Safecifag ilaatf. HepuCe laacpni}. CHRISTELIJK- NIEU WSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Pers. Gemengde Berichten. lo. 65. 1895. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bii rlit nummar behoort een bijvoegsel. Landbouw en Landbouwbe volking. In liet Februari-nummer van de Vragen des Tijds betoogt de heei Gr. W. Bruinaina van Steenbergen, vooreerst dat de land bouw en veeteelt ten onzent in de laatste halve eeuw zijn vooruitgegaan, maar voorts dat noch am d i bieren-oige.iaaw, noch aan de pachters, noch aan de boeren-arbeiders die vooruitgang is ten bate gekomen. In het eerste deel van zijn betoog wordt aangetoond, dat eenerzijds de uitgestrekt heid der in cultuur gebrachte gronden is toegenomen en anderzijds de productiviteit van den bodem aanmerkelijk is verhoogd. In 1833 was 3(5,9 pCt. van den grond niet in gebruik voor landbouw en veeteelt, in 1888 daarentegen nog slecbls 30.7 pCt. En wat de opbrengst van den bodem aan gaat, met tal van cijfers wordt ook op dit punt de bewering des schrijvers ge staafd. Met uitzondering van de boekweit, is de productiviteit van den grond voor alle gewassen toegenomen. Dit alles nu is de schrijver erkent bet een „wezenlijke, waarachtige vooruit gang voor de maatschappij en de menscb- heid." De landman, die dit door zijn kennis en geduld, zijn arbeid en overleg te voor schijn riep. „heelt nienwe, positieve waar den in letterlijken zin aan den schoot der aarde ontrukt". Maar en dit toont hij in bet tweede deel van zijn opstel aandoor de waarde vermindering der productenjs die vooruitging noch aan de bóeren-eigenaars, noch aan de pachters, noch aan de boeren-arbeiders ten goede gekomen. De boeren-eigenaarsdie meer dan 100 hectaren in gebruik hebben, zijn in liet tiental jaren van 1882 tot 1892 verminderd van 152 op 126. En sterker nog is de vermindering van liun ftnaneiëel gehalte. Zoo lang mogelijk tocli trachten zij den eigendom hunner landerijen 1e behouden, zij liet ook ten koste van toene nen le hy potheekschulden. Ontzaglijk zijn de som men, waarmede op die wijze in Nederland de onroerende goederen bezwAdrd zijn. Hoe groot liet aantal schjneigenaars is, dat op die manier het landboiiwbe-lrjf uitoefent, is moeilijk na te gaan maar zou volgens den maatstaf der openlijk bekende hypothekaire schulden driemaal meer bedragen dan een kwarteeuw geleden. „Trouwens allen, die bekend jzjjn op li t platteland en met zfjne bewonors, zullen uit hun orvaring het vermoeden, uit deze cufers geput, gereedelijk bevestigen. Juist in de boste streken van ons land het meest, zijn ze by dozijnen aan te wijzen de eige naars, die tot pachters zijn gedaald of hun land tot een aanzienlijk 1 edrag hebben be zwaard; geheel vrij eigendom van een ietwat belangrijke boerderij behoort bijna tot de uitzonde, ingen. En hoe zelden geschiedt thans, wat vijf en twintig jaren geleden dikwijls werd gezien, dat- een hofstede, die vrij kwam, door den pachter werd aange kocht I" "Vandaar, meent de schrijver, dat geheele streken in Nederland tegenwoordig behoo- ren aan binnen- en buitenlandscbe kapi talisten, die er niet aandenken den grond zelf te bebouwen eu voor wie de aankoop slechts een veilige geldbelegging is. De pachters hebben voor een groot deel hun bedrijf moeten inkfimpen door de toe nemende wanverhouding tusscben de pach ten en de prijzen der landbouwproducten. De toestand der laatste iaat zich hieruit kennen, dat de jaarljksche opbrengst der granen en handelsge wassen, die van 1861 tot 1875 zeer geklommen was, van 1875 tot 189Ü met 66 millioen daalde. En dat, niettegenstaande de hoeveelheid der pro ducten, zooals wij