NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 19. 1894. Duisifflij IS flouemGec. flegeijife Ingang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Onze jeugd. K e r k 11 i e u w s. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p p0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Op vele plaatsen van ons land klaagt men over de toenemende baldadigheid der school jeugd. Te Amsterdam is het meer dan erg. En ook te Charlois schijnt dat kwaad zeer be denkelijke afmetingen te hebben verkregen. Daar is een knaapje van tien jaar naar men vermoedt tenminste doodge slagen. De Hollandsche jongen van Hildebrand is uit de teekening die dagbladen en po litierapporten van hem geven, niet meer te herkennen. Hij schijnt uitgestorven. Vroeger heette hetNeen niets ter wereld doet hem aan. of baart hem ongemak, dan stuiters die te water gaan, of tollen over 'tdak. Eu thans Neen, het zijn geen guitigheden meer waarmee zij u een glimlach ontlokken het zijn zelfs geen streken meer, het zijn ruw heden en gemeenheden, waarop, over het gemeen genomen, de straatjongens u weten te onthalen. Vechten, rooven en geweldplegen zijn aan de orde van den dag. Lees de rubriek rechtszaken in onze nieuwsbladen en gij stuit herhaaldelijk op veroordeelingen van 10- en lljarige kinderen. Kinderen die nog blozen moesten, wan neer gij hen op een licht vergrijp betrapt, treden vaak lachend den gevangenwagen binnen, en leeren elkaar in de gevangenissen nieuwe zonden. 'tls algemeen geklaag over de treurige veraohtering en verwildering, waarin vele jongens opgroeien. En als wij de knapen bespieden bij hun spel, wat al vloeken en ruwheden, wat al oneerlijk spel ontdekt gij ook somwijlen bij kinderen van positief christelijke ouders bij leerlingen ook van de christelijke school. Het is eenvoudig niet tegen te spreken de geest van verzet is ook in menig kind uit christelijken kring gevaren en de zucht t)t straatschenderij bezielt zoo menigeen wien betere dingen waren ingeprent. In Jde bladen kon men dezer dagen de klacht lezen uit Charlois*: Moedwillig kip pen doodgooien, een geit de pooten samen binden en verdrinken; een meisje meteen boodschapmandje aan den arm het geld af stelen en 't kind op den koop toe in het water duwen, dat zijn altemaal geen gewone kwajongensstreken. 'tls veel te zacht uitgedrukt. Het zijn misdaden, waarmee de strafrechter zich be moeien moest. Te Amsterdam is het zoover gekomen dat de politie handenvol werks heeft om een van deze bengels te arresteeren, bemoeilijkt als zij wordt door zijne kameraadjes. De heeren van de tweede kamer hebben er zich al mede bemoeid, en den minister van justitie er op gewezen dat hier iets tegen moet gedaan worden. Naar het woord Gods, dat de roede voor den rug der zotten is, willen zij aan de politie het recht verleend zien om de kwaad sten onder onze kwajongens eens een flink pak met den stok te geven. Of dit baten zou Maar op het oogen- blik zoekt men nog naar een beter mid del. En nu de opvoeding zoo verwaarloosd, en de vreeze Gods zoo ondermijnd werd, hoe zal nu dit betere middel moeten heeten Te Leiden moest dezer dagen een leeraar aan de hoogere burgerschool zijn ontslag nemen, dewijl de jongens op school het hem te moeilijk maakten. Dat zijn dan nu de netste, de beschaafdste jongelui uit de plaats de toekomstige raads- en kamerleden. En ook dezen en, waarom het verheeld niet zelden zij het meest, plegen verzet tegen orde en tucht, of on derscheiden zich door ruwheden. De leeraar nam zijn ontslag en wat geeft de liberale Arnhetnsche Courant hemnog na? In plaats van den geest die onder de school jeugd heerscht, aan te vallen, klaagt zij den lccranr san dat hij doze jongens niet I in bedwang kan houden. Die jongens zijn wel wat stout, vooral in den beginne, doch die ze niet zoet kan krijgen, die moet dan ook maar heengaan hij deugt voor zijn betrekking niet, hij moet maar een ander vak kiezen. Zou men niet gaan vreezen, als er eens een tijd kwam dat geen enkele leeraar meer de orde in de school bewaren kon en dus maar heengaan moest Doch, zegt gij, deze dingen gaan wij niet aan. Ik zorg dat mijne kinderen fat soenlijk zijn en ik straf hen, als zij boosheid plegen. Welnu, sla dan dit stukje over. Maar is daar bij u nog iets van binnen dat u aanklaagt, dat u herinnert aan uwe