Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken S o 1 tl a t e u-s pot. Ocerzicht Verkoopingen enz. Afloo] IU1S lieverlede vormden, een plaats aan te wij zen in de organisatie van het verbond. Na eene breedvoerige bespreking is met algcmeene stemmen de volgende motie aangenomen ,L>e Centrale Commissie en de afgevaar digden der Provincialo Bonden, saamgeko- men ter bespreking van eene betere orga nisatie van liet Verbond, Bproken eenparig de «venscbelijkheid uit, dat de Provinciale Bonden worden erkend tot meerdere krachts ontwikkeling der afdeelingen en daardoor van geheel „Patrimonium". Ten einde de in deze motie nitgepro- ken gedachte te verwezenlijken, is aan de H. H. Loot, Van der Velde en Van der Mo len opgedragen, een concspt-wijziging dei Statuten, enz. te ontwerpen. Prov. blad no. 16 bevat de mededeeling van Gedep. Staten, dat aan de Staartnol bij Borssele door de zorg van het Gewes telijk Bestuur is gebouwd een steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen, tot het innemen of aanzetten van reizigers en tot het laden of lossen van goederen dat deze op Vrijdag 1 lebruari a. s. in ge bruik zal worden genomenen dat daarop te rekenen van dien dag van toepassing zullen zijn het Reglement op het gebruik van de steigers in Zeeland', het hierboven ver melde besluit der Staten tot heffing van steigerrecht en het besluit der Staten van 9 November 1888 no. 7 b tot vaststelling der reglementaire voorschriften voor de ge melde heffing. Een kostbar» vergissing. Aan De Amst. deelt men het volgende mede: Door zekere firma was bij vergissing op een wissel van f300 geplaatst eenzegel van f 15 en op een wissel van f 30,000 een zegel van 15 sent, hetgeen juist om gekeerd had moeten ;zijn. Hier had een onwillekeurige vergissing plaats gevonden. Daarom werd door de firma een verzoek schrift bij den minister van financiën .inge diend tot inwisseling der gebruikte zegels, welke onbruikbaar waren. Men meende dat hierin zou worden toegestemd, omdat de staat geon schade zoude lijden en de inwisseling Ivan ten onrechte gebruikte zegels met machtiging van den minister steeds kan gèschieden. De minister van finaDciëen weigerde echter nu tot driemaal toe de inwisseling en beriep zich onder meer hierop, dat geene inwisseling kan plaats hebben van regels, welke gebruikt zijn voor reeds geteekende en voltooide stukken, omdat daarop de handteekening van den trekker voorkwam. Alsof ooit een plakzegel in den zin der wet kon worden gebruikt, zonder dat daarop een handteekening voorkomtDoch de minister bleef de inwisseling weigeren, omdat, zoo als Z. E. ten elotte beweerde, de wet de inwilliging van het verzoek niet toeliet. Een aardig staaltje van groote fiscaliteit en een buitenkansje voor de schatkist. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westkapelle ds. J. W". Hart- gerink te Monnikendam. Bedankt voor Appelscha door ds. L. In- gelse te Wilhelminadorp. St. Maartensdijk. Zondag in de morgen godsdienstoefening werd onze nieuw beroepen leeraar Ds. H. Snel in zijn ambt aan deze gemeente verbonden door Ds. P, J. Kromsigt van Scherpenisse, met eene rede naar aanleiding van Rom. 10 vers. 17. Des namiddags aanvaardde de nieuwe lee raar zijne bediening met eene predicatie naar aanleiding van Jesaja 51 vers. 16. Het ruime kerkgebouw was overvol. Wissekerke. Inden nacht van Zon dag op Maandag jl. verbrandde alhier een schuurtje grenzende aan de bewaarschool, waarvan het waschhuis is verbrand, lwee schapen kwamen in de vlammen om. Middelburg. Zaterdag 2 Eeb. a. zullen de klokkenspelers (Bellringers) onder directie van Duncar S. Miller, 's avonds in het Schuttershof hun concert geven. Op het rijkstelegraafkantoor te Hans vveert werden gedurende het jaar 