S c li o o I n i e u w s. KCCinSZAIiO. Landbouw. Gemengde Ber lillen. Onmiddellijke oorzaken zijn de groote zonden in de hoogere stamden. Ook in de hoogere standen treft men groote zonden aan, die de onmiddellijke oorzaken der malaise zijn. Rechtsverkrachting heeft er plaats gehad in de hooge en hoogste kringen van de tegenwoordige wereld. Het goddelijk recht, waaraan men vroeger ge loofde. maakt plaats voor utiliteit en daardoor zijn wij gnkomon ook in materieels ellende, lk zal aantoonen hoe ik dit bedoel. Het was in 1836, dat men in Duitschland in de hooge Rogeeringskringen begonnen is het recht, te verkrachten en in plaats van het bestaande recht en de bestaande trac- taten eenvoudig macht te stellen boven recht. Daarop is govolgd de oorlog met Frankrijk. De tractate.! waarop de gjode verhouding der volkenonder.ing berustte,zijn verscheurd; goede trouw wordt voor niet, geacht; tegenwoordig hebben w(j niets meer dan macht. Wat bekommert men zich nog om recht? Wie rekent met een wil Gods die ook het recht wil gehandhaafd zien Het is slechts cenequaestie van kracht en geweld. Maar wat is daarvan het gevolg geweest Dat wij sedert dien tjju die honderdduizenden soldaten gekregen hebben, die, economisch natuurlijk, gelijk testellen zijn metbedelaars; menschen die wjj moeten onderhouden, kleeden, voeden, huisvesten, maar die zeiven niets producoerenvoor wie dus een groot deel van don arbeid, welke wij verrichten, bestemd is. Dit is zeer zeker een der oorzaken der groote malaise, die hier en overaf bestaat. De oorzaak schuilt niet in tijdelijke ongele genheden, want men ziet in alle landen van Europa hetzelfde. Zoolang wij millioenen bij millioenen moeten opbrengen voor menschen die zeiven niets produceeren, moeten wij wel achteruitgaan. Wanneer wjj Gods geboden verlaten en daarvoor slechts menscheljjke wetten in do plaats stellen en wapengeweld sullen wij steeds meer verarmen. Willen wij de oorzaken onzer ellende be spreken, dan moeten wij de ware oorzaken aanwijzen. Op de beschouwingen van den Goeschen afgevaardigde omtrent de hulp voor den landbouw op dit punt al even beslist tWfcf vertegenwoordiger als zijn voorganger, wijlen uir. Keuchenius hopen wij terug te komen. Doch deze waarheid herhalen wij gaarne met instemming: Wanneer wij Gods geboden verlaten en daarvoor slechts menschelijke wetten en wapengeweld in de plaats stellen, zullen wij steeds meer verarmen. Kan er ook bezuinigd worden De Volksbanier wijst op eenige zeer hooge tracteinenten bij sommige Indische colleges. Er is een Raad san Indiè. Alleen aan tractementen van den vice-president en de vier leden kost deze Raad rnim ander halve ton gouds per jaar „Hiervan ontvangt de vice-president zes en dertig duizend gulden en elk lid acht en twintig duizend acht honderd gulden. „Zijn dat geen ongehoorde cijfers Is dat niet overbodig? „Er is een Hoog Gerichtshof. Dit hof, hetwelk onlangs door het Kamerlid Mr. Levy als een buitengewoon slecht verzor ger van het recht aan de kaak werd ge steld in dit laatste kunnen wij echter niet treden, maar dat ons niettemin aan tractementen jaarlijks bijna drie honderd vier en dertig duizend gulden kost „De president van dit hol trekt jaar lijks niet minder dan vier en twintig duizend guldenZijn medeleden doen het voor de helft, ieder twaalf duizend guldenwaarmede hun diensten ook zeker wel zijn betaald „Voor enkele verhoogingen bij dit hof is voor dit jaar het bagatel uitgetrokken van een en twintig duizend zes honderd gulden „Van een der departementen ontvangt de algemeene secretaris e.i de directeur ieder jaar vieren twintig duizend guldenV „Munue secretarissennegen duizend, zés honderd gulden per jaar „De president en zes leden der Reken kamer kosten ons jaarlijks honderd en vier duizend vier honderd gulden „Op een lijst van 1893 van verleen de pensioenen komt voerde Minister van Koloniën Mr. J. H. Bergsma, in zijn qualiteit van oud-Raad van Indië met tien duizend gulden 'sjaars Dit zijn zeker