K e r k n i e u w s. Schoolnieuw s. RECÜ TttZA li K\. L a ii tl b o u w. Gemengde Berichten. Ae ter lezing te leggen. Hij vervoegde zicM bij de autoriteiten. Een der luitenants, belast met bet be heer der can tines, aan wien hij zijn ver zoek bekend maakte, antwoordde hem „teil ik jou een goeden raad peren, lees de Courant voor je eigen, maar val ons er niet me» lastiglees hem stil op de ond. off. kamer, dat niemand je hoort, maar vermoei er ons niet medeSpreker had toen daarop te kennen gegeven dat „de Zeeuw" voor onze soldaten juist eene goede cou rant zou wezen, daar ze liefde aankweekt voor het Oranjehuis, dat 'in onze tijden in ons leger zeer gewenscht is. Hij vervoegde zich daarna bij den ka pitein. Deze zeide dat er couranten ge noeg waren, in de cantine, en noemde ze op en voegde er bij Bovendien je courant hekent kleur en daarom wil ik niet hebben dat de Zeeuw in de cantine komt, daaruit komen partijschappen voort en die mogen in dienst niet voorkomen. Hij gaf daarop te kennen, dat in de can tine ook kranten waren die kleur beken den o. a. „de Middelburgsche Courant." Zijn pleidooi was echter vergeefs, de Zeeuw bleef geweerd, en de „niet kleur bekennen de" Middelburger behouden. Wat spreker zijn hoorders mededeelde van de zedelijkheid ven het leger, hetgeen hij daar had aanschouwd, was geheel in overeenstemming met wat hieromtrent reeds vroeger door anderen is gesp.oken, al verschillen natuurlijk de feiten. Door sterk sprekende feiten geheel in strijd met de reglementen mele te deelen, kwam hij tot de conclusie dat het zedelijk peil van het leger ontzettend laag staat. Art. 2 van het reglement van krijgstucht aldas luidende„Daar de godsdienst de bron is van alle ware moed, geluk, deugd en troost, moet ook in den krijgsmansstand een ieder zieh tot dezelve begeven, enz. is niets anders dan een doode letter. Het Christendom met zijn veredelenden invloed wordt dan ook in het leger, voorzoover Spr. het kent, als de pest geschuwd. (Tot zoover onze verslaggever. Wij heb ben herhaaldelijk onze grieven tegen het Kazerneleven uitgesprokenal erkennen wij gaarne dat in de laatste jaren de toe stand veel verbeterd is. Wij vestigen te vens de aandacht er op dat de modedee- lingen omtrent ons blad, alleen betrekking hebben op de Cantine in de „Klas", niet die van het 4e Bataljon, waar weldegelijk ons blad, met gewaardeerde toestemming van den Commandant, geregeld ter lezing ligt. Eed). Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Westkapelle door ds. H. Hartgerink te Monnikendam. Ds. A.v. d. Meij, van 26 April 1857 tot 5 Mei 1867 predikant te Kerkwerve, daarna te Delft, heeft met 1 Mei, a. eme ritaat aangevraagd, wegens voortdurende ongesteldheid. Langdurige vacaturen in den Nederl. Herv. Kerk. Het aantal gemsent'en dat reeds sedert 1886 en langer zonder predikant is bedraagt 65. St. Anna-Barochie is herderloos sinds 1864 en Zoutelande siiids 1869. Verder zijn er van 1870 vacant 2 gemeenten, van 1873, 1, van 1874, 2, van 1875, 2. van 1876, 1, van 1877, 1, van 1879, 2, van 1880, 4, van 1831, 5, van 1882, 10, van 1883, 5, van 1884, 4, van 1885, 8 en van 1886, 16. