DE ZEEUW BIJVOEGSEL Jf Graanrechtengeen politiek. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. D. Kerknieuw s. Briefwisseling. BE1CGEULI.IKE STA NI MARKTBERICHTEN. AANBESTEDING. Afloop verkoopingeti, enz. VAN van Zaterdag 9 Febr. '95. i. Een erkend cbrist. democraat, de heer J. Post te Haarlem, schrijft naar aanleiding van deze quaes tie in Dt Boodschapper „Zeer weinig baat verwacht ik van be schermende rechten op invoer van granen. Welke waarborg toch zal er bestaan dat inderdaad de landbouwer beschermd en de landbouw gesteund zal worden Welke waarborg dat de kunstmatige opdrijving der prijzen van landbouwartikelen niet voor namelijk ten voordeele der landeigenaren zal komen Het komt mij voor dat de landbouwer weinig of geen voordeel van bescherming zal genieten, terwijl de arbei der die nog meer dan de landbouwer ge drukt wordt, er het nadeel van zal onder vinden. Hij dus die) het geringste weer standsvermogen en de minste draagkracht heeft, zal er het meest door getroffen wor den. Want wel is gezegdbeter duur brood dan geen brood, maar het bewijs, het onomstootelijk bewijs dat de arbeider alge meen meer loon zal verdienen zoodat hij het duurdere brood gemakkelijk zal kunnen betalen, moet nog geleverd. Waar dit be wijs ontbreekt, wil men eigenlijk de arbei ders er aan wagen." Hiermede stemt overeen de opmerking van het Handelsblad aan het adres van mr. Heemskerk. Hij rekent uit dat door den gewenschten maatregel den werkman, die een inkomen van; f 600 heeft een belasting van 2V» pet. zou worden opgelegd. De heer Heemskerk voorziet, volgens het Hbl. „dat als de landbouw door invoerrechten geholpen wordt, de nijverheid zich niet on gehoord zal laten. Ook zij zal om bescher mende rechten vragen „gelijk alleszins ra tioneel is". En dan zullen wij in Luilekker land komen 1 De werklieden zullen wat meer voor hun brood moeten betalen, maar wat nood? Velen zullen werk krijgen en daar mede loon, velen zelfs hooger loon. Zij zullen dan meer koopkracht erlangen, daardoor zullen ook de winkeliers en groothandelaars meer verdienen, er zal minder voor armen zorg noodig zjjn, .overal zal de armoede voor welvaart wüken. „Heerlijk vooruitzicht voorwaar I En welk een eenvoudig middel I Men trekke een hoo- gen muur van invoerrechten op om onze gienzen —en er zal voor allen arbeid.komen; ons land wordt een tweede Kanaan, over vloeiende van melk-en- honig." Maar deze redeneering noemt het blad 2—1=3. Veronderstel zegt het dat alles duur der wordt door loonsverhooging, gelooft ge dan inderdaad „dat de groote meerderheid der bevolking dan in staat zal zijn van die duurdere zaken evenveel te koopen als thans? Waarmede moet het betaald worden Dat zou alleen mogelijk zijn als in het algemeen ook de inkomsten toenamen." De on vermogenden zullen zich moeten be krimpen. De afzet van allen die „benoo- digdheden" produeeeren zal verminderen. „De werkloosheid neemt toe, de armenver zorging eischt hooger sommen." Tevens zal die verhooging in prijs met gelijke kracht drukken op onvermogenden en vermogenden. „Is 't rechtvaardig?" En dan de zijdelingsche gevolgen. Een aantal landbouwera zijn tevens veehouders en zullen voor hun veevoeder meer hebben uit te geven. De fabrieken in Twente ge bruiken vele tienduizenden kilo's tarwestgf- sel, die zij duurder zullen hebben te betalen. Nog gezwegen van de branderijen. „En hoevelen zouden gebaat worden Er zjjn in ons land ongeveer 90,000 groote en kleine grondeigenaars, die met hun gezinnen één tiende deel der bevolking uitmaken, Graanrechten zullen hen alleen bevoordealen ten koste van de overige negen tienden der bevolking. En niet eens alle gronbeige- naars zullen gebaat worden, want velen onder hen vérkoopen geen graan, maar moe ten voor hun vee nog bijkoopen en gaan dus mede achteruit. - - De pachters zullen er natuurlijk geen voor deel bij hebbenwant hun pacht zal weder stijgen als de grond metr opbrengt. Enkel