1894 behandeld wat betreft het telefoon kantoor KruiningenHansweert 485 ver zonden en 482 ontvangen berichten, totaal dus 967 berichten. Verder werden verzon den 5201 en ontvangen 2701 telegrammen, totaal 7902 opgenomen en verder geseind werden 942 telegrammen. Scherpenisse. De heer A. J. Geluk, arts te St. Maartensdijk, heeft in de vorige week alhier een kind van schipper J. Hageman, dat aan kroep leed, met gunstig gevolg met heil-serum behandeld. Deze kleine was de eerste patiënt waarop de heer Geluk deze kuur toepaste. Mevrouw de douairiëre De Haze- Bomme, onlangs te Kloetinge overleden heeft, behalve een gift aan de armen, aan elk van haar dienstdoend personeel voor elk jaar, dat hij of zij bij haar in dienst was, een som van f 100 gelegateerd, waar door enkelen een niet onaardig sommetje ontvingen. In de Woensdag avond door de Brui- nisser- Visscherij-Vereeniging te BruiniSSS gehouden vergadering werd voorgelezen een schrijven van den heer J. E. toet, ingenieur van den rijkswaterstaat te Goes, betrekkelijk de vernieuwing der bewuste defecte haalijzers in de schutsluis te Hans- weert en te W emeldinge en medegedeeld dat veertien nieuwe leden tot de vereeni- ging waren toegetreden, zoodat het ledental thans 86 bedraagt, bonevens drie donateurs. Vervolgens werd de heer rar. A. J. F. I) ok- ker, lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, te Zierikzee, met algemeene stemmen, tot eere-voorzitter der vereeniging gekozen, en verder besloten om, in overleg met de zus tervereniging te Philippine den betrokken minister te verzoeken oin voortaan de mos- selzaadbanken te willen doen openstellen in de maanden Maart en April. Het lid P. van Duivendijk verzocht on- dersteuing van zijn verzoek aan het dijk bestuur te Bruinisse om vier palen te- mo gen plaatsen veor zijn loods aan den bin nenkant van den zeedijk, ten einde zijne nieuwgemaakte vaartuigen gemakkelijker dan tot heden het geval was, te water te kunnen brengen, waartoe werd besloten. Eindelijk werd de wensekelijkheid nog besproken om de mosselen voortaan te ver- koopen bij het gewicht, omdat de tonne- maat, waarbij ze tot heden verkocht wor- den, zoo verschillend van inhoud is. 13e- sloten werd, om dit onderwerp in eene volgende vergadering te behandelen. M. C. Poortvliet. Het stormachtige weder van de vorige week heelt] aan de werken te Strijen niet veel nadeel teweeggebracht, alleen de noodkade welke is opgeworpen om de groote wachtheil in den binnendijk te verdedigen heeft nog al geleden. Don derdagmorgen is men begonnen om haar in den vereischten toestand terug te brengen en binnen weinige dagen zal men met dat werk gereed zijn. De Zuiddijk die sedert do doorbraak zulk een gewichtige rol te vervullen heeft, daar ze het dorp Poortvliet en den 6000 gemeten grooten polder tegen overstrooming moet bewaren is, boven alle verwachting, niet bezweken, hoewel de toe stand somtijds zeer hachelijk was. Reeds had op een gegeven oogenblik een der be^ kende doorlatingen den vorm van een straal van bijna 1 dM. middellijn verkregen, het zekere teeken van eene onvermijdelijke doorbraak binnen enkele uren, doch door de bovenmenschelijke krachtsinspanning van vele werklieden, onder leiding van den ingenieur Yan Elzelingen is men er eindelijk in geslaagd, die doorlatingen te stoppen. Yeel erger echter hebben wind en golven in het dorpje Strijen zelt huis ge houden. De hooge vloed van Woensdag heeft alle huizen ter halver hoogte van het dak of geheel onder water gezet. De meeste woningen hebben een of meer harer buitenmuren verloren en blijven nu nog alleen door de draagkracht der andere en die der binnenmuren overeind. Anderen zien er van binnen uit, alsof ze geheel zijn uitgebroken, daar gangmuren, deur