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Maassluis door ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee. Geslaagd voor de acte nuttige handwer ken te Breda de dames G. Agterberg van üudelande, en L. M. v. d. Weel te Ierseke. Tot leden van het Hoofdbestuur der „Yereeniging v. C. O. en O. in Nederland" zijn gekozen de hh. H. J. Emo-us, W. Kroese en H. Eerdbeek. Op het drietal voor Noord-Brabant cn Zeeland komen voor de hh. H. Scholtens, te Breda, A. Radema ker te Middelburg en A. Kloosterman te Dinteloord. Pensioneering Onderwijzers. Reeds een jaar circa is het geleden, dat door de Heeren Korfker van Zaandam, de Beyl van Amsterdam en Reijenga van Wouterswoude plannen gepubliceerd wer den om te voorzien in het pensioen van oude Chr. Onderwijzers. Te weinig ambitie naar het scheen voor de voorstellen van genoemde Heeren, en het optreden van den Schoolraad in deze zaak, deed dit zaakje weer in den doofpot gaan. De voorstellen van den Schoolraad zijn aan de schoolbesturen verzonden, maar hebben tot heden weinig instemming verwor ven. Een voorstel door den heer A. Kloos terman te Dinteloord in November van het vorige jaar gepubliceerd, verwierf zooveel instemming dat reeds een voorl. Comité is gevormd, hetwelk binnen kort een circu laire zal zenden aan alle onderwijzers en hij genoegzame deelneming zal overgaan tot de oprichting van een algemeen Pen sioenfonds voor Chr. Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland. De contribution daarbij zijn geregeld naar de salarissen. Wie 400 tot 500 tracte- ment geniet betaalt Vs pCt. van zijn sa laris, 500— gOO pCt. 600700 1 pCt. 700—800 li/, pCt. 800—1000 2 pCt. 1000 en hooger 2i/* pCt. Gaat dit plan van den heer Kloosterman door, dan zal dadelijk worden begonnen met peusioneeren, terwijl een deel naar ge lang er overblijft zal dienen om een vast kapitaal te vormen. Het pensioen wordt berekend naar het aantal jaren lidmaatschap. Daar nu de oude onderwijzers, die uit den aard der zaak maar weinig zouden ontvangen, er slecht aan toe zouden zijn, zal er een ondersteuningsfonds worden ge vormd uit vrijwillige bijdragen der Bestu ren en \an Particulieren. Daaruit zal het pensioen verhoogd worden, niet naar aan tal jaren lidmaatschap maar naar behoefte. Het voorstel Kloosterman is met groote belangstelling in de onderwijzerswereld begroet. Oude en jonge onderwijzers gaven hunne instemming te kennen, uit Noord- en Zuid. Een fonds werd reeds gevormd om de voorloopige onkosten te restitueeren, waar toe het voorloopig comité werd in staat gesteld door Christelijke vrienden, van wie een zelfs eene gift van f 60 zond. Het voorloopig comité bestaat uit de hee ren A. Kloosterman te Dinteloord (voorz.), Z. de Beijl te Amsterdam (secr.), II. Schol tens te Breda, A. v. d. Sluijs te Delft, R. Smits te Monster (penningm.), J. Teijgeler te Maassluis, J. v. d. Lean te Gouda, A. J. Dekker te Schiedam, J. Couvée en J. L. Sloff te Rotterdam, S. Broos te Numansdorp, J. v. d. Valk te Raamsdonk en J. Reijenga te Wouterswondc, allen hoofden van Chr. scholen. Deze mededeeling plaatsen wij met ge noegen. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of het plan van den heer Kloosterman voordeeliger is dan het Friesche, of dan het lidmaatschap van Johannes. Maar dit begrijpen wij dat de zaak der pensioneering onzer in de Christelijke school versleten onderwijzers er weer een schrede door vooruit is gebracht. Of dit plan slagen zal dan wol of het bij zijne voorgangeren zal verzameld wor den, zal wel afhangen van de deelneming van alle Chr. onderwijzersesi daarop wij willen het wel bekennen zijn wij niet gerust. Niet alle onderwijzers kunnen de korting op hun tractement dragen, tenzij dan dat de besturen voor hen inspringen, en dit ware, in vele gevallen althans, wei zoo billij k. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens het wegmaken van eenig goedJ. F. v. P., 20 j., werkman, Sluis, tot fl b. s. 1 d. h. huisvredebreukJ. F. v. P. voornoemd, F. L. v. P., 18 j en F. J. C., 19 j., werk lieden, allen Sluis, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar C. W. K., 36 jleurder zonder vaste woon- of verblijfplaats in het konink- rij k, tot 14 d. gev. straf beleediging van een ambtenaarP. F. d. J., 49 j., landbouwer, IJzendijke, tot f8 b. s. 8 d. h. het verijdelen van handelingen door een ambtenaar: P. d. P., 21 j., sjouwerman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf vernieling J. A., 27 j., smid, Middelburg, tot 7 d. gev. straf, en verduisteringM. J. V., 38 jhvr. van J. B., bierhuishoudster, Middelburg, tot 14 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: J. M 30 j., metse laar en F. v. d. V., 19 j., werkman, beiden Sluis, beklaagd van huisvredebreuk. Onder het opschrift„Een nieuw contract voor het leveren van beetwortelen schrijft men aan de N. R. C. Nu het ernst schijnt te worden dat de boeren hun bieten in een of meer onder linge fabrieken tot suiker willen gaan ver werken, beginnen sommige fabrikanten wijzigingen te brengen in de gewone con tracten, waartegen de leveranciers tot nu toe zonder noemenswaardig gevolg hunne bezwaren hadden kenbaar gemaakt. Van geheel bijzonderen aard is het nieuwe con tract, aangeboden door de Gastelsche beet wortel-suikerfabriek, op den grondslag van betaling der beetwortelen naar het gehalte aan suiker en volgens den prijs der suiker op het tijdstip der levering, benevens deel name van de bietenleveranciers in de winst der fabriek. Waarlijk van een algemeen standpunt beschouwd zou niemand meer kunnen verlangen; jammer dat al die fraaie aanbiedingen, op den keper nagegaan, in het niet verdwijnen en het gewone contraet der andere suikerfabrikanten, waarbij dit jaar f 9 per 1000 kilo bieten wordt betaald, de voorkeur verdient. Wel wordt volgens het contract f 10 ge boden doch bij franco leveringslechts de niet te ver afwonenden, voor wie de scheeps- vracht min Ier dan f 1 bedraagt, ku.inen er dus van proliteeren. Daarbij moet het suikergehalte 14 pet. bedragen, terwijl hot gemiddelde gehalte zooals bekend is, niet hooger mag worden gesteld dan 13 pet.beetwortelen van deze kwaliteit ondergaan echter reeds een ver mindering van f 1. Bovendien moet de marktprijs der suiker, thans ongeveer f 11, tot f12 stijgen; zóo niet, dan wordt ook daarom de prijs der 100 kilo bieten met f 1 verminderd. Met het oog bv. op Zeeland, waar dit nieuwe contract druk verspreid en op som mige plaatsen door den directeur zelf toe gelicht werd, mag men daarom de volgende berekening aannemen: f 10 fl (vracht) f 1 (wegens 23% suiker) f 1 (volgens tegenwoordige suikermarkt) f7; derhalve bijna met zekerheid f 1, en .blij ven de tegenwoordige suikerprijzen voort duren, f 2 beneden den prijs, door de andere fabrieken vastgesteld. Hiervoor echter wordt de mogelijkheid aangeboden om te deelen in de winst, door deze fabriek behaald. De kans daarvoor schijnt echter niet bijster groot. Zonder eenige medewerking van de buitenleveranciers wordt de balans door de directie opgemaakt; of daarop ook in de eerste plaats een vaste rente wordt gebracht voor het aandeelkapitaal kan niet blijken: „de fabriek is niet verplicht, ge detailleerde opgaven te verstrekken". Daar na wordt f 18U00 winst aan de fabriek toe gekend en eerst daarna zullen de bieten leveranciers voor de helft mededeelen. De hier genoemde fabriek rekent dit