CHRISTELIJK- KIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een brief van Van der Steur. 12,- Ha. 48. 1895. fliiisifag 21 lanuact. - tak zaï iletptfc faftCjJttiljJ. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Van af I October '94 Is in overleg met den heer Klemkerk met de ad ministratie van „de Zeeuw" be iast de heer C. ORANJE Lz., Voorstad te Goes, die alle gel den In ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. HH. geabonneerden die ge woonlijk bij dhr. Klemkerk betaal den gelieven hierop te letten. De hear Van der Steur wenscht ditmaal door middel van ons blad zijn jongste schrijven aan zijne vele vrienden in Neder land publiek te maken. Gaarne voldoen wij aan zijn wensch doch nemen daarbij de vrijheid te schrappen wat voor onze lezers van geen belang kan zijn. Magalang, Thuis Oranje Nassau. 1 De».'94. Waarde Broeders en Zusters in Jezus onzen Heiland Bijna geen raad wetende met mijn ar beid, moet ik tooh even er uit breken om het maandelijksch bericht naar Holland te zenden. Meer en meer beginnen de brie ven naar Holland zuinig te worden. Er zijn zooveel vrienden, die mij hebben ge holpen om den arbeid hier te kunnen be ginnen en wien ik nooit een letter heb kunnen schrijven, omdat er geen tijd is. Daarom moeten de veelgelezen bladen mij helpen, dan hooren al de vrienden weer eens iets van mijen zij verstaan dan ook /gelijktijdig dat mijn niet schrijven niet uit onbeleefdheid maar uit tijdsgebrek is. Mijn schrijven kan gelijktijdig als nieuw jaarsgroet dienen. Marie zou gaarne eens aan de verschillende vriendinnen met wie zij samen arbeidde in den Vrouwenbond en in haar huisbezoek schrij ven, maar kan het niet doen. Het was in de laatste maand buitengewoo» druk. Er kwamen zeer veel militairen van Lombok terng, en dat geeft mij veel werk. Er liggen zoo ongeveer 400 soldaten in het Hospitaal, en eenmaal in de week moet ik hen toch minstens bezoeken. Het is treurig zoovelen als er van Lombok terug komen met buikziekte en koorts, en hoe afgemat de mannen er uitzien. Kerels als boomen zijn geraamten geworden. Geluk kig hebben wij bier bij al onzen arbeid den niet genoeg te waardeeren steun van Mevrouw Kempeis, die zich werkelijk dag en nacht met de soldaten; de soldaten vrouwen en kinderen bezighoudt, en in het Hospitaal ook menige verkwikking brengt. Ons Tehuis is zeer druk bezocht. Er zijn ruim 1400 bezoeken bij ons afgelegd en met het hospitaal mede gaf ik in deze maand tusschen de 1500 en 1600 boeken uit, terwijl ik aan een 200tal soldaten in verschillende garnizoenen lectuur en brieven en aan die te Lombok eenige versnaperin gen deed toekomen Het aantal kinderen, dat wij thans heb ben, bedraagt 34. Ook 2 jongens, wier vaders op Lombok waren, zijn thans bij ons. De eene is een knaap van 8 of 9 jaar, wiens vader op Lombok gestorven is, en die aangezien hij niet erkend is, niet in het weeshuis kan opgenomen worden. De andere is 15 jaar, weggejaagd van school en uit de kazerne. Hij leert nu met onze kinderen op, en Marie en ik verwon deren ons beide zeer zoo goed als het gaat. Er zijn nog v*el kinderen in de kampong die door de Lombokramp zonder vader staan, en die geen recht op het weeshuis hebben. Het Lombokfonds heeft mij over deze kinderen geschreven, en misschien krijgen wij van genoemd fonds een een voudig huis op houten stijlen en met bam boe omwanding, waarin wij dan deze kin deren zullen opnemen. Ik had in de afgeloopen maand