particulieren 1t ook doen De minister van binnenlandsclie zaken zeide, dat de Staat in geen geval als leve rancier van geneesmiddelen behoort op te treden, en hij dus nooit meer zal doen dan het particulier initiatief door subsidie aan moedigen. Of nu dit laatste inderdaad ge schieden zal dat zal zeker wel afhangen van het geneeskundige onderzoek. Maar het publiek is al zoo vaak teleurgesteld met die zoogenaamde geneeskrachtige in entingen. Wij denken alleen maar aan de inenting van dr. Koch met gif tegen de tuberculose kliertjes en blaasjes op de long, waarmee vele mensclien erfelijk besmet zijn, doch waartegen zijn inenting-- ;if tot nog toe niets vermag. Verdeeldheid. In de Tweede Kamer liggen de partijen van vroeger uiteengevallen. De oud- en nieuw liberalen en radicalen, waaronder vrijhandelaars en protectionisten vormen de linkerzijde; de roomschen en antirevolutio nairen zitten aan de rechterzijde. De roomschen verdeeld in de Scliaepmangroep en de Halfmannsgroep, protectionisten en niet-protectionisten dat zijn voor- en tegenstanders van graanrechten. De anti revolutionairen gescheiden in een groep Lohman en een groep Van Alphen, beide groepen weder verdeeld in protectionisten en freetraders: en dan tusschen alle partyen in nog de kleine conservatieve groep Scliimmelpenninck. Ofschoon wij de ruimste uitbreiding van kiesrecht om tot voorbereiding van noodige verbeteringen te komen, voorstaan, beelden wij ons niet in dat deze uitbreiding de verdeeldheid tusschen de partijen zal ver minderen. Letten wij op België. De „Tweede Kamer" in België, onder het algemeen stemrecht in het leven ge roepen, vertoont nog bonter lappendeken. Daar bestaat de linkerzijde uit drie groe pen te weten liberalen, radicalen en socialisten. Deze zijn ieder weder gescheiden in walen en flaminganten, dat zijn zij die fransch en zij die vlaamsch spreken. De rechterzijde de roomschen zijn ook verdeeld infransch sprekers en vlaamsch- gezindenvoorts in protectionisten en vrij handelaars; ook in behoudende en vooruit strevende roomschen type Woeste en type Beernaert dan de 18 Brusselsohe onaf hankelijkenen een tiental chr. democraten on Ier voorzitterschap van Helleputtc, thans versterkt door abt Daens en op 't oogenblik vertegenwoordigd door een baron de Brocqueville. Toch mogen wij, wat de antirevolutionaire partij aangaat, hopen en verwachten dat zij ter wille der hoogere eenheid die hare leden verbindt, zal streven naar toenadering en samenwerking om de ware volksbelangen gelijk tot nog toe de zaak der vrije school' eenstemmig bij de regeering te bepleiten' De heer Lohman heeft in de tweede kamer de vaccine ter sprake gebracht. Hij had het ook in de sectiën gedaan doch men weet hoe 'tgaat als er liberale en radicale rapporteurs in zoo'n sectie zijn om de verschillende vragen die daar in gedaan zijn, aan den minister over te brengen. Die lastige vaccine-vraag laten zij in den regel maar waaien. Doodzwijgen. Liberalen en radicalen zijn nu eenmaal vurige voorstanders van den vaccine-dwang. De heer Lohman heeft dit weer eens heel humoristisch in herinnering gebracht. En daar nu minister van Houten tegen den vaccine-dwang is en minister Tak de vraag met een „daar kan niets van komen" had beantwoord, meende de heer Lohman de vraag maar eens in 't openbaar te moeten herhalen; en hij hoopt haar ook volgende jaren te doen want, zegt hij, „vragen die een zoo gewichtig onderwerp betreffen ats de vaccinatie, waarbij het geheele volk belang heeft en waartegen bij