K e r k n i e u vv s. Sclioolnieuws. Landbouw. Gemengde Berichten. Vlissingen, 16 Nov. eene heden namiddag onder voorzitterschap van den heer 'lutein Nolthenius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zittirig, mededeeling an over legging gedaan van de ingekomen stukken, waarna werd overgegaan tot de benoeming van een sluismeester aan de sluis in de Koopmanshaven. De sollicitanten voor die betrekking waren P. A. Jongepier, gemeenteopzichter en tijdelijk belast met de betrekking van Sluismeester dier sluis, J. A. Kreupeling, gepens. machinist le klasse, J. H. Schuur- kamp, gepens. zeeloods en C. F. B. Ma- hutte, particulier, van welke benoemd werd P. A. Jongepier. Ter benoeming van binnenvader en moeder werden voorgedragen, E. N. Klittenberg, agent van politie en diens echtgenoote alhier en K. J. Yerlent en diens echtge noote, binnenvader en moeder in het Gods huis te Vbere. Benoemd werden E. K. Klittenberg en diens echtgenoote. Wordt besloten eervol ontslag te verleeraen aan den heer J. van der Hage, als onder wijzer aan school B, ingaande met 1 Januari 1895 idem tot het geven van vergunning aan de Mij. tot exploitatie van gronden tot het afstaan aan H. J. Ganderheijden en A. Huson van duingrond tot het bouwen van 4 villa's op de duinen bij de badplaats idem tot het opnieuw vaststellen der besluiten tot heffing en invordering van 55 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting idem tot goedkeuring der rekening van den Middelburg-Vlissingsehen straatweg over 1893, sluitende in ontvang met f 1248,89, in uitgaaf f 1166,30°, alzoo met een goed goed slot van 82,58° De zitting wordt hierop gesloten. Vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. gehouden Donderdag 8 November 1894. Naast de vier leden van het Uitvoerend deel waren tegenwoordig veertien afge vaardigden der afdeelingen, benevens een drietal genoodigden. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend en de secretaris de notulen der vo rige vergadering had voorgelezen, gaven de notulen van de vergadering, gehouden door de Commissie, belast met het opsporen van middelen om te geraken tot Coöperatie bij het stichten van beetwortel-suikerfabrie ken aanleiding tot de volgende mededee- lingen. In het midden des jaars is aan alle leden der Mij eene circulaire gezonden, bevat tende in hoofdzaak de uitnoodiging om op te geven, hoe veel H.A. men, onder de tegenwoordige conditie van voorschot, voor de coöperatie, gedurende eenige achtereen volgende jaren, met beten zou willen be zaaien was dit aantal groot genoeg, dan kon men zich tot een geldschieter wenden om het benoodigde kapitaal. Uit de op gaven der afdeelingen, Hulst uitgezonderd, blijkt, dat thans voor 773 H.A. voorloo- pig geteekend isdat zich in den noord westelijken hoek van Noord-Brabant waar schijnlijk de bebonwers van pl.m. 400 H.A. bij ons zullen aansluiten, welk aan tal den 18en November bepaald zal wor den vastgesteld, terwijl het zoo goed als zeker is, dat zich op Goeree en Overllakkee ook landbouwers zich bij deze coöperatie willen vereenigen. Na deze mededeelingen wordt op voor stel van het Uitvoerend deel besloten, dat op de lijsten, die in Zeeland circuleeren, nog geteekend zal kunnen worden tot den 21en dezer, en dat tusschen 22 November en 1 December in elke afdeeling door en uit de onderteekenaars afgevaardigden zul len gekezen worden voor 25 H. A. en daaronder Jen, voor 1 tot 100 II. A. twee, boven de 100 H. A. drie dat deze afgevaardigden door den voor zitter der thans handelende commissie met de leden dier commissie zullen saamgeroe pen worden tot eene vergadering, waar eene vaste commissie benoemd zal worden, die de statuten zal ontwerpen voor een defini tieve verbintenis, gepaard aan eene finan- tiëele regeling en, indien een en ander de goedkeuring en onderteekening verworven heeft, zal overgaan tot de stichting der fabriek, welke alsdan nog voor de cam pagne 1895 zal in werking worden gesteld. Het Uitvoerend deel wordt overigens een srediet verleend van f100,om daaruit