kozijnen, plankenvloeren enz. nog alleen de plaats laten zien, waar zij geweest zijn. Pannen zijn van de daken geslagen, jarnen verbrijzeld, in één woord Strijen is weidia eee puinhoop. Van het herstellen dei meeste huizen is geen sprake meer, afbreken en opnieuw opbouwen is het eenige wat er gedaan kan worden. Arme bewoners, vroe ger in hun stand zoo welvarend en thans van alles beroofd. De heeren Brand en V an der keel, aannemers van het dichten van den Zeedijk, hebben in de verloopen week rijs, palen, riet en andere materialen aangevoerd, en reeds is men zoover dat Zaterdag morgen een aanvang kon gemaakt worden, eene bezetting van rijswerk op de uiteinden van den verbroken dyk aan te brengen, opdat de breuk tot de ontstane opening beperkt blijven zou. Volgens bericht aan het Hbld. van Antwerpen uit Selzaete heeft men in de gracht te Sas van Gent het lijk gevonden van zekeren Jan Chinitor, pikeur in dienst van de spoorbaan GentTerneuzen. Men vermoedt eene misdaad, aangezien op de plaats waar het lijk gevonden werd de grond vertrapt was. Chinitor was sedert lange jare» in dienst van den spoorweg en laat eene talrijke familie in rouw en nood achter. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee deskundigen, stelde een onderzoek in. Een zekere V. te Zomaren, die met een hondekar dagelijks uitging om te venten, is, laat in den avond huiswaarts keerende, met kar en al in een sloot ge raakt. Hij heeft toen zichzelf nog kunnen redden en ook den hond, maar kort daarna (het was erg donker) is hij opnieuw te wa ter geraakt, en ofschoon hij er weer uit wist te komen, was hij waarschijnlijk door de koude zoo bevangon dat hij niet verder kon. Tenminste des ochtends heeft men hem dood gevonden op het land, terwijl zijn hond hem bedekte en likte en woedend tekeer ging tegen de menschen, die den doode wilden wegdragen. Eerst toen een den hond bekenden buurman kwam, liet hij ze begaan. Ter gelegenheid van den 80en jaar dag van den heer ds. C. 8. Adaiua van Scheltema was Vrijdagavond in het concert gebouw te Amsterdam een eereavond ingericht. De zaal was vol volwassenen en kinderen, die den vereerden grijsaard har telijk begroetten een welkomstlied werd gezongen en de heer J. M. Heijbroek hield eene toespraak. Een koor van 250 stemmen zong de liederen, waarvoor de heer Scheltema vroe ger zelf den tekst had gedicht. De heer Crone bood een in marmer ge houwen borstbeeld van den jarige aan. De heer A. H. Roose kwam een eigenaardig geschenk der Geheel-Onthouders-1 ereeniging aanbieden: eene som van f5000 tot delging van de schuld van vader Scheltema's jongste kind, het Koning Willemshuis te IJmuiden, en voegde daarbij een album met de na men der gevers 'v. en onder die namen las men die van H. M. de Koningin-Regentes. De heer Scheltema sprak toen zelf nop eenige oogenblikken met nog krachtige stem Hij sprak op bescheiden toon over zijn eigen werk, maar met verheffing van stem over den steun, dien hij bij dit werk se dert dertig jaren van velen heeft mogen ondervinden. En hij dankte bewogen voor de belangstelling en de genegenheid, op dezen feestdag ondervonden. De avond werd verder dourgebraóht met het aanhooren der liederen, welke het zangkoor ten ge- hoore bracht. Enten slotte werd net (I ilhel- mus met do woorden van don jubilaris zei ven gezongen. Ds. v. Scheltema was eerst te Borssele en daarna te Colijnsplaat als predikant werk zaam, later werd hij te Hoorn beroepen en van daar naar Amsterdam. In 1881 werd hij emeritus. Zetmachines. Naar de N. E. Ct. ver neemt, heeft zich te Rotterdam een syndidaat gevorrhi met het doel in Ame rika een onderzoek te doen instellen naar de nieuwe zetmachine, bekend onder den naam van monoline. Het onderzoek zou in