L a n d b o u w. Gemengde Berichten. len in ontvangst komen nemen, uitgezon derd bij ziekte, geregeld bij den aanvang .van bet kwartaal per post een kwitantie- forihnlier, waarop zij onder overlegging bunner pensioenacte, bnn pensioen kunnen ontvangen bij den betaalmeester, indien zij wonen in diens standplaats en daar buiten bij den ontvanger der directe be lastingen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarde ds. J. van den Bergen te Varseveld. Evang. Lutb. Kerk. Groede. 20 Jan. '95. Heden namid dag nam Ds. Eregeres afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van 2 Cor. 13 13. Het Kerkgebouw was gebeel gevuld met belangstellenden. Ds. v. Melle van Sluis sprak den scheidenden leeraar toe, terwijl de gemeente hare wenscben uitte door bet zingen van Gez. 383 4 en 4404. Stelle de Heere Ds. Fregeres in O. Indië tot een zegen. Schooi nieuw s. Diploma A voor de zuivere toepassing van bet correspondentieschrift en vertrouwd heid met het systeem „Stolze-Wery" is verstrekt o. a. aan dhr. A. J. van den Bout te Zierikzee. Wissekerke. Benoemd tot hoofd der O. 1. school te Camperland de beer Heule te Dreischor en tot onderwijzer te Wisse kerke de beer Verbuist te lerseke. Middelburg. Heden Maandag verga derde in de Concertzaal onder voorzitter schap van den beer jhr. W. H. de Brnijn van Marie- en Meliskerke de afdeeliug Walcheren van de „Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zee land". Tegenwoordig ongeveer 70 leden. De Voorzitter spreekt oen kort openings woord in deze eerste vergadering van dit jaar, om alle aanwezigen en den landbouw een gelukkig jaar toe te wenscben. Iiij wijst op den kwijnenden toestand van den landbouw die alle jaren al meer achteruit gaatterwijl vooral in 1894 ten gevolge van den ongunstigen zomer en de gedrukte graanmarkt deze treurige toestand zich te treuriger doet gevoelen. Ook de veeteelt klaagt ondanks den gezonden staat van den veestapel, dewijl in het afgeloopen jaar de uitvoer belangrijk belemmerd werd. Licht punten in dezen toestand zijn de aanhou dende zorg van regeeringswege over dezen tak van bedrijf, toegezegd en getoond alsmede de poging ten vorigen jare be proefd om te komen tot de oprichting eener coöperatieve suikerfabiek. Wij mogen ver wachten als de financiëele quaes'ie geregeld wordt, dat deze zaak tot stand komt en den landbouwers ten goede komt; bij de weinige voorleelige resultaten van den graanbouw kan de bietenteelt meer loonend zijn en den landbouw op de been houden. Wat de afd. betreft, spreker herinnert aan de in '94 gehouden tentoonstelling en spreekt den wenscb uit dat de landbouwers uit deze weer mogen geleerd hebben te verbeteren wat aan den landbouwtoestand en de opvoeding van ons vee ontbreekt. Mogen de besprekingen die dit jaar in onze afdeelingsvergaderingen zullen gehou den worden, strekken tot onwikkeling van den bloei van den landbouw in dit gewest; door te trachten te behouden wat wij op dit oogenblik hebben. Na' lezing en goedkeuring der notulen en uitbrenging van het verslag der Hoofd bestuursvergadering deelt de voorzitter mede dat dé herkozen leden van het bestuur, voor zoover zij in een vorige vergadering niet tegenwoordig waren, hunne herbenoeming hebben' aangenomen, dat het nieuw geko zen lid dhr. Louwerse te St' Laurens we gens hoogen leeftijd voor zijne benoeming heeft bedankt en dat om dezelfde reden de heer Lenshoek van Zwake zijn betrek- king als bestuurslid heeft neergelegd. Een langdurig debat ontspon zich nu naar aanleiding van de vraaghoe te han delen met de som van f75 die voor de opleiding van een jongmensch