NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. to. 60. \m. SKnsiCdf} *9 MruatL flejimtfe laacgan^. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN W erkverschaffing. klken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedese regel meer 10 cent. 18 Febr. '95 Goes. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad onder voozittersohap van don heer burgemee.ter. De voorzitter deelt mede, o. a. dat door de openbare gezond- heid.commiisie voor het jaar 1895 zijn gekozen tot voorzitter de heer J. Adam en tot .ecretari» mr. W. Dieke dat tot vice-voorzitter van het Burg. Armbestuur, gedurende het jaar 1895 ia aangewezen de heer B. M. Den Boer dat moj. M. A Rost, gediplomeerd zieken- verpleegiter van het W itte Kruis, zal op treden als hoofd van de ziekeninriohting in hot gasthui. dat mej. A. S. Born met ingang van heden hare betrekking aan sohool C heeft aanvaard en de h.er J. De Vi.s.r met 1 Maar a. s. in functie zal treden als le.raar aan de H. B. S. dat de krankzinnige M. Verheef voor rekening van deze gemeente wordt ver pleegd te Dordrecht; Ingekomen is o. a. het jaarverslag der Nieuwjaars-commissie met rekening groot f287,32, waarvan 336 gezinnen brood en spek ontvingen. De voorzitter dankt hierbij de oommissie voor haar vernieuwden steun. Aan den heer P. A. van Bloppoel en dien. echtgene.te worit met 1 Maart, a. eer vol ontslag verleend resp. als onder wij zel en onderwijzeres aan school B., en tot onder wijzeres benoemd mej. A. J. Nijland te Hazerswonde. Van den heer Weide ps een verzoek ingekomen om ook dit jaar het hem ver leende wachtgeld te mogen ontvangen, des- wijl het hem niet gelnkt is een betrekking te vinden. Burgem. »n Wethouders, voor opstellende dat de gemeente de billijkheid heeft betracht door .erst aan Weide 15 maanden vol salaris en daarna nog een jaar f400 waehtgeld te verloenen,meenen dat dat dit jaar nog een wachtgeld, grooff 183,33 kon worden toegekend, wijl dszen som over is van de opbrengst van niet afge haalde en daarna verkochte panden niet de bank van leening en waarover de ge meente kan beschikken, wanneer niet voor 16 Aug er om wordt gevraagd. De bij drage zou eenigszins de moeiljkheid kun nen verzachten (waarin deze verdienste lijke oud-ambtenaar geheel buiten schuld verkeert. De financieele eommissie rapporteert het volgende Hoezeer de fin. comm. begaan is met het lot van den heer VVeide en zich overtuigd houdt dat door hem alle hem ten dienste staande middelen zgn aangewend om eene betrekking te krygen, toch kan zij niet medew.rken aan het voorstel van B. en W. De meerderheid der commissie is bereid mede te werken tot het beschikbaar stellen der van de Bank overgebleven f 183,77 van niet afgehaalde en verkochte panden, doch alleen wanneer bedoeld bedrag in ééns als ondersteuning aan Weide wordt ter hand gesteld, onder bijvoeging dat deze tegemoetkoming onherroepelijk de laatste is. De bedoeling dezer wjjze van tegemoet koming is om daaraan elk karakter van wachtgeld te ontnemen. De minderheid der commissie kan niet besluiten tot de ondersteuning van Weide mede te werken. De voorzitter bestrijdt genoemd voorstel, vooral met het oog daarop dat bijaldien adressant vóór 31 December een andere be trekking verwierf, hem bij uitkeering in eens meer zou zijn verleend dan bedoeld was. Het voorstel van B. en W. wordt ver dedigd door den heer Ramondt en bestreden door den heer Lamhrechtsen, terwijl de heer Kakebeeke verklaart dat bedoeld lid uit de minderheid der fin. comm. te zijn, doch zich van het doen van een voorstel zal ont houden. Het voorstel der fin. commissie wordt hierop verworpen met 11 tegen 2 stemmen die van de heeren M. de Jonge Jz. en Lam- brachtsen en het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 stemmen tegen 5, die