NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Verandering van Kieswijze. in. Gemengde Berichten. Jk 84. 1895. Doti(Ma() 18 ilptif. flegimife laacgang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. H E R IJ K. Wolfaartsdijk 22 April. Heinkenszand, ook voor 's Heer Arendskerke23 April en 24 April des voorm. 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdory 24 April des nam. en 25 April. Ovezand, ook voor Nisse, 26 April. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen 27 April. Baarland, ook voor Oudelande29 April. Dus evenredige vertegenwoordiging Wat is dat het is de vertegenwoordi ging van elke meening, in de juiste ver houding met den invloedI dien zij heeft in het rijk. De weg die voert naar dat ideale doel, is de invoering van een evenredigheids- kiesstelsel. Volkomen bereiken kan men dat doel echter nooit, want het spreekwoord „zooveel hoofden, zooveel zinnen" is maar al te waar Een denkbeeld dat, in het geheele land, minder aanhangers telt dan het getal der kiezers gedeeld door dat der te kiezen af gevaardigden, zal zich buiten de vergade ring zien gesloten. Maar verder mag de beperking dan ook niet gaan. Zoodra, om bij ons land te blij ven, een meening gedeeld wordt door het honderdste gedeelte der kiezers, heeft die lmeening in onze tweede kamer van 100 eden, ook recht op 1 vertegenwoordiger, en moet das het kiesstelsel de verkiezing van dien vertegenwoordiger niet alleen mogelijkmaar, by voldoende opkomst ter stembus, ook zeker maken. Dit nu doen de evenredigheidsstelsels. Hoofdzaak, of ten minste één der hoofd zaken, bij deze stelsels is dat zij toelaten de vrije groepeering der kiezers, in tegen stelling met de gedwongen groepeering die het districtenstelsel kenmerkt. By het districtenstelsel mogen alleen me dewerken tot zekere keuze die kiezers, die binnen de grenzen van zeker district wonen. In zulk een willekeurig bijeenge- voegde groep vindt men meestal wel veel verscheidenheid, maar weinig overeenstem ming. Wie buiten het district woont kan niet, met effect, zijn stem uitbrengen op een in dat district gestelden candidaat, al is zulk een persoon voor hem dan ook het ideaal van een vertegenwoordiger. Zulk een gedwongen samenwerking, en zulk een gedwongen afscheiding, staande evenredigheids- ofproportioneele stelselsin beginsel tegen. Zy willen niet dat kiezers van geheel verschillende beginselen zullen vertegenwoordigd worden door een en den zelfden persoon, maar zij eischen vrijheid van keuze voor iederen kiezer, vrijheid om zich te scharen by, en samen te werken met wien men wil. Volkomen vrijheid der kiezers, volkomen zekerheid dat elke meening, door een be paald aantal kiezers aangehangen; in vol doende mate vertegenwoordigd wordt, zie daar de twee groote, en van elkander on- afscheidelyke beginselen, die aan de even redigheidsstelsels ten grondslag liggen. Natuurlyk is dus by zulke stelsels de verdeeling in kiesdistricten opgeheven. Tegen die opheffing heeft men als be zwaar ingebracht dat daardoor locale ver tegenwoordiging onmogelijk, dat de behar tiging van plaatselijke belangen buiten de Kamer gesloten wordt. De behartiging nu van locale belangen, hoewel zy nooit hoofd zaak mag wezen in de volksvertegenwoor diging, is toch van genoeg gewicht om deze tegen de evenredigbeidsstelsels ingebrachte beschuldiging een zeer ernstige te noemen als zy gegrond was. Dit is zy echter niet. Veeleer is zij te keeren tegen het districtenstelsel. De districten, met hun voor het meerendeel staatkundige grenzen, be staan meestal uit velschillende