zeer hooge tractementen, •n 't zal niet gemakkelijk zijn dezo te verminderen, omdat ze waarschijnlijk nog van onden datum zijn uit den tijd der batige sloten en het zeker moeielijk was geschikte ambtenaren te vinden. Deze salarissen zullen dus niet knnnen verlaagd worden, omdat zij berusten op vroegere «ontracten, en wat bij de betrokken amb tenaren zeer zeker grooten tegenstand zou ondervinden. Een andere vraag is het evenwel, of bij hst benoemen van nieuwe titularissen niet grootelij k« bezuinigd zon kunnen worden, en dan meenen we daarop bevestigend te mogen antwoorden. We beroepen ons daarbij op wijlen Mi nister Keucheniusdie, gedurende zijn kort ministerschap heel wat op de tractementen wist te besparen. Immers toen een nionwe Gouverneur-Generaal, Pijnacker Hordijk Jnoest worden benoemd, bepaalde hij diens tractement op f 132.000. Zijne voorgangers genoten f 160.000. Hij bezuinigde daar door acht en twintig duizend gul den. In 1888 genoot de Gouverneur-Ge neraal voor uitrusting en reiskosten f 80.000. keuchenius bracht dit terug op f 28.000 en bezuinigd» dus in ééns daardoor twee en vijftig duizend gulden. Kon Minister Keuchenius dit, waarom zou men dit nu niet meer kunnen bij het sluiten van contracten met ambtenaren, zoo wel voor ons land als voor Indië 't Spreekt van zelf, dat vele ambtenaren daartegen zullen protesteeren, maar de be zuiniging moet o. i. van boven af beginnen en niet van beneden, dan zal inen door deze bezuiniging veel kunnen uitsparen, wat zeker beter is dan verhooging van belasting. Op deze wijze handelende, zou men de liefde des volks kunnen winnen, en zal men meer in liet belang van den arbeider werken, dan door bet verlcenen van stemrecht. De aanhaling door mr. Heemskerk Don derdag in de tweede kamer uit het bekende werk van mr. Van Houten, den tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken, voorgelezen, is vertaald. De woorden van dezen pantheïst-wijsgeer- minister luiden aldus „De Christelijke Mythologie heeft helaas vermoedelijk omdat zij in poëtische waarde de door haar verdrongen Grieksehe zoo na bestond, de pretentie laten gelden, exacte waarheid te leeren en dus tot de wetenschappen te behooren en zij heeft machtige en fanatieke beschermers gevon den, welke ieder, die haar als mythologie verwierp, met vuur en zwaard vervolgden. Sinds eeuwen heerscht dientengevolge in de Christelyke wereld de dwaling, dat haar mythologie waar is en haar legenden tot het gebied van het weten behooren." Eene uiting, door hem nog verscherpt door hetgeen er bijna onmiddelyk op volgt: „In onzen tijd van luchtscheepvaart en exacte kennis der atmospherische toestan den is het eenvoudig grotesk de hemelvaart als een ware geschiedenis voor te stellen." De heer Dobbelmann (roomsch lid voor Nijmegen) heeft zich gisteren in de tweede kamer vereenigd met de beschouwingen der beeren Heemskerk en Zylma in zake graanrechten en een motie voorgesteld van den navolgenden inhoud „De Kamer, van oordeel dat eene her ziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in 't belang der schatkist dringend wordt ver- eischt, gaat over tot de orde van den dag". De Kamer zal zich dus weldra kunnen uitspreken over deze voor de natie zoo belangrijke quaestie. De tegenstand op Lombok schijnt ge broken. Twee bataljons zijn teruggekeerd. Het 6e en 9e. Eerstgenoemd is dat van wijlen overste Lawick, opgevolgd door wijlen overste Erackers, beiden te Tjakra gesneu veld de eerste bij het verraad, de tweede bij de bestorming. De nieuw aangekomen bataljons het 5e en het 11e blijven dus nog wat. De tijd voor de bestuursregeling is thans gekomen. Een moeilijk en zeer verantwoor delijk werk; dat naar wij hopen met een goeden uitslag moge bekroond worden Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele de heer F. G. Mou- ton, cand. te Haarlem.) Bedankt voor Westkapelle door ds. J. W. Dorst te Biezelinge. Croede. Ds. Fregeres heeft de be noeming tot predikant bij de protestant- sche gemeente