in het hoef beslag, disponibel is, en waarvan de helft vrij kwam door gebruikmaking van het recht om die Bom niet voor landbouwlezingen te besteden. Het bestuur stelde aanvankelijk voor om per advertentie een jongmensch op te roepen die genegen mocht zijn den cursus voor hoefsmid te volgen en hem daartoe f 75 subsidie te verleenen. Voor 1 April moet kennis gegeven worden wie daarvan zal gebruik maken. Den cursus te volgen naar keuze te Brëda of Amersfoort. Uit een schrijven van de heeren Berg- huijs, gedipl. veearts te Serooskerke, en Bliek, hoefsmid alhier, welke brieven wor den voorgelezen, blijkt echter dat eerstge noemde heer theoretisch onderricht aan meer dere jongelui aanbiedt, terwijl laatstge noemde, hoefsmid, zijn smederij beschikbaar stelt tot het doen geven van practisch on derricht. Deze laatste omstandigheid doet den heer J. H. Snijders vragen of het niet wensche'ijk is om in de eerste plaats van deze dubbele aanbieding gebruik te maken. Hij is niet tegen het voorstel van het bestuur maar dan moet eerst blijken dat er geen meerdero jongelingen voor deze gunst wcnscheu in aanmerking te komen eerst moet beproefd worden allen die lust hebben te helpen, desnoods door er iets bij te leggen. Laten wij niet wachten op de hulp der regeering als wij zelf iets kunnen doen. Het is een gwak ian onzen tijd om al meer te steunen op de regeering. In sprekers jeugd was dit anders. Wij hebben nu een gediplomeerd hoefsmid op Walcheren, van wiens diensten wij moeten trachten te profiteeren, en die, uit erkentelijkheid voor den steun der af- deeling, daarbij geen te hooge geldelijke eischen zal dienen te stellen. De heer Voorbeijtel voelt veel voor het denkbeeld van den heer Snijders, maar hij meent dat wij op die wijze geen gediplo meerde hoefsmeden krijgen. Wij althans kunnen die diploma's niet uitreiken, de hoefscholen wel. De heer Snijders herneemt dat diploma's wel waarde hebben, doch in de eerste plaats moeten wij hebben, niet geexamineerde, maar practische hoefsmeden en zulks in het belang van den landbouw. De voorzitter releveert nog dat het bestuur tot het tegenwoordige voorstel gekomen is onder de teleurstelling dat de regeering in deze zaak niets deed, en het bestuur meende dat dan toch iets diende gedaan te worden. Gaat hij mee met 't denkbeeld Snij ders, dan moet hij toch vooraf iets meer weten omtrent de kosten, en dus over de uitvoerbaarheid van het denkbeeld, waar toe de heer Sanderse Sr. wordt uitgenoo- digd zijne gedachten te zeggen. De heer Sanderse wil hieraan gaarne voldaan. Hij is ook voor gediplomeerde smeden doch het diploma brengt de prac tische bekwaamheid niet aan. Van vele gediplomeerde jongelui kwamen bij de re gimenten klachten in dat zij in de burger praktijk niet voldeden. Dit komt hiervan daan dat vaak jongelui van den leeftijd van 17, 18 jaar werden aangenomen, die niet genoegzaam in het vak waren onder legd. Sprekers zoon was van zijn 13de tot zijn 21ste jaar onder sprekers leiding gevormd, wat hem veel voor gaf boven anderen, ook al denken dezen verkeerde lijk dat zij bekwamer zullen zijn als zij maar eeuige maanden bij den troep zijn ge weest. Nu worden de officieren voor het theoretisch onderricht aan deze jongens niet betaald, wat hen niet heel toeschiete lijk doet zijn. Sprekers zoon was al zes we ken bij den troep eer hij één les kreeg. Met do hoefsmeden is 't een ander geval, die geven hun practisch onderricht gaarne wijl hun voor eiken leerling f 40 boven hun tractement wordt uitbetaald. De Aprilcursus is ook niet voordeelig voor de jongelui. De troepen hebben dan dienst, en alles