een be zoek van den Inspecteur van het Onder wijs, die eens kwam rien naar het onder- Wijs', dat de kinderen ontvingen. Of ZEd. tevreden was weet ik niet. Ik heb hem laten zien wat ik den kinderen leerde, en teveus gezegd, dat ik my zeer verheugen zou, als wij vrijheid van godsdienst kregen en de kinderen op school konden, den Sab bat vrij hebbende. Op de militairen schijnt het dat God ons allengs meer invloed geeft, in de voor- oardeelen wijken. Er zijn harten, waarin God werkt, en die tot eene beslissing komen voor zichzelf. Eigenaardig is het dat deze en gene zich per brief uitspreken. Het schijnt dat God onze meest getrouwe bezoekers wil sparen, want van die meest getrouwe (eigenaardig de discipelen van Van der Steur genoemd) is er nog niet éen terug gekeerd met ziekte of iets anders. Zij, die hier komen worden onderscheiden in loopers, klanten en discipelen. Loopers en klanten zijn er reeds velen geëvacueerd; maar discipelen niet een. Nu bij den laat- sten aanval zyn er evenwel twee gewond, en dat viel zeker ook den soldaten op, want toen ik in het hospitaal kwam zeiden de soldaten tegen mij „Er zyn ook twee van uw jongens gewond." De beriehten, die ik van Lombok krijg, zijn steeds vol dank en lof over den arbeid en de liefde van den zendeling Wijnveidt. Zoo even kwam ik uit het hospitaal met een der oudste van onze pleegkinderen, die my altijd helpt om boeken te dragen, als ik naar het ziekenbezoek ga. Ik kan de tranen van dank aan God bijna niet inhouden. God zegent ons toch zoo inet onze kinde ren. Onze oudste Louis Henrious is Sabbat 24 Nov. op de belijdenis van zijn geloof in den Heere Jezus gedoopt; hy is heden achttien jaar. Hij leert het smeden en zyn kapitein (Chef van de Genie alhier) is zeer tevreden over hem. Al was hij onze eenige eigene zoon, dan kon hij niet meer gehechtheid, beleefdheid en onderda nigheid toonen, dan hy doet. Soms is de strijd tegen de zonde erg in zyn hart, en dan neemt hij de toevlucht tot het gebed, en komt mij wel eens vragen of ik met hem wil bidden. Om op het hospitaal terng te komen, daar verliet ik juist een krib van een jongetje van 12 jaar, die met zware venerisohe ziekte in het hospitaal opgeno men was. Toen ik bij zijn bed stond en met hem sprak, was myn hart geroerd en aangedaan. Een der onzen was met mij. „Pa," zeide hy „er zyn vele sinjo'i die zoo zijn; de jongens op Samarang ook. En dan stelen en vechten ze, weten niet van zonde en van God". Aandoenlijk was het eenvoudig verhaal van het kind, dat daar ziek lag. „"W," zeide ik „hoe komt het dat je hier ligt?" „Mijnheer", zeide hij, ik woon te mijn pa is gepensioneerd sergeant majoor en de Chinees die bij pa veel komt zegt „W., jij al groot worden, jij met mij medegaan naar hoerekast, samen maken pleizier. ik zal betalen." Ik zeg„Goed, ik groot ben, ik ga mede." Ik by de meiden van 7 uur tot half 8. Ik ga weg en betaal een gulden want Chinees loopt weg." Ik vroeg hem of hy dien gulden had. „Ik heb zelf gold, want ik speel come- die en verdien geld". Ook mijne vragen, of hy dan niet wist dat het kwaad was, zeide hij dat hij dat niet wist. Hij wist alleen, dat hy nu ziek was. Het is voor het eerst, dat ik een kind van 12 jaar uit een Europeesch ge zin venerisch in het hospitaal zie. De Indo- Europeanen, die op 15 li 16 jarigen leeftijd in militairen dienst gaan, liggen doorgaans de tweede week, behoudens eene zeer en kele uitzondering in het hospitaal met vrou