DE ZEEUW BIJVOEGSEL aaxbbstkdi\g7" BUItGEKLMKH ST A IK MARKTBERICHTEN. Afloop verkoopingen, enz. i van M van Donderdag 28 Febr. '95. 35 FINANCIERS. Het centenaarszwara woord financie komt van het oud-saksisch woord f-ure, afgave, nog in het Engelsch gebruikelijk, en de •financiers of kameralisten, die men anders uit de school der rechtsmannen haalde, ver meerderden, maar verbeterden zich ook met de oprichting van eenjeigenschuldenmagazijn Wie is beter financier dan de man die tot aan zijn ooren in de schuld zit Hg weet geld te maken. Waarom Omdat hg gpld hebben moet. In de banier van deze mannen staat met schitterende letters „geefgeefen de vraagvanwaar zal het volk het halen hoe zal het volk 't verkrijgen Slooft en slaaft het niet in zweet en tranen Die vra^g doen ze zich niet „de man betaalt, ergö hij heeft." Yan spaarzaamheid heb ben ze daar ze meestal met de handen niet in het haar maar in het goud zitten volstrekt geen begrip en toch is spaar zaamheid een hoofddeel der staatsweten schappen, zoo goed als van het huiselijk geluk. Het is misschien goed dat de staat alle koeien in het land kent, maar moeten ze daarom juist alle en even sterk ge molken worden? Moet de staat het bloed en zweet des volks drinken uit gouden en zilveren bokalen Men heeft een instrument uitgevonden om schapen te soheren zonder ze pijn te doenwanneer zal een financie- ministerie die machine ook invoeren De financiën-artisten gelijken niet zelden den man, die met vele moeite een strik van hooi draait, dien achter hem een ezel weer opeet. Menig administrateur weet alles zoo duister te maken, als ging men in een dool hof. Een vrachtwagen papier bewijst dan waar het lieve geld gebleven is. Er zijn ministers van financiën geweest niet in de kaart gekeken als in onze dagen die de rol van Judas Iskariot hebben gespeeld. Het woord belasting is wel het rechte woord, naïf waar, maar slechts den ezel legt men lasten op, en de staatsburger is de ezel geworden. Men zou in onze dagen dat woord wel afgeschaft wenschen. En de zaak dan Onmogelijk. Eene goede huishoudster geeft niet meer uit dan ze ontvangt en denkt daarenbo ven aan den noodpenning. Belasting behoort te zijn als de nevel, dien de zon optrekt om ze als een bevochtigenden regen terug te zenden. Zegt niet, financierswat zijn duizend gulden voor een hooggeplaatst staats dienaar Maar bedenkduizend gulden wordt misschien door een vlijtige maar arme gemeente opgebracht. Een zonderlinge belasting is zeker die, welke drukt op Gods vrije lucht. De man laat een gat in den muur maken met glas voorzien om licht en lucht; de vrouw hangt er een lap (gordijn) voor, want het is haar te lichtde minister van financiën bang dat het nog te licht is laat deuren- en venstergeld betalen. Is dat eeuwig gezegel niet een soort belasting op recht en gerechtigheid, die ons toch al zoo duur te staan komt? Niets demoraliseert een volk meer dan de belasting op de onmisbaarste levensbehoeften, want een mensch kan een centenaar op den rug dragen, maar hier is de mond in het spel. Was men er oudtijds slechts op uit om rijke bronnen van inkomsten te doen vloeien zonder daarbij den welstand en de moraliteit des volks op het oog te houden, zoo stelt zich de wetenschap van het Financiewezen door de Duitschers Finantzwissenschaft ge noemd, sedert het begin der vorige eeuw als een deel der économie politique ontwik keld, ten doel aan te toonen hoe de noodige huishoudelijke middelen ter bestrijding van de noodwendige behoeften van den staat onder