„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL Uit de Pers. Schoohvetswijzigïng. Kerknieuws. S c h o o I n i e a w s. RSSUII ESZAKEN. Gemengde Berichten. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. Vergaderingen. Afloop verkoopingen, enz. Leestafel. VAN van Zaterdag 16 Febr. '95. De Graafschapper en de Nederlander bevatten onderstaande oorrespondentie in betrekking tot bet standpunt van den Groe- scben afgevaardigde de beer Lobman toen en tbans in zake Graanrechten. Eerst de Graafschapper De heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man begint tot ons leedwezen over ver skillende zaken anders te denken dan vèbrheen. Niet, dat wij dit aan dien geaehten strij der euvel duiden, wij constateeren slechts het feit om er de aandacht op te vestigen. Zoo streed, om maar iets te noemen, de heer Lohman in 1888, dus voor zijn minis terschap, voor uitbreiding van kiesrecht in het algemeen en voor het huismans kiesrecht in het bijzonder; thans Iaat die uitbreiding hem koud en is het huis manskiesrecht een bijna onverdedigbare zaak geworden. Vroeger was de heer Lohman voor b e- schermende rechten niet alleen,maar ook voor graanrechten. Zoo kwam ons dezer dagen, geheel onge zocht, een verslag in handen van een rede doorhem in het begin van Februari 1888 te Middelburg gehouden.Wat het laatst genoem de punt betreft, lezen wij daar Beschermende rechten, Ik kan niet ontkennen dat het mij voorkomt dat de liberalen alleen de belangen van den handel behartigen. Dat b. v. al ons graan naar Amerika gaat is voor een Nederlauder nu juist geen aangenaam vooruitzicht, tenzij hij het graan naar Amerika volgen wil. Men heeft het transport zoo goedkoop mogelijk gemaakt. Amerika betaalt geen grondbelasting of heel weinig en kan dus concurreereo met ons laud. De fout der liberalen ligt daarin, zij zitten vast op een dogma, en als iemand zegt ik ben voor be scherming, dan ziet men zoo een aan voor een domkop. Men ziet, 't kan vorkeeren, om met Bre- éeroö te spreken. Vroeger heette het bij den heer Lohman, dat de liberalen vastzitten op een dogma en thans klemt hij zich aan datzelfde dogma vast. Zelfs overtreft De Nederlander, het blad dat onder de hoofdredactie van den heer Lohman staat, tegenwoordig alle liberale bladen in den strijd tegen graan rechten. Waarlijk, 't kan verkeeren.Ook bjj den heer De Savornin Lohman 1 Maar van waar nu eensklaps die ommekeer En nu de Nederlander Het doet ons genoegen, dat de Graaf- sebapper althans „iets" noemt ten bewijze dat de heer L. thans aadera denkt dan voorbeen. Want dat iemand die meeleeft niet altijd betzelfde denkt al» vroeger is nog al natuurlijk; bet komt er maar "öp aan op wellce punten hij anders denkt, en of hij van beginsel veranderd is. Wat nu beweerd wordt omtrent ver anderde gevoelens in zake kiesrecht berust o. i. op dwaling. Wij meenen dat de beer L. zich op dit pnnt steed» gelijk gebleven is, en eer minder dan meer bezwaren beeft tegen eene uitbreiding „zoover als de Grond wet toelaat", ook al blijft bij nog steeds „koud". Dit punt is echter tbans niet aan de ordewij willen onze lezers niet met de bespreking er van vervelen. Iets anders is, wat d« G. schrijft aan gaande de graanrechten. Natuurlijk is bet „verslag" op één punt onjuist; althans wij gelooven niet dat de spreker gezegd zal hebben, dat al ons graan naar Amerika gaat! Doch dit doet nu niets ter zake. Inderdaad was de beer L. in vroegere dagen eer voor- dan tegenstander van pro- teotie, zooals bij nog onlangs in zijn brief aan de Zeeuw (zie ons no. van 