gen daarna werd vermoord. Zijn lichaam werd onder de ruïnen van een der verbrande huizen geworpen. Het is te hopen dat de Nederlandsche regeoring, die voorheen dergelijke schan dalen door het zenden eener vloot belette, den eenigen haar nog ten dienste staanden maatregel het schrijven van een brief aan den Sultan alsnog zal toepassen. Wel heeft ook de Engelscho regeering zich er mede bemoeid. I)och eigenlijk moesten alle christenvol ken tegen deze gruwelen opkomen. Eene echte ouderjaarsche tuchtiging over den Mohamcdaan ware wel zoo goed. Doch welke mogendheid durft die in onze eeuw nog aan Om macht, niet om recht, nog minder om de eere Gods gorden de vorsten het zwaard aan en wapenen zich de regeeringen tot de tanden. Ter wille van een handjevol ellendige christenen verstoort men den gewapenden vrede n'iet licht Dit is zeer te betreuren. Het kenmerk van alle antirevolutionairen in de Kamer was tot nog toe dat zij een open oog hadden voor de regeling der landsverdediging. Zij meenen het de roeping van den Chris ten te zijn ook voor de bowaring van zjjn aardsch vaderland te zorgen. En het verblijdt ons dat zij ook thans den raad van hunnen weisprekenden tolk, den heer Seret, volgden om de regeering niet te ,binden in wat zij meende naar eischen van zuinigheid en billijkheid noo- dig te hebben. Het was dan ook geheel tegen hun zin dat het voorstel v. Vlijmen om geen nieuwe vuurmonden meer aan te maken, met 47 tegen 41 stemmen werd aangenomen. üok hier waren het weer enkel de room- schen en radicalen die met den heer Staal man den post voor nieuwe vuurmonden afstemden. Daarna is de begrootirig voor oorlog aangenomen. Ook de vestingbegrooting. lieden nog Waterstaat en de wet op de middelen en Suriname en de tweede Ka mer gaat tot half Januari naar huis op reces. Niemand zal ontkennen dat in deze maand door haar hard en krachtig gewerkt is, en dat ook de antirevolutionaire partij ver schillende nationale belangen met kracht en trouw heeft bepleit. Donner de Zending en de Staatsloterij, Staalman het moreel van den soldaat, Heems kerk het hooger-, Lohman het lager on derwijl, Seret de landsverdediging; Van Alphen verschillende kleinere daardoor niet minder gewichtige zakendie wel niet voor de groote kiesrechtuitbreiding in het reine kernen, doch den strijd waar voor zij nimmer mogen opgeven. Duizenden miliciens en oud-miliciens zullen den heer Staalman dankbaar zijn dat hij zoo krachtig in de tweede kamer getuigd heeft tegen de toenemende onzede lijkheid in het leger, en het slechte voor beeld dat sommige officieren op dit gebied geven aan hunne minderen. Vooral de staaltjes die hij uit Den Hel der, zijn woonplaats, omtrent enkele marine officieren meedeelde, waren ergerlijken zeer ad rem was zijn repliek tot den mi nister die zich met deze dingen liefst niet wilde inlaten, of hij dan een staats hoeren huis wilde stichten met naar regeerings- voorschrift geëxamineerde vrouwen. De heer Staalman is van eene kale reis thuis gekomen. De minister van marine had hem geant woord dat hij feiten moest noemen, en toen hij ze noemde, waren ze niet'zoo erg en mocht hij niet generaliseeren. De minister van oorlog gaf ook al even ^nietszeggend bescheid. Toch schijnt de afgevaardigde uit Den Helder niet de man te zijn om zich daar door te laten ontmoedigen. En wij hopen dan ook dat hij zal voortgaan met op dat terrein onpartijdige onderzoekingen te doen. Zijne pijlen zijn niet altijd even raak of even juist gekozen geweestdit moet er kend worden. Maar deze het moreel van den soldaat heeft doel getroffen. De liberale pers heeft hem „gediend"; de christelijke pers valt hem bij en alle mi liciens en oud-miliciens, die de onzedelijk heid in hunne soldaten-omgeving van nabij hebben gadegeslagen, danken dit jongste Ka merlid voor zijn kloek woord. Niet, alsof de overige antirevolutionaire kamerleden het niet evengoed hadden kunnen doen. Maar die weten het misschien de heer Seret uitgezonderd slechts van hoo- ren zeggen. En in dat geval is openbaar getuigen niet zoo gemakkelijk. Doch