de verschillende gegeven omstandig heden, op de doelmatigste wijze, zonder den moreelen en materiëelen welstand van het volk in gevaar te brengen, verkregen en aangewend moeten worden. Door regels, welke deze wetenschap voorschrijft, in prak tijk te brengen en door de openbaarheid in het bestuur der Financiën, gelijk die in constitutioneele landen geëischt wordt, is het Finantiewezen van lieverlede veel ver beterd en behoort het nog verder vau smet ten zooals b. v. staatsloterijen, sterken drank belasting, enz. gezuiverd te worden. Ook de uitgaven hebben eveneens herziening noodig, uitzetting der uitgaven heeft in den regel uitbreiding der belasting ten gevolge, hoeveel koet b. v. onderwij* de natie. Yooral de artikelen die de weelde tot eene behoefte gemaakt heeft, moesten zoo zwaar belast worden dat de arme meer vrfj kwam. Belast en stempelt vrij de ij dele mammondienaars. Misschienbijna zeker zal menigeen er op gesteld zijn, dat we op de kraag van zijn rok kunnen lezen „hij kan tot eerste-kamerlid worden be noemd. Speculeert op de ijdelheid der menschen maar denkt steeds aan de woor- en van Neerlands beminnelijke koningin „de lasten zijn de zweetdroppelen en de tranen des volks." 27 Febr. '95 ambtenaren bij 's rijks belastingen E. Kanstcin van Zierikzee (kommies-veri ficateur), F. Brontsema van Brouwershaven en F. Roorda van Philippine worden met 1 en 16 Maart overgeplaatst te Amsterdam. Tweede Kamer'. De heer De Savornin Lohman, het woord gevraagd en verkregen hebbende, wenscht tot de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie een paar vragen te richten omtrent een wijziging gemaakt in de poli tieverordening der gemeente Leeuwarden van 8 April 1894 in art. 93 en voorts om treilt de rechtsveiligheid in die gemeente. Het verlof wordt verleend de dag der beraadslaging zal nader worden bepaald, De vergadering wordt gesloten tot Don derdagmiddag half 2. Zooals men weet hebben B. en W. en de Eaad van Leeuwarden eene verordening der gemeente zoodanig gewijzigd, dat hier door de arbeid der middernachtzending, die toch reeds zoo bemoeilijkt werd, ten eene- male onmogelijk is gemaakt. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Schore ds. J. v. i. Bergen, te Varsseveld. Bedankt voor St. Philipsland door ds, F. A. van Schaik te Den Burg op Texel, Sclioolnieuw s. Terneuzen. Aan de Christelijke school alhier is benoemd tot onderwijzer dhr. P. L. Los, thans in gelijke betrekking te Grijpskerke. Goes. Met het oog op de verbouwing der Chr. School en de weinig» beschikbare localiteit in onze stad heeft het Bestuur van genoemde School besloten eene klasse te laten onderwijzen in de consistorie-ka mer der Gereformeerde Kerk, door den Kerkeraad hiervoor welwillend afgestaan van de overige kinderen zullen de grooten onderwijs ontvangen van 8—10 en van 13 in het achterste gedeelte der oude school, dat niet vernieuwd wordt en de kleinere van 1012 en van 35. Over de chr. school in de weesin richting te Neerbosch schrijft de heer Van 'tLindenhout nog het volgende: De schooltijden, die aan de weezenschool geregeld worden gehouden, durenvan 's morgens negen tot twaalf uur. De twee laagste klassen krijgen gedurende dezen schooltijd een half uur vrij, en spelen, wan neer het weer gunstig is, buiten. Voorts van 's middags 2 tot 4 uur; de avondschool, die alleen door jongens wordt bezocht, duurt van half zes tot zeven uur. Donder dagsavonds wordt geen avondschool gehou den en ook Zaterdagsmiddags hebben de sehoolkinderen vrij. Het