jaar op een campagne van 40 uiillioen bieten alleen om per 1000 kilo minstens de f 1 prijsvermindering, die de leveranciers zich hebben getroost, uit deze winst terug te verkrijgen, zal dus de fabriek, behalve het reeds afgetrokken bedrag, een winst moeten behalen van 2 X f 40,000. Eerst daarna biedt het nieuwe contraet hun mis schien voordeel aan. Of er velen die kans zullen wagen, valt te betwijfelen. De leerlingen der Rijkslandbouw school te Goes, hebben, ouder geleide van hun leeraren en eenige andere belang stellenden, een zeer leerzaam uitstapje ge maakt naar de Ned. Oliefabriek, de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en de Delftsche Lijm- en Gelatinefabriek te Delft. Met belangstelling maakten de bezoeker» kennis met de vervaardiging van beendermeel, grondnotenkoek en gedroogde spoeling. Naar wij vernemen zijn 14 loodsen van het Belgisch loodswezen te Vlissingen voornemens den dienst met pensioen te verlaten. Men selirijft uit Oud-Vosmeer Dat een uurwerk in den gevel van een huis wordt aangetroffen, i» zeker iets zeld zaams, doch een uurwerk, zooals msn in den gevel van den smid Verkerke alhier aantreft, is nog iets zeldzamer». Deze klok is versierd mst versehillende beelden, zoo als (en smid die het vuur stookt, een klokluider, een schar»nslijper, een molen, een trompetter enz. Het eigenaardigste in deze klok is evenwel dat, wanneer zij slaat, al deze beelden in beweging gebracht worden. Menig vreemdeling heeft hier reeds met aandacht naar staan kijken. Thans weigert de klok evenveel hare diensten, en alle pogingen, die in het werk werden ge steld om ze te herstellen, zijn tot heden vruchteloos gebleven. De ouderdom komt met gebreken. Oud Vosmeer. Met het oog op de strenge koude heelt zich alhier een gemengde commissie gevormd tot inzameling van gel den, om alzoo aan de meestbehoeftigen deksel en onderkleeding tot verwarming uittereiken. Zij mocllten het genoegen hebben do som van f 225 in te zamelen, zoodat 80 dekens en ruim 400 el katoen hun nut in menig arm huisgezin zal doen gevoelen. Hanswaert. Niettegenstaande het ijs in de buitenhaven 30 c. M. dik is, is de Belgische sleepboot „Leopold" er in geslaagd er door te breken, zoodat d» haven nu voor stoombooton bevaarbaar is. Te St. Anna Ter Muiden (bij Sluis) heeft een 3-jarig meisje, terwijl de ouders af wezig waren, uit een ketel kokend water gedronken, tengevolge daarvan zij na een pijnlijk lijden van eenige uren is overleden. Onder een clubje vrouwen, die Zondag over het ijs van Oud-Beierland naar Roon gingen, was er een die het vorige jaar haar 60-jarige eclitvereeniging vierde. Het oudje verklaarde volstrekt niet moe te zij n 1 Het kiescollege dor Ned. Herv. Ge meente te Rossum bestaat uit 15 personen, waarvan 12 familie van elkander zijn! Toen de boterfabriek te Veensluis bij Heeren veen Maandagmorgen zou begin nen te werken, bleek het dat de aanvoer- pijpen geheel met visch gevuld en daardoor verstopt waren. Te Winschoten werd eenige maan den geleden uit een woonwagen van een luchtschommelhouder door diens drie knechts een ijzeren geldtrommel met f1509 er in ontvreemd, met welken buit de daders naar het buitenland trokken. Than» zijn zy in liaaden der justitie. Thans is definatief besloten, dat ge neraal Booth van 30 Maart tot 5 April a.s. hier te lande zal vertoeven. Welke steden door den generaal bezocht zullen worden, is nog niet vastgesteld. Vrijdag had iemand te Den Haag het ongeluk zich met een naald in de hand te steken. Binnen