„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL fragg— Wegens het Paaschfeest verschijnt Maandag geen nummer van dit blad. ALLE BETALINGEN S c h o o l n i e u w s. Gemengde Berichten. VAN van Zaterdag 13 April 1895. voor de Zeeuw uit Walcheren'uitgezonderd Vlissingente (Zoen (Ze» Uitgever F. P DHUIJ Middelburg. 12 April '95. Goes. Op verzoek melden wij dat de begrafenisplechtigheid van ds. Iluet morgen (Zaterdag) te 12 uur zijn zal; en dat allen die in den stoet achter de volgkoetsen willen plaats nemen, zich daartoe te ver eenigen hebben in het lokaal Samuel. Verscheidene ambtsbroeders van den overledene gaven reeds kennis dat zij tegenwoordig hopen te zijn. Onder hen noemen wij prof. Gunning uit Leiden, ds. v. Gheel Gildemeester, ds. Laan (waar schijnlijk), en ds. J. G. Smitt. Goes. Vergadering van den gemeen teraad alhier op Dinsdagavond 8 uur. Voor zitter de heer Eamondt, oudste wethouder, bij afwezigheid van den burgemeester, we gens ongesteldheid. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt de voorzitter mededat is goedge keurd de Rekening en Verantwoording over 1894 van den administrateur van het Ronds van kazerneeringvan den Hoofdcommis saris der vereeniging van Werklieden te Goes en van de Commissie van het Ronds tot ondersteaning van weduwen van ge meente-ambtenaren dat is overleden eene idiote te 's-Heerenloo en als hersteld ont slagen is een krankzinnige te Dordrecht, die beiden op kosten der gemeente werden verpleegd dat verkocht is door de gemeen te een partij oud lood aan A. Tamse voor f 5,19soud ijzer aan J. den Busscher voor f 5,77 en hout aan S. v. d. Peijl voor f 4.50 dat bij de op 31 Maart jl. gehouden be steding schoonmaakwerk enz. scholen is ge gund aan M. Buitendijk resp. voor f 190 f185 en f170, totaal f545; dat aan J. H. Hoogesteger op verzoek eervol ontslag is verleend als amanuensis aan de H. B. S. en in zijn plaats benoemd L, D. v. Helle dat op haar verzoek eervol entslagen is mejuffrouw J. A. van Houten als kweekeling aan de bewaark.asse school A, afdeeling Handwerken, en in haar plaats benoemd is tot le kweekelinge K. Jongepier thans 2e en tot 2e P. C. Slimmens, thans 3edat bij het aanleggen der nieuwe bevolkings registers is gebleken de noodzakelijkheid om de perceelen van wijk E te vernummeren wegens het groot aantal bisnommers. Ingekomen zijn missive van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting over 1894 en mededeeling van het K.B. houdende goedkeuring der verordening tot het heffen van schoolgel den bij het middelbaar onderwijs dank betuiging van den heer D. de Koning voor de hem verleende toelagen van B. en W. het Jaarverslag over 1894; mede deeling dat het procesverbaal van den gemeente-ontvanger op 29 Maart is gezien en in orde bevonden voorts is ingekomen het verslag van den archivaris en dat van de C. v. T. op het L. O., welke verslagen in het archiefen eenige gemeentever slagen die in de boekerij een plaats zul len erlangen. Aan den onderwijzer Schultz wordt met algemeene stemmen op verzoek eervol ont slag verleend tegen 15 Mei of zooveel vroeger als in zijnpljats zal ziju voorzien. Benoemd worden tot leden van het stembureau bij de a. s. Statenverkiezing de heeren Lambrechtsen en Den Boeren van dat bij de a. s. Statenverkiezing de heeren Kakebeeke en de Jonge, met de overige leden als plaatsvervangers. Aan de orde komt de rekening van de dd. schutterij over 1894. Er is gevolg ge geven