onderwijs, dat gegeven wordt door zes onderwijzers, den hoofdonderwijzer en twee onderwijzeressen, omvatde voornaamste vakken van het lager onderwijs, doeh het meeste werk wordt gemaakt van lezen, schrij ven en rekenen, vakken, die onze weezen in hun verder leven het meest te pas ko men. Behalve het onderwijs op de school, wordt er nog onderricht gegeven in hand- teekenen en rechtlijnig teekenen. Dit ge schiedt tweemaal per week. Een afzonder lijk lokaal is hiervoor ingericht. Verder wordt wekelijks twee uren onderwijs ge geven in de gymnastiek, en aan jongens die er aanleg voor hebben, onderwijs in de muziek; terwijl van het onderricht inden zang èn op school èn daarbuiten zeer veel- werk wordt gemaakt. ilECirrSZAKEV. Voor de Middelbargsche rechtbank stond gisteren terecht J. L. B., koffiehuis- bediende, beklaagd van besteling der fooien- pot van zijne collega's in de sociëteit de Vergenoeging. Verschillende getuigen legden voor den beklaagde bezwaren je verklaringen af. De verdere behandeling der zaak is uit gesteld tot 15 Maart, a. Nog werden veroordeeld wegens diefstal: T. B., 54 j., hvr. van A. B., zonder beroep, Koudekerke, tot 1 m. gev. straf, en F. P., 11 j., zonder beroep, Dom burg, tot f 3 b„ s. 3d. h., en mishandelingL. V., 16 j., sjouwerman en J. J. A. 17 j., letterzetter, beiden Mid delburg, de le tot 7 d. gev. straf en de 2e tot f 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Zitting kantongerecht te Goes, van 26 Februari 1895. Jachtwetovertreding j J. M. te Colijns- piaat 2 maal f5 s. 2 maal 4 dagen ver beurd verklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f3 s. 2 d. h.G. de V., te Wissekerke 2 maal f 5 s. 2 maal 4 dagen verbeurd verklaring le niet in beslag genomen ge weer bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d., en 2e. de in beslag geno men patroon bevel tot vernieling.M. N. te Wolphaartsdijk 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. enz. als N. a.J. P., te Ierseke 2 maal f 10 s. 2 maal 4 dagen, verbeurd ver klaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f2 s. 2d.; M. V., te Ellewoutsdijk 2 maal f 5 s. 2 maal 4 d. verbeurd verklaring in be slag genomen geweer. J. J. B., te Waarde 3 maal f 10 s. 3 maal 4 d.J. K. te Waarde f 5 s. 4 d,J. Z. Jzn., te Wemcldinge f 3 s. 3 d., verbeurd verklaring van de in beslag genomen wildstrikken, bevel tot vernieling.C. Z. Az., te Kapelle en C. C., Gz., te Krabbendijke ieder f 5 s. 4 d. met verbeurd verklaringen der in beslag ge nomen wildstrikken met bevel tot vernie ling hiervan.Overtreding Reglement op bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroo men M. H., A.,y. I, Jzn., P. W. Czn., en M. A, Jzn. allen te Krabbendijke ieder f2 s. 2 d.B. W. Jzn., te Kruiningen, 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d.Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland Jhr. H. F. de J., te Kloetinge fis. ld.; ld. van Wemeldinge G. V., te Wemel- dinge f 2 s. 2 d.ld van Ierseke C. v W., en C. Z., te Ierseke f 1 s. 1 d. Straat schenderij J. M. S., ,te Hansweert f 15 s. 8 d., G. d. P. Nzn., te Kats, J. J. M., Jzn., te Hansweert ieder fl s. 1 d., D. B. Jz., en D. M. M. Lzn., te Kats ieder f 2 s. 2d.; Art. 460 W. v. S.,B. W, te Ierseke 2 maal f 3 s. 2 maal 3 d., Nachtelijk burengeruchtC. v. d. H„ J. P., J. v. d. B., M. v. d. B., A. B., en C. de J., allen te Kruiningen de laatste in garnizoen te Breda ieder f 2 s. 2 d, dronkenschap A. Z., te 's Hek.r Arends- kerke, P. M., J. V., te Hansweert C. O., WLz., A. S., te Wissekerke, F. de J. te Bergen op Zoom F. B., te Goes ieder fl s. 1 d., G. V., te Ellewoutsdijk, J. M., te Kloetinge, J. P. Czn. te Wissekerke, J. G., te Goes, M. K., C. v. d. B., te Hansweert ieder f 2 s. 2 d., C. K., te Bergen op Zoom. W. M. tijdelijk te We meldinge f 3 s. 3 d.dronkenschap bij eerste herhalingJ. D., te Wemeldinge M. S. te Heinkenszand C. G., te Wisse kerke en M. V., te Goes, ieder f5 s. 3d., Vrijgesproken nachtelijk burengerucht A. v. 