Antwoord der Regeering op het afdeelings- verslag der tweede kamer in zake Lombok. In eene nota bij de Memorie van Ant woord wordt in aansluiting aan liet Ko loniaal Verslag een overzicht gegeven van hetgeen omtrent de* gang d#r expeditie thans bij het Dep. van Kol. uit officieel# bron bekend is. Het ia Indië gevolgde krijgsbeleid verdedigende, met het oog op het doel, dat de expeditie had niet alleen handhaving van ons gezag als suzerein maar ook beëindiging van den onhoudbaren toe stand, die in een deel van ons grondge bied heersehte en die een groot deel der aMaar wonende bevolking met ondergang bedreigde, zegt de min. dat na de ge beurtenis van 25 en 2G Augustus moeilijk is te bepalen welke bestuursregeling thans zal moeten worden gekozen. Veel zal daarbij natuurlijk ook afhangen van hetgeen de thans plaats vindende veel- vuldiger aanraking met de Sassaksche be volking omtrent den aard dier bevolking e* haar onderlinge verhoudingen zullen leeren. Uit de overgelegde instructie van den opperbevelhebber blijkt, dat deze in alle aangelegenheden liet politiek beleid rakende handelt na overleg met den hem toege- voegden resident, hetgeen naar de min. meent, kwalijk als eene belemmering van de vrij heid van handelen van den militairen bevel hebber kan worden aangemerkt. Daar de Gouv.-Generaal zijn aandacht op de plaats gehad hebbende indiscreties in de Indische bladen, gevestigd houdt, zal naar de min. vertrouwt, ook de instructie van den opper bevelhebber worden onderzocht en de schuldige zijn straf niet ontgaan. Ten aanzien van het tijdstip van de openbaarmaking van de regeerings tele grammen, wijst de nrin..er op: in de eerste plaats, dat de regeeringstelegrammen niet zoo dadelijk kunnen worden verzonden, dat zij door hun breeder inhoud onderweg vertraging ondergaan en dat het cijferschrift tijdverlies veroorzaakt. Wat de te late aankomst betreft van het eerste regeeringstelegram omtrent den over val, zegt de min., dat de Grouv. Gen. op 27 Aug. nog alleen onzekere berichten had ontvangen van den commandant der expe ditionaire scheepsmacht. Zoodra de land voogd op 28 Augustus het eerste bericht van gen. Vetter ontvangen had, seinde hij dit aan den minister van koloniën. Dit telegram, dat den 28 Aug. om 2 uur 10 namiddags uit Weltevreden was verzonden (en 248 tariefwoorden telde) werd eerst in den avond van dien dag bij het depart, van Kol. ontvangen, terwijl een later en wel om 3 uur 30 namiddags uit Weltevre den verzonden korter telegram, reeds tegen 4 uur 's namiddags ontvangen was. Het ophelderend telegram door de admi nistratie uitgelokt, bleef bijna 12 uur on derweg, terwijl anders 5 a 6 uur daartoe voldoende zijn. Dat in den laatsten tijd de regeeringsberichten schaarsch zijn, moet *iet te veel verwondering wekken, wan neer men in aanmerking neemt dat het voortrukken langzaam gaat, door het tijd- roovende opruimen der kleimuren, die van elke kampong eene versterking op zich- zelven maken. Bij de memorie is «en nota overgelegd waaruit blij kt, dat de overval der Baliërs aan het Indische leger kostte 97 gesneuvelden (9 officieren, 50 Europ. en 38 inlandsche mindere militairen) 272 gewonden (-17 officieren, 103 Enropeesche en 154 inlandsche mindere militairen. Hier van overleden1 officier, 3 Europ. en 5 inlandsche mindere militairen); Terwijl vermist blijven 10 Europeesche en 1(1 inlandsche mindere militairen. Martosewindo Martesiwono. Bij besluit van den gouverneur-generaal is ter zake van hun beleidvol e* moedig gedrag bij gelegenheid van