van de heeren Ochtman, Kakebeeke, Lam brechtsen en M. de Jonge Jz. Ingekomen is van de Gasfabriek de re kening over 1894id. van den nieuw ge bouwden 7 retortsoven de begrooting over 1895 en bet verslag van baar gebonden hsheer. Uit deze stukken blijkt dat een zuivere winst is gemaakt van f2524,67 en zulks niettegenstaande de verlaging van gasprys en meterhnur. Die goede uitslag is groo- tendeels verkregen door het ij verig behser enz. van den directeur. De commissie wenscht het saldo te bestemmen voor kosten van den nienwgebouwden ovenen den heer De Koning een belooning van f 150 toe te ken nen voor het ontwerpen en maken van plan nen, enz., het toezicht op den bouw, die eene geheel bijzondere kennis vereischt en veel grootere uitgaven zon gevergd hebben, indien een ander dan de heer De Koning aan het hoofd dezer inriehting had gestaan. Het totaal der uitgaven zal beloopen f4716,53. Aan de kosten van den oven ont breekt nu nog een som van f553,23ys, op de begrooting van '95 is die post aangege ven als door leening te verkrijgen, indien niet uit den loop der zaken in 1895 mocht blijken dat ook dit laatste deel dor kosten van den nieuwen oven nit den gewonen dienst kan verkregen worden. Voorts stelt de comm. voor den gasprijs weder met een halven cent per M5 te ver lagen, waardoor het gas even duur zal zijn als in het veel grootere Middelburg, wat een lage prijs kan geacht worden. Het eerste voorstel der gascommissie wordt met algemeene stemmen, behoudens 3 ont houdingen van de heeren Ramondt, Fa- berij de Jonge en Lamhrechtsen, leden der gascommissie, aangenomen. Bij de behandeling der overige voorstellen die eveneens unaniem worden aangenomen heefteen discussie plaats tusscb en de heeren Ochtman, Lamhrechtsen en Ramondt naar aanleiding van het door eerstgenoemde ge opperde denkbeeld om de gasp rij zen niet te verlagen, met het oog op mogelij ke ca lamiteiten en van wege den te geringen post voor onvoorzien; terwijl op meer gas verbruik weinig kans is. De rekening der openbare gezondheids commissie over 1894 wordt op voorstel van B. en W. een advies der fin. comm, goed gekeurd met een uitgaaf van f 88,45 en ontvang van f 144,38l/2 of met een goed slot van f55,931/» en de begrooting voor 1896 in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 90. Na goedkeuring van eenige af- en over schrijvingen tot een totaal bedrag van f 1086,8IV2, wordt de vergadering gesloten. Dit was het onderwerp eener voordracht, Zaterdagavond door den heer dr. F. v. Gheel Gildemeester uit 's Gravenhage te Goes in de Prins van Oranje voor een vijftigtal belangstellenden gehouden. De Christelijke Volksbond te 's Graven hage zegt Spr. is geboren uit den drang der omstandigheden, en zal roorloopig ook wel blijven, want hy staat of valt niet met een bepaald persoon. Er is geweest een beginsel, een planten van een bepaalde vaan, waaromheen zich de menschen hebben gegreepeerd. Daarom begon deze bond ook niet met een reglement samen te stellen; maar met zich te werpen in de practijk. Eerst later zijn nit die practijk Statuten van den Chr. V. B. ontstaan; on die zijn dan ook uit den aard der zaak niets anders dan een beschrgving van de wijze waarop wij arbeiden. Spreker herinnert aan het eerste meer openbaar optroden der sociaal democratische partij in Walhalla te 's Gravenhage. Spr. zelf trad op aandrang van vrieuden enkele malen in de vergaderingen der Sociaal domoor, tegen de sprekers in het krijt. Doch de vrucht was nihil. In eene dier vergaderinge% geleid door de presidente der Vrije-Vronweaveroeniging had spr. o.a. gezegd dat de theorieën die hij hier gehoord had, heel mooi waren voor menschen, van welke Spr. geloofde dat zij niet bestonden. Een socialist had Spr. gesommeerd in eene openbare verg. met debat de