NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. uc- CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 48. 1895. Donifenfag 10 lamiau. Hegmifc laarganij. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Strijenham-Poortvliet. CONTANTE BETALING. Gemengde Berichten. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van I 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. "Wij vestigen de aandacht op de advertentie van de heeren J. J. Ocht- man,c. s. te Goes, in zake Strijenham- Pooi tvliet. Hier heerscht nijpende nooden het Zeeuwsche volle liet zich bij der gelijke omtandigheden nogninuner onbetuigd. Tot milde bijdragen op te wekken zal derhalve ook nu wel niet noo- dig zijn. Alleen dit Spoedige hulp is hiei dubbele hulp. Van af I October '94 Is in overleg met den heer Klemkerk met de ad ministratie van „de Zeeuw" be last de heer C. ORANJE Lz., Voorstad te Goes, die alle gel den in ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. HH. geabonneerden die ge woonlijk bij dhr. Klemkerk betaal den gelieven hierop te ietten. O Bijna vijftig jaar geleden woonden in een Friesch plattelandsstadje een paar echtelieden, waarvan de man het bedrijf van schoenmaker uitoefende. Als meester knecht bij een weduwe verdiende hij de kapitale som van f 4.50, zegge vier gulden vijitig cants, per week, een bewijs, dat destijds de loonen ook veel te wenschen overlieten. Het brood ontzaglijk duur, het eene kind na het andere kwamde zorgen vermeerderen. De weduwe stierf en de man werd door een paar menschenvrien- den geholpen, om zelf als haas op te tre den, natuurlijk zeer in 't klein. Met ijver toog nu de man en vader aan het werk, doch, kon hij er zich vroeger geen denk beeld van maken, waarom zijn meesteres des Zaterdags, als zjj hem betaalde, wel eens diep placht te zachten, nu werd het hem volkomen duidelijk. Had moeder de vrouw meermalen geklaagdik kan de week niet rondkomen met dat weinige geld, nu gebeurde het meermalen, dat zij in 't geheel niets ontving. De man had werk, zeer zeker, goed werk ook, want zijn klanten behoorden, voor het meeren- deel, tot den „gegoeden stand". Een paar nette schoenen werden gemaakt en tehuis bezorgd. Mijnheer of mevrouw zou ze eens passen en het geld wel bezorgen. Ziedaar hun toestand. Het aangekochte leder en verder benoodigd materiëel werd verbruikt, het geld kwam op tijd niet weder in, nieuwe inkoopen konden op tijd niet weder geschieden, of men zou op zijn eerlijk gezicht af zelf ook op kre diet moeten koopen. Dit is echter met een patroontje in het klein eerdsr gezegd dan gedaan, en het bleek dat heel wat pratens noodig was, om iemand te bewe gen, en dan nog was de inkoop veel duurder, waarvan een belangrijke winst derving het gevolg was. Moed gehouden, was steeds hun wacht woord. Moeder ging uit om iets te ver dienen, nu eens als min, dan eens als werkster. Haar zuigeling werd dikwerf onder een afdak, bij de wasohtobbe van een ander aan de borst gelegd, zóó, dat sneeuwvlokken op de ontbloote borst ne- dervielen. (Moeders in satijn en zijde, met uw kindje in dons, kunt gij n een oogen- blik in zulk een toestand verplaatsen Het huisgezin werd steeds grooter, moeder kon er niet meer uit, de oudste kinderen moes- en nu medewerken, de eene bij vader, de ander bij een vreemde. Vader werd be kroond op een tentoonstelling van handen- Op verzoek nemen wy onderstaand ar tikel uit het Sociaal Weekblad over; doch moeten daartoe het Hoofdartikel een keer laten over staan. arbeid, en nog eens, én nog eens, rnaitr, de zaak zelf ging er niet beter door. Wel werd zijn