't V., en D. H., te Oudelande. Onware klacht. De rechtbank te Groningen bad eene 16-jarige dienst bode te Las werd vrijgesproken van het voort gezet misdrijf van het doen van aangifte of klachten dat een strafbaar feit is gepleegd, wetende dat dit niet gepleegd is, n.l. dat den 16en October jl. op den openbaren weg onder Slochteren een man haar gedwongen had hare portemonnaie af te geven, daar hij haar anders in de sloot werpen zou. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft evenwel in hooger beroep dat vonnis ver nietigd, beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld t»t 1 dag gevangenisstraf. Gemengde Berichten. Het verhaal van de geredde onbekende grootheid is met allerlei gissingen verrijkt door dc peis gegaan. Zoo wees men den persoon aan die de redder, zou zijn, een kantoorbediende hier ter stede. Het onderzoek, ingesteld door den chef van het kantoor waar de bediende werk zaam is, heeft echter aan het licht gebracht dat het verhaal geheel uit de lucht is geg" epen. Er bestaan volgens genoemden chef gegronde redenen, om aan te nemen, dat de bediende niet gebeel verantwoor delijk kan gesteld worden voor 't geen hij vertelt. Vergiftiging door notemuskaat. Dr T. G. Simpson vermeldt eene vergifti- gingsgeval door notemuskaaL De patiënt, bij wie zijne hulp werd ingeroopen, lag af gemat te bed en was in ijlenden toestand. Nu en dan had zij heldere oogenblikken. Zij klaagde over benauwdheid in de borst, duizeligheid en zwakte, wanneer zij beproef de te staan en had eenige malen gebraakt. De pols deed 75 slagen per minuut, en was nog al zwak evenals de werking van het hart. Uit de door een der huisgenooten ver strekte inlichtingen bleek, dat de lijderes, een sterke, gezonde vrouw, twee fijnge maakte muskaatnoten met wat jenever ingenomen had. Zij herstelde door tijdig toegediende geneesmiddelen. (Afbid. t. d. Verv.) Engelsche vrouwen te Amsterdam. In het Engelsehe Lagerhuis is gisteren het geval ter sprake gekomen van de beide Engelsche zangeressen Nichtingale en Ste wart, die zich verbonden hadden om in een café-chantant te Amsterdam op te treden als zangeressen. Toen daar echter ook andere diensten van haar werden gevergd, verlieten zij het café-chantant en keerden naar Londen terug. Noch de Engelsche consul alhier, de heer Robinson, noch de politie bleek in staat, haar weer in het bezit te stellen van haar goed, dat door den eigenaar van het café-chantant werd achtergehouden. Te Londen teruggekeerd, vervoegden de beide zangeressen zich bij den agent, die haar in dienst had genomen. De agent verklaarde z'ch echter evenmin in staat haar te helpen en toen deden de dames een beroep op den rechter. Gelijk reeds is medegedeeld, verklaarde de rechter zich insgelijks niet in staat om haar te helpen. De heer Bushby, de po litierechter, tot wien zij zich vervoegden, verwees de zangeressen naar den Neder- landschen consul. De zaak is echter daarmede niet uit. Nu de minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Engelsche regeering een onderzoek zal eischen, ten einde