vraag te beant woorden wat wij van den mensch hebben te denken. Spr. nam de uitnoodiging aan. Hij trad een der volgende vergaderingen opook nog andere avonden; onder anderen oiet het onderwerp„Charles Kingsley" (een chr. socialist); doch al dergelijke verga deringen met debat waren nutteloos. Weldra begrepen eenige vrienden dat wij niet zoozeer moesten praten tegen de S. D. maar dat wij iets moesten doen tegen hen en voor de werklieden. Her haaldelijk vernam spr. van christelijk ge zinde werklieden die tot de S. D. arbeiders partij overgingen, dewyl van onze zijde „niets gedaan" werden van de schrikke lijke propaganda die do S. D. met hun „lied van den haat" in andere krin gen maakten. Den 11 Deo. 1889, na een mislukt debat in Walhalla, keerde spr. huiswaarts en knoopte een gesprek aan met Domela Nieu- wenhuis naar aanleiding van de wijze waarop deze zich van het debat had af gemaakt. Het gesprek werd onderbroken door een heftige vechtpartij waarbij een sociaal democraat door middel van een hon- donzweep zijn vrouw mores leerde, en Do mela Nieuwenhuis zich verwijderde. Het tumult eindigde met een huisbezoek door spr. bij den verwoeden socialist en met de rijping van het plan om door cursusver gaderingen iets voor den werkman te doen. Aan een oproeping voldeden aanvankelijk weinigen, later meerderen. De christelijke Volksbond was geboren. In den zomer ver liepen de cursusvergaderingen, doch de Bond bleef werkzaam, dank zij het advies van een werkman lid tot het oprichten van een Werkbureau als Arbeidsbeurs, om als tussohenpersoon tussehen patroon en arbei der op te tredenom vraag en aanbod tot elkaar te brengen. Dit was in Augustus 1890. Nog geen jaar was de Bond toen oud, en hij legde reeds den grond voor de tegenwoordige Werkverschaffing. Aanvan kelijk meldden zieh weinigen aan; doch het wantroawen week met den tijd en met de ervaring. Er werd een lijst van aan bevelenswaardige werklieden aangelegd. Ieder die zieh aanbiedt krijgt een witte kaart met een volgnommer. De eommissie vraagt dan schriftelijk, daar na zoo noodig mondeling aan den patroon bij wien do werkmam het laatst in dienst was, inlichtingen omtrent 's mans bekwaam heid, gedrag en redenen van ontslag. Een der Commissarissen van het Werk bureau is belast met het aanhouden van het zwarte register, dat is van diegenen dis geen haantje kunnen krijgen. Deze krijgen een groene aaubevelingskaart die alle veertien dagen afgeteekend wordt. Zoo zij slechts veertien dagen bij eenzelfden patroon in het werk zijn geweest, kunnen zij bij den Bond ingeschreven worden. Dss winters daarop plaatste nu wijlen dr. C. E. van Koetsveld een advertentie in het Dagblad waarin hij aandrong op een gelegenheid voor dagelijltsche uitdee- ling van brood en koffie aan werklooze werklieden. De heer Huurman stelde zich in contract met een eigenaar van twee ledigstaande panden, en met eenige vak lieden, huurde de panden en zorgde dat er banken, kaohels, een fornuis, enz. aan gebracht werden, benevens brood, en koffie. Des avonds stond de advertentie van dr. v. K. in de courant. Den volgenden mor gen deelde de Christelijke Volksbond aan 31S werkloezen het aantal strijdbare knechten van Abraham was immers even groot! brood en koffie nit. Het trof ons diep dat zoovele fiksche menschen werk loos waren en om brood kwamen. Wij zon nen op middelen om hen aan het werk te zetten. Een heer gaf ons een muntbiljet van veertig gulden op voorwaarde dat wij in eene straat de sneeuw wegruimden. Dit was onze eerste gift. Wij zetten de man nen aan het werk en wonnen de sympathie door onze vlugheid zoo zelfs dat de ge meente het tegen ons moest afleggen. Ge volg van den praotischen maatregel om voor de sneeuwopruiming alleen de gesehikten uit te kiezen. De Bond laat zich ook