NIEUWEJAAR- Wederom stellen wij, en wel in (iet no dat DINSDAG 1 J A N A R I a. s. verschijnt, voor belangstellenden de ge legenheid open om tegen den prijs van 25 CENTS (mits niet grooter dan 6 regels druks) hun nieuwjaarsgroet aan Fa milie, Vrienden of Begunsti gers als advertentie te doen opnemen. S c h o o l n i e u w s. Gemengde Berichten. heiliging 'van d'en dag des Heeren heeft opgenomen. De argumenten tegen zijn voorstel gaarne in hun waarde latonde, ook dat van de „Vrijdagavond" sluiting en van de „gekke" Zondagswet, constateeren wij alleen dat de Middelburgsche christenen van de liberaal- radicale leden van den raad en hun burge meester op het punt der Zondagsrust in verband met de kermis geen steun te wachten hebben. Wegens het Kerstfeest ver schijnt Woensdag geen nomniervan ons blad. 2fS^~.Zij, die rich met 1 JANUARI op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Als naar gewoonte zal in datzelfde no. ran ons blad een Nieuwjaarswensch voor komens IHJ OEN AANVANG VAN HET JAAR 1895 enz. onder welken een ieder tegen betaling van 10 CENTS zijn naam, beroep en woonplaats kan doen zetten. ADVERTENTIEN en NAMEN voor den Nieuwjaarswensch worden ingewacht uiter lijk tot Maandagmorgen 81 December II uur bij den Drukker-Uitgever, Lange Vorst- stritat, C 220. Goes, G. M. KLEMKEKK. 24 Dec. 1894. De heer oud-minister Tak heeft in eene vergadering van rapporteurs over de Staats- begrooting een onjuistheid gezegd toen hij beweerde bij het bekende incident de Meijier te voren den voorzitter der Kamer van zijn voornemen tot intrekking der wet te hebben verwittigd. Of korter: De heer Tak heefteen klein leugentje of vergissinkje gezegd. Een briefschrijver in de Middelburgsche Crt. van heden heeft een zeventig regels ruim druks noodig om dit te zeggen en in zeer duistere bewoordingen af te keuren. Hefc sop is de kool niet waard om er op in te gaan. Het leugentje vergroot de fouten niet door den heer Tak bij en na het bedoelde incident begaan, en verkleint niets van ons respect voor de kloekheid en het vertrouwen waarmede hij het volk achter de kiezers met een zoo ver mogelijke kiesrechtuitbreiding is tegemoet getreden. Maar zoo hoog diende toch een politieke briefschrijver wel boven partijdigheid ver heven te zijn, dat hij een kat een kat noemende nu hij de zaak toch eenmaal ter sprake bracht, ronduit had uitgesproken de heer Tak heeft daarin verkeerd gedaan. Betey'dan zijn meening ineen ingewikkeld betoog meteen dubbelzinnig slot te begraven. Het slot zegt onder meer „De srijd loopt hier over de vraag of de toenmalige minister het later in de verga dering van rapporteurs mocht doen voor komen also! de heer (Heichman door hem onderricht w.ifl zij het ook zonder daarbij eene usance te volgen. Dat dit niet het geval was mag veilig worden afgeleid uit het beroep van den heer Tak op het ont breken dier usance. Maar in elk geval gaf hij dan aan zijn mederapporteurs een anderen indruk, vermoedelijk door een door buiten- staanden niet op te helderen misverstand zij ner of hunnerzijds." Naar we vernemen is de heer mr. A. C. B. Thomaes, lid der Staten voor het kiesdistrict Hulst zeer ernstig ongesteld en bestaat er weinig hoop op zijn herstel. Bij kon. besluit zijn o. a. benoemd in de centrale commissie voor de statistiek de hh. L. Broekema,, directeur der Wage- ningsche rijks-landbouwschool, J. van 'tLin- denhont idem van de weesinrichting te