aan eenige opmerkingen der iinanti- ëele commissie die nu adviseert tot goed keuring der rekening. Als zoodanig wordt besloten. Eenzelfde lot ondergaat de rekening der Gildefondsen terwijl 31 in het vorige dienstjaar bedeelde personen van de kie zerslijst geschrapt worden. Het kohier van den H. 0. over 1895 wordt vastgesteld op f 27001, 65 verdeeld over 1033 contmbuabelen, naar den factor 1,0445. Eveneens de belasting op de honden over 1895 tot een bedrag van f516 voor 129 hondenterwijl eene wijziging in de be grooting van het B. A. wordt goedgekeurd. Na de gewone onbeantwoorde rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. De zendeling-leeraar J. J. Wijnveldt is wel degelijk tot ridder der orde van Oranje Nassau benoemd. Wij hadden zijn naam over het hoofd gezien. Dit blijk van waardeering van 's mans moeilijken arbeid verheugt ons, al kennen wij slechts betrekkelijke waarde toe aan een ridderlint. De oft van gez. 2e kl. N. Schrijver, van het militair hospitaal te Utrecht, wordt 1 Mei a. s. geplaatst bij het 3e reg. inf. te Middelburg. De heer Huvers machtigt ons mee te deelen dat het bericht in enkele bladen als zou hij plan hebben bij zijne aftreding op 14 Mei, zich niet voor Goes herkiesbaar te stelleD, onjuist is. Aan bedanken heeft de heer Huvers nooit gedacht en heeft er ook nu geen plan op. Nedert. Militairen Bond. Utrecht, 10 April. Heden hield alhier de Ned. Milit. Bond haar 22ste alg. verga dering. Aan de Bestuurstafel waren ge zeten H. W. vanMarle gep. Gen. Majoor, der ArtillerieJ. E. N. Bar. Schimmel- penninck v. de Oye Kol. der Genie en lid der 1ste kamer; L. Rooseboom Gep. Kapt. der Artillerie en J. G. U. Schoch Maj.der Artillerie. Onder de vele afgevaardigden merkten wij op voor de afdeeling Bergen- op-Zoom Serg. majoor Meeuwse uit Bergen- op-Zoom en J. Donner uit Goes terwijl de heer Dommisse, ontvanger te Vlissingen, de afdeeling aldaar vertegenwoordigde. Wegens ernstige ongesteldheid van den voorzitter Jhr. W. von Wrangel ouf Lin- denberg die 22 April zijn 80sten verjaardag hoopt te vieren, werd het presidium waar genomen door den Secretaris Gen. Maj. van Marie die de vergadering, welke goed bezocht was, opende na het zingen van Ps. 95 1. met gebed. Na eenhartelijken welkomstgroet door den president las de Seoret. Kap. Rooseboom de- notulen voor welke onder dankzegging ge- teekend werden. Uit het verslag dat de secretaris uitbracht, was duidelijk te zien dat erin ons Vader land een vermeerdering van belangstelling voor onze militairen is waar te nemen. De oprichting van een Tehuis te Assen in het afgeloopen jaar, de verbetering te Deventer en Schoonhoven en het plan om te Gouda evenzeer een Tehuis op te richten leveren de bewijzen dat de liefde voor de zonen onzes volks toeneemt ei, men hoe langer hoe meer tot de overtuiging komt dat een toe vlucht voor hen onontbeerlijk is. Let men op de mededeeling aan de verga dering gedaan dat men thans 1451 leden en 933 begunstigers heeft, een getal grooter dan in het vorige jaar, dat 154 jong. ver- eenigingen in 1894 f 486 hebben bijge bracht tegen 117 met een bedrag van f 318 in 1893 dan is. er zeker niet te veel gezegd wanneer men het een groote schrede vooruit noemt en geeft het stof om den Heere te danken die zooveel bereidwillige harten en handen gaf. Met blijdschap deelde de penningmeester Gen. v. Marle dan ook mede dat bij een ontvangst van f8710,39 er een voordeelig saldo was van f 