NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 27. 1894. Merifug 1 Ükmficr. Jtegenife Jaargang Tweede Blad. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tweede Kanier. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. De omgekeet-de wereld. Door heel het land wordt gecollecteerd voor Lombok. Men geeft, en gelukkig, overal voor de nagelaten betrekkingen van hen die daar sneuvelden. Zoo doen de particulieren wat de Staat moest doen. En omgekeerd. Door heel het land speelt de Staat school- mtester, overal bouwt de Staat scholen en voedt de kinderen op, en kweekt „alle Christelijke en maatschappelijke deugden" aan. Zoo doet de Staat wat de particulieren moesten doen. Precies de omgekeerde wereld. D» Twee Prov. Van den Zierikzeeschen predikant Ude- mans, den schrijver van „Het Hoogliedt van Salomo", vonden wij de volgende levens beschrijving Godefridus Cornelisz. Udemans is in 't begin van 1582 te Bergen-op-Zoom geboren. Op 18jarigen leeftijd had hij zijne studiën volbracht. De kerk van Haemstede en Burcht, op het eiland Schouwen gelegen, verlangde hem toen als leeraar in de plaats van den overleden Jan Cornelisz. Kempe. Den 15en Nov. 1599 werd hij naar zijne eerste gemeente beroepen en denj 12en De cember daaropvolgende aanvaardde hij aldaar zijn ambt. Zijn jeugd was in het begin velen een ergernis. Doch dit duurde niet lang, zoodat, toen hij in Juli 1602 naar Zierikzee beroepen werd, kerkeraad noch gemeente hem wilden ontslaan. Eerst om streeks twee jaren later (in 1604) werden ziji door de „tusschenkomende macht der HK. Staten van Zeeland tot zijn ontslag „bewilligd" gemaakt. Predikte Godefridus Udemans te Haemstede onder veel toeloop, ook in Zierikzee was zijne bediening „bij uitstek heerlijk." Hij voegde zich, toen de strijd tusschen Remonstranten en Ge.eformeerden uitbrak, aan de zijde der laatsten. Met Faukelius woonde hij als afgevaardigde van de kerken van Zeeland, (in welke provincie geen enkel Remonstrantsch predikant was) de Confe rentie van 26 Juni 1616 te Amsterdam bij en beraamde mede middelen ter verkrijging van een Nationale Synode en ter bevestiging der zuivere leer tegen de dolingen der Re monstranten." Hij ging nog verder. In 1617 door Prins Maurits aan de regeering van Zierikzee verzocht, om voor de kerk van Den Haag het Woord te verkondigen, aar zelde Udemans geen oogenblik om te gaan. Van October 1617 tot het begin van 1618 bleef hij daar met Walaeus enTrigland. Nauwelijks weer eenige maanden thuis, ging hij, met toestemming van Zierikzee's vroedschap en kerkeraad, voor twee maan den naar Utrecht dat om die hulpe gevraagd had, daar het geen gereformeerd leeraar meer had. Van daaruit begaf zich de wak kere kampioen voor de gereformeerde waar heid en praktijk naar de Synode van Dor drecht van 1618—1619. Hoe zeer daar zijne talenten zijn gewaardeerd en gebruikt be wijst het groote aantal commissiën, waartoe hij benoemd werd. Hij zat in de commissie om een leersehrift over de vijf geschilpun ten samen te stellen, in die, om de Latijn- sche, Fransche en Nederlandsche exemplaren der Nederl. confessie met elkaar tej vergelij ken, in die om twee verkorte katechismus- sen samen te stellen enz. Ook de door het drijven der Remonstranten ontredderde pro vinciale Synode van Utrecht stond hij na mens de generale Synode met raad en daad bij. Weer in Zeeland teruggekomen heeft hij in Zierikzee èn de kerken van Zeeland in het algemeen met de hem van God geschon ken gaven gediend. Hoeveel tijd hem dit alles ook kosten mocht, toch vond hij nog gelegenheid, om een tal van werken over de praktijk der godzaligheid te schrijven en uittegeven. Over al die werken ligt eene frischheid, die ze zelfs voor onzen tijd nog aantrekkelijk maakt. Wsl vinden wij bij hem ook die breedsprakigheidwelke den meesten schrijvers van zijn tijd eigen is, doch hier is zij weinig hinderlijk. En als theoloog en als praktizijn staat hij hoog. Geen wonder, dat de kerk en de Overheid van Zierikzee hem niet aan de kerk vau Dordrecht wilden afstaan. „Daar ging een groote roem van hem uit". Vijftig jaren omstreeks heeft deze Dienaar van 's Heeren Woord, Gods kerk in Nederland mogen dienen. In het jaar 1649 nam do Heere hem weg. LOMBOK. Omtrent de wijze waarop de verraderlijke overval van 25 op 26 Augustus jl. werd voorbereid, bevatten de bladen