Gemengde Berichte». Ingezonden Stukken. touwen, ef eveneens toornen stonden ter plaatse waar die na weder zijn geplant dat zij die boomen van de gemeente heb ben moeten koopen voor f 15 per stuk en daartoe geen reden had bestaan en zij zulks ook niet zouden hebben gedaan, indien zij geweten hadden, dat de gemeente voorne mens was, na de koopsom te hebben ont vangen, de gerooide boomen door anderen te vervangen, wijl toch het koopen der boomen stilzwijgend in zich sloot afstand van het plantrecht en waardoor adrossanten ter goeder trouw hebben gemeend vooral- tijd fan boomen voor hunne woningen be vrijd te zijn dat met het rooien enz. iedere boom hun ongeveer op f z5.kwam te staan, zoodat de Gemeente de bestaande boomen alsdan beter had kunnen behouden en ondergetee- kenden, eigenaren, hun geld, gelijk nu blijkt, niet noodeloos hadden behoeven uit te geven; dat er alsnu, een wedstrijd schijnt te zijn ontstaan tussehen de Gemeente ter eene en de eigenaren der woonhuizen aan het Hofplein ter andere zijde, de eene om hoo rnen te plauton, die ongeveer f 1.50 kun nen kosten en de andere, om die boomen te koopen tegen 10 X de waarde, hetgeen voor de gemeente een niet onaardig voor deel zou opleveren dat adressanten er op wijzen, dat zoolang geen trottoir is aangelegd, door de bedoelde beplanting, de ingang tot hunne huizen wordt beperkt en speciaal wat de op het Hofplein aanwezige kerk betreft, do ingang tot die kerk wordt bemoeilijkt; dat zij ten slotte met bescheidenheid er op wijzen, dat indertijd bij het bouwen der kerk door de Gemeente is gezorgd dat de straat of ruimte, voor openbaren weg bestemd, tussehen de zijgevel der kerk en de open plaats van het gebouw van het Heeuwsch genootschap Voldoende breedte zou bezitten, welke zorg zij niet anders dan hoogelijk kunnen prijzen; maar dat, nu de gemeente eenmaal in het bezit is der noodige ruimte, deze straat blijft lig gen in volkomen onbegaanbaren en onbe- rijdbaren toestand, daarin onderscheidene putten en modderpoelen voorkomen, waar menigeen door valt en waardoor ook op den duur ongelukken met rij- en voertui gen niet kunnen uitblijven; dat deze straat toegang geeft, wel is waar niet tot een aanzienlijke, maar toch tot een zeer fatsoenlijke en bevolkte buurt; dat het onderhoud dezer straat, niets te maken heeft met het aanleggen van een trottoir langs de woonhuizen van adres santen en uit het verwaarloozeu van het onderhoud ook vau die straat, door hen wel moet worden afgeleid, dat het Dage- lyksclt Bestuur het geheele bebouwde Hof plein mindergenogen is; dat daarvoor naar meening van adres santen geene gegronde re lenen bestaan, vermits de bestaande gebouwen kunnen geacht worden dat gedeelte der gemeente niet te ontsieren en in elk geval de stad meer tot eer verstrekken dan een niet on derhouden Hofplein liedenen waarom adressanten zich tot verkrijging van recht eerbiedig tot UElol Achtbaren werden met verzoek dat het UEd. moge behagen: a. do strook gronds langs hunne woon huizen tot openbaren weg bestemd, van een behoorlijk trottoir te voorzien of op andere wijze in verband met de ligging hunner woonhuizen te verhoogen en te verharden; b. een onderzoek in te stellen, of zoolang geen trottoir is aangelegd, de geplante boo men met de daarbij laag bij den grond geslagen paaltjes en de doornen beschut ting tot geene persoonlijke ongelukken kun nen aanleiding geven, wanneer bij donke ren avond, het licht van de eenige op het Hofplein staande lantaarn niet brandende is, wat dikwijls gebeurt, als wanneer bij het ui'gaan der kerk volslagen duisternis lieerscht, zoodat struikelen en vallen me nigmaal zal voorkomen; en c. den toestand der bestrating van de in deze gemelde zijstraat, te willen verbeteren. 