1147,93 betgeen een ge volg was van de oproeping toen in het najaar het te hort f 800 bedroeg. H. M. de Koningin zond f100 en een oud mili cien-korporaal van 1868 die vroeger een trouw bezoeker van het eerste M. Tehuis te Utrecht was en te Amsterdam tot wel vaart was gekomen, zondj eveneens f 100. In het afgeloopen jaar had het bestuur f7000 kunnen bijdragen waaronder ook behoort de steun aan Assen voor de op richting. Werd er alzoo in het Vaderland goed gedacht aan de Tehuizen aangenaam klinkt de mededeeling van den penning meester baron Schimmelpenninck v. d. Oye dat ook in Indië de geest meer levendig wordt over onze soldaten. De tehuizen te Batavia, Malang en Rort de Koek werden ook dit jaar weer gesteun 1 door bij dragen van ruim f 1500. De officier der genie Idenburg (met ver lof) deelde mede in verband met boven staande dat te Salatiga het eerste Ja- vaansche M. T. was geopend (voor Inlan ders) en de Gouv. Generaal daarvoor 50 Javaansche bijbels had geschonken. Eu ook onze regeering zal niet achter blijven, daar er werd medegedeeld, dat er een goed vooruitzicht bestaat, dat er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp is in gediend om uit de koloniale kas f2000 te schenken voor een M. Tehuis, waarvoor de gouverneur jhr. v. Asch v. Wijck zich zeer interesseert. Na deze mededeelingen betreffende Oost en West Indië stelde de heer J. Donner namens de Vereeniging te Goes Baron Sch. v. d. Oye f 20 ter hand voor de Tehui zen in onze Oost als eene gedeeltelijke aflossing der schuld die wij ook als chris tenen aan onze Indiën hebben. De penningmeester zeer verrast met die gave verzocht den heer D. de vereeniging daarvoor hartelijk dank te zeggen. Ook werd namens diezelfde vereeniging f 10 ter hand gesteld aan den penningmeester der Bondskas, wat evenzeer dankbaar aanvaard werd. Vooral nu de kas dit jaar weer groote uitgaven te doen heeft. De heer Koornstra deed: vervolgens zijn mededeelingen als vertegenwoordiger. Wenscht hij de belangstelling in het alge meen grooter, toch getuigt het van voor uitgang in verband met de overal heer- schende klacht over achteruitgang. Spreker bezocht 44 plaatsen, het getal uitnoodi- gingen om ergens te komen neemt toe, behalve in Zeeland, zeker tengevolge van den arbeid van het bestuur te Goes, dat in N.- en Z. Beveland telken jare mede deelingen doet. De Krijgsmanhet blad dat de Bond uitgeeft, neemt toe in waardeering en uit breiding. Moet er in enkele Milit. Te huizen nog veel verbeterd worden, de meesten geven stof tot dankzegging. Afdeeling Deventer stelde voor de Krijgs man wekelijks te doen verschijnen, wat verworpen werd. Een belangrijk punt der agenda werd door Gen. v. Marle ingeleid, namelijk „Onze huisvaders en huismoeders". De plaatsruimte laat het hier niet toe uitvoerig te zijn. De heer v. M. wees op de ge wichtige betrekking van huisvader en moe der, welk gewicht reeds ligt opgesloten in den naam, zoo verkieslijk boven dien van concierge. Spr. wees er op hoe do bloei in hun tehuis in verband staat met de personen die aan het hoofd staan. 2e punt De huis vader moet in zijne betrekking zijn bestaan vinden en daar moet het Bestuur zooveel mogelijk voor zorgen, desnoods met behulp van de bondskas. 