deelen waar van de belangen zeer uiteen loopen, of tegen elkander indruiscben. Maar by de evenredigheidsstelsels, waar de vrije groepeering mogelijk is, zal een gemeenschappelijk belang, als het gewichtig genoeg is, de kiezers van zekere streek zich doen aaneensluiten, tot het verkrijgen van een afgevaardigde die dit belang in de Kamer ter sprake brengt én voorstaat. Een andere bedenking die men tegen deze stelsels heeft ingebracht, ziet op de verhouding tusschen kiezers en gekozenen. Sommigen beweren dat de afgevaardigde het blinde werktuig zijn zal van den wil zijner kiezers anderen weder dat elke band tusschen kiezer en gekozene zal ontbreken. Wat de eerste beschuldiging betreft, ik meen deze niet alleen geheel en al te mogen weerleggen, maar haar zelfs te kunnen kee ren tegen ons tegenwoordig meerderheids- stelsel. Offert een afgevaardigde eigen oordeel omtrent feitelijke quaesties op aan het oor deel zijner kiezers, dan is dat ten eerste in hem een bewijs van zwakheid, dat niet aan het stelselmaar aan den persoon moet verweten worden. De vertegenwoordiger komt hiertoe uit vrees voor het verliezen van zijn zetel. Spreekt hij zich uit of stemt hij op een wijze die zyn kiezers mishaagt dan wordt zyn kandidatuur door zijn dis triet niet meer gesteld, en hy valt uit. Maar by een evenredige vertegenwoordiging zal hy zich veel vrijer gevoelen. Verliest hy door stem of woord de sympathie zijner kiezers, dan zal hij daardoor in het geheele rijk, weer anderen voor zich winnen, die hem zullen handhaven. Maar nu het tweede bezwaar. „Er zal geen enkele band bestaan de afgevaardigde zal zyn kiezers niet kennen." Maar ik vraag u, kent hy die nu Och kom en de stem ming is geheim Neen, hy kent alleen de leiders der ver kiezing, hoogstens de leden eener, kiesver- eeniging. Die echter zal hy onder het even redigheidsstelsel eveneens kennen, want kiesvereenigingen tot voorlichting der kie zers en tot aanbeveling der kandidaten zullen ook dan blijven bestaan. By deze twee tegen de evenredigheids stelsels ingebrachte bezwaren valt nog iets eigenaardigs op te merken, en wel dat zy elkander vernietigen. Het eene zegt: „De afgevaardigde verliest alle vrijheid", en het andere „De afgevaardigde is door geen enkelen band gebonden." Zou men niet haast geneigd zyn te zeggen dat de tegen standers die elkaar zoo lijnrecht tegenspre ken, de zaak die zy bestrijden onmogelyk grondig bestudeerd kunnen hebben Neen de verhouding tusschen kiezer eu gekozene zal juist bij de evenredigheids stelsels, de eenig ware zyn. Althans zal zij dit zijn in den volsten zin van het woord bij het stelsel dat ik hier wensch aan te pry zen, fen waarover mr. Olivier zyn oordeel uitspreekt in deze woorden: „Geen kiezer zal „door een ge- „kunstelde kiesinrichting kunnen gedwon- „gen worden óf zijn stem uit te brengen „op een candidaat dien hij niet begeert, óf „zich geheel van het uitbrengen van zyn „stem te onthouden. Hij zal een geëman cipeerd kiezer geworden zyn, geheel vrij „in zijn keuze, en zeker dat zijn stem niet „onder het gewicht van strijdige stemmen „zal verpletterd worden, Hoe vryer des „kiezers keuze is, des te zelfstandiger zullen „kiezer en gekozene tegenover elkander „staan, omdat zy zullen verbonden zijn „door gemeenschappelijke gezindheid en „overtuiging, en door niets anders. Het stelsel dat deze veelzeggende loftuiting ten volle verdient, is het stelsel Andrae- Hare, zoo genoemd naar den Deenschen minister Andrae, en den Engelschman Thomas-Hare. Dit stelsel, dat oneindig ver boven alle andere verheven