Ingezonden Stukken. het geschveeuw het heftigst is, altijd, natuurlijk, onder protest Ons heeft het nieer verbaasd, dat een man als Périer gekomen dan dat hij wegge gaan is. Wat wij in ons vorig hoofdartikel schre ven met het oog op den geldnood der ge meenten, dient aangevuld te worden met wat wij in De Boodschapper vonden lo. Het Rijk heeft een onzinnig gemeen- tebeheer uitgedacht, dat voor alle gemeen ten geldtzoodat Amsterdam en Urk op dezelfde omslachtige wijze worpen beheerd. 2o. Het Kijk heeft bij het zoeken van bronnen van inkomsten voor de gemeente administratie in de eerste en voornaamste zoo niet eenige plaats, gedacht aan de ste den belasting op tooneelvertooningen, hef fingen van marktgelden, exploitatie van ge meentelijke gasfabrieken en-hier vooral komt het uit de bevoegdheid tot het heffen van 40 opcenten op het gebouwd en van slechts tien opcenten op het onge bouwd. Deze laatste bepaling der gemeen tewet ia doodend voor tal van gemeenten, die een groote uitgestrektheid hebben met slechts weinig woningen waardoor de 40 opcenten op het gebouwde al heel weinig opbrengen. De steden daarentegen ontvan gen een aanzienlijke som uit die 40 op centen zoodat het niet zeldzaam is, dat een provinciale hoofdstad meer ontvangt uit de opcenten uit de grondbelastingen dan zes of meer plattelands-gemeenten ge zamenlijk, die ieder voor zichzelve uitge strekter zijn dan de hoofdstad. 3o. Het Rijk of laten we hier liever zeggen het liberalisme heeft tot heden nog niet één ernstige poging aangewend om de uitwonende eigenaren te doen deelen in de lasten der gemeenten, waarin hun gronden liggen. De wets-ontwerpen van de Minis ters Lohiuan en Godin de Beaufort, die zoo ze tot stand waren gekomen aan Op- sterland en Weststellingwerf een voordeel van f12,000 f 11,000 zouden hebben ge geven, werden door de heeren Van Hou ten c. s. bestreden en verdacht gemaakt. 4o. Het Rijk heeftin 1865 de gemeente- aöcijnzen afgeschaft, maar verzuimd om een behoorlijke vergoeding daarvoor in de plaats te geven. De gemeenten kregen het *U V(tn het personeelzoodat toppunt van wanbeheerwelvarende gemeenten zoo veel ontvingen dat het niet eens noodig was om er hoofdelijken omslag te heffen, terwijl arme gemeenten zeer weinig ver kregen, zoo weinig dat een hoofdelijke om slag van 10 tot 13 percent op het inko men moest worden geheven. Een fraaie toestand in welvarende gemeenten, waar dë ingezetenen best konden betalen, geen hoofdelijken omslag; en in arme gemoen- ten, waar de menschen niets kunnen bij zetten, een drukkende gemeentebelasting. 5o. Het Rijk heeft in 1878, zonder reke ning te houden met de financiën, een school wet gedecreteerd, die zeer zware lasten vooral op de arme gemeenten legde. Men denke slechts aan de schoolpaleizeu, waar onder nog veel gemeenten zuchten. Rijke en arme, groote en kleine gemeenten werden datirbij weder over éen kam geschoren. Onderstaand ingezonden stuk vodden wij in de Goesche Crt., van jl. Donderdag. Aan de Redactie der Goesche Courant. Mijne heeren Naar aanleiding uwer philippica aan het adres van de Zeeuw over welke ik niet de bedoeling heb mij uit te laten in zake de feuilletons der bladen, neem ik, als getrouw lezer van uw blad, de vrij heid u beleefdelijk te doen opmerken dat het feuilleton in de Zeeuw„Uros", ver taald door J: M. De J., m. i. niet zoo dotrr u zou gebrandmerkt geworden zijn, indien u de herkomst daarvan ware bekend geweest. Het zij mij dan vergund u er op ter'wijzen dat bedoeld stuk „Uros" voor komt' in den' jaargang 