reeds zagen, aanmerke lijk was toegenomen Met het vee was het wel gunstiger ge steld, maar toch kunnen de prijzen der zuivelproducle i geenszins d; ontzaglijke verliezen vergoeden, door de daling der graanprijzen veroorzaakt, daar immers eerstgenoemde prijzen nagenoeg stationair gebleven en in geenen deele aanzienlijk gestegen zijn. Nu erkent de schrijver gaarne, dat de prijzen der landbouwproducten niet beslis send zijn voor de meerdere of mindere wel vaart der pachters, omdat de mogelijkheid bestaat dat de pachten in gelijke evenre digheid dalen of stijgen. Dit laatste is hier evenwel niet het geval. Uit De Bij dragen van 1886 No. 3 van het .Statistisch Instituut toont de schrijver aan, dat, be houdens eene kleine schommeling, van 1850 af een doorgaande vermeerdering der pacht is te eonstateeren voor alle landerijen. „Wanneer wij dus zien," vervolgt lijj dat de marktwaarde van de laftdbouwpro ducten gestadig en zeer aanzienlijk daalt, terwijl die der veeteelt geen noemenswaar dige rijzing ondergaat en de pachten toch aanhoudend stijgen ral waarschijnlijk nie mand aarzelen uit het bovenstaande le be sluiten De vooruitgang van den landbouw, waar op wjj de aandacht hebben gevestigd, heeft dus evenmin als voor de eigengeörfde land bouwers gestrekt ten bate van de pachters". De boerenarbeiders verdienen, volgens de onderzoekingen der landbouwcommissie in 90 type-gemeenten, gemiddeld f 5,per week. Voor de losse arbeiders varieert het loon van 40 tot 125 eents per dag; dit zijn dan bun daggelden zoolang er werk is, terwijl daarbuiten vele weken, soms halve maanden verloopen zonder eenige of slechts zeer weinige verdienste. Hoewel het den schrijver niet gelukt is, omtrent den algemeenen toestand en de loo- nen van vroeger duidelijke opgaven te verkrijgen, meent hij toch te mogen eon stateeren, dat er een vijf en twintig jaar geleden minder armoede was dan thans. „Wel woidt er ook nu nog door velen allicht tegen den winter een varken geslacht doch het beestje weegt bij lang na niet op tegen het goed gemeste dier, dat toen in menige aibtidoiswoning aan den liaak werd geslagen. Nimmer zag men toen ter tijde, behalve misschien een paar weken in dan winter, groepjes arbeiders inot dé handen over elkaar in de dorpen staan op de hookon van de straten, een scriouwspel tegenwoor dig vroeg in het najaar en nog ver in het voorjaar maar al te gewoon. Het moderne spook der groote steden, de werkloosheid, was een kwart eeuw geleden op het land nog zoo goed als onbekend en grijnst te genwoordig ook daar reeds bij het vallen der bladeren een groot deel der veldarbeiders aan". De toestand van de mees ten hunner is bepaald achteruitgegaanzij jjet al misschien niet zoozeer wat de verdienste in geld be treft in de dagen, waarop er werk is, dan toch ongetwijfeld ten opzichte van de ze kerheid van dit werk in de toekomst. „Ieder jaar worden er nieuwe werktuigen uitgevonden enkomen er hooi-, zaai-,doisch- rnachines enz. in gebruik, waardoor de be hoefte aan menschenhanden vermindert. Waar vroeger een landbouwer in de klei streek alleen voor zijn graan den geheelep winter atr een half dozijn mannen arbeid en daggeld verschafte, heelt hij thans zjjn guheelen voorraad met behulp van een ma chine en zfjn gewoon personeel reeds lang voor St. Nieolaas op zoldsrjhet spitten van het land in den a inter is reed lang vaar wel gezegd, met de hand wordt nauwelijks meer gezaaid, de machine doet het boter en vlugger en zoo worden er telkens min der arbeiders nobilig in het bedrijf, terwijl de bevolking juist in aantal gestadig toe neemt". Daarom besluit de schrijver, dat ook aan deze deelnemers aan bet landbouwbedrijf de vooruitgang, door hem aangetoond, niet is ten goede gekomen. „Ten slotte zal dus geen van de drie in den aanvang genoemde categoricön van me dewerkers in den landbouw door den voor uitgang in dezen zjjn gebaat." 