een aanzienlijk deel bezwaren bestaan, (moeten) behoorlijk worden behandeld." Het antwoord van den minister luidde niet onwelwillend, al brengt 't niets verder. Als minister, zoo verklaarde hij, moet hij de wet uitvoeren doch hij is nog altijd tegen den vaccinedwang in verband met het daarmee gespaard gaand schoolverzuim. Wij hopen op deze bespreking terug te komen. Den heer Lohman de dank van een groot deel van het christenvolk dat den vaccine-dwang verfoeit, en zich door den steun van mannen als nu wijlen Kenchenius en Lehman bjj de verdediging van dit ge wichtig volksbelang ten allen tijde vereerd en versterkt heeft gevoeld. Gisteren is in de Kamer de veestapel aan de orde geweest. De heer Zijp, de doctrinaire landbouwer die van rijks hulp en afmaking alle heil verwacht, drong op bescherming aan hierin gaan wij niet met hem mee; doch wel verheugt ons het goed woord dat hij sprak tegen de veel te diep ingrijpende maat regelen der regeering tot keering van tong- blaar.'Hij en anderen vonden dat laten doorzieken beter was dan de geheel ondoel treffende maatregelen van thans. De ziekte is er te besmettelijk en ook te weinig ge vaarlijk voor. Zij wijkt van zelf, gelijk ze gekomen is. De beraadslagingen zullen den ijver van den minister wel een weinig temperen, 't Is dan ook een „hnpeloo/.e 011 kostbaro strijd," gelijk de heer Pyttersen opmerkte. Ook liet Hooger Onderwijs de hoeren Evers en Heemskerk zorgden daarvoor kreeg in de Kamer een goede beurt. Wij komen er later ep terug. Besturen van Christelijke scholen hebben zeker met genoegen gelezen de verklaring van den minister van binnenlandsclie zaken bij de jongste begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, luidende: „Een voorstel tot verzachting der overgangsbepalingen voor het verplicht aantal onderwijzers op de bijzondere scholen is bij den Raad vanState". Dit is in overeenstemming met het slot der toelichting van het wetsvoorstel Lohman: „De ondergeteekende hoopt en vertrouwt dat de Regeering, onverschillig of dit wets ontwerp al dan niet tot wet verheven wordt, alles doen zal, wat in hare macht is om de wet naar billijkheid uit te voeren". De voorzitter der Fransche Kamer, Bur- deau, is op 43 jarigen leeftijd na eene lange sukkeling overleden. Burdeau is een man geweest, op welken Frankrijk trotsch mag zijn. Nauwelijks een jaar oud, verloor hij zijn vader, een ar men zijdewever; later werd hij bij een wever in de leer gedaan. Zijn moeder was arm en had een groot huishouden. Burdeau leerde echter goed en kreeg een beurs om op het lycee te worden toe gelaten. Hij behaalde den eersten prijs bij den wedstrijd tusschen leerlingen van alle lycea inFrankrijk; nam daarna als vrijwilliger deel aan den Fransck-Duitschen oorlog, waarin hij gekwetst en krijgsgevangen gemaakt werd, doch waarvan hij in 1871 op de schoolbanken terugkeerde, versierd met het Legioen van Eer. Op jeugdigen leefiijd benoemd tot pro fessor in de wijsbegeerte; werd hij vier jaar later lid der Kamer; en genoot sinds de vriendschap van den president der repu bliek. Een zetel in het jongste ministerie Du- puy wees hij af, doch hij werd toen met 250 tegen 157 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen. Voor wie het heil alleen bij de tijdelijke dingen zoekt was Burdeau een kranige fi guur en ook op ons die de hoogere dingen, de vreeze Gods grooter schat achten, maakt het sterven van zulk een „proletariër" een diep tragischen indruk. 14 Dec. 1894. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland en West Noord-Brabantde hh. dr. H. Goe- mans te Zierikzeedhr. P. R. v. Meerloo te Breda, G. A. de Looze apotheker te Zierikzee; G. H. M. Verlind'Siï'ap'otheker te Bergen op Zoom. En tot plaatsvervan gende leden dr. J. E. Callenfels te Hulst, dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen, T. F. Martin geneesk. te Hulst, dr. B. J. Hol ster te Klundert, dr. J. J. Couvée te Mid delburg, H. Breker apoth. te Breda en M. N. Baert apoth. te Vlissingen. lerseke, In de raadsvergadering van gisteren Donderdag waren tegenwoordig 7 leden, afwezig de heeren Spruit, Sauer en Joos Sandee voorz. de heer Klos, oudste wethouder. Na lezing en goedkeuring van de notu len der vorige vergadering komt in behan deling een schrijven van Ged. St. hetwelk op het volgende neerkomt. Sedert 3 jaren is de raming van den hoof- delijken omslag zijnde f'6000, aanmerkelijk overschredendit jaar bedroeg het primi tief kohier reeds ruim f 6500. Daarom wenschen Ged. St. dat voor 1895 de H. O. op f 6500 zal geraamd worden en daar entegen de raming der buitengewone rijks subsidie met f 500 verminderd. Wijl in 1893 aan school 2 gedurende een maand een onderwijzeres heeft ontbro ken, j|is de rijks bijdrage voor het lager onderwijs in 1894 f8,33 te hoog geraamd. Daarom wenschen Ged. St. dien post en eveneens den post voor onvoorz. uitg. met f 8,33 verminderd te zien. Na een korte gedachtenwisseling tusschen de heeren Sinke en Cupéry wordt met alg. st. besloten de begrootingen voor 1895 en 1894 in den door Ged. St. aangegeven zin te wijzigen. Daarna vragen B; en W. machtiging tot verkoop van een hoop aarde by de haven, zijnde afval van suikerbieten. De h. Siuke vraagt of die aarde niet zooals andere jaren, gebruikt zal worden voor het aanvullen van putten en gaten in de havenkaden. De Vz. antwoordt dat de bedoeling is daarvoor dit jaar grond uit de haven te bezigen, om tegelijk de haven uit te diepen. Met algem. st. wordt de gevraagde mach tiging verleend. Van den h. Spruit is ingekomen de kennisgeving, dat hij wegens tijdsgebrek bedanken moet als lid der nieuwjaars commissie. In zijn plaats wordt de h. Van der Burght benoemd. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bij beschikking van den minister van marine is G. C. But, zeeloodsschippcr le kl. bij het loodswezen van het 6e district, standplaats Vlissingen, met ingang van 1 Januari a.s., op zijn verzoek, eervol uit den dienst ontslagen en zijn met genoemden, Ja turn bij lnizelfdcn loodsdicnsf bevoulcrd tot loodsschipper le kl. de zeeloods J. Lems; tot zeeloods de kweekeling le kl. J. D. Sutherlandlot kweekeling le kl. de kweekeling *2e kl. J. Vader en tot kweekeling 2e kl. de matroos W. ,1. Koster. Bij kon. besluit ts benoemd tot raad in het polderbestuur van Walcheren J. Borsius. Naar wij vernemen zal voor hen, die dienst wenschen te nemen bij de reserve het keuringsreglement niet geheel worden gevolgd, zooals dat voor de andere mili tairen is vastgesteld. O. a. is bepaald, dat kleine gebreken, welke niet schadelijk zijn voor de uitoefehing van den dienst niet zullen worden in aanmerking genomen en dat zij, die lijdende zijn aan eene ziekte, welke volgens liet oordeel der geneeskun dige autoriteiten na korten tijd hersteld zal zijn, zullen tvbrden aangenomen. (Tel.) K e i' k li i e u w s. Nedi Herv. Kerk. Drietal te 's Gravenhage (vac. Heinecken) ds. Zeijdner te''Vollenkoven. ds. Jonke.' te Kralingen en ds. v. d. Broek te Schiedam. Aangenomen naar St. Maartensdijk door ds. H. Snel te