moet mee. De jongens zijn dan aan zichzelf overgelaten. Beter ware 'tin October zulk een cursus te openen, dan is er geen of weinig dienst en daardoor betere gelegenheid tot het geven van onderricht. Want er moet goed de hand aan gehouden worden. Nog merkt spr. op dat vele jongelui het onderricht begeeren, doch er niet toe kunnen komen van wege de kosten. Spreker betaalde indertijd voor zijn zoon f400, aan kost, inwoning, enz. Spreker zou't ook practiseh beter achten als de jonge lui hier konden worden onderricht, theore tisch door den heer Berghuijs en practisch door een gediplomeerd hoefsmid; te meer dewijl verschillende hoefgebreken bij ons beter en veelvuldiger worden be handeld. Meer dan in dienst. Immers daar komen gebreken aan hoeven zelden voor. Er worden wel veel kunsten aan verkocht, de paarden worden afgezonderd doch al spoedig worden zij afgekeurd voor den dienst, terwijl de land bouwer noodig heeft dat zoo spoedig mogelij k het gebrek worde verholpen. De kosten daar kan spr. zich moeilijk over uitlaten. Ook hij stelt gaarne zijne smidse disponibel en wil in 't geven van theoretisch onderricht want ook dat moet een hoefsmid doen zijn zoon wel aflossen. Materieel en slijtage zullen echter geen uitgaaf van f 75 vorderen. Het Bestuur neemt na deze inlichtingen, onder dankbetuiging aan den heer Sanderse voor zijn belangrijk advies, het denkbeeld va» den heer Snijders over, en stelt alsnu voor om voor een bedrag niet hooger dan f75, dit jaar te Middelburg een proef te nemen met het onderricht van meerdere jongelui in het hoefsmeden en vraagt mach tiging om over deze zaak te onderhande len en haar in den kortst mogelijken tijd tot een gsed einde te brengen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen, en de gevraogde mach tiging verleend, Naar aanleiding van een schrijven van den Secretaris der afdeeling Zeeland van de Vereeniging itundveestamboek", spreekt de vergadering als haar meening uit dat geen meerdere keuringen in dit district noodig zijn, en besluit zij aan de uit te keeren prijzen bij de Stierenkeuring sup- pleinentsmedaljes toe te voegen, voor een totalen prijs van f 15 zijnde 4 medaljes bij elke keuring, en dc kosten voor rekening der afdeeling te doen zijn. Na de pauze werd den leden de gelegen heid gegeven zich uit te spreken over de wenschelijkheid van een paardenmarkt te Middelburg, gelijk er eene is te Zierikzee, en dan daaraan te verbinden eene verloting. Over het algemeen was men van die wen- schelij kheid ook met het oog op den handel in veulens wel overtuigd. In de vacatures in het bestuur werd voorzien door de benoeming van de heeren Marinusse en Goedbloed. De rekening over 1894 werd goedge keurd tot een bedrag van De vergadering ging hierop, na de ge bruikelijke verloting, uiteen. Uit een circulaire van de commissie tot prichti ng eener coöperatieve suikerfabrie k voor ZeelandBrabant, blijkt dat druk ge werkt wordt aan de verwezenlijking van 'tplan. De vaste verbintenis zal eerst in 1896 ingaan en ieder der roorloopige toe- getredenen zal om een bijdrage voor ',eon som van 50 cents ter goedmaking vankosten, enz., worden aangesproken. lerseke. Onze burgemeester de heer G. H. Verboon is benoemd tot burgemees ter van Zevenbergen. VliSSirgen. Zooals men weet worden te Glasgow aan de fabriek vau John Elder Co. voor de Maatschappij „Zeeland" 3 stalen ralersteamers naar éeuzelfde type vervaardigd. Deze schepen zullen een twin- tigmjlsvaart moeten verkrijgen waardoor de nachtreis tusschen Vlissingen en Queensboro tot ongekeer zes uren zal worden terug gebracht. Indien men nu een gemiddelden