NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- 74. 1893. Hegmtfe laacganij. NED. RUNDVEESTAMBOEK. 3afectfag 23 ilaacf. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Samenwerking. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1-^-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. JEZUS WEENDE. Jezus in tranen slechts tweemaal gemeld: ééns om den dood en nog eens om de zonde om wat den Levensvorat smart deed en wondde Zijn Hem de tranen uit de oogen geweld. Jezus in tranen! dus nam ook Gods Zoon, als zoon des mensohen hier deel aan de smarte, was Hjj, hoe sterk ook, ontreerd soms in 't harte parelen zijn 't in Zyn üiddelaarskroon Jezus in tranen! o Heer! zoo getrouw, immer bewogen om 's zondaars ellende, wijl Gij de bitterste tranen niet kende, al onze tranen van spijt en berouw. Jezus in tranen o heilige «mart enkel ter wille ran and'reu geleden tolken, getuigend ran wat werd gebeden in dat zoo heilig en liefdevol hart. Jezus in tranen voor u en voor mij. Zie, welk een hemelsohe, Godd'lijke liefde ach! dat ik nimmer mijn Heiland meer griefde maar Hij verheugd in den geest om mij zij J ezus in tranen o Heer! nu verhoogd, dank voor die droefheid, die spreekt van genade Sla door die tranen mijn smarten ook gade, dan zyn ook ééns al mijn tranen gedroogd. G. C. v. K. C.Ez. (Zondagsbode.) Bij de beoordeeling van den huidigen politiekeu toestand en van de toekomst met name der antirevolutionaire party staat ons voor den geest wat dr. Kuyper voor eenige jaren voorspeld heeftdat de antirevoluti onaire party in de eerste vijfentwintig jaren onherroepelijk geen mannen meer aan de ministerstafel zal kunnen leveren, dat de oude samenwerking der antirevolutionaire en roomsehe staatspartijen voor zeer langen tijd verbroken isen dat nieuwe partij- groepeeringen en combinatiën komende zijn, aan welker strooming men sieh niet zal kunnen onttrekken. Reeds ten vorigen jare aanschouwde de natie het voorspel van deze voorziene ver andering. Een verandering die, men mag haar toejuichen of betreuren, men mag er de oogen voor sluiten zelfs, ongetwijfeld binnen zeer korten tijd zich zal voltrekken. Toch schijnt het niét onmogelijk dat zich hier en daar slagboomen zullen voor doen, beletselen die den stroom voor een oogenblik een andere bedding doen kiezen misschien zelfs wel in de oude bedding voor een tijd doen teragkeeren, doch dit zal slechts van zeer tijdelijken aard zijn en allicht kunnen strekken om de defini tieve verandering der partyverhoudingen te bespoedigen. Wij behoeven echter in deze zaken niet dieper in te dringen. De gave der profetie bezitten wij niet en op het terrein der partijverhoudingen zou zij ons niet nut zijn. Wij laten de be oordeeling van een en ander gaarne aan meer bevoegden over. Komt de voltooiing van het proces dat door de aristocratie in den slechten zin, door de Brahantsche roomsehe heeren, door de Limburgsche staatslieden in 1891 is uitge lokt, wij zullen er niet om treurenen wordt zij vertraagd, ook dat zal ons niet hinderen. De antirevolutionaire partij is de partij van het isolement en „in mijn isolement ligt mijne kracht", het woord van haren grooten, nog veel te weinig, te bedroevend, te bedenkelijk weinig gekenden grondlegger, is haar devies en de voorwaarde voor haar bestaan. Daarom kan zij achter haar bolwerk rustig den strijd in den boezem der andere party en gadeslaan, en de bewegingen volgen van hen die haar willen naderen. Aan eene samenwerking met de radicalen waaraan ook wij eens geloofd, waarvan wij gedreomd hebben, zyn wij nog lang niet toeen wij hopen er onder de gegeven omstandigheden nog lang van verschoond te blijven. De radicalen bieden in hunne leiders en in hunne kiezers nog minder waarborg dan andere partijen voor getrouwe naleving der bedingen van Sen bondgenootschap. Voor- zoover zij in de liberale party hieven en de oneerlijke tactiek van het liberalisme mede voor hunne rekening namen, maakten zij de samenwerking reeds lang snmogelyk. Maar ook voorzoover zij op hun eigen standpunt zich plaatsten, kleeft hen nog te veel onzekers aan om hen te vertrouwen. De radicaal Valette, ten vorigen jare door dr. Kuyper als de candidaat der antirevo lutionairen te Gouda aanbevolen, bestreed bij de jongste statenverkiezing aldaar den antirevolutionairen candidaat met wapenen