werk geprezen, wèl kwam er een bestelling meer, doch ook moest hij meer krediet geven en wagen, dus nog meer winst derven. Een voorbeeld het was winter, helder .vriezend weder, prachtig ijs. Een voor naam heer der stad, president van de ijsclub, komt en bestelt een paar zeer nette rij- schoenen, vöoral nethoor 1 luidt het bevel, op een gulden mèèr zie ik niet, als ze maar goed zijn. Een prachtige bestelling dus, met vreugde ontvangen In geenen deelejuist dat leder daarvoor benoodigd ontbreekt. Ach betaalde mevrouw X. nu maar, aandringen op betaling durf ik niet, dit was de verzuchting welke die bestelling teweegbracht. Goede raad was duur, de winter kon nukkig worden, en dus na lang beraad werd eindelijk be sloten, een zeer beleefd briefje te schrijven. Moeder zou er mede heengaan om mevrouw vriendelijk tot betaling aan te sporen.Met een kloppend hart belde zij aan ze moest maar op de mat staan, het was buiten zoo koud, sprak de meid. Moet er antwoord op het briefje terug vroeg ze. Zeker, zekerbevestigde de moeder, en oogt met kloppend hart de dienstbode na. Daar komt zij terug, wat zou wel het antwoord zijn Je moet maar bij mevrouw achterkomen, zegt de meid, en fluistert haar in De zin staat niet te best, dus pas op Binnen gelaten wacht zij tot mevrouw haar aan spreekt. Zóo wat is dat nu, zoo maar mid den in 'tjaar met eene rekening komen? Staat mijne betaling jului niet aan Dan kan ik wel bij een ander terecht, het geld ligt daar en je man behoeft voor mij niet meer te werken; dergelijke brutaliteit heb ik nog nooit gezien, jazeg tot je man, dat ik mij erg beleedigd gevoel, of ia het misschien uw werk het lijkt wel op de hand eener vrouw. De moeder schudt met het hoofd. Nietnu 'tis wat moois, ik zal anderen voor jelui waarschuwen. Het is niet mijn werk, zegt de moeder, het is ons werk, wij hebben behoefte aan het geld, anders waren wij u niet lastig gevallen. Mevrouw, geloof dat maar, doch als u niet gevraagd wil worden, waarom betaalt n ons arme lieden dan niet terstond? vroeg de moeder. Onbeschaamd vrouwmensch barstte mevrouw los. Onbe schaamd volk, durf je mij nog beleedigen ook 1 Ga zeg ik je, ga En zij ging, haar man niet vertellende wat zoo al door haar gehoord was. Het benoodigde leder werd gekocht, alleen maar voor dat paar schoenen, want men moest te lang op het geld wachten, en als men later meer noodig had, kon men wel verder komen duur moest dat weiuigje betaald worden, men kon zoo weinig niet goedkoop omzetten. De schoe nen kwamen klaar, doch, het weder was omgeslagen en daarmede ook het gemoed van den royalen heer. De schoenen waren duur, zeer duur, dat was nog niets, maar passen, nu niet te best, misschien zouden ze wel wennen aan den voet, en dusmynheer zou wel eens aankomen. Alweder dus crediet. Veel dergelijke staaltjes zou ik kunnen mededeelen, doch daarmede te veel ruimte beslaan en den lezer wellicht vervelen. Alleen wil ik nog melden, dat het feiten zijn, welke hier vermeld zijn, dat de bedoelde lieden nu oud zijn en nog in leven, wonende te Amsterdam, arm en behoeftig, en dal in hoofdzaak dit te wijten is aan de slechte gewoonte der meergegoeden, om aan zulke lieden niet terstond te betalen wat men schuldig is. Contante betaling is zeker over het al gemeen aan te bevelenkan dit niet altijd, dikwerf niet uit onmacht, bepaald slecht is het te noemen, als het alleen maar gewoonte is. Maar gegoeden, breekt met die gewoonteAls ge wist, wat ik weet, zoudt ge het nooit meer doen, als ge zien kondet, wat ik in mijn om geving zie, als ge vermoeden kondet, hoeveel bittere tranen en