1887 van het be kende Duitsehe tijdschrift Jugendbliitter, onder redactie van den beroemden dr. G. Weitbrecht, een streng man op het gebied der belletriewiens tijdschrift dan ook een model mag heeten, en ook in Neder land is bij achtenswaardige firma's veel uitgegeven, dat onder het schild van Wei tb recht het eerst verscheen. Het gezag van zulk een redacteur is, m. i., nog niet kwaad, om zich daardoor te laten leiden bij de keuze van een te vertalen no velle Bovendien, M. de R.bij het aanleggen van zulk een maatstaf, het zij mij be- schoidenlijk vergund, dit op te merken z ii er van de belletrie, moreele of speciaal christelijke, niet veel overblijven. Doch zoolang onze ernstigste en bekwaamste moralisten niet aarzelen het afschrikwek kende der zonde en de noodlottige gevol gen van het kwaad te doen uitkomen in de door hen gekozen figuren, zoolang zal zeker het lezen niet schaden. Waar ech ter liet kwade geïdealiseerd en uitgeplozen wordt, gelijk in zoo menige ook Neder- landsche pennevrucht geschiedt, dan is er groot gevaar. En zulke novellen, het zij zoo fijn. als van Anna Eoore, het zij zoo Satanisch-mooi als van (lijriel Buijsse of Heijermans, zijn noodlottig; zij zijn als lijm zij kleven aan hart en verbeeldingmen raakt ze niet kwijt. Maar zoo was „Uros" niet, M. d. R., enz. Q. N. De redactie van De Goesclie Crt. ont wijkt in haar onderschrift de quaestie, ten zij de inzender haar beter gevat heeft dan zij. Wij lazen met genoegen zijit pro test tegen de gevolgtrekking dat, zoo wij waarschuwen tegen de strekking der heden- daagsche romanlectuur, wij dan ook Uros ja zelfs den Bijbel onzen jongens niet zouden in handen mogen geven. 23 Jan. '95. Dr. Kuyper heeft de zitting der tweede kamer gisteren en heden weder bijgewoond. Goes. Dinsdag vergaderde de afdeeling van het Rnndveestamboek. Er werd ge protesteerd tegen de benoeming, het vorige jaar geschied, van een lid der keuringscom missie die geen lid der vereeniging was. De voorzitter de heer E. v. d. Bosch merkte hiertegen op dat het reglement zulk eene benoeming niet verbiedt, maar dat deleden ia dezen vrij zijnjal of niet den meest geschikte aan te wijzen. Ook werd afgekeurd dat ook niet-leden stieren kunnen aanwijzen. De voorzitter antwoordde hierop dat, zoo zij bekroond worden, de bekroonde verplicht wordt lid te worden. Volgens het nieuwe reglement kunnen nu dieren van verschillenden leeftijd aangeboden worden. Daarna werden vier dubbeltallen opge maakt om die ter benoeming van vier leden aan het bestuur voor te dragen. Door de regeering wordt als deskundige toegevoegd de heer Zegers. Als no. 1 van genoemde dubbeltallen werden aangewezen de heeren C. Zuidweg, M. de Bokx, G. de Jager en J. de Geus; als no. 2 de heeren J. Blok, J. Elenbaas, C. M. Nijsten en J. Oele Hzn. De keuringen, op verzoek vervroegd, werden voorloopig vastgesteld voor Goes op 19 Febr. en voor 's Heerenhoek op 20 Febr. a. s. Examens voor stuurlieden. De rijks commissie voor de examen» ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, overeenkomstig het bij kon. besluit vau 17 Juni 1891 vastgestelde reglement voor de examens met aanvang van 12 Februari, te 9l/s uur zitting te houden op het Raadhuis te 's Gravenhage. In de aanvraag om toegelaten te worden welke den voorzitter (den heer J. H. P. E. Knipliorst te 's Gravenhage) vóór 5 Februari portvrij moet hebben bereikt, zal de can- didaat, onder toezending van eenig authen tiek geboortebewijs, tevens te kennen moe ten geven voor welke vaartgroote of kleine, voor welk diplomazeil of stoom, en voor welken rang hij verlangt geëxa mineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog een aanvullings-examon wenschen af te leggen, dan zal hij ook dit moeten vermelden. Men zie verder de Staatscourant van 22 Januari. De bus bestemd vooa de aangiften in de vermogensbelasting, te Sas van Gent, is opgeheven. Kerknieuws. