SCHETSJES. Ingezonden stukken Nationale-Militie. beginselen o.pziet, bij gemis aan kennis van da beginselen ook de liefde voor de be ginselen mist; en enkel uit vrees, dat die beginselen, kwamen zo tot heerschappij, de gevolgde gedragslijn veroordeelen zon den, de eere der beginselen schuwt. En waar het niet de beginselen zijn, die lei ding geven, komen allerlei tegenstrijdige belangen op sociaal en kerkelijk gebied uit den hoek om lustig den baas te spe len. Of ook, waar zelfs de belangen niet tot eenheid konden leiden, komt persoon lijke sympathie, antipathie, zorg voor eigen of benijding van anderer positie, ook wel uiteenloopend karakter an aanleg, roet iu het eten werpen. En, zegt dr. Kuyper, do gemeenschap pelijke vijand van den Christennaam dit heilloos spel aanziende, wrijft zich van genot in de handen, en lacht om die domme belijders van den Christus, die hem de kans schooR la ten. Het incident Lohmankleina^pers is be ëindigd. „De Standaard noemt deze verklaring „verblijdend", de Zeeuw zegt er van dat zij den schrijver eert; en wij zegt de Boodschapper „wij zullen er ook maar genoegen mede nemen Eu de Twee Provinciën zegt„Wij heben dat terugnemen verwacht. Mogen nu verder speldeprikken als deze buiten onzen strijd blijven. In het hart van ieder antirevolutionair leeft de hoop, dat na de Kieswet onze gelederen weer kunnen worden gesloten en we door geen principieel geschilpunt gedeeld zullen blijken. Maar zal die schoone droom werkelijk heid worden, dan is het dubbel noodig, dat men zoo licht kwetsbare plekken met zorg mijde." Het is bekend, dat in de S.D. partij vele debatingsclubs zich hebben gevormd met het doel om jonge partijgenooten op te voeden in het debat. In de Christelijke jongelingsvereenigin- gen heeft men soortgelijke welsprekend heids-neigingen gevoeld, maar men toeft daarover eerst het advies van den Heraut ingewonnen. üp de vraag nu, of het prijslijk, of het raad zaam, of het goed is, dat dejongelingsvereeni- gingen dialogen of samenspraken op voeren, antwoordt dr. Kuyper het volgende Ons antwoord luid beslist ontkennend, bijaldien men onder dit opvoeren verstaat, het houden van zulke samenspraken voor een enger of breeder publiek. D. w. z. als de leden van zulk een ver- eeniging zeker stuk iustudeeren, en dan allerlei publiek noodigen voor een uitvoering waarbij zij eens toonen zullen wat ze kunnen. Onze afkeuring in dit geval rust op de overweging, dat zulk publiek optreden met den stillen aard van een jongelingsveree- niging in strijd is. En meer nog, omdat zulk een publieke opvoering er vanzelf toe leidt, om eenigs- zins amusante stukken te kiezen en van lieverlee door arrangement van de plaats waar men spreekt, en zoo door houding als gewaad, den weg te betreden, op welks einde de tooneelvoorstellingligt. Dat een jong man een schoon stuk re citeert, desnoods declameert, is zelfs aan bevelenswaardig, en dat men in eigen hni- selijken kring, bij een feestelijke gelegen heid, iets opvoert, kan veel onnut gekout afsnijden. Daar is niets tegen. En zoo ook, indien de leden van zulk een vereeniging onder elkander twee of drie leden in samenspraak laten declamee- ren, om zich in helderen toon en in ge makkelijke beweging te oefenen, dan kan dit zelfs aanbevelenswaard zijn. Maar ge bederft, ge denatureert, ge de moraliseert uw Christelijke, uw Gerefor meerde jongelingsvereenigingen, zoo ge ze langzamerhand omzet in kamers van rhe- torijk. Laat, wie