NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Sontfectfag 31 latiuau. Hcgencfe faacpnij CHRISTELIJK- HISTORISCH BIJVOEGSEL. lo. 52. 1895. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van Woensdag 30 Jan. 1895. Afwezig met kennisgeving de heer van der Swalme. Na opening der zitting spreekt de voor zitter zijne beste wenschen voor de leden der vergadering uit bij het ingetreden nieuwe jaar en hoopt hij dat het jaar 1895 zich als een gunstig jaar, zoowel voor de algemeene belangen als voor hunne bijzon dere, zal kenmerken. Het kan niet anders, vervolgt hij, of bij de jaarsverwisseling staan wij onwillekeurig een oogenblik stil om te beschouwen wat in het afgeloopen jaar is tot stand gebracht. Bij dien terug blik valt ons oog in de eerste plaats op de duinwaterleiding, die, dank zij de goede zorgen van de heeren Dr. Couvée en Inge nieur Schotel, wier namen voor altijd aan onze waterleiding zullen verbonden blij ven, thans in een stadium verkeert dat niets te wenschen overlaat en waarvan, bij oogenblikkelijk gedurige vermeerdering van inkomsten, nog veel kan verwacht worden. De gasfabriek had wel eene vermindering van debiet van 3 pCt tegen het vorig jaar gerekend, doch bij het groote debiet is die vermindering niet belangrijk te noemen, terwijl alle mogelijke middelen zullen worden in het werk gesteld om verdere vermindering te voorkomen. Kunnen wij verder met een dankbaren blik terugzien op den toestand waarin ons schoolwezen verkeert, niet minder aange naam is de herinnering aan het Hooge bezoek onzer geëerbiedigde Koninginnen, dat wij in het afgeloopen jaar ontvingen, een bezoek waarvan de indruk nog lang ons bij blij ven zal, terwijl wij niet zonder zelfvoldoening mede op de onlangs verre zen nuttige stichting kunnen wijzen van „Ons Huis", waar de meerdere zijn vrijen tijd ten beste geeft aan den mindere, om beschaving zooveel mogelijk te bevorderen 6n tot het hoogst mogelijke toppunt te voeren. Gaf 1894 in menig opzicht dus stof tot tevredenheid, besluit de Voorzitter, hopen wij dat 1895 een voorspoedig jaar moge zijn en dat de verhouding van het Dage lij ksch Bestuur en van den Voorzitter tot U we Vergadering, zooals steeds, eene goede moge blijven tot welzijn en bloei der Ge meente. De notulen der vorige zitting worden hierop gelezen en vastgesteld, waarna de voorzitter mededeelt, dat sedert die zitting zijn ingekomen a missiven van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van vroeger genomen besluiten 6 eene mededeeling van den heer J. C. Kok te Hof van Delft dat hij» afziet van aankoop van grond aan de Loskaai. c. een adres van de Middelburgsehe Tim merlieden V ereeniging om in de bestekken der gemeente te bepalen dat de werkdag des zomers zijn zal 11 uur, des winters 10 uur, met eena loon van 18 cent per uur, terwijl het overwerk tot 10 uur des avonds met 25 pCt., des nachts met 50 pCt., en des zondags met 100 pCt. meer zal be taald worden d. een adres van F. J. Schijf om een sloot aan den Vlissingschen buitensingel voor aldaar te stichten woonhuizen te mo gen dempen e. een adres van liquidateuren der Hol- landsche Melk Maatschappij om de gebou wen en gronden der voormalige werf der Commercie Compagnie nog een jaar in erf pacht te mogen honden f. een adres van den Kerkeraad der Luthersche gemeente om op de Bree langs kerk, kostershuis en pastorie 10 a 12 hoo rnen te doen planten g. eene mededeeling van de Kamer van Koophandel dat zij uit haar midden heeft verkozen tot voorzitter den heer mr.G. N. de Stoppelaar en tot vice-voorzitter den heer J. A. Tak. De stukken sub a. b en g worden voor kennisgeving aangenomen en die sub c. d en e in