hoofdzaak betrekking hebben op de vragen, in welken omvang de bedoelde machine reeds is ingevoerd op Amerikaansche zetterijen; welke uitkom sten men er daarmede heeft verkregen, in het bijzonder of van de monoline op den duur dat practisch nut te verwachten is, hetwelk men nu geneigd is er zich van voor te stellen en, als uitvloeisel hiervan, of do mogelijkheid overweging zou ver dienen, om hier te lande eene fabriek van nionolines te stichten. Op de bouwhoeve van „Prins-Hendrik oord" nabij Baarn heeft een merrie twee veulens ter wereld gebracht, een voshengst en een merrie. Dit is een zeer merkwaar- di» geval in de dierenwereld, des te zeld- zamër daar moeder en kinderen zeer wel varend zijn. Uitwerking van een schot. De Me morial de VAlliff bevatte dezer dagen een bericht omtrent de uitwerking van een Le- belkogel, dat wel waard is verhaald te worden. Een os was van een boerderij ontsnapt en werd in het bosch van Moladier gedood door middel van pen schot uit een Lebelkar- bijn op een afstand van zoo wat 140 meter. De kogel doorboorde het dier in zyn ge- heele lengte 'in het lichaam gekomen aan het bovendeel van een der achterpoo- ten, verliet zij'!het weder bij een der schouderbladende in den weg zijnde beenderen,, waaronder .eepige ribben, wer dén zonder te preken van gaten voorzien zóó netjes, alsof het met een boor was ge béurd'. Het blad maakt de opmerking, dat acht mannen, op één rjj staande,-zoo wat dezelfde afmeting vormen; als de os, in quaestië. Onder deze voorwaarden zouden allen dus gekwetst zijn en waarschijnlijk nog wel meerderen, die zj,ch in de lijn bevonden welke de kogel "volgt. Het bezoek van keizer Wilhelm aan Herbette. Het blad van Stücker, Het Volk vertelt, dat, toen de keizer des morgens om 9 uur op den dag van Perier's aftre den een bezoek bracht aan den Eranscben gezant Herbette deze nog niet gekleed was. De keizer gaf zijn verlangen te kennen, dat de gezant dah maar moest verschijnen zooals hij was, waarop Herbette in kamer japon verscheen en allereerst eenige schert sende opmerkingen over zijn vroeg opstaan moest hooren. Daarop vroeg de keizer wat hij dacht omtrent het nieuws. „Welk nieuws?" vroeg de gezant. „Ik heb de dépcche nog niet geopend". Tot zijn ontzetting hoorde hij toen, dat l'erier bedankt had. Bij het verlaten van het gezantschap bevonden zich in de anti-cham- bre een aantal heeren en dames, voor wie Herbette terugschrok. De keizer maakte glimlachend de opmerking„Mij kunt u in uw kamerjapon ontvangen, doch met dames is dit wat anders." De heer Faure is de eerste president van Frankrijk, die rookt. De heer Thiers had een afschuw van tabak. Maarschalk Mac Mahon is een harts tochtelijk rooker geweest, doch gedurende een ziekte werd hem het rooken verbo den en nooit heeft hij weer oen trekje gedaan. Jules Gróvy was vroeger een vriend van een pijp, doch toen hij begon te bemerken dat rooken zijn gezondheid schaadde en vooral nadeolig werkte op zijn herinnerings vermogen liet hy het. Carnot kon niet alleen niet rooken, maar kon zelfs de lucht van tabak niet uit staan. Casimir-Perier rookte evenmin. Wel deed hij soms eens een trekje aan een cigarette doch hij rookte deze nooit ten einde. Nadere berichten uit Perzië melden over de aardbevingen, waardoor Koe Shan onlangs werd geteisterd, dat die plaats binnen drie minuten verwoest was, 600 personen zijn bedolven onder de puinlioopen eener moskee en 600 in badinrichtingen. De overblij venden hadden gebrek aan levens middelen en water, waardoor velen om kwamen. De koude is verschrikkelijk. Een schuit, geladen met bommen en buskruit, is gisteren-middag om een uur in den mond der Theems in de lucht gevlogen. Op dé schuit bevonden zich vier man nen en een knaap, die allen zijn