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Groningen door ds. F. G. Lagers te 's Hertogenbosch. School nieuw s. Goes. De heer P. A. v. Bloppoel is benoemd tot lsten onderwijzer van een bijzondere neutrale school te Breda. De examens ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1895 zullen aanvangen op 18 Eebruari e. k. de eommissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden voer De nuttige handwerken te Breda. 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Groningen Benoemd zijn tot voorzitters: te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, te 's Gravenhage J. C. Fabius, te Utrecht A. J. Nijland. imiiiYszA K i:\. Kantongerecht te Goes. Strafzitting 22 Januari 1895. 1 Jacht wet. J. D. Jzn. te Goes tot 2 maal f 2 subs 2 maal 2 d. h., met verbeurd verklaring niet in beslag genomen welie met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 subs 1 dag hechtenis. J. J. B. te Waarde tot f 5 b. s. 3 d. h., A. Z., te Borssele tot f 3 b. s. 3 d. h., J. W. te Driewegen tot f 0,50 b. s. 1 d. h., met verbeurd verklaring niet in beslag genomen haas, bevel tot uitleve ring of te betalen f 0,25 s. 1 d. h., L. v. D. Gz., te Nieuwedorp f 3 b. s. 3d. h., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrik met bevel tot vernieling. Over treding reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. J. M., C. G. Jzn., W. P. D. Jzn., M. M, Jdt., J. v. M. Jzn., en J. C. Pdt. allen te Yer- seke ieder tot f 1 b. s. ld. h., J. de K., Jzn., te Kruiningen, F. de D., C. O. C. Rzn., beiden te Yerseke ieder tot f 2 s. 2 d. h., J. C. M. Azn., P. A. M. Pzn. J. L. Ezn., allen te Ossendrecht ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., met bevel tot vernieling der in beslag genomen vischtuigen met bevel tot teruggave der in beslag genomen kousen, schoenen en broek, aan de be klaagde P. A. M. Pzn. en de opbrengst van de in beslag genomen visch ad. f 0.20 aan de beklaagden. J. W. te Kruiningen f 3 b. s. 3 d. k., B. W. Jzn., en J. de R., beiden te Kruiuingen ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., Polderreglemeiit van Zeeland. J, v. d. B., te Wemeldinge f2 b. s. 2d. h., overtreding gemeënte verordening van Goes, W. H., J. D. Pzn., D. V., te Goes en C. S., te Wemeldinge ieder tot fl b. s. 1 d. h., id. van Krabbendijke. J. v. L, te Krabbendijke f 1 b. s. ld. h., id. van Wolphaartsdijk. C. S. te Heinkenszand tot f 3 b. s. 3 d. h., id. van Yerseke. J. D., en C. v. d. P. beiden te Yerseke ieder tot f 1 b. s. 1 d. h., A. v. d. B., te Yerseke f 3 b. 8. 3 d. li., Strooperij. H. L. te Colijnsplaat tot f 1 b. s. 1 d. h., met bevel tot teruggave van het in beslag ge nomen hout van D. d. L. te Colijnsplaat. Straatschenderij. C. d. L., te Kamperland f2 b. s. 2 d. h., D. P. van H, A. v. H., J. M. T., en W. B., allen te Goes tot f 15 b. s. 3 d. h., en F. C. te Goes tot 2 maal f 15 b. s. 2 maal 3 d. h., M. P. M. Jdt., te Hans weert tot f 1 b. s. 1 d. h., Nach telijk burengerucht. J. B., te Hoedekens- kerke, H. F. S., en P. v. d. W., beiden te Yerseke ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. In staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde verstoren en straatschen derij, J. v. d. W., Pzn. 15 j. te Wemel dinge tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h., dronkenschap bij 2de herhaling en spoor- wegwetovertredieg- J. P. K., te Nieuw- dorp, tot f3 b. s. 3 d. h., en 3 d. prine h., In staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren, gepleegd binnen een jaar nadat eene veroordeeling wegens openbare dronkenschap onherroepe lijk was geworden. M. S. te Heinkenszand f5 b. s. 3 d. h.dronkenschap B. N. te Kloetinge tot f 1 b. s. ld. h., T. M. Nz., te Wemeldinge, W. d. P. en A. F. te Goes ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., J. V., te Hein kenszand tot f 3 b. s. 2 d. h., Dronken- scnap bij 2de herhaling J. d. W. zonder bekende woonplaats A. v. S. te Yerseke en H. S tc Wolphaartsdijk ieder 3 dagen prine. h., Vrijgesproken. J. v. d. B., te Kamper land beklaagd van overtreding betreffende de veldpolitie. (ieiueugile Berichten. Hansweert. Het reeds gemelde tjalk schip Popkjen Steenbergen, schipper P. Wetseme, heeft, na afgelegde scheepsver- klaring, heden morgen de reis naar de bestemming vervolgd. Het restant der nog inhebbende lading bedraagt ongeveer 40.000 KG. ongemalen krijt, (MC). Poortvliet. De gezinnen, die bij ge legenheid van de doorbraak te Strijen op 30 December 1.1. hün intrek in de gemeen teschool hadden genomen, hebben op twee na dit gebouw verlaten en een onderkomen bij andere menschen gevonden. De school is nu sedert Maandag weer begonnen, het gedeelte der leerlingen, dat in het nog be woonde lokaal thuis behoort ontvangt on derwijs in de consistoriekamer der Herv. Kerk. ------ pm «-« 's Gravenpolder. Dinsdagavond trad in de Ned. Herv. kerk alhier op, dhr. J. Donner uit Goes, om te spreken in het belang der Chr. Militaire tehuizen. Na vooraf door Ds. Krouwel te zijn ingeleid, bepaalde dhr. D., het vrij talrij k opgekomen publiek, naar aanleiding van Richteren 6, bij hetgeen de He^re kan en wil doen, aan hen die zich opmaken, om in Zijn kracht iets goeds te zoeken voor een schuldig volk en hen wil helpen ter bestrijding van den vijand, al hebben zij, even als Gideon, daartoe in zichzelve geen kracht. Ook de oprichters der Mil. Teh. gevoelen hunne afhankelijkheid van den Heere, en hebben behoefte aan het gebed van allen die den Naam en de Zaak des Heeren lief hebben. Spr. wekte daartoe de hoorders krach tig op, om de militairen, de zonen onzes volks, en ook hen die de geestelijke en eeuwige belangen van den soldaat wenschen te behartigen, te gedenken in den gebede. En, bij het gebed, eene gave der liefde. Spr. wees, na de inrichting en werkzaam heid der Mil. Teh. te hebben meegedeeld, ook op den zegen dien deze inrichtingen reeds op hun arbeid mochten aanschouwen. Menig jongeling die op verkeerde wegen was verdwaald, werd hier liefderijk terecht gebracht, menig ander bleef door den arbeid der tehuizen, onder Gods zegen, voor het, helaaszoo algemeen losbandig leven onzer soldaten bewaard. De verg. door Ds. Krouwel met gebed geopend, werd door den spr. met dank zegging gesloten. Na afloop der verg. kwamen op verzoek van dhr. D. tot de aanwezigen eenige vrien den en vriendinnen bijeen welke zich ver bonden jaarlijks eene gift te schenken voor de Militaire Tehuizen. Het getal dat zich hiertoe heeft opge geven bedraagt ruim veertig. Grljpskerke. Dhr. J. de Witte heeft ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. De burgerij van Deventer bracht den 16den dezer hare hulde aan den ge wezen veldprediker bij de Lombok-expe