Uit de Pers S c h o o 1 n i e u w s. Gemengde Berichten. den grootên weg1 Vafton 12 centim.' vöof: laad en een mortier van 20 centim. in batterij gebracht tegen het oostelijk deel van Pagansangan, dat nog door den vijand bezet is. 17 Sept. 2'/s bataljon inf., 1 pelebon cav., 2 secties bergart. en twee secties ge nie uitgerukt tegeu Pagansangan, dat door de batterij te Sekar-Bela onder vuur wordt genomen. 0-m 11 uur 'sin. was de geheele kam pong in ons bezit, na hel'tigen tegenstand. Het achterlating van vele dooden vluchtte de vijand naar Mataramwij hadden slechts 5 gewonden. In het N.-0»sten van die kampong een zware batterij opgericht, 's avonds reeds voldoende versterkt; met achterlating van 2 comp. inf., 2 veldstukken en 1 sectie genie keerde de hoofdtroep naar Ampenan terug. Pagasangan wordt verder verbrand en ge raseerd, waarbij de Sassaks een handje helpen terwijl deze laatsten van de gele genheid profiteeren om naar hartelust te rooven en te plunderen: a la guerre, comme a la guerre Verder een geregeld bombardement op Mataram en Tjakra-Negara, en de inneming en verwoesting van die holen is slechts een quaestie van tijd. Dat alles en nog veel meer is door onze dapperen van 5 tot 17 Sept., dus in twaalf dagen, klaargespeeld, zonder noemenswaar dige verliezen aan onze zijde. Green dol driest stormen tegen onverzetbare muren, maar eerst een behoorlijk preludium door de artillerie; dan gelijktijdige aanvallen in front en flank, waartegen geen inlandscke vijand bestand is; alles zooals't behoort, volkomen correct 1 't Laatste regeeringste- legram doet de deur dicht: „Hataram bijna geheel opgeruimd. Tjakra Negara wordt beschoten uit batterij te Pa gasangan, en uit twee nieuwe batterijen aau den oostraml van Mataram bij Karan- bedil". De Deli-Courant van 6 October bevat de particuliere onderstaande telegrammen: Batavia, 5 October. De Java Bode ont ving bericht, dat Ida bagoes rai met negentig volgelingen stappen tot onderwerping heeft gedaan. Bij gelegenheid van de hinderlaag, waarin kapitein Van Erpecum het leven liet, had de troep behalve gesneuvelden en gewonden ook verscheidene vermisten, nu zeven lijken zijn teruggevonden. De chef van den geneeskundigen dienst op Lombok rapporteert dat de buikziekten minderen. Geëvacueerd werdenMajoor Blommestein, Kapitein Van Griethuysen, Doctor Kessler, Luitenant Van Kappen en Kwartiermeester Denis. Naar Boeleleng is een sectie veld artillerie gebracht als veiligheidsmaatregel. Volgens een telegram aan de Java Bode werden bij de opruiming van de muren van Mataram drie honderd vaatjes rookzwak buskruit, een voorraad springelatine, vier kisten patronen voor repeteergeweer, en een nieuwe machine voor patron'en-confectie gevonden. De lijken van alle negen vermisten bij de laatste hinderlaag zijn gevonden. In Tjakra, waarin men van uit de poeri Metoet de Hollandsche en witte vlaggen zag waaien, maakte de inneming van Ma taram een overweldigenden indruk. «r 1 Bezint eer gij begint. Onder bovenstaanden titel bevat De Ne derlander aan het adres harer geestverwan ten eene herinnering en een waarschuwing die met de kracht der feiten er bij aanspraak heeft in acht genomen te worden. Ook de liberale aanbidders van „Piersons machtig talent" kunnen er iets uit leeren. Wij kennen er die reeds uit hun vel sprin gen wanneer aan dat talent maar even ge twijfeld en de naam van zijn voorganger Godin de Beaufort maar even ge noemd wordt. Toen de nieuwe belastingen zenden wor den ingevoerd, toonden in de Staten-Gene- raal sommige leden zich bevreesd, dat de Regeering, zich badende in het geld, dat die belastingen zouden opbrengen, op te hoogen voet zou gaan leven Men wenschte te vernemen, wat de Regeering