8 Jan.) liet doorschemeren. Hij is, op dit punt vooral, nog steeds een tegenstander van eenig „dogma", en zon wellicht vóór 70 jaren, toen de vrijhandelsgezinde van Hogendorp nog leefde, met dezen in dien tijd zich niet tegen ellet bescherming ver zet hebben gelijk hij tbans, in Duitsebland wonende,vermoedelijk afschaffing van graan rechten ongeraden zou achten. Maar juist omdat in quasstiën van dezen aard niet een „dogma" alleen de politiek mag beheerscben, ishetnoodig betgeen voor gesteld werdt aan de f»iten te toetsen. En als nu, bjj nader bezien der feiten, telkens twijfel rijst als voortdurend de vraag opkomt: tal de gedrukte er werkelijk door worden gebaatzal niet een nieuwe druk ontstaan, die, en dan nog wel op onrecht vaardige wijze, den druk eenvoudig ver plaatst, wat is dan de roeping van den (7/tnsf««-journaliet Yan waar nu eensklaps die ommekeer vraagt de Graafschapper. „Er is noch van „eensklaps" noch van „ommekeer" sprake. Sleebts van ernstige behandeling. Het is voor een journalist niet moeielij k en men prijst bet ah een bewijs van „politiek beleid" alle mensohen tevre den te houden. Aan den verarmden huur- boer belooft men meerder winstaan den eigenaar meerder pachtaan den landar beider meerder werk aan den veeboer minder concurrentieaan den kaasboer vermindering van beschermende rechten, die aart het buitenland worden betaald aan den middenstand vermeerdering van kland#ie aan den fabriekarbeider vermin dering van werkloosheid, en zoo houdt men ze allen bijeen, terwijl bij die waar schuwt voor vogels in de lucht voor een ondragelijken betu^ter wordt uitge maakt. Vraagt nu cfe G. „van waar die omme keer" dan antwoorden wijis er omme keer, dan zeker niet voor ons plezier. Het is veel aangenamer te klagen met do kla- genuen, en vooral„den liberalen deschuld" te geven. Dat doet bet harte goed. En als eenig persoonlijk belang bier den doorslag mocht geven, dan zouden wij met bet oog op do mannen „met twee namen" voor wie immers meer in 't bhonder ons blad beet te werken, stellig voorstanders zijn ven bescherming. „Stuurden wij daarentegen in democratische richting" dan zónden wij niet beproeven de waardevermindering van den grond der „rijke grondbezitters" en dus de verminde ring der grondrente kunstmatig te bonden. Maar aangezien een journalist er niet is om menscben pleizier te doen, maar om naar beste weten bet volk op de feiten te wijzen, ten einde bet in staat te stellen eene goede keuze te doen, en het ons voor kwam dat ook onze partij te eenzijdig wordt ingelicht, zoo besloten wij van tijd tot tijd ook betgeen tegen heffing van graanrechten wordt aangevoerd te bespreken. Wil men het nn deswegens voorstellen dat wij, erger nog dan de liberalen zeiven vastzitten op een liberaal dogma wij zullen ook dit geduldig moeten verdragen. De commissie uit de Unie („een school met den Bijbel") bestaande uit de heeren JE. Ma-ckay, te's-Gravenbage, voorzitter T. Bos te Bedum; H. J. Emons, te Am sterdam Th. Heemskerk te Amsterdam; R. Husen, te Utrecht; W. Jansen, te Utrecht ;A. W.v Kluijve, te Middelburg A. E. de Savornin Lobman, te Am sterdam T. P. M a c k a y, te 's-Gravenbage M. Noord tzij, te Kampen H. Pierson te Zetten; J. E. N. Schiinmelpenninck van der Oye, te 's-GravenhageD. Wijnbeek, te Zwolle en R. Derksen te Rotterdam, secretaris, beeft een rapport, inzake schoolwetswijziging uitgebracht, bet- welk in de Standaard wordt gepubliceerd. De commissie komt tot de navolgende conclusie De gemeenten worden niet langer belast met de bekostiging der lagere