Stavenisse. Woensdagavond deed te 's Gravenhage ds. W. L. Welter Jr. van Arnhem tot ons gekomen zijn intrede naar aanleiding v. Joh 1:26. „Hij staat midden onder ulieden dien gij niet kent." Na Zondag te voren bevestigd te zijn geworden door prof Gunning uit Leiden; in plaats van zijn vader die door ziekte verhinderd was. Stavenisse. Benoemd tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente, de heer H. E. Roozemond en tot diaken, de heer J. Suur- landbeide heeren hebben bereidvaardig hunne benoeming aangenomen. Zaamslag. Woensdag hield in de consi storie der herv. kerkalhier deafd. Zeeuwsch- Vlaanderen van het Nederlandsch Bijbel- genootechap hare jaarlijksche samenkomst. Gekozen werden tot Bestuursleden Ds. J. P. van Melle 'te Sluis, tot Voorz. Ds. F. Breen te Cadzarid tot secr. Ds. W. H. H. Dijkman tot Pénningm.-Biblothecaris. Inplaats van het vroegere huishoudelijke reglement werd het Model-huishoudelijke regiem., door het Hoofdbestuur verstrekt, aangenomen. Tot algemeen-colporteur der afdeeling werd J. J. Kense van Groede benoemd, en tot depothouder-colporteur A. Eggebeen van Terneuzen.' Uit de verslagen van Secretaris, Penning meester en Bibliothecaris werd met dankbaar heid vernomen dat er belangrijke vooruit gang merkbaar is, omdat over 93—94 f203.51 oan het-Hoofdbestuur werd over gemaakt tegenover f 126.91'/j over '92—'93. Des avonds om 5 uur trad Da. J. P. van Melle in de Herv. Kerk te Zaamslag op in een openbare samenkom* Er was veel belangstelling. Geve de Heere dat zijn opwekkend, woord naar 2 Petr. 1 19 medewerke tot uitbreiding van den kring dergenen, die het eeuwig blijvend Woord Gods ter hand en ter harte nemen. Vlissingen. Woensdagavond werd alhier in eene openbare vergadering van de Gustaaf-Adolf-vereeniging de 300-jarige geboortedag van den Zweedschen koning, feestelijk herdacht. In de Nieuwe kerk, door heeren kerkvoogden welwillend afge staan, had zich een talrijke schare verzameld, vooral ook daar deze plechtigheid door het zingen van eenige liederen door de zaugvereeniging „Looft den Heer" zou worden opgeluisterd. Het eerst trad ds. Talma op, die na het zingen van Ps. 103: 10 en 11 voorging in gebed, en de aanwezigen daarna het welkom toeriep. Hij sprak den wensch uit dat men hier te zamen mocht zijn om te gedenken de groote daden aan zijn kerk en ons ge schonken in Gnstaaf Adolf. Daarna werd gezongen Gez. 3: 1 en 3, en trad ds. Voor hoeve op. Spreker schetste in een terugblik op de geschiedenis de beteekenis van Gustaaf Adolf, de man, die.niet uit strijdlust, maar gedwongen door den nood der verdrukten om 't geloof, den strijd aanbond. Op zijn 17-jarigen leeftijd werd hij tot de regeering geroepen, en vond zijn land in de grootste moeilijkheden. Behalve dat het in drie oorlogen was gewikkeld, was het inwendig zeer verdeeld. Lutherschen en Calvinisten stonden, soms felitegenover elkander. De adel streefde naar verschillende vrijheden, de middenstand naar beschermende rechten. Moeilijk wasfhet voor hem, den 17jarige, op staatkundiu terrein altijd den rechten weg te bewandelen. Hij had echter een God op wien hij vertrouwde. Eene godvruchtige en godsdienstige opvoeding had hij genoten, en in de klassieke talen was hij goed thuis. Hoe moeilijk de omstandigheden ook wa ren in het begin zijner regeering jen in het vervolg, de Heere verlaat de zijnen niet, dit kon ook hij getuigen. Al spoedig sloot hij vrede met Denemarken en bracht Zweden tot en hooge mate van aanzien door de hulp, die het den Prote- stantschen