hier sprak een afgevaardigde, die het zelf gezien heeft, en dus meer dan zij tot krachtig protesteeren gerechtigd was. CP allen over éen kam scheren. De heer De Savornin Lohman heeft in de zitting der tweede kamer van Woens dag een voorstel ingediend, dat wij een echt democratisch voorstel zouden asemen, Er zijn namelijk nog eenige gezinnen van oud-strijders, die in de gestichten Ommerschans en Yeenhnizen worden ver pleegd. De heer Lohman stelde voor die verpleging ook uit te strekken over negen mililaive huisgezinnen die in Frederiks- oord, Maatschappij van Weldadigheid, verpleegd worden, en dus de aangevraagde soui tot f4500 te verhoogen. De Kamer stemde mit luide bravo's met dit voorstel en met de overneming er van door den minister in. Een oog te hebben voor de belangen van den kleinen man en van onze oud strijders, blijkt gelukkig nog eene gave van vele Tweede Kamerleden te zijn, en de heer Lohman die haar tolk was, hebbe voor zijn voorstel dank. Al meer worde, ook bij den strijd om zoover mogelijke uitbreiding van het kies recht, bij alle antirevolutionairen de leus „het eene doen en het andere niet nalaten." LOMBOK. Generaal Vetter, hoewel ziek, blijft op Lombok. Hij wil persoonlijk de zaken ten einde brengen. 21 Dec. 1894. Wetsvoorstel-Lohman t Blijkens hetafdeelingsverslag der Tweede Kamer was de groote meerderheid der leden met den voorsteller van oordeel, dat de bijdrage uit 'sJRijks kas aan de bijzon dere scholen niet behoort ontzegd te wor den wegens het niet aanwezig zijn van het ingevolge de wet gevorderd aantal on derwijzers, wanneer vaststaat, dat het schoolbestuur niet bij machte is geweest, tot aanstelling van dat aantal te geraken. Doch de meerderheid was met dit wets ontwerp, zooals het daar ligt weinig in genomen. Ten eerste waren zeer vele leden van gevoelen, dat bij Kon. besluit nog- de bijzondere scholen- kunnen worden ge vrijwaard tegen onbillijke onthouding van bijdrage, terwijl na 1 Januari 1899 het aantal onderwijzers het wettelijk maximum wel zal hebben bereikt. Ware dit niet het geval, tot wetswijzi: ging zou dan altijd nog tijd genoeg zijn. In de tweede plaats werd aangevoerd, dat de voorgestelde bepaling onaannemelijk is, omdat zij de bestaande waarborgen voor de deugdelijkheid van het onderwijs in be denkelijke mate zou verzwakken en den politieleen schoolstrijd in de Tweede Kamer zou doen herleven. De toepassing toch der voorgestelde be paling zou geheel afhankelijk worden van de individueele opvatting van elkander op volgende ministers, die daarenboven niet bij machte zouden zijn zich behoorlijk de gegevens te verschaffen ter beoordeeling of er reden is tot het verleenen of het weigeren van vrijstelling en deswege zou de politieke schoolstrijd herleven in den meest onaangenamen vorm, daar hij gevoerd zou worden niet ter zake van principieele vragen maar naar aanleiding van admini stratieve beslissingen in bijzondere gevallen. Hierbij werd aangevoerd, dat het voorstel beoogde doel niet zou worden be reikt, waar het geldt Koomsch-katholieke scholen van congregatiën, omdat daar geen vaste belooning wordt toegekend. Andere leden waren den voorsteller dankbaar voor zijne poging om in wezenlijke bezwaren te voorzien. De regeling achtten zij noodig ook met het oog op den toestand, dte ook na 1 Jan. 1899 zich zal kunnen voordoen, en een wetswijziging van blijvende strek king werd ook noodig geacht ter opheffing van moeilijkheden, die zich zoo voor als na 1899 zullen voordoen. Herleving van den schoolstrijd op politiek gebied kon, naar men meende, niet beter voorko men worden, dan door bijtijds te zorgen, dat stuitende onbillijkheden niet konden plaatsgrijpen. Voor zooeeel de regeering niet mocht kunnen beschikken over voldoende gegevens voor hare beslissingen, zouden nadere regelen kunnen worden gesteld tot uitvoering van de nieuwe wetsbepaling. Door den heer directeur-generaal der Staatsspoorwegen is eene eervolle vermelding toegekend aan den stationschef M. Lever te Krabbendijke, voor het op 8 November j 1., op zeer oordeelkundige wijze, leggen van het eerste verband bij een stations wachter, wiens beide beenen waren ver brijzeld. Het behoud van het leven van den ge wonde is hieraan middellijkerwijze te danken. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd rapport uit gebracht door den Staadsraad mr. Des Amorie van der Hoeven in zake het be roep, ingesteld door L. de Feyter te Axel, tegen een besluit van Gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij zijn verzoek om ver nietiging van een besluit van stembevoegde ingelanden tot het begrinten van den Doorn- dij k, is j afgewezen. De uitspraak wordt nader medegedeeld. Benoemd tot burgemeester van Krab bendijke, de heer J. N. Elenbaas, secre taris dier gemeente. Verder is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille en loffelijk getuigschrift aan J. P. Louwerse, kantoorklerk te Vlissingen, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een knaap uit de Dokhaven aldaar op 23 Nov. 1894. K e r k ii i e ii \v s. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sir Jansland door A. G. F. Smit cand. te Zntfenvoor Bles- kensgraaf door ds. J. Kromsigt te Dordrecht; voor Gameren door ds. P. Bokma te Bruinis8e. St. Annaland. Tot president-kerkvoogd is door notabelen der Ncd. Ilerv. kerk alhier herbenoemd de heer D. Goelegebuure Jz. S c h o o I n i c n \v s. Benoemd tot onderwijzer te Schoonhoven C. van Elsacker te St. Maartensdijk. (H'jtt. Nbl Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Camperland, hebben zich niet minder dan 27 sollicitanten aangemeld, niettegenstaande do 25jarige leeftijd als eisch gesteld was. De jaarwedde bedraagt f800. (M. C.) Z E N I) l iN G. De wel wat beknopte mededeelingen van zendeling Adams omtrent de Nestorianen kunnen wij, aan de hand van het door de heeren Wormseren Hoogenbirk zoo uitste kend geredigeerde tijdschrift Excelsiorals volgt aanvullen Nestorianen is de naam eener kerkelijke secte, alzoo geheeten naar haren aanvoerder Nestorius. Deze was eerst Presbyter in Antiockië en werd in 824 patriarch te Constantinopel. Al dadelijk viel men hem lastig over zijne leer, dat het goddelijke en menschelijke in Jezus ook na beider vereeniging in éen persoon een eigenaardig karakter behouden hadden, zoodat men Maria niet als moeder Gods, maar als moeder van Christus moest beschouwen. Cyrilles, pa triarch te Alexandrië, beschuldigde hem, dat hij de beide naturen in Christus in twee personen veranderde, en het Concilie te Ephese (431) verwierp de gevoelens van Nestorius. Hij werd van zijne waardigheid beroofd en van de écne plaats naar de an dere gesleept, totdat hij in 440 in treurige omstandigheden om het leven kwam. Niet temin bleef de strijd over zijne leerstel lingen nog wel 2 eeuwen woeden. Do secte der Nestorianen in 435 in Syrië ontstaan, vluchtte voor de vervolgingen der heerseliende kerk in Perzië, Mesopotamië en Arabië en behield naar haar voormalige woonstede en naar hare taal den naam van Chaldeewsche Christenen. Op het Concilie te Seleucia (500) brachten zij hunne leer, voorzoover deze van die der Katholieke kerk afweek, op bovengemelde wijze ter tafel, en omstreeks het jaar 544 «ntvingen zij een kerkelijke wet van den bisschop Mar Aba. Als vertegenwoordiger van een weleer in Antiochië, Edessa en Nisibis bloeiende godgeleerdheid, tevens als beoefe naars der wijsbegeerte en der geneeskunde hadden de Nestorianen een belangrijken in vloed op de geschiedenis der beschaving, en velen van hen bekleedden onder de Arabi sche heerschappij aanzienlij ke staatsambten. In de 10de eeuw echter werd hun toestand minder gunstig sedert dien tijd kwijnde de wetenschappelijke geest dezer secte, waar na eindelijk Tamerlan haar in geheel Azië vernietigde, zoodat slechts een gering over schot de wijk nam naar het gebergte van Koerdistan. Voorts werden onder verschil lende Pausen pogingen aangewend, om de Nestorianen met de Moederkerk te heree nigen weshalve er in 1551 onder hen ver deeldheid ontstond bij het kiezen van een bisschop. Een gedeelte ging over tot de K. K. kerk