het Hoofd van ilen Staat het is in iedere beslissing, onder de verantwoordelijkheid van den minister genomen, waaronder zijne handteekening is geplaatst. He hoer US' Savornin Lohman zeide, dat de Koningin in den strijd betrokken geworden is door den inhoud der geheime stukken. Boor welke is niet duidelijk. In elk geval moet dit dan goschiedzijn na ailoop der verkiezingen, want de vorige regeering heeft geene stukken openbaar gemaakt. Ik wen8ch een enkel woord ever de openbaarmaking dier stukkon te zeggen. Mij heeft zij persoonlijk genoegen ge noegen gedaan en kot zou mij ook ge noegen doen, wanneer nog meer geheime stukken werden openbaar gemaakt om trent de staatkundige gebeurtenissen, waarin ik achtereenvolgens in de laatste jaren betrokken ben geweest. Daarsm heb ik in de commissie van rapporteurs gevraagd om de overlegging der in het voorloopig verslag genoemde notulen van den ministerraad. Hiervan zoude publicatie mij aangenaam zijn, daar zjj den laster, die ten aanzien der on derlinge verhoudingen in het afgetreden- kabinet gedurende het afgeloopen voor jaar werd verspreid, zoude te niet doen Maar ik laat de verantwoordelijkheid voor de overlegging der verschillende stukken geheel over aan deze gegeering. Bepaaldelijk ten aanzien van het ge heim rapport van den minister van bin- nenlandsohe zaken van 14 Maart jl., waarin op verzoek van de koningin een relaas wordt gegeven van een mij toege staan onderhoud. Niettegenstaande dit stuk met die reserve is gestold, welke in deze paste, kon toch niet worden ontgaan, dat nu en dan of wol de koningin sprekend werd ingevoerd of wel uit het qntwoord des ministers de inhoud bleek der vraag, welke hem werd gedaan. Hit is bij voorbeeld het geval met de laatste zinsnede van het rapport, welke een geruststellend antwoord be helst, strekkende tot wegneming van elke vrees dat met het oog op de ver kiezingen oproerige kreten of leuzen zouden worden aangeheven. Ik heb mij met dit antwoord niet in den geest des volks bedrogen. Gedurende de verkiezin gen zijn geene kreten of leuzen van dien aard gehoord. Maar wanneer mefn nu dit antwoord, aan de koningin op een door haar ge dane vraag gegeven, gaat voorstellen als gelij kstaande met de straatleuze, die door de tegenstanders van de regesring door dik eu dun gedurende de verkiezingen tegen haar werd geëxploiteerd, dan is dit toch wat al te grof. Het rapport van den siinistèr behelst verder een advies aan de koningin, dat, naar ik meen, was objectief en juist en in het belang van de kroon geplaatst was om óf het ministerie te ontslaan óf de kamer te ontbinden, terwijl de waar schijnlijke gevolgen van beide handel wijzen worden aangegeven, en voorts wordt aangetoond, dat, terwijl het volgen van den eenen weg bezwaren zoude kun nen opleveren, de kroon door het volgen van den anderen weg nimmer eenig nadeel kon ondervinden. Hit is werkelijk juist gebleken. He koningin, het advies van don minister opvolgende, heeft zich ge plaatst boven de partijen. Gedurende den gekeelen loop der verkiezingen is er dan ook in het gansche land geen enkel voor de kroon onaangenaam woord vernomen en na afloop daarvan is de koningin gebleven het steunpunt, waarop alle partijen, alle richtingen, vertrouwen stellen, de vooruitstrevende partijen zoo- Avel als al do andere. Of misschien, wanneer het advies niet 8) F E UIL L ET O N. UROS. Een verhaal uit het Kroatische Bergland. Uit het Diritsch door J. M. d. J. Van nu af aan was Uros een welkome gast in de pastorie, of liever in de rustige studeerkamer van den dominéwant ds. Reiuliardt was sedert langen tijd weduw naar. Zijne zonen bekleedden eervolle posten ver van de Kroatische stad, en eene dochter had hg niet. Zoo wijdde hij niet alleen zijne gansche kracht aan de kleine protestantsche gemeente, maar ook zijne gekeele liefde, en hoewel Uros er geen lid van was, nam hij toch eene groote plaats in in het hart van den edelen leeraar. He knaap zou volkomen gelukkig ge weest zijn, wanneer de bezorgdheid over