tekortkomingen; tekortkomingen in de op voeding, in de tucht, in ,het toezicht, in het goede voorbeeld, in de waakzaamheid, in het gebed voor uwe kinderen welnu dan heeft dit stukske u wat gezegd. Zij het u dan in overweging gegeven, ouders, die tot de gemeente des Heeren behoort, waakt over uwe kinderen, let op met wie ze omgaan gaat ze na in hunne spelenleert hun de eerste beginselen spaart hun de roede niet; bidt veel voor en met hengaat hen zelf voor in de oefening van gehoorzaamheid en orde gunt hun de vrijheid niet om op straat te loopen niets doen, of zich te vermaken met ijdel geklap. Bidt den Heere om wijsheid om hen op te voeden in Zijne leer en in Zijne ver maning. Het is goed dat gij mede beantwoordt aan het „Bouwt scholen in wier schoot het (Evangeliezout Uit on- en bijgeloof een dierbre jeugd (behoudt. Maar verwacht het niet in de eerste plaats van leeraars en chr. onderwijzers. Zij zijn slechts de werktuigen in Gods hand; doch de huiselijke opvoeding, die moet het doen. Alleen de Heilige Geest is de werkmees ter der wedergeboorte: doch ook de uit wendige, of wilt gij, de verstandelijke vreeze Gods is veel waarden die kan 'tbest worden aangekweekt door hen die de Heere met goddelijk gezag heeft be kleed om hunne kinderen, hun van God gegeven, naar Zijnen wil te regeeren. En dan voorts is het dringend noo- dig dat zij hunne kinderen toevertrouwen aan de christelijke school in hunne plaats. Neen, wij zullen van de openbare school geen kwaad zeggen, doch voor het meeren- deel missen de mannen, die daar arbeiden, het wapen ter bestrijding dezer zonden van ons jonge volkje. Immers in vele jonge openbare onderwij zers zeiven voer die geest van bandeloosheid en regeeringloosheid. Hunne beginselen strekken juist om de kwaal te doen ver ergeren, of wel zij missen den moed om tegen het gif hunner collega's hun tegengif over te stellen. Wat zegt onder anderen een boekje, dezer dagen uitgegeven door de Vereeni- ging van Hoofden der Openbare Lagere Scholen te Amsterdam? Daarin staat onder meer: „In de eerste plaats dient dan gewezen te worden op heel of half anarchistische nei gingen, die zich zoo gemakkelijk ontwik kelen in eene talrijke groep personen, waar van velen weinig meer dan 20 jaren tellen. Belachelijke zelfverheffing en] dwaze over schatting van eigen kracht komt te dikwijls onder hen voor, om er geheel van te zwij gen. Het is dan ook voor ieder, die de toestanden kent, duidelijk en met bewijzen te staven, dat nijd en afgunst hun aandeel hebben in de heerschende ontevredenheid". En verder „Wij hebben ze reeds aangewezen, die kleine groep van onderwijzers, die tegen alle gezag gekeerd zijn, en aan die gezind heid op de onwaardigste uiting geven. Hun aantal is wij hopen het althans voor den goeden naam van onzen stand niet grootmaar wat wjj betreuren, Is, dat aan de overigen, die do- greofe meerderheid uit maken, de beslistheid ontbreekt, om zich openlijk en krachtig tegen die luidruch tige minderheid te verzetten". Als hoofden van openbare scholen zoo spreken, dan zal het wel waar zijn. Maar dan mag ook ieder ouder zich drin gend afvragen, of 't niet een groot gevaar oplevert zijne kinderen in eene dergelijke omgeving het grootste deel huns levens te doen verkeeren. Of het dan geen tijd wordt om zijne kinderen te brengen op die school waar de Bijbel nog is, en waar, althans verwacht mag worden, dat het juiste wapen er wordt gehanteerd, waarmee men deze dwaas heden der jeugd met goeden uitslag be strijd t. Een leuke gevolgtrekking De Midd. Crt. meldt het volgende Niettegenstaande de aanbeveling van den hoer A. P. Staalman door do Standaard, besloot toch de anti-revolutionaire kiesver- eeniging Nedorland en Oranje te Den Helder zich van het aanbevelen van een c.indidaat te onthouden. Heel zuiver op den graat en hoog aange schreven schijnt die candidaatdus niet te zijn. Om de leukheid der gevolgtrekking boek staven wij gaarne dit bericht, waarvan wel een illustratie ware te geven. Of de vorige candidaat der a. r. zuiver op „den" graat was en of de onzuiverheid nu ook in de kiesvereeniging zou kunnen gezocht worden, die vraag is bij de redac tie van het Middelburgsche blad niet op gekomen. Nu, alle liberale kiesvereenigingen be" houdens een, die zich onthoudt, in het Hel" dersche kiesdistrict steunen de candidatuur van den