NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 45. 1895. Dinsdag 15 lannam. HegenÉ laaKjaug VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ben ik Kiezer? Japansche Eigenaardigheden. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 «jent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rogel meer 10 cent. Ook dit jaar zal niet zonder eene verkie- zings-oampagne voorbijgaan. Na verloop van ruim vijf maanden, in het begin van Juli, zal, overeenkomstig het voorschrift der wet, overal in den lande, de verkiezing voor de gemeenteraden plaats hebben, daar dan een deel der leden van dit college moet aftreden. Doch vooraf gaat, in Mei, de verkie zing van leden der provinciale staten. Het zal dus voor de Kiesvereenigingen een druk jaar zijn. De eerste voorbereiding tot den strijd is te zorgen, dat kiezer worde, wie kiezer behoort te zijn, en reeds hebben de dage lij ksche Besturen der verschillende gemeen ten daartoe de eerste hand aan den ploeg Met andere woordenin de onderschei dene steden en dorpen worden thans, bij publicatie van den Burgemeester, allen op geroepen die niet voor een bepaalde huurwaarde in de personeele belasting zijn aangeslagen, noch f 10 in de grondbelas ting, hoofdsom en rijksopcenten te zamen gerekend, betalen, en toch recht hebben om kiezer te zijn. Het is van het hoogste belang van zulk een publicatie nauwkeurig kennis te nemen. Zijn aanstonds toch de kiezerslijsten vast gesteld, en komt iemands naam er niet op voor, hij heeft dan voor dit jaar geen recht zijne stem uit te brengen, al zou hij ove rigens ook honderdmaal „kiesbevoegd zijn". En nu de vraagwat vereischt de wet om op de kiezerslijsten te worden gesteld. lo. Men moet zijn mannelijk, meerder jarig Nederlander. Meerderjarig is hij, die op den dag van de sluiting der lijsten (uiterlijk 15 Maart) den leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. 2o. Men moet voldoende zijn aangesla gen in de personeele belasting en dien aan slag ten volle betaald hebben voor het dienstjaar van 1 Mei 1893 tot 30 April 1894. Onder voldoenden aanslag verstaat de wet: Voor de gemeenten van nog geen 3000 zielen tegen een geschatte huurwaarde FEUILLETON. 0 Japan, dat in 50 jaar een maatsohappe- 1 ijken vooruitgang wil bewerken, die in onze staten 20 eeuwen heeft geduurd, is nn reeds een zeer beschaafd en modern land. Het vaderland van den Mikado levert hier echter het bewijs, dat het gemakkelij ker gaat eene politieke omwenteling te bewerken, dan zich van een oud vooroor deel te ontslaan. Japan, dat reeds zijne geëmancipeerde vrouwen, zijne politici, zijne demagogen en zelfs zijne anarchisten telt, heeft eehter een geheelen schat van eigen aardigheden bewaard, die op zekere hoogte merkwaardiger zijn, dan die van het kei zerrijk China. Wij zullen trachten ze naar de mate ha- rer vreemdsoortigheid voor te stellen Terwijl wij van links naar rechts schrij ven, schrijven de Japanners van rechts naar links. Wij vormen bij het schrijven horizon tale lijnende Japanners maken verticale Innen. Een Japansch boek begint daar, waar het onze eindigt, en derhalve slaan wij, bij het lezen van een boek, de bladen van rechts naar links omde Japanners zijn dus genoodzaakt ze van links naar rechts om te slaan. Wij plaatsen de noten onder aan de blad zijde, de Japanners plaatsen ze aan 't hoofd der pagina. De Japansche vrouwen zijn nog vreemd- soortiger dan hare boeken. Terwijl onze vrouwen met voorliefde haren hals en hare armen toonen, verbergt men in Japan