zijne ouders (want op Biberniks schrijven was nog geen antwoord gekomen) hem niet hoe langer hoe meer bekommerd had. He lente brak aan. Reeds bloeiden de eerste sneeuwklokjes en de Kroatische arbeiders begonnen er langzamerhand weer aan te denken om hun vaderland in de bergen weer op te zoeken. Ook Uros' meester hield op met werken. Ach, het afscheid was zoo zwaar voor onzen knaap. Het was niet alleen de bezorgd heid waarmede hij zijn vaderland tegemoet zeu gaan, en het scheiden van twee ge liefde vrienden, dat zijn hart verscheurde, toen hij met Bibernik voor de laatste maal naar den dominé ging maar ook alle wenschen en verlangens van zijn hart waren opnieuw in hem ontwaakt, en streden in zijn binnenste met den plicht der gehoor zaamheid. Vo*r alles evenwel was het zoo sinartelyk voor hen), ja het schbcn bijua gevolgd ware, dezelfde gunstige todstand zoude zijn verkregen, behoef ik op dit oogenblik niet te onderzoeken. He heer Lohman. Be Koningin zou niet betrokken zijn geweest in den partijstrijd Ik wensch te herhalen dat ik niet beweerd heb dat de Koningin gedurende de verkiezingen in het debat gebracht is. Zij is niet betrokken geweest in den verkiezingsstrijd. Maar wat heeft de heer Tak gezegd Hij heeft gezegd dat de Koningin moest ontbinden, ten einde te blij ven het „steunpunt der volks vrijheid tegenover eene bahoudzieke meerderheid der Staten-Generaal". Hat is eene zuivere partij-qualificatie, die misschien op hare plaats, in eene kiezers vergadering maar ik beweer dat door dat te zeggen de toenmalige meerderheid van de Tweede Kamer in een officiéél stujk op volkomen onjuiste wijze is voor gesteld. Nu heeft de lieer Tak zich hier vooral op beroepen dat hij de stukken niet gepubliceerd heeft, en dat dit toch wel een bewijs is dat hij de Koningin niet heeft gehaald in den partijstrijd. Ik kan best begrijpen dat hij dit niet gedaan heeft. Wanneer nog de verkiezingen moesten worden gehouden zou ik zeggen: doe het als je bliefthij zou de kiezers die tegen de wet waren geen beter wa pen in de hand kunnen geven dan juist die stukken. Wat wij toen vermoedden blijkt uit die stukken waarheid te zijn. En door niet te publiceeren werd juist bereikt wat anders niet zou verkregen zijn. Reeds een paar maanden langer, misschien voor dat de ontbinding heeft plaats gehad, was geannonceerd door de zen of genen in de bladen, dat de Ko ningin persoonlijk was van de opinie van den heer Tak en diensvolgens de Kamer zou ontbinden bij verwerping der wet. Toen dus de ontbinding plaats had, kon het publiek denken, dat zij, die de ontbinding voorspeld hadden, goed waren ingelicht, en zoo heeft het het ook voor een deel opgevat. Wanneer echter de stukken waren overgelegd, zou dat, bij inzage van de machtiging van hare Ma jesteit tot ontbinding, minstens betwij feld zijn gewordenen zeer zeker zou dan uit de stukken gebleken ziju op welke wijze de Koningin geadviseerd was door haren toenmaligen bewinds man. De heer Tak heeft gezegd, dat hij door teadviseerentot ontbinding de Kroon geplaatst heeft boven de partijen. Maar ik vraag, wanneer de heer Tak afgetreden was, of dan de Koningin niet gebleven zou zijn hovende partijen Zou dat dan zijn geweest een partijtrekken voor de tegenstanders van den heer Tak Indien het advies van den heer Tak niet ware gevolgd, zou de Kroon dan in denzelfden gunstigen toestand geweest zijn? vraagt de heer Tak. Wanneer op grond van vrees voor rustverstoring de heer Tak een advies gegeven had aan de Koningin, zou ik misschien gezegd hebben dat is althans een juiste grond. Ik laat nu in het midden of de Konin gin daarop niet zou hebben moeten ant woorden voor dergelijke bedekte dreige menten omtrent volksbewegingen wijkt de Kroon niet. Van den anderen kant zou de Minister Hare Majesteit dan wel licht gewezen hebben op 1848, toen er ook van zekere zijde volksbewegingen zijn uitgelokt om eigen gevoelen door te drijven. Maar heeft de heer Tak van Poortvliet, door deze opmerking te maken een compliment willen