1 Maart '95. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, krachtens machtiging van de Koningin-Weduwe, Regentes, in dit jaar vijt'jongelieden kun nen geplaatst worden als adspirant-admini- strateur bij dc Koninklijke Nederlandscbe zeemacht. Tot bet vergelijkend examen worden toogelaten jongelieden, Nederlander zijnde, die op den lsten September dezes jaars den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch ban negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. Het schriftelijke examen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig afgenomen te 's Gra- venhage, vermoedelijk in de tweede helft der maand Juli, het mondeling examen, eveneens te 's Gravenhage in Juli of Au gustus. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het eerstvol gende examen mededingen, behooren vóór of uiterlijk op den lsten Juli een op zegel geschreven verzoekschrift iu te dienen aan den minister van marine. Stct - De minister van marine brengt ter kennis \an belanghebbenden, dat krachtens machtiging van de Koningin-Weduwe, Re gentes, in dit jaar bij het Koninklijk In stituut voor Marine te Willemsoord, na ver gelijkend examen, kunnen worden geplaatst achttien jongelingen als adelborst voor den zeedienst en vier jongelingen als adelborst voor de mariniers. Zij die examen wenschen te doen voor den zeedienst moeten op den eersten Sep tember dezes jaars den ouderdom van 14 jaren reeds en die van 17 jaren nog niet hebben bereikt; jongelingen voor de mari niers bestemd, moeten op den eersten Sep tember dezes jaars den ouderdom van 14 jaren reeds en die van 18 jaren nog niet hebben bereikt. Het schriftelijk examen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig af'genoraoii te 's Gra venhage op 17 en 18 Mei. Het mondeling examen, eveneens te's Gravenhage, zal aan vangen op 10 Juni en worden afgelegd door groepen van hoogstens 12 adspiranten. Dit examen duurt, evenals het schriftelijke, twee dagen. De vader, de moeder, voogdesse of de voogd, die verlangt zijn of haar of pu pil voor adelborst te doen in aanmerking te komen, behoort vóór of uiterlijk op den eersten Mei, aan den minister van marine in te dienen een op zegel geschreven verzoekschrift. (Stct.) PAiddelblirg, 28 Februari. Door liet bestuurder Vereeniging de Ambachtsschool was tegen hedenavond eene buitengewone algemeene vergadering uitgeschreven. Twaalf leden verschenen ter vergadering die wegens het vertrek van den voorzitter Dr. J. J. Couvée, door den beer Jobs. Lu- te jn gepresideerd werd. Na opening der vergadering, wees de Voorzitter er op dat art. 10 der Statuten, luidende „Jaarlijks, bij gelegenheid der algemeene vergadering treden dr e leden af volgens een vastgestelden rooster. De aftredenden zijn eerst na verloop van een jaar her kiesbaar" eene bepaling was die in het j belang der Ambachtsschool zeer nadeelig werkte, wes halve het Bestuur besloten bad aan de ver gadering voor te dragen de Koninklijke goedkeuring te verzoeken op eene aanvul ling van het artikel als volgt„De voor zitter, Secretaiis en Penningmeester zijn dadelijk herkiesbaar." Nadat met algemeene stemmen de voor dracht van het Bestuur was goedgekeurd, gaf de heer mr. E. Fokker in overweging om, ten einde den hand, die in het artikel besloten was, niet zoo drukkend te maken, de woorden „eerst na verloop van een jaar" te vervangen door „niet aanstonds". Wan neer ook op die