den terugtocht uit Tjakra- Negara naar Ampenan in den nacht van 27 op 28 Augustus 1894 van een gedeelte van liet 6e bataljon inf. toegekend de bron zen medaille: „Voor Moed en Trouw" aan de inlandersMartosewindo, bediende van den 2e luitenant der infanterie J. A. Jansen en Martosjwino, afkomstig van Modjokerto, volgeling van den aan de expeditie toe- gevoegden l'anghoeloe van Soerabaja met bepaling dat aan deze medaille eene toelage zal zijn verbonden, welke zal wor den genoten volgens den militairen graad van inlandseh sergeant dter infanterie en mitsdien zal bedragen f 7,50 's maands. 9 Nov. '94. Van de directie der Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" te Vlissingen ontvingen wij weder een Engelsch en een Duitsch exemplaar van haren Reisgids voor den Winterdienst 1894. Wij zijn zoo vrij op deze uitgave de aandacht te vestigen, onder mededeeling dat exemplaren daarvan steeds bij aanvraag gratis verkrijgbaar zijn. De versnelde verbinding tusschen de voor naamste Continentale plaatsen en Londen via Vlissingen Queenboro, en de verlaging van het personentarief, waarop wij bij den aanvang van den Zomerdienst hebben ge wezen, lubben een zeer gunstigen invloed op het reizigersverkeer gehad. Deze resultaten doen met te meer ver- tror.wen de Route van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" bij het reizend publiek aanbevelen. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoem de 3e luits. J. Gouwe en G. Haenen zijn ingedeeld bij het 2e bataljon te Middelburg; J. M. C. G. Majooi bij het 4e bataljon te Vlissingen en J. A. F. Froeling bij het le bataljon te Bergen-op-Zoom. De Minister van Binnelandsohe Zaken heeft het vervoer van herkauwende dieren en varkens o. a. uit de provincie Zeeland naar andere streken des lands verboden en aan burgemeesters is door den Commissaris der Koningin opgedragen voor de richtige naleving dier beschikking te zorgen. Bij beschikking van den minister van binnenlandscho zaken is op het verzoek van dr. I'. C. F. Frowein te Den Helder om den burgemeester aldaar aan te schrijven hem in staat te stellen zijn betrekking als lid van den raad te aanvaarden na het af leggen van een belofte, geantwoord dat de minister, gelet op de ingewonnen ambtsbe richten, adressant te kennen geeft dat met het oog op de toepassing steeds aan art. 39 der gemeentewet gegeven, bepaaldelijk ook bij het kon. besluit van 1884 (Btbl. no. 38) er voor tusschenkomst der regeering in deze geen termen zijn. De Standaard schrijft een warme aanbeveling voor den antirevolutionairen eandidaat voor het Kamerlidschap in het district Den Helder, den heer Staalman; zulks na ingewonnen informaties, die haar leerden, dat de a. r. Kiesvereenigingen in het district Den Helder niet zijn georgani seerd. Er is geen centrale kiesvereeniging. De kiesvereenigingen hebben geen band anders dan dat in de stad een eandidaat gesteld wordt, die in de buitengemeenten steeds werd overgenomen. Voorts bleek dat de lieer Staalman door die buitengemeen ten is gecandideerdwaar zij volkomen recht toe hadden, de heer Staalman was daarbij lid der Kiesvereenigingde heer J. Korver, den Helders officieele eandidaat, had zijn lidmaatschap der kiesvereeniging opgezegd, nota bene dewijl hij was aange sproken geworden omdat hij, onder andere met den vrijdenker radicaal, dr. Frowein zitting had genomen in een commissie tot het verkrijgen eener Hoogere burgerschool De liberale kiesvereeniging te Den Hel der heeft den heer Kraakman, den roomscken eandidaat, gecandideerd, na