richten tot de partij waartoe hij zelf behoort Heeft hij dit willen zeggen wanneer gij ont- onmogelijk om hem te verlaten, die het middel in Gods hand geweest was om hein tot Jezus te brengen. Wel was Uros in naam nog aan de kerk verbonden waar in hij gedoopt was; maar hij huiverde als hij aan de prediking, de ceremoniën en de gebeden zijner kerk dacht, waarop hij geen ja en amen meer zeggen kon. Hoe spoedig zou men dat in hem bemerken en wat zou zijne moeder dan klagen, zijn vader vertoornd wezen en de pastoor hem mis schien dwingen om datgene te gelooven wat hij niet meer gelooven kon en mocht. Uros was een moedige knaap, maar hij hing met zijn geheele hart aan zijne moe der. Tot nu toe had het nog niets gegeven, wat hij aan zijne moeder nog niet opge offerd had, maar met een treurig gevoel in het hart dacht hij aan den invloed dien zij nog op hem had. Bibernik begreep hem hierin niet, maar hij bekende alles aan zijn vaderlijken vriend, en die begreep hem volkomen. „Ga gehoorzaam jegens uwe ouders naar huis", zeide hij bij het afscheid nemen „neem uw bijbel mede en lees er vlijtig in. Ge moogt uwe kerk volgen jin het geen niet tegen Gods Woord strijdt. Wan neer ge hare dwalingen beter begrijpt en nog sterker leert gelooven, wat Gods Woord leert, treed dan openlijk op en sluit u bij de gereformeerde gemeente aan. Gehoorzaam uwe ouders in alles wat niet tegen God en uw geweten strijdt, maar vergeet het woord niet: Wie vader of moeder lief heeft boven mij is mijns niet waardig. Herinner u daarentegen den troost van den PsalmistMijn vader en mijne moeder hebben mij verlaten, maar de Heere zal mij aanhangen. En nu, vaarwel mijn zoon, God geleide u en schenke u den bij stand van zijnen Heiligen Geest. Ik zal u dagelijks in mijn gebed gedenken." bindt, kunt gij zeker zijn dat het land rustig blijft, want gij ontstemt daardoor mijne vrienden niet, maar wanneer gij de ontbinding weigert, dan, Majesteit, kan men niet voor de rust in den lande instaan (Slot volgt) LOMBOK. He N. Rott. Ct. ontving het volgende telegram De troepen keeren deze maand terug Generaal Vetter stelde voor '2 bataljons, 2 batterijen en 1 sectie sappeurs op Lombok te doen blijven. Alles is nu rustig. Het volk verzoent zich en is boos op den Radja en zijn raadgevers. Ferdinand de Lesseps is overleden de groote Franschman stierf gelijk hij op het laatst geleefd had, kindsch en onbewust van de schandelij ke gebeurtenissen die den roem van zijn naam grootendeels hebben uitgevlakt. Had hij zich jaren geleden met zijn reusachtig geldelijk en weten schappelijk succes bij de voltooiing van het Suez-kanaal tevreden gesteld, duizen den zouden zijn dood thans beweenen, en de donkere slagschaduw van list en bedrog en berooving, van zelfmoorden en gevan genisstraf zou bij zijn sterfbed zijn ge mist. Toch laat de Lesseps den roem na van een machtig man te zijn geweest; terug deinzende voor niets. Hoch dit was tegel ijlt zijne zonde. Want ook voor de verzoeking van be drog en diefstal week hij niet, gelijk zijne Panama-operaties geleerd hebben. Het kanaal van Suez heeft hij ten spijt der Engelsche regeering voltooid, en het Panamaplan in weerwil der Amerikanen doorgezet. Het is hier de plaats niet om zijngekegel met Suez-aandeelen en Panama obligatiën, waarmede hij zijn halve land, misschien wel half Europa heeft beroerd, op te ha len in financiëele bladen en later in ro mans, zal de weetgierigheid hieromtrent ge noegzaam kunnen bevredigd worden. Het oordeel van het tegenwoordige geslacht over dezen grooten en tegelijk zoo kleinen doode, kon dan nog wal eens door dat van het nageslacht in hardheid overtroffen worden. Van Be Lesseps mag overigens getuigd worden Hij stierf oud en der dagen bijna 90 jaren zat. K e r k ii i e u w s. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Rotterdam (2e maal) ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee. Ger. Kerken. Nieuwdorp. Zondag was het voor de gereformeerde kerk alhier een goede dag. Na ruim twee jaren van het bezit van een eigen leeraar verstoken te zijn geweest, mocht zij dien dag weder in dat bezit gesteld worden door de overkomst van den heer J. H. Donner Jr, candidaat tot den H. D. te Leiden, die des morgens in zijn ambt bevestigd werd door zijn va der ds. J. H. Honner, zendingsdirector en lid van de tweede kamer der Staten gene raal te Leiden terwijl des avonds de heer ds. A. M. Honner uit Assen, broeder van den bevestigde, voor de gemeente optrad. De bevestiger had tot tekst gekozen 2 Tim. 2 1, terwijl aan de handoplegging met hem deelnamen de predikanten ds. G. Dalhnijsen van Heinkenszand, Consulent, en ds. Donner uit Assen, welke laatste daa.bij een kort woord tot den bevestig- Diep bewogen en sprakeloos zonk Uros aan de borst van zijnen trouwen leeraar. Eenige uren later nam hij ook afscheid van Bibernik, die hem nog een eind weegs begeleid had. Toen hij alleen was begon hij bitter te weenen, maar de Heere zorgde voor hem, en schonk den eenzamen knaap nieuwen moed om de nog zwaardere beproevingen te dragen, die hem in zijn vaderland wachtten Tegen het begin van he t voorjaar kwa men de mannen weer naar Goraci terug. Voor menigeen was dat een vroolijk we derzien en van beide kanten had men el kander veel te vertellen. Zeer welkom voor de meeste huisgezinnen was ook het klin kende arbeidsloon. Als de vader goede ver diensten had gehad in Beneden-Kroatie kon den zij den zomer weer vroolijk tegemoet gaan. t Het was een luchthartig volkje, da niet voor de toekomst zorgde, en met weinig geld altijd veel uitrichten wilde, natuurlijk met behulp van schulden, die dan in de gedachten reeds gedekt waren door de ver diensten van den volgenden winter. Op den eersten Zondag dat alle mannen weer te Goraci aanwezig waren, werd er een vroolijk feestgevierd. Na de morgen- mis verzamelden oud en jong zich onder de tonen der muziek voor de kerk. Op de opene ruimte rond het kerkgebouw werd een volksdans gehouden, en dan trok men naar de weiden die met gouden krokussen en met aardige sneeuwklokjes als bezaaid waren, om zich daar met zingen, spelen en dansen bezig te houden. De drank, helaas de verderfelijke jenever ontbrak natuurlijk niet. Ravac, de voor komende, gluiperige waard zou daar in zijn element geweest zijn, dit jaar echter ont- de en de gemeente richtte. Hes namiddags deed ds. J. II. Donner Jr intrede meteen prelicatie naar Efese 6 19. Hij richtte hierbij onder anderen een toe spraak tot den burgemeester, Jhr. Lewe van Nijenstein, die met den secretaris in het kerkgebouw aanwezig was. Hes avonds sprak ds. Donner uit Assen over Philipp. 4 4. Bij de drie beurten vulde eene groote schare het kerkgebouw. Zegene de Heere dezen dag, en stelle hij den jeugdigen leeraar in zijn eerste standplaats vele jaren ten rijken zegen! 8 c li o o l n i e a tv s. Stavenisse. He heer L. B. v. d. Slikke alhier is benoemd tot onder wij zei- met hoofdacte te Poortvliet. Zooals werd vermeld, zon het 40-jarig bestaan der theologische school te Kampen niet feestelijk herdacht worden. Toch ging de dag van Woensdag niet onopgemerkt voorbij. Namens een commissie uit de burgerij werd in het schoolgebouw door den voor zitter, den heer mr. L. W. Ebbinge, een huldeblijk aangeboden, bestaande in een boekenkast in renaissance-stijl, benevens een album houdende de namen der gevers. He heer dr. H. Bavinck sprak een woord van dank. Hie dag was juist gekozen tot overdracht van het rectoraat der schooldeze vond 's avonds plaats in tegenwoordigheid van velen. De heer dr. H. Bavinck, aftredend rector, hield eene rede tot onderwerp heb bende „de Algemeene Genade". |Docent P. Biesterveld nam daarna het bestuur der school over. Gemengde Berichten. Coes. Donderdagnacht heeft de politie weder twee onbeheerd losloopende honden alhier doodgeschoten. Ter bescherming van andere eigendommen zijn dergelij ke krasse maatregelen noodzakelijk. Laten de inge zetenen dus, zoo zij er prijs op stellen ze te behouden, hunne honden vastleggen. Goes. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden op de afgesloten erven van P. Nonnekes en G. Verrijzer alhier de konijnen ontvreemddaar de hokken weder gesloten bleken te zijn, lag het voor de hand dat de dieven ditmaal onder de menschen moesten gezocht worden. He commissaris van politie nam spoedige maat regelen de inspecteurs Brons en Lakeman gingen op recherche naar Yerseke, waar zij de ontvreemde dieren in beslag namen bij den opkooper D. He vermoedelijke daders J. Br. en A. H. alhier werden hierop ontboden en beken den weldra de misdaad. De politie zag dus ook nu weer meer dan de politie op andere plaatsen haar pogingen naar wensch ge kroond. Voor de ingezetenen eene groote gerust stelling. Borsele. Vrijdag hield de Werkmans- vereeniging hare algemeene jaarvergadering tot het doen van rekening en verantwoor ding over 18931894. De ontvangsten bedroegen f 2085,52Vs, en dej uitgaven f 19(57,(iJ'/s, een batig saldo dus van f 117,89 voor die som is er nog een voorraad kolen in het pakhuis aanwezig. Uit nog een en ander bleek dat de lieden hnnne kolen voor f 0,68i/g vrij aan huis hadden. Tot be stuursleden werden gekozen P. Minderhoud Gz. (kassier) en de heeren C. d e Krijger en M. v. Boven tot commissarissen van toe zicht. Het kiezen van een voorzitter is uitgesteld tot op een nader te bepalen dag daar de heer C. Allaart bedankte voor zijne herbenoeming als voorzitter en er zich nie mand op de vergadering bereid verklaarde om in diens plaats op te treden. brak hij maar een opvolger, die nauwe lijks beter was, deed zijn best om zijne plaats in te nemen. Geheel Goraci had zich langzamerhand op de weide verzameld, slechts één persoon zat eenzaam, in gedach ten verzonken voor hare hut. Het was de oude Zorka. Zoo had ze reeds menigen dag gezeten, sinds de eerste man uit Beneden- Kroatië teruggekomen was. Zij zag er ouder uit dan ooit. Haar grijs haar was sneeuw wit geworden, hare wangen schenen allen gloed verloren te hebben en haar blik die altijd verhelderde wanneer zij Anica zag, was diep bekommerd. Zij zat met het hoofd in de handen en somtijds keek zij op om vol verwachting door het dal te zien. Daar moest hij vandaan komen, de zoon harer Anica, maar waarom kwam hij nu niet De anderen hadden niet zoo lang op zich laten wachten. Het zou werkelijk beter voor u zijn, arm kind, dat ge uw vroeger tehuis niet meer aanschouwen moest, en gij het betere Vaderhuis gevonden had," zuchtte de oude als zij bij het vallen van den avond haar wachtpost verliet en in hare hut terugkeerde. Waarom wachtte zij nu eiken dag op bank hem op de oude steenen voor de hut. Niettegenstaande haar hoekig en ingeval len gelaat bezat de oude Zorka een warm, teeder en liefdevol hart. Zij wou den knaap de smart besparen om aan zijne voormalige woning door vreemden afgewezen te worden. Zij zou hem tegemoet ijlen, hem in hare hut trek ken en dan kon hij daar in het verborgen zijne smart uitweenen aan haar hart, als hij dat wilde, of alleen zij zou hem niet storen. „Ik hoop maar dat hij nu toch niet komt" zeide Zorka bij zichzelf, toen een bijzonder luide toon der uitgelatene vroo- lijkheid op de weide tot haar doordrong. Vlisslngen. Zaterdagavond werd al hier aangebracht een onbekend lijk van het mannelijk geslacht dat op de reede alhier in de zoogenaamde Schardijnkil drijvende gevonden was. Het lijk werd naar het lijkenhuisje op de Algem. begraafplaats overgebracht, doch tot op heden nog niet begraven,omdat men vermoedt dat het erkend zal worden als tej zijn van iemand die te Gouda woonachtig was. Heinkenszand. Vrijdagavond werd het dorp in opschudding gebracht door een Belgisch jongman ongeveer 30 jaar oud, die den geheelen dag in beschonken toestand rondgeloopen, overal bij de landbouwers zijn beklag gedaan en een onderkomen voor |den nacht gezocht had. Bij sommige boeren en burgers was hij zelfs vrij bru taal, tot hij bij een landbouwer even buiten het dorp, rond de schuur sluipende door een zoon van dien boer gegrepen en door den rijksveldwachter naar den