kamer door de prov. staten van Zeeland, in Juli 1893, zal wel geen muisje met een staartje zijn. De vier liberalen die by de stemming afwezig waren, ten gevolge waarvan Six door Godin de Beaufort vervangen werd, komen er goed af. Een Van Uye Pieterse onttrok zich aan de strafoefening, die overigens zoo'n vaart niet zou genomen hebben. Twee anderen v. d. Lek de Clercq en van Deinse treden pas in 1898 af. En de vierde J. A. Bolle zal wel herkozen worden. Herkozen worden, ook al hebben een handjevol kiezers uit Noordgouwe en Kerk- werve tegenover hem den heer Hoeke Hoo- genboom candidaat gesteld. Een vlieg in een brouwketel. Wy zijn niet gewoon met namen van onze abonné's te koop te loopen. Met een moeten wij echter eene uitzon dering maken. Tegenover de hekrompen opvatting van sommige officieren in betrekking tot het te lezen leggen van antirevolutionaire bla den naast liberale bladen in de cantine, vermeldden wij reeds vroeger dat ons blad in de militaire cantines te Middelburg en Vlissingen al sinds lang ter lezing ligt. Yoegen wy er bij dat de cantine te Mid delburg thans op ons blad is geabonneerd. Danken wij het bestuur der Cantine voor deze milde opvatting van haar taak, wij voegen er den wensch by dat ook elders met bet schervengericht over onze christe lijk historische bladen zal worden gebroken. Laten de militaire autoriteiten vast maar beginnen met onze aanbieding van gratis ter lezing leggen niet af te slaan. Vermelden wij nog dat de kolonel baron Schimmelpenninck v. d. Oye, voorzitter der Unie en lid der eerste kamer den minister van oorlog inlichtingen heeft ge vraagd omtrent de weigering van de auto riteiten in de cantine te Dordrecht om enkele Christelijk historische bla'enin de cantine ter lezing te mogen neerleggen, en omtrent een dergelijk antwoord van den minister op een daarop gevolgd request. Er schijnt een stilzwijgende afspraak tus- schen de huismoeders te bestaan om door flinke bezuiniging den druk van den stij genden petroieumprijs te verzachten. Winkeliers ondervinden er de gevolgen van, en onze arme leurders en leursters verliezen een groot deel van hun verdienste. Eene teleurstelling welke niet opgewo gen wordt door het genot der winst, door die winkeliers behaald, welke hunne petro leum nog in den goedkoopen tijd hadden ingeslagen. Toch is de herleving der oud-Holland- sche zuinigheid ook in zake petroleum een gewichtige gebeurtenis. Men ziet hanglamp voor staande lamp, kamerlamp voor keukenlamp plaats maken; de duplex door de gewone brander, het nachtlampje door het maanlicht vervangen. Welk een bezuiniging. Hier wordt wederom het Engelsche spreekwoord op Zeeuwsche manier beves tigd Where is a will, there is a way (Waar een wil is, daar is een weg). Biijke dit ook, en steeds meer, wanneer eenige zaak van het Koninkrijk der Hemelen de hulp der Christenen behoeft. Bijvoorbeeld wat bezuinigt gij, Christelij ke huismoedersvoor de Christelij ke School? Zij kunnen er in het buitenland toch ook wat van maken. Een Belgisch blad Vindépendance Beige weet te vertellen dat „de Hol- landsche vereeniging „Eene school met den „Bijbel", bestaande uit conservatieve pro testanten en katholieken een manifest uit vaardigde, geteekeud door bekende staats mannen als de heeren Maekay en Heems kerk, en opheffing der gemeentelijke scho- „len vragen, om haar te verhangen door „vrije scholen, gesubsidieerd door den Staat." Met den bekenden staatsman Heemskerk wordt zeker de oud-minister bedoeld. Verbeeld u, hem met de roomscben en mr. Maekay in de vereeniging „Een school met den Bijbel". Potsierlijke combinatie. Waarlijk wy zouden wel alle roomscben en conservatieven voor „eene school met den Bijbel", of voor het denkbeeld „de vrije school regel" willen winnen, doeh zoo ver is het nog niet. Aan de hervormde gemeente te Hippo- litnahoef op Wieringen is een gift van f12000 geschonken voor een nieuw te stich ten kerkgebouw in plaats van het oude dat versleten is. Aan de aanvaarding van deze gift is de voorwaarde verbonden dat daar ten eeuwi gen dage geen andere dan moderne pre diking zal zijn. Wy weten niet of men op Wieringen de zegeningen van het modernisme tot dien duren prijs zal willen koopen. De schenker is de heer Janssen, directeur der Delimratschappy, Men zegt evenwel dat de voorwaarde niet door hem| gesteld is.