eene door dezen mondeling aan een der leden van de kies vereeniging gedane verklaring dat hij is voor een zeer ruime kiesrechtuitbreiding, zoover de Grondwet zulks toelaat. K. e r k ii i e u w s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg ds. H. J. de Zwart te Ouderkerk a/d Amstel.te Nieuw Helvoet ds. A. Wunder te Noord- gouwe. Bedankt voor Leiden door ds. C. B. Oorthnijste Katwijk aan Zee; voor St. Laurens door ds. A. v. Veen te Akkooi. Ger. Kerken. Drietal t» Niezijl ds. J. v. Anken, te Urk, ds. L. Bouma te Ter Neuzen en ds. M. Hummelen te Enumatil. Door de „Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland", is benoemd tot „reizend vertegenwoordiger" van die instelling, voor het geheele land, de heer T. van der Ploeg, thans oefenaar bij de ger. kerk (B) te Smilde en onder, wijzer aan de bijzondere school te Boven. Smilde, die de benoeming heeft aangenomen- Kampen. Den Gen Dec. hoopt de The ologische School haar 40 jarig bestaan te vieren. Zijn we wel ingelicht dan bestond bij H.H. Curatoren plan dezen dag zonder bijzondere drukte te laten voorbijgaan. Thans echter is er een Commissie uit do burgerij gevormd, bestaande uit mannen van allerlei richting en belijdenis om den gedenkdag van de oprichting der school, die zooveel voordeelen aan de stad ople vert, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Van de voorloopige plannen dier heeien mogen we vooralsnog niets openbaar maken. S c li o o I n i e u w s. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Axel dhr. C. Dieleman te Nieuw- dorp. Coes. De heer J. F. L. Flöcker heeft ontblaggevraagdalsonderwijzeraan school C. Het Moderamen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bjjbel zal ook ditmaal evenals ten vorigen jare zich tot den Minister wenden om den fatalen ter mijn verschoven te krijgen. Het verzamelt reeds de noodige gegevens. Curieus zou het voorzeker zijn, indien de disciplinaire tuchtmaatregel van inhou ding der Rijksbijdrage werd toegepast, onaangezien het gebrek aan onderwijzers, terwijl dat gebrek evenzeer aan de open bare scholen bestaat, waar het niet gestraft wordt. Wij wonen toch niet in Abdera of in het land der Mandarijnen. Schoolblad K*:riiTSZAhY;%r~ Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: R. S. 25 j., hvr. van J. v. 11. Wachtebeke (België), tot f3 b. s. 3 d. h. strooperijD. v. D. 19 j., smidsknecht en M. S., 18 jarbeider, beiden Nisse, ieder tot t 3 b. s. 3 d. h. mishandelingM. P. 18 j. landbouwers knecht, Colijnsplaat, tot 4 m. J. S. 17 j., werkman Aardenburg, en F. J. T. 20 j., arbeider Goes, beiden tot 2 m. en P. A. de M. 26 j., werkm. Terhole (Hontenisse) tot 7 d. gev. straf mishandeling van een ambtenaar: A. S. 22 j. arbeider, Oudelande, tot 7 d. gev. straf en het plaatsen van zijn vaartuig derwijze dat dr. uitvaart ran eene sluis wordt be lemmerd H. V. schipper op het aakschip „Zelden tijd, zonder strijd", Papendrecht- tot f 5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. rijgesprokenJ. S., G2j„ winkelier en metselaar. Ter Neuzen, beklaagd van dief stal; J. P. v. 