belangrijke onthullingen Wij ontleenen er het volgende aan: Het miljoen dat door den ouden radja betaald moest worden, werd door hem grootendeels opgeëischt van zijne adellijke en rijke onderdanen. Vandaar dat er zoo gescharreld werd om dagelijks een vol doende som te kunnen ontvangen en dat er eenmaal zelfs maar f20000 ter telling is aangenomen. Daarop is van den colonne commandant een streng bevel uitgegaan. Er moest voortaan dagelijks 200 duizend gulden gebracht worden. Bovendien werd iu het nieuwe contract het Balische bestuur erg gekortwiekt. De hooge Baliërs waren over deze zaken erg ontstemd en op Don derdag 23 Aug. kwamen in het paleis te Mataram de heeren bijeen. Daar waren eerst Ketoet (thans gesneu veld), dan Djilantik, vervolgens Goesa (Goesti Wonosari, wiens hoofd ons later te Ampenan gebracht is), dan Goesti Comang Pengson en een vijftal andere Poengawah's. Alles omtrent deze vergadering weten wij van een Baliër, Akam, toen oppasser van dien Goesa, thans in onzen dienst. Hij heeft de vergadering bijgewoond, ten minste onder den troep bedienden heeft hij in de nabijheid vooraan op den grond ge zeten en op die wijze iets gehoord. Ketoet heeft dair geheel gezwegen. Dji lantik heeft den opstand sterk ontraden, Goesa en Pengson voerden er het hoogste woord. Zij waren zeer ontstemd dat de „Kompanie" al hun geld nam en hun macht voor altijd knotte. Zij haalden de anderen over tot het plan den volgenden avond (24 Aug.) onze bivouaks aan te vallen. Den morgen daarop zijn toen de geweren uitgedeeld. In de poeri tegenover het hoofdkwartier, alles tusschen de muren, onzichtbaar dus, had die uitreiking plaats. Ware die overval Vrijdagavond doorge gaan, dan zou het hoofdkwartier geheel in handen des vijands gevallen zijn, daar het slechts door een kleine wacht aan de poort bewaakt werd. Maar van een der belhamels stierf in den loop des daags een echtgenoote, en de ritueele plechtigheden, bij dit sterfgeval noodzakelij k, hielden de heeren terug van hun opzet. De daarop volgende dag, Zaterdag, werd nu voor het plan uitgekozen, en, zooals wij helaas ondervonden hebben, is het toen ook volvoerd. Djilantik heeft in boosheid Tjakra ver laten, toen hem bleek dat hij het verraad niet bezweren kon. Behalve zijn medeplich tigheid door zijn zwijgen, schijnt hij overi gens niet actief vijandelijk tegen ons te zijn opgetreden. De commandant op Kaleh heeft f 1425 aan rijksdaalders weten terug te krijgen van de Sasaks. Toen hij vernomen had dat de Sasaksche bevolking van Sida- joeng in het bezit was van rijksdaal ders uit de gouvernementskisten, die wij in het bivouak Mataram hadden moeten achterlaten, toen heeft hij met ophangen gedreigd als de dieven het geld niet brach ten; en ziet ze hebben hem die f1425 gebracht, die al van de duiten gekocht was. Een Europeesch fuselier, naar den vijand gedeserteerd, is door Sasaks opgepakt en teruggebracht, door den krijgsraad ter dood veroordeeld en daarna opgehangen. Veel bouwkundig schoons van de Bali- neezen is door de onzen vernield. De stijlen en deuren der tempels en poeri's zijn bijna alle van prachtig snijwerk voorzien en verguld. De muren, gedeelte lijk van klei en steenen opgetrokken, zijn meestal bepleisterd en met schilderwerk bedekt. De poorten prijken met beelden, boven of naast den ingang. In de tempels, slechts door muren omringde ruimten, treft men vele steenen altaren aan, welke aan verschillende godheden zijn gewijd. Blijk baar wordt op deze altaren geofferd, daar zich op elk der steenen hoopen asch be vinden, Twee officieren op Lombok, die bij de vermeestering van Mataram aanwezig waren, zagen, toen het gevecht zoo goed als geëindigd was, een Baliër bezig zijn vrouw te krissen, terwijl een kind weldra hetzelfde lot zou m ieten ondergaan. Ge dreven door een edelmoedige gedachte, schoten de officieren toe, legden den Ba liër neer en redden het kind, een meisje, dat zij naar de bivak meevoerden. Met de redding van de kleine achtte echter geen der redders hün taak afgedaan. Integen deel, er bestond verschil van gevoelen wie van beiden het kind bij zich zou houden om het verder op te voeden. Zoo kwam het eindelijk tot een vergelijk, dat kapi tein S. het meisje behield. De kleine toonde reeds spoedig haar aanhankelijkheid, door zich met alle macht er tegen te verzetten, wanneer de officie ren uitrukten, terwijl zij in den grootsten angst verkeert, wanneer er schoten vallen. 