NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. legctiifr laacpnij. CHRISTELIJK- HISTORISCH 47. 1895. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onder Curateele- 3aMit(} 19 latiuau. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De volgende week komt de tweede ka mér bijeen om een klein wetje aan te nemen; dat noodzakelijk geworden is door de ver warde toestanden die Opsterland en West- stellingwerf in Friesland te aanschouwen gevfen. Wat is de zaak Ruim twee derden der Friesohe gemeen ten zijn noodlijdend of zullen het weldra worden. Gevolg van, zooals men weet, de hooge opvoering d.r kosten voor openbaar onderwijs in de dagen van do heerschappij van het Kappeynisme. Gevolg ook van de steeds stijgende be grootingen voor Armenzorg, in verband met ds' vermindering van grondbezit en de toeneming Van grondeigenaren die niet in de gemeente belastingen zijn aan te slaan, dewyl zy buiten de provincie wonen. Gevolg ook van de handhaving van den ongespliUten toestand der oude gemeenten, gemeenten uit tien, some meer, dorpen sa mengesteld en waarbij de belangen van het eene dorp vaak aan die van het andere worden opgeofferd. En eindelijk voor een niet gering deel gevolg van de verveningen en van den achteruitgang der turfindustrie. De wet die Dinsdag in de tweede kamer behandeld wordt en welke bedoelt, twee Friesche gemeenten Opsterland en West stellingwerf onder curateele te stellen, Vindt baar oorsprong in den treurigen toe stand van het eens zoo rijke Friesland, en haar aanleiding in het feit dat de besturen van genoemde gemeenten, bij de steeds klimmende uitgaven en vermindering van de draagkracht der ingezetenen, geen kans ziende de jaarlijksche begróotingen hunner gemeente te doen sluiten, anders dan door de rijksbijdrage grooter te maken, dan de regeering wil toestaan, nadat gedeputeerde staten deze begrooting daarom weigerden goed te keuren en hun verzochten de. be lastingen te verhoogende raadsleden ge zamenlijk hun ontslag namen. Nu zijn deze raadsleden herkozendoch de toestand- is dezelfde gebleven. Zij achten 't niet mogelijk aan den werisch van gede puteerden te voldoen, en dezen op hnn beurt weigeren de begrooting goed te keuren, wanneer niet de Hoofdelijke Omslag in Weststellingwerf met f 21000 en in Opster land met f 10000 verhoogd, en de begroo ting der Rijksbijdrage met gelijk bedrag •verminderd wordt. Hier zou een wijzer dan Samuel, dan Salomo - zelfs, den heer Samuel v. Houten, onzen minister van binnenlandsche zaken moéten bezielen em in deze zaak naar aller schatting reeht te doen. Recht te - doen. Allereerst om den grooten nood die in genoemde gemeenten heerscht. Zij zijn de grootste gemeenten van Fries land. Beide zijn nagenoeg 23000 hectaren groot en-tellen elk 15 duizend inwoners. De waarde der gronden kan eenigszins geschat* worden naar de belastbare opbrengst der onbebouwde eigendommen die naar de uitkomsten der herziening voor Opster land f326082 en voor Weststellingwerf f402.410 bedragen; sleohts het derde deel, bijv. van de gemeenten Wonseradeel en Wymbritseraileel, niettegenstaande deze een derde kleiner zijn. Nu liet zich de druk van den Hoofde- lijken Omslag inheide gemeenten erbarme lijk gevoelen. In Weststellingwerf was reeds eenige jaren geleden de percentage ll1/» met 1368in Opsterland 9 percent met 2505 aangeslagenen. De kosten van het Armwezen stegen in de laatste dertig jaren voor W. van f 7000 tot f40000, en voor O. van f18000 tot f50000. De kosten van het openbaar on derwijs stegen in denzelfden tijd voor O. van f 5000 tot f 45000en voor W. van f3000 tot f53000. Terwijl de Hoofdelijke ~T/j)slag voor O. van 20 tot 50 en voor 3-an 12 tot 30 duizend gulden naar boven ?1Bg- Het aantal inwoners klom slechts van 11 tot 15 duizend. Nu zijn geen meerdere inkomsten te krijgen, en de noodwetten tot hulp aan behoeftige gemeenten, wangedrochten die de rationeele wet van minister Godin de Beau fort moesten vervangen, kunnen ook al geen hulp brengen, doch de gemeenten nog dieper in den nood steken. Maar ook reoht doen met het oog op de rechten