en vormde de Geünieerde Nes torianen, thans nog gewoonlijk Chaldeeuw- sche Christenen genoemd. Zij tellen om streeks 90,000 zielen, erkennen het gezag van den Paus en volgen den eeredienst der Grieksche kerk, terwijl hun patriarch ge zeteld is te Diarbekr. De niet-geiinieerde Nestorianen wonen in Mesopotamië, Perzië en Syrië en beschouwen alleen doop, Avond maal en priesterwijding als sacramenten, terwijl hunne geestelijken zich in den echt begevenhun aantal bedraagt ongeveer 70,000. De Indische Nestorianen dragen, naar den apostel Thomas, den naam Thomas- Christenen. De Nestoriaansche monniken en nonnen volgen den regel van den heili gen Antonius. Zij hebben een middelpunt in het klooster Hormoz. RECHTSZAKEN ylrrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens verduistering: C. v. G., 28 j., bootwerker, Terneuzen, thans te Middelburg in hechte nis, tot 1 j., gev. straf, met mindering dei- doorgebrachte hechtenis beleediging van een ambtenaarA. M. S., 26 j„ kleermaker, Hulst, tot 7 d. gev. straf, en G. J. C. K., 21 j, paardenknecht, Westkapelle, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling L. v. H., 18j., klompen maker, Clinge, tot 3 m., A. M., 19 j., bierbrouwersknecht, Hulst, tot 1 m., en M. K., 25 j., arbeider, Wolfaartsdijk, tot 7 d. gev, straf, en F. D., 36 jwerkman, Graauw, tot f 5 b. s. 5 d. h., en J. F. v. C., 19 j., landbouwer, Hontenisse, tot f3 b. s., 3d. h. diefstal met geweldpleging J. A. H., 35 j., koopman in kippen, Hontenisse, thans te Middelburg iu hechtenis, tot 2 jaar gev. met mindering der doorgebrachte hechtenis. diefstalW. S., 23 j., varensgezel Mon treal, (Canada) thans te Middelburg in hech tenis, tot 2 m. gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis beleediging A. de W., 45 j., tuinier, Hontenisse, tot f 1 b. s. 1 d. h. overtreding der drankwet en mishande ling van een ambtenaar: I. A. 24j., land bouwersknecht, Retranchement, tot f3 b. s. 3 d. h. en f 8 b. s. 8 d. li., en oplichting: P. O., 32j., werkman, IJzen- dy ke, tot 2 m. gev. straf. Alles in de kosten. In zake E. de E. 26 j., dienstknecht te Aardenburg, beklaagd van mishandeling, is het openbaar ministerie niet ontvanke lijk vorklaard. Vrijgesproken: P. d. B., 32j., schipper gedomicilieerd te Dordrecht, beklaagd van hot niet voldoen aan een bevel van een ambtenaarF. de B., 44 jaar, vletschipper, Osseais e, beklaagd van diefstal: J. C. 28 j. werkman Goes, en H. 1'. B., 17 j., dienstbo le, Gent, beiden beklaagd van mishandeling, enj. M., 18 j., scharenslijper, Bergen op Zoom, thans te Middelburg in hechtenis, bdklaagd van andlooperij, met last tot zijne onmiddelijke ln vrijheid stelling. Gemengde Berichten. Schore. De Nieuwjaars-Collecte alhier heeft opgebracht de som van f 94,50 en een gedeelte katoen. Wemeldinge. Op verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente en eenige vrienden alhier, sprak Woensdagavond in de Herv. kerk de heer J. Donner, secre taris van de vereeniging tot instandhouding der Milit. Tehuizen voor een schare van pl. m. 300 belangstellenden. Tot grondslag nemende een gedeelte uit Gods Woord, wekte hij de hoorders op tot betrachting van hunne roeping om èn door gebed èn door gave de zaak onzer soldaten te steunen. Aan het einde der samenkomst gaven nog ee i lótal personen zich op om als lid te worden ingeschreven, zoodat het getal leden alhier tot 36 gestegen is. Zegene de Heere verder den christelijken arbeid dezer vereeniging ten dienste onzer militairen. Sint. Annaland. Door den Districts veearts is verklaard, dat het mond- en klauwzeer bij het rundvee van den heer H. J. Dorst onder de gemeente is geweken. De stallen zijn ontsmetbehalve bij den heer Dorst kwamen alhier geen andere gevallen voor. In den laatsten tijd zijn de gemoe deren onder de arbeidersbevolking te Wol faartsdijk eenigszins in beroering. Vijf landbouwers hebben nl. voor een paar weken het arbeidsloon, dat 90 cent per dag bedraagt, met een dubbeltje vermin derd. Twee hunner hebben het voor hunne veiligheid reeds beter geacht, om het