is, ja dat de volmaakt heid nabij komt, zal ik u trachten duidelijk te maken, na het aanbrengen van eenige wijzigingen, en met uitlating van de be palingen die meer in het bijzonder betrek king hebben op eigenaardige Engelsche toestanden. Het stelsel berust op het kiesquotient met overdracht van stemmen ter keuze van den kiezer. Deze woorden eischen een nadere ver klaring. Het kiesquotient is het getal der uitge brachte stemmen, gedeeld door dat der te te kiezen leden. Laat ons bijvoorbeeld eens aannemen dat, bij een verkiezing voor onze Tweede Kamer van 100 leden, in het geheele land zyn uitgebracht 400.000 stemmen, dan is dus het kiesquotient 400.000 100 4000. leder die nu dat kiesquotient bereikt, dus die 4000 stemmen verkrijgt, is ver, kozen, onverschillig of die stemmen af komstig zijn uit een bepaalde streek, of uit het Noorden en Zuiden, Oosten en Westen van het geheele ryk te zamen. Bij hen die nu juist 4000 stemmen ver krijgen, is alles in orde die stemmen doen hun volle werking, niet te veel, en niet te weinig. Maar dat iemand juist 4000 stemmen krijgt zal natuurlyk oen uitzondering zijn. Stel nu eens B. krijgt 5000 stemmen, dan zyn er daarbij 1000 lie geen uitwerking hebben, of juister, dan doe» die 5000 op B. hetzelfde als bijv. 4000 st. op A. en wordt dus de waarde voor elk dier 5000 stem- n verminderd. Maar het kan nog erger. Stel B. kreeg slechts 3000 st., dus minder dan het kiesquotient, dan waren die 3000 st. verloren, onherroepelijk verloren. „Maar", zegt gij wellicht, „hieraan is „nu eenmaal niets te doen, er moeten wel „stemmen verloren gaan". Neenzeg ik uzulk een redeneering moge gelden voor ons verderfelijk meer derheidsstelsel, dat zulke verloren stemmen bij duizenden kan tellen en ze daarom dan ook maar volstrekt niet meer telt, doch het stelsel Andrae-Hare heeft van dien gruwel een afkeer, er. maakt hem daarom onmogelyk, door de overdracht der stemmen. Men mag n.m.l. op zyn stembriefje zóóveel namen plaatsen als men wil. De persoon dien men het meest verkieselijk acht staat bovenaan, de daaropvolgende no. 2, enz. Kan nu de stem niet gelden voor den bovenaanstaanden, omdat deze het kies quotient reeds bereikt heeft, dan geldt hij toch voor den 2e, den 3e of 4e. Een en ander zal duidelijk worden uit het voorbeeld dat ik u nu ga geven. Wordt vervolgd). Goes. C. E. Van KOETSVELD. Ook deze beschuldiging wensch ik te bewijzen. In 1891 werden uitgebracht 183.533 stem men. De kandidaten die verkozen werden kregen 107.343 stemmen. Verloren gingen dus 183.533-107.343 76. IOO stemmen! Ergo bleven van de uitgebrachte stemmen 41.5 pCt. buiten invloed. Uit deze berekening zijn weggelaten alle meervoudige districten, uit vrees van de stemmen dubbel te tellen. 's Heer Arendskerke. Vrijdagmid dag werd alhier eene algemeene vergade ring gehouden van de leden der coöpera tieve Roomboterfabriek de Adelaar alhier welke door al de leden op éen na werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen vau de vorige vergadering deelde de voorzitter o. a. mede a. Dat hij bij onderscheidene leveranciers, naar den prijs van Lijnkoeken onderzoek had gedaan en geen verschil bestond tusschen den aan koop van 100 of van 4000 ;stuks, zoodat hij gemeend had, dat het beste was, dat ieder voor zich zelf aankocht, h. Dat de fabriek met toebehooren onderling was ver zekerd, voor de helft bij de Middelburg- sche en de andere helft bij de Zierikzee- sche Brandwaarborgmaatschappij, e. Dat J. van Eijkeren alhier opgehouden had om de melk te vervoeren in de route Kraaijers en Arendskerke, en