't Welk doende enz. Bij kou. besluit zijn met 1 Febr. be noemd tot dijkgraafvan den polder Schorer J. Polderdijk i n van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. H. G. Ilammacher. Vlisslngen, 25 Januari 1895. In eene heden namiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad welke eerste zitting dezes jaars met eene toespraak van den voorzitter werd geopend, waarbij de toestand der gemeente werd geschetst en de beste weuschen werden geuit voor het welzijn dor gemeente en de ingezetenen in 1895. Met toejuiching werd deze toespraak be groet. De notulen der vorige zitting worden hierop voorgelezen en goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de mede- deeling van de ingekomen stukken, waar onder eenige beschikkingen van Ged. Staten op ingediende bezwaarschriften tegen den aanslag in den Hoofdehjken omslag, en de goedkeuring van het college op de gomeon- tebegrooting van 1895, sluitende in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f 200.744.IS'/j wordt besloten tot don onder- handsehen verkoop aan den heer A. Braat te Vlissingen van Gmaal 29 M. gemeente grond, gelegen op z. g. „Eiland" a f3 de M', alzoo tot een bedrag van f522 met bij betaling van f 33.50 voor trottoirkosten idem aan den heer P. Kastelijn te Sou burg van öuiaal 18,40 gemeentegrond aan de Cly verstraat a f 4,50, alzoo tot een be drag van f414, met bijbetaling van f45 voor trottoirkosten idem aan den heer Jac. Willeinse te Vlis singen van 6maal 20 M. gemeentegrond, aan de Gobeinstraat a f 4.50 de AD, alzoo tot een bedrag van f540 met bijbotaling van f 54 voor trottoirkosten en idem aan den heer L. F. Muller van 6maal 20 M. gemeentegrond op het z. g. „Eiland" a f 8.50 alzoo tot een bedrag van f 780, met bijbetaling van f214 voor trottoirkosten. Wordt besloten tot den aankoop van een kapitaal, groot f 9000,— ingeschreven op het grootboek der 3Vs pCt. na ionale schuld. Naar aanleiding van hat voorgeschrevene bij de verordening, regelende het lagor on derwijs wordt op voorstel van Burg. en Weth. de jaarwedde van de volgende onder wijzers op gronl van tweejarig verblijf in deze gemeente verhoogd met f 50. J. W. Delzetine, onderwijzer aan school B wiens jaarwedde alzoo gebracht wordt op f 800 en C. J. de Steur, onderwijzer aan school E, wiens jaarwedde alsnu wordt gebracht op f 750, mej. C. v. d. Kreeke, onderwijzeres aan school F werd voor de verkrijging der hoofdacte f 100 meer toe gekend en hare jaarwedde alzoo gebracht op f 850. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan den straatmaker P. Taveuier voor den tijd van drie jaren het straat werk in de gemeente te gunnen voor den prijs van f 12 per M,. Wordt besloten tot eene 5e wijziging der gemeentebegrooting over 1894. Naar aanleiding van een ingekomen {ver zoek der afdeeling van den Bond van Ne- derlandsehe onderwijzers, om wijziging der verordening regelende de jaarwedde der onderwijzers wordt door Burg. en Weth. en de Commissie vau finantiën op een lid na, voorgesteld dit verzoek te wijzen van de hand. Alzoo wordt besloten waarna de tegen woordige zitting wordt gesloten. Het weekblad „De Wereldstrijd" gaf heden den 80sten geboortedag van den Hoofdredacteur ds. Adama van Scheltema een Adama-van-Scheltema-nummer", be vattende meer dan 100 bijdragen uit het buiten- en binnenland in zeer gevariëer- den druk, a la Paris Murcie, in blauw de kleur der onthouders dat dus in dubbelen zin een aangenamen indruk maakt, en waar uit diep gevoelde vereering voor den hoog- geachten Jubilaris spreekt. Bijdragen vanBeets, Gunning, Hasebroek, Forel e. a. zijn zeer belangrijken niet het minst die van Mevr. Wigktman uit Shrews bury, in het lezen van wier boek „Hast to the Rescue" ds. Scheltema aanleiding vond om geheel-onthouder te worden. Een afzonderlijk exemplaar werd heden den jubilaris aangeboden. Voor het typo* graphisch gedeelte zorgde de firma Batteljee eu Terpstra voor den fraaien band de heer Loeber en uitgever is de heer Kousbroek allen uit Leiden, voor wier fraai werk hun zeer zeker een woord van hulde toekomt. Wij wenschen den onvermoeide» bostrij- der onzer volkszonde geluk met dit aan grijpend, overstelpend blijk van achting voor en instemming met zijn streven. De Heere zegene hem verder. ltl<ÜISZAkl\. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens diefstalW. B., 12 j., en L. J. V., 10 j., beiden zonder beroep, Goes, de le thans alhier in hechtenis, de le tot 1 jaar en de 2e tot 7 d. gev. straf, en dierenmishandelingW. B. voornoemd tot 14 d. gev. straf. In zake J. K., 38 j. landbouwer, Krab- bendijke, op 7 Dec. 1.1. wegens „het op zettelijk belemmeren van eene handeling door een ambtenaar met eenig toezicht belast, ondernomeu ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift" bij verstek veroor deeld tot 14 d. gev. straf, en van dat vonnis in verzet gekomen, werd het vonnis bekrachtigd ert de straf gehandhaafd. Allen in de kosten. In zake J. E. W., 40 j. landbouwer, Vlake, beklaagd van het doen van een valsche aanklacht, is het openbaar minis terie niet ontvankelijk verklaard. Goes. De Roomsch-katholieke kiesver- eeniging is 11. Zaterdag ontbonden en heeft dus opgehouden te bestaan. De R. K. kie- zeis schijnen nog niet te weten, dat „Een dracht maakt Macht". lerseke. Woensdag is op de Eergsche bank een met oesters geladen vaartuig door een rukwind omver geslagen. De beman ning werd met veel moeite gered door het personeel der van hier varende stoomboot van den heer G. M. Kakebeeke. Hqt vaar tuig is behouden, doch de lading is, weg. Poortvliet. Tegen verwachting in heeft de Zuiddijk te Strijen zich Woensdag nacht staande gehouden de omstandigheid, dat de vloed niet hooger was dan bij gewoon weder, heeft daartoe veel bijgedragen. Borsele. Woensdagnamiddag had de knecht vau den landbouwer C. R. alhier met paarden en wagen graan vervoerd naar Ellewoutsdijk. Up den terugweg dichtbij de haven van Borsele gekomen zij inle, schrok ken de paarden op eens, (naar men zegt door een hevigen rukwind) waardoor zij terzijde sprongen met het gevolg dat daar door de wagen van den dijk afkantelde. De paarden sloegen toen op hol maar wer den dicht bij het dorp gevat. De knecht kwam gelukkig met den schrik vrij, doch de wugen lag grootendeels aan stukken langs den dijk. Heinkenszand. Woensdagavond zijn verschillende boomen, door den storm ont worteld, waaronder een pereboom bij P. Rijk, die naar het zdggen der oudste be woners dezer gemeente, meer dan een eeuw oud moet zijn. Zoo is nu de verkwikkelijke schaduw, de geliefkoosde plaats, waar zoo menige reiziger zich des zomers met eenige ver- versching heeft vergenoegd, weggenomen. Een gegageerd onderofficier van het Indische leger te Amsterdamr heelt dezer dagen zijn kostvrouw op geuieene wyze opgelicht. Onder voorgeven, dat hij bij het spoedig te verwachten overlijden van een tante te Leiden een flinke erieni» zou ontvangen, wist hij van de vrouw geld te leenen. De vrouw had geen kwaad ver moeden, daar vóór een veertien dagen achtereenvolgens uit Leiden briefkaarten kwamen, vermeldende de ziekte en den toestand van de tante. Toen het telegram, vermeldende den dood, werd ontvangen, worden door de kostvrouw de reiskosten aan haar kostganger geleend, die met witte das en in het zwart gekleed te begraven ging. De erfgenaam kwam niet terug en het is gebleken, dat noch van een erfenis, noch van een tante sprake wua. Kamperland. By den landbouwer L. Wisse heeft zich een ongeval voorgedaan onder de paarden waarvan een viertal uit het 12 tal (en wel de beste) er het leven bij inschoten. Ofschoon genoemde landbou wer een geneeskundig onderzoek heeft laten instellen door de Veeartsen te Cortgene en den districts Veearts (standplaats Dordrecht) welke evenwel den aard der ziekte niet hebben knnnen ontdekken. Zoolra men gekonstateerd had dat de paarden niet wilden eten, vielen zij kort daarna neer en bezweken na slechts enkele pijnlijke uren. In de Martha-stichting, inrichting voor onverzorgde kinderen, te Alfen a d Rijn, zijn over 1894 ter verpleging opge nomen 42 jongens en 19 meisjes, overleden 3 jongens en 4 meisjes, en vertrokken 16 jongens en 8 meisjes. Op 1 Januari jl. waren in de inrichting 199 jongens en lo9 meisjes. Voor de inrichting werd met