Burge meester gebracht werd de gearresteerde protesteerde heftig, terwijl hij schold en vloekte, en zich de kleeren van het lijf scheurde. Des avonds half negen bracht men hem geboeid per rijtuig naar de ge vangenis te Goes. Een en ander lokte vele toeschouwers. Met bestemming voor Batavia zal den 5en Januari 1895 van het Kol. Werfdepot naar Rotterdam en van daar per st. Soemhing naar Indië vertrekken een afdee- ling aanvullingstroepen, sterk 53 militairen, waaronder 3 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkee renden kapitein der genie L. G. Krol van der Hoek. Benoemd voor het jaar 1895 tot secre taris bij den Geneeskundigen Raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant dhr. J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Mid delburg. Te Loosdrecht is een nest metjonge huismusschen nog zonder veeren ontdekt door den veehouder G., en dezer dagen zag men er nog een boer met een flink voer gras uit het weiland huiswaartB rijden. Men schrijft uit Srummen Het is gebleken dat de jongeling ge naamd J. W. Paalman, die Donderdag morgen aan den weg gevonden is, vermoord is geworden. We kunnen hieromtrent het volgende mededeelen. Paalman was met nog meer personen uit de buurt des avonds naar Zutfen geweest terugkeerende schijnt hij twist gekregen te hebben met iemand uit Voorst, die nog onbekend is. De 20- jarige R. K., bóerenknecht te Empe, die wat al te dicht bij de twistenden schijnt geweest te zijn, werd door P. met een mes aan de hand gewond. Bij het schei den gaf K. te kennen dat hij een aldaar wonenden gemeenteveldwachter van de ver wonding in kennis zou stellen. Dit heeft hij echter niet gedaan, doch is naar huis ge gaan, heeft een geladen geweer gehaald en heeft vervolgens Paalman opgewacht. Dezen heeft hij eerst eenige schreden laten voor bijgaan en toen zijn naam genoemd, zoodat hij zich omkeerde. Het volle schot ging hem toen in den buik. De moordenaar moet verbazend driftig van aard zijn, zoodat wraak over de ver wonding hem tot de misdaad schijnt te hebben gebracht. De moordenaar heeft alles bekend en is gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Lage hartstochten Tot de bakkersknechts te Amsterdam, die met de werkstakers geen gemeene zaak hebben willen maken, behoorden o. a. twee gezellen die echter toch tijdens de staking niet hebben behoeven te werken. Toen nu een van die beiden Dinsdaga vond op weg was naar zijne woning werd hij door twee kerels aangevallen en onder Zij begreep hoe smartelijk het zou zijn, voor zijn gewond hart. De schemering brak aan, en de oogen der oude, moede van het weenen der laat ste maanden, konden den weg door het dal niet goed meer onderscheidende hoornen en hutten verloren zich in den lentenevel luid gescheeuw klonk door de lucht. „Ach Heeremoet dat nu een Zondag zijn", zuchtte Zorka. „Vergeef hen, die u op zulk eene wijze beleedigen. Ja, ja, Anica, sprak zij zacht alsof de aangesprokene voor haar stond, het heeft u ook nooit bevallen. Gij waart dan altijd bij mij wanneer de avondklokken luidden en Jercin, de arme Jercin, kwam ter wille van u vroeger naar huis. Maar wie komt daar riep de oude plotseling uit. Zijt gij het, Uros, zijt gij het werkelijk Voor haar stond de knaap. Door de duisternis kon zij niet zien hoe bleek zijn gelaat was, maar hare ziel ge voelde dadelijk, dat Uros reeds iets wist, misschien wel alles. „Arm kind mijner Anica riep zij uit, en omarmde den knaap. Een oogenblik leunde Uros met het hoofd op den schouder der oude, zij voelde hoe zijn hart klopte en zijn hoofd bonsde- toen richtte hij zich weder op, en hare hand grijpende zeide hij zacht: „Ik ben tot u gekomen, Zorka, omdat ik geen te huis meer heb." „Ik heb op u gewacht, Uros, komwas het antwoord der oude. Hij gevoelde hare liefde en liet zich als een kind in de hut voeren. Daar zette hij zich op de bank neder en verborg het gelaat in de handen, terwijl hij smartelijk zuchtte. Zorka zette zich naast hem. Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2