omge komen. De aangerichte) schade wordt op duizenden ponden sterling geschat. In den trein tusschen Fontainebleau en Thoniery werd plotseling een der reizi gers door een vlaag van waanzin overvallen. Hij trok een revolver en vuurde zesmaal op zijne medepassagiers, waarvan hij er dria verwondde terwijl eene dame onmiddellijk gedood werd. Aan het eerstvolgende station werd de krankzinnige door de politie on schadelijk gemaakt. En ook de krijgsknechten tot Hem komende, bespott en lleu.. Luc. 23: 36. „Ging voor enkele jaren een algemeene klacht over het kazerneleven onzer mili tairen door het land, en is deze klacht sinds weer verdoofd, wie daarom echter meenen mocht, dat tegenwoordig het leven in de kazerne reeds op veel hooger peil staat, kon zich wel eens deerlijk vergissen. Men moet den jongelui, van Christelijken huize, aan wier woorden men volkomen vertrouwen kan geven, maar eens naar het kazerneleven vragen, als zij eenigen tijd de Koningin hebben gediend. Gij ont vangt dan helaas onthullingen van het le ven in den militairen «tand, die u met groote zorg vervullen als gij denkt aan zoo velen uit onze Christelijke jongelings schap, die in den dienst vallenals gij denkt aan den leeftijd van uw eigen jon gens, wanneer zij voor hun noinmer moe ten uittrekken. Ik ben nn al sedert ge- ruimen tijd in dienst, en heb er ontmoet in de kazerne, die tien minuten achter een, in een stroom voort, stonden te vloeken. O wat is God, wiens naam aldus onder militairen, door minderen en hoogeren, snood gelasterd wordt, dan toch lankmoe dig en taai van geduld Maar is er dan ook wel iets wonders in, dat er volstrekt geen zegen blijkt te rusten op al do millioenen schats, die in de laatste jaren voor onze doode strijd krachten uitgegeven zijn? Is het met bo venstaande roepende, ja schreeuwende on gerechtigheden, die in onze kazernes heer- schen, dan wel wonder, dat Nederland met het vraagstuk zijner landsdefensie, ook ten aanzien van de levende strijdkrachten, se dert een kwarteeuw al aan 't sukkelen is, terwijl heel do staatkundige toestand u zegt dat thans minder dan ooit aan eenige behoorlijke regeling dezer quaestie gedacht mag worden Is het dan eindelijk wonder, dat ook ons Indische leger, tot strijden tegen de barbaren geroepen, herhaaldelijk klop krijgt en nn en dan de slaande hand des Ai- machtigen tegen zich ziet uitgestrekt In al deze en nog veel andere eveneens mismoedigende feiten en omstandigheden ko men roepstemmen tot Nederland, dat het van stonde aan zich met de borst behoort te worpeu op de zedelijke reorganisatie van zijn leger te land en ter zee. Als hooggeplaatste zeeofficieren, lieden uit een fatsoenlijken stand, meest altoos afraden hun jongens in het dienstnemen bij de oorlogsvloot aan te moedigen, uit hoofde het onder die jongens, eenmaal aan gemonsterd, een halve hel aan boord en aan den wal is, behoef ik zeker geen gron diger bewijzen tegen den geest en de be ginselen, die in onze legermacht heerschen, aau te voeren. En toch waarom zoo veel ruwheid, slechte gewoonten, booze practijken onder •nze militairen geduld Is de soldaat dan een ander wezen dan een burger Behoort hij dan tot een ander volk dan tot het volk van Nederland? Of zijn wij militairen dan geen eigen lands kinderen? Ja immêrs, wij zijn uw zoons en jongelingen, vaders en moeders, die hen van jongs af met de melk ,des woords ge drenkt hobtvoor wie gij in onze jeugd, in onze wieg zoo vaak tot God gebeden hebt, vrome moeders, of het den Heere mocht behagen, ons te midden van een wereld vol zonden, voor den dienst der ongerechtigheid te bewaren. Up achttien-, negentienjarigen leeftijd gaan zij in dienst. Maar ach, hoe velen verongelukken dan niet voor heel hun leven! Nauw komen zij