3e. Indien zij niet blij ken geschikt te zijn moeten zij na proef tijd ontslagen worden. Het belang van het Tehuis mag niet aan dat van de huisvaders worden opgeofferd. En eindelijk dat het Hoofdbestuur het recht heeft om zich te overtuigen in hoe verre die huisvaders geschikt zijn en dat als een huisvader wegens te hoogen leef tijd moest ontslagen worden (na jaren als zoodanig dienst gedaan te hebben) op dc afd. en den bond de zedelijke verplichting rust in verband met het aantal dienstjaren in zijn onderhoud te voorzien. Deze punten wordon den leden toege zonden (met memorie van toelichting, moties enz.) en zullen zoo mogelijk tot uitvoering worden gebracht. Thans hadden er vrije besprekingen plaats. Er werd gewezen op het M. T. te Soes ter- berg, om daar gelijke rechten te verkrijgen als voor de kroegen en huizen van minder allooi. Sommige afgevaardigden deden voorts ver slag van hunne Tehuizen, en werden door den heer Schoch dringend verzooht toch vooral meer gebruik te maken van den Liederenbundel terwijl ZEd. wees op het verkeerde van een anderen uitgever die de vrijheid had genomen om zonder ver gunning de soldatenliederen er uit te nemen en ze in grooten getale voor een kleinen prijs in de garnizoenplaatsen te venten. Over die handelwijze zal door het Hoofd bestuur die uitgever onder handen worden genomen en zoo mogelij k een her druk verboden worden. V-el werd er nog gesproken door de verschillende afgevaardigden maar daar het voor velen tijd werd om naar hunne woon plaatsen terug te keeren werd deze verga dering na een hartelg k woord van Ds. Stut- tarheim aan den president voor zijne uit stekende leiding met dankgebed gesloten. De indruk, dien wij van de vergadering kregen, was recht aangenaam, gaarne zouden wij wenschen dat vele van onze soldaten- vrienden ook uit Zeeland daarbij tegen woordig waren geweest, het zou zeker het gebed vermeerderen en de liefde voor de zonen onzes volks verhoogen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hoogeloon door ds. E. M van Ysendijk te Kapelle. Geref. Kerken. Bedankt voor Kamperland door ds. W. S. Veltman te Haarlemmermeer. Vrije Evangelische Gem. Beroepen te Winschoten ds. J. J. Tim merman, te Ierseke. Acte Examens in Zeeland. Woensdag werden geexamineerd 5 heeren; geslaagd de heeren C. J. Megielse te West maas, J. Bal te Tholen en J. N. Scheffener te Middelie. Beide eerstgeneemden slaag den tevens voor de acte vrije- en orde oefeningen. Voor de acte onderwijzeres slaagden de dames J. J. C. Breetvelt, H. E. v. d. Berge en G. C. Batenburg, allen van Goes, en J. J. de Jonge van Axel. Goes. Op het Woensdag en Don derdag plaats gehad hebbende eindexamen aan de Rijkslandbouw winterschool alhier, is het examen met zeer goeden uitslag af gelegd door de leerlingen C. Snijders te Wilhelmiuadorp, A. C. J. Noteboom te Wolfaartsdijk, A. J. van Nieuwenhuijzen te 's Heer Arendskerke, Jac. Welleman te Krabbendijke. Met goeden uitslag doorR. van den Bout te Ouwer- kerk, L. de Jager te 's Heer Arendskerke, P. Lindenbergh te Wemeldinge, G. O. Sneep te Ossendrecht, B. Hoogenboom te Renesse, J. Zuijdweg te Wolfaartsdijk. Met bevredigenden uitslag door J. Hoogenboom te Renesse, M. Rottier te Wilhelminadorp, A. Nijssen te Kapelle en A. Lindenbergh. te Wemeldinge. De heer Löhnes, Inspecteur van het land bouwonderwijs die de diploma's uitreikte, sprak tevens de leerlingen met een gepast woord toe. In het Ontwerp Zomerdienst Staatsspoor wegen komt éene verandering voor. De sneltrein van 5,50 r.. m. uit Vlissingen zal dan dit station verlaten om 5,33 nam. Goes. In ons bericht omtrent de Goesche Ambachtschool verzuimden wij nog te