school- Door het rijk worde voor elke lagere school een vaste bijdrage uitgekeerd, te berekenen naar regelen, bij de wet vast te stellen, waarby de tegenwoordige wetj tot leiddraad kan worden genomen, en naar zoodauigen maatstaf, dat de kosten van een gewone een voudig ingerichte lagere school worden ge dekt, en rekening gehouden wordt met uit breiding van leorstof en vermeerdering van het onderwijzend personeel. Die uitkeering van de bijdrage worde, even als thans, verbonden aan voorwaarden, die de inrichting van het onderwijs vrij laten en alleen strekken, om de besteding der rijksgelden voor het beoogde doel te verze keren. Voor zoover de ingezetenen niet zeiven in hun onderwijs voorzien, treden in hunne plaats de gemeentebesturen op. Hun worde de vrijheid verleend het beheer hunner scho len over te dragen aan plaatselijke commis sies, en voorts die scholen zóo in te richten als bet meest strookt met den geest van de ouders der schoolgaande kinderen. Bovenstaand avant-project acht De x ijd in stoutheid van opvatting en in strenge doorvoering van bet beginsel van rechts gelijkheid, een plan, dat moeilijk zijn weer gade zal aantreffen. De aanneming en in voering van het ontwikkelde stelsel zouden, gelooft bet blad, in zijn gevolgen met een maatschappelijke hervorming gelijk staan. Yeel is er in dat De Tijd begeerlijk voorkomt. Maar bet blad meent er op te moeten wijzen dat bet plan zoo bet ooit tot uitvoering kwam finaneiëel groote ge volgen zou hebben. Het getal kinderen, welke de lagere school bezoeken, bedraagt, in Nederland ongeveer 700,000. Rekent men dat, na aftrek van schoolgelden, per hoofd iets meer dan f 20 ten laste van bet Rijk zou komen, wat eerder te weinig dan te veel mag worden genoemd, dan zou dit voor bet Rijk een uitgave van minstens vijftien millioen, na aftrek van de uitgaven voor bet lager on derwijs, welke thans ten koste van bet Rijk komen, van minstens tien millioen ten gevolge hebben. En al neemt De Tijd aan, dat bet nog geruimen tijd kan duren vóór de denkbeel den van het rapport in een wetsontwerp belichaamd worden toch zou bet zeer wel kunnen zijn, dat reeds van nu af deze zelfde denkbeelden invloed gingen uitoefenen op onze algemeene politiek. Beroepen te Arnhem ds. A. S. Talma te Ylissingen. Een invloedrijke commissie beeft zieh gevormd met mr. Yan Naamen van Eemnes, voorzitter van de Eerste Kamer, als voorzitter, ten einde fondsen bijeen te brengen om een leeraar van de Ned. Her vormde Gemeente in de Zuid-Afrikaanscbe Re publiek te kunnen bekostigen. Deze leeraar die waarschijnlijk over een half jaar door ds. Goddefroy, den eersten leeraar dier kerk, zal worden gehaald, zal als tweede leeraar te Pretoria optreden en zal de vijfde leeraar zijn, die voor de Hervormde Kerk in de Republiek verkregen zal zijn. Woensdagavond werd in bet gebouw der geref. kerk (Burgwal) te Kampen eene vergadering gehouden van mannen en vrou wen, leden van Kerk A. om de wenscbe- lijkheid te bespreken van plaatselijke in eensmelting met Kerk B. De wenscbelijk- beid werd uitgesproken en over 14 dagen komt de gemeente weer saam om te bespre ken de wjjze waarop zij zal plaats hebben, Geslaagd voor bet theoretisch genees kundig examen I dhr. J. G. Frederiks. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Yrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: M. M., 59 j., bvr. van J. K., zonder beroep, 's Heer Arendskerke, tot 1 m. gev. straf en M. C., 16 j., zonder beroep, Goes, tot f 8 b. s. 8 d. b. huisvredebreuk en mishandeling Abr. de W., 26 j., arbeider, Kloetinge, tot 1 m. gev. straf vernieling B. M., 17 j., en J. de N., 20 j., vissthers, Arnemuiden, beiden tot 7 d. gev. straf; wederspannigheid, beleediging van ambte naren en vernielingW. D., 18 j., sjouwer, Middelburg tot 45 d. gev. beleediging van een ambtenaarAbr. K., 34 j., werkman, lerseke, tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Inzake M. E., 27 j., landbouwer te Kapelle, geappelleerde van een vonnis van bet kantongerecht te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet is ver oordeeld tot f 3 b. s. 2 d. h., is bet vonnis des eersten rechter» vernietigd en de ge appelleerde vrij gesprokén. (Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van de drie Zeeuwsche visscbers, beklaagd van in strijd met bet reglement op bet baggeren enz., mosselen gevisebt te hebben in de Greve- lingen onder Dreisobor, binnen zekeren af stand der zeewering. Het Hof vereenigde zich met bet gevoelen der deskundigen dat betgeen ten dezen aan beklaagden is ten laste gelegd, moet worden beschouwd als „visscben", wat, met het oog op daardoor aan den bodem mogelijk toe te brengen be schadiging, is verboden, en niet als „rapen", wat in sommige gevallen is toegelaten. Voorts oordeelde bet Hof dat betgeen bier gevisebt werd is aan te merken als mossel zaad, maar dat ook dit visscben onder het verbod van bet visscben van mosselen is begrepen. En; daar de Grevelingen ook werd beschouwd als een openbaar vaarwa ter, staande onder rechtstreeksche publiek rechtelijke zorg en boheer van bet rijk, waarvoor bet onverschillig is bij welk be stuur bet aangrenzende zeewering jin onder- boud is, daar bet rijk, als beheerder van het water, tevens de zorg over den oever enz. beeft uit te oefenen, werd bet ten laste gelegde strafbaar verklaard en een boete van f 1 opgelegd aan twee der be klaagden, terwijl de derde wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Goes. Donderdag had op de Vestalhier, opgeluisterd door bet muziek Euphonia de wedstrijd op schaatsen plaats, georga niseerd door de gymnastiek-vereeniging „Sparta". De uitslag is als volgt: Serie AHardrijden voor werkende leden van Sparta. Ie prijs: verguld zilveren medaille, J. Wieringa. 2 prijszilveren medaille, P. Laban. Serie B Schoonrjden voor paren. 1 e prijs: dhr. A. v. Altena en mej. C. J. v. Altena, bloemenstandaard met pot, 2e prijs: dhr. J. van Liere en mej. L. Geense, jury-prijs, bestaande uit 2 beelden voor de dame en meersobuimen pijp voor den beer. 3e prijs dhr. J. Bannet en mej. M. Scheele, schrijf cassette. 4e prijs: dhr. A. Schippers en mej. N. Schippers, toiletspiegel. Volgens rapport der jury werden bij bet schoontijden behaald door de le prijswinnrs 109 punten, de 2e 105 p., de 3e 104Vs p., de 4e 98 p. Hoogste te behalen punten was 120. Serie C Hardrijden voor Amateurs. le prijsdhr. Wieringa, inktstel. 2e prijs: dhr. J. Brondijk, ligarenbeker met zilver. Aan den eersten prijs wordt een diploma toegevoegd. Beide prgswinners zijn leden der G. V. „Sparta". Serie D: Ringrijden. Totaal aantal punten 5. a. voor ouderen, le prijs met 3 punten door dhr. H. Bliek, rookstel. 2e prijs met 1 punt door dhr. van Zweden bij loting tegen de bh. Kort en Kole sigarenpijp. b. voor jongeren, le prijs met 3 punten door jongenheer Haringman, inktstel. 