der Souvereine gemeenteraden, en het belang van de Regeering. De gemakkelijkste weg ware natuurlijk geweest om dezen gemeenten hun zin te geven, te gelooven aan hunne onmacht en de rijksbijdrage te verhoogen. Doch dan ware de deur opengezet voor groote misbruiken. Reeds nn zijn er gemeenten, die zich, wijl zij toch eene hoogere rijks bijdrage aanvroegen, grootere, minder noodige onder wijs-uitgaven permitteerden. Het is zoo gemakkelijk riemen snijden nit een andermans leer. En dan de rijkskas beschikbaar te stellen voor iedere gemeente die zegt dit of dat noodig te hebben, en die door ontslagne ming der raadsleden, het pistool op de borst, desnoods het gevraagde zou afdwingen. Het rijk moet wel de gemeente dienen met noodzakelijke bijpassing, maar mag zich niet onder de gemeenten plaatsen of luisteren naar de uitspraak der kiezers, die immers bij de herkiezing van deze trouwe wachters voor de belaflgen der ingezetenen belang hebben. Maar deze wet grijpt toch op eene bedenkelijke en laakbare wijze in in de zaken der gemeenten zij maakt het souvereine recht der gemeentelijke over heid illusoir; zij beleedigt de gemeentelijke aatonomie, door, gelijk zij nu doet, voor te stellen aan de gedeputeerde staten de be voegdheid te verleenen, om by onwil of onmacht of ontstentenis van het gemeente bestuur de begrooting eener gemeente en hare belastingkohieren vast te stellen. Tegen deze wet nn komt het nationaal gevoel, het vrijheidsgevoel in verzet. Er is iets Napoleontisch, iets Draeonisch in, iets dat wij als een aanranding van de zelf standigheid der gemeenten, zoo gaarne ge stuit zagen. Hoe nu? Hebben do gedeputeerde staten toch al niet veel macht, oefenen zij niet reeds zeer veel invloed uit, met han toezicht op de gemeente-uitgaven, een bevoegdheid waar tegen wij overigens niet opkomenmaar moet men nn ook nog goedvinden dat zij rechtstreeks tussehentreden, zich in de plaats stellen van de gemeenteraden, in onze steden en dorpen komen doen wat des gemeente- raads is Wij hebben geen vrij moedigheid om voor een van beide partijen ons uit te spreken. Deden wij 't, wij deden een van beide onrecht. Immers beiden hebben rechten te ver dedigen, verplichtingen na te komen. Eenerzij ds is 't waar dat de gemeente naren niet mogen worden uitgekleed of boven hun vermogen belast worden maar ook anderzijds geldt het recht der Regee ring om te eischen dat de gemeentezaken hun gang gaan, en dat niet lichtvaardig worde omgesprongen met de Rijksbijdrage. Maar juist dit conflict van rechten en plichten pleit tegen het wetsvoorstelhet is een aanklacht tegen den voorsteller, en geeft recht tot de vraag of hij dan niets beters wist aan te bieden dan deze wet die gelijk staat met een wet tot onteige ning zonder schadevergoedingmet een onder curateele stellen zonder voorafgaand verzoek met een onthoofding zsnder vorm van proces. Want inderdaad hier wordt onteigend iets wat tot nog toe als een onaantastbaar recht heeft gegolden; hier wordt onder curateele gesteld waar tegemoetkoming in de uitgaven gewenscht was geweesthier wordt een college onthoofd, waar de Re geering alles behoorde te doen! wat zij kon om den eerbied voor de gemeenteljjke over heid te bevorderen. Minister Yan Houten zal de volgende week staan waar de meeste slagen vallen. Meer nog dan zijn voorganger, die de gemeentenaren op marechaussees tracteerde, zal hy het verwijt moeten hooren, dat èn Tak èn Yan Houten, kortom dat de liberale partij van dezen wantoestand de schuld draagt. Want dezelfde Friesche gemeenten, die hij zoo helpen wil, hebben indertijd het wetsvoorstel van minister Godin de Beaufort toegejuicht, een wetsvoorstel dat de ge meenten zou hebben ontlast, en dat ook uitwonende eigenaren zou hebben doen bijdragen in de lasten der gemeente waar zij hun grondbezit hebben en hun brood verdienen. Aan partijbelang heeft de liberale party in 18'91 het belang dezer gemeenten op geofferd en het zou ons dan ook niet verwonderen, zoo vele Kamerleden, huive rig voor de consequentie van dit wetsont werp, deaen liberalen minister en zijne partij met dezen