handen gesteld van B. en W. om advies, terwijl conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten dat sub f aan B. en W. ter afdoening over te laten. Van bewoners van den Segeersingel kwam een adres in betreffende de verlichting en de verwijdering van faecaliën aldaar. B. en W. ttellen voor het laatste punt aan hunne goede zorg over te laten en wat de verlichting betreft, om nog een gaslan taarn op dien singel te plaatsen. Stilzwij gend vereenigde de Raad zich met het voor stel van B. en W.alleen maakte de heer A. P. Snouck Hnrgronje de opmerking, dat, aangezien bij het behandelen der begroo ting besloten was de buitensingels niet met gas te verlichten, hij alleen aan dezen lan taarn zijne goedkeuring wilde geven, ge leid als hij werd door de finaneieele be schouwingen welke B. en W. er aan ver bonden hebben. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden nu achtereenvolgens goedgekeurd: lo. een voorstel van B. en \V. om te gen betaling van f 1 's iaars aan P. de Pagter te vergunnen, een hek te plaatsen voor perceel wijk Tno. 123 buiten de voor malige Dampoort 2o. een voorstel van B. en W. om aan H. Ludikhuijzen, a f 1 per M4., ten einde de rooilijn voor te stichten woningen te behouden, eene strook grond van 46 M4. aan den Veersehen Singel te verkoopen; 3o. een voorstel van B. en W. tot wij ziging der gemeentebegrooting van 1894 4o. een voorstel van B. en W. om vast te stellen a het 2e suppletoir kohier in komstenbelasting 1894 tot een bedrag van f 408.4872 b het 2e suppletoir kohier hon denbelasting van hetzelfde jaar, ten bedrage van f 12. Alsnu wordt overgegaan tot de benoe ming vaneen voorzitter van het burgerlijk armbestuur, waarvoor door dat bestuur een dubbeltal was ingezonden, bestaande uit de heeren C. J. J. A. van Teijlingen en M. C. Jeras. Gekozen werd de heer van Teijlingen met 14 stemmen, terwijl twee briefjes blanco waren ingeleverd. Yan de bewoners van de Oostzijde van het Hofplein was een adres ingekomen be treffende trottoir, beplanting enz (dit adres werd in extenso medegedeeld in ons num mer van Zaterdag 26 Januari). B. en W. adviseeren omtrent het wegnemen der be planting afwijzend te beschikken en, wat de bestrating betreft, den adressanten mede te deelen dat hierin verbetering zal gebracht worden zoodra de gemeentefinanciën het toelaten. De heer van Hoek zegt volstrekt niet in bescherming te willen nemen den toon in en den vorm van het adres, die zijns inziens veel te wenschen overlaten. Doch het is eene zaak, die meermalen hier reeds terugkwam en waarschijnlijk wel verder terug zal komen. Om er nu voor goed een einde aan te maken en voor het ver volg een juiste beslissing omtrent eventueele nieuwe aanvragen te kunnen nemen, doet hij het voorstel het adres aan het onder zoek van eene commissie van 3 leden te onderwerpen. De heer Schorer is tegen het voorstel van Hoek. Reeds meer kwam de onder havige zaak in den raad voor; hij acht ze dus rijp voor beslissing. Het voorstel van Hoek wordt in stem ming gebracht. Yoor stemmen de heeren van Hoek, Gratama, van Dunné, Tak, F. G. Sprenger, Brevet, de Waal en v. d. Harst, tegen de heeren Schorer, W. H. Snouck Hurgronje, de Stoppelaar, A. P. Snouck Hnrgronje, Jeras, Koole, den Bouwmeester en W. J. Sprenger, zoodat de stemmen sta ken en de beslissing alzoo, volgens het reglement van orde, tot eene volgende vergadering moet verschoven worden. Bezuiniging, bezuiniging, was schering en inslag van elk voorstel dat bij het be handelen der begrooting gedaan werd. On der meer werd ook het onderwijs genoemd als gesehoeid op al te luxerieusen voet. B. en W. van die noodzakelijkheid tot bezui