aan het tuighuis van het oud-liberalisme ontleend. De radicalen te Sneek bestreden de can- didatuur Heemskerk by de jongst# Kamer ontbinding, terwijl zij zich op andere plaat sen doer de antirevolutionairen lieten op het schild dragen. De radicalen te Amsterdam weigerden zelfs tot de verkiezing van Kater in den raad mee te werken en hun eenige woord voerder die daartoe wel gezind was, bleek by de stembus hoogstens een vijftal radi cale kiezers op zijne hand te hebben. Nu reeds wordt van radicale zijde hier en daar geklaagd dat de antirevolutionai ren te sterk worden, in sommige gemeen teraden. En de radicalen, voorzoover zij uit de metamorphose (de gedaanteverwisseling) van het liberalisme voortkwamen, en in de „Middelburgsohe Courant" hun orgaan hebben, stooten door hunne ongelikte ma nier van critiek oefenen op wat van chris telijk historische zijde komt, zoodanig af, dat voorloopig onder ons nog wel geen sprake zal zijn van eenigen lust om naar hunne me dewerking te vragen. En nu hier tegenover hot oog vestigend op onze oude „hondgenooten", vinden wij bij velen hunner nog iets van dien ouden trek tot samenwerking der christelijke par tyen. Een heimwee bij sommigen naar de periode van '8891. Wij zeiden reeds dat wy geene vol maakte repetitie van '8891 verwachten; de geschiedenis laat zich eenvoudig niet copiëeren. Maar letten wij op verschillende belangen die alle christen;n gemeen hebben, zoo zedelijke als stoffelijke, ook in ons landletten wij op de toenemende macht van het ongeloofop het aaneengesloten optreden van de ond- en nieuw-liberalen, ondanks al hun onderlingen strijd in blad of vergadering; dan moeten wij erkennen: een saam weer optreden voor een tijd, niet om weder regeeringspartij te worden op den lossen voet van '88 maar om de gevaren van de revolutie in eiken vorm te weerstaan en het eens verworvene te behouden, zon ons werkelijk als politiek van het oogenblik wel toelachen. Wij behoeven geene feiten op te halen om te bewijzen wat men door samenwer king der christenen in het belang des volks bereiken en wat ons door verdeeld heid mislukken ken. In Rotterdam brachten de verbondenen by de jongste raadsverkiezing 10 van de 13 candidaten in den gemeenteraad, waar onder althans enkelen door eigen inspan ning, zonder hulp der liberale kiesvereni gingen. Te Amsterdam ontging bij de jongste raadsverkiezing aldaar door ver deeldheid den buitwat te meer te be treuren is, dewijl in den Amsterdamschen gemeenteraad een voorstel van antirevolu- tianaire en roomsehe zijde is ingediend om de publieke keuring van de vrouwen va* ontucht aldaar af te schaffea, een voorstel, welks aanneming allicht van een stem zeu kunnen afhangen. En wat zyn er nog niet tal van vraagstukken, die alleen langs den weg van samenwerking kunnen worden afgedaan. Vrij lager-, middelbaar- en hooger onder wijs; kamers van arbeid; vrijmaking der kerk, defensie, vaccine en nog zooveel meer, het vraagt om, recht of rechtsherstel. En het is dan ook daarom, dat wij nog eens, en later nog eens, en daarna nog eens weer op eendracht in de politieke actie aan dringend, deze gulden woorden van De Standaard zullen overnemen „Dat de macht der Revolutie alleen staande blijft door de verdeeldheid der Christenen hier te lande is huiten kijf. „Indien allen saam, die onder wat naam ook den Christus God* belijden, op politiek gebied één lijn trojtken, zoo onder wat Protestantseh, als onder wat Roomseh is, zou de uit deze eenheid geboren macht eenvoudig onweerstaanbaar zijn, welk kiesstelsel men ook iuvoorde. „Doch, helaas, zoo is het niet. „De Reomschen gaan hun eigen gang. Heel wat geloovigo Protestanten zijn als de genisten in Sion, die zich de zake des vaderlands niet aantrekken. De fractie Bronsveld voert guerilla op eigen hand. En zelfs onder wie dan nog overblijven, is men er thans meer ep bedacht om el kander, dan om den gemeenschappelyken vijand afbreuk te doen". De tegenstander gaat onder dat alles met zijne percenten door. Want er is veel waars in hetgeen het Centrum zegt, en waarmede wij dit deel van ons betoog besluiten. „Het is thans duidelijker dan ooit, dat de liberalen altijd liberalen blij ven, m. a w. dat geen hunner-zich in een ander partij verband laat opnemen en dat zij wél is waar er op uit zijn met den steun van andersgezinden hun