in aanraking met wapenbroeders, of de slang der verzoeking kruipt om hunne lendenen. Eer zij het weten, doen zij mee on drinken de zonde als water in, vanwege de zonden onzes volks, die in de kazerne voor altoos met God en Godsdienst breken Het soldatenleven is uiteraard ruw. Waaraan dat te wijten is? Hoe het ver klaard moet worden? Wat zal ik hierop zeggen Misschien ligt de alles beheerschende fout van dit metterdaad niet aantrekkelijke van militaire kringen wel in eene methode, die men in de militaire opleiding eeuw uit eeuw in slaafs volgen blijft. Wij bedoelen de dusgenaamde africhtings- methodo, die zonder de minste lenigheid altoos door toegepast wordt op ieder mi- litnlr. De soldaat wordt veel meer als een be weegbare pop, dan als een levend, redelijk wezen behandeld. Daar mag geen wil meer in den mindere overblijven. Zijn wil moet die zijner meerderen zijn. Het is alles blinde onderwerping. Geen enkele opening blijft den armen jongen, die in den wapenhan del zich moet laten africhten, om eens met vriendelijke toegenegenheid eenige navraag te mogen instellen omtrent zijn militairen plicht. Wat hem opgelegd wordt van hooger hand moet hij niet enkel zonder de minste opmerking volbrengen, doch bovendien blijft de weg tot det indienen van een billijke klacht bij een hoogere autoriteit dan de onmiddellijk loven hem staande dienstchef zoo vol bezwaren, dat de arme soldaat zich wel tienmaal bedenkt alvorens hij dat door nig pad inslaat. In de kazerne heerscht niet de tucht van het Evangelie, maar die van de slechtst mogelijke menschelyke wet. Ik bedoel dé wet der gehoorzaamheid, maar die door menschelij ken hartstocht geprikkeld wordt. Gij mindere zult doen wat ik korporaal of ivachtmeeetcr u bevoel, hoor! Dat hoor is wel karakteristiek. In dat hoor ligt eigen- lij k alles. Het is altoos weer hoor! En wie niet hoort, krijgt eenvoudig arrest, politiekamer of andere straffen. Een en ander is uitnemend geschikt om den zachtmoedi- gen jongen zoo ruw te maken als een barbaar. Ik heb er jongelingen ontmoet, en ken er zelfs nog wel die aan de knieën van een godvruchtigen vader, en aan de schoot eener vrome moeder zijn opgekweekt, zon dagsscholen, jo'ngelingsvereenigingen heb ben bezocht, ja zelfs bestuursleden daarvan zijn geweest, die bij hun intrede in de kazerne terugdeinsden en een schaamteblos hun de wangen kleurde. En diezelfde jongelingen, ik wil nu niet zeggen allen ziet men later ook in diezelfde kringen verkeeran, waar zij vroeger voor terugdeinsden. En deze bar- baarschheid is dan ook geen zeldzaamheid in het militaire leven. Hat «enige waar voor verreweg de meeste onzer militairen dan ook nog hart gevoelen is de krijg; een duchtige kloppartij met een buitenlandschen vijand; het vergieten van broederbloed; niet om dat bloed natuurlyk, doch alleen om het avontuurlijke daaraan verbonden. Niemand minder dan onze Heiland heeft al het ruwe van de soldatenhand en den soldatenmond leeren kennen. Nog aan zyn kruis werd Hij ook met lasteringen ge plaagd en gesmaad. „Ook de krijgsknechten zoo lazen wij boven, „bespotten Hem." 1 Maar zou dan een krijgsman van Jezus in de kazerne ook iets anders te wachten staan Of is het getal onzer militaire man nen die Godvreezen, niet zeer klein Lee ren de minderen al de ruwe godslasterlijke gemeenheid niet van de hoogeren in aan zien en rang; zetten dezen niet meest al toos hun bevelen met allerlei bekende ea onbekende knoopen kracht bij Toch zyn er, Gode zij dank, ook in deze kringen, die nooit anders dan met heiligen eerbied den naam des Heeren gebruiken. Edele mannen, kurken waarop ons leger én hier én in Indië drijft, gedenkt hen ook in uwe gebeden. Zij hebben zoo ontzaglijk veel te verduren, die krijgsknechten, die