vaartyd der tegenwoordige nuchtbooten op 8 uenr schat dan begrijpt men wat het beteekent dat nu de reis van haven tot haven in 2 uren minder zal worden afgelegd. Met den vaartijd der tegenwoordige dagbooten zal het verschil ruim 1 uur bedragen. Kan men met de laatste de reis tusschen Londen en Rotterdam in weinig meer dan 10 uur doen, met de nieuwe steamers zou dit dan in 9 uur te doen zijn. Zoo gaat het al vlugger en vlugger Moge voor de Maatschappij „Zeeland" deze vermeerderde snelheid een middel wezsn om de felle concurrentie het hoofd te kun nen blijven bieden. Oostkapelle. Hsden maandagmorgen omstreeks 7 uur werd P. L. arbeider al hier naar zijn werk gaande, even buiten de kom der gemeente, vermoedelijk door een beroerte overvallen, en was onmid dellijk een lijk. Twee voorbijgangers von den hem nog levend, maar hem opheffende overleed hij. Vlissingen. Het s. s. Nederland van de Stoomvaart Mij. Zeeland is weder in dienst gesteld na een reparatie te hebben ondergaan aan de dekhut, eens chade bij den jongsten Btorm beloopen. Hainkenszand. In de laatste dagen hebben onderscheidene burgers last gehad van personen van wie het te hopen is dat ze spoedig in handen der politie val len. 's Avonds wanneer de menschen zich te bed hadden begeven werden ze gewekt en bijv. gezegd: dat hun familie ernstig ziek was en zij dadelijk moesten komen, waarop iemand, meenen we, dat zijne familie hem kwam roepea zich naar de woning van zijn zoon begaf waar natuur lijk bleek dat er- niets van waar was. Zoo werd weer jen ander opgeklopt en ge vraagd of zij den dokter wilden halen voor een vriend die ziek was, een ander werd weer gezegd dat er brand was enz. i 's Heerenhoek. Zaterdagavond on geveer 7 uur reed alhier uit het dorp een rijtuig waarin benevens de koetsier de hoofdonderwijzer uit Hoedekenskerke en nog een persoon gezeten waren die van Borsele kwamen en huiswaarts reden. Aan den opril gekomen dicht bij den molen, had do koetsier, door de duisternis misleid het onge luk met één wiel den opril mis te rijden, waardoor het rijtuig onmiddellijk kantelde. Spoedig bleek dat de rniten van het rij tuig verbrijzeld waren, en genoemde heer zich door de glasscherven zoo ernstig aan een zijner polsaderen had gekwetst, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke verleend werd door dr. Erkelens uit Heinkenszand. De koetsier en de overige personen kwamen mét den schrik vrij. St. Maartensdijk, 20 Jan. Een hevige brand, die alhier in den afgeloopen nacht uitbrak, legde 3 landbouwschuren, welke aau elkander vastgebouwd waren, in den tijd van enkele uren in de asch. Een groote hoeveelheid ongezwingeld vlas, hooi, strooi, landbouwgereedschappen, heuevens 6 melkkoeien en 1 stier werden een prooi der vlammen. Met behulp der brandspuiten uit deze gemeente, later ver sterkt met die uit het naburige Scherpe- nisse, kon men beletten, dat de brand zich uitbreidde tot een op enkele meters afstand staande groote schuur. De oorzaak is onbekendalles was verzekerdmen schat de schade op plm. f 14.000. Den 17en dezer overleed te St. An- naland, in den ouderdom van ruim 85 jaar, de heer J. Polderman Nz. De over ledene was tot zijn dood toe rentmeester van de weezen-armen en was daartoe den 23n October 1837 door den gemeenteraad benoemd. Voorts was hij door den gou verneur van Zeeland den eersten Septem ber 1830 tot gemachtigde ontvanger van de accijnzen, den 15en Juni 1832 door Gedeputeerde staten van Zeeland tot ge meente ontvanger en den 12en Juni 1857 door den gemeenteraad tot secretaris benoemd. Zijn kleinzoon, de hoer A. J. van Luijk, thans