reis- en verblijfkosten te vergoeden voor een spreker op verschillende gemeenten in Goeree en Overflakkee. Herhaalde verandering van secretaris der Commissie voor paardenkeuring heeft aan leiding gegeven tot verzuimen en daardoor tot vertraging van de uitbetaling (1m prij zen. Thans is alles weder in ordeen zal de afbetaling eerstdaags geschieden. Wegens het vertrek ven den heer Bijle- velt naar elders is de cursus te Rilland- Bath beroofd van een onderwijzer, die geëxamineerd is in de landbouwkundige vakken voor een jaar is het onderwijs in die vakken opgedragen aan den heer M. N. v. d. Linde, die't volgend jaar daar in zijn examen hoopt te doen. Nu het rijk dit jaar den cursus niet geldelijk ondersteunt, wijl daaraan geen geëxamineerd landbouwkundige werkzaam is, zal de Mij omdat men eene tijde lijke opheffing van den cursus nadeelig acht daaraan voor dit jaar een subsidie vcrleenen van f50, Aan do afleeling Noord-Bevelvnd zal eene toelage verstrekt worden van f25, ter gedeeltelijke ontheffing van 't geen die afdeeling betaalt in de jaarwedde van den daar geplaatsten provincialen veearts. De heer Van der Linde toont door een voorbeeld uit het landbouwbedrijf het na deel aan der tienden, welke z. i. in grond rente dienden veranderd te worden. Op de algemeene vergadering zal dit punt nader aan de orde wordein gesteld. Omtrent het bekende adres uitgaande van het gemeentebestuur te Zuiddorpe wordt besloten zich te houden aan de gedrags lijn der Provinciale Staten, in wier ver gadering dit onderwerp tegen den volgenden dag aan de orde is gesteld. Op een schrijven van den Directeur van den Wilhelminapolder, waarin hij er op wijst, dat sommige wagens, waarin de spoor maatschappijen vee verzenden, niet behoor lijk ontsmet schijnen te worden, wordt be sloten dit punt ter kennis te brengen van de verschillende maatschappijen en te ver zoeken de ontsmetting zooveel mogelijk te bevorderen door op het reinigen der wagens een nauwkeurig toezicht te houden. Aan het N. R. S. wordt eene bijdrage van f 100, de helft voor premiën, de andere helft yoor drukkosten toegekend en aan 't uitvoerend deel van 't Hoofdbestuur een crediet verleend van f 60 voor de uitgave van eenig geschrift op landbouwgebied daarna wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 6232,30 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 934,40. Nadat ter voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van den alge- rneenen secretaris, den heer G. A. Vorster- man van Oyen, genoemde heer met alge meene stemmen op éen na herkozen was e* deze verklaard had de betrekking na dit blijk van vertrouwen gaarne te aan vaarden, werd de vergadering door den voorzitter na omvraag gesloten. De algemeene Secretaris, G. A. voïsteuman van Oten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijpskerke de heer A. G. T. Smit, cand. te Zutphen. (N. R. C.). Bedankt voor Leiden door ds. P. J. van Melle te Nijkerk. Bruinisse. Tot leden van het Kies college van de Ned. Herv. gem. zijn her benoemd de hh. D. v. den Berge Az., C. Flohil, J. van der Have en Corns. Rein- houdt. Herkozen als Notabelen dhr. D. Jumelet en gekozen M. Jumelst Wz, (Het stemmencijfer werd door onzen be richtgever niet medegedeeld. Red.) Ger. Kerken. In le elassicale vergadering, Donderdag te Goes gehouden, is de candidaat J. H. Donner Jr., beroepen predikant te Nieuw- dorp, peremptoir geëxamineerd en met alge meene stemmen tot de bediening toegelaten. ZEew. bevestiging en intrede is bepaald op 9 Dec. a. Bevestiger de eerw. heer J. H. Donner, director en lid der tweede kamer te Leiden. St. Maartensdijk. Benoemd tot on derwijzeres aan de opeub. school alhier Mej. C. J. van Arkel Coudzijn, van Heu- kelom, en zulks in de plaats van Mej. C. Duivesteijn van Ooltgensplaat, die voor hare benoeming bedankt heeft. Woensdag werd te Oost-Souburg de christelijke school voor ger. lager onderwijs geopend. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door de heeren predikanten Littooy, Oosten, Hulsebos en Schoema- kers. De school begint met 53 leerlingen en is gebouwd door de heeren Feij en Stroo, aannemrs te Ylissingen. Middelburg. Onder voorzitterschap van den heer D. A. Dronkers werd Don derdag in het polderhuis in de Abdij eene buitengewone zitting der algemeene ver gadering van het polderbestuur van Wal cheren behouden. Tegenwoordig waren 21 leden. Afwezig was de heer Boeff en er is één vacature. Na opening der vergadering bracht de voorzitter ter tafel het voorstel tot wijzi ging en aanvulling der polderbegrooting voor 1894. Door het dag. bestuur wordt voorgesteld de inkomsten te verhoogen met f458.695, leening met de Maatschappij voor gemeen- tecrediet te Amsterdam ad f461.000, tegen den koers van 99Vs pCt, Verder stelt het bestuur voor de uitgaven te vermeerderen met gelijk bedrag van f 458.695 door de aflossing der leening van 1863 a f300.000 oorspronkelijke voor gedragen ep f 5000, te brengen op f147.000 en mitsdien te verhoogen met f 142.000.00, de afllossing der leening van 1876 k f100.000, oorpronkelijk voorgedragen op f4000, te brengen op f 34.000, dus te verhoogen met f 30.000.00 - de aflossing der leening 1877 k f175.000, oorspronkelijk voorgedragen op f 5000, te brengen op f 105.000 en dus te verhoogen met f 100.000.00en de af lossing der leening van 1881 k f200.000, oorspronkelijk voorgedragen op f5000, te brengen op f 190.000 ergo te verhoogen met f 185.000.00verder voor onkosten leening Maatschappg voor gemeenteerediet te Amsterdam ingevolge overeenkomst uit te trekken f 1155.50 en den post voor on voorziene behoeften en rampen, oorspron kelijk vottrgedrageu op f 15.975.33, te brengen op f 17.514.83 eu mitsdien te ver hoogen met f 639.50. Het totaal van inkomsten en uitgaven, oorspronkelijk geraamd op f 260.195.05, wordt door deze wijzigingen 718.890.05. Algemeene beraadslagingen werden niet gevoerd en ook de artikelsgewijze behan deling gaf geene aanleiding tot discussie. Met algemeene stemmen werd het voor stel daarna goedgebeurd. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer J. G. de Koster, houdende dankbetuiging voor het hem ver leende eervol ontslag en pensioen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Door den voorzitter werd nog medege deeld dat tengevolge van dit ontslag be noemd Zijn tot commies der West watering P. L. Bolier, onder-commies le kl. te Westkapelle, tot onder-commies le kl. te Westkapelle K. Minderhout Az., onder commies 2e kl.. en tot onder-commies 2e kl., A. ran Rooyen te Westkapelle. Daarop werd de vergadering gesloten. (M. Ct Heden morgen te vijf uren vertrok van Vlissingen het s.s. „Oengaran" maar Rot terdam om den off. proeftocht te houden. Het schip arriveerde ongeveer ten 10 ure na voorspoedige reis te Maassluis. Het schip is 24 voet verlengd en heeft eene nieuwe machine en ketels ontvangen op de werf van „de Schelde" te Vlissingen. Vlissingen. Na ingewonnen infor maties blijkt de ramp in ons vorig no. ge meld, van iets minderen omvang te zijn geweest. Niet 7 maar 5 opvarenden ver dronken. Het Engelsche stoomschip Seagull was zonder loods uit zee gekomen en stoomde de rivier op naar Ter Neuzen. Nu kwam de Belgische sloep, die uitgezonden was om een loods aan boord te brengen, vóór den boeg van de Seagull, met het gevolg dat zij letterlijk in tweeën werd gesneden. Aan boord der stoomboot werden opgevischt vijf personen, van welke een dadelijk overleed. Ook van den wal werden dadelijk pogingen tot redding in het werk gesteld. Een Nederlandsche loodssloep, schipper v. Hoepen, redde den Belgischen loods Du- mon, terwijl de Belgische sloep den roeier Bovenkamp opnam die echter terstond over leed. Het lijk van den Belgischen schipper der roeiers, M. de Munck, werd door de golven tegen het strand gedreven. De lijken van de Belgische loodsen van Fraeijenhoven en Loeveninck zijn nog niet gevonden. Of de opvarenden ook van zwemgordels voorzien zijn geweest? De betrekkingen der slachtoffers onder vonden veel deelneming. De beide de Muncks worden behalve door hunne weduwen, ook door een