als Cornelius de Hoofdman van Cesarea ge beden doen voor God en al het volk. Vooral ook in den tegenwoordigeu tijd, nu Rome en het ongeloof tot in de hoogste militaire rangen weer vrij en vrank den toon aan geven, en wie geen ridders zijn van eenig vrij metselaarsgild, om der consciëntie wil voor God schier op geen bevordering kunnen rekenen. Geeft gij, Christenen, in uwe gebeden aan dat kleine getal disoipclen des Heeren in onze militaire kringen dan een zeer ruime plaats. Zij hebben zooveel noodig om getrouw te zijn. De verzoeker zit ook hen voortdurend op de hielen. Toont dus van uwentwege, dat er ge meenschap is des geestes ook met dezulken. Zoo was het vroeger, in De Ruyters dagen. Wij kennen dagen in onze volkshistorie toen men niet vluchtte, maar bad in de kazerne. G. DE WIT. Korporaal der Huzaren. Deventer, 23 Januari 1895. blad, buffe stoelen, id spiegels, p bras, vuur! bedden me boeken als storman v.| dag 11—4 llriewi 10 uur lo I en tuin. S| kaar staan cA. 3o. 691 4o. een hi[ 341 cA. to Dinsdag 29 Jan. Vllaolngon, 8 uur in Café But door not. Maret Tak een huis Groote Markt 150 cA. Middelburg, Notarishuis door not. Ver hulst 2 welluidende pianino's; 1 welluidend Erard vleugelpiano, mahoniehouten schrijf tafel, Chiffannières, linneukast, schrijfbureau, bureau, tafels, spiegels, masief mahonieh. 2 mansleiikant, penduleu, klokken, brand kast, tapijten, karpetten, kachels, koffiehuis, buffet, bbrpomp, koffiehuistafelsen stoelen, timmermansgereedschappen, galantorieen, suikerwerken, kruidonierswaren, wip,schom mels, enz. Woensdag 30 Jan. Uostliapelle, 10 uur voor huis 149door not. Verhulst 4 geiten, 25 kippen en 1 haan, windmolen, geeselatoel, graanzeeften, hand- blok, trekrijf. kruiwagen, gerstestroo, mest, bed met toebehooren, klok, kachels, folio bijbel, glas- en aardewerk, spekkuip, meel- kist, troggen, timmermans- en metselaars- gereedschappen en materialen, schaafbank, enz-, tonnen, tobben, plavuizen, nieuwe hout waren, verfwaren, teer, ramen, afbraak, brandhout, enz. Donderdag 31 Jan. Viakc, bij Luijk door dourw. Hollmann half 11 nieuwe houtwaren, 2 nieuwe bedden en dekens, 2 jonge paarden, 1 tienjarig merriepaard, 4 ka.f koeien, 2 koeien, 4 twee jarige vaarzen, runders en loopvarkens. 's Gravenpolder, 10 uur Zwaakschen djjk door not. Mulock Houwer en daarna bij Kwadendamme eind lange weegje voor dhr. Burger hakhout op streep Baarlandsche Zandweegje. Stamland. 12 uur in de herberg door not. Mulock Houwer verpachten voor 7 jaar 50980 cA- bouwl. Groote Reinhoudspolde^ en 2 H. 3636 cA. weiland in Pieter Moggen. hook. Hloctinge half 11 uur bij Akkenaar door not. Pilaar mahoniehouten secre taire, trumeau, buffet met marmeren Klllantj W. P. K. 4 jonge pa 7 jaar, 30 J complete mest. edn tb zien op| Vlisstn door not. tafels, stoe hangklok, 1 goud on zil Kijkdag 4 iioes, Maart 1891 50,68,06 H eigenaar. l| 6 Febr. bij lloes, i meester vj bouwen kenshok el wagenhui^ verlengen d. Linde, a f 1. Inl.l 25 Jan. h( Middel aan ïijn magazijn woning eni Lange Dell (iocs i dhr. v. d.| Best.kker Wolfel Noteboon eeniging K.G. supë guano en phaat. fraj kérke. KLOET! Pilaar voc publiek g| koetsiersv Kooper in I Goes vooi zonneblind 'sHEEÏ mestvered de laagste| station va Dordrecht! A. Snelle venpoldorl land f2.8f Ammonia Snellema f7.48; Aa f7.10. C| f 10.88 Snellemal v. d. Hai MIDDEl jm. 25 jJ BevalleJ Gabriölse geb. Valk den Driei OverledJ van Veltf van M. man van Slootmak C. van dd kaas 69 GOES, I kier 30 jl Pieternell onlangs Gehore en Corne Marinus Jacor dyk en Overle Jacob va 28, Marfl met May VLISS kom, jml M. de Ni jd. 18 j.| Dingema 23 j. en I GetroJ M. S. j. en G. I Beval! A- Doml Lijst kenden j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 4