zorgvuldig het bovenste gedeelte van het lichaam, terwijl men van niet minder dan f 24.per jaar. Yoor een gemeente van 30005000 zie len moet de huurwaardewaarnaar ge aan geslagen zijtmeer dan f 28,bedragen. Yoor een gemeente van 5000 tot 8000 zielen meer dan f 33 - 38 8000 12000 12000 17000 17000 24000 24000 36000 36000 48000 48000 en daar boven - 44 - 49 - 55 - 70 -loo Om nu te weten of ge tegen zulk een som zijt aangeslagen, vermenigvuldigt ge het aantal guldens, dat ge in belasting voor de huurwaarde betaalt met 20. Bijv. wie in Goes, Zierikzee en Terneuzen mins tens f 1,65 in de huurwaarde (eerste grond slag) betaalt, kan kiesrecht hebben, want 20 maal 1.65 is 'f 33 huurwaarde. 3o. Men is ook kiezer, wanneer meD f 10 in de grondbelasting betaalt, onver schillig waar die grond in ons land ligt; ook zelfs als men dien grond in gemeen schappelijk bezit heeft. Ieder, die f 10. grondbelasting betaalt kan kiezer worden. Het kan namelij k zijn, dat men een stuk je grond heeft in een of twee andere gemeenten, bijv. in Colijnsplaat en in Wissen- kerkeen dat de grondbelasting van ieder stukje afzonderlijk nog geen f 10 is. Yoor TFïssenkerke beloopt zij wellicht f6 en voor Colijnsplaat f 4. Welnu, deze sommen mogen bij elkander geteld worden, omdat het alleen maar de vraag is, of men aan hoofdsom en rijks opcenten f10 in de grondbelasting betaalt. Waar men die betaalt, doet niets ter zake. Gij zijt in dit geval wel degelijk kiezer I Slechts heeft men de voldaan geteekende aanslagbiljetten over het laatst verloopen jaar op de seoretarie van zijn woonplaats te laten zien. Men moet dat doen vbbr 15 Februari e. k.daarna is het te laat. Of men dit het vorige jaar ook heeft gedaan, geeft niets, Men verwarre huurwaarde de eerste grondslag op het aanslagbiljet der personeele belasting niet met huurprijs dien men aan den eigenaar betaalt. alleen de voeten vertoont. De Japansche vrouwen uit het volk, schitteren, wanneer zij voor eene soirée gekleed zijn,door hare naakte voeten. Het Japansche meisje kleedt zich elegant tot op 16 tot 17 jaar, terwijl bij ons een meisje eerst op dien leeftijd begint. Terwijl onze vrouwen het bovenste ge deelte van haar lichaam plegen te knellen, is eene vrouw in Japan er op gesteld hare voeten zooveel mogelijk ineen te dringen. Wat is nu een Japanneesche schoonheid Verbeeld u een klein, slank lichaam dat zich verliest in een groote lap stof, die slechts een paar kleine oogen laat zien, welke in diepe oogkassen weggedoken zijn een onduidelijke, onbeschrijfelijke glimlach en.... dat is alles. De blonde huidskleur walgt haar en voor gezetheid zijn zij bepaald bevreesd. Eene Japansche Venus zou een glimlach van spot brengen op de lippen van een Europeaan, terwijl een Europeesche Venus in Japan als het type eener vulgaire vrouw zou beschouwd worden. Bij ons schitteren meestal de eerbare en fatsoenlijke vrouwen, door haar verstand, in Japan schijnt de ontwikkeling van den geest voornamelijk door de vrouwen van lichte zeden gekweekt te worden. De Japanneesche „Gei-has"een soort van danseressen zijn de knapste en meest ontwikkelde vrouwen. Weten zij zich handig van hare vurige en smachtende blikken te bedienen, zij zijn nog veel .handiger in het geven van geestige en slim bedachte antwoorden bij allerlei'netelige vraagpunten. Wij dragen ten teeken van rouw zwarte kleerende Japanners trekken bij zulke gelegenheden witte kleeren aan. Op onze recepties spelen de vrouwen steeds de eerste rol. Men bedient haar het eerst aan