geagreëerd klerk ter secretarie dezer gemeente, volgde hem in 1891 in de tweede betrekking op. Zijn zoon, de heer J. Pol derman, volgde zijn vader als secretaris en ontvanger op in December 1891. De over ledene heeft een welbesteed leven achter zich en was tot in zijn hoogen leeftijd altijd even accuraat in zijne betrekkingen. M. C. Luchtverschijnselen. Een maansver duistering zal 11 Maart plaats hebben en totaal zijn. Zij is zichtbaar in Europa. Dan volgt een gedeeltelijke zonsverduis tering op 26 Maart. Een derde gedeelte van de zonsoppervlakte zal hierbij ver« duisterd worden. Het verschijnsel zal zicht baar zijn in het westelijk deel van Europa. Een tweede totale maansverduistering heeft plaats op 4 September. Deze zal zichtbaar kunnen zijn in West-Europa. Dan zal er op Goeden Vrijdag nog een bizondere opmerkelijkheid zijn. Op dien dag zullen de planeten van onze zon juist dezelfde plaatsen innemen, die zij hadden op den dag toen de Heere Jezus gekruisigd werd. Terwijl te Amsterdam op de Zont- keetsgracht een jongen te water viel, kwam een heer met een grooten hond aanloopen. Hij ontdeed dezen van zijn muilkorf en met een „apporte" zond hij het beest te water. De hond greep den spartelenden jongen bij de jas en sleepte hem naar den walkant, waar de heer hem op het droge hracht. Uit de synagoge te Ter Apel is een handwijzer van vrij aanzienlijke waarde liggende in de wetsrol, ontvreemd. Een en ander was geborgen in de gesloten „Arke." De dief moet in het bezit zijn geweest van een valschen sleutel, sporen van braak waren niet te bespeuren. Een landbouwer te Zevenbergen bezat een kat, die een week geleden 3 jonge poesjes ter wereld bracht. Nu bezat ook die boer een kip met 10 kuikens. Een paar dagen geleden stierf die kip, en de kat, medelijden hebbende met de hulpe- looze kleinen, nam nu die kuikens onder hare bescherming. Het is een lust om te zien hoe die jonge poesjes en kuikentjes groeien. Woensdag huwde te Deurn* een weduwe, bij welke gelegenheid een groot feest werd gevierd. De schoonzoon was niet va» de party, doch kon niet nalaten tegen den avond naar de feestelijkheden te gaan zien. Nauwelijks bij het huis zijner schoonmoeder gekomen, werd een schot op hem gelost. De kogel drong in de wang en doorboorde deze tot achter in het oor. De justitie onderzoekt de zaak. Een onderwjjzer in de omstreken van Breda, die een half uur van de school woont, een groot aantal dienstjaren telt en op zijn verzoeken om verhooging van jaar wedde steeds een afwijzend antwoord ont ving, heeft zich thans tot zijn gemeentebe stuur gewend met verzoek hem een toelage te verleenen tot het aankoopen van een paar schoenen. Door het slechte weer, de onbegaanbare wegen enz., heeft de man in een maand een paar schoenen versleten. Hoe groot een paar eeuwen geleden de vrijheid van drukpers hier te lande was, kan blijken uit de instructie door de Amsterdamsche vroedschap in 1693 ge geven aan den „Stads Courantier"den nitgever der Amsterdamsche Courant. Deze instructie bevatte o. a. de bepaling, dat in de courant niet zoude mogen worden opgenomen, „eenige choquante Jen [spotte- lijke passagien, betreffende de Paus, Car- dinalen en verdere geestelijkheid", ook niet „eenige perioden van aanstoot voor ge kroonde Hoofden, Prinsen en andere Poten taten", en verder „geen de minste Jsoorten van Paspuillen", geen „adviezen, aangaande de hooge geallieerden", welke door hen kwalijk genomen konden worden en ein delijk had de Courantier te zorgen, dat „in de Courant geen Offensie aan ymand worde gegeven" en vooral niet aan eenige hooge Personnagien met dezen