Neerbosch, mr. W. Polman Kruseman, griffier der prov. staten ts Middelburg, en mr. N. Gr. Pierson oud-minister van finan- tiën. Wij vernemen dat de drie nieuwe nachtbooten voor de Maatschappij Zeeland in Engeland zijn besteld. Met de aanbie dingen door Nederlsndsche ondernemingen ■was een aanzienlijk verschil, vooral ook wat den tijd van levering betreft. (AT. C.) Bij kon. besluit is de gedane benoe ming van dr. J. J. Couvée, te Middelburg tot plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, wegens diens verhuizing naar Utrecht, ingetrokken, en met ingang van 1 Januari 1895, tot plaatsvervangend lid van genoemden raad benoemd, J. C. van der ifarst, apotheker te Middelburg_ In de St. Crt. is opgenomen de wet waarbij de hoedanigheid van Nederlander wordt verleend aan mr. Bonifucius Fran- piscus Willfelwus von Brnckeu Pock, zon der beroep, geboren te Middelburg, den 8sten Januari 1841, en wonende aldaar. Mine dure gemeente. Dat de gemeente-belastingen te Middel burg in do laatste jaren belangrij k gestegen zijn, kan blijken uit het volgende in 1866 werd aan hoofdomsl. gehev. 88.000 1890 73.000 1893 81.000 en in 1895 moet deze belasting reeds op brengen f 100,000 (of rnim lpCt. van ieders inkomen boven f 300). De gemeentelijke opcenten op de per- soneele belastingen stegen niet minder aan merkelijk. Ze bedroegen toch in 1866 30, in 1871 40, in 1875 50 en zijn thans voor 1895 opgevoerd tot 70, en dat, naar de Baad in zijn adres aan de Regce- ring inzake degemeente-linauciën mededeelt niettegenstaande veel van hetgeen voor de eigenlijke gemeente-huishouding noodzake lijk zou zijn, wordt achterwege gelaten en terwijl het draagvermogen van de belasting schuldigen in de laatste jaren sterk ver minderd is. Telegr A T J E H. N. R. Ct. en Hbld. ontvingen beide uit Batavia een telegram van den volgenden inhoud „De sultan van Atjeh, Toeankoe Mohamad Daoed, die zooals men weet, te Kemala zijn zetel had, is daar zoozeer in het nauw ge bracht door de federatie Gighen, dat hij Kemala 's nachts heeft verlaten met zijn volgelingen en hun vrouwen en kinderen, na zijn eigen huis in brand te hebben gestoken. Hij bevindt zich nu op eenige uren afstands van Segli." Dit bericht toont dat een belangrij ke ver andering is gekomen in den stand van zaken opjde Noord-Oostkust van Atjeh, waar Gighen en Segli zijn gelegen. Het koloniaal verslag van 1894 verhaalt daarvan op bl. 10 het volgende Noord- en Oostkust. Te Segli werd onze versterking weder met tusschenpoozen be schoten, hetgeen er toe leidde dat de post- commandant den 23sten Mei 1893 met een detachement ven 75 bajonetten uitrukte om de benden, die zich geregeld bij de kam pongs Pekan Baroe en Pekan Sot ophielden en die steun vonden bij de ingezetenen der vele kampongs, welke daartoe van den pre tendent-sultan de opdracht hadden ontvangen uit hunne stellingen te verdrijven, hetgeen slaagde zonder dat aan onze zijde verliezen geleden werden. De verwachting dat het bewijs van toe nadering, door loekoe Bintara Kemangan, Badjah van Gighen, en Toekoe Moliamed Panglima Megoi, een hoeloebalang der fede ratie Gighen, gegeven door hunn# opkomst naar Kota Badja, respectievelijk in Maart en Mei 1893 (verg. het vorig verslag blz. 6), zou kunnen worden benuttigd om een einde te maken aan het verblijf der vijan delijke benden in genoemde kampongs, bleek ij dol te zijn. Bintara Bemangan trachtte wel door onze bemiddeling tot een verzoe