ditie, ds. Rogge. Het geschiedde in de volle zaal van den Schouwburg. De heer Rogge en zijn echtgenoote traden binnen onder de tonen der Volksliederen. Daarna sprak de president der commissie voor de recep tie den heer Rogge toe en bood hem na mens de burgerij een gouden medalje aan, ter eener zijde versierd met het stadswapen met de Keizerskroon, ter andere het op schrift De venters burgerij aan ds. C. Rogge, veldpr d leer, Lombok-expeditie." De heer Rogge dankte, diep geroerd, voor dit blijk van hulde. Na deze plechtigheid werden verschil lende feestnummers gespeeld en nationale lieleren gezongen. Ook zeldzaamZekere H. Jansen te Bavel plukte Zaterdag, 19 Januari jl., twee rijpe appels van een boom in zijn tuin. Zaterdagavond wist een 4-jarig doch tertje te Rotterdam, terwyl de moeder op de gang aan het werken was, een doosje lucifers machtig te worden, terwijl zij daarmede speelde, gingen de lucifers aan en zetten de kleederen van het kind plot seling in volle vlam. Op het hulpgeroep van een zusje, dat er bij tegenwoordig was, kwam een knecht uit de smederij, welke in het benedenhuis gevestigd is, toeloopen en in de mcening, dat er een hoop lorren in brand stond, goot de man een emmer water in de vlammen, die daar door uitdoofden. Ontzet van schrik trad de man een schrede terug, toen hij bemerkte wat er gebeurd was. Natuurlijk werd er terstond geneeskundige hulp ingeroepen, want de kleine leefde nog, doch had zulke brandwonden bekomen, dat het reeds des nachts overleed. Volgens het Centrum heeft Maandag avond te Amsterdam het navolgende plaats gehad. Tegen schemeravond stond een vischver- kooper aan de nieuwe Groenmarkt. Om zijn schelvisschen nog eens een flink mollig aanzien te geven, stak hij ze bij beurten het bekende blaaspijpje in de balgen en blies wat hij blazen Kon. Eenige voorbij gangers, die het vieze schouwspel gadesloe gen, maakten hem er op attent, dat door zijn tabaks- en jeneverasem de beestjes inwen dig volstrekt niet frisseher zouden worden. De man meende dat die lncht bij het koken van de visch er wel weer uitging en toch in geen geval werd opgegeten De edeldenkende meuschenvrienden de monstreerden op allerlei wijzen hun meer dere hygiënische kennis, maar het hielp niet. Er volgde een twist, waarbij de vischman al meer en meer opgewonden werd en zijn tegenstanders dreigde, hen met een opgeblazen schelvisch om de ooren te slaan. Vóórdat dit voornemen was uit gevoerd, hadden de hygiënisten den venter echter opgenomen en op zijn har gelegd, boven op de schelvisch. Ongelukkiger wijze dompelde daarop de kar, zoodat de man met zijn glibberig zoodje er af gleed en tot groot vermaak van de omstanders tus- schen zijn visschen lag te spartelen. De beesten moesten toen weer opnieuw worden opgeblazen. De daglooner W. Bunds te 2e Exloërmond (Groningen), wiens zoon op Lombok sneuvelde, heeft van den mi nister van oorlog bericht ontvangen, dat hem eene jaarlij ksche toelage van f 50 is toegestaan. Verrassende uitwerking van het licht op dieren. Zes muilezels, die vier jaar lang de karren in een kolenmijn getrokken hadden, werden onlangs in het daglicht gebracht. In al dien tijd hadden ze geen sterker licht gezien dan de veiligheids lampen van de mijnwerkers. De verbaasde muilezels knepen hunne oogen dicht, om den lichtstroom af te sluiten, en hielden ze stijf dicht, terwijl zij naar de weide op een mijl afstands gebracht waren en daar losgelaten werden. Daar stonden zij te beven, alsof ze bang waren dat hun iets overkomen zou. Na een poos deden zij