nigen mede doordrongen, beloofden destijds reeds een gewillig oor te zullen verleenen aan de waarschuwende stemmen die toen in den Raad opgingen. Hieraan gevolg gevende boden zij den Raad een voorstel aan om de scholen D, E en G ineen te smelten, of, bij verwerping van hun voor stel, school G te behouden en D en E tot ééne te makeh. Na eene korte woordenwisseling tusschen den heer Tak en den Voorz. omtrent over legging en openbaarmaking van het be treffend rapport van den districtsschoolop ziener en de Raad met 13 tegen 3 stemmen (die der heeren van Dunné, Koole en W. J. Sprenger) tot openbaarmaking van dat rapport besloten had, opent de heer van Dunné de rij der sprekers. Hij is tegen het voorstel om de scholen D, E en G ineen te smelten. Hij zou er alleen voor zijn, wanneer er gegronde redenen voor beston den, maar deze ontbreken. Ontvolkt zijn de scholen niet, wel zijn er kleine klassen, maar dit strekt eer ten voor- dan ten na- deele van het onderwijs. Bovendien is nooit geklaagd dat het onderwijs op de scholen in quaestie niet aan billijke eischen voldoet, terwijl de lokalen, schoon zij wel niet vol doen aan strenge eischen, toch voldoende zijn. En wat de finantiëele zijde betreft, onjuist zal hij de becijfering van B. en W. niet noemen, ofschoon er wel wat op af te dingen valt want het terrein voor de nieuwe school, dat toch ook geld gekost heeft, laten zij geheel buiten rekening maar toegegeven dat die becijfering juist is, kan dan zoo een klein cijfer zulke in grijpende veranderingen wettigen En men schatte die veranderingen niet licht Bij eene combinatie van drie scholen zouden wij tal van onderwijzers aan den dijk zetten. Het blijft eene groote en opene vraag of de wet zulks toelaat. In de vorige ver gadering sprak de heer W. H. Snouck Hurgronje dat hij kleurde bij het lezen van het voorstel omtrent de fontein, maar waar lijk bij het lezen van de beschouwingen van B. en W. en van den districtsschool opziener omtrent het hoofd der nieuwe school heb |ik een glimlach niet kunnen onderdrukken, ja ik ben geëindigd met het uit te schateren van lachen. Het hoofd der school moet een mannelijke zijn, zegt de districtsschoolopziener en B. en W. zeggen het hem na. Maar zonder mij iets aan te matigen wat maar zweemt naar inbreukmaking op de rechten der autoriteiten, zie ik mij toch gedrongen te wijzen op het onrechtvaardige in dat ad vies gelegen. Het voorgestelde mannelijk hoofd zal les geven aan 6 klassen van lager onderwijs, maar aan 4 klassen, die ja lager onderwijs genoemd, maar eer tot- het middelbaar onderwijs kunnen gerekend worden, zal eene onderwijzeres les geven, die nu reeds jaren met eere aan het hoofd, dier klassen staat en een model-onderwijzeres is, want bij de strenge tucht die zij weet te handhaven wordt zij algemeen geacht en bemind. En zou het nu niet eene groote onrechtvaardigheid tegenover haar zijn, haar te plaatsen onder een man die niet gerechtigd is tot rechtmatige eischen als de hare. Ik respecteer gaarne adviezen van deskundi gen, vooral op het gebied van onderwijs, inzonderheid ten opzichte van pedagogie waarin ik een leek ben, maar met adviezen als de onderhavige kan ik niet medegaan, beter is het onder de gegeven omstandig heden naar mijne meening om den tegen- woordigen toestand te bestendigen. De heer Gratama heeft met ingenomen heid kennis genomen van het voorstel van B. en W. Yoor adviezen van den districts schoolopziener (hij geeft eene opsomming van de diverse betrekkingen door dezen bekleed) die van den minsten tot zijn tegenwoordigen rang bij het onderwijs op klom, moet men hot hoofd buigen. De heer van Hoek beseft ook ten volle het