ning te geraken met Bintara Paleuh, het hoofd der III Moekim Gighen dat zich se dert 1885 bij de federatie Pedir heeft aan gesloten, maar hij toonde weinig lust om, zelfs met onzen steun, den strijd tegen de partij van verzet te beginnen. Ook de hoofden en ingezetenen van Pekan Baro e en Pekan Sot wendden zich tevergeefs tot hem om hulp. In de verhouding tusschen Toekoe Badja Pakeh van Pedir en zijn broeder Toekoe Badja Pedir (verg. het verslag van 1892 blz. 7) kwam geene verbetering wel vol deden beiden aan de oproeping van Toean koe Mohamed Daoed, die te Kemala hnnne geschillen zou beslechten, maar deze poging tot verzoening is afgestuit op den eisch van Toekoe Badjah Pedir tot afstand van Kwala Laoeng, waaraan Toekoe Badja Pakeh niet wilde toegeven. Uit het ontvangen telegram maakt het H. bid. op dat de eendracht in Gighen zoo zeer is verbeterd, dat de radja van dat ge west met goed gevolg de partij van verzet (die van den pretendent-sultan) heeft kunnen aanvallen. De vlucht van den pretendent- sultan mit Kemala zal waarschij nlij k niet nalaten diepen indruk te maken en de be vrediging van Atjeh bespoedigen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJzendoorn ds. J. E. van Kooij te Sint Annaland te Zuidzande ds. P. J. Kromsigt te Scherpenisse. Aangenomen naar Nieuw Lekkerland door ds. H. J. Huisdier te Colijnsplaat. Krabbendijke. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. is herkozen dhr. M. de Jonge Mz. en tot diaken dhr. M. Tollenaar alhier. Waarde. Tot diaken is herkozen de heer J. J. Molen tot ouderling de heer M. de Looze. Beiden hebben hunne be noeming aangenomen. Gerf. Kerken. Bedankt voor Broek op Langendijk door ds. F. Staal te Geesteren. Door burgemeester en wethouders van Vlissingen zijn op de voordracht voor onderwijzers geplaatst: voor school B de hoeren J. Bnijs te Arnémuiden, C. L. van de Weijer tc Botterdam en F. van Heus- den te Spijkemisse, en voor school C de hoereu Ph. Godfried te Hengeloo, B. Bosnia te O isterzce (Fr. en C. L. van de Woijcr te Botterdam. ZENDING. Van liet Zendingsveld der Gereformeerde Kerken zond ditmaal alleen dr. Scheurer bericht. Dr. Scheurer liecft te Solo gelo geerd bij een schoonzoon van Zendeling Vermeer. Hij verhuisde daarheen volgens opdracht van Deputaten voor de Zending, teneinde zich te kunnen toeleggen op de Javaansche taal, die hy onmogelijk te l'oer- woredjo met zijn 420. kranken, kon nan- leeren. Het verslag eindigt aldus: „Helpe hem de Heere, Die hem zoo kennelijk in zijn vroegere studiën hielp en van Wien de gave der talen is, ook in het vermogen om langs den gewonen weg die moeilijke vreemde taal te leeren. Zoo en niet anders zal dr. Scheurer op Midden-Java als Zende ling-arts in zegening kunnen arbeiden". Coes. Door wijlen Mej. C. Fuijkschot, wed. van wijlen den heer J. de Graag te Goes, overleden te Deventer, is aan de Diaconie der Hervormde gemeente te Goes, gelegateerd, de som van f 1000, vrij van successierechten. Vlissingen. Zondag is alhier lek op de haven binnengekomen het Ned. Stoom schip „Bembrandt" van BordWux naar Amsterdam geladen met stukgoederen. Rilland. Van Zaterdag op Zondag iser alhier zulk een hoog tij water geweest, dat het op sommige plaatsen over de kruin van den dijk liep. Aan den Zimmerman- polder schijnt nog al schade te zijn bekomen. Krabbendijke. Zaterdagmorgen om streeks jkwart voor 10 had schipper P. Zuid weg Lz., voerende de