K tè r k n i e 11 \v s. uixinsxAK i:\. Ingezonden Stukken. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kattendijke door dhr. li. Stegenga, cand. te Oud. Loosdrecht. Vlissingen. Bij herstemming voor notabele tasschen de heeren C. N. J. de Yeij Mestdaghen C. de Wolff AHzn, waren uitgebracht 71 stemmen. Hiervan verkreeg de heer Mestdag 46 en de heer de Wolff 28 stemmen, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. Gerf. Kerken. Beroepen te Kamperland, ds. S. de Jager Serooskerke (W.) Ev. Luth. Kerk. "Drietal te Groningen J. A. Böhringer te Maastricht, F. G. Lagers te 's Hertogen- bosch en ds. J. A. lielper Sesbrugger te Haarlem. S c li o o I n i e u t\ s. De uitslag der verkiezing van vier leden in het hoofdbestuur der Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland is, dat gekozen is de heer J. de Jong te Haarlem en herstemd moet worden tusschen de heeren H. Eerd- beek te 's Gravenhage, W. Kroese te Drachten, M. Weerema te Groningen, J. H. F. Gatigel te Harderwijk, P. Voerman te Arnhem en H. J. Emous te Amsterdam. De heeren de Jong, Eerdbeek, Gangel en Emous haddon te voren verzocht voor deze verkiezing niet in aanmerking geno men t» worden. Z E N I) 1 IN G. Coes. Maandagavond trad in ds kerk Wijngaardstraat zendeling Adams, de Per- ziaan voor eene talrijke schare op, om ver slag te doen van zyn eigen leven en be keering en de aanwezigen op te wekken tot meerderen zendingsijver. Het kerkgebouw bleek inderdaad re klein om alle opgekoinenen te bevatten. Velen mooston teragkeeren. Was het- het nieuwtje, of het Perzisch gewaad van den spreker, het eigenaardige dat zijn optreden vergezelde, was het de warmte van hun zendingsliefde die de massa naar het kerkgebouw gedreven had Wij beslissen nietdoch constateeren slechts het feit van de ruime opkomst der gemeente en van vele omstanders. En de opgekomen hebben zich hunne opkomst niet beklaagd ook niet die uit andere gemeenten, waarvan velen zich met een staanplaats vergenoegden. Ds. Kapteyn sprak een kort openings woord, en leidde den spreker en zijn tolk student Wielinga in. De heer Adams gaf toen een sober, doch daardoor te meer aangrijpend verslag van zijn overgang van den Islam tot het Chris tendom. Daar wij in een onzer vorige nommers dit verslag hebben opgenomen, laten wij het thans achterwege. Wie het lezen wil, zie hiervoor no. 29 van ons blad. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de godsdiensten in zijn geboorteland. I'er- zië heeft 8 miljoen inwoners. Armeniërs, Joden, Vuuraanbidders, Duivolaanbidders, Nestoriancn, Mohamedanen. Voor de komst van Christus waren alle bewoner» van l'erzië vuuraanbidders. De vuuraanbidders aanbidden de zon, wier beeld in hun tempels staat. De jon gens ondergaan op hun 7de jaar een exa men bij de priesters. Slagen zij dan krij gen zij een rood hemd met het beeld van de zon. In den tempel aan den ingang bevindt zich het beeld en voorts rechts en links aan de wanden zijn beelden. In een tweede vertrek brandt het heilige vuur, volgens de overlevering 12 eeuwen geleden uit den hemel gevallen en sinds onderhouden. Nie mand mag het aanraken dan de hooge- priester. Hij doet dit met een gouden schop. De asch brengt hij bij en in eon bakje heilig water en sprenkelt daarvan op de leeleen die daar komen bidden. Hunne volksfeesten duren vier dagen. Het eerste hebben zij 8, het tweede 4, het derde 2 koeren, het vierde eenmaal per jaar. Zij gelooven aan een paradijs, en eeuwige zaligheid. De man gaat daarheen als hij