een betrekkelijk klein getal eigenaars zullen dus gebaat worden. Ziedaar, waartoe de graan rechten zullen leiden". „Mag de staat die voor allen is, ter wille van de grondeigenaars, op allen een zwa ren druk leggen? Ten slotte herinnert het Hbld., dat [de regeering, waarvan mr. -T. Heemskerk Az. het hoofd was, in Mei 1885 aan de Tweede Kamer eene nota zond, waarin zij van de toen ook gevraagde graanrechten „minder arbeid, dus meer werkloosheid en ellende" voorspelde. De heer Heemskerk weigerde te gelooven wat zijn zoon thans tracht ingang te doen vinden." De Prot. N. Brabanter van 29 December jl. verzekert dat bij invoering van graan rechten „de broodprijzen natuurlijk zouden stijgen". Toch is dit blad er voor. Patrimoniums voorzitter heeft steeds hetzelfde beweerd en is er daarom tegen. Maar de heer v. d. B. uit Wiesbaden, vergissen wij ons niet, dan is dit de oud- directe'ur van den WilhelminapolJer, een bekend protectionist, zegt in het Landbouw weekblad dat de broodprijzen bij invoering van graanrechten niets zullen stijgen. Uit de consulaire verslagen blijkt dat in het Duitsche Rijk, niettegenstaande het hooge recht dat in 1893 aldaar op alle granen werd geheven, en niettegenstaande de enorme hoeveelheid Rogge en Tarwe die verbruikt werd, om in het gebrek aan veevoeder te voorzien, de prijzen, ten minste wat de laatstgenoemde gewassen betreft, door gevoelige steeds aanhoudende daling, tot zulk een punt gekomen zijn, dat de landbouwers op vele plaatsen niet meer bestaan kunnen. De steeds stijgende aanbiedingen uit Ame rika, zegt de Consul te Rostock, drukken als met een Alp op onze markt. Dus geen hooger graanprijzen Maar de heer v. d. B. voltooit deze con clusie van den samensteller der consulaire verslagen, en zegt „Het voordeel dat velen van graan rechten verwachten, wordt dus niet op directe wijze verkregen, maar ook de zoo gevreesde nadeelen die men onderstelt, blijven aehter. Noch het brood, noch het veevoeder worden daardoor duurder, noch de invoe ren verminderen, noch de handel lijdt, noch de uitvoer ondervindt schade. Het invoerrecht op granen heeft dan toch eene zeer goede zijde. De Staat ont vangt toch jaarlijks door dit recht talrijke millioenen, die geheel door het buitenland worden betaald. De Consuls zullen dit ze ker niet tegenspreken. Welnu de Nederlandsche Regeering volge dan het voorbeeld van het Duitsche Rijk en van andere landen, maar gebruike de vele millioenen die het invoerrecht zal op brengen, niet voor het leger, maar ter vermindering van lasten die op den land bouw drukken, ter bevordering van land- bouwcredietbanken en ter ondersteuning van den Nederlandschen landbouw in het algemeen, die daardoor van dreigenden ondergang kan gered worden." Hier hebben wij dus drie verschillende standpuntendie verdedigd of bestreden worden door verschillende politieke rich tingen. Nu kan men hier nog hij voegen mannen uit verschillende richtingen die nog geen gevestigde opinie hebben in zake graan- rechtea. Zoo o. a. de heer Lohman, het Kamerlid, die eer geneigd tot het protec tionisme dan tot den vrijhandel, van mee ning is dat de Regeering het best doet met den landbouw te helpen te gemoet te komen als er gelegenheid is; maar zonder in te grijpen op den loop der zaken. En dit is ook in het belang der landbouwers zeiven. En een der antirevolutionare leiders in het kiesdistrict Goes, geen Lohmanniaan schrijft ons over de Graanrechten het volgende Dat de landbouwende stand in het alge meen kwijnt is helaas een feit in den tijd dien wij thans beleven. Dat zulks toege schreven wordt aan de overproductie door den invoer van Buitenlandsche granen en meel is algemeen bekend, daardoor toch zijn de graan- en meelsoorten goedkoop. Worden nu op het Buitenlandsche graan en meel rechten geheven, dan komt zulks ten bate van den Landbouwenden Standen de Schatkist. Zoo redeneert de landbouwer en zoo spreekt menig staatsman. Nu