in begrip van f 12.830,90 nan giften en f1258.00 aan legaten, ontvangen f 44.553.40 en uit gegeven f 48,949.48, zoodat de jaarrekening sluit met een tekort van f 4396 08. Bij de lading van vee in een trein te Zwolle is gisteren een werkman door de locometief van een voorbijgaande trein gegrepen en gedood. Een kameraad die in den waggon was, had hein nog gewaar schuwd, doch de man die doof is, had het niet gehoord. Toen hij de deur openen wilde om in de waggon te klimmen en zich te bergen, bleek het te laat te zijn. In het Shearman moordprocos te Ja mestown, N. Y., is eene merkwaardihe ont dekking gedaan. Het portret van den moor denaar is ontdokt, naar beweerd wordt, in le oogen van zijn slachtoffer. Ds ambte naren bediscussieerdeu de dikwijls gedane bewering dat de gelijkenis van den moor denaar zoude te vinden zijn in de oogsn van het slachtoffer. Zij begaven zich naar de plaats waar het lijk werd bewaard en namen een portret van de oogen dor ver moorde vrouw. Het bericht meldt, dat in een der oogappels werkeljjk de beeltenis gevonden is van den lichaamsvorm van een grooten man, dragende een lange overjas. De beeltenis van het aangezicht was echter niet aanwezig. De oogen zijn uit hunne kassen genomen en zullen in den loop van het proces meer nauwkeurig worden onder zocht. Vijf-en-twintig jaren cerloofd. Een paar te Borlljn, in het Oostelijk gedeelte Ier stad, vierde dezer dagen zijn zilveren ver lovingsfeest. Hun engagement kwam in Januari 1870 tot stand, maar een erftante van het meisje had er zooveel op tegen, dat zij dreigde haar nicht te zullen onterven, wanneer deze met haar uitverkorene huwde. Het huwelijk moest dus uitgesteld worden maar de jongelui bleven elkaar trouw en wachtten geduldig tot tante dood zou zijn. Tante bleek echter nogal taai, want zij is eerst in het afgeloopen jaar gestorven. Nu staat het huwelijk niets meer in den weg en het zal ook gesloten worden maar men wil, voor de curiositeit, eerst de 25-jarige verloving vieren. De bemanning van het stoomschip „Oranje Nassau" is, op de heenreis naar West-lndic, aan een groot gevaar ontsnapt. Een van de bemanning, lijdende aan malaria, had zich toegang weten te verschaffen tot het zoogenoemde „Mailhok". Dit is ge woonlijk de bergplaats voor buskruit enz., dat wordt overgebracht en de lijder had daar alle mogelijke voorbereidende maat regelen genomen om brand te veroorzaken, die gelukkig niet tot litvoering kwamen. Daarna sneed de lijder zich met een scheer mes over de handen, zoodat men hem onder bewaking „gchteruit" moest brengen. Na het gebruik van soep zijn in een dorp nabij Birmingham ongeveer 80 per sonen volwassenen en kinderen, onder ver schijnselen van vergiftiging ziek geworden. De soep werd namelijk in het gasthuis ge kookt en bestond uit erwten, groenten en een groot stuk gezouten vleesch. De huishoudster eu zeven personen van het personeel bevinden zich onder de zie ken waarvan verscheidene nog niet bniten gevaar zijn. De oorsprong van de vergif tiging heeft men, ondanks een ernstig on derzoek, nog niet kunnen ontdekken. De berichten over de werkstaking te Brooklyn luiden niet zeer gerust stellend. De politie schijnt zeer voel „sym pathie" mot de werkstakers te hebben, en dientengevolge was men verplicht aan te kondigen dat ieder die zijn plicht niet doet ontslagen zal worden. Wanneer de troepen tot charges overgaan, dan gooit het gepeupel hun Spaansche peper in de oogen. Eene menigte leegloopende gauw dieven komen thans naar Brooklyn, aan gelokt door de ongeregeldheden. De bur gerij is bezig zich te wapenen om zich eventueel zelf te kunnen verdedigen. De Perzische stad Kushan is door een aardbeving verwoest. De eerste aardbeving waarvan deze stad zoo te lijden heeft ge had, had plaats op 27 November 1893. Daarbij zijn toen meer dan 14000menschen of een derde deel der bevolking, om bet leven gekomen. Kushan werd omstreeks het jaar 800 gebouwd door Zobeïde, de vrouw van den bekenden kalief van Bagdad Haroen al