dit was aangenomen door M. Verdonk te Nieuwedorp voor denzelfden prijs, zoodat nu ook die leden hun afgeroomde melk direct terug ontvan gen. d. Dat de Directeur Veil inga op 1 April een schrijven had gericht aan den Voorzitter, waarin hij te kennen gaf dat hij ontslag nam als Directeur, e. Dat het bestuur in de onmogelijkheid verkeerde om nu de driemaandelyksche rekening te doen wegens het onnauwkeurig boekhou den van den Directeur, en de voorzitter alzoo alleen kon mededeelen wat hij zelf had opgeteekend. Hij stelde echter voor om een commissie te benoemen, om met het bestuur al de boeken en bescheiden te onderzoeken, en de rekening op te maken. De leden namen hiermede genoegen, en wezen hiertoe aan den heer J. M. Kake- beeke, en de drie c immissarissen van toe zicht, zijnde de heeren C. Zuijdweg, P. Koeman en C. van Stee. Tevens deelde de voorzitter mede, dat op 3 Januari was begonnen met 500 kilo melk per dag te verwerken en dit cijfer nu was geklommen tot pl. m. 1600 kilo per dag, met precies dezelfde onkosten, zoodat er in het eerst schadelijk is gewerkt. Hy raadde dan ook een ieder aan veel meer koeien te houden dan zouden wij veel voordeeliger werken. Ook dat hij een Vontract had ge maakt met een handelaar voor een half jaar vast, om wekelijks 100 kilo boter te leveren voor f 1,per kilo in aanmer king nemende de verlaagde boterpryzen, noemde hij dit zeer gunstig. Tevens stelde bij voor om de volgende drie maanden den melkprijs met 0,3 pCt. te verlagen daar het overschot toch met de drie maan den wordt verdeeld. Ook dit werd door de ieden goedgekeurd. Hoewel er geen oproeping van sollicitanten was gedaan, waren er toch zes opgekomen, uit deze kon de voorzitter den heer Oostingh, ad- sistent Directeur aan de Boterfabriek te Winterswijk, zeer aanbevelei-, daar hij, na onderzoek een zeer gunstig schrijven aan gaande dien persoon had ontvangen van den Directeur dhr. Stienstra, tevens dat hij bekwaam was, om correspondentie te voeren in Fransch en Engelsch. Bij meer derheid van stemmen werd nu bovenge noemde heer Oostingh tot Directeur der boterfabriek benoemd. Hij zal 1 Mei a. s. in functie treden. Nog gaf de Voorzitter elk den raad, om nu de warme dagen aanstaande zyn, toch de avondmelk goed af te koelen, dat wij vermoedelijk dan een paar maanden langer maar eenmaal per dag behoeven te rijden, hetwelk een groot voordeel op zou leveren. Mocht het echter blijken, dat niettegen staande alle voorzorgen, de afgeroomde melk zuur mocht worden, vroeg hij mach tiging van de leden, om tot het aankoopen van een melkafkoeler te mogen overgaan. Die machtiging werd verleend. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Waarde. Door het bestuur van den Waardschen kolenbond werd in de herberg van M. Wabeke rekening en verantwoor ding gedaan over het verloopen dienstjaar. Uit de rekening bleek dat er was ont vangen 1440 H. L. steenkolen, aan de le den werd tegen f 1,50 per aandeel 18 mud uitgekeerd. De voorzitter de heer Wabeke nam vervolgens als zoodanig ontslag wegens vertrek naar Krabbendijke. Hem werd door een der aanwezigen namens den bond een woord van hartelyken dank toegespro ken voor de diensten die hij al dien tijd en daarvoor aan dien bond heeft be wezen. Waarde. De oudste ingezetene dezer gemeente M. Mol is gisteren alhier overle den in den ouderdom van ruim 90 jaren. Zy genoot steeds een goede gezondheid, en nam in den afgeloopen winter nog deel aan een rijtoer door het dorp in de ijs- sleden. VliSSingen. Den 134 werklieden hier ter stede die aan de patroons een