uit te maken in hoever de beide Engelsche dames op wederrechtelijke wijze van haar eigendom zijn beroofd, terwijl de derde, miss Norton, in strijd met haar wensch in de inrichting moet blijven, zal men zeker spoedig wel meer over deze zaak vernemen. (Tel.) Een ontzettende ramp wordt ait Odessa gemeld. De stad Kontckat, nabij Astrabad, is door een vraeselijke aardbe ving verwoest. Meer dan 1000 personen moeten zijn omgekomen. Uit Antwerpen komt het bericht van het overlijden van majoor Waelput die zich naam heeft gemaakt door zijn werken, en, vooral om zijn weervoorspel lingen. Majoor Waelput bereikte den leef tijd van 68 jaar. De Influenza te Londen woekert thans ook onder de politie voorhet ge- heele openbare ministerie ligt te bed de minister van Ierland Morley ook. Rosebery is verergerd. Tot dusverre betoont de ziekte zich minder kwaadaardig. Er komen weinig sterfgevallen voor. Mannen wor den meer aangetast dan vrouwen, terwijl kinderen meerendeels vrij blijven. De dokters zijn hopeloos verdeeld over de oorzaken dezer plotseling hernieuwde epi demie. Slechts weinigen geven toe, dat de ziekte aanstekelijk is. De meesten zijn veeleer geneigd de oorzaken in de atmos feer te zoeken. De dampkring zou be zwangerd zijn van eene ziektestof, waarvan aard en oorsprong onbekend zijn. De bekende Rus Tolstoi, die zijn ver mogen, geheel ten dienste der armen be steedt en zijne gaven wijdt tot verheffing van het Russische volk uit zooveel stoffe lijke en zedelijke ellende, heeft niet kunnen zwijgen op de jongste toespraak van den Czaar, waarin deze zeide onverkort den aristocratischen regeeringsvorm te zullen handhaven. De onheusche bejegening die daarbij den leden van den provincialen raad van Twer werd aangedaan heeft den edelmoedigen Tolstoi tot spreken genoopt. De minachting waarmede de vorstelijke personen soms aangevallen of besproken worden door de aanranders van de Over heid is ons een gruwel. Doch wanneer het noodig is, ook tegen de vorsten, moedig en kloek te spreken, te getuigen tegen allerlei soort van machtmisbrui k, is dit slechts de vervulling eener heilige roeping. Wanneer de vorsten in hun per soon worden aangerand, hebben zij de macht om die aanranders, onmiddellijk zwaar te straffen, zelfs voor kleinigheden. Maar zij, die door de een of andere willekeur eens vorsten onrecht lijden, zijn weerloos, tenzjj er een opstaat, die den moed heeft den toorn van den heersclier te trotseeren en hem vrijuit de waarheid te zeggen. Zulke mannen, die om hun opkomen voor de billijkheid, desnoods naar Siberië willen gebannen worden, zijn overal, maar in Rusland bij uitnemendheid, goud waard. Tolstoi schijnt een derzulken te zijn. (De Nederlander.) Berichten van den Niger melden hevige gevechten met de kuststammen. Er zijn vier Engelsche oorlogschepen heenge zonden van de Westkuststations. Er zijn Engelsche officieren en matrozen gesneu veld. Van 1883 tot 1891 zijn, volgens offici- eele opgaven, alleen naar het gouvernement Jenisjesk, in Siberië, 17751 menschen door de regeering van Rusland verbannen, waarvan 1523 „administratief", d. w. z. op eigen gezag door den gouverneur, zonder vorm van proces. Een Fransch soldaat, die pas uit Duitschland teruggekeerd is, vertelt dat hij van 1870 tot 4 December 1894 in Duitschland gevangen is gehouden. Hij had als krijgsgevangene een van zijn be wakers te Dresden gedood. Daarop werd hij gevangen gehouden tot 1883, toen hij er in slaagde te ontvluchten. Hij werd echter opnieuw gearresteerd en