vorsten in Duitschland verleende. Hij was de eerste vorst die een nationaal leger bezat. Het was een uitnemend leger. Bezield met een hooger ideaal dan het jagen op buit, streden zij voor de eer van koning, vaderland en Prostantisme. Iedere veldtocht werd met gebed begonnen en dat gaf kracht en bezieling in den strijd voor eene heilige en rechtvaardige zaak. Toch ondervond hij veel strijd en moei lijkheden. Hij was neg al van hartstochte lijke natuur en vol idealen. Gelukkig voor hem dat hij in den bekwamen kanselier Oxenstierna een kalm en bedaard raadsman vond, die zijne hartstochtelijke plannen wist te temperen. Toch was h:j do man die de zaak van het Protestanti* ,i /.nu redden. Hij was vroom, heldhafti; en krachtig. Men heeft beweerd, zoo zei le spreker, dat hij staatkundige doeleiu Ion beoogde om naar Duitsehland te trekken en geen gods dienstige. Dat het hem te m was om de Oostzeelanden aan Zweden te brmgeu en zich tot Keizer te laten verkiezen. Spre ker ontkent dit. Hoofdzaak was, overtuigd Protestant zijnde, zijne vertrapte geloofs- genooten te hulp te komen en zijne wape nen te keeren tegen den katholieken Kei zer. Het tijdstip om zulks te doen was zeer gelukkig en na de landing aan gene zijde van de Oostzee knielde Gustaaf Adolf met de zijnen en dankte God. De keurvorsten van Brandenburg en Saksen stennden hem niet maar wantrouw den hem. En eerst toen hij de harten der Protestanten wist te winnen ging het van overwinning tot overwinning. Weldra wordt Tilry verslagen. De keizer sidderde op zijn troon, en de slag bij Lutzen tegen den ge- vreesden Wallenstein was de beslissende. Spreker zal niet in bijzonderheden treden maar hij handelt ongetwijfeld in den geest van den grooten man door van het be- wierooken van personen af te zien, maar alleen uit te roepenGod is groot. Daarna werd het lied van Adolf gezongen: Wees niet vervaard, gij kleine stoet. Daarna trad ds. Talma op, die in zijn slotrede de vraag stelde: Wat heeft Gustaaf Adolf ons te zeggen? Hij wees op de roeping der Protestanten om in navolging van hem en de groote mannen der hervorming hunne beginselen toe te passen en tegenover allerlei vijandige stroomingen de goederen door hun strijd verkregen te bewaren. Laten wij, Protestanten, ons wachten voor eene valsche rust. Wie denkt dat Rome overwonnen is, misleidt zich. Dat leert ons ook Gustaaf Adalf. Honderd jaar voor Gustaaf Adolf ging het licht der Hervorming in Duitsch land op, en door Rome's machtsontwikkeling was het licht honderd jaar later b jna onder gegaan. Na het zingen van „Een vaste Burg" door het koor en Ps. 89 7 en 8 door de aanwezigen, werd deze vergadering met dankzegging door ds. Talma gesloten. Of deze vergadering voor (leze afdeeling der Gustaaf Adolf vereeniging eenige vrucht zal afwerpen Over 't algemeen willen planten van uitkeemschen bodem hier geen vrucht schieten. Ook honden velen zich terug, die anders voor deze zaak wel te vinden waren wijl ook dc moderne richting met hare onbijbelsche, anti-calvinistische opvatting van het protestantisme, zoo geheel in strijd met den geest van den reformator op wien zij zich beroept, in de Gustaaf ^tdolf vereeniging maar al te ruim is ver- ^êgêKtfoordigd. School nieuw s. De heer P. N. Itié te Middelburg slaagde voor het examen Middelbaar onderwijs Fransch acte A. te 's Gravenhage. Aan de Correspondenten en Besturen van de Locale Comité 's der Unie „Een School met den Bijbel" bericht de heer Derksen, Sacretaris, dat voorstellen en onderwerpen, die de