NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- s HISTORISCH 31e. 80. 1895. Safaditij 6 UptiC. Hegmtfe faacfjitnij, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Meten met twee maten. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummsr behoort een bijvoegsel. H E R IJ K. Coes, ook voor Kloeting eKattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 6 April. Wolfaartsdijk 22 April. Wanneer men de handelingen der men- gehen ontdoet van den vorm waaronder en de woorden waarmede zij worden voorge steld, dan komen zij maar al te vaak onder geheel anderen schijn. Dit kwam, onwillekeurig weer bij mij op, toen ik de houding naging van de volks vertegenwoordiging. Voor de indnstrie mag niets gedaan wor den voor den handel kan nooit genoeg worden gedaan Het is of nog altijd het belang van Nederland moet worden afgemeten naar het belang van Amsterdam en Rotterdam. Geen protectie was de leus waarmede de motio-Dobbelmann tot invoering, vooral van graanrechten werd verworpen. Elke industrie moet zich zeiven staande houden, zonder kunstmatige hulp en steun van den staat. En kan zij dit niet, welnu, dan is dit een bewijs, dat dia industri e niet levenvatbaar is, dat men de koers over een anderen boeg moet wenden. Zoo luidde de machtspreuk toen er sprake was van een maatregel ter bevordering van den bloei, neen, van het behoud van den landbouw. Bij de steeds toenemende concurrentie op het gebied der suikercultuur, kan die industrie het in onze Koloniën niet uit houden, indien zij niet geholpen wordt door den staat. Nu zou men zeggendan is dat een bewijs, dat zij niet levensvatbaar iszij moet zich zeiven maar zien te redden. Mis geraden. De handel van Rotterdam en Amsterdam is er bij betrokken. Dus zij moet geholpen worden. Daarom moet haar verzoek tot afschaf fing der uitvoerrechten worden inge willigd. Is er ergerlijker meten met twee maten denkbaar Of, wil men wellicht beweren, dat de vergelijking niet zuiver is, omdat het bij de graanrechten geldt de invoering van •ene nieuwe belasting, en voor de suiker industrie de afschaffing van eeue bestaande belasting, die deze niet dragen kon of die althans een hinderpaal is voor den bloei dier industrie Zulke hinderpalen mag, ja moet men immers opheffen Maar dan vragen wij waarom dan den landbouwer steeds nieuwe lasten, en daar door nieuwe hinderpalen, opgelegd Voor eenige jaren toch werd den land bouw een nieuwe last opgelegd door den aanslag in de grondbelasting der schuren en andere gebouwen, die geene weelde, maar onmisbaar waren voor de uitoefening van den landbouw en die daarom steeds vrijdom van grondlasten hadden genoten. Daardoor werd toen een zwaardere last op den landbouw gelegd, dan die, waarvan nu de suikerindustrie wordt ontheven. Bij de vooral ten bate van den handel afgeschafte patentbelasting, werd de land bouwer in de bedrijfbelasting een nieuwe last opgelegd. Is dat geen meten met twee maten? Of zou men bereid zijn om, daar de land bouw het ook niet kan volhouden, dezen hoofdtak van nationale industrie, zij het dan ook slechts van die nieuw opgelegde lasten te ontheffen Tien tegen een, dat men dan weer zal hooren och, door zulke maatregelen worden niet de landbouwers, maar de grondeigena ren beoordeeld! Even alsof, wanneer dit al het geval was deze niet mede getroffen worden door den gedrukten toestand van den land bouw, zoodat het eene witte raaf |is, als de pacht geheel betaald wordt; en in elk geval de bedrijfsbelasting toch alleen den landbouwer treft. Maar wat doet dit er toe Het geldt immers hier geen belang van de koopsteden. Het geldt alleen het belang van het platteland Daarbij wordt het zoo nauw niet ge nomen! Provinciale Staten. De navolgende leden der provinciale staten voor jket kiesdistrict| Middelburg treden dit jaar af. P. J. Siegers antirev J. P. IButeux, (lib.). T. van Uije Pieterse (lib.). C. J. J. A. van Teijlingen (lib.). C. L. van Woelderen, (lib.) en Mr. P. J. P. van Voorst Vader antir De liberale kiesvsreenigingen hebben de aftredende liberalen, voor zoover zij zich weder beschikbaar stellen, opnieaw voerloopiggecandideerd. Het zijn de heeren Van Teijlingen en Van Woelderen. Voor de heeren Buteux