melden dat bevorderd zijn voor het timmeren, van de 2e naar de 3e klasse L. A. Markusse en J. H. Jacobsen van de le naar de 2e klasse S. de Koning, J. M. v. d. Peijl, J. Domiuicus, P. Cense, J. J. Buitendijk en J. Koeman. St. Maartensdijk. Door het weezen- armbestuur alhier is besloten 6 armhuizen af te breken en door nieuwe te vervangen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van eene kennisgeving van het gemeentebestuur dat de Raad in zijne vergadering van 3 April bedoelde huizen onbewoonbaar heeft verklaard. Ofschoon de bewoners tijdelijk wel eenig ongerief zullen ondervinden, zal het voor hen toch eene belangrijke ver betering zijn, aangezien de nieuwe huizen geriefelijker zullen zijn, en wat lucht en licht betreft zullen voldoen aan de eischen, die men daarvoor stellen mag. Bij herstemming is tot lid van den raad van Kerkwerve gekozen de heer M. Hanse Szn met 26 van de 38 uitgebrachte stemmen. De heer J. van Damme Gzn. verkreeg er 12. Het aantal kiezers bedraagt 82. Hondentrouw. Te Nieuwdorp is een hond gestorven, die zonder eenig voed sel te gebruiken, reeds acht weken ge treurd had over den dood van zijn meester. Middelburg. Heden Vrijdag morgen ontdekte men een binnenbrand in een per ceel in de Vlissingsche straat alhier, be woond door twee bejaarde vrouwen. Daar de huisdeur gesloten was, moest men door middel van eene ladder zich toegang ver schaffen, en bij onderzoek bleek dat het bed van de Wed: J. B. C. aan het bran den was, en zij zelve voor de bedstede liggende door den rook was gestikt. De ongelukkige was 83 jaren oud. Middelburg. Alsof er aan en bij de Leskade nog niet genoeg gelegenheden tot verversching zijn, wordt ook naar wij uit goede bron vernemen het huis naast het Hotel de Commerce voor café restaurant ingericht. Vlissingen. Benoemd tot agent van politie alhier S. Mook gepasporteerd kor poraal van het algemeen Depot van Disci pline en zulks in plaats van M. Batist die benoemd is tot gemeente-veldwachter te Aardenburg. Beiden zijn reeds in hun nieuwe betrekking werkzaam. Middelburg. Dinsdag morgen had in het huis bewoond door dhr Lenshoek Noord zijde Dam alhier een schoorsteenbrand plaats die zich, te oordeelen naar de uit den schoorsteen komende rookwolken, ernstig liet aauzien. De brand werd eehter binnen korten tijd met eigen middelen ge- bluscht. Vlissingen. Dinsdag kwamen alhier met den trein van 6,12 aan een tiental oud-beambten, conducteurs, wegers enz. der Ned. Staatsspoorw.-Mij., thans overgegaan in den dienst bij de Zuid-Afrikaansche Spoorw.- Mij. om met de aansluitende nachtboot de reis via Engeland naar de Transvaal voort te zetten. Deze beambten, allen afkomstig van Utrecht, werden daar door eene groete menigte familie en kennissen uitgeleid. |Met de avondtreinen werden deze nog door meerdere gevolgd. •- Vlissingen. Woensdagavond, had de provinciale boot Walcheren het ongeluk, wellicht door het niet achteruitwerken der machine of door het met te groote vaart op de haven te komen, met de provinciale ponton in aanvaring te komen. De schade moet nog al aanzienlijk wezen het zal van wege 's Rijks Waterstaat gerepareerd wor den. Tijdens de a. s. Paaschdagen wordt op de Staats Spoorwegen het aantal vracht goederentreinen belangrijk ingekrompen. Op de Zeeuwsche lijn rijdt den len Paaschdag dan slechts één vrachtgoederen- trein en wel enkel naar Vlissingen hoofd zakelijk voor het transiet vervoer van daar terwijl den