tafel, men geeft haar de beste plaatsen en hare cavaliers stellen zich met nog meer daar het natuurlijk elk jaar moet geschieden. Let wel: De man wordt hierbij geacht in de grondbelasting te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien jzijner minder jarige kinderen. (3) .j?4o. Men kan ook kiezer worden, wan neer men, zonder zelf personeele belasting te betalen, een gedeelte eener woning be woont, met andere woorden wanneer men lodger is. Lodgers zijn dus allen, die geen afzon derlijke woning in gebruik hebben, omdat zij met hun gezin bij anderen inwonen of als ongehuwde personen kamers in huur hebben. Een lodger is niet zelf volgens de huur waarde inde personeele belasting aangeslagen omdat deze geheel wordt betaald door den eerste huurder of eigenaar, van wien hij •en deel der woning in huur heeft. Eene afzonderlijke woning issteeds ook afzonderlijk belast en heeft een afzonderlij ken toegang. Evenwel men vergete niet: lo. dat men gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den 15 Februari e. k., dezelfde kamers moet bewoond hebben of hetzelfde stuk van een huis in huur moet hebben gehad; 2o. dat de geschatte huurwaarde van het geheele huis minstons eens zoo hoog moet zijn als de laagste huurwaarde, waar voor in uwe gemeente geen korting of remissie op de personeele belasting meer wordt toegestaanen 3o. dat die kamers of dat stuk huis onge- meuheld een geschatte huurwaarde moeten (2) Wat wij hier or er de grondbelasting hebben gezegd, geldt eveneens voor de personeele belasting. Men mag ook, wat in verschillende ge meenten aan personeele belasting wordt betaald, samentrekken. Natuurlijk is hier alleen maar van den len grondslag der personeele belasting, huurwaarde zonder eenige remissie of mindering, spraak. Alleen moet ge met uw voldaan geteekend aanslagbiljet, of een gewaar merkt afschrift er van, voor 15 F ebru- ari naar de secretarie uwer gemeente gaan om het te laten zien. •tiptheid en onderdanigheid tot haren dienst, dan de bedienden van het huis zelf. In Japan is dat geheel anders. De vrouw blijft staan, terwijl de man eet. Dit cere monieel is echter bij soirees niet van toe passing, om de eenvoudige reden, dat de vrouwen daar door hare afwezigheid schit teren. De vrouw is het onmisbare sieraad onzer feesten; in Japan beschouwt men haar als een hinderpaal bij de feestelijk heden. Men doet het er dus zonder de vrouwen. De Japansche schoonmoeders zijn er even eens op gesteld zich van ,de Europeesche schoonmoeders te onderscheiden. De wonde (en welk eene ingebeelde wonde 1) onzer huishoudingen is steeds gelegen bij de moe der der vrouw; in Japan valt die be minnelijke rol der vrouw aan den echt genoot ten deel. Daarom zijn het in Japan niet de mannen, die zich over hunne schoonmoeder beklagen, maar steeds hunne arme wederhelften. Wij vieren onze bruiloften gewoonlijk op den dag bij de Japanners worden deze plechtigheden alleen 's nachts voltrokken. De bruiloftsmaal tijd wordt bij ons ten huize der vrouw gehouden enbij ons invitee ren hare ouders de gasten. In Japan ont vangt de jonge echtgenoot de genoodigden en hij geeft het bruiloftsmaal. Wij gebrai- ken onze maaltijden aan min of meer groote tafelsde Japanners laten zich hun spij zen op kleine tafeltjes opdisschen, die zoo danig tegen den muur geplaatst zijn, dat zij slechts aan een persoon gastvrijheid geven. Onze bedienden reiken ons de schotels van achteren in Japan biedt men de scho tels van voren aan. Bij ons wil de goede toon, dat er bij