en Van Uije Pieterse willen zij vermoedelijk candidaat stellen de heeren P. G. J. Tutein Nolthenius (lib.) en Mr. F. J. Sprenger (lib.). Terwijl het plan schijnt te bestaan om de heeren Siegers en v. Voorst Vader, wijl zij antirevolutionair zijn uit te wer pen voor de heeren dr. A. v. d. Swalme (lib.) en W. H. de Bruijn van Melis- en Marie- kerke (lib.). Wij hopen zeer dat al onze vrienden op Walcheren den ernst en het gewicht van den komenden stembusstrijd zullen beseffen en nu alvast zich zullen toe rusten voor een waakzaam, ijverig optre den, opdat deze laatste toeleg vooral niet gelukke; en ook opdat kon hetde twee ledige zetels door twee onzer geestverwanten mochten bezet worden. En de zetel van jdhr. Siegers, én die van mr. v. Voorst Vader mochten wij in eene vacature veroveren. Ook nu zijn er twee vacaturen te ver vullen. Met belangstelling ziet geheel Zeeland, ja het vaderland naar Middelburg. Winnen de liberalen, dan behouden zij bij de aftreding in het volgende jaar van den heer Fokker als lid der eerste kamer, dien zetel, en winnen er bij de aftreding in de volgende eeuw, van den heer Godin de Beaufort nog een zetel voor de eerste kamer bij. Ook moeten dezen zomer twee leden van Gedeputeerde staten gekozen worden, en van welke richting deie beide of een van beide zijn zullen, dit zal zeer afbangen van den uitslag der verkiezing in het kiesdistrict Middelburg. Over de keuze der liberale candidaten, in zoover de candidaatstellers daardoor meer het „conservatisme van alle gading" dan „afdoende zuivering en verbetering der partijverhouding" toonden te beoogen, wenschen wij later nog wel eens onze gedachten te zeggen. Blijke echter ook bij deze verkiezing dat de gulden waarschuwing gehoord is, die wij vonden in het hoofdartikel van de Middelburgsche Courant, van 11 Juli 1893. „Er wordt van verschillende zijden een dubbelzinnig spel ge speeld. En daarin schuilt voor onze samenleving, voor onze maatschappij, voor ons politiek leven, voor allerlei takken van bestuur groot gevaar". (i) Woorden van de Middelo. Crt. van 18 Jan. jl. 5 April '95. Bij kon. besluit is verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen achter hun namen vermeld aan J. Staal en A. H. Van den Bovenkamp, te Vlissin- gen, beiden schipper bij het Belgische loodswezen te Vlissingcn, A. J. Staal, L. M. Sterzenbach, J. Schot en J. C. Daane, te Vlissingen, allen roeier bij het Belgische loodswezen te Vlissingen, het Kruis van Burgerlijke Verdiensten 2de klasse, hun door den koning der Belgen geschonken. In den Haag is het telegrafisch be richt ontvangen van het overlijden van mr. W. K. Baron van Dedem, oud-mi.iister van Koloniën en bekend specialiteit in Indische zaken. Hij was op reis van Indië te Calcutta. Sinds eenigen tijd was men 'aan de Ceintuurbaan te Amsterdam bezig een rij nieuwe huizen vliegensvlug uit den grond te doen schieten. Twee dier luchtig ge bouwde woningen zijn Woensdag, zonder dat men gissen kan door welke ommiddel- lijke oorzaak, plotseling in elkaar stort. Geen storm of eensklapsche windvlaag zelfs, geen gasontploffing, geen aardbeving, ja zelfs geen dronkeman was er tegenaan geloopen. Maar de werklieden in het huis, dat weldra no. 127 zou worden, hoorden in eens een vervaarlij k gekraak. Een, die bij een venster aan 't werk was, zag den achtermuur van 129 meer dan een meter uitbuigen. Ze hadden nog juist den tijd, om overhaast de woning te verlaten, toen stortte no. 129, waarin zich niemand ge lukkig bevond, in elkaar en nam in zijn val no. 127 geheel mee. Men vreesde, dat het belendend pand 131 ook instorten zou, daarom heeft men het met een aantal „juffers" gestut. Midden in den rommel vond men een glazen deur. De ruiten daarvan waren nog heel. Het glas was dus sterker dan het huis. De gemeente-ontvanger van Twelloo en de gemeentebode zijn op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij waren naar Voorst geweest om belasting te innen, en keerden in een rijtuig naar Twelloo terug. Op den straatweg van Deventer naar Apeldoorn gekomen, schrikte het paard vermoedelijk voor een rietdekker die daar op een daK aan het werk washet deed een zijsprong, zoodat het rijtuig in een. kolk