daar talent en neiging toe heeft, in een rederijkerskamer gaan, maar bederve men onze jongelingsvereenigingen niet door ze ongemerkt in den wereldschen toon over te leiden. We zijn niets voor het stijve en o. i. - is de witte das al het ongelukkigst em bleem, dat men voor een vereeniging van jongelieden uit die jaren kiezen kan. Er ligt in dit devies van „vroom en vrij-' zekere waarheid mits het vrije het vrome niet in den ban sla. Jongelingen zijn geen oude mannekens, en een jongelingsvereeniging, waarin geen frissche toon heerscht, de humor is uitge bannen en benepenheid drukt, moest liever in een oudemannenhuis samenkomen. Maar met dat al zij en blij ve ze een Christelijke jongelingsvereeniging, op on derlinge veredeling, ook in geestelijken zin gericht, en ontaarde nimmer in een kweekplaats van wereldzin en ijdeltuiterij, gericht op zelfbehagen en streeling van het eigen ik. LOMBOK. Uit Soerabaja wordt geschreven aan De Locomotief Van de ofïicieron van Lombok herwaarts geëvacueerd, bevinden zich nu nog maar de luitenants Boerma en Hngenholtz in het hospitaal Simp mg. De kapiteins v. Griet- liuijsen en Tuinenburg en de luitenant Cam- pioni werden sedert naar Malang geëvacu eerd, waar zij het uitstekend maken de gewonde luitenant ter zee Van Wessnm js weder terug naar boord en doet reeds dienst. De indertijd zoo zwaar gekwetste luitenant kolonel der infanterie Van Bijle- velt wacht op Pasoeroean in het gebergte zijn algeheele genezing af; die hoofdofficier blijft gelukkig voor het leger behouden. Den Gen Januari hebben weder verschei dene onderofficieren en minderen hersteld het hospitaal verlaten en zijn naar hun res pectievelijke garnizoenen gedirigeerd. De luitenant Wittich, onlangs op Lombok ge wond, vertrekt naar Europa, dosh er be staat niet veel uitzicht dat deze flinke of ficier in H. M. dienst zal kunnen blijven. Het sterftecijfer in het hospitaal blijft be trekkelijk nog altijd groot; geen dag, dat er niet één, twee of meer soldaten grafwaarts gedragen worden de lijders die op Lombok buikziekte hebben opgedaan, zijn het die, de een na den ander, sterven. WINTER- I Als een niet volkomen gepolijst metaal ligt de baan gekerft en bekrast door het schaatsenstaal. Hoog de maan. En in zilveren schijnsel op en neer de paren of een enkele, wegdom'lend in meer van klaren. licht-luclit. Daarboven staan maan en sterre in blauw zwart, Licht zilver komt van verre, zeer verre voor elk hart. II Een blank witte weg de boomen stilstaand, zwart tegen licht-lucht de takken gepluimd zucht ten onder den last. Stroomen Bezwaard met ijskorst droomen van mei en lente. Gehucht in verte steekt hoog in lucht den toren. Dorpslui komen den weg naar stad. Hier en daar een rijder of ook een paar snel schietend. En daar boven klaar de lucht. JAK VAN GOES. 11 Febr. '95. Drank. De heer Stoorvogel schrijft aan de Haagsche CourantGij meent van 30-, maar ik beweer dat 80 miljoen door ons volk jaarlijks aan gedistilleerd wordt be steed. Gij rekendet alleen met de pro ductiekosten dieongeveey 'A van de belasting bedragen. (En de belasting is 25 miljoen Maar moeten de gebruikers ook niet het leger van tappers, caféhouders, grossiers, reizigers, enz. onderhouden Betalen de gebruikers ook niet de weelderige inrichting der lokalen? En komen de overdiende kapitaaltjes ook niet ait de zakken der ge bruikers We verbruiken jaarlijks 400.000 IIL-'a 50 pCt. d. i. 500,000 IIL. a 40 pCt. of 60.000,000 