verzoek om loonsverhooging richtten, is namens de zen het navolgende geantwoord Aan De gezamentlijke werklieden hier ter stede. In antwoord op het door U ons toege zonden adres, betreffende de verhooging der loonstandaard van de gezamentlijke werklieden hier ter stede, is deze dienende u allen te doen opmerken, dat uw verzoek zooals in uw schrijven bedoeld, voor geen inwilliging vatbaar is, echter willen wij aan een billijken eisch tegemoet komen; nochtans zij door U in aanmerking geno men, dat de patroons gemachtigd zijn om naar gelang tvan bekwaamheid het loon te verhoogen, en zal voor die verhooging in de eerste plaats in aanmerking komen: a. persoonlij ke plichtsbetrachting tegen over werkgevers en patroons. h. bekwaamheid in het uitoefenen van hvn beroep. c. Zedelijk gedrag, (misbruik maken van sterkendrank). Hierbij overtuigd zijnde dat uwe patroons op billijke wijze aan loonsverhooging wil len tegemoet komen, zijn zij langs dezen weg, met dit besluit, verantwoord als pa troons tegenover hunne werkgevers. Namens de Vlissingsche Pat. Vereeniging „Bouwkring", is het antwoord geteekend door de heeren H. J. G. van der Heijden voorzitterA. Huson, (ondervoorzitter), C. de Wolff Az. (Sec.) J. Loois, Az., (Penn.) C. C. Limonard. Naar wij vernemen zullen de werklieden hierop weder een adres zenden om de billy kheid van hun verzoek nader toe te lichten. Wolfertsdijk. De vereeniging „Een dracht" hield Paaschmaandag hare jaarver gadering. Uit het verslag van den Secre taris bleek dat er over 1894 zijn aange- voert als volgt: 8591 Hectoliter kachel kolen benevens enkele honderden kilo's schaalkolen en nootjes. De prijzen waren bepaald als volgtkachelkolen 66l/s cent per Heet. Nootjes 90 cent per Heet. en Schaalkolen 134 cent de 100 kilogram over het afgeloopen boekjaar verwerkte de ver eeniging in totale uitgaaf de som van f5760,59Vs en werd nu nog ruim f700 aan de leden terugbetaald als te veel be taalde contributie. Na afloop als gewoon lijk voor de aanwezige leden worstver- loting. Wemeldinge. J. 1. Maandagmiddag gaven de Christelijke Zangvereenigingen „Ons Genoegen" (mannenkoor) en „Zingt den Heer" gemengd koor, alhier in de Ned. Herv. Kerk eene openbare opvoering. Nadat de heer Wabeke deze bijeenkomst geopend had, lieten de zangers hooren dat bij eenige oefening, men ook op eene plat telandsgemeente flinke zangersvormen kan. Zonder echter te zeggen dat „Ons Genoe gen" minder goel zong, maakte toch het gemengde Koor een grooteren indruk. In de pauze werden wij vergast, op de voor dracht „Bach te Dresden" door een der leden. Nadat de heer Wabeke den leden voorgehouden had hun hoogere roeping, en allen gewezen had cp de hooge beteekenis van dezen dag, sloot hij, na den Jzangers namens alle aanwezigen zijnen dank ge bracht te hebben, deze samenkomst. Nauwelijks waren debezoekers nog thuis, of zij konden zich wederom vergasten aan muziek. De fanfare vereeniging deed eene wandeling om de gemeente, die zij besloot met eene ovatie aan den heer burgemees ter te brengen. Ondanks het gure weder, lokte zoo iets nog al menschen op de straat, die minder in de muziek, dan wel in den optocht belang stelden, Een heer had op een effectenkantoor op de Leidschegracht te Amsterdam een aantal effecten, terwaarde van onge veer f 5000, in ontvangst genomen en deze in een couvert in een der zakken van zijn jas gestoken. Op de Keizersgracht trok hij 't warm hebbende, zijn jas uit en ontdekte bij zijn thuiskomst, dat de effecten daaruit verdwenen waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1