wenziekte. Dikwijls denken wij Het werk is te veel. Maar als ik de ellende zie van de Indo-Europeesche bevolking, dan kunnon wij toch niet anders dan doorgaan, en God ernstig bidden dat er eens harten en beur zen mochten geopend worden, om dien ar beid onder de Indo-Europeanen met kracht door te zetten, en door Gods genade de zielen uit de ellende te trekken. Onze zorgen nemen toe, hetgeen duidelijk blijkt uit nevensgaand financieel verslag. De uitgaven waren: Levensmiddelen, leermiddelen, kleeding, schoenen, reparatiën, petroleum, eto. f 306,88 Brieven en drukwerk 15,45 Personeel 28,50 Inbinden van boeken 17,10 Een zinken zitbad Kribben, tikoss stoelen, kalk, teer, enz. 22,35 Kindertractementen 3,55 Bijdragen Tehuis Amboineezen 5, Rijtuighuur heen en weer kerk (voor dienst) 21,50 Onkosten een kist uit Holland 15, 2 maanden huishuur 40, Totaal f487,83 De ontvangsten 5 Nov. Cents-Vereeniging te Haarlem f 125. 5 Nov. Juff. J. te P. 5. 5 Emanuël 10. 13 Gouvernementsarmengeld voor 3 mnd. 33. 13 Nov. Terug ontvangen voor gemaakte onkosten voor Lombok door het Lombokfonds 39. 14 Nov. Cents-Yereeniging te H. 25.- 20 26 id. id. id. 50.- id. 25.— 26 Mevr. M. Zuid-Afrika10. Uit Lombok van eenige soldaten voor de kinderen 11. Buffet 16.— Verdiend geld bij de Genie van 2 onzer kinderen 10. Uit de kerkekas vergoeding rij- tuighuur 11.50 Totaal f 360.50 Dus een tekort van f 127.33. De kisten met goederen hebben wy nog niet ontvangen, hetgeen jammer is; want ik heb al veel dingen moeten „neen" ver- koopen, zooals men dat noemt. De handels artikelen in de kisten zjjn neg van eigen geld gekocht; zoodat wij, hoewel reeds veel tekorten gehad hebbende, toch nog geen cent schuld hebben. Sommigen uwer hebben mij geschreven over den sigaren- handel en daarop kan ik niets anders ant woorden dan dat ik het rooken nooit ge laten heb uit een ander beginsel dan dat het voor mij niet goed is, en ik mij die weelde niet veroorloof. Kwaad zag ik er nooit in, nooit heb ik het in iemand ver oordeeld. Aan de vruchten wordt de boom gekend, en nooit zag ik eenig zedelijk kwaad uit het matig gebruik van tabak. Het on matig gebruik acht ik zonde, maar niet meer dan alle onmatigheid zonde is. Menige sigaar was, naar ik in oprechtheid meen, een geoorloofd middel om een soldaat (ge sproken in soldatentaal) te lij men (in chris- telijke taal gesproken) te winnen om met hem over Jezus te spreken. Ik weet niet, dat in den verkoop van tabak en sigaren zonde is, en daarom doe ik myn best ze te verkoopen aan officieren en anderen, ten einde wat voor ons groot gezin te ver dienen. Hondt mij ten goede, dat ik de tabaks- kwestie laat rusten, om des tyds wille. Alleen dit wil ik u zeggenmocht ik tot de overtuiging komen, dat rooken zonde is, dan zaljik ophouden met den tabak- en sigarenhandel. Om op dat jongetje van 12 jaar, dat zoo ellendig in het hosoitaal ligt, terug te komen. Ik sprak daarover met den secre taris alhier, en deze beloofde mij te onder zoeken of er iets voor dat kind kan gedaan worden, en of de Chinees die, zooals het kind zegt, hem in het bordeel gebracht heeft, ook te vervolgen is. En nu moet ik eindigen. God zij met u en al uwen arbeid en al uwe belangen, en zegene n uit Zion. Wij zijn door's Hee- ren zegen allen wel. Zooeven is een onzer kinderen wegge- loopen, of juister gezegd, niet thuis ge- Ik gebruik driemaal in de week een rijtuigje voor kerk en catechesatie. komen. Hij is al eenige malen