voordeel te doen, maar die andersgezinden loslaten en alle dek naar zich toe trekken, zoodra het voordeel is behaald. Deze {eigenaardige karaktertrek der liberalen maakt dan ook, dat een politiek als die van de vrije hand welke men in de plaats van het onde „Monsterverbond" w-ilde plaatsen ten onzent noodzakelijker wijze op niets moet uitloopen, zelfs al waren de omstandigheden daarvoor minder on gunstig dan zij reeds zijn. Het liberalisme is, nu er geen samenwerkende partyen ter Rechterzijde meer gevonden worden, zich zóózeer bewust van zijne macht, dat het optreedt als heer en meester van den toestand en zich zelfs de luxe van eenige verdeeld heid veroorloven kan, zonder daarom nog tot scheuring te komen natuurlijk. „Het was te verwaokten, dat dit de anti liberalen tot nadenken zou brengen en zelfs een zekeren heilzamen invloed uit oefenen op hunne partijverhoudingen. Waar de Linkerzijde zulk een schitterend voor beeld gaf, kunnen zij niet achter blijven en is het hun partyplicht te trachten eenige orde te brengen in den chaos, die hen omringt, of zelfs, zoo dit mogelijk mocht zyn, de oude banden, die hen sterk en groot hebben gemaakt, weder saam te knoopen. Het valt niet te ontkennen, dat van dit streven de verschijnselen reeds aanwezig zyn en dat herleeft, op geheel natuurlijke wyze herleeft, wat in vroegere dagen krechtig bloeide, nl. de samenwer king dergenen, die het geloof in Christus als den hoeksteen erkennen van allen poli- tieken en maatschappelijken arbeid. De reeds bijna vergeten, maar nimmer geheel gesmoorde kreet, „tegen het liberalisme in den zin van „tegen de Revolutie!" wordt opnieuw van sommige kanten aangeheven en de echo, dien hij vindt, is 'duidelijker dan men verwachtte. „Wij hebben hierbij o. a. het oog op de artikelen welke dezer dagen in de anti-revol. Nederlander voorkwamen en vooral op het laatste dier artikelen, waarvan de conclusie is, dat zij, die den christennaam belijden, hun heil moeten zoeken in samenbinding en samenwerking. De schrijver somt de gevaren op, waaraan scheuring ons bloot stelt en als een dier gevaren vermeldt hij, dat nu reeds in sommige vergaderingen christenen zich fel kanten tegen mede christenen en niets van hen willen weten, maar des te meer smaak krijgen in het samenwerken met prinoipiëele tegenstanders en Christusverwerpers. „Inderdaad, dit gevaar is niet gering e n het wordt grooter naarmate de zekerheid wast, dat niet de christenen, maar alleen hun prinoipiëele tegenstanders, de Christus verwerpers, profijt zullen trekken van dit samengaan". 22 Maart '95. Ged. Staten dezer provincie hebben op het verzoek van den heer Ch. W. Yerweijs namens het comité tot het verkrijgen van concessie roor de kortste verbinding der eilanden Schouwen en Dniveland met den vasten wal door middel van een stoomtram besloten den termyn te verlengen tot 5 Mei 1896. Naar wij vernemen, hebben Ged. Sta ten besloten op den provincialen stoomboot- dienst, zoowel voor het traject Vlissingen Borssele als BorsseleTernenzen, retour- kaarten in te voeren. Tot nu toe bestonden deze retonrkaarten nog niet. Benoemd tot ontvanger der reg. en accijnzen te Aksel A. v. d. Vliet te Nieu- wersluis. MIDDELBURG. Op Zaterdag den' 23en Maart te 2i/s uur, zal een openbare zitting van den gemeenteraad plaats hebben, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel aankoop van twee stukjes grond aan de Werfstraat; 3. van de voormalige Meestoot c. a., behoo- rende aan de Hollandscho Malkmaatschappij in liquidatie. 4- Voorstel tot het geven van vergunning aan F. J. Schyf tot het dempen van een gedeelte sloot langs den Vlissing- schen singel. 5. Adres E. Bannet om vrijstelling van het keuren van varkens, mot voorstel van burg. en weth. dienaangaande. 6. Voorstel van de commissie voor het ont werpen van verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd, tot wijziging jver ordening van algemeen plaatselijke politie, met amendement van het raadslid jhr. mr. E. P. Schorer. 7. Wijziging begrooting burgerlijk armbestuur 1894. 8. Af- en over schrijving posten begrooting schutterij 1894. 9. Staat oninbare posten hondenbelasting 1892. 