2e prijs met 3 punten door jongeheer D. Stigter, Horlogeketting. Beide bij loting. Serie E: Hardrijden voor paren. le prijs: dhr. S. R. Elzinga en mej. Blaauw, sigarenkist voor den heer, presen teerblad voor de dame. 2e prijsdhr. Booging en mej. C. Goedbloed, sigarenstel voor den beer, étui met scharen voor de dame. Des avonds werden in de Prins van Oranje de prijzen uitgedeeld. De heer Z. D. v. d. Bi lt La Mottbe sprak op verzoek van den vo orzitter, den prijswinners toe, dankte de he eren commissarissen en juryleden: de bh. L. M. van Catnpen, W. A. de Laat de Kanter en I. G. J. Kakebeeke, voor de vervulling hunner taak, alsmede liet bestuur van Ijs vermaak voor bet bereidwillig afstaan van de Vest. Goss. De lib. kiesvereeniging „Goes" hield Donderdagavond in „dc Prins van Oranje eene algemeene vergadering. De beer J. M. Kakebeeke, voorzitter, stelde de vraag of nu reeds tot bet sa menstellen van een program voor de toekomst moet medegewerkt. Het beBtuur verklaart aa die vraag overwogen te hebben dat het in afwachting van de nieuwe kies- MJêfregeling bet oogenblik nu niet geschikt acht en daarom liever een afwachtende houding aanneemt. Met algemeene stem. men is dit voorstel aangenomen. lerseke. Met meer dan gewone belang stelling wordt dagelijks, niet het minst door oesterkweekers, een blik op de met ijs over dekte lerseke bank geworpen. De financiëele sebade in den winter van 1890, 91 geleden, door niemand vergeten door velen nu nog gevoeld doet ook thans, nu de ijiscbotsen dagelijks meer kruien dan toen, bet ergste vree»en. Yele aangeslagen pannen in de vloeiputten gebor gen, zijn nu reeds aan stukken gedrukt. Yeel oesters zijn van de zaaiperceelen ver werkt, dus verloren geraakt. Op enkele steigers, dammen en zandplaten kruit het ijs tot 4 a 5 M. hoogte. Overloopsche oes terputten aan Buren- en Molenpolder zijn enkele dagen onbereikbaar. Borsele. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat dezer dagen de land bouwer alhier in één schot twaalf bonte kraaaien schoot. Borsele. Door bet vele drgfgs in de Westerschelde is dezer dagen de hoog- en laagwaterpeilschaal alhier afgestooten en weggedreven. Vlissingen. Gisteren kwam H. M. Stoomtransportscboener Evertsen van Helle- voetssluis met eenige goederen aan boord van de Directie der Marine aldaar. Heden vertrok de reserve Stoomtransportsohoener „Frans Naerebout" tot vervanging van de by Rokanje vtrongslnkte stoomtransportscboe ner „Zeemeeuw". Vlissingen Op de Donderdagavond van hier vertrokken nachtmailboot „Eliza beth" brak des nachts terwgl zij aan de pier te Queenborough geankerd lag, brand nit in het logies der matrozen en ander personeel (bet zoogenaamde Volkslogies) zulks door bet omvallen eener branden de lamp. Om de vlammen tedoovengebruikte men een matras, doch zonder gevolg. Door dien de vlammen zich verspreidden, vlucht ten vier man van bet scheepsvolkdoch twee hunner bleven, n.l. dematrozen S. Ge luk uit Ellewoutsdij k en A. Sweeris uit Vlis singen, en kwamen in dejvlammen om. De eerste is man en vader, de laatste ongehuwd, en 23 jaren oud. De bemanning van in de nabijheid liggende schepen verleende hulp. De Elizabeth (commandant Buskop) kon door deze ramp niet afvaren. Het voorschip en de messroom zgn uit gebrand. Het vervoer ondervond echter gaene vertraging, want de dagmailboot, „Nederland" nam den dienst over, en kwam hed»n Vrijdagmorgen te ongeveer half 8 alhier aan. (Volgens een anderen berichtgever is genoemde Geluk uit Middelburg en niet uit Ellewoutsdij k. Red.) Vlissingen. Niettegenstaande de stren ge vorst ven de groote moeilijkheden waar mede schepen te kampen hebben om Ant werpen te bereiksn, zijn er nog slechts 3 schepen alhier op de haven gekomen, waarvan de „Eduard Bohlen" (een co ngo boot) zyno ladimg gelost beeft. Kan het