hunne oogen half open en keken ver baasd rond. Toen zij aan het zonlicht gewend waren geworden, hieven zij den kop op. Tegen zonsondergang begonnen zij alle vier vroolijk te balken. Nadat die muziek een kwartier geduurd had begonnen zij achteruit te slaan, te springen, als tollen te draaien en zich in het gras heen en weer te rollen alsof ze dol geworden wa ren. De zon en de zuivere lucht waren voor hen meer dan voeder, en alles, wat voor hen neergezet werd, weigerden zij te eten. Ï5en boer te Jassy (Roemenië) wilde een varken slachten. Volgens zijn aard be gon het dier, toen het aan de operatie zou worden onderworpen, hard te schreeuwen, waarop eenige groote varkens nit de buurt kwamen aanloopen, den boer tegen den grond liepenen hem letterlijk in stukken scheurden. Een goed antwoord. Jean Barbeville, een Fransch protestant, stond ten tijde eener geloofsvervolging voor den geestelijken rechter. Nadat hij zich verdedigd had, zeide de rechter tot hem „Gij zijt immers metselaar van beroep Wat zoudt gij dus van den Bijbel weten Zwijg over die zaken, want gij zijt slechts ee« ezel t" Daarop antwoordde Barbeville „Hebt gij dan nooit in Rum. 22 gelezen dat God den mond van een ezel opende, toen Bileam het volk Gods wilde vloe ken Boodschapper. De toestand der werkstaking van het tramway-personeel te Brooklyn wordt ern stiger. De stakers vielen eenige rijtuigen aan en vernielden deze, terwijl er ver scheidene botsingen plaats hadden tusschen de stakers en de militairen. Een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen ge raakten daarbij onder den voet, eenigen werden door de bajonetten gewond, terwijl ook verscheiden militairen gewond werden. De toegangen tot de stallen werden met kanonnen beschermd. De bevolking is op de hand der stakers, aan wie zij geld en levensmiddelen uitdeelt. Des avonds viel de menigte weer een rijtuig aan, waarop een detachement militairen vuur gaf. Het aantal dooden en gekwetsten is niet bekend. De ex-kapitein Dreyfus heeft Donder dag di gevangenis vedaten. Des avonds werd hij met de handboeien aan, door twee gendarmes met een gevangenwagen over gebracht naar het station en in den wag gon, speciaal bestemd voor de naar het bagno vertrekkenden, geplaatst. Vrijdag is hij van het spoorwegstation te la Rochelle overgebracht naar de boot, die naar het eiland Ré vertrok. Dit overbrengen is echter met groote moeilijkheden gepaard gegaan. Des mid dags om 1 ure was Dreyfus aan het station van la Roebelle aangekomen. Een buiten ge woon talrijke menigte was in den omtrek van het station op het vernemen van dit nieuws te zamen geloopen, zoodat men, voor incidenten beducht, om half zeven des avonds nog met den gevangene niet het station had durven verlaten. Toen besloot men echter een poging te wagen en langs een grooten omweg werd de tocht naar de haven aanvaard. Ongelukkiglijk slaagde men er niet in, onopgemerkt door te sluipen en het escorte was verplicht met den ge vangene op hun Bchreden terug te keeren. In de wachtkamer deed J het publiek een aanval op Dreyfus onder den kreetGooit hem in het water, dood aan den verrader 1 en ondanks de bescherming der talrjjke politieambtenaren, werd Dreyfus duchtig met stokken en vuisten geslagen. Eerst na bovenmenschelijke pogingen, kon men Dreyfus met behulp »van een omnibus, waarin de ruiten door steenworpen werden verbrijzeld, zonder verdere incidenten aan boord krijgen van een klein stoombootje, dat onmiddelijk naar het eiland Ré koers zette waar zij om half 10 des avonds aankwam. PLATTE, CHARLES MIX Co.. ZUID-DACOTA, 23 Dec. 1894. Mijnheer de Redacteur Ik wil u het een en ander mededeelen, omtrent de wetten welke wij hier hebben. In Zuid-Dacota is de verkoop van sterke drank verboden. Toen die wet nog niet bestond, moest men hier 700 dollars ba talen voor een patent, om sterke drank te mogen verkoopen, hieronder begrepen bier, wijn en dergelijke dranken. Drie zulke patenten werden hier toen uitgageven. 