Rashid. Zij ligt in de provincie Irac-Adjemiï 152 kilometer ten Noord-Westen van Ispa han de stad is het centrum geworden van de industrie bekend zijn <lö fabrieken van chales, degen e* damascener klingen. hutten verantwoordelijkheid der redactie. (tSlskkeu worden iu geea geval teruggehouden). Mijnheer de Redacteur Ik verzoek u een plaatsje in uw blad, ter beantwoording vau het schrijven van „Criticus", voorkomende in de Ooesche Courant van 11. Donderdag. Criticus, en, zooals hij zegt, velen met liera, heeft geërgerd de bekendmaking met bekkenslag van het optreden van den ge wezen R. Katk. priester in de Ned. Herv. kerk. Wat heeft hierin „Criticus" geërgerd De wijze van bekendmaking, of het optreden zelveDe bekkenslag moge een minder ge bruikelijke weg zijn voor dergelijke mededee- li»gen,maar ik zie niet in dat daarin meer er gerlijks gelegen is daii in een advertentie. Inderdaad, wie daarover zich ergert zoekt wel spy kers op laag water. Bovendien was eerst des morg. ns, ongeveer 10 uur, bekend dat dr. B. zou oplreden, en was dus bekken slag de éénige manier om dit zoo algemeen mogelijk bekend te maken. Ik zeg zoo algemeen mogelijkwant nog zijn er velen geweest die van de zaak onkundig bleven, zooals o. a. de redactie vau de 'Zeeuw. Is het echter tegen het optreden zelve dat Criticus zijn „Wee hem, door wien de ergernis komt"! uitspreekt, dan zeggen wy Wee onzer, zoo wij uit menschenvrees niet voor onze overtuiging, ook in het pu bliek, dorsten uitkomen! Wee ouzer, zoo wij ons niet dorsten verheugen over, en niet dorsten roemen in den triuinf van het Evangelie van Christus, uit vrees voor het misnoegen van on- en bijgeloofMaar bovenal, wee hem die over deze dingen begint met twistgeschrijf, want door hem komt de ergernis. Maar gij, Criticus, die zoo bang zijt voor ergernis, waarom hebt gij uw „Wee!" niet doen hooren toen in het afgeloopen jaar tweemaal aan buitenlanders werd toegestaan den Zondag te ontheiligen met muziek-en zanguitvoeringen, tot ergernis van een groot gedeelte onzer burgerij Maar dat kwam er minder op aan, niet waar? Daaraan namen liberalen en katholieken geen aan stoot; dat diende voor hun genot, en dan is het principe van anderen van minder belang. Ook over de jongelingsvereenigi ng meent Criticus iets te moeten zeggen. Eeu eerste vereischte voor een goede critiek is dat zij grondig kent datgene dat zij beoordeelt. Maar met dezen criticus is dat auders. Hij „wil zelfs niet onderzosken of de „band der jongelingsvereenigingen alhier „nog bestaat als in den tijd toen Ds. v. „G. hior stond", maar hij deelt mede „ge huchten van tweedracht, die hem ter oore „zijn gekomen". Geruchten Uit welken koker komen die Langs hoeveel personen zijn zij tot hem gekomen, door eiken ver teller gewijzigd, door eiken hoorder anders opgevat, totdat zij eindelijk onkenbaar ge worden zijn? Deze geruchten na zijn niet onkenbaar, maar geheel en al onwaar. Met de jongelingsvereenigingen, waar- tusschen ten tijde van Ds. v. G. zulk een band bestond, bedoelt Criticus zeker de jongelingsvereeniging (enkelvoud), samen gesmolten uit die der drie Protes*antsche gezindten. Die vereeniging bestaat nog, juist zooals ten tijde van Ds. v. G., en de harmonie in die vereeniging is uitstekend. Wij nemen hier de gelegenheid waar om den wensch en ook het vaste vertrouwen uit te spreken dat het nu en nimmer aan liberale en katholieke twiststokers moge gelukken door hnn spreken en schrijven dien vasten band te verbreken die én in de Jongelingsvereeniging, én in allo andere opzichten de aanhangers der verschillende gezindten verbindt. De vijanden der Chris telijke historische partij kennen de spreuk: „Verdeel en heersch", en daarom richten zij bij voorkeur hun scherpe tongen en pennen op den band die ons te samen snoert. Aan het slot van zijn philippica zegt Criticus„Hot zijn juist die toestanden die medewerken om den mensch van de kerk en het kerkelijke af te trekken." Op deze woorden, die den indrnk maken als waren zij een