in Nederlandsch Indië aangenomen. Bruinisse. Herbenoemd tot Kerk voogd dhr. H. JBeaufort, en benoemd tot notabele dhr. Matth. Jumelet Wz. met 27 van de 4-1 geldige steramen. dhr. C. R. Lemson verkreeg 11 stemmen. Bij de vorige stemming verkreeg dhr. Jumelet 24 en dhr. Lemson 22 stemmen. Heinkenszand. Herkozen tot ouder ling de heeren I. Uijterschout en C. Nijsse. Herkozen tot diaken J. Tramper en gekozen Machiel de Boot in plaats van J. Walker die bedankt had. Gedurende de maand Nov. werd de Chr. School te Goes bezocht door 207 leerlingen waarvan 194 geen enkelen schooltijd ver zuimden 9 leerlingen verzuimden minder dan 2 schooltijden en bij 4 beliep het verzuim van 24 schooltijden. In het geheel bedroeg het |schoolverzuiin in Nov. 1894 0,24 pCt., tegen 0)72 pCt. in Nov. 1893. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens: overtreding der drankwet en mishande ling E. B. v. W., 20 j., werkman Terneuzen, tot 1 m. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling P. d. G., 66 j., hvr. van L. O., en L. P. O., 19 j., werkman, beiden Axel, de le tot 14 d. en de 2a tot 1 m. en L. V., 31 j., hvr. van A. de B., Ter- neuzen en F. A. R., 15 j., smidsleerling Vlissingen, beiden tot 14 d. gcv. straf diefstalE. M. K., 46 jkammenma- ker, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thaaS alhier in hechtenis, tot 2 m. en L. d.F. Pz., .33 j., landbouwer Ternenzen, tot 1 m. gev. srraf, eerstgenoemde met minde ring van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht; vorduisteringP. d. L., 23 j., timmer- mermansknecht Serooske ike, tot 1 m. gev. strat, en huisvredebreuk: B. A. P., 64 j., werk man Middelburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: P. F. P., 38 j., sto ker op de mailboot, Middelburg, beklaagd van beleediging, en J. S., 17 j., smidsleer ling, Vlissingen, beklaaagd van mishan deling. Ter openbare terechtzitting dezer recht bank van Vrijdag den 14en December a. s., des voormiddags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak tegen: C. van G., oud 28 jaren, bootwerker, geboren te Hulst, wonende te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in de maan len Septem ber, October en November 1894 op ver schillende tijdstippen te Terneuzen opzet telijk wederrechtelijk zich heeft toegeëi gend een bedrag van f 89, welke som hij als penningmeester der vereeniging Hulp in nood in zijn bezit had en welke aan die vereeniging toebehoorde, door die gelden ten eigen bate aan te wenden. Aan den beklaagde is mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. In deze zaak zijn van wege het open baar ministerie 4 getuigen gedagvaard. Kantongerecht te Goes. Jachtovertreding J. v. d. P. te Ellewouts- dijk 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. li., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. h,A. G. te Gent (België), 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 10 s. 2 d. h. D. S. te Rilland-Bath, 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot nitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. h.M. T. te Baar land 2raaal f5 b. s. 2maal 4 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen fl s. 1 d. h.G. A. te Baarland 2maal f 10 b. s. 2maal 4 d. li., met verbeurdver klaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2d. h.A. S. te Graanw f5 b. s. 4 d. h. met verbeurdverklaring van hot in beslag genomen geweerD. d. K. te Nisse f 3 b. s. 2d. h. SpoorwegwetovertredingG. W. en A. O., beiden te Ierseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h.Overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Zceuwsche stroomen J. J., wed.iC. Z., C. v. d. V., C. S., W. P. D., J. S., allen te Ierseke ieder fl b. s. 1 d. h., L. de H. te Graauw f3 b. s. 2 d. h., A. v. D. te Bergen-op-Zoom f 3 b. s. 2d. b. en vrijspraak van het overige ten laste gelegdeReglement op de wegen en voetpaden in Zeeland J. J. B. te Waarde f3 b. ft 2 d. h. en J. S. te Krabbendijke f 1 b. s. 1 d. h. Polderre glement van