'tW, 17 j. en P. H., 21 j., arbeiders, 's Heer Arendskerke, beklaagd van strooperij H. v. S., 57 j., metselaar, Goes, bekl. van wederspannigheid en W. P., 42 j., landbouwer, Borsele, bekl. van verwonding door onvoorzichtigheid. Ter griffie dier rechtbank is op heden door den lieer officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen de door die rechtbank op 26 October 11. gewezen von nissen, voor zoover J. E. W. oud 40 jaren, landbouwer, en diens huisvrouw P. L. oud 24 jaren, beiden wonende te Vlake, gemeente Schore, daarbij wegens meineed werden vrijgesproken. L ;i n (1 b o ii \v. Coöperatieve Suikerfabriek. Op de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeu w- sche Landbouwmaatsckappij bleken circa 675 II.A. Suikerbieten in deze provincie voor- loopig verbonden te zijn, terwijl dit aantal in Noord-Brabant ongeveer 500 zal bedragen, wat eerst op 18 dezer kan worden vast gesteld. In verband daarmede kan op de Zeeuw- sche lijsten nog tot uiterlijk 21 November geteekend wordenop 22 Nov. geschiedt de opzending naar het Hoofdbestuur. Tusschen 22 Nov. en 1 December zullen in elke afdeeling de onderteokenaars worden opgeroepen om afgevaardigden uit hun mid den te benoemen voor 25 HA. of daar be neden zal men één, voor 26 tot 100 H.A. twee, voor meer dan 100 HA. drie afge vaardigden kunnen kiezen. Deze wijzen dan op eene nadere verga dering een bestuur aan, de taak van het Hoofdbestuur is daarmede baëindigd en het aldus benoemde bestuur treedt nu bande, lend op, en zal onmiddellijk de noodige stappen doen om tot eene gewenschtc finan- cieele regeling te geraken. Eerst nadat omtrent de voor waarden dier regeling bepaalde gegevens zullen verkregen zijn, zal het tijdstip gekomen zijn om aan de nu aangegane voorloopige verbintenissen een wettigen vorm te geven. Ter bekoming der nog ontbrekende 400 HA. is men reeds werkzaam. (ietnoiigde Berichten. Middelburg. Bij de heden gehouden stemming voor zes leden van de Kamer van koophandel zijn de aftredende leden de lieeren J. Luteijn, J. P. Fokker, J. A. Tak, F. G. Spreuger, H. P. den Bouwmeester en J. J. H. Doorenbos, herkozen met resp. 23, 22, 25, 22, 23 en 21 stemmen. Vlissingen. H. M. Oorlogschip „Jo- han Willem Friso" vertrok heden morgen van hier doch keerde spoedig daarna te rug met defect aan de schroef, zoodat het niet achteruit slaan kon. Men is wel ongelukkig met de Friso. Ook bij het uit- stoomen van Nieuwediep was het aan den grond geraakt. Nader vernemeu wij dat de stoompijp gesprongen was. Het schip zal aan DeSchelde gerepareerd worden en blijft aldaar onge veer acht dagen liggen. Krabbendijke. Donderdagvoormiddag omstreeks half 10 had in deze gemeente een treffend en zeer ernstig ongeluk plaats. De wisselwachter E. Westveer bezig zijnde met het rangeeren van den peeëntrein had toen hij de waggons opgehaald had, het ongeluk doordien hij op de loopplank der waggon wou springen, over een stuk steen kool te struikelen, waardoor hij onder den waggon geraakte, met het ongelukkig ge volg dat hem eenige ledige en volle wag gons over beide beenen reden, die daar door totaal werden verbrijzeld. Door dhr. Geill, arts alhier, dr. Kolff te Kruiningen, dr. Lasonder uit Goes en een arts uit Bergen op Zoom werd de ongelukkige des namiddags verder behandeld. Het eene been werd hem boven de knie afgezet, het andere even beneden de knie. Men kan den toestand zijner vrouw en drie kinderen voorstellen te meer wijl de ongelukkige voor den dienst bij de staats spoorwegen verder ongeschikt zal wezen. W. behield tot des avonds toe zijn volle bewustzijn doch lijdt ontzettend veel pijn. Een slachtoffer van de mond- en klauwzeerbepalingen. De kantonrechter te Schiedam veroor deelde gisteren den veehouder B. v. d. V., aldaar, wegens niet tijdige aangifte en af zondering van runderen aan mond- en klauwzeer lijdende, tot 2 boeten van f 25 en verbeurdverklaring der waarde ad f 830 van de in beslag genomen runderen. In de zitting der arrondissements