voorkeur lakeien en mannelijke bedienden aan tafel dienenin Japan gebruikt men hebben, gelijkstaande met een woning in uwe gemeente, waarbij alle korting of remissie vervalt. Of zulk een lodger zich het vorig# jaar ook heeft aangegeven, doet natuurlijk niets ter zake, hij moet zich elk jaar op de secretarie aanmelden en een biljet aan vragen dat vóór den I5en Februari weer terugbezorgd moet worden. Doet hij dit niet, dan wordt hij onher roepelijk van de kiezerslijst geschrapt. Het is dus zaak hierop attent te zijn en er anderen attent op te maken. Voorts gelden nog deze opmerkingen. Wanneer de bovengenoemde belastingen nog niet betaald zijn, dan lean men dat nu nog doen. Maar men haaste zich. Wie verhuisde naar een andere gemeente kan kiezer worden, zoo hij afschrift van het voldaan geteekende annslagbiljet over het dienstjaar 1893/94 bij den Burgemeester zijner woonplaats inzendt. Wie in dezelfde gemeente bleef wonen, maar alleen een andere woning betrok, wordt eveneens kiezer, wanneer zijn aan slag over 1893/94 daartoe recht geeft en voldaan is. In dit laatste geval behoeft men zich echter niet aan te geven, want dan zorgt men daarvoor wel op het Raadhuis. Krijgslieden worden gehouden voor in woners der gemeente, waar zij in bezetting liggen. Ten slotte raden wij belanghebbenden en belangstellenden aan, om, zoo zij in twijfel verkeeren of zij kiezers kunnen zijn of niet, daarover met een vertrouwd vriend hunner richting te spreken. Ook de besturen dier kiesvereenigingen kunnen en moeten hier hunne hulp ver- leenen. Yooral hebben zij voor hen, die pas kiezer worden, zorg te dragen. Zoovelen stierven weg of verhuisden, zoodat we wel achteruit moeten gaan, zoo de nieuwe kiezers niet tot den laatsten man op de lijst komen. LOMBOK. In het mail-overzicht van het Bat. Hbl. daartoe by voorkeur vrouwen. Wy plaatsen den voornaam steeds voor den familienaamde Japanners doen het tegendeel. Wij dragen de kinderen op den arm de Japansche vrouwen zetten hen op den rug. Wy hebben de gewoonte om rechts uit te wij ken de Japanners doen als de bewo ners van Engeland en zijne koloniën en houden links aan. Zij hebben nog eene o vereenkomst met de bewoners der Normandische eilanden. Indien zij hun bekende vrouwen op straat ontmoeten, wachten zij voor alle dingen, dat deze laatsten hen het eerst groeten. Maar indien de Japansche vrouwen op 't gebied der etiquette zich er mee tevre den stellen op straat |als ondergeschikten behandeld te worden, in de gewichtige zaken van hun landspelen zq eene groote rol. En hoeveel verschillen zij op dat gebied van hare Europeesche zusters, die voor eene kleinigheid, een niets van het soeiale en politieke leven afstand doen Hoe weinig democratisch Japan ook moge zijn, de vrouwen maken hierop eene uit zondering bq ons onderscheiden de vrou wen van verschillende standen zich door haar toiletin Japan dragen alle vrouwen, te beginnen met die van den Mikado en eindigende met de eenvoudige werkmeisjes, hetzelfde gewaad. Dit verschilt alleen in de kwaliteit van de stof. De Europeesche denkt met eene zekere teergevoeligheid aan de rq liefdekussen op haar hoofd gedrukteene Japansche vrouw daarentegen zou in staat zijn haren geliefde (om van haren man niet eens te spreken) eene oorvijg toe te dienen indien, kq het zou wagen haren heiligen haardos in de war te maken Eene Europeesche vrouw verft zich de lippen, bedient zich van „mouches", maakt lezen wij In het kort saamgevat, leert de afgeloopen oorlog dat de inlandsche vqand