toen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Hij beweert dat er nog zeven Fransche gevangenen in Posen zijn. Men zegt, dat Louise Michel, de be kende pétroleuse, op sterven ligt. Te Normanton (Yorkshire) zijn 500 mijnwerkers in een der mijnen van de ge meenschap der bovenwereld afgesloten. De bak, waarin de mijnwerkers in de mijn worden neergelaten, kwam in botsing met de wand der schacht, zoodat deze on bruikbaar werd. Een werkman, die bezig was de schacht te repareeren, werd naar beneden geworpen. Onmiddellijk zijn po gingen aangewend, om langs een anderen weg in de mijn door te dringen en de werklieden te verlossen. Volgens de laatste berichten was dit nog niet gelukt. - Dat de Japanners te land en te water hun man kannen staan, hebben zij in de laatste maanden overvloedig bewezen. Maar dat zij ook door een geestigen zet hunne tegenstanders in den hoek weten te drin gen, bewijst het volgende voorval: Na de inneming van Port Arthur verzocht de Britsche admiraal Freemantle voor zich en zijn staf den Japanschen admiraal Ito ver gunning de veroverde citadel te mogen be zichtigen. Ofschoon de Japanners woedend waren op de Engelsehen, die in zekeren zin de Chineezen hadden ondersteund door gedurende den slag zoo te manoeuvreeren dat de aanvallers in hunne bewegingen be lemmerd werden, werd het verzoek bereid- wil'ig toegestaan. Admiraal Ito geleidde zelf zijne gasten. De Britsche admiraal ver zocht dat van het groote aantal zegeteekenen een enkel als aandenken aan hem zou wor den gegevea. „Zeer gaarne", was het beleefde antwoord. En bij het afscheid liet admi raal Ito den admiraal en zijn officieren ieder een Remingtongeweer als geschenk aanbieden. Men kan zich voorstellen, hoe lange gezichten Freemantle en zijn staf trokken, toen zij in de geweeren de door Engeland aan China verkochte wapenen herkenden Eeu hevige brand legde de handels wijk te Hotspings (Arkansas) in de asch. De brandweer was het vuur eerst na tien uren meester. Acht personen vonden den dood in de vlammen of door zich uit de vensters te werpen, terwijl men omtrent het lot van zestien menschen in het onze kere verkeert. Men heeft te Leipzig het hui* ge sloopt, waarin Napoleon I gedurende den slag bij Leipzig, van 14 tot 18 October 1813 zijn hoofdkwartier had gevestigd. Dit huis behoorde aan een bankier, den heer Vetter. Uit Jassy, Roemenië, wordt bericht dat in een distilleerderij nabij Botachant een stoomketel is gesprongen, waarbij veer tien personen om het leven zijn gekomen, hetzij door de stukken der machine, hetzij door den brand die tevens ontstond, terwijl 20 personen ernstig werden gewond. Te Alabama (Vereenigde Staten) is een personentrein gedarailleerd en in een ravijn gestort. De wagens vatten vuur; één persoon is gedood en 48 zijn gewond. Te Weenen is een internationale oplichtersbende, die zich tevens toelegde op het maken van valsohe bankbiljetten, veroordeeld. De bende „werkte" ook in Londen, Berlijn en Rotterdam. De beschul digden waren vijf in getal, waaronder een vrouw. ONS HUIS. Op Zaterdag 2 Maart a. s. des avonds te 8 uur zal de heer J. A. Leopold in de lees zaal een bespreking houden. Onderwerp „Schetsen uit het Volksleven." Op dien avond van 8—9 uur gelegenheid tot inschrij ving voor leeszaal, clubs, cursus sen enz. De bibliotheek is geopend. De catalogus der boekwerken bij den dienstdoenden com missaris, die op verzoek gaarne boekwerken zal uitreiken, welke in de leeszaal kunnen worden gelezen. Van 26—27 Februari 1995. MIDDELBURG. BevallenE. Theune geb. Spruit d. M. de Rjjke geb. de Bruyne z. OverledenJ A, Lahr wede van J. P Scheermsjjer 81 j. D. M. Hackenberg 7Vs rn. z. P. Coppoolse man van E. Ver ,ge 77 j. E. W. Schears 1 j. d. J Rijk se 4 Va z. W. Karreman wedr. van M. Kelle 73 j. VLISSINGÏN, 26 Febr. 1895. Boter f 1,20 a f 1,15 per kilo. Eieren f4,40 a f 0,— per 104 stuks. GOES, 26 Febr. 1895. Er werden weinig zaken gedaan en in de prijzen was weinig verandering uitgenomen Bruine boonen, die aanmerkelijk hooger wei den verkocht. Oude Tarwe fO.