flessclien. De helft wordt ge dronken per glas, a 10 ct. gemiddeld 15 glazen per flesch maken 45 millioen gulden. De andere helft wordt per flesch verkocht f 1.20 gemiddeld, d. i. 36 millioen. Dit geeft te zamen 81 millioen gulden. Deze berekening, in 't ruwe gemaakt, is niet te hoog, als we bedenken, dat de drank gewoonlijk niet van 40 pCt. is. Eenige overdrijving neme men er overigens gerust af. Anderen komen langs anderen weg tot dezelfde en zelfs nog hoogere uitkomst. Ik zeg u dus van harte naZweert den sterken drank af; houdt 80 miljoen's jaars in uwe zakken, ongerekend nog de indirecte voordeelen, aan onthouding verbonden. Aangifte voor de kiezerslijsten. De hoofden van gezinnen of alleenwo nende personen, wier namen ten vorigen jare, naar aanleiding van hnn aangifte, op de kiezerslijsten geplaatst zijn wegens het bewonen van gedeelten van perceelen, waar voor niet zij, maar de hoofdbewoners in de personeele belasting zijn aangeslagen, wor den opmerkzaam gemaakt, dat, wanr.eer zij ook dit jaar in hetzelfde geval verkeeren, d. i. gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15en Februari e. k., een perceels gedeelte, vallende in de huurwaarde door de wet bepaald, in hunne gemeente in huur hebben gehad en bewoond, zij opnieuw, en wel voor 15 Febrnari e. k., aangifte zullen hebben te doen, en dat bij gebreke daarvan, hun namen bij de aanstaande her ziening der kiezerslijsten daarop zullen moe ten worden doorgehaald. De Staatscourant bevat de statuten der stoomboot-maatschappij „de Westerschelde" te Middelburg, bewilligd bij koninklijk be sluit van 20 Dec. 1894, met een kapitaal, groot f 32,000, verdeeld in 32 aandeelen, elk groot f 1000, elk geplaatst- Tot directeur is benoemd de heer C. van der Bent. Het doel der vennootschap is de uitvoering van een stoomvaart- en omnibusdienst tot geregeld vervoer van personen, goederen en vee tusschen het spoorwegstation Vlake aan het kanaal door Z.-Beveland, de aanleg plaats aan het veer Walsoorden, gemeente Hontenisse, tot het spoorwegstation te Hulst en verder tot het sleepen van schepen en het vervoeren van personen, goederen en vee naar andere plaatsen langs de binnen wateren, voor zooveel de bovengemelde dienst daardoor niet wordt verhinderd. --Bij Koninklijk besluit is benoemd t-et notaris binnen het arrondissement Middel burg, ter standplaats de gemeente IJzendijke Pieter Zijlstra, eanlidaat-notaris te Axel. k s k it i e ii w s. Ned. llerv. Kerk. Ds. van Ysendij k te Kapelle staat ook op het zestal te Zwolle. Beroepen te Kossum ds. P. Bokma te Bruinisse. De minister van oorlog heeft de korps commandanten gemachtigd om aan de militie- plichtigen die tot het Ned. Hervormd, of wel tot een ander Protestantsch Genoot schap bekooren en met de PaschenQ hunne belijdenis wenschen af te leggen om tot lid van dat Genootschap te worden aangeno men op aanvrage een verlof te verlee- nen gedurende een tijdvak van tien dagen voor Paschen, tot den Dinsdag na dat. feest. Gemengde IJeiichten. Biezelinge. In December van het vorige jaar werd in het kerkgebouw der gereformeerde kerk alhier een kist open gebroken en daaruit eenig geld ontvreemd. Ofschoon hiervan eerst de vorige week aan gifte werd gedaan, mocht het den veldwach ter Raas alhier gelukken den dader op te sporen en tot bekentenis te brengen. De veerschipper van Veere op Kam perland is bij een overtocht tusschen een paar schollen ijs vastgeraakt. Na 5 angstige uren tusschen