noodeloos leed ge daarmee kunt voorkomen, ik ben ervan overtuigd, ge zoudt n aan deze hoogst af keurenswaardige gewoonte niet weder schuldig maken, ook daardoor zoudt ge medewerken, om al weder een kwaal te doen verdwijnen. Nogmaals, meent niet, dat ik maar iets gefantaseerd heb, het is de harde werke lijkheid, en ik zou dit enkele voorbeeld met vele andere kunnen aanvullen. Bo vendien, de beide oudjes leven nog en kunnen het bevestigen, doch zij zijn niet de eenigen. Modisten, naaisters, enz., uit medelijden vaak begunstigd, als zij een kleine zaak drijven, ze zijn eveneens de dupe van de te late betaling. Wilt dus contant betalen De heer T. M. Looman onze goede bekende immers? schrijft in De Jonge lingsbode aan alle christen-jongelingen een „welgemeende raad", dien wij gaarne, ook om de krachtige toelichting die hem ver gezelt, ook tot onzen lezerskring overbrengen. Hij schrijft Mijn oudste zoon verlangde op 17 jarigen leeftijd in Zwitserland zyne voorbereidende studie, om voor den dienst des Heeren te worden opgeleid, voort te zetten. Ik bracht hem daarheen. Den dag voor mijn terug keer raadde ik hem aan den laatsten nacht, dat wy samenwaren, niet met my in het logement, maar in zijne kamer door te brengen. Als hij den eersten nacht na mijn vertrek zich alleen gevoelde, zou hem dit te zeer kunnen aandoen. Dien ganschen dag hadden wy veel te doen, en des avonds bezochten wij eon Bidstond. Daarna bracht ik hem naar zijne kamer, beval hem in de hoede des Heeren, en nam afscheid van hem. Hij was niet sterk en door de drukte van den dag zeer vermoeid. Den volgenden dag kort voor mijn ver trek met hem alle n zijnde, zeide ik „Kind, over een uur zyt ge geheel alleen en is je vader niet meer bij je. Zoo ver ik weet vertelde je alles aan je vader. Dat kan je als ik heen ben gegaan, niet meer doen, maar doe dat dan aan je Vader in den hemel. Vertel hem alles; houd niets ver borgen. Vertel Hem alles wat in je hoofd en hart omgaat goed ën kwaad." „Vader," was het antwoord, „dat ben ik eigenlijk reeds gewoon te doen. Maar dik wijls is het of er een stem in mijn oor blaast„Wat, denk je, d it- God zich met jou nesterijen zal bemoeien?"" „Jongen." hernam ik, „dat is van den duivel. Je vader vertelt alles aan God; ook de kleinste din gen, en hjj bevindt er zich zoo goed bij. dat hy er niet buiten kan. Een bewijs Gisteren avond nam ik afscheid van u. Ik ging naar mijn kamer, en na gebeden te hebben naar bed. Ik kon echter niet in slaap komende vader dacht aan zijn kind. Daar bekruipt mij de vrees och, als hij zoo vermoeid als hij was, maar niet op de canapé in slaap is gevallen er liggen zoo veel papieren en andere dingen op tafel, de brandende kaars in het midden. De slaap week geheel van mij. Mijn angst nam toe en ik kon geen rust vatten. Ik zie alles in brand stain, en in mijn angst roep ik tot God„Och, Heere 1 als hjj in slaap gevallen is, ik bid U, maak hem dan wakker." Nauwelijks had ik dit gedaan, of er kwam rust in mijn gemoed, en ik viel in een gerusten slaap, die onafgebroken tot den morgen voortduurde. Myn zoon liep met mij gearmd, en toen ik geëndigd had met spreken, drukte hij mij den arm, keek mij met groote oogen aan en zeide: „Vader, dan heeft God uw gebed verhoord ik was in slaap gevallen. Op eens werd ik wakker en het had geen halve minuut meer moeten duren of de papieren hadden vlam gevat, en alles had in brand gestaan." Om die vaderlijke bezorgdheid en angst zou menigeen gelachen hebben, en die als een nietigheid hebben aangezien, voor den hoogen God te nietig om zich daarmede te bemoeien