korten tijd zwollen hand en arm op en reeds Zaterdag is de man aan de gevolgen overleden. Een doove vrouw is te Dan Burg (Tessel) door een arreslede overreden en onmiddellijk gedood. Te Mieuvverkerk aan den IJsel is door den heer Arie van Lange een valk gevangen in een zg. koningsval. Het dier is daar levend uitgehaald en wordt gevoed met koeleder. De 68-jarige man, die Zaterdag in zijne woning te Leiden door gas bedwelmd was gevonden en niet tot bewustzijn was te brengen, is thans nit zijn bedwelming ontwaakt. Enkele weken geleden werd iemand te Amsterdam des nachts op diens hulp geroep door een heer op het droge gebracht. Als belooning ontving de redder thans o. a. de Christus-orde van Portugal. Gunning tegen vergunning. Te Eer beek in Gelderland beijvert de heer Gun ning, predikant aldaar, zich zeer tegen het verminderen der vergunningen. Door aan koop is het hem gelukt, het aantal tot het wettelijk maximum terug te brengen. Verder kan hij niet gaan, daar onze drankwet het den ingezetenen onmogelijk maakt, zioh van de kroegen te ontdoen, zoolang er nog maar één persoon is, die vergunning wil vragen. Door uitbreiding van het zielental kon voor korten tijd liet aantal vergunningen weer met één vermeerderd worden. Vóór echter de een ot andere kastelein van doze gelegenheid gebruik kon maken om een nieuwe drankgelegenheid te openen, was de heer Gunning er als de kippen bij en vroeg zelf vergunning aan, wat ook toege staan is, zoodat thans de predikaut te Eer beek vergunninghouder is. Daar echter volgens de wet een vergun ning, die drie maanden achtereen ongebruikt is gelaten, ingetrokken wordt!ook een be paling, die noodig vervallen moet) zal dan waarschijnlijk een der andere goedgezinde ingezetenen van Eerbeek den heer Gnnning in zijn nieuwe waardigheid dienen op te volgen. Op de deur der pastorie kan nu geschikt een naambordje prijken met verGuuning. Sluit Schiedam). Ter secretarie der gemeenteBeerta werd dezer dagen aangifte gedaan van het overlij len van een inwoner uit Drieborg. Eén der getuigen, een snuggere Hein, meende zich in de kou een loop te kunnen besparen, door tegelijk n mgift» te doen van de geboorte van een kind. Daar was na tuurlijk niets tegen. Toen echter de jonge wereldburger zou ingeboekt worden en nade re bijzonderheden gevraagd werden, zei de man: „Ja, meneer, mien vrouw is nog nijt be vallen, maar ik ken mooi een raize oet- winnen, nijt, (is't zoo niet) en 'tduurttoch moar een poar doagen meer." Wil men het schieten van winter aardappelen voorkomen, dan bestreoie men den vloer van den kelder met steenkolen- gruis. Bott. hieuwsbl. Een g«meent»ambtenaar te Rochester kreog eenige dagen geleden van zijn doch ter een brief, waarin zij meldde, dat zij moeite deed om een nienwe betrekking te krjgen indien zij die kreeg, zou zij schrij ven, ander» niet. Eenige dagen later werd het lijk van een jong meisje inde Medway opgevischtde vader, angstig door het wegblijven van een brief, begaf zich op weg om het lijk te bezien en herkende zijn dochter; hij liet alle maatregelen ne me», om haar te begraven. Toevallig echter opende de ondernemer van begrafe nissen den mond der doode zij had slechts natuurlijke tanden, terwijl de vermiste, korten tijd geleden kunsttanden had laten inzetten. De vader deed daarop onderzoek en vond zijn dochter frisch en gezond in een andere betrekking. Aartshertog Albrecht van Oostenrijk is overleden. Hij was do oom van Keizer Frans Jozef en de zoon van Aartshertog Karei die in 