het kruiende ijs doorgebracht te hebben, werd/ de man door de Zierik- seesche spoorboot uit zijn benarde positie gered. Ylissingen. Vrijdag had de vergadering va» de afdecling „Patrimonium", alhier, plaats. Aan het verslag ontleenen wij het volgendeHet aantal leden der afdeeling bedraagt 234. De ontvangsten der afdee ling bedroegen f 423.10, de uitgaven f429.005. Voor de kas „Hulp in Nood", tot ondersteuning van hen, die tijdelijk zonder werk zijn, werd ontvangen f97.28', de uitg. beliepen f 88.56'. Het ondersteu ningsfonds in geval van ziekte en verwon ding heeft 142 leden, ontving gedurende 5 maanden f 313.31 en gaf uit f 92.50. De vakafdeeling voor Metaalbewerkers telt op het oogenblik 32 leden; een vakafdeeling voor het bouwvak zal opgericht worden. De afdeeling Zelf mag zich in steeds toe- nemenden bloei verheugen en de sympathie van velen wegdragen. Op deze vergadering werden nog eenige wijzigingen in ',t reglement gebracht en sprak Ds. Talma nog een kort woord tot de afdee ling waarin hij haar op de roeping wees, die zij in den kring de^ werklieden had te ver vullen. De bestuursleden M. Vader Jr. en J. Pol derman wqgdan Jierko^en en namen de her benoeming aan. Vlissfngen. Zaterdagmiddag reden twee kinderen van V. N. en een van de B. alhier met een ijsbak op de Hooikade, toen zj het ongeluk hadden in de Pottenkade te rijden. Onze stadgenoot Laport met nog eenige anderen hadden het geluk deze kin deren van een wissen dood te redden. Voor het eene zoontje van v. N. moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Vrij dag werd de sergeant B., terwijl hij van het schaatsenrijden even stilstond, zoodanig aangereden, dat hij viel en bewusteloos werd opgenomen. Per brancard vervoerd bleek de vrees voor hersenschudding ge lukkig ongegrond te zijn. Nog werd de vorige week mevrouw de B. eveneens be wusteloos van het ijs weggedragen, tenge volge -van een val. Ylisslngen. De n'achtmailboot „Prins Hen drik" die Vrijdagavond van hier vertrok heeft, wegens een breuk aan de as, de reis niet verder kunnen brengen dan tot de Wielingen. De „Elisabeth" die Zaterdag morgen hier aankwam, bracht het bericht mede en stoomde terug om de „Hendrik" te halen. Omstreeks 12 uur kwamen ge noemde booten terug. Passagiers en post van de „Hendrik" zijn hierop per dagboot medegegaan. De „Marie" had ze onder weg van de „Hendrik" willen overnemen, doch werd hierin door het vele drijfijs verhinderd. Zaterdagmiddag kwam nog een schip wegens ijsgang hier binnen. Het was /Ie Italiaanache bark. Het kanaal wordt open gehou den door de sleepboot Thor VI. YUssinge't. Volgens een gisteren alhier ontvangen telegrafisch bsricht is de vaart op de Schelde totaal gestremd, zoodat niets op noch af kan. Een verder bericht luidt: Wegens bet ijs is de havendienst van afheden gestaakt moe:en worden,hetgeen nog nooit heeft plaats gehad. De reede is vol drijfijs hetwelk een interessant schouwspel oplevert. Loodsen worden aan de schepen niet meer versterkt. Er liggen nu 9 stoomschepen op de reede. Het stoomschip „Belgenland" van de Red Star Line wordt in de haven verwacht, als mede een der groote Kingsley-booten die ook in '91 hior gelegen hebben en een diep gang hebben van 23 voet, Vlissingeri. Gisteren is alhier binnen gekomen van Rotterdam het ss. „Drenthe" van de Rotterd. Ll'oyd, om aan „de Schelde" eonige reparatie te ondergaan. Ook is de „Prins Hendrik" geschut en gemeerd om eveneens op de werf aldaar