door hunne schuld berooid geworden toestand lieten zitten, Maar Iaat de Kamer dan raad schaf fen, hoe zij het dan wil. Het Openbaar Ministerie, bij de arr. rechtbank te Alkmaar elschte levenslang gevangenisstraf tegen Boes den 17 jarigen vrouwenslachter te Schagen. Als blijk vande lezer heeft slechts in te vallen geven wij het slot van het verslag der rechtszitting te lezen Pres. Heb je eenig besef van de verschrik kelijke misdaden, waarvoor je nu straf zal moeten ondergaan Bekl. Ik begrijp u niet, president. Pres. Heb je begrepen, welke straf nu tegen je is gevraagd Bekl. Jawel, president, levenslang. Pres. En heeft dat nu niet een vree- selijken indruk op je gemaakt dat de recht bank zal te beslissen hebben of je in de gevangenis zal moeten blijven, om daar nooit weer uit te komen Bekl. Ik dacht het wel zoowat president. Pres Als je nu eens denkt aan hetgeen je hebt gedaan, aan de vrouw, aan het jeugdige meisje, heb je dan geen afschuw ervan, dat je die hebt vermoord? Bekl. Neen, president. (Een rilling 'gaat er lij dit onnatuur lijke antwoord door de gelederen van het publiek.) Pres.Als je vrij kwam zou je hetzelfde dan weer doen Bekl. Neen, president. Pres.: Waarom niet? Bekl.Ik zou niet durven. Pres. Heb j0 wel eens geweend om het geen je hebt gedaan Bekl.: Ja, president, 's nachts heb ik wol eens gedroomd en dan gehuild, maar het was dan dadelijk weer over en ik sliep dan weer. Ijzing-, maar ook medelyden wekkend is dergelijke gevoelloosheid van een mensch die naar verklaring van sommige getui gen toch een goed werkman was en vloog voor zijn haas. Bij den ingang van het jaar 1895. Prof. Nicoiaas Beets, de nu 80-jarige, plaatste de navolgende dichtregelen in de Bred. Ct. "Ontaard niet, Volk van Nederland, En laat u niets beduiden Ontaard niet, eerbre burgerstand Ontaardt niet, kleine luiden Ontaardt niet, gij die trouw gezind Uw-brood bij handenarbeid vindt Blijft die gij waart voor dezen, En die gij nog kunt wezen. Laat niets, al zijn de tijden slecht, Het goede in |u besmetten Verzaakt geen plicht; betwist geen recht Toont eerbied voor de wetten. Verbeetring rijpt bij orde en rust, Als Vrede en Deugd elkander kust Nooit kwamen goede dingen Door dreigen of door dwingen. Dat} is van ouder herkomst wijd Aan jongen en aan ouden Door de allertreffelij keten altijd Bétoogd en voorgehouden Dat is, door beide schade en baat, Alom bevestigd vroeg en laat En zouden zij, die 't weten, 'tin Nederlandvergeten? N. Bbets. Laat ons hopen, dat deze welmeenende raad van een 80-jarig grijsaard bij allen een open oor moge vinden. De Fransche Illustration van 29 Dec. schrijft Un public fatigué et blasé qui ne s'étonne d'aucune arrestation ni d'aucune déohéan- ce Je ne sais quelle atinogphère de doute et d'indifférence. Quelque espoir cependant et une confiance absolue dans l'autorité et la courage de M. Casimir Pé rier. C'est lk-dessus que finit l'année Année de deuilvoilé, ce que 1894 a emporté. Que nous apportera 1895 Zinspeling op kapt. Drey fuss. Panama enz Frankrijk heeft sedert 1870, den val van het Keizerrijk, 32 ministeries en vijf presidenten versleten. Van deze laatsten werden vier gedwongen af te treden door eene behandeling hun door de Kamer aan gedaan, terwijl de vijfde viel door sluip moord. Thiers werd door de conservatieven, Mac Makon door de liberalen, Perier door de radicalen en socialisten, Carnot door de anarchisten ten val gebracht. Hier heeft het bikende trapje der revo lutie wél zijn uitwerking gedaan Conservatieven liberalen radicalen socialen anarchisten. Intusschen de nieuwe President is al verkozen. Met 435 van de 800 stemmen benoem den de Vereenigde Kamer en Senaat den zoo juist afgetreden minister Felix Faure tot opvolger van Perier. Hoe zonderling het loopen kan. Fanre neemt zijn ontslag als minister, het heele ministerie Dupuy, dat zonder hem niet leven kan, volgt zijn voorbeeld, en de president, niet geneigd om zonder het ministerie te leven, begaat een politie- ken zelfmoord op het graf van zijn eer ste en laatste ministerie. Hoe zonderling het loopen kan. Bij eerste