roomsche, die op zijn beurt weder bij zijn eigen geestverwanten in verdenking staat wegens onzuiverheid op „den" graat Uit de volledige opgave betreffende den uitslag der congres-verkiezingen, die nu te New-York is ontvangen, blijkt, dat het Noord-Amerikaansche Huis van Afge vaardigden nu bestaat uit 248 republikei nen, 95 democraten en 13 populisten. Der halve hebben de republikeinen eene ver pletterende meerderheid, zelfs wanneer de democraten en populisten samengaan. Yolgens de berekening der republikein- sche bladen, hebben de republikeinen bij deze verkiezing in alle staten bijna 2.000.000 stemmen meer uitgebracht dan in 1892. Zooals reeds meegedeeld is, is de macht van de beruchte Tammany-hall te New- York door de laatste verkiezingen gebroken. Een woord van toelichting is misschien omtrent deze Tammany-hall niet overbodig. In 1789 werd zij als geheime vereeniging opgerichtzij ontving haar naam naar een sociëteit, in welke de vergaderingen ge houden werden. Eerst was zij conservatief, later werd zij democratisch en wist ze zich met behulp van de talrijke uitgeweken Ieren in de jaren 1860 en vervolgens meester te maken van de macht in de stad en den staat New-York. Op de onbe- schaamdste manier hebben zij daar huis gehouden; voor geld was alles veil. In 1871 is de vereeniging reeds ten val ge bracht en zijn enkele der grootste scha vuiten voor den rechter gebracht, doch desniettemin wist de misdadige bende haar invloed te herwinnen, tot zij nu weer ge slagen is. Of het ditmaal voor goed zal zijn? Het Zwitsersche volk heeft bij referen dum (volksstemming) de „Beutezug" een voorstel dat de Bondskas twee francs per hoofd aan ieder kanton jaarlijks zou uit- keeren van de opbrengst der inkomende rechten, afgestemd. De liberalen juichten over deze verwer ping. En misschien terecht. Zij zagen er in een drijven van de roomsche meer derheid om de roomsche kantons er geldelijk boven op te helpen. Er boven op te helpen ook met protestantsck, of wilt ge, met liberaal geld. Ook de liberale bladen in ons land wrijven zich de handen. Doch eilieve, hoe hebben wij het dan toch? Strijken zij hun eigen vonnis, of zijn zij blind De liberalen in Zwitserland hebben, vol gens hunne geestverwanten, terecht begrepen dat het landsgeld niet mag gebruikt tot eenzijdige bevordering van de godsdienstige belangen van een deel der bevolking. Maar, zoo vragen wij, geschiedt nu bij ons niet precies hetzelfde Wordt ook hier niet het landsgeld, dus ook het geld der roomschen en antirevo lutionairen, besteed aan de eenzijdige be vordering van de godsdienstige belangen der liberalen Adres de landskerk en de staatsschool. Of is het niet waar, dat het neutraal lager-, middelbaar- en hooger onderwijs den godsdienst der liberalen, der liberalen die eene minderheid uitmaken in den lande, op kosten der meerderheid tot bloei bracht en in het leven houdt? 12 Nov. '94. Prov. Blad bevat het besluit van Gedeputeerde Staten, om voor de eerste zitting van den militieraad te Oostburg (15 Dec. a. s.) te houden, aan te wijzen de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oost burg, Retranchement, Schoondijke, St. Kruis, Sluis, Waterland kerkj e,IJzendij ke enZuidzan- de; voor die te Hulst (17 Dec. a.) gemeenten Axel, Boschkapelle, Cltnge,Graauw, Hengst dijk, Hoek Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine. Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Terneuzen. Westlorpe, Zaamslag en Zuiddorpeen voor die te Zierikzee (21 Dec. e. k.) Brou wershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamste de, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Re- nesee, Serooskerke (S.), Zierikzee, Zonne- maire, St. Annaland, St. Philipsland en Stavenisse. Een pensioen- en ondersteuningsfonds. Ter gelegenheid van een kuiselij k feest heeft de heer Louis Dobbelman, te Rotter dam, een pensioen- en ondersteuningsfonds opgericht voor zijne werklieden, die we gens ouderdom niet meer werken kunnen, en tevens tegen invaliditeit en ongelukken, tijdens de werkzaamheden in de fabriek of daarbuiten in dienst van de zaak be komen. Deze fondsen zijn afgescheiden van het bestaande ziekenfonds der fabriek. Het pensioen- en ondersteuningsfonds is voor werklieden geheel kosteloos. Als grondslag tot vorming van het kapitaal heeft de heer Dobbelman f 10,000 