met de op brengst zou doen, behalve het gat van 4 millioen te stoppen, ontstaan door afschaffing der zeep- en vermindering der zoutbelasting. En nu Zóo droevig ziet het er met 's lands mid delen uit, dat verhooging der gewone in- komstenflnet een paar millioen noodig geacht wordt, en, om de bewapening van het leger mogelijk te maken, ons nieuwe leeningen in de toekomst worden aangezegd. En wat staat daartegenover? Zijn de ingezetenen door de afschaffing der oude belastingen vooruitgegaan Voelen ónze huisvrouwen het, dat de belasting op de zeep er af, die op het zout verminderd is De patentbelasting is er toch af. En dit komt zekerlijk velen ten goede. Maar is het doel bereikt? Het patent was, zoo zeide men, voorde groote industrie bespottelijk laag. Welnu 1 Dezer dagen verklaarde ons een aanzienlijk en welhebbend industrieel dat hij, hoewel hij zich stipt eerlijk had aan gegeven, juist f 100 minder betaalde dan vroeger 1 Vele tappers en kroeghouders, die voor heen f 100 opbrachten, zijn er nu met f 10 of f 12 af. Daarentegen zijn predikanten, onderwij zers en lallooze kleine ambtenaren verplicht 3 4 4 pet. va» hun s'öhamel inkomen meer te offeren dan voorheen. Dat hebben wij aan Pierson te danken O ja! Edoch, aan hem alleen? Zijn wij ook zelve niet er een weinigje schuld aan Daar is een tijd geweest, waarin een goed antirevolutionair bang was voor al, wat kwam van liberale, en nog meer van radicale zijde. Te bang zelfs misschien. Alles wat van dien kant werd voorgesteld was verdacht. Maar dat is langzamerhand anders ge worden. Zoodra men van zekere zijde ens een weinig in de schoolquaestie te gemoet kwam, werden ook wij wat toeschietelijker. Pro gramma's voor de verkiezingen werden zóo ruim gesteld, dat samenwerking met andere partijen meer en meer mogelijk werd. Daar hebben wij allen aan meege daan. Zoo werden ook wij antirevolutionairen, o. a. meegesleept door de prachtige phrase, dat accijnzen een progressieve belasting zijn, doch werkende juist in de verkeerde richting, d. w. z. zwaarder, naar mate de belastingbetaler armer is. Daarom weg met de belasting op zout en zeep. En wat moest daarvoor in de plaats komen? Geen inkomstenbelasting want diiar- tegen hadden de antirevolutionairen zich altijd verzet. Maar een broertje of zusje van zoo'n be lasting effecten- of reutebelasting dat zou wel gaan. Hoe die directe belasting, die geen algemeene inkomstenbelasting zou zijn, er zou uitzien, daarvan had men zich nimmer rekenschap gegeven. Zoo ging men in 1888 in zee. Maar toen de voorzichtige financier Godin de Beaufort de portefeuille van finantiën had aanvaard, zag deze blijkbaar geen kans iets in den geest als vroeger beloofd was tot stand to brengeu, zonder èn den finan- tiëelen toestand des lands in de war te brengen èn de natie met hatelijke belas tingen te bezwaren. Hij zocht den bestaan- den toestand te handhaven en tevens dien alengskens te verbeteren en onbillijkheden weg te nemen. Doch dat was nu eenmaal onmogelijk. De beloften bij de stembus waren er. Ge heel dc radicale liberale pers viel dezen „niets doenden" minister aan. De antire volutionaire pers steunde hem flauwtjes of niet. Weg moest hij. En weg is hij. Zijn opvolger pakte de zaak flinker aan. Zoo'n hervormer hadden wij vroeger moeten hebben. Welk eene overredings-, welk eene werkkracht! Welk een zaakkennis. Welk een geschiktheid om de Kamer te rijgen aan een snoer. Geheel de liberale partij was in de wolken. En de antirevolutionairen? Waren ook zij niet gebonden aan hun antecedenten? Aan hun verkiezings-programma's? Moesten zij niet zijn voor afschaffing deraccynsen? Moest daar dan niet iets anders voor in de plaats komen? En werd er iets anders