stemming toch bekwam de nu gekozene slechts 100 stemmen, en de beide andere candidaten elk 300. En zie, bij de herstemming gaan de stemmen van Chal- lemd Lacour op hem over. Hde zonderling het loopen kan. Felix Faure die eenige dagen geleden wei gerde president derKamer te worden, wijl het kabinet Dupuy hem in den weg zat, wordt president der republiek, zoodra dit Kabinet is heengegaan. Uit verlies winst. Of ook die zijn (politieke) leven verliezen wil, zal het juist behouden, is in zekeren zin op hem van toepassing. Hoe zonderling het loopen kan. De geboren diplomaat Carnot, wordt thans opgevolgd door een nieuweling die geen andere aanbeveling heeft dan dat hij een half jaar slechts zitting had in een sukkelachtig ministerie. En de milliönair Perier wordt vervangen door den werkmanszoon uit een Parijsohe voorstad. De nieuwe president der republiek begon zijn loopbaan als leerling in een looierij. In het leer was zijn leerschool in dubbe len zin. Hij bracht het tot zijns tegenwoordige positie van reeder, afgevaardigde, minister, president van Frankrijk. Misschien wel óm te ervaren dat de harde bank aan den leerlooier beter rust plaats bood dan het zachte dons aan het Hoofd der republiek; en dat ten langen leste de werkmanswoning in de voorstad nog te verkiezen is boven het Elysée. Inmiddels valt ook uit deze verkiezing weder te leeren, dat de opschuiving in Frankrijk van liberaal tot sociaal met gewissen tred plaats heeft. Nu nog werd Faure, een vooruitstrevend liberaal, gekozen. Maar zjjn tegenstander, Brisson, bekwam 361 stemmen. Een cyfer dat hem of een nog rooder geestverwant van hem als Faure's naasten opvolger aan wijst. En men weet tnsscben liberalen en soci alen zijn de radicalen bet trait d'nnion. Van Brisson tot de socialen zal vrij wat gemakkelijker de overgang zijn, dan van de liberalen tot Brisson. Het tumult by de presidentsverkiezing bewijst het. Vele leden der linkerzijde schreeuwden vol spijt over den nitslag weg met de schurken weg met de dievenEn de socialisten juichten Brisson toe verschei- denen hunner hadden echter onder den uitroep „weg met het presidentschap 1" aan de stemming geen deel genomen. Een merkwaardig afscheidswoord ter ver klaring van zijn heengaan, laat ex-presideat Perier achter. Het is van den navolgenden inhoud „Ik had de moeielijkhedon van mijn taak voorzien. De president der Republiek, niet in de gelegenheid zich te verweren ea controle uit te oefenen, kan slechts in het vertrouwen der natie de moreele kracht vinden, zonder welke zijne waardigheid niets te beteekenen heeft. Men heeft de publieke opinie op een dwaalspoor geleid. Meer dan twintig jaren van gehechtheid aan de Republiek en van toewjjding aan de democratie hebben al de republikeinen niet vermogen te overtuigen van de op rechtheid en warmte van mijn politiek geloof. „Sedert zes maanden wordt een campagne van lasteringen en beleedigingen tegen het leger, de rechterlijke macht, het Parlement en het onverantwoordelijk hoofd ven den Staat gevoerd, en deze vrijheid in het sto ken van haat wordt nog maar steeds „vrij heid van gedachten" genoemd. „De genegenheid voor mijn land ver oorlooft mij niet aan te nemen, dat men eiken dag opnieuw de beste dienaren van het vaderland eu hem, die het tegenover het buitenland vertegenwoordigt mag be- leedigen. "Wat men ook moge redeneeren van grondwettelijke plichten, dat alles is niet in staat om mijn politiek eergevoel het zwijgen op te leggen. Misschien zal ik, door mijn ambt neder te leggen, aan ben, wieu de waardigheid van het gezag en de goede naam van Frankrijk in de wereld ter harte gaat, aanwijzen wat hun plicht is. „Ik blijf overtuigd, dat her vormingen slecht» zullen tot stand komen met de actieve medewerking van een regeering, die vast besloten is den eerbied voor de wetten te verzekeren, zich te doen gehoorzamen en allen te rangsohikken en groepeeren in een gemeenschappelijk handelen. De toekomst ga ik met vertrouwen te gemoet. „Ik neem mijn ontslag als president der Fransche Republiek".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1