weg geweest en telkens laten wij hem weer opsporen. Wy denken het nu eens aan te zien of hij uit zichzelf terug komt of niet. Een ander kind, wiens vader on moeder al lang dood zyn, komt ons juist vragen of hij hier mag wezen, omdat niemand voor hem zorgt. Voorwaar de toestand is droevig. God bewege do harten maar tot liefde en barmhartigheid. Hartelijk groetend, Uw in Christus verbonden, JOH. VAN DER STEUR. Ook de Roomschen in ons land zitten niet stil. Te Amsterdam zal een „Katho liek Gymnasium" verrijzen. De strijd tegen de Staatsschoolzoo lager- als middelbaar-, gymnasiaal en hoo- ger onderwijs moet metterdaad voortgezet. Onze opmerking naar aanleiding der lectuur onzer kinderen in verband met de hoogere burgerscholen heeft een edelen wedstrijd veroorzaakt tusschen Goesche en Middelburgsche Courant, om ons met al lerlei kleine argumenten te bestrijden. Wij hebben dit voorzien. De openbare schooi en niet alleen de lagere heeft nu eenmaal onze bewondering niet, maar is tevens het heilige huisje der libera len, waaraan niet geraakt mag worden. Ook wanneer zij met deugdelijker wa penen op ons afgekomen waren, zouden zij ons niet overtuigd hebben. Veel minder doen zij het ook nn, waar zij de toevlucht nemen tot personaliteiten aan het adres „van zich noemende dienaren des goddelijken Evangelies"of tot aardigheden omtrent „initialen die in ons stadje te denken geven". Maar op dergelijk verweer wenschen wij niet in te gaan. Ook te meer niet dewijl genoemde bladen onze grief tegen de strek king van vele feuilletons in liberale en neutrale bladen niet schijnen te hebben begrepen. Nu „Uros" uit de Zeeuw er is by ge haald, herinneren wij nog even aan wat wy meermalen gezegd en onder anderen in ons no. van 24 Maart 1892 met bewij zen gestaafd hebben, dat het idealiseoren, het verfijnen, het tot deugd verklaren van de zonde in romans en in bedoelde feuille tons, het gevaar is waartegen wij, niet om eigen zaak, maar om het belang der kin deren onzes volks, zullen blijven waar schuwen. En op deze waarschuwing past het argu ment aan Uros of zie de Middelburgsche aan den Bijbel ontleend, in geenen deele. Merken wij alleen de Goesche Courant nog op dat „Uros" vertaald is uit een Christelijk tijdschrift, dat onder redactie staat van den Stuttgartsohen prediker dr. Weithrecht, den schrijver van „Heilig is de lente des levens", „De rots in aee", e. a. 20 Jan. '95. Een schreiende nood. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit no. Christenen van Zeeland, die zoo warm u kleeden en dekken kunt, die nog ruimschoots of naar uw bescheiden deel uw brood hebt en met medelij den vervuld zijt, och! ziet eens wat gij doen kunt om onze broeders in Frieslands Zuid-Oosthoek te helpen. Legt deze advertentie nu eens niet on gelezen en onbetraeht ter zijde. Helpt waar gij kunt den schreienden nood lenigen en de Heere zegene uwe gaven Armenzorg in Friesland. In de Prov. Gron. Ct. schrijft een inwoner van West stellingwerf, het volgende Het is door het allerschandelijkste heen, zooals hier met de armenbedeeling wordt omgesprongen. Mij zyn desbetreffende din gen bekend geworden, die niet te veront schuldigen zyn. Als armvoogden, die goed bekend zyn met den toestand en wèl- of niet wèlstand der ingezetene* (armen), oordeelen dat ar geen aanspraak bestaat op onderstand, wor den zij uitgelachen. De afgewezen pseudo- arme gaat naar „Paake" (zoo noemt men hier den goeden, maar zwakken