rechtbank te Utrecht van Maandag deed zich het geval voor, dat van de 26 „land- loopers", die zich hadden doen opnemen om onder dak te komen, verreweg de meesten verzochten, slechts voor den en kelen winter opgezonden te worden, wijl het a. s. voorjaar hun overvloed van werk beloofde. Slechts één verzocht opzending „voor zoo lang mogelijk", waarop voor hem de uit spraak volgdevoor twee jaar en vijf maanden. Op Pruisisch grondgebied nabij Gen nep heeft, wegens den fraudulenzen invoer eener koe, een gevecht plaats gehad tus schen twee Nederlandsche smokkelaars en een Pruisisch grensbeambte. Deze bekwam daarbij een dolksteek door de hand en loste daarop eenige revolverschoten op zijne aanranders, waarop eenige beambten tot hulp opdaagden en een der smokkelaars in handen kregen. De andere vluchtte op ons grondgebied. Een snntïelaar heeft de volgende op merking gemaakt met betrekking tot de namen der elf heeren, die officieel in de bladen werden aanbevolen voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het kiesdis trict Helder. B. J. C. Volck. J. C. JanssEn. J. Korver. JJ. KraaKman. P. C. F. FrowEin. H. vaN (Jalcar. J. C. van den Bosch. J. B. VErheij. J. J. STooker. A. MAas. A. P. StaaLman. Maandag staakten 400 diamantwerkers te Amsterdam het werk, welk getal thans tot ongeveer 10,000 is gestegen. Loonsver- hooging is hun eiseh. Een vader en zijn zoon te Lithauen zijn gevangen genomen als verdacht van Moordaanslag, Zondagavond jl. gepleegd op den herbergier Romeinders aldaar. Bedoelde R. was uit bezorgdheid voor zijn broeder, met wien gemelde vader en zoon in zijn woning twist hadden gezocht, en die even voor hen was vertrokken, den dijk epgegaan, waar men R. eenigen tijd daarna badende in zijn bloed en levens gevaarlijk verwond opnam. Men vermoedt dat de aanvallers in do meening hebben verkeerd zijn broeder voor zich te hebben. Donderdag had te Olst bij een verkooping van delen en balken de afslag plaats naast een perceel zware planken, die toen koopers en afslager er vlak bij ston den plotseling onder donderend geraas in stortten, onder den berg van hout ver schillende personen als hot ware begravende. Dadelijk in het werk gestelde pogingen tot redding der ongelukkigen deden zien dat twee personen gedood, twee doodelijk ge wond en vijf licht gekwetst waren. Een hunner heeft een been gebroken. De begrafenis van den Czaar is door zijn opvolger, den 25-jarigen keizer Nico- laas, bepaald op 15 November, a. s. Zijn stof felijke overblijfielen zullen dan rusten bij de graven zijner voorvaderen in de Sint Petrus- en Pauluskerk, die zich aan de Newa bevindt, te Petersburg, niet ver van Peter's burghet houten huis dat Peter de Groote 1703 voor zich bouwen liet toen hij Petersburg ging stichten. Het lijk van den Czaar zal den 15en November (N. S.) te Petersburg aankomen, na twee dagen te Moskou tentoongesteld te zijn. Men verzekert, dat een der eerste daden van den nieuwen souverein zal zijn, den drie grootversten, leden zijner familie, die in de laatste jaren van het hof verbannen waren, vergiffenis te schenken. Er schijnen geen persoonsveranderingen onder de minis ters of de gezanten plaats te zullen hebben. Het schijnt, dat de dood van den overleden Czaar voor George, den tweeden zoon, die aan tering lijdt, verborgen ge houden wordt. Men weet, dat deze te Abes-Tuman in den Caucasus vertoeft. Ongeveer twee jaar geleden is hij met een dochter van een ondergeschikt ambtenaar getrouwd. De gezondheidstoestand van de keizerin moet geen aanleiding