poging om de schuld van eigen ongeloof op anderen te werpen, wil len wij alleen antwoorden dat iemand die zich hierdoor van de kerk laat aftrekken, nooit met hechte banden aan haar gehecht is geweest. „Spreken is zilver", zegt Criticus o. a. maar niet alle spreken is zilver; er is óók een spreken waar terecht het woord op past „Wee hem door wien de ergernis komt!" N. Schreiende nood in den Zuid-Oosthook van Friesland. Geachte Redactie Osa advertentiekosten te mijden, willen wij op deze wijze van uw blad gebruik maken en mededeelen dat aanvankelijk onze roepstem niet te vergeefs is geweest Trouwens dit wisten wij wel. Vele vrienden en vriendinnen uit Goes, Middelburg, Vlissingon, Kruiningen, We- meldinge en Nieuwdorp zonden ons goe deren en reeds menige gift werd ons toe gezonden zelfs een van f 10 nit Middelburg en f 25 uit Nieuwdorp wier namen wij niet mogen bekend makon. Heden werden er |reeds vier balen inge pakt en verzonden. Wie nog iets heeft houde liet niet terug, meenende er zal genoeg zijn, integendeel, de nood is hoog. Laat het Zuiden zich opmaken om te zor gen voor die ongelukkigen in het Noorden, Koeiengeslacht. Paardengeslacht. De Nieuwe F rov. - Groninger schrijft Ofschoon we veronderstellen, dat onze lezers allen het een en ander van koeien en paarden zullen weten, vertrouwen wij, dat ze hot onderstaan le toch do noolige aan dacht wel zullen willen schenken om met een enkelen oogopslag de belangrijkste anato- inisehe en physiologischo verschillen op te merken, die er tussehen onze twee groote geslachten van huisdieren bestaan. Koe. Faard. Wijder Gespleten hoef. Met horens. Zonder manen. Een bosje lange haren aan hot eind van den langen staart. Krabt met de voorpooten bij drift. Pakt het voedsel aan met de tong. Weinig beweeglijke lippen. Heeft goen snijtandon in de bovenkaak. Buigt eerst de voorpooten als ze gaat liggen. Rioht zich bij het opstaan op de achter- pooten het eerst op. Korte bek geene openo rnimte tusschan de snijtanden en de kiezen. Vier magen. Herkauwt haar voedsel. Nauw darmkanaalongeveer 40 meter lang. Heeft een galblaas. Kan braken (voedsel in den bek terug). Kan door den bek ademhalen. Opent dan bek als ze vermoeid is. Yerdedigtzich door met de horens te stooten. Loeit of brult. Zweet nooit. Heeft geen wratten aan den binnenkant der achterpooten. Bijt nooit. Tong als een rasp (ruw op 't gevoel). Kop kort en breed. Ooren aan de zij van den kop. Ooren breed, neerhangend eu w.inig beweegbaar. Slaapt met de beide oorenindenzelfden stand. Gaat liggen om te slapen. Eet eu legt zich neêr om te herkauwen. Rechte schouders. Ledematen gevormd om kracht te ont wikkelen. Leeft van 12 tot 15 jaar. Misschien zon dit lijstje nog wel met eenige kenmerken to vermeerderen zijn b. v. over do ontwikkeling van don uier, do samenstelling vu:i de uiclk, de meerdere of leerzaamheid enz. enz. Niet gespleten hoef. Zonder horens. Fladderende manen. Korte staart bedekt met lange haren. Stampt met de voorpooten bij honger of ongeduld. Pakt hot voedsel aan met de lippen. Zeer beweeglijke lippen. Heeft snijtanden in onder- en bovenkaak. Buigt eerst een achterpoot als het gaat liggen. Richt zich bij het opstaan op de voor pooten het eerst op. Lange bek; groote opene ruimte tussehen de snijtanden en de kiezen. Eén maag. Herkauwt zijn voedsel niet. darmkanaalongeveer 20 meter. Heeft geene galblaas. Kan niet braken. Kan niet door den bek ademhalen. Heeft nooit den bek open tengevolge van vermoeidheid. Verdedigt zich door slaan en schoppen. Hinnikt of snuift. Zweet licht. Heeft ovale en harde wratten aan den bin nenkant derachterpooten. Bijt soms by het vechten. Tong zacht op het gevoel. Kop lang eu smal. Ooren boven op den kop. Ooren smal en recht, gaat liggen als het boos is. Slaapt met een oor vooruitliggende. Slaapt dikwijls staando. Herkauwt niet, eet weinig en vaak. Afhangende schouders. Ledematen ontwikkeld om te draven. Leeft van 25 tot 30 jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2