eude loon maar weder uit te betalen. Tegen de drie anderen, die uit den vreemde daar zijn komen wonen en de kat de bel hebben aangebonden, bevatte het aanplakbord te Oostkerke Maandagmorgen jl. eene be dreiging. VI. Crt. Zierikzee. Heden Vrijdagmorgen on geveer 9'A uur, ontstond brand in de schuur van den veehandelaar Blom. De brand had zoo'n ernstig karakter, dat zij de daarnaast staande schuur van dhr. Kwaak aantastte. Beide perceelen zijn gedeeltelijk afgebrand. Het vee is nog tijdig gered kunnen wor den. Door den ijver der Brandweer, was men den brand om 10 uur meester. De oorzaak is, als gewoonlijk onbekend. Zierikzee. Een jongeling, eenige zoon, die dezer dagen een dienstplichtig nommer trok werd eergisteren verrast met de geboorte van een broertje. Ware de kleine een paar dagen later geboren, dat is na de zitting van den militieraad, dan was onze jonge ling vrij geweest. Nu is hij „er aan." Zierikzee. Bij de stemming voor een raadslid in plaats van den heer G. A. de Looze die bedankt had, kwamen slechts 271 van de 600 kiezers op. Gekozen is de heer J. v. Schelven met 141 stemmen. De heer A. Timmerman Cz. (antir.) be kwam er 81, en de heer v. Elzelingen 10. Woensdag had een werkman te Ridderkerk het geluk f65 aan bank papier te kunnen oprapen. Hij was zoo eerlijk het geld bij den burgemeester te brengen. Een vrouw uit een winkel had de banknoten met het schoonmaken der toonbank tegelijk met het stof op de straat geworpen. Zoo worden soms werkstakers geëx ploiteerd De nu geëindigde werkstaking aan de kaarsenfabriek te Amsterdam werd geleid door zekeren Rozenstrater, iemand die niets met de fabriek te maken had Uit een brief van J. H. Geel in R. v. A., blijkt thans, dat deze persoon een oplichter is en er met de werkstakerskas van door is In dezelfde beweging is ook op den voorgrond gelreden een berucht heer, wiens naam voorkomt op de bekende lijst van kooplieden in alles, door de recherche herhaaldelijk onder de aandacht van win keliers en grossiers gebracht. Te Lierop (N.-Br.) vervoegde zich dezer dagen iemand uit het naburig Zomeren bij een achtenswaardige familie, voorge vende belast te zijn met een gelijkmatige regeling ier vermogensbelasting. Men stelde geloof in hem en gaf hem op zijn verzoek de biljetten der grondbelasting, waarna hij zich verwijderde, terwijl hij nog verze kerde voor alles zorg te zullen dragen. Met deze biljetten ging hij naar een notaris te Helmond, waar hij zeide een der zoons te zijn van de familie, wier bil jetten hij vertoonde. Onder het voorwend sel een paard te moeten koopen, verzocht bij den notaris hem 300 tot 500 gnlden voor te schieten. Daar de notaris de fa milie, wier biljetten hem vertoond waren, kende, gaf hij zonder bezwaarde gevraagde som. Eerst eenige dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat hij met een bru talen oplichter bad te doen gehad. Men meldt uit Harlingen: De goede gevolgen van de genomen maat regelen bij de verkooping van Stienstru's inboedel doen zich reeds geven. Te Franeker was ook iemand, die weigerachtig was in de betaling zijner belasting en die ook een gerechtelijken verkoop zou uitlokken doch toen zich verleden Vrijdag de mare ver spreidde van den afloop der executie bij Stienstra, liep deze burger ijlings naar den ontvanger en voldeed hetgeen hij schuldig was. Als men nu in aanmerking neemt, dat de socialisten in onze omgeving reeds snoefden: „Als die verkooping bij Stienstra in de war loopt, dan krijgt men over het gansche land verzet tegen het betalen der belastingen, dan wordt het leger afgeschaft en dan zijn wij de baas", als men dat weet, dan begrijpt men zoo iets van den wrevel, die bij de anarchisten aanleiding gaf tot het uitschrijven van eene protestmeeting. De schildwacht, die in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het fort Oostoever te Helder door visschers werd aangerand en door middel van vitriool of eenig ander scherp vocht in het aangezicht verminkt, heeft gisteren, bij een verhoor door den commissaris van politie, bekend dat het verhaal