staet geallieerd en in vriendschap zijnde. Een historisch geweer. Voor het kan tongerecht te Roermond stond gisteren te recht een persoon uit Echt, wegens een jachtdelict. Het door den veldwachter in beslag genomen geweer was mede ter te rechtzitting aanwezig, doch werd, op spe ciaal verzoek van den bekeurde, door den kantonrechter aan hem teruggegeven, daar de man dit geweer indertijd, toen hij nog in Atjeh diende op een Atjeher had buit gemaakt. Een welgemikt schot had namelijk den vijand, die op hem aanlegde, geveld, na eerst de kolf van diens geweer te heb ben doorboord. De sporea kiervan waren thans nog duidelijk zichtbaar. Dr. M'Kay, geneesheer aan boord van Hr. Ms. schip „Pioneer" was 20 October bij een dorp aan den Zuidwesthoek van Nyasa (Zanzibar) op de olifantenjacht ge gaan. Bij een waterplas zag de doctor een leeuw en een leeuwin op enkele passen voor zich uit. Hij schoot tweemaal en wond de den leeuw, waarop beide dieren zich in het bosch terugtrokken. Twee van de drie inlandsche jongens, die den doctor verge zelden, liepen weg, maar de jager en zijn jongen Muza gingen naar het bosch om den gewonden leeuw op te sporen. Plotse ling zagen zij het dier op 15 yards voor zich uit en M'Kay vuurde op zijn kop. Maar op hetzelfde oogenblik had de leeuw reeds zijn sproag genomen onder een vree- selyk gebrul. Een doodelijke worsteling begon. Dr. M'Kay moest zijn geweer laten vallen, daar hij beide armen noodig had om het brullende dier van zijn keel af te houden. Maar inmiddels was reeds zijn linkerarm in de omhelzing gekraakt en sloeg het dier zijn klauw in den rechter. De docterlagnu weldra onder, maar verloor zijn bezinning niet. Hij riep tot Muza „Muza, mijn arm is gebroken, mijn bjen is stuk breng mijn geweer". Muza nam het M'Kay, niet in staat het vast te houden, liet Muza neerhurken en het ge weer op zijn schouder latende rusten, schoot hij den leeuw dood. In het kamp gedragen, leefde de moedige jager nog eeni. ge dagen en bezweek toen aaa zijn vree- selijko lerwondingen. Ontploffingen. De Engelsche bladen bevatten nadere tijdingen omtrent den brand in het station Butte van den Montana- spoorweg. Toen de vlammen de geladen waggons bereikten hadden achtereenvolgens drie ontploffingen plaats, waarvan de laatste de hevigste was. Dertig ton „Giant powder", nitroglycerine en dynamiet ontplofte. Er zijn meer dan 100 dooden en 60 zwaar gekwetsten, benevens tal van lichtgekwet sten. In den grond werd een gat van 75 voet diep gemaakt, waarin de ledematen van veertig personen werden geslingerd, terwijl de ledematen der overige slacht offers ver in de rondte werden terugge vonden. Alle spuitgasten zijn gedood, alle brandspuiten vernield. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Een nieuw tapijt geweven voor da Waterloo zaal in het Windsor paleis van koningin Victoria, waarvan beweerd wordt dat het het grootste is ooit vervaardigd, werd geweven in de gevangenis van Agra, in Indië, door gevangenen die dwangarbeid ondergaan. Hun hoop voor betoonden y ver is verkorting van straf voor het volvoeren van de moeilijke taak die hen veertien maanden bezig hield. Gedurende dien tijd waren acht-en-twintig gevangenen daaraan werkzaam, het karpet hebbende eene af meting van 77 bij 40 voet «n bevat 58 millioenen 840 duizend steken. Door den sneltrein Parijs-Marseille is dicht bij laatstgenoemde stad «en kar verpletterd, die juist de lijn wilde over steken. Een jonge boer, die het paard mende, was onmiddellijk dood. Het paard had zich in het laatste oogenblik weteh log te rukken en sloeg op hol. Het bleef echter vóór den trein