700 dollar, dat is 1750 gnlden, en daarvan moest, naar ik meen, steeds een 1/4 vooruitbetaald worden. In Nederland wordt, meen ik gelezen te hebben, jaarlijks ongeveer 80 millioen gulden aan sterke drank verkwist. En re ken nu de noodlottige gevolgen van dit drankgebruik ook maar op minstens 80 millioen gulden. Want als ik de rechtza ken in uw blad lees, dan treft het mij, in hoeveel gevallen de drankduivel de hoofdoorzaak is van vele vergrijpen. Als Nederland als overgang nu eerst maar eens een voorbeeld nam aan de Wet van Zuid-Dacota, zooals wy die hier vroe ger hadden en waarvoor nu een algeheele verbodswet ia de plaats getreden is. Ik bedoel, als de Nederlandsche drankwet eens bepaalde, dat geen „vergunning" zou worden verleend beneden een belasting van f 1000 in de dorpen en kleinere plaat sen en van f 2000 in de groote steden, zou het drankgebruik daar niet zeer door worden beperkt, tot nut van heel de maat schappij Het is my ten eenenmale onbekend, dat hier ooit het een of ander misdrijl of on geluk heeft plaats gehad, waarvan de oorzaak moest worden gezocht bij de sterke drank. Wat we hier verder hebben Een zware belasting op tabak en sigaren. We rekenen hier zoo een mensch kan heel wel buiten sterke drank en ook heel wel buiten tabak en sigaren. Wie zich deze overtolligheden, die tot niets nut» leiden, toeh wil aanschaffen, moet er maar goed voor betalen ook. Een slechte sigaar kost hier 12t/, cent Nederlandsch een pond dragelijke tabak twee gulden het pondvoor een arbeider dus niet om aan te komen. Zijden en alle fijne soorten kleeding- stoffen, gouden sieraden, edelgesteenten, in éen woord alle artikelen van weelde wor den hier zwaar belast. In Zuid-Dakota komt ieder voorjaar een scnatter bij de menschen aan huis. Hij vraagtHoeveel land hebt ge in eigendom? Welke soort gebouwen staan daarop Hebt ge uw land omheind Hoeveel paarden hebt gij Koeveel koeien en ossen Hoe veel jong vee Hoeveel schapen Hoeveel varkens en hoe zwaar zijn die Welke landbouwmachines hebt gij en wat is de waarde er van? Welke weelde-artikelen hebt ge in huis, b.v. een piano, een orgel? Hoeveel kostbare sieraden van goud ofdia- mant? Hoeveel geld hebt gij op ïe.ite staan Hebt gij ook nog het een of ander, waar ik niet naar gevraagd heb, zoo ja wat hebt ge dan nog Nu wordt alles op waarde gesteld en van die som moet men 2, 3 a 4 pet. be talen, al naar het Countybestuur oordeelt. B.v. men heeft duizend dollar op rente staan, dan moet men daarvan 2 pet. aan de County betalen. Ik verkocht verleden voorjaar aan mijn zoon Hendrik voor 2700 dollar land. Dui zend dollar hield ik aan hem te goed en dat moest ik aangeven. Er moest nu van dezelfde waarde tweemaal belasting worden betaald, want ik moet belasting betalen voor 'tgeld en mijn zoon voor 'tland; al heeft hij er ook duizend dollar schuld op. Ik kochtdit voorjaar 40 acres schoollaud voor 13 dollar de acre. Ik betaalde een vierde en moest van de overblijvende drie vierde belasting betalen. Er wordt niet naar gevraagd, of men ook schuld heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2