Locaal-Comité's op de a. s. Jaarvergadering der Unie wenschen behandeld te zien, vóór of uiter lijk op 1 Februari a. s. hem moeten worden toegezonden, Kievitsstraat 40, te Rotterdam. De Jaarvergadering zal op Dinsdag 16 April 1895 (in de Paaschweek) te Utrecht worden gehouden. Het aantal Scholen met den Bijbel dat in 1894 met 12 is vermeerderd, zal op 1 Januari 1895 Vijfhonderd zeventig (570) bedragen, waarvan er 240 worden gesubsi- diëerd door de Vereeniging voor Christe- lijk-Nationaal Schoolonderwijs en 28 door de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs, terwijl er 273 bij den Schoolraad zijn aangesloten. Herinnerd wordt, dat in het vervolg alle Correspondenten der Unie een present exemplaar van het Jaarverslag ontvangen doch dat meerdere Exemplaren voor Mede- Bestuurders of Belangstellenden tegen 25 Cent per Ex. bij den Secretaris van de Unie verkrijgbaar zijn, en na toezending van het bedrag in postzegels door hem, zoolang de voorraad strekt, terstond worden verzonden. Ter voorkoming van noodelooze kosten zij gemeld dat op verlangen van hooger hand het slotartikel van de Statuten, waar voor rechtspersoonlijkheid wordt aange vraagd, moet luiden „De Vereeniging wordt opgericht voor 29 jaren, aangevangen den dag harer op richting, zijnde den (datum van de vaststelling der Statuten) Van de Statuten, waarvoor verlenging wordt aangevraagd, moet het slotartikel aldus luiden „De Vereeniging wordt opgericht voor 29 jaren, aangevangen den (datum der eerste Koninklijke goedkenring) Bij het verstrijken van het in hot eerste lid genoemde tijdvak wordt de Vereeni ging opnieuw aangegaan voor den tijd van 29 jaren." Z E N I) l N G. Boeroe. Br. Storm verhuisde van Mefa naar Wamsisi, en bezocht de hoofden in de buurt, waarvan sommigen gansch geen toegenegen oor leenden aan zijne woorden, adderen wel toestemden en beloofden doch om even spoedig alles te vergeten zaad met goede hoop op vrucht uit te strooien op gansch onbereide aarde gaat trouwens niet en hier kou nog niet voor bereid worden. Br. Storm hoopt ook hier te arbeiden, waar hem moeilijker veld dan te Meta wacht, 't oog gericht op den Over sten ^Leidsman, vertrouwende tevens, dat de Gemeente hem in hare voorbede niet vergeten zal. Geref. Gymnasium fe Zeilen Men verzoekt ons de opname van het volgende In den laatsten tijd is de aandacht van het Lhr.stelijk publiek in Nederland zeer gevestigd op het Geref. Gymnasium te Amsterdam. Volgens ons verdient dat Gymnasium zeer de aanbeveling, die het van onderscheidene zijden kreeg. Nu sprak onlangs Dr. Wagenaar als zijn vermoeden uit, dat het Amsterdamsch Gym nasium ten koste van dat van Zetten bloeit. Of dit aldus is, kunnen wij niet beoordee- len, wèl weten wij dat dit niet aldus be hoeft te zijn. Wanneer alte ouders die hunne kinderen thans een Staats- of gemeentelijk gymna sium laten bezoeken en niet in of rondom Amsterdam wonen, ons hunne zonen zon den, we zouden het Gymnasiaal gebouw te Zetten moeten verbouwen, omdat het dan, hoe ruim ook, te Wem zijn zou. Edoch niet alle ouders kunnen er toe besluiten, om hunne kinderen ons te geven van wege de kosten. Daarom kunnen we alleen ver wachten dat die ouders ons hunne zonen toevertrouwen, die redelijk gegoed zijn. Niet dat de kosten va» de opleiding te Zetten zoo hoog zijn; kost- en leergeld be draagt te zamen slechts f 500, dat is de helft van hetgeen er op een deftige kost school berekend wordt. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat elk leerling ons alleen aan onderwijs f 300 kost, dan zal men moeten toestemmen dat voor kost en inwoning al zeer weinig in rekening ge bracht wordt. Het Zettensch Gymnasium kan dan ook niet bestaan, tenzij het door de contributiën van vele leden en begun stigers gesteund worde. Maar is het onderwijs er wel voldoende, zal men vragen? Laat ons alleen wijzen op de resultaten van dit jaar. Drie onzer leerlingen deden het staats examen in den Haag, tot toelatiug voor de studiën a«.n de staatsuniversiteiten, en slaagden alle drie. Drie jongelieden verlieten het gymnasium die in de 5de klasse waren geweest. Zij deden alle drie aan een Staatsgymnasium admissie-examen voor de zesde of hoogste klasse, één van dat van Arnhem, één van dat van Tiel en één van dat van Nijmegen, en zij werden alle drie tot de hoogste klasse toegelaten. Dit bewijst tooh dat ons Gymnasium niet op een lager peil staat dan andere Gymnasia. -> - Twee leerlingen verlieten ons die de 4de klasse hadden afgeloopen en deden examen voor de 4de klasse van de Theol. sc hooi te Kampen en werden beide toege laten. Dus ook zij die hunne zonen later in Kampen willen laten studeeren behoeven er niet tegen op te zien om hunne zonen voor de letterkundige opleiding naar ons Gymnasium te zenden. De studie tot voor bereiding van het herder- en leeraarsambt duurt dan 9 jaren. Zetten is gelegen in een gezonde streek, voor voeding enz. wordt goede zorg ge dragen wij noodigen belangstellenden ten zeerste uit, zich daarvan te komen over tuigen door een persoonlijk bezoek. Wij durven hopen dat zij die te Zetten een onderzoek in loco instellen, de zorgen van het Curatorium voor ons Gymnasium, be staande uit de heeren Prof. Dr, A, H, de Hartog, president, Prof. Mr. D. P. D. Fabius, secretaris, Jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck, penningmeester, Prof. Dr. H. Bavinck, Dr. S. R. Hermanides, Dr. A. J. W. Monnik en Mr. I. P. A. Graaf van Limburg Stirum, zullen prijzen. Het pleit dunkt ons voor het verblijf alhier dat de meeste jongelieden, die hier hunne Gymnasiale opleiding genoten, later gaarne eens terugkomen om dan aan leeraars en regent kennis te geven, dat zij hunne aangenaamste jaren op het Gymnasium te Zetten hebben doorgebracht. Ieder belijder van den Christus zal het ons toestemmen, dat niet alleen op het terrein van het lager onderwys Christus als Koning moet heerschen, maar ook op dat van het hooger onderwijs, en dus ook, ja vooral, op dat van het voorbereidend universitair onderwijs. Dit heeft prof. Woltjer goed ingezien en daarom stichtte hij het Geref. Gymnasium te Amsterdam. Dit had Ds. van Lingen lang te voren in gezien en daarom richtte hij het Gymna sium te Zetten op. Beide inrichtingen staan daar als een protest tegen het onge loof, dat de wortel is waarop de Staats- gymnasia groeien. Ach, als het werd ingezien hoe gevaar lijk en in tegenspraak met Gods woord het is, wanneer men zijne kinderen, die toch in '8 Heeren driewerf heiligen naam gedoopt zijn, van een onderwijs laat ge bruik maken, dat in tegenspraak is met de Geref. belijdenis, een onderwys dat zulk een onberekenbaren invloed kan uit oefenen op het volgend leven, dan zou men er niet aan dnrven denken om zijn zonen ter opleiding gedurende minstens zes jaren toe te vertrouwen aan een inrichting waar geen rekening gehouden wordt met Gods woord. Men bedenke toch dat onze jonge lieden van 1220jaren het meest vatbaar zijn voor indrukken. Zotten heeft zooveel voor. In het dorp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2