wie zou niet gaarne zien dat heiden Landbouwer en Schatkist in hun kwijnen den toestand door de heffing, opheffing van de steeds klimmende bezwaren mochten er langen Zal 'tzoo zijn? De kleine burgerman en de werkman redeneert weer anders en zegt, daarmede zouden slechts enkelen gebaat worden en duizenden 'hij lijden; brood toch wordt hij die duizenden het meest verbruikt en dat voor weinig geld te bekomen is als het ware eene eerste levensvoorwaarde en komt er nu invoerrecht dan is het met het goed- koope voedzame brood voor ons gedaan. Wat dan? De Landman moet geholpen worden de schatkist gevuld, en wie zal dat betalen? Dat de wetgevende macht het voor en tegen toch ernstig mag wegen, want velen -Yaft list: Ned.erlandsche volk zijn ongevoe lig, zoolang hun de boeken niet aange schroefd worden, gebeurt dat effifxer, dal. zoekt men er van ontdaan te worden, maar dan is het te laaten op groote schaal in den tijd der woelingen thans, alom merk baar, aanleiding gevende tot het lucht ge ven van ontevredenheid op een wellicht niet te bezweren wijze. Steller dezes ziet op den invoer van granen bezwaar, niet op de heffing der meelproducten die van Buitenland worden ingevoerd, laten die maar met invoer rechten worden bezwaard. De granen toch kunnen hier te lande tot meel ver malen worden en men wordt gevrij waard, van allerlei soort van meel met wellicht allerlei vermengde stoffen bij de bakkers te zien afleveren dat voor geen voedzaam brood kan dienen. Maar kunnen dan de meelfabrieken hier te lande ook niet smokkelen? Zeer zeker, maar laat toch de Regeering zoo wij hopen er op uit zijn om met een argusoog toe te zien met strafbepalingen, dat het volk goed brood van gezuiverd graan te eten krijgt, want of nu het volk voedzaam brood in de maag krijgt in het algemeen, betwij- f el ik. Daarom ka» en mag men van de graan- rechtenquaestie niet maken een politieke quaestie, veel minder eene qnaestie van voor- of tegeningenomenheid, nog minder eene persoonlijke quaestie of een persoons- quaestie. Als men ziet wij merkten het reeds vroeger op dat de Radicaal Treub, de liberaal Zijlma, de Roomsch Kath. Bahl- mann, en de Antirevolutionair Heemskerk op dat punt lijnrecht staan tegenover Ger ritsen, Van Kerkwijk, Schaepman en Van Alphen, dan is daarmee de grond voor ons advies voldoende bloot gelegd. In een der bladen vinden wij er onder het opschrift „Een lastige vraag", het volgen de over Is protectionisme nu eigenlijk „democra tisch" of „conservatief?" Aan den eenen kant zou men zeggen 't Is een maatregel van de meest starre reactie. Denk maar aan de agrarische „jon ker" partij in Duitschlandaan den Neder landschen advocaat van graanrechten, Bahl- mann, „den eenigen principiëelen conserva tief in de Tweede Kamer" genoemd; aan de privilegiëering van enkele klassen ten koste van het algemeenaan het opsluiten binnen eigen kringetje lijnrecht in strijd met de „internationale idee der geavanceerde (liberale) democraten". Maar aan den anderen kant zijn er ook „democratische" argumenten voor. Als de Staat protectionisme invoert, dan breekt hij met het laat-maar-waaien en met de liberale leer der Staats-onthouding en grijpt in op economisch gebied. Edoch de een ver dedigt en de ander bestrijdt het protectio nisme, beide uit democratisch besef. Vele christen-democraten, zoo gaat het blad voort, ageeren als gloeiende pro- tectionisten en brengen het standpunt van hun tegenstanders in verhand met „conser vatisme", „laissez-faire"-ideeën; Manchester school en laat-maar-waaien stelsel". En ziet, daar komt het democratisch liberale Vaderland verklaren De linkerzijde der antirevolutionairen co- quetteert met de protectionistische en agra rische stroomingen, die haar voor een waar lijk democratische politiek tot een gevaar lijken bondgenoot maakt. En de Arnhemsche Courant een dito blad bestrijdt (evenals Het Handelsblad) de graanrechten, omïat zij de arbeiders