geven tot ongerustheid. Vrijdag is Alix tot de orthodoxe kerk overgegaan. De pope wachtte haar op bij de deur der kerk, beval haar te knielen endeed daarop deze vraag: „Wilt gij leven volgens het geloof onzer kerk Toen het antwoord bevestigend luidde, sprak de priester: „In den naam van den vader en den zoon en den heiligen geest, amen." Daarna werd door de geestelijkheid gebeden. De graven der Russische keizers zijn alle aan elkaar gelijk. Zij bezitten geen en kel ornament en bestaan uit een vierkant marmeren blok, door een gesmeed ijzeren hek omgeven. De deksteen vermeldt den naam en den datum van geboorte en over lijden. Geen enkel zinnebeeld, geen stand beeld, geen allegorische figuren noch ander opschrift is er aanwezig. Deze eenvoud der laatste woonplaats der Russische heerschers treft des te meer daar de kerk zelve wonder prachtig is versierd haar „iconostace" (groot scherm met heilige beelden) schittert met een geflonker van duizend edelsteenen, en hare heilige beel den pralen met overschoone pracht. Doch wat meer nog dan deze pracht het oog treft, is het groot aantal vaandals, die als krijgstropeeën aan de wanden prijken. De kerk loopt in een hooge vergulden torenspits uit, die men reeds ver van Pe tersburg gewaar wordt. Keizer Nicolaas is van minder dan middelmatige grootte en bezit een zwak gestel. Dit is zeker merkwaardig bij Ro manoff, in welks geslacht tot nog toe allen van eene reusachtige grootte waren. Men prijst echter zijn groot verstand. Zijne oogen, waarin de goedheid zijner moeder spreekt, flikkeren ook met het majestueuze en doordringende vuur der Romanoffs, tot gehoorzaamheid dwingende en tot vertrou wen opwekkende. Van zijn vader schijnt hij den zin voor waarheid en recht en eene volmaakte openhartigheid geërfd te heb ben, van zijne moeder de teederheid en de scherpe opmerkingsgave. Met een naden ken len en eni8tigcn geest begaafd, heeft de keizer de voorname vraagstukken, waarin hij eens een voorname rol zal te spelen hebben, e listig bestudeerden het lijdt geen twijfel, of hij zal de binnenlandsehe her vormingen, zonder schokken of verwikke lingen weten tot stand te brengen. De geschiedenis leert dat Alexander II evenals zijn zoon, die pas overleden is, zeer matig was. Toch was er een oogen- blik in zijn leven dat hij den verdienden naam van dronkaard had. Eens kwam een Russische boer aan het paleis en verlangde don Czaar te [spreken. „Ik wil uw vader spreken ik wil hem redden De boer drong zoo aan, dat de Czaar hem liet binnenkomen. Na de audiëntie zeide de Czaar tot zijn omgeving „Weet gij wat die brave man van mij wilde Hij heeft zich op de knieën geworpen en zeide tot mij „O, vadertje, wij weten allen op ons dorp dat gij veel en onmatig drinkt, zoodanig dat uw verstand gedurende vele dagen beneveld is. Hier is een drank, welke deze eigenschap bezit dat hij, hoe veel gij ook drinken moogt, u voor de schadelijke gevolgen behoedt." Ik heb alle mogelijke moeite moeten doen om hein aan het verstand te brengen dat ik niet ge woon was mij te bedwelmen, liij liet mij de ilesch, en is slechts vertrokken onder vo irwaarde dat ik er gebruik van zou maken." Dezer dagen smokkelde een boer uit den omtrek van Kleef een paard, dat hij voor 300 Mark in Nederland had ge kocht. Hij werd echter gesnapt en moest nu, in plaats van de 20 Mark, die de Stéuer zou geweest zijn, aan terugkoop van liet paard en boete 450 Mark betalen. Het lijk van den Russischen keizer is gebalsemd en daarna gedurende 48 uren ter bezichtiging gesteld in de