30 Nov. 1894. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den polder Borrenbrood, C. van Schelven en tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaat- en Thomaespolder, C. B. Tem merman. Bij Provinc. blad no. 118 geeft de commissaris der koningin aan de burgemees ters in Zeeland kennis dat de minister van oorlog hem heeft medegedeeld, dat voortaan bij keuringen van paarden de bescheiden, bedoeld in de circulaire, opgenomen in Prov. blad no. 35, niet meer door de voorzitters der keuringscommissiën zullen worden ge vorderd. Voor de terugbetaling der door of van wege de eigenaars der paarden betaalde tol gelden zal dan alleen eene quitantie worden gevorderd, wanneer aan eenzelfden persoon ter zake, meer dan een gulden moet worden gerestituëerd. In dat geval is het echter voldoende, dat de persoon die de paarden ter keuring aan biedt, voor voldaan teekent. Vlissingen, 30 November 1894. In eene heden namiddag te 3 uren onder voor zitterschap van den heer Tutein Nolthenius, burgemeester gehouden zitting van den ge meenteraad, werd na lezing en goedkeu ring dor notulen van de vorige zitting, mededeeling en overlegging gedaan van de ingekomen stukken, waarna werd over gegaan tot de benoeming van een keur meester van het slachtvee en vleesch. Ter benoeming urerden door Burg. en Weill. uit de sollicitanten naar die betrekking voorgedragen P. O. Couperus te Bolsward, J. W. van Dijk, te Nieuwer-Amstel en D. Sanders te Kwadijk, en als zoodanig benoemd P. O. Couperus te Bolsward. Als lid van het algemeen armbestuur werd herbenoemd de heer C. F. Maenhondt. Als lid van het college van regenten van het Gasthuis de heer J. Ie Sage van Hoeve Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer P. van Beers van 11 X 23. 25 M. gemeentegrond op het zg. „Eiland" a f2 de Ma, alzoo tot een bedrag van f 511,50 170,40. voor frjttoir- kosten. Aangenomen wordt het voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van ver gunning aan de maatschappij tot exploitatie van gronden tot het afstaan van duingrond aan de Vlissingsche Burger-vereeniging tot het bouwen van 2 villa's op de duinen. Vervolgens wordt goedgekeurd de reke ning over 1893 van den Middelburg-Vlis- singschen rijweg, bedragende in ontvangst f855,13', in uitgaaf f712,38 alzoo met een goed slot van f 142,75\ Het verzoek van den heer A. Buskop, om teruggave van door hem betaalden Hoofdelijken omslag over de jaren 1891, 1892 en 1893, wordt op advies van Burg. en Weth. gewezen van de hand. Wordt besloten tot den aankoop van een rijtuig voor het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten voorde som van f 50. idem tot het geven van vergunning aan W. Hendrikse tot het uithangen van een reclamebord voor zijn perceel in de Paar- destraat idem tot vermindering der pachtsom van A. Pierens van de pacht van het grasge was langs den Badhuisweg en Singelweg tot de respectieve bedragen van f 1 en f 2.30, waarna de zitting wordt gesloten. Kneipp en tabak. Onder de stellingen, te vinden achter de dissertatie, waarop dezer dagen te Utrecht tot doctor in de geneeskunde p»omoveerde de arts I. P. Elias, komen deze opmerkelijke stellingen voor Stelling XIX. „De watergeneeskunde van Kneipp moet geacht worden eene char latanerie te zijn van het zuiverste „water". Zij heeft echter deze verdienste, dat zij lichaamsreiniging populair maakt." Stelling XVI. Tegen het gebruik van tabak moet, als tegen eene ernstige volks kwaal van geneeskundige zijde met meer aandrang gewaarschuwd worden." Kwakzalverij. Donderdag zijn de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting begonnen. De heer Heemskerk, hopende dat het Kabinet vóór 1897 kiesrechtherziening op ruimen grondslag zal geven, ontwikkelt zijn bedenkingen tegen de samenstelling van het ministerie, dat het karakter draagt van een Kabinet, dat belangrijke voorzie ningen zal uitstellen en een ministerie is uit den oud-liberalen tijd in plaats van een coalitie-ministerie. Bovendien de richting Roëll verschilt te veel met de beginselen-Van der Kaaij en Van Houten, die ook ten aanzien van het kiesrecht minder verzoenend zijn dan de heer Roëll, die voor kiesrecht-herziening toch nog meer aangewezen was, dan zijn beide ambtgenooten, welke vurige