Jongelingen! wilt ge gelukkig zijn wilt ge uwen levensweg veilig bewandelen Leeft dan in gemeenschap met God. Maakt Hem tot uw vertrouweling. Wat je aan uwe ouders of aan uwen besten vriend niet zoudt kunnen, niet zoudt durven mededee len, vertrouwt dat gerust aan God toe. Hjj verstaat uHij kan u raad geven Hjj kan u leiden, en Hij zal het ook doen. Hij hoort het gebed. Maar wees getrouw en op recht, en verbergt niets voor Hem, wiens oogen vuurvlammen zijn. Myn zoon is op jeugdigen ieeftjjd in vol len vrede ontslapen. „Het is geen sterven, als men naar Christus gaat," zoo sprak hij. Hy leefde in gemeenschap met God, en leeft nu in onmiddellijke nahijheid bij God. De heer ds. Koch, emeritis predikant van Middelburg, is de vorige week te Utrecht overleden. Na eea werkzame rust van twaalf jaron te Scheveningen genoten, werd hij weg genomen, de herinnering achterlatend aan zijn ernstig streven om de Nederlandsche natie te onttrekken aan de helsche macht van den „drank". Hij was wijlen onzen jhr. De Jonge mit Zierikzee opgevolgd als voorzitter van „de vereeniging tot afschaffing van sterken drank", en wijdde zich met ijver aan de verspreiding van de beginselen dezer ver eeniging. Ook wij erkennen gaarne bij zijn graf wat hij in dit opzicht ten bate van het Nederlandsche volk heeft verrichten spreken den wensch nit dat een plaatsver vanger zijner waardig met evenveel ijver als hij moge bezield zijn in den strijd tegen de grootste onzer volkszonden. LOMBOK. Omtrent den rijkdom van den vorst van Lombok schrijft het Bat. Handbld Volgens de berichten zou onder de in beslag genomen juweelen van den radja zich een steen bevinden van de waarde des Kohinoers. Zelfs wanneer dit waar blijkt, zal het slechts een compensatie zijn van het verlies, teweeggebracht door de belangrijke diefstallen in de schatkamers, welke door Baliërs en vooral door de Sasaks moeten gepleegd zijn tijdens de bestorming van Tjakra Negara. Bovendien is de schat ting der vermogens van Indische vorsten meestal zoo legendair dat zij bij uitkomst in den regel bitter tegenvalt. Op grond hiervan .blijven wij gelooven dat het al zeer fraai zal zijn, wanneer van de twin tig millioen gulden, welke den radja van Lombok zij n toegeschreven, genoeg gevon den wordt, om daarop te verhalen de zeven a acht millioen gulden, waarop de oor logskosten geraamd worden. Ook is tc Tjakra de kroon van den vorst gevonden. Zij moot een fabelachtige gelds waarde vertegenwoordigen. Het Weekblad Mutua Confidentia geeft in het eerste nommer van zijn nieuwen jaargang eene lange lijst van zoogenaamde firma's die in 'tafgeloopen jaar door dat blad als flesschentrekkers werden gesigna leerd. Dit blad bewijst met dergelijke publiceering den handel een grooten dienst. Goes. In de Dinsdag gehouden ver gadering der afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland onder voor zitterschap van den heer E. van den Bosch, waren 37 leden tegenwoordig. Na resum tie der notulen en uitbrenging van het ontslag omtrent het verhandelde in de vergadering met het hoofdbestuur, werden tot afgevaardigden voor dit jaar benoemd de heeren E. v. d. Bosch en C. Znidweg en tot hunne plaatsvervangers de heeren M. de Bokx en M. Boogerd. Medegedeeld werd dat van 't plan tot gezamenlijke aan- kooping van kunstmeststoffen van wege de afdeeling was afgezien, en inmiddels ook te 's Heer Arendskerke eene coöpera tieve vereeniging tot hetzelfde doel was opgericht. In zake de stierenkeuringen werd voorgesteld en besloten om aan de afdeeling Zeeland van de vereeniging tot stierenkeuring te melden dat