sterft. De vrouw niet, die heeft geen ziel. De man blijft na zijn doed binnen een bepaalden kring. In dien tijd wordt zijn ziel op een weegschaal gewogen, en wordt naar het paradij» of naar de hol verwezen, al naar mate zyne goede daden, die even als op rente staand kapitaal toenemen kunnen, weinig of veel zijn gebleken. Driemaal daags aanbidden zij de zon. Begraven doen zij niet. Zij brengende lijken hunner afgestorvenen op het dak des tempels. Een wachter moet dan toezien of eerst het rechter-, dan wel het linkeroog door de roofvogels wordt uitgepikt van die kèuze der roofvogels hangt het wel of wee van den gestorvene af, hangt af of hij een goed man dan wel een kwaad man was. De beenderen die overblijven worden ver brand. De vuuraanbidder is nauwgezet in zijn godsdienst. Hij vermengt zich niet met andersdenkenden hij groet ze zelfs niet. De duivelaanbidders houden den Duivel voor den heer der wereld. Zij beschouwen hem als de gevallen engel, die eens bekeerd en in zijn vorige plaats hersteld zal wor- den. Hij wordt voorgesteld in de gedaante yan een haan, een vogel die wel vleugels heeft maar niet vliegen kan. Als de Dui vel bekeerd zal zijd, zeggen zij, dan zal hij ook weer vliegen. In den tempel staat het gouden beeld van den duivel (den haan), 't is het eigen dom van een genootschap. Als dit er ge bruik van wil maken, doet zij er een zijden doekje omheen, legt 'tin een mandje en dekt het met goud. Dan wordt het in de steden tentoongesteld en een bakje aan den Voet van den haan dient voor de ontvangst der gelden. Zij hebben geen boeken. Slechts de over levering. Hunne deugden bestaan in moor den en stelen, dit brengt de aard van hun godsdienst mee. Rampen komen over degenen die den Duivel niet aangenaam zijn. Er is een God, zeggen zij, doch die regeert in den hemel, gelijk deze uit den hemel gevallen engel in de wereld regeert. De afstammelingen van Ezau hebben weer een anderen godsdienst. Zij leiden een no madenleven en zijn goede ruiters. Zij zijn zeer wreed. Driemaal daags bidden zij, doch wasschen zich vooraf met water, anders met zand. Dan buigen zij zich drie maal met het hoofd achterwaarts zoodat hun achterhoofd de aarde raakt. Geen vrouw mag hen tijdens hun gebed aanraken, opdat dezen niet do verdiensten van het gebed tot zich trekken. Komt dan ook onder deze omstandigheid eene vrouw den bidder nader, dan schiet hij haar dood om daarna zijn gebed weder voort te zetten. Zij vasten drie dagen lang en zingen daarbij hunne heilige liederen eene ope ratie waaraan somwijlen de helft der deel nemers sterven doch zij achten dit niets dezulken gaan terstond naar het pa- radys. Hunne kindereu dooden zij niet zelden om de geringste kleinigheid. Spreker heeft het zelf gezien bij een volksoploop dat een vrouw die door haar schreeuwend kind gehinderd werd, even achterbleef, het kind de hersens in sloeg, het lijk wegwierp om zich daarna weder bij den oploop aan te sluiten. Het is moeilijk een jongeling van boven do 17 jaar te vinden die niet minstens één moord gepleegd heeft. De Nestorianen (429 na Chr.) stichtten in de 11e eeuw een kerk. Zij zijn zeer laag gezonken hunne priesters lezen zelf slecht. Hun godsdienst b.staat in vasten, bidden en feestvieren. Het is een doode kerk. De Joden in Perzië zijn afstammelingen van de overgeblevenen uit de 70-jarige ballingschap. De Mohamedanen vormen den hoofd godsdienst. De Shall (Keizer) is mohame daan, de „engel van den profeet". De jongens gaan school, soms tot hun twintigste jaarde meisjes