visschershoogaarts K. B. 2 (en genaamd de 3 Gebroeders) van de oestermaatschappij De Groof Co. alhier het ongeluk even buiten lerseke door een windhoos te worden overvallen, met het treurig gevolg dat genoemde hoog- aarts omver woei en zonk, waardoor de op lerseke geladen oestervaten gedeeltelijk te water gingen en de losse inventaris weg dreef. Door spoedige hulp werden de schipper en zijn broeder, die; zich aan het vlak van het vaartuig wisten vasttehouden, door de vaarlui Evertsen, die met hun vaartuig in de nabijheid waren, gered, en spoedig van droge kleeding en voedsel voorzien. Do Evertsens hebben daarna de drijvende materialen opgevischt. De hoogaarts is met behulp van twee vaartuigen gelicht en onbeschadigd naar lerseke gebracht. Veere. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden vele inwoners alhier ver hinderd hunne nachtrust te nemen, door dien het zeewater door den storm hoog werd opgedreven. De kadé stond blank en het water stroomde in de kelders, zoodat en kelen nog al schajde baliepen. Zelfs stroomde door eene straat -het water de stad binnen. Ook werden op -enkele plaatsen in de haven groote gaten in 'den grond geslagen. Bruinisse. Het water stond heden nog 3.88 M. boven A. P. Het liep over den havendijk. Het laaggedeelte van het dorp staat een voet onder water. Cortgene. De-inwoners van Noord- Beveland zullen niet licht vergeten den nacht tusschen jongstleden Zaterdag en Zondag. Die van Cortgene werden 's avonds ongeveer elf ure door bekkenslag gewekt. Al spoedig werden zij gewaar dat door den zeldzaam hoogen waterstand, de be woners met groot gevaar werden bedreigd. De vloedplanken intijds geplaatst, konden niet beletten dat het zeewater den Stads- polder binnenstroomde. Door de op de kaai aanwezigen werden menigte van zakken gevuld met zand, en deze gelegd tegen de vloedplanken, hetwelk het door stroomen gelukkig veel verminderde. De Annapolder en de veel besproken Sophia- polder zijn ingeloopen. Bij den eerste is de zeedijk over een lengte van ongeveer 50 a 60 meter totaal weggeslagen bij de hofstede bewoond door J. de Kam. Met moeite wisten de bewoners zich te redden, (het water stond ongeveer 1 meter hoog in den Annapolder.) Yan dezen landbouwer zijn 97 schapen verdronken, voor zoover hekend zijn geene menschenlevens te be treuren. Den geheelen Zondag hebben tal van mannen zich druk bezig gehouden met het leggen van eene ringkade. Wis sekerke.In den waterkeerenden dijk van den Thoornpolder is een gat geslagen, het scheelda weinig of de polder ware ingevloeid en het zeewater had ons dorp bereikt. Kamperland. De storm die Zaterdag in zoo een hevige mate woedde, heeft al hier een belangrijke schade veroorzaakt. Aan den Sophiapolder is de zeedijk door gebroken. De landbouwer J. Meulenberg, in genoemden polder woonachtig, zag zich ge noodzaakt een veiliger woonplaats te zoeken. De landbouwers uit de aangrenzende polders betoonden veel hulpvaardigheid en brachten have en goed van genoemden landbouwer in veiligheid. De ingeloopen polder staat bijna geheel onder water. Krabbendijke. Tijdens den hoogen watervloed die zich Zaterdagavond alhier voordeed vergezeld met harden wind is in deze gemeente enorme schade aangericht aan de oesterplaats en maatschappijen staande aan Eoelshoek alhier. Door de woeste zeeën werden 4 loodsen, benevens al het materieel omtrent G a 700 oester- zeeften totaal verbrijzeld. Van de kweekers Gi