van een nieuwe krukas te worden voorzien. Een courant uitgegeven door den heer Salomonson, en onbepaalde tijden verschij nende is de „Mededeelingen voorden Ne- derlandschen Landbouwer." Zij bedoelt bevordering der kennis van kunstmeststoffen enz. No. 1 handelt over Stalmest en Kunst mest. No. 2 over Superphosphaat, en be vatten verschillende attesten van landbou wers omtrent het gebruik van kunstmest stoffen. Heinkenszand. De felle vorst veroor zaakt veel schade aan de varkenshouders. Bij onderscheidene landbouwers, zijn de biggen, zoodra zij geboren werden gestorven, wat aan de strenge koude wordt toegeschreven. Zoo bezweek ook Donderdag een vet var ken terwijl het naar Vlissingen werd ver voerd. De onderwijzer Dijkstra van Me- naldum.die een vorig jaar als luidruchtig anarchist zooveel van zich deed hooren en spreken, is van de dwaling zijns wegs be keerd en weder als onderwijzer werkzaam. Doodgevroren. In den nacht van Woens dag op Donderdag is een in zeer behoef tige omstandigheden verkeerende bejaarde man te Schsveningen op een zolder onder de dakpannen in een schamele legerstede, bestaande uit wat stroo, doodgevonden. De man had tot dekking een versleten jasje. Te Nijmegen is een oud man, zonder vast tehuis, op den zolder dood gevroren gevonden. Den ongelukkige kon men bij deze strenge koude nog dagelijks, met niet veel meer gedekt dan de noodzakelijkste kleedingstukken, door de straten zien wan delen. Twee personen uit Vaitherveen, die naar de rechtbank te Assen waren geweest om getuigenis af te leggen in eene strafzaak zijn op hunne terugreis zoodanig door de koude bevangen, dat ze onderweg bleven liggen. Men vond ze in beklagenswaardigen toe stand hunne onderste ledematen waren bevroren en men vreest dat hunne voeten geamputeerd moeten worden. Te Winterswijk is in verzekerde be waring gesteld de jeugdige dienstbode van een logementhouder. Volgens haar zeggen heeft zij bij dezen uit een kast 800 mark ontvreemd en in haren koffer verborgen; vreezende echter dat de diefstal ontdekt zou worder, werd het goudgeld door haar op een tafel gelegd en het papierengeld, ter waarde van 500 mark, in de kachel verbrand. De nommers zijn niet bekend. Onder de herhaalde aanvallen van het water, verdwenen in den loop der tijden reeds een paar der Wadden eilanden. Het tot de provincie Groningen behoorende eiland Rottum dreigt meer en meer dit voorbeeld te zullen volgen, indien althans geen krachtiger pogingen dan tot heden aangewend worden, om het te behouden. Wel zijn do duinen met helmgras beplant, rzaar de vijand laat zich daardoor niet af schrikken. Voortgezweept door stormen uit het zuid-westen, staat het westerstrand herhaaldelijk aan de woedendste aanvallsn bloot. Het is dan ook bij ebbe niet breeder dan omstreeks 60 meter. Gedurende den vloed staat de zee zelfs tegen de duinen en na eiken hevigen aanval blijkt weder, dat deze niet, zonder „een veer" te laten vallen, uit den strijd te voorschijn zijn ge komen. Telkens worden dus groote brokken afgeslagen. De woning van den eenigen bewoner van Rettum, den strandvoogd, werd daarom dan ook van de gevaarlijke Westkust naar de nu nog veilige Oostkust verplaatst. De voormalige tuin verdween reeds bijna ge heel, een paar vruchtboomen bleven nog staan. Vele zeevogels komen op het eiland hun eieren leggen. Het verzamelen daar van, benevens veeteelt, verschaffen den voogd een „daaglijksch tijdverdrijf" en ruime inkomsten. Van Deth