krijgen geen onderwijs. Hun voornaamste plechtigheid is een jaarlijks terugkeerend feest dat een maand duurtdoch de drie laatste dagen het hevigst is. Dan worden de poorten van Men hemel geopend en die van de hel gesloten. Dan moeten de jongelingen be lijdenis des geloofs bij den priester doen, en wie wil kan zich op een der hier on der omschreven wijzen opofferen. De eerste groep draagt een zwarten mantel en slaat zich met zware steenen op de ontbloote borst dat het bloed er uit spat. De tweede is gewapend met ijzeren pie ken, waarmede zij zich de ijselijkste ver wondingen toebrengen, De derde groep is naakt tot aan het middel en heeft zware ketenen in de hand met haakjes aan de uiteinden voorzien waar mede zij zich ten bloede toe geeselen terwijl eindelijk de vierde groep gewa pend is met een dolk en zich dien zoo diep mogelijk in het hart steekt om dood ter aarde te storten. Dit alles geschiedt als met regelmaat, na een door de priesters gegeven teeken. Spr. zag zelf op die wijze een zijner vrienden sterven. De Mohamedaan zal geen Christen aan raken. Als een Christen hun Koran ziet dan dooden zij den Christen. Zij worden daarvoor uieenen zij evenals voor proselieterij, door Allah en Mohamed rijk beloond. De vrouw heeft geen geestelijk bestaan. Zij wordt gruwelijk verwaarloosd. Dochters zijn zeer in de verachting. Niet zelden slaat de Mohamedaan zijn dochtertje, ja vaak met de moeder er bij, in het kraam bed dood. De Mohamedaan telt dan ook zijn vrouw en dochters niet mee. Hij telt alleen zijn zoons. Spreker trekt nu een vergelijking tusschen deze menschen en de Christenen, en stelde hun ten voorbeeld, wegena deze kenmerken Zij geven zich zelf, hunne kinderen, hunne gebeden, hunne liefde, geld en goed in den dienst hunner goden, 't Is der christe nen roeping hetzelfde te doen in den dienst van hunnen God. Paulus zegt 2 Cor. 8 5 van de M«.cedoniers dat zij zichzelven gaven eerst aan den Heere en daarna aan de gemeente. Dit moet ieder doen, alvorens den Christus te belijden. En dan komt 't andere met te grootere gewilligheid. Spreker richtte een ernstig woord tot allen om den Heere te zoeken, den Heere Jezus aan te nemen met volkomen zelf overgave Hem te dienen; zendelingen te zijn, en bij al hunnenarbeid alleen en steeds meer Christus, en Christus alleen te bedoelen. Christus alleen, wien Spreker in een met klimmende geestdrift uitgesproken ge bed zichzelf, de Zending, de arme hei denwereld en de komst van Zijn koninkrijk aanbeval. De heer J. Donner bedankte den spreker in de Engelsche taal, terwijl na slotwoord en gebed van ds. Kapteiju, de schare hem toezong de bede van Ps. 134. De collecte voor de Zending in Perzië bracht f 00 op. Een vijttigtal van de aanwezigen voorzag zich van een cabinet-portret van den zen deling, die dezen avond voor het laatst in Europa was opgetreden en den volgen den morgen de reis naar zijn oude vader land zou ondernemen. Hij bevindt zich op dit oogenbik in Rusland. A rrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling G. S., 17 j., arbeider, Ter- neuzen, tot 1 m. gev. straf, en P. de V., 27 jslachter, Vlissingen, tot f8 b. s. 5 d. h. vernielingJ. de P., 23 jwerkman, Clinge, en 11. V., 22 jlandbouwer, West- dorpe, beiden tot f5 b. s. 5 d. h. beleediyingF. J. C., 50 j., hvr. van J. de Z., Oostburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstal: A. v. Z., 21 j., sjouwerman, Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. bedreiging met eeniy misdrijf tegen het leren gericht: E. 1'. v. O., 35 j., werkman, Vlissingen, tot 1 m. gev. straf, en wederspunniyheidW. P. J. B., 18 j., leurder, Middelburg, tot 14 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken: J. v. d. H., 19 j., land bouwer, Domburg, beklaagd van diefstal, I. 0„ 42 j., bierhuishouder, Middelburg, beklaagd van mishandeling, en H. de P., 34 j., rbeider, en J. O., 27 j., huisvrouw van H. de P., beiden zonder middelen van bestaan, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van landlooperij, met bevel tot hunne in vrijheidstelling. Heden (Woensdag) deed de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg uit spraak in de voor haar aanhangige pro cedure tusschen de naamlooze vennootschap Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" geves tigd te Amsterdam, kantoor houdende te Vlissingen, als eischeres voor wie Mr. W. A. van Hoek te Middelburg als advocaat optrad tegen de naamlooze vennootschap „Zeeuwsche Stoomboot-Maatschappij" ge vestigd te Middelburg als gedaagde, voor wie Mr. Jacq de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, in rechten ageerde. Aan de eischeres werd hare vordering ontzegd met hare veroordeeling in de pro- ceskos ten. De vordering strekte tot vergoeding dei- schade bij haar, eischeres, tengevolge door aanvaring en het daarop zinken van het aan haar toebehoorend stoombootje „Chang" berokkend door de schuld, nalatigheid of onvoorzichtigheid van den kapitein der „Valk no. I. (eigendom der gedaagde) of van diens scheepsvolk op den 28 Decem ber 1893, in het kanaal van Middelburg naar Vlissingen. Gemengde Gericht en. Coes. Heden bracht de nieuwjaars collecte op f 284,60. 't Vorig jaar bedroeg zij f201; aan Nagifteu f78.921/»; totaal f 279.92'/s. Vlissingen. Het lijk dat Zaterdag avond hier is aangebracht was dat van den heer de J. uit Gouda. De verdronkene was een krankzinnige die elf maanden geleden op de mailboot van Queenboro naar hier zijnde, over boord sprong. Aan de vinders van het lijk is, gelyk indertijd door de fa. milie uitgeloofd was, f 100 ter hand gesteld, Borselo. De werkzaamheden in de Meestoot' de Kroon alhier zijn geëindigd. Er werden tot racing bereid 11359 K. G. en het getal verkregen muilen bedraagt 2200 K. G. Vlissingen. Maandagavond is onder medewerking van alle (13) vereenigingen en instellingen van armenzorg te dezer stede tot stand gekomen een Centraal-comité van Armenzorg, dat ten doel heefthet bevorderen van gemeenschappelijk overleg en samenwerking, tusschen de verschillen de instellingen van weldadigheid te Vlis singen, opdat de beschikbare krachten zoo goed mogelijk worden aangewend (art. 1 der statuten). Dit comité bestaat nu uit af gevaardigden van de besturen van de in stellingen van weldadigheid en uit vier adviseerende leden, die deze zich hebben toegevoegd, nam. de heeren Tutein Nolthe- nins, burgemeester, ds. Talina, ds. Hulsebos en A. F. Krahmer, alle leden van de com missie, die deze oprichting hadden voor bereid. Wolfertsdljk. Ingelanlen van den Oost-Nieuwlandpolder hebben in de vaca ture Goetheer op de voordracht geplaatst voor gezworen de heeren P. Koeman, J. M. Mol en J. Koeman. Een algemeene vergadering van aan deelhouders der sto/mvaartmaatschappij „Zeelanl"eergisterente Vlissingen gehouden, heeft het voorstel om de overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappij aan te gaan betreffende de leening van 3,<JOO,OOÜ voor het bouwen van drie nieuwe stoomsche pen, met algemeene stemmen goedgekeurd. De Exploitatie-Maatschappij acht de