zouden benadeelen en omdat accijnzen op de voornaamste levensbehoeften een zuiver reactionair beginsel zijn. En den radicalen Treub, die voor graanrechten is, waarschuwt zij, dat hij op die wijze de vereeniging met de democratische liberalen onmogelijk maakt. En ziet in het hij na socialistisohe Sociaal Weekblad komt de heer Trenb in zijn radi cale 'eer aangetast, zijn standpunt met warmte verdedigen en stelt daarbij zichzelf als den waren democraat en de Arnhemsche als den eigenlijken conservatief voor. „Weet de Arnhemmer nog niet", roept hij uit, „dat de tijd voorbij is, waarin de staat kon volstaan met politiestaat te wezen; met lijdelijk toe te zien bij het ontstaan en het aangroeien van maatschappelijke wanverhoudingen en eerst in te grijpen, wanneer die wanverhoudingen zoo groot waren geworden dat zij voerden tot ver grijpen tegen de openbare orde Is het tot de Arnhemmer nog niet doorgedrongen dat wanneer een groot deel der bevolking gebukt gaat onder een kwaal, de staat naar middelen tot genezen daarvan zoeken moet is dit blad aan de oud-liberale theorie van de economische harmonie welke uit volledige staatsonthouding op het gebied van voort brenging en verdeeling van goederen moet geboren worden nog niet ontgroeid Na deze aanhalingen zijn wij in onze mee ning versterkt dat wij wel veel over graan rechten spreken en schrijven en onderzoe ken moeten, maar de politiek er huiten moeten houden. Vragen van practische economie behooren niet op het gebied der hoogere politiek. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens huisvredebreukW. v. K., 20 j., en A. S., 19 j., arbeiders, Ierseke, de le boven dien ook ter zake van vernielingde le tot 1 m. en de 2e tot 7 d. gev. straf; huisvredebreuk en mishandelingJ. P., 21 j., arbeider, Ierseke, tot 1 m. gev. diefstalJ. W., 29 j., koopman, Midlel- bnrg, tot 3 m., A. v. d. B., 14 j., en L. M., 13 j., arbeiders, Ierseke, de le tot 14 d. en de Ift. tot 7 d., J. L., 30 j., werf man, Middelburg, V>t 7 d. gev. sf en A. v. W., 15 j., schiphor, Philippine, tot f 1 b. s. 1 d. h. wederspannigheid en beleediging van een ambtenaarJ. A. W., 23 j., schipper, Ierseke, tot 14 d. gev. straf, en mishandelingJ. T., 24 j., boerenknecht, Kloetinge, tot f5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken: A. v. d. B., bovenge noemd, en L. M., 13 j., arbeider, Ierseke, en C. P. V., 20 j., schippersknecht, We- meldinge, allen beklaagd van diefstal, en W. v. K., bovengenoemd, beklaagd van huisvredebreuk en mishandeling. Ter openbare terechtzitting dier Recht bank van Vrijdag den 15 Februari a. s. des voormiddags te 10 uur, zal worden behandeld de zaak tegen S. S., oud 22 j., boerenknecht te Krui- ningen, ter zake dat hij ter openbare te rechtzitting van strafzaken van het kanton gerecht te Goes dd. 3 December 1894, als getuige onder eede gehoord in de strafzaak oontra J. J. B., beklaagd van jachtover- treding, opzettelijk, valsch en in strijd met de waarheid eene verklaring onder eede heeft afgelegd. In deze zaak zijn vanwege het Openhaar Ministerie 2 getuigen gedagvaard. Bij bevelschrift die Rechtbank van den 30 Januari j.l, is naar de openbare terecht zitting dier Rechtbank verwezen J. L. B. oud 23 jaar, koffiehuisbediende, geboren te Middelburg, laatst wonende te Antwerpen, thans gedetineerd te Middel burg, ter zake dat hij in den nacht van 15 op 16 November 1894, tusschen 12 en 2 uur, de fooienpot der bedienden, zijnde een blikken bus, inhoudende ongeveer f 14. aan kwartjes, dubbeltjes en centen en 2 oudNederlandsche centen, die stond op het buffet in het sociëteitslokaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, en waar van de inhoud toebehoorde aan de be dienden Feitsma, Hoogesteger en Arendse, heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, na zich den toegang tot de woning, waarin dat socie- teitslokaal is gelegen, te hebben verschaft door het aan de binnenzijde te verbreken en alzoo in den kelder te komen. Aan den beklaagde is de heer Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegl. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zake J. S. werkman te Aarden burg, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld wegens mishand eling, op nieuw een getuigenverhoor bevolen op den 28 dezer. Landbouw. Aan het Programma voor de Tentoon stelling van Zaaigranen enz., te houden op L onderdag 21 Februari 1895 te Zierikzee, door de Centrale Tentoonstellings-Vereeni- ging „Landbouwbelang", ontleenen wij het volgende Uitgeloofd worden voor Chevaliergerst le prijs f10,2e pr. f5.Kortloof- erwten le pr. f 10,2e pr. f 5. De prijzen voor de Erwten worden niet uitbetaald, voor door het uitgezaaide blij kt dat ze zuiver van soort zijn. Voorts worden eerste en tweede prijzen, bestaande in getuigschriften, beschikbaar gesteld voor iedere verscheidenheid van zaaigranen, peulvrachten, pootaardappelen, uien-, lijnzaad, klaver-, graszaden en ver zamelingen gedroogde grassen en planten. Van de granen moet voorradig zijn min stens 10 H.L., van de klaver-en graszaden eene voldoende hoeveelheid, ter beoordee ling van het bestuurkiemkracht en zui verheid moet van deze worden opgegeven en gegarandeerd. De inzending en mededinging staat ieder vrij volgens bepalingen en voorwaarden, in 't programma nader omschreven. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secretaris zijn aangekomen voor 20 Februari. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken of in flesschen, waarop naam en woonplaats van den inzender, en moeten de hoeveelheid 'bevatten bij iedere groep gevraagd. Die van granen, lijnzaad en pootaardappelen moe ten 2 liter groot lijn, die van zaden Vs liter. De inzenders zullen tot dekking der on kosten 2 pCt. van het verkochte bedrag aan het bestuur ter hand stellen. Bij voor uitbetaling zijn de kosten slechts f 2,50 voor iederen inzender. De levering van direct aan inzenders op gegeven bestellingen, waarvan controle ver langd wordt, en van bestellingen door tus- schenkomst van het bestuur moet, (ijs voorbehouden), den 28 Februari e.k., vracht vrij te Zierikzee geschieden. Eene daartoe uit het bestuur aangewezen commissie zal dan de partij met het stand monster vergelijken en zal de zakken plom beeren. De zakken, waarin de granen geleverd worden, moeten gemerkt zijn met het num mer van den catalogus waaronder het graan werd tentoongesteld. Zij moeten van vol doende kwaliteit zijn. De tentoonstelling is toegankeHjjv. Gratis van 11 tot 3 nu^'voor de leden der Vereeniging en d ^'inzenders, met ééne dame. Tegen betaling van 25 cents Van 11 *„ot 3 uur, voor dames en voor vreemdelingen. Var, 2 tot 3 uur voor niet-leden in de ei1 Inden woonachtig. Secretaris is de heer M. C. Muloek Houwer te 'Zierikzee. Vreeselijk is ook de koude in het buitenland. De haven van Antwerpen is door het ijs zoo goed als afgesloten. Te Parijs wees de barometer gisternacht 27 graden vorst. In geheel Midden-Europa neemt de vorst hand over hand in hevigheid tce, bij oos ten en noorden wind. In Zuid-Duitschland heeft men gisternacht een temperatuur waar genomen van 38 gradeu vorst. Gistermor gen tan 7 uur was de temperatuur te Ar changel 57 graden, te Petersburg 40, te Moskou 20. Te Londen heeft het weer geweldig ge sneeuwd. _Sle,chts met groote moeite houdt men de straten begaanbaar. Op het ijs in Regent Park bewoog zich gisteren een menigte van 14000 schaatsenrijders, in Ken sington Gardens waren er van 6 tot 8000 en in VictoriaPark van 4 tot 5000. Het ijs heeft een dikte van 30 a 40 centimeter. Ook uit New-York seint men felle koude 4 graden onder 0, dus 36 graden vorst. Te Southampton zijn de vroren, wat in de laatste vt niet is voorgevallen. In Devo!» de koude de bevolking vreesel. kan eenig werk doen buit i dat h6t aantal werkloozej d barend toeneemt. De vogel» menigte doodgevroren gevond Headford is een man