tweeden Paaschdag het goederenvervoer per vrachtgoederentrein geheel wordt gestaakt. Men schrijft uit Middelburg: In nieuwsgierige afwachting, betraden we de tentoonstellingszaal. Er was zoo druk over gepraat, er was al zooveel in onze courant over geschreven, er was zoo door ieder aan deelgenomen, zoodat het bijna niet anders kon of onze verbeelding vormde zich te groote verwachtingen. Maar toen we de tentoonstelling verlieten, de oogen moe van al het nieuws op het gebied der poppenwereld opgedaan, toen moesten wij erkennen, dat onze verbeelding in menig opzicht ver was overtroffen. Het was een verrassend gezicht, toen we de zaal binnentraden en honderden kleine mensch- jes ons plotseling met hun strakke poppen- oogen aankeken, als om te vragen Kijk eens hier, merk je mij wel op De menschenwereld was in vele harer leden onder de poppen vertegenwoordigd, en soms vormden deze de vermakelijkste contrasten. Daar stond bijvoorbeeld Ro binson, in zijn ruigharige kleedij, met dc parasol van blaren boven het hoofd, naast een juffertje, een echt modenufje m'et klei ne handschoentjes aan en een heel dun middeltje, verderop een statige edelvrouw uit de achttiende eeuw met haar draagstoel eu drager, naast een voorstelling der Kin dervoeding, een lange tafel waaromheen vele kinderen |van behoeftige poppenouders, met doekjes om, vermaakte kieltjes en verstelde jurkjes aan sommige hadden het hoofd om gekeerd en keken strak naar den etenspot waaruit ze zoo dadelij k zouden gaan smullen. Vele poppen waren eigenaardig, andere sierlijk gekleedsommige droegen een schitterend toilet. Zoo zag ik een dame in groen iluweelen kostuum met zijden borduursels style empiredan een bruid in zware witte zijde met sluier en oranje bloesem. Maria Stuart, trotsch en indruk wekkend, en een allerliefst Gretchen, in het lichtblauw. Een dame uit Kaïro had een Arabische vrouw gestuurd mevrouw Metzger een Parijsche min. Verder waren i allerlei kleederdrachten aanwezig een Por tugeesch meisje, een Tiroolsche, een Hel golandsche, een lersche, een Italiaansche. Dan merkten we op „de kleine lord en de kleine lady". Voor vreemdelingen zal zeker de groepkleederdraehten uit Zee land veel belangrij ks gehad hebben. Nauw keurig waren de drachten nagebootstwe zagen een Akselsche, Nieuwlandsche, Kad- zandsche, Goesche en Walchersche boerin. Alle bezoekers, groot of klein, zullen on getwijfeld voldaan huiswaarts gekeerd zijn, en zeker een ieder een bezoek aan de ten toonstelling aangeraden hebben. N. B. C. Men schrijft uit 's Gravenpolder aan de NederlanderHet hier indertijd door de gemeente van wijlen den heer ds. D. Bakker gestichte schoolgebouw, waarin eenigen tijd een school met den Bijbel is geweest, doch welke voor eenige jaren is gesloten o. a. wegens de vacine-kwestie, is dezer dagen bij publieke veiling over gegaan aan de Geref. kerk te Goes. De bestemming die nu aan het gebouw gege ven zal worden, is nog niet bekend, doch er bestaat gegronde verwachting dat deze voormalige school met den Bijbel, weer voor Christelijke doeleinden in gebruik zal worden genomendaar wellicht, ware het gebouw in andere handen gekomen, het zou moeten dienen voor bergplaats of ook •zijn afgebroken. Hansweert Het sleepschip „Rriedrich Striepen", schipper H Striepen, geladen met graan van België naar Pruisen, raakte alhier op den berm. De Sleepbooten „Baden 4" en „Raaf" hebben na veel moeite het schip afgetrok ken en alhier