keizerlijke kapel. Vervolgens wordt het aan boord van de „Poolster" naar Odessa vervoerd. Geheel de vloot van de Zwarte zee zal het keizerlijk jacht tot Odessa uitgeleide doen. Al de troepen van het 7e legercorps zullen den keizer de militaire eer bewij zen. Het stoffelijk overschot wordt per spe- cialen trein vervolgens naar Petersburg vervoerd, waar het voorloopig in een kel der der Peter en Pauluskerk wordt bij gezet tot de plechtige begrafenis zal plaats hebben. Volgens de etiquette van het Russische Hof zal geen enkel vorst de begrafenis des keizers persoonlijk bijwonen. Zij la ten zich dus daarbij door een buitengewoon afgezant vertegenwoordigen. De heer James Jackson, een Engelsch geleerde, is op het denkbeeld gekomen de snelheid van verschillende bewegingen in cijfers te brengen. Het kleinste cijfer komt op rekening van den groei der nagels. De heer Jackson schat de snelheid van dien groei 0,000,000,002 meter per seconde, of het twee millioenste deel van een millimeter een slak verplaatst zich met een snelheid van 1 Vs millimeter per sec. In een seconde kan men van gewoon schrift een aantal letters lezen, welke een lengte hebben van 38 millimeters. Een voet ganger beklimt een berg met een snelheid van 8 tot 11 millimeter, en een trap met 15 cent. per seconde. Een man legt per seconde 1,11 meter af; een vuistslag wordt toegebracht met een snelheid van 8V2 meter per seconde. Een gier legt per seconde 11,65 meter af, een kwartel 17,8 meter, een postduif 27 meter, een arend 31 meter, een vlieg 53,25 meter, een zwaluw 67 meter. Een projectiel, afgevuurd met melinite, heeft een snelheid van 3309 meter een dy- namietpatroon van 6300 meter per seconde. De electriciteit legt in een onderzeeschen kabel per seconde 4000 kilometer afin een bovengrondsche telegraafleiding 36,000 kilometer. Het licht beweegt zich in het water met een snelheid van 225,000 kilo meter, in de lucht van 300,000 kilometer per seconde. Hoe het groote Panama-Kanaalwerk staat. De groote De Lesseps Panama sloot is een melancholieke mislukking, zegt een correspondent in de Springfield Republican. De werven vallen in het water en acres inet machinerie worden door roest verteerd. Op de landengte zijn bijna 1000 mijlen stalen spoorbaan met locomotieven en dui- zende zand wagens 1111 tusschen den tropischen plantengroei verborgen. Zesenzeventig groote stoombaggermachines staan rij aan rij in de uitgraving, zoodanig door hoog opge schoten onkruid verborgen dat niets dan de lange armen boven het groen uitsteken. Twee honderd locomotieven zijn in loodsen gezet maar de begrooting is niet overdreven dat negen tienden van de millioenen in deze raadselachtige onderneming verkwist, abso luut verloren zijn gegaan. Van het alreeds uitgegraven land is veel teruggespoeld naar zijn oorspronkelijke plaats en de groote schram op het aangezicht van de Panama landengte wordt snel door den tijd uitge- wischt. Te Hurzt in Hongarije kwam het bij de teraardebestelling van een cholera- lijder tot een ernstig gevecht tusschen de gendarmes en de boeren, die zich er tegen wilden verzetten, dat de gestorvene patiënt zou worden begraven op de begraafplaats, die voor cholera-lijders is bestemd. De gendarmes werden genoodzaakt gebruik te maken van hun vuurwapenen, zoodat een der boeren werd gedood, terwijl vele an deren werden gewond. De politie behield echter ten slotte de overhand. Van de weer- spannigen werden 60 in hechtenis genomen waaronder 20 vrouwen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2