voor standers zijn van het capaciteiten-stelsel, dat spreker verwerptoverigens gelijktij dige regeling van het provinciaal en ge meentelijke kiesrecht betreurende, acht hij den oorsprong van het Kabinet een beletsel voor specifiek-liberale hervormingen. Verder betoogt hij dat van verbetering der ge- meente-finantiën niets kan komen bij gebreke van geld en zoolang de gemeentekassen niet ontheven worden van de kosten van openbaar onderwijs. Dus de eenige politieke taak van het ministerie is kiesrechtregeling behoudens misschien herziening der perso- neele belasting. Desniettemin dringt hij aan op behartiging der economische volks belangen met het oog op de klachten van nijverheid en landbouw. Zoo kunnen maat regelen in het belang der werklieden be kostigd worden uit meerdere opbrengst tarief-herziening. Graanrechten-heffing is meer bereikbaar dan afschaffing der grond belasting, en geringe broodprijs-verhooging wordt ruim opgewogen door meer werk en loon. De regeering bevordere ook klein- grond-bezit onder de landbouwbevolking. Hij betreurt het dat de regeering behalve de Min. van Koloniën, koud is voor de gees telijke behoeften der natie. De heer Iverdijk doet scliorp uitkomen dat het kabinet is opgetreden voor kies recht-herziening en houdt het aan de toe zegging op dit zittingsjaar kiesrechtrege ling in te dienen. Hij bespreekt breedvoe rig den linancieelen toestand, welken hij voor de toekomst donker inziet wegens de steeds toenemende uitgayen met name voor doode weermiddelen. kuch i s/Ail K\. Arrondissements-Réchtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens^ beleediging van een ambtenaarA. V. 51 j., koopman, Clinge, tot 7 d. gev. straf' beleediging C. B., 22 j., landbouwer' St. Kruis, tot f8 b. s. 8 d. h. diefstal: A. B., 26j., scheepstimmerman Ridderkerk, tot 3 m., en P. M., 74 j., koop man, Sluis, thans te Middelburg in hechte nis, tot 2 m. gev. straf, laatstgenoemde mot min lering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht beleediging wan een ambtenaar en bescha diging J. O., 33 j., arbeider, Ierseke, tot 3 w. gev. straf strooperijC. A. B., 13 j., en M. v. B., 10 j., beiden Wemeldinge, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h., en mishandeling: P. D., 20j., visscher, Ar- nemuiden, tot 7 d. gev. straf, on J. P. d. R., 16 j., visscher, Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten VrijgesprokenJ. d. J., 24 j., arbeider, Oudeiande, P. d. Q,., 15 j., fabrieksjongen, Vlissingen, en H. J., 42 j., schilder, li. R. 39 j., hvr. van H. J., en W. J., 13 j., zonder beroep, allen Middelburg, allen be klaag! van mishandeling, en J. v. d. G., 16 j., A. v. W., 19 j., en W. H. d. 11., 18 j., arbeiders, IJricwegen, beklaagd van strooperij. Goes. De collecte voor de Werkver schaffing met de nog toegezegde bijdragen, en de nog te ontvangen contributiën van den Chr. Volksbond, beloopt te zamen eene som van f1187. Vlissingen. Benoemd met 16 Dec., a. s. tot kantoorknecht op het spoorweg postkantoor AntwerpenAmsterdam, ter standplaats Antwerpen, de brievenbesteller C. Collet, alhier. De gemeenteraad van Wolfaarts- dijk verleende Woensdagnamiddag aan den heer K. van der Slikke over 1894 eene gratificatie van f 50 voor het bezit ten der acte van hoofdonderwijzer. De heeren C. Castel, onbez. rijksveldwachter aldaar, en Drijver, rijksveldwachter 's Heer- Arendskerke, ontvingen voor bewezen poli- tiediensten respectievelijk f 20 en f 5. Verder werd besloten de levering van een stel nieuwe schoolbanken voor een der lokalen van de school te Oostkerke aun te besteden en de boomen rondom de school te Oud-Sabbinge onder den hamer te brengen. M. C. Donderdag ochtend omstreeks half- vijf ontstond bij den landbouwer C. Bruin zeel te viake naar men zegt toen de vrouw de kachel aanmaakte een schoorsteenbrand, die aan het woonhuis veel schade toebraeht, maar bovendien het gevolg had ifet de schuur, met een voorraad hooi en granen, benevens de inspan in de asch werd ge legd. Het vee werd gered. De brandweer uit Schore trad .kracht dadig op en slaagde er in het huis te bewaren. De gebouwen waren verzekerd bij de brandwaarborgmaatschappij voor Zeeland, directeur de heer P. B. van de Kreke, te Middelburg, en de roerende goederen bij eene buitenlandscbe maatschappij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5