ver binding tusschen Vlissingen en Engeland onmisbaar voor de ontwikkeling van het verkeer op de Zuider-Staatsspoorlijn, welke weder afhankelijk is van een goede trein verbinding met Duitschland en achterge legen landen. Vroeger waren de personen vrachten over Vlissingen aanzienlijk honger dan over den Hoek van Hollend. Toen is aan de „Great Eastern" gevraagd, haar vrachten wat te verhoogen, de „Zeeland" zou de hare dan wat verlagen om zoo tot gelijkheid te komen. De „Great Eastern" heqft dien eisch afge wezen en daarop heeft de „Zeeland" haar vrachten zoodanig verlaagd, dat zij thans (van Berlijn naar Londen) nog slechts 2'/» a 3 mark meer vraagt dan die van de „G. E." Een interviewer meldt aan de N. R. C. dat de nieuwe Vlissingsche mailstoomers, blijkens mededeeling van den heer Forbes, van den ChatthamDoverspoorweg, met kapitaal, door de Staatssporen voor te schieten, te Glasgow zullen worden ge bouwd, zullende er minstens twee in den volgenden zomer worden in de vaart ge bracht, met stoomvermogen voor een twin- tigmijlsche vaart, waardoor de duur der nachtreis tnsschen Vlissingen en Queens- boro tot zes uren zal teruggebracht worden. Intusschen voegen wij uit de Telegraaf het bericht hier aan toe dat volgens ver klaring van den voorzitter der Stoomvaart en atschappij Zeeland de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, ook twee der Ne- derlandsche scheepsbouwfabrieken tot in schrijving voor den bouw der drie nieuwe stoomschepen zijn uitgenoodigd. Uit Fijnaart meldt men ons Wat in den nacht van Zondag op Maan dag gebeurd is, zal hier niet licht vergeten worden. Om 10 uur 's avonds ontstond een brand in den kring van het dorp, doch deze liep zeer gunstig af, zoodat de men schen weer spoedig huiswaarts keerden. Wat daarna echter gebeurde, verwekte meer onsteltenis. Burgemeester van Dis was natuurlijk wat langer bij dien brand gebleven en nadat hij alles, wat gewoonlijk daarbij te regelen valt, beschikt had, ging hij huiswaarts. Hij wist niet, en vermoedde zulks in 't geheel niet, dat iemand hem ter sluiks gevolgd had, die een boosaardig plan tegen hem beraamd had. De booswicht had dan ook een geschikt oogenblik ge troffen, toen hij met hem alleen op de straat was, waar de Burgemeester woont. Juist toen deze laatste zijn woning wilde binnengaan, werd met groote kracht een steen naar hem geworpen, die echter zijn doel miste. De Burgemeester keert zich om, ziet den booswicht op een kleinen afstand van hem staan, vliegt op hem af, doch krijgt den tweeden steen in volle vaart juist in 't aangezicht. Hoewel de wond zeer groot was, loopt hij den misda diger nog wel 5 minuten achterna, maar helaashij bereikt hem niet en voordat er menschen op de been waren, was de vluchteling reeds verdwenen. De wond was groot en spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, wie het gelukte haar goed te verbinden. Ware de steen wat hooger aangekomen, dan was het oog weg geweest en ware het hoofd geraakt geworden dan ook was hij zeer zeker gedood ge worden. Algemeene ontsteltonis heersclite er op het dorp, zoodat de stilte van den nacht weldra plaats maakte voor de grootste beweging. Ieder was ontzet over deze daad en algemeen was de klacht, waaraan een man als de Burgemeester dit zou kun nen verdiend hebben. De dader is tot heden onbekend en wat hem hiertoe bewogen heeft evenzeer. Maar dit kan wel gezegd worden, dat hij een kroeglooper moet zijn en dat zeer vermoe delijk deze misdaad gepleegd is als wraak op de stipte handhaving