hoogbejaarde moeder betreurd. Men schrijft uit Rilland aan De Ne derlander Maandagavond omstreeks 4 uur zette de wind zich hevig op. Toen twee vaartui gen (hengsten) komende van Antwerpen met bestemming naar de Paal, bevaren door de schippers J. S. van de Ginst en J. de Nijs, te ongeveer 8 uur in Jhet nauw van Bath, kwamen bevonden zij zich weldra in dreigend gevaar. Niettegenstaande het barre weder en de hooge zeëen, hadden de rijksambtenaren (van Keulen en Mij er, pas hier gekomen uit Lobith en Vlissingen) van het kantoor van Invoerrechten en Accijnsen den moed om hun leven voor de redding der schip pers te wagen. Het gelukte hun eerst de Nijs behouden in de haven te brengen en daarna van Ginst, doch met veel moeite daar hun boot nog omsloeg en zwaarden en anderszins verloor. Aan boord van het vaartuig van v. Ginst bevond zich nog een passagier, kleermaker, die een bezoek aan Antwerpen had gebracht. Dit plezier reisje zal hem heugen. Ook de weegbrug werd erg gehavend. Het gebouwtje werd geheel opgenomen en een eind weggeslingerd. Rilland. Tengevolge van den hevigen wind woei Woensdagavond de tentwagen van den heer A. Blok Jz, waarin deze met zijn broeder was gezeten met paard en al in de sloot. Spoedig waren verscheidene personen op de been om hulp te verleenen. Toen het rijtuig weder op den kant stond bleek het dat het zwaar beschadigd was, Bijna alle ruiten benevens een gedeelte van het leerwerk was stuk. De heer Blok en diens broeder kwamen met eenige won den aan de handen en den schrik vrij. Goes. In het begin dezer week ont dekte de koster in de roomsche kerk alhier dat de offerbussen waren opengebroken en de inhoud was ontvreemd doch hij vond tegelijk ook eene jongensklomp op het al taar, wat hem vermoeden deed dat de jeug dige dief of dieven in hun werk gestoord snel de vlucht genomen hadden. Die klomp was voor den commissaris van politie alhier het wapen waarmede hij de daders wist op te sporen. Het zijn twee knapen B. en V.deze werden Donderdag in verhoor genomen en tot bekentenis ge bracht. Voor de ingezetenen een geruststelling dat zoo spoedig de daders gevonden werden. Krabbendijke. Woensdagavond wer den bij den predikant der Ned. Herv. Ge meente alhier, dhr. Bokma, twee der grootste glasruiten ingeworpen door middal van groote straatkeien. Terwijl op dit oogen- blik ds. Bokma de godsdienstoefening leidde in de kerk, werd ook daar een ruit stuk- geworpen, zoodat men denkt, dat hier een zelfde persoon de baldadige hand heeft uit gestoken. Krabbendijke. Tijdens den storm die deze week woedde, werden bij den land bouwer A. de K. alhier, eenige groote boomen ontworteld, en van andere de top pen afgerukt. Verder had schipper Jozias Hamelink, voerende de hoogaarts K B 7 „De vrouw Pieternella", uitgegaan zijnde om oesterzeeften te laden, het ongeluk dat het zeil van genoemd vaartuig stuk ge slagen werd. Na een ganschen nacht met zijn knecht, Griep, in desolaten toestand op het water te hebben doorgebracht, gelukte het hem des morgens met veel moeite den wal te bereiken. Te Amsterdam heeft korten tijd eene z. g. plantenboterfabriek bestaan, waarin uit coprah (gedroogde kokosnoot) volgens een zeer samengesteld en naar het heette zeer kostbaar procédé, een eetbaar vet be reid werd. Dit vet zag er uit als de be kende cocospomade. Later heeft men be proefd er door kleuring, en vermoedelijk door vermenging, een meer boterachtig pro duct van te maken, doch het uiterst kort bestaan der fabriek bewijst voldoende, dat er iets haperde aan het stelsel. Thans verneemt men dat het vrij ge makkelijk is om een reuk-en smaakvrij vet uit cocosnoten te verkrijgen met behulp van oververhitten stoom. Men moet daartoe het ruwe vet smelten in een gesloten toestel, die luchtledig wordt gehouden, of beter nog, waar door middel van een stroom stikstof of kooloxydegas alle lucht wordt uitgedre ven; daarna jaagt men door het vet een stroom oververhitten stoom en wel zoolang tot de ontwijkende stoom geen onaangename lucht bezit en laat het daarna bekoelen in het