1809 de Oostenrijkers ter overwinning voerde tegen het leger van Napoleon I bij Aspern. Als vrijwilliger nam hij deel aan den oorlog in Lombardije onder Radetzky en onderscheidde zich in den slag bij Santa Lucia, waar de oproe rige Lombarden werden verslagen. In 1866 voerde hij bij Custozza de Oostenrijkers ter overwinning tegen de Italianen. Als groot grondbezitter en kunstkenner stond hij be kend. Hij was gehuwd wet prinses Iiilde- garde, dochter van koning Lodewijklvan Beijeren. Zijne oudste dochter Maria The- resia is gehuwd met hertog Philip van Wurtomberg; de jongste Mathilde, kwam in 1867 om het leven bij het vlamvatten van haar balkleed. De Aartshertog had nog voor zijn sterven verzocht geen kransen of bloemen op zijn graf te leggen, doch het daarvoor bestemde geld aan de armen te geven. Een wasehvrouw had bij een advokaat een advies genomen wegens een schuld vordering ten laste van een harer wanbe. talende klanten. Toen de advokaat had geëindigd, zeide de wasehvrouw: „Hoeveel ben ik u schuldig meneer?" „Een gulden tachtig cent, juffrouw." „Een gulden tachtig cent Wel, meneer! de he»le som waarover ik rusie heb, is maar een gnlden tien cent „Dat kan ik niet helpen, juffrouw; als zij duizend gulden was, zou u ook niet meer hoeven te geven maar weet u wat, ik scheld u" de betaling kwijt." „Dat vind ik mooi meneer, juiehte de wasehvrouw. „Ziet u, ib ben een werk- mensch en moet hard wurmen. Toch wil ik u zoo niet verlaten, meneer, iets moet u toch hebben. Als u het permit teert, geef ik er u een zoen voor." „Ik zei u immers reeds," hernam de an der basch, „dat ik het gratis deed; en ik neem ook geen fooien aan; daar is mijn klerk voor. Geef uw fooi aan hem." Uit Petersburg wordt gemeld, dat daar een oud vrouwtje opgetreden is, dat de belangstelling der beschaafde kringen gewekt heeft. Het is een oude boerin van 70 j^ar, uit Oconez; zij kan lezen noch schrijven, maar daarentegen ongeveer 19000 liederen e» volkssagen uit het hoofd op zeggen. Dezer dagen gaf het oude moedertje voor een stampvolle zaal een proeve van haar kunst; eau zwakke figuur, het gezicht vol diepe rimpels, strompelt zij met moeite naar de estrade, zoodra zij zich echter neerge zet heeft, de handen in den schoot gevou wen, en begint te spreken, schijnt zij wel twintig jaar jonger, haar oogen schitteren, de stem klinkt vol en duidelyk gedeelte lijk reciteert zij hare liederen, gedeeltelijk draagt zij ze, op eentonige wijze zingend, voor; de spraak is beeldrijk en vol hooge poëzie. Het publiek, dat spoedig begreep eeae eerste vertelstar van sprookjes voor zich te hebben, applaudisseerde stormach tig. Strenge winters. De volgende bijzonderheden omtrent strenge winters worden meegedeeld In 1432, 1433 en 1434 waren de winters buitengewoon streng. Eenmaal sneeuwde het 40 dagen zonder ophouden; in 1683 was de wiuter zeer koudhet ijs in den Theems, die door rijtuigen bereden werd, had een dikte van 14 duimen. In 1709 drong de vorst 9 voet in den grond. In 1716 werden op den Theems winkels op geslagen en hield uien er marktdag. In 1718 vroor het van Nieuwjaar af tot Lichtmis toe zoo sterk, dat men van Peil worm en Nordstrand naar de Slees wij ksche kust bij Hatstadt over het ijs kon gaan. Dit had onmiddellijk plaats na den vreese- lijken stormvloed van 1717. In 1744 was in Engeland de sterkste ale binnen den tijd van 15 min. met V» duim ijs bedekt. Van 1809 tot 1812 had men zeer strenge winters. In 1814 hield men markt op de Theems en reed men in April dag