maar even dan krijgen de ©p de reede geankerd liggende stoomschepen order om naar Antwerpen tej vertrekken. Verder bericht men ons: De sleepboot „Cosmopolite" die ter ad- sistentie dient voor de loodsvaartuigen beeft gisteren de sebroef op het ijs stuk geslagen en is in reparatie. De vaart op Antwerpen is tbans definitief voor alle schepen gesloten. St. Annaland. In de Meestoof „de Eensgezindheid" alhier is over de afgeloo- pen teelt gereed gemaakt 43694 K.G. on- onberoofde, 1962 K.G. racine en 2951 K.G. muilen. Tengevolge van averij zyn de dd. 8 Februari 11. met den nachtdienst Vlissingen- Queenborough verzonden brievenmalen voor Noord-Amerika en voor Zuid-Afrika te laat te Londen aangebracht, om met de eerst volgende gelegenheid te worden doorgezon den, en vindt de overbrenging tbans plaats respectieveiyk den 13den Februari 11. via Southampton, per stoomschip „Lahn", en den 16den Februari a. s. per stoomschip „Mexican". In de Oosterscbelde is de ijsmassa zóo groot en zgn d» stukken van zoo groo- ten omvang dat de dijkbesturen van Poort vliet en Scherpenisse bet noodig hebben geoordeeld om de grootste stukken, die bg laag water langs den dgk liggen, stuk te laten bakken, opdat de steenglooing en de palissaden minder te lgden zouden bebben] wanneer de vloed het ijs naar den dgkstuwt. De grootste aantrekkingskracht in de residentie oefent zegt de scbrgrer der Haagsche Kroniek in bet Hbld. in zgn jong- sten brief de afgesloten baan aobter het Huis ten Bosch uit, omdat daar het Ko ninginnetje zich in bet vaderlandscb gs- vermaak vermeit. Talloozen verdringen er zich om „bet Koninginnetje" te zien doen, wat duizenden op gindsobe vg vers met meer of minder zwier, meer of minder gratie of vlugheid ten uitvoer brengen. Wat hier zoo bg zonder bekoort en een Hollandscb hart goed doet, is alle afwezig- beid van afgemeten deftigheid en stgve vor melijkheid. Het allerliefste Koninginnetje rgdt met een meisje van baar grootte en leeftgd, ongedwongen en zonder eenig air, aan een stok. Het schijnen twee gewone meisjes van 15 jaar, die in gezelschap van volwassenen allerprettigst been en weer rgden. Eindelgk wensebt de Koningin-Regentes te vertrekken. Het Koninginnetje neemt afscheid van de baar omringende rgders en rijdsters; een meisje van een jaar of zes, op schaatsen, tracht eene kinder) gke bui ging of nijging voor 't vorstinnetje te ma ken, die bnar bgna bet evenwicht en een val kost, en ons Koninginnetje bindt af, na eenvoudig en hartelgk met een hand druk van de bekenden afscheid genomen te hebben. Aan bet rijtuig staat bare moeder, die baar een mantel over bet groene costuum omslaat, dezen vasthaakt en baar in bet rjj- tuig helpt. En zoo rgdt de alombsminde weg als het kind ran den eersten burger den besten. Eenvoudiger kan bet niet, dunkt me. Geheel als de koninklyke familie in Denemarken, die ziob ook te Kopenhagen onderdo menigte beweegt, zonder dat deze er bgzonder aoht op slaat. Tot gemeentegeneesheer te Brouwers haven is benoemd de heer dr. L. F. Boerma, arts te Ter-Apel (Gr.) Nog steed» komen beriohten uit En- geland over menscben, die doodgevroren zijn. Door de hevige koude neemt ook bet pauperisme in Londen grootere afmetingen aan. Het getal der beboeftigen die onder stand genieten, moet deze week 17,878 grooter zijn dan in de overeenkomstige week van 1894. Van 14—15 Feb. 1895. MIDDELBURG. Ondertrouwd: F. M J. Louws jm. 22 j. en A. S. van Meerem jd. 22 j. C. A. Edelman jm. 24 j. en J. Schepers jd. 23 j. Getrouwd: J. L. Harthoorn jm. 22 j. en M. Proscé jd. 19 j. BevallenG. B. Schouten geb. Yerdug n d. F. J. Lauret geb. Lauret z. OverledenR. L. Adriaansen man van W. J. Hamburg 62 j. C. Zuidhof vrouw van C. van Egkeren 30 j. W. Steen- dam man van A. Francke 69 j. A. de Jonge 1 md. z. Levenloos aangegeven eene deobter vaa J. H. Vallikhof en M. van der Kamp. GOES. Geboren 14, Johanna Levina d. v. Marinus Jacob Goemans en Isabella Suzanna Franken. 