de afdeeling drie keuringen voor Zuid-Beveland genoeg acht en 't wenschelijk vindt dat er twee keuringen plaats hebben in de afdeeling Heinkenszand namelijk te Goes en te Heerenhoek en een in de afdeeling Krui- ninge, te Kruininge. Nog werd besloten aan de toe te kennen le en 2e prijzen voortaan medailleseen verguld bronzen en een bronzen te verbinden eu daar een bijdrage van het Hoofdbestuur ad f 100 wordt verleend, waarvan de helft voor de keuringen moet dienen, zou men met eene bijpassing van 16 gulden (vier medailles voor elke keu ring) uit de kas der afdeeling deze me dailles kunnen aanschaffen. Alzoo werd besloten. Na de gebruikelijke rondvraag en verloting ging hierop de vergadering uiteen. Door het rijkstelegraafkantoor te Middelburg werden gedurende het jaar 1894 54.533 telegrammen behandeld, t. w. verzonden werden 23.331, ontvangen 25.276 en dubbel behandeld 5.926 telegrammen. Door de ouder dit kantoor ressorteerende telephoonkantoreii werden behandeld door Veere 1156 berichten, verzonden 654 pn ontvangen 502door Koudkeerke 417, verzonden 235 en ontvangen 185door Oost-Souburg 269, verzonden 138 en ont vangen 131. M.G. Naar men ons uit Vlissingon meldt kwamen in 1895 aldaar uit zee aan l'OO stoom- en 17 zeilschepen, totaal dua 117. Hieronder waren begrepen 10 stoom- en 4 zeilschepen naar Middelburg en 1 zeil schip naar Dordrecht bestemd. Naar zee vertrokken 96 stoom- en 10 zeilschepen totaal 106 waaronder begrepen zijn 9 stoom- en 4 zeilschepen van Middel burg gekomen. De mailbooten, pleizierjachten, sleepboo- ten, visschersvaartuigen, rijks- en vreemde oorlogschepen zijn onder de bovengenoemde getallen niet opgenomen, evenmin de sche pen die naar Antwerpen en Terneuzen vertrokken ën van daar te Vlissingen in de haven kwamen. Borsele. Op de weegbrug alhier wer den in het afgeloopen jaar gewogen 3.111.865 Kg, suikerbieten, 93.785 Kg. aardappels, 43.040 Kg. graan, 3732 Kg. uien, 93.179 Kg. vlas, 143.089 Kg. pulpe, 37.373 Kg. stroo, 3756 Kg. ijzer enz. 20.15'3 Kg. kolen. Samen 3.546.972 Kg. en 24 stuks vee. In 1893 bedroeg het totaal gewogeno slechts 2.282.225 Kg. en 22 stuks vee. Krabbendijke. In het afgeloopen jaar werd op de weegbrug genaamd „Krabben dijke" gewogen als volgtbeetwortelen 3322936 kg., ajuin; 488255 kg., Aardappelen 86460 kg., hooi 12188 kg., stroo 11954 kg., mangels 37075 kg., graan 10483 kg. en 47 stuks vee. Waarde. Als een bijzonderheid kan nog gemeld worden dat bij den landbouwer Jac. Weststrate alhier op 1 Jan jl. kiekens zijn uitgebroed welke zich allen nog wel bevinden. Men schrijft ons nit Tholen Het eerste gevaar van doorbreken van den binnendijk tusschen den overstroomden polder en de Steenlandpolder te Strijen, is thans afgewend. Aanvankelijk is men begonnen met dien binnendijk op de ge vaarlijkste plaats te verzwaren en van rijswerk en krammat te voorzien, doch wat den eenen dag gemaakt was, werd den volgenden door den krachtigen vloed weder afgebroken, het leggen van een stevigen dam op den grintweg die de Strijen- schepolder in tweeen deelt, slaagde beter zoodat thans de stroom gedwongen wordt een andere en betere richting aan te nemen. Dank zij de lage vloeden en den gunstigen Noord-Oostenwind, waardoor het overstroomde land maar weinig onder komt en ook weer gauw droog loopt, kan er dezer dagen lang achtereen gewerkt worden, te meer, daar men met behulp van petroleumfakkels en lantaarns de win terdagen tot ver in den nacht verlengt. De aannemer heeft slechts 20 dagen tijd om de verzwaring van den Zuiddijk tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1