en nacht met zwaar beladen en dikwijls met 4 paarden bespan nen wagens 1 Vs mijl over het ijs. De Zwitsersche regeering had ter kennis gebracht aan de Belgische, dat een zevental Italiaansche anarchisten, die uit Zwitserland waren verbannen, zich naar Brussel hadden begeven. Vier dagen en vier nachten heeft men daarna in Brussel nasporingen gedaan, zonder de gevaarlijke gasten te kunnen ontdekken. Zondag is het der politie eindelijk gelukt in een lo gement de hand te leggen op vier hunner, die in dezelfde kamer sliepen. De politie wist, dat zij t» doen had met gevaarlijke personen; derhalve drong zij met geweld de kamer bimnen en ontnam den anarchisten daardoor de gelegenheid, zich te verdedigen. Onder een sterk escorto zijn zij daarna naar de gevangenis gebracht. Zij spraken niets dan ltaliaansch, hadden geen cent op zak en waren in het bezit van anarehistische couranten, brochures en brieven. De drie andere anarchisten hebben de wijk genomen naar Londen. Terwijl bij ons de dooi is ingevallen, schrijft men uit Zwitserland nog van vreoselijke koude. Het meer van Zug is dichtgevroren, evenals de Rhone in Wallis, wat sedert menschenheugenis niet is gebeurd. De treinen van den Mont-Cenis en uit Frankrijk hebben door den sneeuwval veel vertraging ondervonden; sommige zijn zelfs niet aangekomen. Het stoomschip Kang-Chi, daartoe af gestaan door de Japansche regeering, is te Chefoo aangekomen met het stoffelijk overschot van admiraal Ting en de kapiteins, die eveneens zelfmoord hebben gepleegd. De Japanner» hebben den overleden vijanden de grootste eer bewezen. Kapitein Yang deed dienst op het admiraalschip en maakte zich van kant toen de Japansche schepen naderden. De vorst heeft te Verviers (België) een schrikkelijk ongeluk veroorzaakt. Sedert twee dagen waren in de stad de gasbuizen gebarsten en eene talrij ke groep werklieden was met de herstelling bezig, toen gistermorgen om 10 ure eene schrik kelijke ontploffing plaats had vóór en in het huis van M. Monseur, schoenmaker. Het onder den grond verzamelde gas had deie ontploffing teweeggebracht. Een voor bijganger werd op 10 meter afstand weg geworpen. Met onherstelbare wonden en stervend werd hij naar het gasthuis gebracht. Drie werklieden, die in eene loepgracht arbeidden, werden ook erg gekwetst. Van eene dame werd door het afvliegen van de sluitblinden een arm gebroken. Daar bij kwam nog, dat eenige oogenblikken na de ontploffing geheel het huis in laaie vlam stond, alsook de kelderkeuken van het nevenstaande huis, waar de meid erge brandwonden bekwam. Tachtig meters ver waren al de ruiten der huizen gesprongen. De grootste zilverklomp, ooit door een neger geleverd, is volgens de New-Yor- ker Hand. Zeit. onlangs te voorschijn ge bracht in de zoogenaamde Sumgglers Mme in Aspen, Col. Aldaar stieten de mijnwer kers dezer dagen op een geweldigen klomp erts, die bij nadere beschouwing een blok bijna zuiver zilver bleek te zijn. Na zwaren arbeid gelukte het eindelijk om het blok, dat 3300 pond weegt en eene waarde van 25.000 dollars vertegenwoor digt, aan het oppervlak te brengen. Het is het grootste stuk bijna geheel zuiver zilver waarvan men ooit gehoord heeft, en stelt het voor eenige jaren in de Gib- sonmijnen gevonden blok van 300 pond, geheel en al in de schadnw. Hoelang een adder kan vasten. In het Bulletin de la Sociéti des études natu relles de Nimes wordt een geval medege deeld van een adder, die langer dan een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2