verandering de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen, zal men het voordeel hebben dat een verdienstelijk lid bij het mogelijk ontstaan eener vaca ture binnen bet jaar na zijne aftreding, da delijk herkiesbaar zijn zal. De voorzitter verklaarde zich ten opzichte van de opmerking van den lieer Fokker met dezen homogeen en daar niemand zich verder tegen die opmerking verzette, werd mode met algemeene stemmen tot die ver andering besloten. Yan de gelegenheid dezer buitengewone vergadering wilde de hoer mr. E. Fokker ook gebruik maken, om nog een ander punt ter sprake te brengen. Hj bedoelde n. 1. de concurrentie, die, in verband met art. 25 der statuten, door dc Ambachtsschool werd aangedaan aan volwassen knechts in de aan die school onderwezen vakken. Uit den mond van derden had Spr. vernomen dat op de Ambachtschool gewerkt werd voor min der dan het gewone loon, hetgeen zeer ten na leele was van de knechts bij werkbazen die daardoor mogelijk werk in bun vrijen tijd moesten missen en dientengevolga anti pathie koesterden tegen de Ambachtsschool. Zijn zijne inlichtingen juist, dan bestaat kier eene schijnbaar rechtvaardige grief, waaraan ten spoedigste tegemoet te komen bij het Bestuur iu ernstige overweging geeft. De Voorzitter beantwoordt den heer Fokker. Hj vreest flat de beer Fokker zjne inlichtingen kreeg van een dier malcon tenten, die wel immer malcontent zullen bijven. Concurrentie bestaat, maar zij strekt zich niet verder uit dan gevorderd wordt in het belang der leerlingen, die in het laatste studiejaar ook geheele stukken af werken. En t»n overvloede zijn de reke ningen daar om te bewijzen hoe miniem bet door den beer Fokker bedoelde werk jaarlijks is. De lieer Fokker herhaalt nogmaals dat lij zijne inlichtingen kreeg van anderen; hij kan derzelver juistheid niet beoordee- len, doch zijn ze juist, dan moet in het belang der school de grief worden wegge nomen. De heeren Frederiks en van d® Ree trachtten achtereenvolgens het ongerijmde aan te toonen van de inlichtingen, die de lieer Fokker ontving, en toen ook de heer Koole als penningmeester de verzekering gaf dat de gevallen, waa.ropde heer Fokker doelde, zoo luttel waren dat ze tijdens zijn beheer slechts tweemaal voorkwamen en dit nog wel eens voor een werkbaas van buiten, verklaarde de lieer Fokker zich bevredigd en sprak hij het vertrouwen uit dat ile pers ruchtbaarheid zou geveu aan liet behandelde in deze vergadering, opdat zij, die allicht aan praatjes van on tevredenen het oor leenen, van de onrecht matigheid der zoogenaamde grief zouden overtuigd worden. De Voorzitter belooft d.n heer Fokker nogmaals dat het Bestuur ten opzichte van het door hem iu hot midlen ge brachte een wakend oog zal houden en sluit de vergadering. Voor het examen als klerk telegrafist 3e kl. bij de exploitatie maatschappij, al- genomen te Utrecht, is o. a. geslaagd de lieer G. A. Tydeman te Middelburg. B j Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen liet arr. Middelburg, ter standplaats de gemeente Hontenisse, E. B. Duuioleyn, candidaat-notaris te Hulst. Bij keus bij de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van be stuur ingekomen koninklijk besluit is niet- ontvankelijk verklaard het beroep van het bestuur der waterkeering van den calami- teuzen Susannapolder te Sint Annaland tegen een besluit van Ged. staten van Zee land dd. 12 Oct. 1894, waarbij zjn ver zoek om machtiging tot aanschaffing van perkoenpalen, met verwijzing naar een vroeger door dit college te dezer zake ge nomen besluit, andermaal geweigerd werd. -- Uit Weststellingwerf. In de laatst gebonden raadsvergadering kwam