voor geen geld ter wereld een werkman door wien ook opdringen. Hij vermijdt de fout van andere vereenigingen dat men een ander laat mee spreken over de bevoegdheid der werk lieden. Bovendien geeft dit behalve dat men mst ongesohikten opgescheept raakt, aanleiding tot insubordinatie. Als een heer f30 stort om een bepaalden werkman in dienst te stellen dan kan zulk een werkman moeilijk eene aanmerking van zijn opzichter velen, want 't is al gauw: ik eet niet van jou centen, er is immers voor mij betaald. Hier zit de fout reeds in 't beginsel, en er komt niets van terecht. Onze methode van Werkverschaffing is dan ook dat wij vragen of het zoo kan, en wij laten anderen vrij het op hunne wijs te doen. Spreker gaat nu de verschillende om standigheden na waaronder de afdeeling Werkverschaffing zich uitgebreid heeft. In den winter van 90 op 91 ontving het Be stuur f 15000. Het verrichte werk bestond in sneeuwopruimen, waterdragen, ijsbreken en herstellen van waardelooze voorwerpen. Mannen als Huurman, Harte en baron Bentinck zijn de ziel daarvan. Zij brachten de zaak dor Werkbureaux tot groote vol komenheid. Thans is een geregelde schoon- houdery van huizen georganiseerd, welker bewoners daarvoor een bepaaldabonnements- geld betalen. Houthakkers en waterdragers, waarvan de Schrift spreekt, vinden ook hier hun brood. In den strengen winter van '90 op '91, tijdens den waternood door de bevroren waterleidingen, was het de heer Huurman weer die dezen laatsten tak van dienst in het leven riep door middel van de brandkranen voorzag hij de bovenwo ningen van water. Toen de dooi inviel sloegen de mannen van den Chr. Volksbond de vaarten stuk in het Westland tot aan Leidschendam, waardoor de soheepvaart belangrij k vervroegd werd. Een nieuwigheid waren de advertentie waarin de hulp der dienstboden en huismoe ders gevraagd werd en de rommel wagen die alle zoogenaamde waardelooze voorwerpen ophaalde. Op de bureaux van den Volks bond op den Z. Buitensingel is een ge bouwtje, waarboven 't opschrift prijkt: Alles is geld waard. Het loont de moeite om te komen. zien wat als waardeloos wordt weggeworpen, en wat men er van weet te maken. In den wagen werd onder meer aangebracht een baljapon, een pistool, een rok een een ridderorde. De prijswaardig gemaakte voorwerpen worden verkocht aan liefdadige vereenigingen of aan de werklieden naar volgnommer. Niemand mag meer dan drie koopjes koopen. De prijzen worden in overleg met een vakmaubepaald. Het bezwaar tegen het verkoopen beneden den marktprijs blijft hij den Bond een punt van ernstige overweging uitmaken. Het beginsel bij de werkverschaffing zoo gaat Spr. voort is dat geplaatst worden werklieden, niet pas ontslagen ge vangenen, dit kan wel het Heilsleger doen, dit geeft daarna aan zoo iemand een aal moes. Wij keeren uit zuiver verleend werkloonen laten ieder werken in het vak, dat hg laatst heeft uitgeoefend. In den zomer wordt door het Werkbu reau dat ook des zomers zittingen houdt, geïnformeerd en de naam op de lijst ge plaatst van wie zich aanbiedt en dan tracht het zoo mogelijk hem te plaatsen bij een baas. Het tweede principe van den Bond is dat het zorgt de werkloosheid niet te verplaatsen, door concurrentie aan te doen aan de reeds bestaande industrie. Men zegt wel eensdat doet gij toch. Voor honderd schoenen die gy verkoopt, koopt men er honderd minder in den win kel. Wij antwoordendie 100 schoenen zijn er 400 geweesten voor deze koopt men 400 nieuwe in den winkel. Ten slotte noodigt spr. allen uit, wat ook een beginsel' is van den Chr. Volksbond, dat men de ophooping van arbeid voorkome door verdeeling van arbeid. Laat men in den winter laten verven en behangen, wat anders in 't voorjaar gebeuren moet. Laat men een jas bestellen in den slappen tijd