Zeeland0. B. Wzn. te Kam perland f 1 b. s. 1 d. h.Gemeenteveror dening Rilland-BathM. T. te Kruininge f 3 b. s. 2 d. h. enz.Gemeenteverordening Wissekerke P. d. K. te Wissekerke f 0.50 b. s. 1 d. h., J. S. te Kamperland f 1 b. s. 1 d. h.Straatschenderij A. M. Mz., N. H., beiden te Kats en P. J. B. te Goes ieder f2 b. s. 2 d. li., D. P. v. H. te Goes f3 b. s. 2 d. h„ B. K. te Wemeldinge f2 b. s. 1 d. h., A. H. te Goes f 3 b. s. 3 d. h., A. V. Dz., te Wissekerke en J. K. Bz. te Wemeldinge f 2 b. s. 2 d. b. Bu rengerucht J. V. te Kruiningen f3 b. s. 3 d. h., H. O., H. v. O., C. W., A. W. J. de M., S. v. K., J. o. 't H., allen te Wemeldinge ieder f5 b. s. 3 d. d. h., J. v. d. W., te Wemeldinge f2 b. s. 2 d. h. DronkenschapW. G. te Wissekerke, J. M., W. G., to Ellewoutsdijk, J. K. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. C. te Wissekerke, P. H. en H. W., beiden te Goes ieder f 2 b. s. 2 d. h., P. H. te Goes f3 b. s. 3d. h., M. V. te Goes f 5 b. s. 3 d. b.Dron kenschap bij le herhalingJ. M. v. d. Z. te Heinkenszand f 3 b. s. 3 d. h. Dron kenschap bij 4e herhalingJ. Z., te Hein kenszand, 3 weken princ. hecht. Coes. Maandag vergaderden alhier de afgevaardigden der gezamenlijke afdee- lingen van landbouwmaatscbappijen tot af doening in zake de op te riclit«n coöpera tieve suikerfabriek, onder voorzitterschap van den heer mr. P. C. J. Hennequin voorzitter der Maatschappij t. b. v. 1. e. v. in Zeeland, en der commissie die heden haar mandaat aan een voortdurende com missie zou overdragen. ZEd. werd allereerst tot algemeen voor zitter benoemd. Ruim 1700 H.A. waren vertegenwoor digd, sbmen uitbrengende 42 stemmen. De permanente commissie bestaande uit 15 leden, werd gekozen en bestaat uit de heeren C. Aarden, landbouwer en lid der Provinciale staten der provincie Noord- Brabant te StandaarbuitenDr. G. W. Brninsma, te Steenbergen Baron K. Collot d'Escury, rentmeester van bet kroondomein, burgemeester te HontenisseGraaf de la Faille, grondeigenaar,, lid van den Belgi schen senaat te Antwerpen C. J. Hocke Hoogenboom, landbouwer te Zonnemaire; J. de Klerck, hoofdonderwijzer, secretaris der landbouw vereeniging te Dinteloord J. Kostensc, landbouwer te Kruiningen D. van Uplioveii, grondeigenaar te MillJ. Polderdijk, landbouwer te Nieuw- en St. Joosland J. van Schouwen, grondeigenaar te Oude Tonge I. Sturm de Koster, land bouwer te BiervlietDr. A. J. Swaving, directeur van bet rijks landbouwproefsta tion te GoesC. A. II. Wagtho, grond eigenaar te Tholen J. J. van Weel, land bouwer te Wolfaartsdijk; en C. van Westen, landbouwer te Nieuwerkerk (Dniveland). Deze commissie werd na bare constitutie in drie secties gesplitst, te weten Eerste sectie, bestaande uit drie leden, belast met de financiëele regeling. Tweede sectie, bestaande uit zeven leden, belast met de regeling der statuten en con tracten. Derde sectie, bestaande uit vijf leden, belast met bet technisch gedeelte van het plan van uitvoering. Iedere sectie beeft bet recht van tijde lijke assumptie van deskundigen. Benoemd tot machinist bij de Provin cialen Stoombootdienst de heer J. P. Dom misse te Vlissingen, in plaats van den mach. A. Hollebrandse. Ingaande 1 Januari a. s. Maandag deed de commissaris der Koningin in Zeeland, vanwege de Koningin- Regentes, aan de burgemeesters van die plattelandsgemeenten in Walcheren, waar bij bet bezoek der Koningin Haar als eere- wacbt een escorte werd aangeboden, de kleine zilveren herinneringsmedaille in houten doozen geworden voor de com mandanten en ondercommandanten daarvan. Die medailles zijn gelijk aan die, aan de eerewachten te Middelburg en Vlissin gen geschonken. Bovendien heeft H. M. de Koningin- Regentes voor elke eerewacht in baar ge heel een groote zilveren medaille met ring bestemd. M. C. Te 's Gravenhage is geslaagd voor bet examen van commies der posterijen en telogiafie de heer J. M. Henning te Zierikzee. Door burgemeester en wethouders der gemeente Groede, is in plaats van den