en de locomotief greep toen ook het dier en vermorzelde het. Uit het verslag van het hoofd der Londensche politie blijkt, dat in 1893 die stad 15126 politieagenten bezat, wier sala ris jaarlijks 15 millioen gnlden bedraagt. Misdadigers waren er dat jaar 19043, veel minder dan vorige jaren. Meer dan 4400 personen werden als vermist opgegeven en tot op het oogenblik doet de politie ver- geefsehe moeite, om een spoor van die duizenden te ontdekken. De degradatie van kapitein Dreyfus. Deze tragische strafoefening aan den Franschen kapitein Dreyfusschuldig be vonden aan landverraad, door het ver strekken van gewichtige militaire stukken aan eene buitenlandsche regeering, heeft Zaterdagmorgen 9 uur op de binnenplaats der Militaire School te Farjjs plaats gehad. De uniform van den veroordeelde was den dag te voren onder banden genomen. De knoopen en galons waren lesgetornd, opdat zjj aan de hand van den uitvoer der van het vonnis geen weerstand zou den bieden de sabel was doorgezaagd en de stukken aan elkander gesoldeerd. Kalm hulde zich Dreyfus in het kleed der schan de, terwyl hij den kapitein der republi- keinsche garde, die hem was komen wek ken, toevoegde„Kapitein, gij maakt u tot het werktuig van het grootste onrecht van deze eeuw.." Om half negen werden de troepen ongeveer vier duizend man op de bin nenplaats in carré opgesteld. De klok slaat en bij den negenden slag, beveelt de generaal: Over 'tgeweer! Op hetzelfde oogenblik verschijnt aan den Noord westelijken hoek van het plein een groep soldaten, bestaande uit een kapitein der artillerie, een adjudent der republikeinsche garde en vier artilleristen met de ontbloots sabel in de hand in wier midden de ka pitein Dreyfus, het hoofd omhoeg, de lin kerhand op het gevest, met vaste schreden tot op twintig pas van den generaal voort schrijdt. De griffier leest onder diepe stilte het vonnis voor. Daarna klinkt luid de stem van den generaalAlfred Dreyfusgij zyt onwaardig de wapenen te dragenin naam der wet degradeeren wij u 1" Dan nadert de adjudant-onderofficier, salueert en treedt op den veroordeelde toe. Met beide handen rukt hij hem het galon van den képi, trekt de kwasten en de knoopen van de uniform af, scheurt hem de roode banden van mouwen en broek. Eindelijk trekt hij hem de sabel uit de scheede, grijpt die bij punt en gevest, breekt ze op de knie en werpt de stukken met een smak tegen den grond. Vervol gens salueert hij voor den generaal en treedt terug. Op dat oogenblik verheft de veroordeelde, die al dien tijd onbewegelijk gestaan heeft, de met bloed beloopen oogen recht voor zich uitstarend door het lorgnet, de rech terhand en roept met rauwe stem zeer luide„Ik ben onschuldig. Leve Frankrijk 1 Ik hen onschuldig!" In zijn gehavende kleeding, den rug ge bogen en het hoofd vooruit, den mond pijn lijk saamgetrokken onder den gebogen neus, staat nu ex-kapitein Dreyfus tusschen de artilleristen, die hem langs het front der troepen zuilen voeren. Wanneer hij de oostelijke zijde der binnenplaat» met snellen pas heeft afgelegd, komt hij in het gezicht der op de Place Fontenoy samengepakte menigte, die losbarst in gillende, ijzing wekkende kreten„Ter dood m»t den verrader! Naar Satory! Fusilleert den Judas! Ter dood! Ter dood!" Maar hij schudt het hoofd, met de gescheurde muts gedekt en slingert het tierend gepeupel tegen„Ik hen onschuldigLeve Frankrijk!" Weder herhaalt hij dat woord bij de jonrnalistengroep„Zegt aan heel Frankrijkt dat ik onschuldig ben!" En nog eens bjj, hij het eenige officieren toe, wi,en de dif.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2