natuurlijk de veel besproken be grooting aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat lij, in gevolge de wet van 2 Febr, jl. de begroo ting van 1894 overeenkomstig het ver langen van Gedep. Staten had vastgesteld dit collegie haar reeds 14 Febr. had goed» gekeerd, waarbij o. a. de hoofdeljke om slag van f' 29,OUO op f 33,000 was gebracht, vele uitgaven zooveel mogelijk waren be snoeid eene leening van f 11650 zou wor den uitgeschreven, af te loopen in 5 a 6 jaar, om het nadeelig slot van 1892 te dekken. Het koh er van H. O. voor 1894 was door hem vastgesteld, door Ged. Staten goedgekeurd en de aanslagbiljetten reeds aan de belastingschuldigen ter hand ge stel 1. Naar aanleiding eener resolutie van Ged. Staten, houdende „niet-goedkeuring dor gemeente bjgrooting 1895", met opgave der verschillende veranderingen, die dit college daarin weuscht gebracht te zien, kwa nen B. en \V. om zooveel mogeljk aan de bezwaren van Gedeputeerden te gemoet te komen met een voorstel, dat werd verworpen. Gedeputeerden wenschen ook over 1895 den hoofdelijken omslag van f29.000 op f33.000 te bepalen, de subsidie aan het armbestuur van f33,000 op 22.400, de rijkssubsidie ^er tegeraoetko ning in de kos ten van de huishouding der gemeente van f48,000 op f31,500. Deze resolutie werd sterk bestreden. Het lid Eisma stelde daarop voorniet te vol doen aan 't verzoek van Gedeputeerde Sta ten, maar in hooger beroep te gaan, welk voorstel werd aangenomen. Eindeljk werd nog besloten tot eén tijdelijke geldleening voor 1895 van f 25000. St. Annaland. De rente van het op den Calamiteuseu Suzannapolder rustende kapitaal groot f 2700, thans a 5% is op be sluit van den djkraad van dien polder ver minderd en bedraagt nu 4%. St. Annaland. In bet begin van Ja nuari is door bet i'eezen-Armbestuur f 100 en nu weder f 200 aan 't Gemeentebestuur beschikbaar qesteld, om daaruit eene be- deeling te doen aan de algemeene Armen. Men schrijft ons uit het eiland Toten Het postverkeer tusseken Zierikzee en Ber gen op Zoom is bijna weer geheel in orde, alleen de morgenpost van eu naar Zierik zee wordt nog 3 a 4 uren vertraagd, omdat het overvaren van het Keeten hij nacht nog te gewaagd is. Goes. Verslag der afdeeling Floralta, van de vereeniging tot het regelen eu be vorderen van Volksvermaken over het jaar 1894. Bij het einde van het eerste jaar van het bestaan der afdeeling Floralia, is het der commissie van bestuur der afdeeling eene aangename taak u bij dezen een ver slag aan te bidden. Vooral aangenaam, wijl wij er op kunnen wijzen, dat onze arbeid met gunstigen uitslag werd bekroond. Wij achten het overbodig hier nog een uitvoerig relaas te geven van de aanleiding tot het ontstaan der afdeeling, daar zulks voldoende bekend geacht mag worden. Genoeg zij 't hier te vermelden dat in October 1893 door Volksvermaken circulaires tot verkrijging van finanoiëelen steun werden rondgezonden, en ofschoon de uitslag niet zeer bevredigend was, meenden wij toch met de op ons genomen taak te moeten voortgaan. In Februari 1894 werd de aanvrage tot bekomen van planten opengesteld, en werden door 151 personen 613 potjes aangevraagd, waarna in Mei d. a. v. door 146 personen 596 planten werden afgehaald. In den loop van den zomer werd met den bloemist, dhr. G. Reijerse, door den secretaris en den voorzitter eene inspectie gehouden, die, wat het verzorgen der planten als anderszins betrof, een bevredigende uitkomst gaf'. Op 12 en 13 September had de tentoon stelling met daaraan verbonden bekroningen plaats' in de concertzaal der sociëteit va^ Ongenuchten vrij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1