in Amerika. In het Nieuws blad van het Noorden publiceert dr. L. A. Biihler een schrijven door hem van dr. C. J. Calkoen uit Midland Park N. A. ont vangen. Daarin komen o. a. deze zinsneden voor Ik denk dat Van Deth thans te New-York is, doch hij heeft nogal veel moeten reizen en trekken. Met de quaestie-Neerbosch heeft hij een volledig fiasco gemaakt, zelfs men- schen die hem genegen zyn, vinden zijn optreden te bar en te ruw en deze manier van doen sluit hem de deuren. De heer' Van Deth ondervindt een hef- tigen tegenstand der predikanten en der Ne derlanders in Amerika en ik geloof zeker dat als hy het geld had, hij de zaak-Neer bosch zou vervolgen; maar de middelen ont breken hem om zulks te doen. Sinds lang heb ik niets meer van den heer Van Deth ver nomen. Wat hij doet, weet ik volstrekt niet. Van harte wenschte ik hem in eene betere positie te zien; doch zijne ware positie schijnt hij voor mij te verbergen. Een oude man te Maarsseveen werd verrast met een dagvaarding, om te verschijnen voor de Arnhemsche rechtbank, wegens het verkeer in „kennelijken staat" op den openbaren weg te Arnhem. De ou de man ging heen en betoogde dat hij vati zijn leven nog niet in Arnhem geweest was; welke verklaring geheel juist bevon den werd. Men vergoedde hem de reiskos ten, en liet hem weder naar zijn dorp te- rugkeeren. Op den Santa-Fé Spoorweg heeft weder een brutale treinroof plaats gehad en nog wel door slechts twee mannen. Zij deden een trein stoppen en beroofden allereerst den machinist en den stoker. Op de weigering der beambten om de brandkast te openen zagen zij er van at die open te breken, doch dwongen de conducteurs aan alle rei zigers gel 1 en waarden af te nemen en hun te overhandigen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat een groot aantal per sonen niet in staat zyn twee njannen te overmeesteren. Serum Voor den Saint-Paul-prijs van 25.000 francs (bijna f12.500), uitgeloofd vooreen middel, dat door de „Académie de Médeci- ne" te Parijs als een vertrouwbaar 6n zeker middel tegen diphtheritis wordt er kend, meldden zich 33 deelnemers aan. De prys werd niet verdeeld, doch de Aca demie schonk aan dr. Bourges ter aanmoe diging 1800 francs. Zeker wel een bewijs, dat door een zoo gezaghebbend lichaam als de „Académie de Médecine" aan het diphtherie-seruin nog geen algemeen vertrouwen wordt geschon ken. Van de Duitschers, die wegens de anarchistische aanslagen te Luik terecht stonden, weiden Muller en Westcamp tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Broisch en Bach werden veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid, Vossen tot vier ja- reu gevangenisstraf, Wilke en Schlebach tot drie jaren gevangenisstraf en de vrouw van Schlebach tot zes maanden gevange nisstraf. De overige beschuldigden werden vrij gesproken. Een treffende geschiedenis, dus schrijft men uit Slees wij k-Holstein, heeft onlangs aan de Noordzeekust plaats gehad, üp een ijskouden, stormachtigen morgen, werden de bewoners van het niet ver van het strand gelegen visschersdorp, plotseling door een kanonschot uit hun rust opgeschrikt. Op een korten afstand van de kust zat een schip op het rif, reddeloos verloren. De be manning was in de masten geklauterd ên had zich in het touwwerk vastgebonden, om niet door de golven te worden weggeslagen. De reddingsboot gereed 1" En de boot werd uitgezet, maar haar moedige aanvoerder, Har- ro heette hij, was er niet, hij had zich 's