luchtledig of in een stroom van het indifferent gas. Het verkregen vet is geheel reukloos en wordt niet ranzig. Te Thann en te Mulhausen (Elsas) wordt dit procédé reeds toegepast. (De Nijverheid.) Een paardenkooper te Haarlemmer meer ziju Woensdag, terwijl hij in een her berg vertoefde, twee paarden en een tilbury ontvreemd welke daar op de straat stonden. De politie te 's Gravenhage heeft procesverbaal opgemaakt tegen een dienst bode in een hotel wegens diefstal van si garen. Om het bewijs tegen haar in handen te krijgen, werden de sigaren bestrooid met jeukpoeder, en toen er den volgenden ochtend weder eenige waren verdwenen en men het dienstmeisje zich gedurig de handen zag krabben, was het feit spoedig ontdekt en kwamen de gestolen sigaren gauw te voorschijn. Woensdagavond kantelde te 's Hage op de Kapelsbrug een rijtuig. Het lemoen van den wagen brak en de paarden gin gen op hol, een ouden man omverwerpende, die aan de gevolgen is overleden. Een heer te Amersfoort die zijn afgewaaiden hoed uit een sloot wilde op- visschen, is Woensdagavond in de sloot gewaaid en verdronken. Bij een vechtpartij te Weert be kwam Woensdagavond een der vechters een snede over het gezicht, terwijl een ander niet minder dan negen gaten in het hoofd geslagen werden. Woensdagnacht kwam te Amsterdam een bewoner van de Lindegracht thuis, en vond een slapend manspersoon voor zijn deur liggen, die den toegang onmogelijk maakte. Toen hij dezen op zijde wilde trekken, haalde de zwerver een mes te voorschijn en verwondde daarmede den thuiskomende zoodanig, dat deze in het gasthuis hulp moest zoeken. Als men in alle winkels zoo eens han delde 1 „Weet je wel, vriend dat het heel lomp is te fluiten terwijl je aan een dame ver koopt zeide een oude juffrouw tot een kruideniersbediende. „De patroon heeft gezegd, dat ik het doen moest, juffrouw", zei de jongen. „Wat, heeft hij je gezegd dat je moest fluiten „Ja juffrouw, hij heeft gezegd dat als we aan u verkochten, we naar het geld moesten fluiten". Hij kan weer dankje zeggen Iemand te Pernis, die sedert 12 jaren het spraakvermogen had verloren, heeft dat plotseling teruggekregen. Herhaaldelijk hadden de visschers hem geld voorgehouden, waarvoor hij alleen maar „dankje" behoefde te zeggen, maar steeds zonder gevolg. De waarde der bekroning. Een firma uit eene provinciestad werd op de groote buitenlandsche tentoonstelling voor hare inzending met zilver bekroond. Toen iemand van harentwege kwam om het bekroonde voorwerp af te halen, omdat de tentoonstelling was afgeloopen, vond hij he; nog ingepakt staan, zóó als het was ingezonden. „Het kan verkeeren" zegt het spreek woord. De waarheid hiervan hebben de diamantwerkers in Amsterdam zeer tot hun nadeel ondervonden, want, terwijl in de vette j aren deze-werklieden soms weken hadden, dat zij van f 800 tet f 1000 ver dienden, behooren deze fabelachtige loonen thans tot het verleden en is de aandrang om hooger loon algemeen. Maar gespaard is er in den goeden tijd ook niet: men gooide met het geld en menigeen ver kwistte het op ruwste wijze; men dach- niet dat er nog eens kwade dagen zou den kunnen komen. - Te N jkerk (Oost-Dongeradeel) is een man, die aan doofheid leed, ongelukkig om het leven gekomen. Terwijl hij zich op weg bevond, hoorde hij een wagen niet, die haastig kwam aanrijden. Juist was de wagen bij hem toen een egge van het voer tuig viel en hem zoodanig aan het hoofd trof, dat hij aan de gevolgen overleed. De Wageningsche brievenquaestie. Men schrijft ons: In de jongste vergade ring der antirevolutionaire kiesvereeniging „Eist", te Renkum gehouden, kwam do be kende Wageningsche brieveukwestie aan de orde. Duidelijk werd nu, dat de heeren Winckel en A. H. van Lonkhuijzen niets tot hun verdediging wisten in te brengen. Zij hadden een ontwijfelbaar particu lieren brief, waarin niet eens stond (zooals alle aanwezigen moesten erkennen), wat zij er in gelezen hadden onder zich ge houden, in weerwil dat die herhaaldelijk was opgeëischt en hun vergund was copy daarvan te