overleden beer P. Tazelaar, tot houdster van het rijkstelefoonkantoor aldaar benoemd diens weduwe mej. E. Ledain, wed. P. Tazelaar. De bij het 3e regiment infanterie benoemde le-luits. L. B. G. van Asperen, H. J. de Klein en J. Kerkhoff bljjven te Bergen-op Zoom in garnizoen. Smokkelarij en Zoutaccijns. Van de verlaging van den zoutaccijns van f9 tot f3 per 100 KG., werd ook een moreel voordeel verwacht, namelijk bet sterk verminderen zoo niet geheel ver dwijnen der smokkelarij in de grenspro vinciën. Een zoo zeer verlaagd recht toch levert te weinig kansen van voordeel, om nog vele smokkelaars de gevaren van bun bedrijf te doen trotseeren. Uit de mededeelingcn van den minister van financiën is nu gebleken, dat bet doel inderdaad reeds in belangrijke mate is be reikt. In 1892 werden in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland nog 994, in 1893 (op 1 Mei '93 is de aecijns verlaagd) 401 personen bekeurd wegens „zoutfraude": in de eerste 10 maanden van 1894 slechts 59. De meesten kwamen steeds voor in Bra bant, nl. 1892 630 gevallen, in 1893 301, in 1894 52. In Limburg daalde het getal bekeurden van 630 (1882) tot 4 (1894) in Zeeland van 304 tot 3. De hoeveelheden aangehaald zout daal den in Brabant van 50081 tot 7160 KG.; in Limburg van 6056 tot 146, in Zeeland van 2063 tot 9 KG. Daaruit is af te leiden, dat in Limburg en Zeeland de fraude! nagenoeg geheel beeft opgehouden. In Noord-Brabant wordt zij alleen nog bedreven in het zuidweste lijk deel der provincie. Eene bevol king als daar gevonden wordt, die uitslui tend van smokkelen heeft geleefd, gewent zich niet op eens aan geregelden arbeid. De suikerhandel wordt daar c'.an ook voornamelijk gedreven door personen, die te oud zijn om een ander bedrijf op te vatten. Naarmate die personen verdwijnen zal ook in die streken de zout fraude op houden. Bruinisse. Dinsdag is alhier een tele gram ontvangen, dat de boogaarts van den alhier woonachtigen schipper A. Kik in de Kil is gezonken. Hedennacht was de schipper met zijn vaartuig geladen met 60 balen mosselen naar Rotterdam vertrokken. De bemanning is gered. Rilland. Dinsdag had N. de Goffau opperknecht bij den landbouwer C. van Damme Hz. bet ongeluk zich met een pistool zoodanig in de band te schieten dat de wijsvinger geheel af is en de middelvin ger en nagenoeg geheel de bovenhand ge heel open ligt. De heer Geill arts te Krabbendijke verleende de eerste genees kundige hulp. De jongeling lijdt verbazend veel pijn. Ierseke. Gisteren sloeg bet paard van den huurkoetsier K. bespannen voor eeu breack en waarin vijf personen zaten, op bol. De vier binnenin gezeten personen sprongen er uit, waardoor twee hunner lichte schram men bekwamen en een dame den voet verstuikte, terwijl de 70-jarige J. van Zweden door den val een hersenschud ding kreeg met het treurig gevolg dat hij thuisgebracht binnen weinige oogenblik- ken is overleden. De koetsier en de vijf de passagier, dochter van v. Zw. zyn met den sehrik vrijgekomen. Zierikzee. Gekozen tot lid van den gemeenteraad met 204 van de 329 geldige stemmen de heer G. A. de Looze (afge treden lid). Voorts bekwamen de heeren J. M. W. v. Elzelingeu 87 en 1'. Waij 14 stemmen. De gekozene en de hejr Waij hadden eene eventueele verkiezing afgewezen. Hansweert. Dinsdagavond 11. is al hier het aakschip „Memento" schipper Van der Waarden, in aanvaring geweest met het sleepscbip „Jennij Rieth" schipper Jansen, waardoor eerstgenoemd sc.bip aan den boeg erg werd beschadigd. Door iemand buiten Friesland is aan den beer Van Zinderen Bakker, voorzit ter der afdeeling „Üpsterland" van de vereeniging „Door Arbeid tot Verbetering", f2000 geschonken tot ondersteuning van het plan, om door ontginning van woeste gronden den aardbodem te verbeteren en daardoor werk te verschaffen. De werkstaking der bakkersgezellen te Amsterdam schijnt nog aanleiding te 2ullen geven tot een rechtzaakjeal thans vanwege de justitie is proces-verbaal opgemaakt tegen den gezel Ten