gedeponeerd in de kas, welk kapitaal jaarlijks door bijstorting versterkt wordt. De werklieden die, op welken leeftijd ook, in dienst der zaak buiten hunne schuld tot werken geheel on geschikt worden, zullen hun volle weekloon blijven genieten tot zij den leeftijd van 60 jaar bereikt hebben, waarna zij 2/3 van het weekloon als pensioen genieten. Wanneer aan gehuwde werklieden in dienst der fabrieken een ongeluk overkomt, dat den dood tengevolge heeft, zal de we duwe met meer dan twee kinderen bene den den leeftijd van 16 jaar 2/s van het weekloon ontvangen, dat de man tijdens zijn leven verdiende. Overkomt aan een ongehuwden kostwinner van zijne moeder (weduwe boven den leeftijd van 60 jaar) in de fabriek een ongeluk, dan wordt aan de weduwe wekelijks van zijn loon uit gekeerd. Aan sigaren- en sigarettenmakers, wier vlugheid door ouderdom verminderd is, zoolang dat zij niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, wordt, als zij den leeftijd van 55 jaar bereikt hebben en 10 jaar op de fabriek werkzaam geweest zijn, bij hun loon oen wolrdijksehe toelage van f250 verstrekt; zijn zij door ouderdom geheel ongeschikt geworden om te werken, dan vallen zij in de termen om pensioenen te genieten. Zoowel het pensioen- als de bijbehoorende fondsen worden door den patroon beheerd onder controle van een commissie uit en door de werklieden gekozen. Het (Amst.) Dagblad zegt met het oog op de elf candidaten, die elkander laatst het lidmaatschap der Tweede Kamer betwistten en waaronder er zeker zijn, bij wie de eerzucht niet in evenredigheid staat met de bekwaamheid, voor zulk een gewichtig ambt benoodigd, dat men zich toch een weinig matige in zijn ijver om het Nederlandsche volk te vertegenwoor digen, want hoe verdienstelijk het ook zij, zich beschikbaar te stellen om min stens honderd dagen per jaar naar den Haag te gaan, ten einde de belangen van land en volk te behartigen ook in meer eenvoudigen werkkring zich tevreden te gevoelen, en zijne krachten in te span nen voor enkelen maar, is schoon. In verband met de opheffing van het station der Staatsspoorwegen te Vlis- singen (stad), worden de stationsnamen Ylissingen (stad) en Vlissingen (haven) gewijzigd in „Vlissingen." Ned. Ilerv. Kerk. Op het twaalftal te Oostzaan staan o. a, ds. G. H. Blanken te Zierikzee ds. S. G. Geertsema Beckering te Schoondijke, en ds_ J. R. van Eerde te St. Anna ter Muiden_ A. s. Zaterdag 17 Nev. zal de heer prof. dr. J. J. van Toorenbergen te Am sterdam herdenken hoe hij vóór vijftig ja ren do evangeliebediening aanvaardde. Ds. J. J. v. Toorenenbergen deed 17 Nov. 1844 intrede te Elspeetdiende van Mei 1848 tot 25 Januari 1864 de gemeente te Vlissingenwas van dat tijdstip tot 10 Jan. 1869 emeritis, en directeur der Zendings Vereeniging te Utrecht; predi kant te Rotterdam tot 1 Jan. 1880, en ginds dien datum tot aan zijn pensioneering in 1892, wegens 70 jarigen leeftijd, pro- fesser aan de stedelijke universiteit te Am sterdam. Naar men verneemt is door het pro vinciaal kerkbestuur van Noordholland een nieuw kerkelijk geding tegen ds. Bax, te Zaandam, op touw gezet. Het betreft thans zijn schrijven in De Hervorming opgeno men, waarin hij het Haagsche kerkelijke college van „stumperachtigheid" beticht. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werden in zijne vergadering van 8 Nov. herbenoemd als vice-preeident de heer A. Scholte, predikant te Oostburg, en als secrataris de heer C. E. Zeeman, pre dikant te Zonnemaire. De uitslag van de stemmiag over de vaststelling der door de jongste vergade ring der Synode aangenomen reglements wijziging was dezevier leden stemden tegen I, bijvoeging van (Geref.) bij art. 1 A. R., twee vóóralle leden stemden tegen II, opneming der „gemeentediaconessen" in het A. B., vóór de wijzigingen III, IV, V, VI. Ger. Kerken. Beroepen te Fijnaart ds. O. Los te Oud- V osmeer. Aangenomen naar Lopik door ds. F. W. J. Wolf te Axel (B)- Coes. A. s. Donderdag heeft hier he classicaal examen plaats van den heer J. H. Donner Jr. beroepen pred. te Nienw- dorp. Te half elf zal de proefpreek ge houden worden toegankelijk voor de leden der geref. Kerken. Grijpskerke. Ds. Bouma van Ter Neu zen hoopt hier Woensdagavond een rede te houden in het belang van het Chr. on derwijs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1