10. Voorstel burg. en weth tot wij ziging gemeente-begrootingen 1894 en 1895, sluiten van geldleeningen en aflos-ingvan het restant van eenige vroeger geleende kapitalen. De Tweede Kamer heeft gisteren aan genomen een wetsvoorstel tot wijziging van eenige weinig beduidende artikelen in de militiewet. Alleen op éen punt werd slag geleverd, namelijk het voorstel tot instel ling van vervroegde herhalingsoefeningen voor zeemilieiens. De heer Heldt e:i met hem 22 anderen, de minderheid, meenden dat de miliciens van '94 en '95 van deze verandering niet de dupe mogen zijn, en behoorden te worden vrygesteld. De terugwerkende kracht der wet bleef echter gehandhaafd zoodat in '96 de zeemiliciens van '94 tot het houden van herhalingsoefeningen zullen worden opgeroepen. Met den heer Heldt stemden eenige roomsehen en oud-liberalen en de heer Staal man, henevens Takkianen en radicalen. Aan de Tweede Kamer is thans in gezonden een wetsontwerp óm gedurende éen jaar, te rekenen van 1 Juni 1895 (met het oog op den tijd van verscheping) het bij de wet van 16 April 1886 (St.bl. No. 72) vastgestelde recht bij den uitvoer van suiker te schorsen. Torwjjl sedert 1 Jan. 1894 het vroeger ge schorste uitvoerrecht weer geheven wordt en het wetsontwerp tot definitieve afschaf fing van het uitvoerrecht is vervallen door cie ontbinding der Tweede Kamer, is inmid dels voor de suiker-industrie in Neé. Indië weer een moeilijke tijd ingetreden. De gemiddelde prijs van een picol suiker op Java was in 1894 f 7.78Vj met een mi nimum van f 6.50 in December. Nog nooit zijn de suikerprijzen zoo ge daald als in de laatste tijden, door de over voerde markt in Europa en den geringen afzet in Oost-Azie tèngevolge van den Ja- pansch-Chineetichen oorlog. In weerwil van de bezuinigingen en ver beteringen van da suiker fabricage op Java zou de suikerindustrie, tenzij de zeer lage prijzen van einde 1894 weer mochten sty- gen, wellicht op den duur niet kunnen blijven bestaan. De marktwaar toch is de productieprijs vrij nabij gekomenreods 5 fabrieken zijn gesloten, terwijf dit wellicht met nog 4 andere het geval zal zyn. Ware geene verbetering te wachten, dan zal overwogen moeten worden, of ten be hoeve van de suiker-industrie niet eenige maatregelen van blij venden aard waren te nemen; ook in verband met de djor uit- voer-premiën en andere middelen beschermde suiker-Industrie. Doch er is geen voldoende grond om aan te nemen, dat de thans gedaalde prijzen niet weer tot een meer loopend bedrag zul len stijgen. Daarom wordt slechts tijdelijk hulp voor gedragen, en is het dringend noodig, daar stilstand toch van de suiker-industrie op Java duizenden inlanders van hun bestaan zou berooven en tot verarming en onte vredenheid van de bevolking leiden. Wij ontvingen van dhr. E. Van dun Bosch, Secretaris der Afdeeling Zeelandde opgave der in de verschillende kringen dit voor jaar te houden Stierenkeuringen en nemen die met genoegen over, daarbij de hoop uitsprekende, dat de groote werk zaamheid door het begtaur in dezen be toond, bij de landbouwers steun en weêr- klank moge vinden. Öntegenzeggelij k is de veefokkerij wel reeds zeer vooruitge gaan, doch ook zonder tegenspraak is zij nog voor groote verbetering vatbaar en elke verbetering verdient in deze gedrukts tijden beproefd, elke stap daartoe toege juicht te worden Als zoodanig herinneren wij aan de* grooten finantieelen stenn thans eok van wege de Provincie aan de Afdeeling ver leend waardoor de prijsuitlovingen aan merkelijk verhoogd konden worde* en nu. voor elke der 14 keuringsplaatsea bedra gen voor eenjarige en tweejarige Stieren Twee lste prijzen f 15.en verguld bron zen medaille. Twee 2de prijzen: f 10.en bronzen medaille. Twee 3de prijzen f5.en Getuigschrift terwijl enkele Afdeelingshesturen die nog verhoogden. De Stierenkeuringen znllen plaats hebben Woensdag 27 Maart te Oud vosmeer en St. Maartensdijk. Dondsrdag 28 Middelburg. Maandag 1 April Hulst. Dinsdag 2 Kloosterzande. Zaterdag 6 Axel. Dinsdag 9 Goes. Woensdag 10 Kruiningen. Donderdag 11 Schuddebeurs en Zierikzee. Woensdag 17 's Heerenhoek. Vrijdag 19 Cortgene. Zaterdag 20 IJzendijke en Oostburg. Schuddebeurs uitsluitend voor En- gelsch of gekruist, Zierikzee uitsluitend voor lnlandsch Ras. Een kwajongen,] die te Eesveen een voor een wageD gespannen paard deed schrikken door met een steen naar het dier te gooien, veroorzaakte den dood van den voerman die van den wagen viel ei\

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1