gewicht van dusdanige adviezen, maar. waarom hij niet met het voorstel van B. en \V. kan medegaan, is alleen de omstandigheid dat naar zijne meening het peil van het on derwijs voor meisjes zal dalen. Jongens moe ten opgeleid worden voor gemnasium en burgerschool, zij hebben een doel, men zal hun later eischen stellen. Dit is niet het geval met de meisjes en daarom vreest hij dat, ten koste van de meisjes, meer zorg zal besteed worden aan de jongens. Ook acht hij het eene verkeerde economie om ter wille van eene luttele kostenver mindering het peil van het onderwijs te doen dalen. Het is als iemand die uit een oogpunt van bezuiniging zijn lamp zou willen branden zonder olie. De heer Schorer schaart zich aan de zijde van den heer Gratama. Hij wijst op de verschillen in de adviezen der verschil lende autoriteiten en, leek als hij is, kan hij er zich niet in verdiepen, want hij kan toch geen oordeel vellen. Rest dus alleen zich te onderwerpen aan het advies van de hoogste autoriteit, in deze den districts schoolopziener. Op dien grond ook zal hij stemmen voor het voorstel van B. en W. om de scholen D, E en G ineen te smelten. In omvraag gebracht wordt dit voorstel echter verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Gratama, Schorer Koole, den Bouwmeester en W. J. Sprenger. Blijft nu nog over het subsidiair voorstel van B. en W. om de scholen D en E tot ééne te maken. De heer W. J. Sprenger doet de mede deeling dat hij in het collegie van B. en W. zich tegen het voorstel verklaard heeft en nu ook zal tegen stemmen, omdat de fiuanciëele gevolgen van dit voorstel niet opwegen tegen de ingrijpende veranderingen; ja zelfs, wanneer paralelklassen noodig mochten blijken, zouden die gevolgen tot een minimum, wellicht tot nul worden ge- redueerd. De heeren Brevet en den Bouwmeester daarentegen verklaren zich voor het voor stel, doch worden op hunne beurt bestre den door de heeren van Hoek, Koole en Schorer, totdat eindelijk ook dit voorstel wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Gratama, Jeras, Brevet, den Bouwmeester en van der Harst. In af wachting dus van eventueele nadere voor stellen van B. en W., wordt de tegenwoor dige toestand bestendigd. In dienst der gasfabriek zijn in het af geloopen jaar twee werklieden verwond. De Voorzitter wenschte van den Raad te vernemen of men genegen zou zijn de kos ten van heelkundige hulp (ongeveer f50.) voor gemeenterekening te nemen. De heer Tak is van meening dat een daartoe strekkend voorstel had moeten zijn ingediend; de zaak is niet zoo urgent dat zij geen uitstel gedoogt. Hij doet derhalve het voorstel om ze aan te hou den tot de volgende vergadering, waar mede de leden zich zonder stemming ver- eenigden. t Hierna ging de vergadering uiteen. GEMEENTERAAD IERSEKE. {Slot). De heer Cupéry is in beginsel voor de inwilliging, maar stelt voor nadere in lichtingen aan het bestuur te vragen omtrent den aard en de uitgebreidheid der oefe ningen. Als er werktuigen gebruikt worden zou het plaatsen en wegbergen de gemeente op kosten kunnen brengen. Ook wil hij dat de vereeniging voor herstel van moge lijke sehade insta. De hr. Sinke wijst er op, dat vele ver- eenigingen bij de gemeente komen aankloppen om een vergaderlokaal. Hij begrijpt dit wel, omdat er weinig andere zijn, maar hij vindt het billijk dat zij er dan iets voor over hebben, bijv. voor licht en vuur. Het voorstel van dhr. Cupéry wordt met algemeene stemmen aangenomen. Yerder is ingekomen een verzoek van de bewoners der Schottestraten. Deze straten zijn tot heden particulier eigendom. Adres santen verzoeken den Raad ze met het onderhoudsrecht voor de gemeente