en niet in den tijd als de kleermaker met werk overladen wordt. De vrucht van den arbeid van den C. V. B. is: dat de werkman blijft in zgn vak dat op maatschappelijk terrein de uiter sten van stand en richting, van ziens- en leefwijze elkander ontmoeten en leeren waar- deeren dat de standen nader tot elkander komen, bijv. op de cursusvergaderingen, waarin allerlei onderwerpen worden be handeld. Spr. herinnert aan het woord van een professor te Weenen: Er heerschen dwaze denkbeelden omtrent beschaving bij vele beschaafden onder meer dat men Cornelius Nepos moet hebben vertaald of Grieksche letters hebben nageteekend om beschaafd te wezen. Maar in den vierden stand zijn mannen wier geest op 't practische leven is gericht, dat zgn beschaafden meer dan die. En ten slotte gaan wij met elkaar den tijd tegemoet dat èn hoogere èn lagere kringen niet bevredigd zullen zijn, zoolang niet alle standen hier op aaide zoover dit mogelijk is gelukkig zijn. Het werk van dan Ckr. Volksb. is par tieel stukwerk. Doch niemand staat ge reed met eene oplossing van het sociale vraagstuk. Maar ieder doe irat hij kan, en de Chr. V. B. zal gaarne zijn werk verbeteren, als men hem maar zijne wel willende en onwelwillende opmerkingen niet onthoudt. Met een aansporing om veel steun voor den Chr. Y. bond te dezer st-ide eindigt Spr. zijn voordracht, waaraan de voorzitter de heer J. M. Kakebeeke een woord van welverdiende, warme hulde toevoegde. In de pauze werden door den Spreker eenige exemplaren rondgedeeld van de Mededeelingen van den Chr. Yolksbond te 's Gravenhage, met zinoographieën van en kele gebouwen van den Bond, en terreinen voor Werkverschaffing. Ia het koffie- en broodlok al staan op de tafels onder anderen ksoezen vervaardigd uit CaoaobusseH. De hardrijderijen, schreven we in het vorig nummer, zijn in Friesland natio- aal. Elke plaats heeft hare hardrijderij, als het weer het maar eenigszins toelaat. Vele schippers leven er in den winter van. Zjj trekkpn van den eenen naar den anderen wedstrijd. Maar velen knakken hnnne ge zondheid er mede, want het komt er by het hardrijden op aan. Vooral de laatste toehten, als het om den prijs gaat, eisehen veel van het lichaam. De armen zwaaien beurtelings links en rechts; ontzaglijke streken worden er hg eiken slag gjdaan de haren fladderen achteraan het hoefd heel het lichaam is in gespannen beweging en met de snelheid van een spoortrein in volle vaart vliegen de rijders het doel voorbij, om dan vaak gewaar te worden, dat de tegenpartij slechts éen voet voor heeft en met den prijs gaat strijken. Voor de hardrijderij begint is de baan geëffend. De deelnemers loten en rijden bg paren uit. De vlugste dezer paren rijden later weer bij paren tegen elkander, en zoo gaat het voort tot er éen paar oversehiet die om den prijs en de premie kampen. De hardrijders en rijderessen ontdoen zich vóór den rit van de bovenste kleeren, zoodat de mannen blootshoofdsin borstrok en onderbroek en de vrouwen in 't onder lijf en met een kort onderrokje aan meedoen. Wanneer jongens en meisjes hardrijden, zijn deze gepaard. De jongen rijdt voor. In Zeeland doet men bij het gewone rijden wel eens anders. Soms verbindt men aan het hardrijden eene urideeling van levens behoeften. Maar dit vindt geen algemeenen b ijval, daar de krachtigsten natuurlijk rijden dan alleen de armen de beste prij zen weghalen en de oude stakkerts, die het meest ondersteuning behoeven, vaak met een kleinigheid thuis komen. Van poritief-christelijke zijde laat men zieh met de hardrijderijen niet in voor eerst omdat dergelijke pretjes vaak op Zon dag plaats hebben, maar vooral omdat ze altijd in de herberg eindigen. Dat is het vreemde van het schaatsenrijden in Fries.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1