naast den weg terecht kwam. De voer man wist zich nog te redden, maar de ont vanger en de bode verdronken. Ook het paard werd later dood opgehaald. Om zich een denkbeeld te vormen hoe geweldig de dynamiët-ontploffing nabij Lobith was, kan het navolgende dienen Harlingen, waar de ontploffing door het rammelen van vensterruiten is waargeno men, ligt hemelsbreedte 157 kilometer of ruim 28 uur gaans van Spijk. Dezen af stand kan men beschouwen als een straal van den cirkel, waarbinnen de ontploffing nog duidelijk is kunnen worden waargeno men. Het oppervlak van dien cirkel be draagt 7.601.134 hectaren of 1385 vierk. geografische mijlen. Daar nu ons land, de Zuiderzee en de Wadden medegerekend, eene oppervlakte beslaat van 3.831.712 H. A. of bijna 700 vierk. G. M., zoo is deze ontploffing merkbaar geweest over eene uitgestrektheid bijna tweemaal grooter dan ons land. Aan eene nieuwe straat te Bever wijk in de nabijheid van het vroegere buitengoed „Lommerlust", waar de vrien dinnen olff en Deken hebben gewoond, isde naam gegeven: „Wolff en Dekenstraat," Aan boord van H. M. wachtschip te Willemsoord zullen 6 matrozen der 3e kl. worden opgeleid totscheerder. In het kleine Bretonsche stadje Paimpol werd de eigenaardige plechtig heid van het zegenen van de IJsland visschersvloot een paar weken geleden waargenomen. Het feest wordt met klokge lui aangekondigd en na de vesper trok de processie, vooraf gegaan door zeelie den, door de voornaamste straten die voor de gelegenheid met zeildoek waren belegd. Op de kade hield de geestelijke van St. Savior eene predikatie voor de 1316 stoere zeelui die de zesenvijftig sterke vaartui gen bemannen op hun tocht naar het verre noorden. Daarop werd ieder schip afzon derlijk door den geestelijke gezegend, ter wijl door iedere wimpel bij de zegening het gewone saluut werd gegeven. Een gezond plekje. In de Figaro was de vraag gesteld, of er op de aarde een plaats is, waar een gelijkmatige zomer- temperatuur is, niet te veel afwisselend. Het antwoord luidt, dat aan die vereisch- ten in hooge mate de Kanarische eilanden, en ook Madera en de Azorische eilanden voldoen. Nog meer echter de kustplaats Mogador, in Marokko. Daar daalt de temperatuur niet onder 63 en stijgt zelden ver boven 80 graden Fahrenheit. ï>e Noord- Oostenwind, die er het grootste deel des jaars waait, brengt een aangename frisch- heid aan en verdrijft de lastige insekten. Het regent slechts zelden en de streek is zeer gezond. Ook Ceylon zou een aardsch paradijs zijn als men er niet zooveel kans liep aan koorts te lijden. Nu de vrouwen in den staat Ohio het kiesrecht hebben gekregen, stuit ;men bij de invoering van de nieuwe regeling telkens op een niet voorziene moeilijkheid. Om op de kiezerslijsten geplaatst te wor den, moeten de vrouwen haren leeftijd nauwkeurig opgeven, en daartegen maken velen bezwaar. Het baldadige spel, dat doov de Ber- lijnsche schooljeugd met het werpen van lasso's gedreven wordt, heeft verleden Vrijdag een menschenleven geëischt. Een meisje van dertien jaar, dat vluchtte voor een jongen die haar met een lasso ver volgde, geraakte daarbij onder de raderen van een wa<ren en werd zoo ongelukkig overreden dat zij na weinige minuten stierf. Lihoengtsjangs wond gaat goed voor uit. Het is te verwachten dat hij binnen eenige dagen weer een conferentie met de Japansche zaakgelastigden zal kunnen hebben. De Agence Havas seirtt uit Simonoseki, dat de cholera toeneemt te Moji. Talrijke gevallen werden gesignaleerd aan boord der transportschepen die van China kwamen. Bij het uiteengaan der Belgische Kamer op 3 April deed zich een incident voor. De katholieke afgevaardigde Helle- putte wendde zich tot den socialist Defuis- seaux met de woordenbeschouw het alsof ik u een oorveeg heb gegeven Daarop ontstond groote verwarring, het kwam tot werkelijke oorvegen en de boden moesten de heeren scheiden. Meerdere uitdagingen waren het gevolg van deze scène. Nu Bismarck de held van den dag is, komen allerlei geschiedenissen omtrent hem weer opduiken. Zoo werd er ook nog eens aan herinnerd dat hij, door steeds de waarhei1 te zeggen, in strijd met hetgeen veeal door diplomaten gedaan wordt, de menschen