van het sluiten der kroegen ten 10 ure, waarvoor nooit verlenging gegeven wordt. Burgemeester van Dis is een man, die algemeen wel bekend is en daarom weet ieder, dat hij, als Christen, verplicht is, het drankgebruik in zijn 'gemeente tegen te gaan. Hij draagt dit lijden zeer gedul dig, wetende, dat geen haar van zijn hoofd kan vallen zonder Gods wil, en dat zij, die Godzalig willen leven, verdrukking in deze wereld zullen hebben. Daarom kan het litteeken, dat op zijn gelaat zal achter blijven, als eereteeken hem sieren. Eenige weken geleden werd in het gasthuis te Haarlem ter opname gebracht een kind van vijf maanden. Bij onderzoek vond de dokter zulke dnideÈjke sporen van mishandeling op het kind dat hij er kennis aan de justitie die de zaak onder zocht en tot de ontdekking kwam dat het kind mishandeld was geworden door een vrouw bij wie de ongehuwde moeder van het kind het had besteed doch die daarvoor in den laatsten tijd geen betaling krijgende, het kind geëigend had. De mishandeling die het kind heeft ondergaan, moet naar de daarvan achtergebleven sporen te oor- deelen, zeldzaam wreed zijn geweest. De kaak was op twee plaatsen gebroken, hoofd en gezicht vertoonden kolossale bulten en een doek was zoo stijf om het lichaam gewonden dat men er geen mes tusschen kon krijgen. De stumperd was dan ook niet in staat om flink adem te halen. Door het losrukken van een blok aarde is een pannenbakker te Tegelen die in een tien meter diepen put bezig was potaarde te graven, daaronder bedolven, en gestikt. Het fonds van „Clara Jansdochter van Sparwoude" in het jaar 1015 te Delft opgericht, keert aan hare nakomelingen een bedrag uit, wanneer zij in het huwelijk treden. Dit bedrag wordt jaarlijks vast gesteld en bedroeg dit jaar f39. Vooreen kwart eeuw bedroeg het nog meer dan het dubbele. De nakomelingen, die dit bedrag wencchen te ontvangen, moeten zich vóór 1 November in het jaar, dat zij gaan trouwen wenden tot den Minister van linanciën. Vroeger hadden jaarlijksehe uitkeeringen plaats van f 25 tn meer. Thans bedragen die uitkeeringen of ïenten slechts 42 cents. Te Gestel (bij indhoven) is bij het St. Nicolaasfeest een paard, dat door het gejoel der kinderen schrikte gaan steigeren, waardoor een 8-jarig meisje er onder ge raakte, en gedood werd. In het begin van dit jaar deserteerde van het korps genie, te Utrecht in garni zoen, de tamboer V. en wist zich gerui- men tijd hier en in het buitenland schuil te houden, totdat hij, het wagende zijn meisje eens te bezoeken, door de politie werd gesnapt en naar zijn korps terugge bracht, waar hij in bewaring werd gesteld. Toen men hem echter op zekeren dag een verhoor zou doen ondergaan, bleek de vogel te zijn gevlogen, terwijl alle nasporingen zonder gevolg bleven, totdat men opeens hoorde dat hij zich onder een anderen naam, met door hem ontvreemde papieren voor den kolonialen dienst had Verbonden doch met het handgeld er van door was gegaan. Andermaal gelukte het der Utrechtsche politie, toen hij weder door de liefde ge dreven, de noodige voorzichtigheid uit het oog verloor, hem te arresteeren, en ter beschikking van de militaire autoriteit te stellen, die hem naar Harderwijk deed transporteeren. Van daar weder naar Utrecht overgebracht, werd hij ziek en in het mili taire hospitaal aldaar opgenomen, waaruit hij echter in den nacht van Zaterdag op Zon dag weder heeft weten te ontvluchten. Om ontdekking zooveel mogelijk tc voorkomen, had hij van een gedeelte zijner kleeding een pop gemaakt