burgemees ter), jammert en klaagt en grient en huilt, en „Paake", die de lui niet kent, om dat hy veraf woont, laat zich vermurwen, geeft een briefje af voor den armvoogd met last (sicom te bedeelen. En triom- feerend komt de arme hy den armvoogd om zijn bedeeling te eischen Ongelukkig zijn de armvoogden gesala- larieerde personen. Zij moeten dus gehoor zamen of hnn ambt (d. i. bezoldiging) ver liezen. Werkverschaffing te Utrecht. Men schrijft ons nit Utrecht: Het blijkt meer en meer dat men inzake de werkverschaffing niet op den goeden weg ia. Allen zyn het in beginsel eens dat welk stelsel ook worde gehuldigd, ernstige be zwaren overblijven en de particuliere indus trie, direct of indirect, wordt benadeeld. Tc Utrecht zyn de resnltaten met de werk verschaffing minder gunstig. Met de loca- liteit is men beperkt tot het in dienst nemen van hoogstens 110 personen, terwyl voor de arbeidsbeurs zijn ingeschreven 380. Het meerendeel, waaronder stoere mannen, houdt zich onledig met erwtenlezen, d. w. z. uit slechte erwten de slechtste zoeken. Anderen loopen met een kar langs de straat, om waardelooze voorwerpen op te halen, dia in de inrichting worden gerepareerd. In deze afdeeling vinden eenige timmer lieden, smeden, blikslagers, schoenmakers, stoelenmatters en kleermakers werk en be antwoordt daardoor het best aan het begin sel. Doch reeds dezen winter valt te con- stateeren, het 2e jaar waarin het comité op treedt, dat de voorraad waardelooze voor werpen belangrijk vermindert, en moet het comité er op bedacht zijn voor het volgend winterseizoen andere bronnen te hebben verkregen. De verkoop brengt eiken Zaterdag gemid deld f 150 op, doch ook hiermede wordt afbreuk gedaan aan de bestaande industrie en de kleine winkeliers, terwyl de kleine burgerstand volgende jaren minder van der gelijks artikelen zal aankoopen. De oommissie, belast met het zoeken naar andere en betere bronnen, bracht reeda eeni ge voorstellen ter tafelals het maken van ledikanten voor den werkman, cartonneeren, het eventueel in orde maken van ijsbanen, doch is tot op heden nog niet zoo gelukkig geweest hare plannen tot uitvoering te zien komen. (Tel.) Benoemd tot archivaris der rjj ks arehie* ven in Zeeland, vacature wylen mr. J" P. N. Ermerins, mr. R. Fruin te Utrocht- Vrijstelling van attestatiën de vita Gepensionneerden ten laste der staats- begrooting kunnen met den aanvang van 1 April 1895 worden vrijgesteld van de verplichting om eene attestatie de vita aan het stadhuis-hunner woonplaats te lichten, teneinde daarmede hun pensioen bij den betaalmeester te ontvangen. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten in persoon, onder overleg ging hunner pensioenacte voor 1 Maart a.s. verzoeken aan den betaalmeester hnnner woonplaats om hun pensioen op quitantie zonder attestatie de vita, te ontvangen zijn de gepensionneerden evenwel buiten de standplaats van den betaalmeester woon achtig, alsdan moeten zij dat verroeken aan den ontvinger der directe belastingen hunner woonplaats. Mochten de gepensio neerden niet persoonlijk bekend zijn ten kantore van den betaalmeester of ontvan ger, zoo zullen zij by hun verzoek om vrijstelling der atestatie, onder overlegging der pensioenaete, hun identiteit moeten bewijzen. Zij, aan wie vrijstelling is verleend, ont- vangen dan in het vervolg, op voorwaarde dat zij hun pensioen steeds persoonlijk zul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1