houden. De geheele zaak werd door de heeren Pier- son en van Dedem uiteengezet en het bleek dat men zich alleen met uitvluchten red den kon. Ten slotte zochten sommigen hun kracht in de beschuldiging vanSabbathschen- nis tegen den heer van Dedem ingebracht, alsof dit de houding der beide genoemde heeren kon goedmaken. De vrienden van de heeren W. en v. L. deden alle moeite om moties uit te lokken, zachte moties en zwakke moties, maar de vergadering besloot op voorstel van ds. Pierson met 51 tegen 38 stemmen om de debatten te sluiten, wel begrijpende, dat men van moties in een zaak als deze later alles maken kan wat men wil, terwijl genoeg was gebleken, wat in deze waar heid was. (Telegraaf). In den mailtrein BerlijnVlissingen (Londen) bevonden zich gisteravond drie waggens, waarin 27,000 kilogram goud uit Rusland werd vervoerd, bestemd voor China. De schat werd door zes gewapende Russen bewaakt In het Zwitsersche kanton Aargau werden onlangs verscheidene zonderlinge vogels gezien, die algemeen opzicht wekten. Zij geleken in grootte en vorm op gewone musschen, maar hunne vederen schitterden in allerlei buitengewone kleuren. De ge leerde heeren waren het er niet over eens waar die vogels vandaan kwamen zij op perden allerlei veronderstellingen en pleit ten voor de juistheid daarvan met grooten omhaal van geleerdheid. De strijd werd steeds heftiger, maar toen hij op zijn he vigst was, werd er plotseling een eind aan gemaakt door een apotheker, die verklaarde, dat de vogels gewone musschen waren, welke hij zoo kleurig beschilderd had om de vogelkundigen tegen wie hij den een of anderen wrok had eens beet te nemen. De geleerde disputaten waren zeer ve r- ontwaardigd. Maar veel menschen lachten om 't geval. In de Kolonie West-Australië worden gelden bijeengebracht vooreen nieuwe ex peditie naar het altijd nog met zoo veel witte vlekken op onze kaarten geteekende binnenland. Wie voor gs. 10 iuteekent krijgt een te ontdekken rivier naar zich genoemd en wil men zijn naam door een berg vereeu wigd zien, dan kost dit gs. 20. De breedte der rivier en de hoogte van den berg zal zeker in evenredigheid staan tot het gestorte bedrag. Uit Udine, Italië wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag, vier smokkelaars, waaronder één jong meisje, nabij Carinzia onder de sneeuw zijn bedol ven. Alleen het bevroren lichaam van het meisje heeft men terug kunnen vinden. Een gemoedelijk berichtje. Een sloten maker te Frankfort, kwam den avond voor zijn trouwdag tot de onaangename ontdek king, dat zijn toekomstige zwager het nieuwe atlas-kleed der bruid had gestolen en daarna de wijk had genomen naar Nederland. Van daar uit schreef hij een berouwvollen brief, waarin hij meedeelde, waar hij de trouwjapon had beleend. Men heeft haar weer gelost, en daar het huwelijk door het ontbreken der japon niet was doorge gaan, is nu Zaterdag de plechtigheid vol trokken. Baron Herman Königswarter te Wee- nen, een Jood, is Roomseh geworden. Dit feit is daarom van algemeen belang, om dat hierdoor een som van een millioen gulden ten goede komt aan verschillende liefdadige instellingen. De vader van baron Herman, baron Moriz Königswarter, heeft namelijk in zijn testament bepaald, dat in geval een zijner erfgenamen zich laat doo- pen, uit den gemeenschappelijken boedel een millioen moet worden uitgekeerd aan liefdadige instellingen. De Duitsche professor Leyden, die voor zijn geneeskundige hulp, aan den Czar verleend, een honorarium van 1000 roebels per dag genoot, heeft thans bovendien een belooning van 1000 roebel ontvangen. De hoogleeraar noemde dus onlangs wel terecht zijn reis naar Livadia „een zeer ge wichtig tijdperk van zijn leven In een huis te Elberfeld heeft in den nacht van 13 op 14 dezer een brand ge woed, waarbij zeven bewoners en een po litieagent die hen wilden redden in de vlammen zijn omgekomen. De politie heeft vier personen in hech tenis genomen, die worden verdacht, den brand tc hebben aangestoken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2