van heden beter gewapend is dan vroeger, ja beter dan onze infanterie, weshalve deze laatste met repeteergeweeren van klein en licht kaliber moet worden gewapend, terwql onze grootendeels verouderde artillerie in het bezit behoort te komen van moderne vuur monden met brisante lading. Evenzoo is gebleken, dat het gewaagd is, ondanks het behaald succes, bq de tegen woordige sterkte van het indisch leger ex pedities te ondernemen, wql hierdoor Java meer ontbloot moet worden van troepen, dan onder minder gunstig* omstandigheden mogelqk zou zqn. De uit Nederland gezonden versterkingen bedekken dit euvel, zonder het weg te nemen, vooreerst omdat die troepen eerst bruikbaar zqn nadat zq ge- acclimateerd zijn, voorts, omdat de nitzen- ding uit Nederland van plotseling noodige versterkingen meer tqd vordsrt dan dienstig is en eindelijk, wql zq onmogelqk zou kun nen blqken, ingeval Nederland zelve in oorlog zich bevond, op het oogenblik der aanvrage uit Indië. Het indische leger, zal het ten allen tqde zqn plicht kunnen ver vullen, behoort onafhankelqk te zijn van Nederlandsche hulp, en moet om die reden op grooter sterkte worden gebracht, zoo wat betreft de infanterie als ten aanzien der artillerie. Tegelqkertqd heeft de ondervinding ge leerd, dat de verwaarloozing der buitenbe zittingen staatsgevaarlqk is, waar zq leidt en in het Oosten van den Archipel moet leiden, tot volslagen onbekendheid met land en volk. Had deze niet bestaan ten aanzien van Lombok, nimmer zouden regeering en expeditie gevallen zqn in den strik, van vredesonderhandelingen te voeren met een opstandeling op wiens verwq dering het aan kwam. Dezelfde verblindheid heeft aanvankelqk doen gelooven aan een krachtig bondge nootschap, met een inheemschen volksstam (de Sassaks) op wiens oprechtheid en moed gebleken is dat hoegenaamd niet te ver trouwen viel. Zal dit gefcek aan biennis van zaken Nederland bq een eventueel nieuw hare wenkbrauwen op, poedert zich het gelaat, doch zq houdt alle deze operaties zorgvuldig geheim. Eenp Japansche vrouw deet hetzelfde, maar zq stelt er eene eer in, en staat er op te laten merken, dat hare schoonheid sleehts een gevolg is van hare kanst. En toch, die kunst is niet „van haar". Hier komen wq op een nieuw punt van verschil tusschen de Japansche en Europee sche vrouwen. Bij ons zijn het gewoonlqk de kameniers, die de opdracht hebben hare meesteressen mooi te maken in Japan wordt deze taak geheel aan de kappers overgelaten. En wql de vrouwenmasseerders steeds 'blind moeten zijn, behoort de kapper zqne oogen te openen, en goed te openen om waardig- lqk te beantwoorden aan zqn titel van „schilder der levende wezens", zooals het Japansche gezegde hem noemt. En ziehier nog een verschil, en dit wel ter eere der Japansche vrouwen. In alle Europeesche landen helïben de vrouwen eene voorliefde voor «ene taal, welke niet die van hun eigen land is. De Franschen spreken Engelsch, de Engelschen en Russen spreken Fransch, enz. Een Japansche vrouw spreekt uitsluitend Japansch. Aan haar is het overigens ook te dan ken, dat het Japansch in de laatste eeuwen zulke groote vorderingen heeft ge maakt. Men heeft haar vroeger de studie der Chineesche taal verboden, en deze slechts als een monopolie voor de mannen wegge legd. De Japansche vrouwen hebben zich van hare moedertaal om zoo te zeggen meester gemaakt, en staan tegenwoordig aan het het hoofd der litteraire bewegin gen van haar land. (Telegraaf.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1