Boekhorst die in de gezellenvergadering, welke Zon dag 25 Nov. jl. in het Paleis voor Volks vlijt werd gehouden, de gezellen aanspoorde te gaan naar de fabriek op de Vijzelgracht om den gezellen, die daar te vier uur aan den arbeid zouden gaan, zulks te belet ten. In het koper. E»n hoornblazer der infanterie te Leeuwerden, die in de vori ge week bet signaal voor het eten moest blazen, wist met geen mogelijkheid uit zijn hoorn eenig geluid voort te brengen. Na dat bet soldeersel was losgemaakt en het gebeele instrument uit elkaar was genomen bleek, dat een muis, die vermoedelijk in den beker een schuilplaats bad gezocht, van daar in de steeds nauwer toeloopende beugels was gekropen, en eindelijk toen zij niet meer voor- of achteruit kon, den dood heeft gevonden. De werkstaking der typografan bij de firma P. W. de Weijer te Utrecht kan als geëindigd worden beschouwd. Deze week zijn weder verscheidene sta kers door de firma aangenomen een kleine 20tal zijn echter voor goed ontslagen en worden door de firma niet meer terugge nomen. Deze personen zullen nog eenigen tijd ondersteuning ontvangen. Onder de gezellen, die door de firma weder zijn aangenomen, moet er volgens de loopende geruchten ook een der eerst» heethoofden zijn, die het initiatief tot de werkstaking heeft genomen en vele gehuw den, die er bezwaar tegen hadden, over gehaald heeft. Dit moet aanleiding gege ven hebben, dat de afdeel. Utrecht van den Typografenbond in een 11. gehouden vergadering hem als lid geroyeerd heeft. Men schrijft uit Amsterdam aan bet U. D. De ex-commissaris van politie van Hil versum Tuinenburg, wiens verblijf te Monte Carlo ontdekt werd en die zich door een revolverschot bij zijne arrestatie zeer ernstig verwondde, zal in het leven worden behou den en neemt zelfs in betersehap toe. Over zijn uitlevering wordt dan ook druk onderhandeld, maar deze ondervindt nogal eenige bezwaren, daar de gouver nementen van Monaco, Frankrijk en België daarbij zijn betrokken. De Ned. regeering koestert thans bet voornemen Tuinenburg naar Marseille te doen vervoeren, teneinde hem van daar met een Hollandsch stoom schip naar Nederland te brengen. Ofschoon voorstander van Zondags rust, meent de minister dat bij beperking van den postdienst op Zondag, wat de openstelling van kantoren betreft, voor het tegenwoordige niet verder mag worden gegaan dan geschied is. Eerlang zal een beslissing kunnen genomen worden omtrent de mogelijkheid van de beperking van de bestelliug van postpakketten op Zondag. In de maand April dezes jaars ver loor een ingezetene te Nes (Wcstdongera- deel) bet leven, doordat hij een arsenicum- houdend vocht in plaats van jenever ge bruikte, hetwelk hem door eene vrouw, die dat vocht gebruikte tot het dooden van ongedierte, bij vergissing werd inge schonken. In verband met deze zaak is nu ten huize van een winkelier te Kollumer- pomp een kruik met dergelijk vocht in beslag genomen. Men weet dat men met aluminium op glas kan schryven. Het beste effect wordt verkregen als het glas nat is. Van deze eigenschappen trekt men partij om teekeningen op het glas te maken, die met een stalen stift gepolijst, het effect geven alsof het metaal in hst glas was ingelegd. Deze zelfde eigenschap van aluminium wordt toegepast als een proef op de echt heid van diamant, aangezien aluminium niet afgeeft op diamant, doch wel op alle kiezelzuurhoudende namaaksels. Pensioenverzekering voor zuigelingen. Het klinkt ^vreemd, maar is het bij nadere beschouwing niet de overweging waard, bet denkbeeld dat door een inzender in het N. v. d. D. wordt geopperd Hij wenscht nl., dat ieder bij geboorte verzekerd worde om op 60-jarigen leeftijd een pensioen te krijgen van f5 per week, waarvoor bij de aangifte der geboorte de vader, of wie anders den jonggeborene laat inschrijven, f 2,50 zou moeten storten, zoodat bet geboortebewijs tevens de polis zou zyn. Dit zal geld kosten, zegt bij maar kusV

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2