mor gens vroeg naar het naburige dorp begeven. Het was onmogelij k op he m te wachten, iedere minuut, die verloren ging, kon het schip wrak geslagen worden. Acht man staken in zee, trotseerend den huilenden stormwind. Zij bereikten het schip en brachten de arme uitgeputte schipbreukelingen in de boot. Maar één bleef er achter. Hoog in den mast hing hij, verstijfd van de koude; en zij waagden het niet hsm te reddenwant de boot was overladen, de storm nam toe, en aller redding stond op het spel. Toen zij den wal bereikten, was Harro terug. Hij vroeg of men ze allen had, en zoo hoorde hij van den laatste, die in den mast was achtergebleven „Ik zal hem halen 1" riep hij „gaat ge mee Maar ze wilden niet, ze meenden dat het onmogelijk was. Harro sprong in de boot„Dan ga ik alleen." üp dat oogenblik verschijnt zyn moeder op het strand. Zij smeekt hem'„ga niet, uw vader bleef daar ginds., .en Uwe." Uwe was haar jongste zoon, van wien zij al jaren niets had gehoord. „Ga niet 1 Ter wille uwer oude moeder „En bij daar ginds zijt gij er zeker van, dat ook hij geen moeder heeft?" Toen zweeg de oude, vier man sprongen mede in de boot met Harro. Voorwaarts gaat het, de branding tegemoet, maar het gaat lang zaam. Het wrak stond reeds geheel onder water, toen zij het bereikten, en het kostte de grootste inspanning het schip te nade ren. Eindelijk gelukte het. Harro klimt zelf in 't want, om den bijna verstijfden ongelukkige naar beneden te helpen. Nu ligt hij in de boot en landwaarts gaat het terug. En als men het strand zoover ge naderd is, dat Harro's krachtige stem door storm en branding heen, zich kan doen verstaan, dan zwaait hij en roept„Zeg mijn moeder dat het Uwe is 1" Zachtjes nadert wêer de tijd dat de lo- telingen kazernewaarts zullen trekken. In verschillende chr. bladen leest men dan op roepingen aan predikanten, kerkeraden, enz. om toch te zorgen maar mijnheer de redacteur ge weet het wel. Al jaren heb ik die recepten om onze jongens uit de goddelooze kazerne te hou den, gelezen, maar er weinig hulp van gewacht, en nog minder gezien. En nu de reden hiervan. Die is m. i. deze men kent noch de kazerne, 'noch de militairen. Haast allen hebben van het kazerneleven eene voor stelling die in niets met de werkelijkheid overeenkomt. En militairen, och lieve, praat er niet van, maar 't zijn vul maar in niet te mooi s. v. p. En daar, onder die lui moet uw zoon, een jaar, misschien 17 maanden doorbren gen. Heel het huisgezin is er naar van dat Jan in een zoo bij uitstek goddelooze omgeving zal komen. Dit leeft niet alleen in de verbeelding van zenuwachtige moe ders, maar zelfs een der Hooggeleerden, uit Kampen, was zoo onder den indruk dat een militair niet veel zaaks is, dat hy schrij ver dezes beleedigde, terwijl hij bedoelde mij eeu kompliment te maken omdat ik iets deed wat hij van een militair niet wachtte. Ik was dus een soort chr. held. Mij zelf houd ik voor een gewoon mensch, van beroep soldaat van H. M. Wilhelmina en het Koninkrijk der Nederlanden. Hier zit hem juist de knoop als iedereen in een militair een gewoon mensch kon zien, dan werden wij gewoon behandeld en werden er geen buitengewone maatregelen genomen om ons te trekkenzou het niemand als eene opoffering aangerekend worden (dus geen ver dienste wezen) als hij of zij zich wat meer met een soldaat bemoeide dan een ander. Wy gevoelen maar al te dikwijls all we v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2