Slabbekoorn, Jacob Zeevaart, H. Kok en A. Bntijn Jz. bleef weinig gespaard. Ook gebr. v. d. Berge leden veel schade aan lood» en raaterieël doch het verlies van de voorgenoemdeu is meer dan ontzettend, want deze menschen zijn totaal geruïneird. Verder is er veel water in den Karelpolder geloopon, en staat het bouwland onder. Met de oesters in de putten is het tot heden tot veler verwondering goed afgeloopen, doch de schade aan deze gemeente toegebracht, wordt geschat op 1000 tot 1500 gulden aan materieël, loodsen enz., enz.onge rekend de dijkschade, die echter gering is. St. Annaland. Het zeewater bereikte Zaterdagnacht eene ongekende hoogte in plaats van tot 11 unr vloeide het tot circa half 1. De geheele gemeente was in rep en roer, de noodklok werd geluid en de ingezetenen allen opgeroepen. Het water stond 2.GO M. H W en vloeide over de kaai, waar het 15 c.M. boven stond, do Langestraat in, die op sommige plaatson ruim 3 d.M. onder water stond. De wind bedaarde gelukkig tijdens de overstrooming, de gevolgen waren anders niet te overzien geweest, in de Langestraat, de hoofdstraat dezer gemeente, spoelden gaten van circa 1 M. diepte, terwijl het water op sommige plaatsen over de dijken de polders inliep. Aan de zeewering werd geen schade aan gericht. St. Maartensdijk. De hooge vloed in den nacht van 22 op 23 Dec. heeft aan vele bewoners der haven alhier last en schade veroorzaaktdoeh ook andere deelen van de kom onzer gemeente bleven ditmaal niet verschoond. Tengevolge van het werken der watermassa, die ongeveer 90 centimeter hoogte tegen de vloedplan ken stond, op de nog uiet vaste nieuwe keibestrating, werden de keien uitgespoeld en kreeg het water onder de vloedplan ken door gelegenheid de hellende straat met kracht af te vloeien aan het bereid willig afstaan der schippers van hunne zeilen is het zeker voor een groot deel te danken, dat de ramp geen grooter omvang kreeg de gevolgen waren niet te overzien geweest, indien men de inwerking van het water op het nog losse zand niet ten deele had kunnen beteugelen. Vlissingen. Zaterdagavond omstreeks 9 uur begon het er voor onze stad ge vaarlijk uit te zien, daar overal water op de kaden stond. Nu meende men maar dat het niet langer kon vloeien dan tot 10 uur ongeveer, maar daarin bedroog men zich, want het vloeide tot minstens half twaalf. Overal begon het water in kelders en huizen te loopenhet eerst stroomde het in de woningen op den Dam, en vervolgens op do Bellamykade, Korte Noordstraat, Hooi- kade, Bommelkade, enz. Ja het kwam zelfs zoo hoog dat het aan de Priusentuinstruat en Gravenstraat over de vloeiplanken heen liep, zoodat hot lage gedeelte der stad ge heel onder liep, zooals de Palingstraat, Elesschenstraat, Onderstraat, Koorenstraat, Paardenstraat, Kalkhokstraat, enz., spoedig onder water stonden, zoodat Zondag morgen de post, melkboer en anderen de huizen niet konden bereiken. Er is veel schade aangericht. In de Oranjestraat is een kelder vol geloopen waarin 50 mud aardappelen geborgen waren; op de Hooikadezijn bijna al de kelders vol geloopen. Tot gisteren middag 3 uur was meu druk aan het werk met pompen endragen. Ook met een brand spuit zijn eenige kelders uitgepompt, in de bierbrouwerij „de Meiboom", van de firma Dudok van Heel, dreven de vaten en kisten door de kelders heen. Vooral ook op de Zeehondenwerf heeft het water veel schade aangericht, daar is alles door elkander ge slagen