15, Danker z. v. Jan Pieter Hibels en Catbarina van Yeen. Elisabeth d. v. Hendrik Gunst en Suzanna Kriekaard. OverledenHendrik Bos 21 j. jm. wo nende te Meeden. VLISSINGEN, 14 Febr. 1895. Boter f 1,25 a f 1,15 per kilo. Eieren f5,40 a f0,~ per 104 stuks. Z1ER1KZEE, U Febr. 1895. BOTER. Hoogste koers f 0.66 a fO.— laagste koers f 0.57i/j per 5 ons. Kipeieren hoogste koers tl.— laagste koers f0.70 Eendeieren hoogste koers f 0.laagste koers f 0, de 25 stuks. MIDDELBURG, 14 Febr. 1895. Door de aanhoudende felle vorst en sneeuw buien blijven de wegen steeds onberijdbaar en waren alzoo heden de aambiedingen uit Walcheren van alle granen en peulvruchten zeer gering. In den handel ging bjj na niets om en prij zen bleven van alle artikelen onveranderd. Versche Boter f 1.10 a f 1.14 per kilo. Eieren f5.— de 100 stuks. Middelburg. Dinsdagavond a. te 7Vj uur. Lezing ds. Kapteijn in de ger. kerk Hoiplein ST. ANNALAND. Door de vereeniging Landbouwbelang alhier werd deze week aanbesteed de levering vrij op den wal te St. Annaland van29600 KG. superphosphaat, 2150 KG. peru guano, 16800 ammoniak su- perphosphaat, 5100 chilisalpeter en 1700 KG- zwavelzure ammoniak. Ingeschreven was: voor de superphosphaat door P. J. v. Aardenne Dordrecht f 2.79, de Maatschappij aldaar f 2.89, P. J. Adriaanse te Bergen op Zoom 12,79 en J. Kostense te Kruiningen f 2.74i/i de 100 KG. Voor Ammoniak Superphosphaat door P. J. v. Aardenne te Dordrecht f 6.92, de Maat schappij aldaar f 6.99, P. J. Adriaanse te Bergen op Zoom f 10.21 de 100 KG. Voor zwavelzure Amonak door P. J. v. Aardenne te Dordrecht 114.26 de 100 KG. Voor chili salpeter door P. J. v. Aardenne te Dordrecht f 10.33 en P. J. Adriaanse te Bergen op Zoom f 10.68 per 100 KG. De levering is aan de laagste inschrijvers gegUDd. VLISSINGEN. Woensdag werden pu bliek geveild ten overstaan van den not. de Marot Tak a. bet kuis met melkkelder, bakkeet, schuurtje en erf, benevens vrije poort naar bet aebterhuia aan de Paarde- straat no. 129 groot 1 Are 31 Centiaren. Hoogste inschrg ver de heeren Feij enStroo voor f 1800. Niet verhoogd, b. het huis en erf 129a groot 79 cA. Hoogste inschrg ver dhr. M. Goote voor f 2121. Kooper dhr. A. v. d. Harst voor f2526. c. het buis en erf 129b groot 78 oA. Hoogste inschrg ver dhr. M. Goote voor f 2111. Kooper dhr. A. v. d. Harst voor f 2372. d. de stal naast bet vorige peroeel groot 12 cA. Hoogste inschrg- ver dhr. J. Andriessen voor f201. Kooper dhr. P. A. v. Beers voor f 211. Combinatie 3 en 4. Keoper A. v. d. Harst voor f2584. Combinatie 1 tot 4. Kooper A. v. d. Harst voor f 6911. COLIJNSPLAAT. De hovenieringen, aan komende dhr. W. Wondergem en kinderen, gisteren ten overstaan van not. Noordijk® geveild, zijn onverkocht gebleven. Hoogst ingeschreven som f 1034. Dezelfde notaris veilde ook het huis, nagelaten door dhr. D. Meulenberg. Het is toegewezen aan dhr. P- C. Meulenberg (q.q.) voor f 651. Onkosten 8 pCt.Premie voor den hoogsten inschrijver f10. Het feuilleton van K. W. is door ons overgenomen uit de Nieuwe Zondagsbode met toestemming van den uitgever den beer R. M. Smits te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5