en deze onder de dekens gelegd, zoodat men op het eerste gezicht moest denken, dat hij nog lag te slapen. Of hij zich voor de derde maal zal laten snappen, zal de tijd moeten leeren, tot heden is echter nog geen spoor van hem gevonden. Wij zijn toch wel een weinig nieuws gierig zegt het Utr. Dy bid. of de zaak van den Biltschen landbouwer, wien op de markt te Leeuwarden de 16 teenen van een koe, met het beest op den koop toe, verkocht zijn tegen 5 cent voor den eersten teen en voor eiken volgenden het dubbele van dat van den voorgaanden, voor het gerecht zal komen. Want voor de rechtbank kon de zaak nog wel eens een heel anderen loop nemen dan de slimme verkooper, die meent den kooper er zoo aardig te hebben laten inloopen, denkt. De man is al te slim geweest en heeft daardoor niet bedacht, dat als hij eerst de zestien teenen van de koe geleverd heeft, hij het dier zelf niet meer op den koop toe leveren kan. Eene koe zonder teenen is natuurlijk geen complete koe, en daarop heeft de koöper reehtal ontbrak er maar één teen aan, dan zou hij nog het recht hebben te weigeren wat hem wordt aan geboden. Als dit geschil een rechtzaak mocht wor den, dan zou 'tdus wellicht blijken, dat bij slot van rekening de verkooper de ge fopte is, omdat hij niet zal kunnen leveren wat hij verkocht en dus niet alleen geen cent zal kunnen vorderen van den koop prijs ad f 3276,75, maar nog meer kans heeft tot schadevergoeding wegens wan- praestatie te worden veroordeeld. Op het bevroren Piora-meer, in het Zwitsersch kanton Tessin, zijn zes menschen twee huisvaders, een zoon en drie dochters die hout op sleden vervoerden, door het ijs gezakt en verdronken. Volgens bericht uit Lamoe vielen 1500 gewapende Somali's het Zweedseh- Amerikaansch Zendings-station Coeles aan, op het gebied der Oost-Afrikaansc'ne Com pagnie. Vier Europeanen bleken daar bin nen voldoende om den aanval af te weren. De Somalis lieten vele dooden en gewonden achter. Een dolle hond heeft onder op den stal staande schapen van een landbouwer bij Luxemburg, een ware slachting aange richt. Het beest beet negentien schapen de keel af, zoodat zij onmiddellijk stierven, veertien andere moesten op last van den geneeskundigen dienst worden afgemaakt. De hond beet nog een kind en werd toen door een veldwachter doodgeslagen. Een gravin als onderwijzeres voor- snijderes. De Poolsche gravin Plater-Zyheck heeft zich als „meester" laten opnemen in het kleermakersgenootschap te Warschau. De gravin bestuurt sedert jaren een school voor daineshandwerken, ze wil thans haar discipelen als leerlingen van het genootschap doen aannemen, teneinde haar tot kleer maaksters t.» doen opleiden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Een zeldzaam gehoorde roepstem o EEN ROEPSTEM VAN HET NEDEU- LANDSCHE JONGELINGSVERBO ND. Het Nederlandsch Jongelingsverbondop gericht in 1853, en dus meer dan veertig jaren werkzaam onder en voor de jonge lingen van ons dierbaar Vaderland, waagt het door deze regelen een beroep te doen op -de genegenheid en hulpvaardigheid van allen, die belangstellen in het lot van hen die wij terecht „de Hoop der Toekomst" noemen. De jongelingen onzes volks zijn evenzeer „de Hoop der Toekomst" voor alle booze machten, die voortdurend, met ons be- schamenden ijver en volharding, werkzaam zijn om hen op de paden van ijdelen we- relddienst, ongeloof en afval te vervoeren en voor haar doel te gebruiken en dit gelukt haar maar al te wel I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2