omtrent die aanranding niets dan verzinsel is geweest. De verwondingen, die de man zichzelf heeft toegebracht, hebben waarschijnlijk ten doel gehad hem het recht op pensioen te verzekeren, waarmede hij den dienst hoopte te verlaten. Voor den goeden naam der Holdersche visschers is het gelukkig dat de „held" zoo spoedig door de mand is gevallen. Nu de Frunschen gewapenderhand tegen Madagascar optraden, mogen eenige mededeelingen over het leger der Hovas zeker niet te onpas zijn. Het eerste staand leger werd gevormd door koning Andria- nampoinimerina (17871810). Dit leger telde 2000 man en werd door hem gedrild zoo goed en zoo kwaad als het ging. Zijn zoon Radamer zette zijn werk voort, ge holpen door twee Engelsche sergeants. De middelen van 's Rijks schatkist gedoogden echter alleen maar, iederen soldaat een geweer en wat patronen te geven. Voor het overige, uitrusting, huisvesting, voe ding enz. moest ieder zelf zorgen. Met dit „leger" onderwierpen de Hovas de andere stammen op bet eiland. In 1879 kwam llainilaiarivony met een geheel moderne legerwet voor den dag. Iedere vrije en gezonde Hova had dienst plicht van zijn 18de tot zijn 23ste jaar. Ds eerste lichting bedroeg 20 duizend man. Dit aantal verminderde langzamerhand daar de bevolking allerlei uitvluchten wist te bedenken en de dorpshoofden dikwijls om gekocht werden om valsche bevolkings statistieken in te leveren. De laatste lich ting van 1893 heeft 12 duizend man op geleverd. Met de uniformeering staat het heel raar. Wel is een bepaald uniform voorgeschreven, doch dit moeten de soldaten zich zelf aan schaffen en onderhoudendaarom is het zeer zonderling samengesteld. De officieren koopen afgedragen uniformen uit Engelsch Indië, al naar dat zij geld hebbenen zoo ziet men vaak rijke luitenants in uni form van een Engelschen generaal en arme generaals in den eenvoudigen rok vaneen Engelschen luitenant. Vele exercities en schietoefeningen zijn voorgeschrevenmaar sedert 1880 is er nog maar één schietoefening gehouden. De legersterkte is op het oogenblik 60 duizend man, voor de helft gewapend met oude nagenoeg onbruikbare geweren. De Eranschen wisten dus ook wel wat zij deden door juist aan Madagascar den oorlog te verklaren. Vanwege het Leger des Heils ver scheen, Lij wijze van kerstleetuur, het jaarverslag over Work in darkest England. Daarin wordt o. a. meegedeeld dat de goed- koope maaltijden in Engeland millioens- gewijze werden verstrekt, en dat in de nachthuizen eiken nacht tusschen de vijf- en zesduizend personen een onderkomen vonden. In de arbeidsfactorijen waren voortdurend een 1000 mannen en een 250 vrouwen aan het werk. De landbouwko lonie bevat thans 350 inwonende kolonis ten en wierp eene winst af van eenige honderden p. s. De overzeesche kolonie verkeert nog in staat van wording doch het terrein er voor is gevonden. Whar dit blijft nog een geheim. Volgens een bericht uit Moesj aan een Armenische krant in Tiflis werden de Turksche autoriteiten veel welwillender tegen de Armeniërs toen zij 'vernamen dat er een commissie van onderzoek was be noemd waarvan ook Europeanen leden zouden zijn. Verscheidene gevangenen wer den losgelaten, de Koerden werden beteu geld en een opperhoofd van dien volks stam naar Constantinopel gezonden. De anarchistische inbreker Ortiz, die onlangs veroordeeld werd tot tien jaren dwangarbeid, is in de Parijsche gevange nis Mazas bnrgerlijk en kerkelijk ge trouwd met zijne minares, Antoinette Cazal. Vier politieagenten waren getuigen. Ortiz gaat in de volgende maand naar Nieuw Caledonië, en zijn vrouw mag hem eerst over een jaar daarheen volgen. Te beginnen met 1 April 1895 zal het Duitsche leger op vredesvoet bedragen 22.600 officieren (reeds een leger op zich zelve), 78000 onderofficieren, 15.500 tam boers, trompetters, of muzikanten2000 ziekenoppassers, 7000 regiment-werklieden, 454.000 eenvoudige soldaten, 2070 militaire artsen, 1100 betaalmeesters. 1050 wapen- smids. De verzorging van 97.000 paarden vooi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2