dikwijls fopte. Aan een diner te Londen bij den Russischen gezant zou hij aldus gesproken hebben„Binnnenlcort zal ik genoodzaakt zijn, de regeering van Prui sen op mij te nemenmijn eerste zorg zal zijn, het leger op een Hinken voet in te richtendan zal een of ander voorweud- sel gevonden moeten worden, om den oor log aan Oostenrijk te verklaren, den Duitschen Rijksdag uiteen te jagen, de kleine en middelgroote staten te onder werpen, en Duitschland de eenheid te schenken onder de hegemonie van Pruisen". De gasten glimlachten en meenden dat hij schertste. Slechts Disraeli, lord Beaconsfield, zeide Wees op uw hoedewat hij zegt, denkt hij en wil hij." De positie van den beklaagde. Voor een Engelsche rechtbank stond een man terecht,wegens mishandeling van zijn vrouw. Zooals gewoonlijk in zulke zaken het geval is, was de sympathie van het publiek bij de vrouw, en had de man, die zonder ver dediger was, een harden strijd te voeren tegen de getuigen, die opgeroepen waren en die verklaarden, dat de man zijn vrouw onmenschelijk had behandeld. Men beweerde, dat men den beklaagde had gezien met een kolenbak in zijn hand. Eindelijk begon een der getuigen te weifelen en daarom vroeg de rechter uitdrukkelij k „Wilt u zweren, juffrouw, dat op het oogenblik, toen de ruzie plaats had, de beklaagde een kolenbak in zijn handen had en klaar stond o u dien naar zijn vrouw te gooien" „Nu, Edelachtbare, misschien niet pre cies", antwoordde de getuige, die ietwat zenuwachtig werd, „maar dat wil ik wel bezweren, dat ik den beklaagde met een kolenbak zag". „Laat om dan eens duidelijk weten wat gij zaagt", vroeg de rechter„in welke houding stond de beklaagde" „Ja, Edelachtbare, als u het me nu zoo vraagt, zal ik u de waarheid zonder leugens vertellen", was het antwoord. „De beklaagde lag op zijn rug op den grond met den kolenbak over zijn hoofd en zijn vrouw er boven op". Natuurlijk werd de man vrijgesproken. Te Parijs werd dezer dagen een oude man, Girard genaamd, bewusteloos van den honger op straat gevonden en naar een apotheek gedragen. Men zette den armen tobber een bord warme soep voor en bemerkte, dat hij zijn rechteroog kwijt was. Daarover ondervraagd, ver haalde hij de volgende lijdensgeschiedenis. Lang geleden had hij door een ongeluk zijn rechteroog verloren, hetwelk door een glazen oog vervangen werd. Toen hij nu eenige weken geleden door werkloosheid zijn huur niet meer kon betalen, moest hij zijn huisheer zijn glazen oog tot pa;id geven. Nu kon hij echter eerst recht geen werk vinden. Een collecte, onder de verontwaardigde omstanders gehouden, stelde den armen man in staat zijn oog in te lossen. Een werkman uit een steengroef te Alenqon wilde een bevroren dynamiet- patroon bij de kachel ontdooien, toen het dynamiet ontplofte. De man werd op de plaats gedood, zijn schoonmoeder en zijn zuster werden ernstig gewond. In huis was alles kort en klein geslagen; de deur en de vensters waren tot op grooten afstand weggeslingerd. Een zeldzaam geval. Den 2en Janu ari van dit jaar brandde te Londen een Fransche strijkinrichting af, waarbij de meesteres en zeven strijksters omkwamen. De echtgenoot der firmante weigerde de nalatenschap zijner vrouw, groot 100,000 gulden, te aanvaarden, op grond, dat het huwelijk, door hem gesloten den 18 Mei 1874 in de katholieke kerk van Portmans quare, destijds de kapel der Fransche am bassade, volgens zijne meening niet geldig was, aangezien de door de Fransche wet ge vorderde formaliteiten niet waren vervuld. Sedert 1890 leefde Guillard in Frankrijk, van zijne vrouw gescheiden. Tevergeefs trachtte men hem aan te toonen dat hij volgens Engelsche wetten volkomen recht had op de erfenis, hij wilde er niet naar luisteren. Door zijn afstand wordt de erfo- nis nu aan den broeder zijner vrouw uit gekeerd. Op den eersten April zijn te Frie- drichsruh ontvangen 5780 teiegrammen met 134000 woorden, en afgezonden 634 telegrammen met 58003 woorden. Het is, gelijk men weet, het buiten verblijf van Von Bismarck. In een looierij te Woburn, Mas- sachusets, heeft Dinsdag een ontploffing plaats gehad, waarbij vijf personen ojq het leven zijn gekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1