of weggespoeld, en in de Palingstraat bij de kruideniers C. M. Dommisse Zoon en P. C. Tielrooij, zijn de winkels onder- geloopen, ook bij den broodbakker P. J. Kousemaker stond alles onder water. Op het diepst stond het daar, namelijk drie voet hoog. Ook aan de achterhuizen der Lange en Korte Noordstraat en Kaaskade is veel schade aangericht. Kippenen konijnen verdronken. Ook richtte het water schade aan in den kelder van P. G. de Vey Mestdagh Zoon. In één woord het water richtte veel schade aan, en het zou niet zoo erg geweest zijn als men er maar op voorbereid geweest wasmaar niemand rekende op zoo een vloed, omdat het zoo genaamd dood tij was. Het was eerst Zondag namiddag dat het water uit het laaggedeelte der stad kon wegloopen. Toen het laag waterwas konden de riolenopengezet worden. Zoutelande. Door de hooge watervloed van Zaterdagavond, die door den storm tot een ongekende hoogte werd opgezweept, is alhier aan de duinen veel schade toe gebracht. Groote stukken van 10 14 Meter breed zijn door de zee verzwolgen, waardoor oude stukken fondamenten en muren van het oude Zoutelande weer zichtbaar kwamen. lerseke. Door den buitengewoon hoogen vloed zijn Zaterdagavond van verscheidene kweekers oesterbakken, palen, latten en andere materialen weggedreveu. Eenige loodsen en buitendijken der binnenputten zijn voor den drang en golfslag van het zeewater bezweken. Borsele. De storm van Zaterdag heeft alhier nog al eenige schade aangebracht. Bij een paar ingezetenen werden de schot* - steenen van de huizen afgerukt, waarvan er één gedeeltelijk op een zesjarig meis,e terecht kwam, dat daardoor een nog al tamelijke groote wond aan het voorhoofd bekwam. Ook door den storm bij het bui tengewone hoogwatergatij is de nieuwe be strating van den Staartnol aan den steiger gedeeltelijk uit clkanlcr geslagen of onbe gaanbaar gemaakt, zuodat die geheel opnieuw vermaakt zal moeten worden In geen tal van jaren heeft het water zoo een buitengewone hoogte bereikt, als Zaterdagavond plaats had. Brouwershaven. Bij de Ondehoeve is aangespoeld een voorstuk van de boeg van een sloep, waaraan nog een stuk van den kiel zat. De boeg had een witten rand, gemerkt B no 2055. Een duinstrook van 20 meter lengte is weggeslagen. - Te Egmond strandde een Duitsch schip waarhij 11 van de 18 opvarenden verdronken.— Te Scheveningen zijn in het voordorp de sluizen en een gedeelte van den straatweg weggeslagen. Tachtig schui ten der reeds teruggekeerde en op het strand getrokken vissehersvloot zijn ver nield. Te lJmuiden werden steenblok ken van 10000 kilo op de pieren verplaatst. Tusschen Gonda en Zwammerdam ver zakte de weg toen de tram passeerde. D» wagens sloegen om en de machinist werd levensgevaarlijk gewond. Twee melk koeien uit Schellingwoude verdronken bij het overvaren van het IJ. Ook Rot terdam overstroomde op verschillende pun ten der stad. Na half 2 begon het water te zakken. De telegrafische verbinding tusschen Den Haag en het Zuiden is door den storm xan Zaterdag ernstig gestoord. Vlissingen. Heden Maandag is uit zee op de reede alhier teruggekeerd de Noordsche bark „Merara" als bijlegger komende van New Castle naar Buenos-Ayres. Deze bark heeft drie geblesseerde zeelieden aanboord; den stuurman en twee matrozen. Heelkundige hulp van hier is daarheen vertrokken. Heinkenszand. Toen jl. Zondag de arbeider v. d. Reepe zijn kabinet ontsloot om zijn zondagspak aan te trekken