in eigendom te nemen. De voorz. begrijpt zeer goed dat adres santen een anderen toestand wenschen, maar daar de straten eigendom zijn van denhr. Spruit, had het verzoek van deze moeten uitgaan. Hij stelt voor het verzoek niet verder te behandelen. De hr. Sinke vereenigt zich daarmee. De raad kan niet eerder overwegen of de maatregel in 't belang der gemeente is, voordat de eigenaar een verzoek indient. Het voorstel van den voorz. wordt met algemeene stemmen aangenomen. (De hr. Spruit big ft buiten stemming). Aan den hr. J. J. Yerhulst, benoemd tot onderwijzer te Wissekerke, wordt op zijn verzoek tegen 1 Mei eervol ontslag gegeven als onderwijzer aan school 1. Wegens vermeerdering van het aantal leerlingen aan school 2 wordt besloten een vijfden onderwijzer aan te stellen en sol licitanten op te roepen tegen een salaris van f 550. De benoeming van een onder wijzeres aan school 1, ofschoon op de agenda vermeld, kon niet plaats hebben omdat de voordracht nog niet terug is van den schoolopziener. Van Ged. Staten is ingekomen de con cessie-aanvrage der hh. Bergman c. s. voor een paardentramweg van Iersekendam naar 't station Kruiningen, met verzoek om be merkingen en beantwoording der vraag, of de weg in 'talgemeen belang geacht wordt. De voorz. zou gaarne het volgende ver anderd zien. De lijn loopt volgens het plan aan de Westzijde der Damstraat. Van af de begraafplaats tot den hoek der Zandstraat, acht hij de Oostzijde beter, om de vooral in 't begin zeer nauwe Vierstraat te vermijden, kan de tram beter loopen door de Wijngaard- en Mosselstraat, om even vóór school 1 weer op de Hoofdstraat te komen. Vandaar tot de woning van P. v. d. Endt moet aan de Oostzijde der straat de voorkeur gegeven worden. Verder acht de voorz. noodig een signaal des avonds met licht, op den dam, demping op kosten der Maatschappij van 2 enden sloot aan de Damstraat, stapvoets rijden en gedurig bellen op de drukste plaatsen, in de kom der gemeente en in 't algemeen na leving van alle voorschriften in 't belang der openbare veiligheid. De hr. Sauer vraagt, of, als de maatschappij het moet opgeven, de straten door deze moeten hersteld worden, dan wel of de ge meente dit doen moet met het recht op rails. De hr. Sinke vreest voor zulk een geval niet. Als de maatschappij het moet opgeven zal zij den weg wel aan anderen overdoen, die de exploitatie voortzetten. Hij vraagt of er bezwaren tegen den aanleg zijn in gekomen. Le voorz. herinnert dat die reclames bij Ged. st. moeten inkomen. Hij heeft niets daarvan vernomen. Na verdere bespreking wordt de vraag, of de weg in 'talgemeên belang geacht wordt, met 8 tegen 1 stem bevestigend be antwoord en met algemeene stemmen wordt goedgevonden de genoemde bemerkingen en wenschen aan Ged. St. kenbaar te maken. Tot tijdelijk wethouder wegens de lang durige ongesteldheid van den heer Sandee, wordt benoemd de heer D. Spruit. Bij de laatste rondvraag verzoekt de h. Sinke om betere herplaatsing van eenige meerpalen, die bij den hoogen vloed uitge vloeid zijn. Yerder hebben zich een paar gevallen voorgedaan, dat vaartuigen bij den ingang der haven meerden en zich aan den grond lieten vallen. Dit is natuurlijk hinderlijk voor andere vaartuigen. Hij verzoekt dat daarop zal gelet worden, De voorz. belooft, dat in beide bezwaren zal voorzien worden. De hr. Sauer verzoekt, dat last zal ge geven worden tot bestrooien der straten. De Vz. zegt, dat de omroeper reeds last tot die bekendmaking heeft ontvangen. Daarna wordt de openb. vergadering gesloten en worden met gesloten deuren eenige reclames tegen den H. O. behandeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1