doodgevor In Westmoreland is vooral gistere., een massa sneeuw gevallen een trein 1 nabij Spital bijna een uur in de »n bekneld gezeten en eerst na een wa steling is hij over den bergpa» kuni men. De korhoender» vriez m dood of den doodgepikt door de kraaien. Te Parijs zijn vijf personen om he gekomen. In Italië zij» vooral hevi woesti»gen door de sneeuwstorr gericht aan de olijf bergen van men rekent de schade op 40 Zoo hoog ligt op sommige plaatser dat bijv. de bewoners van hetd di Rapa in hun huizen opgesli Die sneeuwstorm gaat vergezel] buitengewone koude. Met deze wetenschap behoeJ te vragen, hoe het in Sint P Daar branden vuren op de str is geen overbodige weelde. Ned. Herv. Kerk. Ds. Talma te Vlissingen komt vo< het zestal te Arnhem. Bedankt voor waarde door ds. J. v. Bergen te Varsseveld. iop Voor „Infanterist" heden geen plaat (Red.), Van 7-8 Feb. 1895. MIDDELBURG. Ondertrouwd: olks- ,..\eiën nooit. Baart jm. 28 j. en J. M. Compter j Bevallen N. J. Heijblom geb. Cr wei'k- z. M. F. Weststrate geb. Camffiet den K. Flissebaalje geb. Mondeel d. erlcelijk- 0verleden: C. Gernler wede vdubbelen Hondius 67 j. A. A. van Rooftrsoneel d. P. H. Vermeulen 5 m. d. 100q GOES. Ondertrouwd7, Casper Anth.eng Schuerveld 37 j. wed. van Martina Corr Janse van Noordvvijk en Helena Jacol® den Boer 23 j. jd. -„igan- Gehuwd: 7, Johannes Lodewgk t"ans j. jm. en Wilhelmina Meffier 25 j. jt3.« nan- Geboren 7, Andreas Marinus z. v. Piie lippus Wessels en Maria Cornelia Lamaei Overleden6, Cornelis Regnierse72 j. w>gS- v. Maria Theresia de Groote en Joh^q 0f Elisabeth de Wit, thans gehuwd met J Johanna Almekinders. 7, Nicolaas F 78 j. wed. van Maatje van Slug's, tha 5 huwd met Janna do Regt. ,t:" L VLISSINGEN, 8 Febr. 1895. Botór f 1,10 a f 1,20 per kilo. Eieren f5,— k f6,20 per 104 stuks. MIDDELBURG, 7 Febr. 1895. Even als voorgaande marktdag was bo den de aanvoer uit Walcheren van allé granen weder gering en het gepasseerde in de handel van weinig beteekonis. In prgzen der granen is geen verandering oj te geven. Versche Boter fl.— a f 1.10 per kilo- Eieren f4.60 de 100 stuks. Zaterdag 23 Febr. Oudelande, 2 uur door den burgemees ter het afbreken van het woonhuis en keet, vroeger van Joh. Mol en het bouwen van een nieuw huis. Aanwijzing 13 Feb. 2 uua door D. v. d. Poel te Ovezand, bg wien bq. stek en teekening is. KAMPERLAND. Woensdag word dooq not. Noordgke publiek geveild een w"ÖC|JJjiU"jg 420 cA.. 'oowodad ubl" JY*.. gather. Koo- 10Urünr. A. Bakker alhier voor f383 plus 10 pCt. gewone en 142 buitengewone on kosten. T HOLEN. In het café van wed. A. Hoek werd Woensdag door den architect A. le Clercq te Kruiningen, namens zgn princt paal, onderhands bg uitnoodiging aanbesteed', het bouwen van eene nieuwe graanschuur" op het Hof Blegendaal, gemeente St. Anna- land, waarvoor werd ingeschreven door de hh. P. van der Welle, St. Annaland, f10,300, J. van Hiele, Oud Vosmeer, f 10,000, M> Lindhout, id., f9,700, A. Soeters, St- Anna- land, f9,600, L. Raaijmakers, Wouw, f9.500 en A. Goedemond en J. M. Lammeree, Hansweerd, f 9,300. SEROOSKERKE. Woensdag werd door not. Huvers publiek geveild: lo. een huis en erf alhier; verkocht voor f674 aan den heer P. Soetens te Middelburg. 2o. een hof steedie enz. Opgehouden. Hoogste bod f 1200. MIDDELBURG. Donderdag werden door not. Verhuist publiek geveild de navolgende huizenlo. Kinderdijk. Verkocht voor f 2600 aan den heer C. J. Marsie alhier. 2o. Lange viele bolwerk. Verkocht voor f 2421 aan den heer C. Geensen alhier. 3o. en 4o. Oost kerkplein, Hoogste bod f2476. Opgehouden op f2600. LAATSTEN BERICHTEN. Kamperland. Ook bij den landbouwer D M. de Regt alhier is de ziekte onder de paarden uitgebroken. Op dit oogenblik zijn 2 paarden lijdende, terwijl van de land bouwers L. Wisse en C. Koster elk nog 2 paarden lijdende zijn. Er zijn nu 7 paarden a n de ziekte gestorven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5