binnengebracht. Sic transit gloria mundis. Eergiste ren werd te Rosendaal een persoon, die den echten titel voerde van baren, als zonder middelen van bestaan door de politie over de grenzen gebracht. De man zag er al heel povertjes uit, want mijn heer de baron miste, behalve zijn jas, een groot deel van zijn rechter broekspijp. Gisteren ontving de Tel. uit Neder- landschlndië onderstaand telegram „De kroonprins van Djokdja en diens secretaris werden gisteren uit den Kraton vermist. In allerijl werden nasporingen ingesteld. De vluchtelingen werden ont dekt te Pakken (residentie Djokdja, af deeling Goenoeng Kidool). Zij zullen naar Djokdja teruggebracht worden en in een benting worden opgesloten. De vlucht van den kroonprins blijkt geen politieke beteekenis te hebben". Uit het Limburgsche Te Roermond zitten op dit oogenblik niet minder dan 23 personen in voorloopige hechtenis wegens moord, doodslag, mishan deling met zwaar lichamelijk letsel, kin dermoord, enz. Te Bovensmilde is iemand gevangen genomen en geboeid naar Assen gevoerd, omdat hij een paard, dat hij voor een ander zou thuis bezorgen, in stilte had verkocht. Goed nieuws. Onder dit opschrift bevat een Vlaamsch volksblad het volgen de stukje, dat wij behalve om den cu rieuzen inhoud, ook nog citeeren om te doen zien, hoe de Zuid-Nederlandsche bla den azen op nieuwtjes, die nog in een zeer verre toekomst liggen, doch in een ander opzicht den spijker op den kop slaan. „Wel buurman Rridus, daar heb ik in de groote gazetten toch eens eene geede tijding gelezen. Rridus. -Dat is te verwonderen Nol, want die leest men maar zeldzaam meer in den tegenwoordigen tijd. Nol, Ja, Rridus, ik was waarlijk ver blijd, maar misschien weet gij het al Rridus. Maar neen, Nol, ik weet er niets van. Nol. N i dan zal ik het u eens zeg gen Wilhelmina van Holland, gij weet het wel, dat poezelachtig krollebolleke, dat men vroeger zoo op de kistjes puike sigaren zag afgeschilderd, dat reist met hare moeder de regeerende koningin, van Nederland naar de stad Maastricht. Rridus.Ja, wat beduidt zulks en wat goeds kan ons dat aanbrengen. Nol. Zeker, dat kan ons wel niet veel schelen,] maar weet ge wat ik nog vernomen heb? Dat onze jeugdige prins Albert, de toekomende Belgische vorst; haar aldaar gaat verwelkomen, gij weet wel, zoo een handje toereiken, en misschien ook al een knipoogje toesturen; gij begrijpt wel Rridus, zooals wij in on zen jongen tijd ook al deden. Rridus (zich driemaal op den achterhiel ronddraaiend haalt al lachende zijn snuif doos van kersenhoutenschors uit). Saperd- jennekes, jongenlief, ja, dat is nu waarlijk goed nieuws daar, dat kan wel een snuifje lijden. Als onze goede Albert zulks klaar kreeg, dat ware zeker een goede zaak voor ons landja, duizendmaal beter eenige millioenen aan den bruidschat te besteden dan er den heelen Congo voor te koopen, met al zijnen caout-chouc en kasseisteenan' Nol. Zoo meen ik toch ook, buurman ach, wat heb ik meermaals onze voorvaderen beklaagd, die daar gingen vechten, om dat schoon, rijk en liefelijk land van ons af te scheiden, waar klinkende rijksdaalders en de glinsterende tienguldenstukjes zoo menigvuldig op elkaar gestapeld liggen als de patatten in onze schuren. Rridus. Ja, Nol, dat heb ik ook altoos als eenen dommen boerentrek aangezien die dikke, malsche en blanke Hollanders van ons af te vechten, en nu die zwarte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5