| Het is te hopen, want het zou een on profijtelijke voorwaarde zijn. Om collecten in de hervormde kerken te doen toenemen, wordt het toch bij moderne kerkeraden al meer gebruik om orthodoxe predikanten te beroepen. En bovendien, wie zou, niet alleen nu, maar ook in volgende eeuwen als het in nihilisme zal verloopen zijn, van het nu reeds stervende modernisme, van een „fata morgananog eenig heil verwachten (Slot.) In zake vakonderwijs werden twee con- slusiën aangenomen. De eerste, van den heer van Malsen „De opleiding van ambachtslieden behoort te geschieden in de school en in de werk plaats. Beiden moeten elkaar aanvullen en in gemeen overleg werkzaam zijn. De arbeidstijd inde werkplaatsen behoort zoo.r danig te zijn dat het onderwijs op de school moet worden waargenomen. De school behoort onderwijs te geven, zoo noodig in enkele vakken van lager ender wijs, het teekenonderwijs als voertuig der gedachten, en vooral de theorie van de vakken, de kennis der grondstoffen en in struction van dë gereedschappen, de eigen schappen en bearbeiding van het materiëei." De tweede, van den heer Mouton „De ambachtsschool moet zijn ingericht met het oog op de behoefte van den werk man in de eerste plaats. Zij moet in het belang van het algemeen haar onderwijs zoo inrichten, dat leerlingen van het grootst mogelijk aantal vakken daar hunne opleiding kannen vinden. Zij trachte niet meer te geven dan de voorbereiding voor de practijk, en waar de ambachtsschool ontbreekt, trede de avondschool in haar plaats, gepaard aan de opleiding in de werkplaats onder bescherming eener wet op het leerlingwezen". Bij het punt „Leerboeken''' werd de aan dacht er op gevestigd dat financiëele steun noodig is voor de uitgaven dezer boeken voor vakmannen, dewijl de risico voor uitgevers bij het beparkt debiet te groot is. Een belangrijke bespreking lokte 't punt Vakopleiding voor de fabriek. Twee vragen werden gedaan lo Zijn de bezwaren van d# steeds toe nemende verdeeling van arbeid in fabrieks- nij verheid voor den toekomstigen werkman door betere vakopleiding te beperken? 2o. Hoe dient in 't algemeeen de vakop leiding voor de fabriek te zyn De heer D. W. Stork van Hengelo o be twijfeld# of de arbeidsverdeeling wel toe neemt. Er zijn werkjes die geen opleiding maar alleen routine vorderen. Bijv. lezen in de beteekenis van uitzoeken, 't Is geestdoodend, maar de werkman die veel aflevert, bevindt er zich goed bij. Tegen dit geestdoodende baat alleen verkorting van arbeidsduur. In den vrijen tijd moet dan gegeven of verkregen worden.: Goed voortgezet of herhalingsonderwys in de leerjaren; theoretisch vakonderwijs; waardoor de eenvoudigste arbeid veel Jin teressanter wordtalgemeene ontwikkeling door goede lectuur, voordrachten, gezel- ligen omgang, vooral ook aanraking met de meer bevoorrechten. Voor goede vak opleiding stelde spr. een vijftal eischen: lo. De leerlingen moeten werken onder onmiddellijk toezicht van een bekwaam werkman. 2o. Zij moeten evenwel in dienst van den patroon staan, zoodat de leermeester niet bij een onervaren goedkoop leerling geldelijk belang heeft. 3o. Zij moeten loon naar werk ontvan- vangen, alleen hij goed geregeld stukwerk verkrijgbaar, terwijl door langzame loons- verhooging de ambitie qqprikkeld moet worden. 4o. De leermeester moet geldelijk geïn teresseerd worden bij den vooruitgang van den leerling. 5. De werktijd mag niet le lang duren, Spr. eindigde met als zijn meening uit te spreken, dat men niet alle verbetering van den Staat verlangen moet, maar op verbetering van werklieden en patroons zelf moet bouwen. De adviezen van dezen ervaren fabri kant werden bestreden wijl zij steunden op de beginselen der „Manchesterschool", waar tegen de heer Stork aanvoerde dat hij wel veel doch niet alles daarvan goedkeurt. Een der aanwezige werklieden verklaarde hierbij te weten uit eigen ervaring hoe de opleiding op de werkplaatseen° borrel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1