ontdekte hij tot zijn niet geringe verbazing dat er ongeveer f 60 i f 70 bestaande in geld en 2 paar zilveren broekknoopen ontvreemd waren. De politie doet ijverig onderzoek. lerseke. De handel in consumable oesters was in December bijzonder levendig. Wel worden weinig zware van 90 K°. tegen 70 a f 75 verhandeld. Niet alleen vanwege den hoogen prijs, ook wel door kleinen voorraad van die kwaliteit. Doch mindere le soort van 70 80 K°. worden zeer veel tegen 50 a f 60, voor namelijk naar België en Duitschland ver zonden. Daar de voorraad voor dit saizoen nu reeds veel verminderd is zal vermoedelijk de prijs niet meer dalen, te meer daar de oogst die de Schelde dit jaar oplevert, wel beneden het middelmatige blijven zal. 1 Dn omzet in zaaigoed is nog onbeduidend en steeds aan zeer lage prijzen. St. Maartensdijk. In de laatst ge- ho nden vergadering van den gemeenteraad werd op verzoek, met ingang van 1 Febru ari e. k., eervol ontslag verleend aan den onderwijzer C. van Elsackertevens werd eene commissie benoemd tot het houden der gewone jaarlij ksche collecte ter wering van bedelarij voorts werd nog besloten het Bestnur der Weezen-armen met iljeden te vermeerderen en alzoo te brengen van 3 op 5. Als nieuwe leden in genoemd be stuur werden gekozen de hh. A. N. Snouck en Jhs. Brouw. Maandag werden bij den landbouwer J. Vermeulen te IJzendijke Gouden poldernabij Waterlandkerkje) van twee paarden gedeeltelijk de staarten afgesneden. De dader, zekere J. M. M., in dienst bij genoemden V.t is tot bekentenis ge bracht. Hij had het haar ergens verborgen, met het doel om door den verkoop eenig|geld te hebben, teneinde met de Kerstdagen daarmee goede sier te maken. (Af.C.) Een knecht aan boord van het met tarwe geladen Rijnschip Leopeld Marianne liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, maakte eergisteren met een tapper uit de Leeuwenstraat de afspraak, dat zij in dien nacht voor gezamenlijke rekening een par tij tarwe nit dit vaartuig zouden stelen en verkoopen. Een jongen, als knechtje werkzaam aan boord, kreeg daar lucht van en waarschuwde den schipper. Deze, een kordaat man, was op zijn hoede. Toen de tapper in dien nacht kwam en met den knecht zich in het ruim bevond om de tarwe in zakken te doen, kwam de schipper plotseling te voorschijn, sloot het luik van het ruim, zoodat de dieven gevangen zaten, en plaatste zich met een geladen revolver er boven op om tegen een overval ge wapend te zijn. Tot 8 uur gisterenmorgen liet de schipper de betrapte dieven zitten en toen liet hij de politie aan de Nas- saukade waarschuwen, die de dieven van hem overnam en naar het bureau bracht, waar zij in bewaring zijn gesteld. Aan de Houtvaart te Haarlem, is door den Parijschen trein een marskramer gegrepen, die onder de barrière wilde door kruipen. De ongelukkige werd terstond gedood. Vischsoep. Men weet dat visch bijna even kraohtig voedt als vleesch, dus ook de bouillon, die er van getrokken wordt. Men beware daarom het water waar de visch in gekookt wordt eu laat daar op nieuw den volgenden dag de vischgraten eu wat ge van kop en staart over hebt, in koken, precies alsof men vleeschnat-soep ti ekt. Is dit gedaan, dan doe men alles door een zeef, voege er rijst bij om aan te dikken, en voor den smaak, wat fijnge sneden uien, peper, zout en wat selderij. Het is een krachtige, voedzame en gocd- koope soep.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2