— afO. Nieuwe Tarwe f4,75 a f4.90. Rogge f3.60 a f3.70. Winter- gerst f3.— af 3.60. Zomergerst f 2.50af3.25 Haver f2.— a f 2.60. Bruineboonen f9,— a f 14. Paardenboonen f4.70 a f4.80, Kool- faad i 0.— a f 0.— Groene Erwten f 6,75 a f 7.50. Versche Boter f 0.46 a f0.60. Eieren f0.75 a f 0,90 de 25 stuks. OOSTBURG, 27 Febr. 1895. Oude Tarwe fO,— afO,—Nieuwe Tarwe f4,60 a f 5.—N. Rogge f4,— a f4.25. N. Wintergerst f 3,50 a f4.—. Zomergerst 3,25 a 3,50. Haver per ^00 Kilo f 4.50 f5,50. Kookerwten f7,— af7,50Erwtenf5.75 3.00. Paardenboonen i 4,70 a f 5,10. Koolzaad fO.— a fO.— Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Rotterdam, 25 Febr. Ter graanmarkt van heden (Maandag) bleef, wat binnenlandsche granen betreft, hoewel er zich meer vraag, vooral voor peulvruchten, begint te open baren, de handel onbeteekenend wegens voortdurend gestremde scheepvaart, De meeste der gewone marktbezoekers zijn se dert de vaart gesloten is afwezig gebleven, daar zij bij eventueelen koop hot gekochte niet of slechts met veel moeite tehuis kun nen krijgen, zoodat herlevendiging van den handel alleen bij open water is te wachten. ZEEUWSCHE AJUIN. Heden weder geen aanvoer wegens nog steeds gesloten vaart. LIJNZAAD stil met kleine aanvoer en zonder verandering in prijzen. MEEL. In afwachting dat bij aanhoudend doolweder de scheepvaart naar het binnen land in acht dagen zal zijn heropend, was de handel in meel zeer beperkt. Heden was meel vaster. Noteeringon wa ren onveranderd. Rotterdam, 26 Feb. Ter veemarkt van heden Dinsdag waren aangevoerd: paarden, 1295 runderen, 268 vette, 331 nuchtere kalveren 8 schapen, 623 varkens, 24 biggen. De prijzen waren als volgt: Runderen le kwal. 68, 2e kwal. 62, 3e kwal. 56. Kalve ren le kwal. 90, 2e kwal. 80, 3e kwal. 70 Schapen le kwal. 65,2e kwal. 60, 3e kwal Varkens ie kwal. 39, 2e kwal. 38, 3e kwal. 37 c. Alles per kilo. Door de Landbouwvereeniging „Seroosker- ke" (Walcheren) is aanbesteed de levering van 8100 KG. opgeloste Peruguano, 7800 KG. Aardappelmest, 3100 KG. Chilisalpeter 2000 KG. Superphosphaat, 1800 KG. Amoniak Superphosphaat, 437 KG. Brabantsch klaver zaad, 124 KG. Zweedsch klaverzaad, 95 KG. wit- en steenklaverzaad en 70 KG. Lucern- klaverzaad. De levering is gegund: van de Peruguano ad f 9.50, van de Aardappelmest ad f 5.70, van de Chilisalpeter ad f 10.70, van het superphosphaat ad f3.20 en vau het amm. superphosphaat ad f7.80, alles per 100 KG. aan L. J. P. Maas te Middelburg, en van het Brabantsch klaverzaad ad f 0.775 van het Zweedsch ad f0,82s, van het steenklaver zaad ad f 0.72», alles per KG. aan K. Melis te Middelburg. M. C. Vrijdag 8 Maart, l'erneuzcn, bjj wed. Suzijn 11 uur door den Eerstaanwezend Ingenieur te Bergen op Zoom het gedeeltelijk vernieuwen van het rijsbeslag op de watertaluds van front 1 en 2 en het aanbrengen van bekleedingen op de waterlaluds langs Bastion 7 en de linkerflank van Bastion 8 te Terneuzen. Raming f 2900-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5