voorgesteld dan de vtrmogens- en bedrijfs belasting Zou het niet plutocratisch schijnen, als men weigerde een belasting in te voeren die, o ja 1 den kleinen man drukte, maar dan toch ook den „kapitalist" wat ontlasten zou van wat hij te veel had? Men meest wel mee. En de meesten zijn ook mee gegaan. Maar indien de wetten- Pierson waren voorgesteld vóór de ver kiezingen van 1888, dan zouden zij, naar onze innige overtuiging, waarschijnlijk door alle antirevolutionairen zijn verworpen, en door de meeste liberalen, voorop den heer van Houten Na de partijprogramma's van dit jaar was dit echter onmogelijk geworden, En thans moet de natie het gelag be talen. Het is niet onze bedoeling hiervan aan iemand eenig verwijt te maken. Partijen en partijleiders hebben de dingen evenmin in hunne hand als ministers. Men drijft, maar men wordt ook gedreven. Evenwel: er is een les t» trekken uit wat geschied is. Laat ons niet al te spoedig meegaan met schoonklinkende phrases; laat ons, alvorens elkander te binden, wèl overwegen welke de gevolgen zijn van 't geen men onder neemt. Vooral op economisch gebied zij men voorzichtig. Gemakkelijk is het op dat gebied den bestaanden toestand door wet telijke maatregelen uit elkaar te scheuren: allerlei heerlijke dingen aan het volk voor te spiegelen. Maar als de uitkomst leert hoe beperkt wij geweest zijn in onze beschouwingen; hoe slecht wij het verband der zoo samen gestelde maatschappelijke verhoudingen hebben doorzien; dan is het vaak te laat, en blijkt het allicht dat wij de hen met de gouden eieren hebben geslacht 1 5 Nov. '94 Kinderen buiten echt geboren. Jaar lijks worden duizenden kinderen buiten echt geboren. Dc beer Pierson van Zetten, een man, die het weten kan, schat dit getal op 4 a 5000. 4 a 5000 van die ongelukkige schepselen worden er jaarlijks geboren, die door hunne vaders verschopt en een uitvaagsel der maatschappij zijn. Zij vergrooten het pauperisme. De heer Pierson heeft reeds honderden geholpen en duizenden guldens zijn door hem voor deze ongeinkkigen ontvangen. Ilct onderzoek naar het vaderschap van zulke kinderen is bij de wet verboden. Dit verbod moet opgeheven worden en ieder, die een kind buiten echt heeft, moest, zoodra de vader was aangewezen, ook ver plicht worden het te onderhouden. Onechte kinderen vergrooten, vooral in de steden, het budget der armvoogdyen. In ons land moet het verbod „geen onder zoek van het vaderscnap" verdwijnen, ge lijk in andere landen. De tappers en de bedrijfsbelasting De Raad der gemeente Venendaal heeft, ook met het oog op dsn verlaagden aanslag van vele tappers in de bedrijfsbelasting, het bedrag van het vergunningsrecht tot f 12.50 per f 50 huurwaarde verhoogd. De herstemming te Den Helder voor een lid der tweede kamer is niet tusschen een liberaal en een roomsche doch tus schen een antirevolutionair en een roomsche. De heer Staalman is namelijk lid der anti revolutionaire kiesvereeniging en liet zich tegenover een antirevolutionair, den offi- ciëelen candidaat zijner kiesvereeniging, candidaat stellen. Of nu de 75 antirevolu tionairen die op den officiëelen candidaat bij eerste stemming stemden, thans den roomsclien of den antirevolutionairen can didaat zullen steunen, is, blijkens een inge zonden stuk in De Standaard nog onzeker. De liberalen schijnen alvast besloten op den roomschen candidaat hun stem uit te brengen. Ofschoon daarvan nog niets bleek, vertelt men van die zijde al dat de tegen- candidaat een Schaepmanniaan is. In ieder geval is het district den Helder de meest heldere voorstelling van den toe stand over het geheele land. Liberalen verdeeld, antirevolutionairen uiteengeslagen, en Rome profiteert er bij, wanneer na melijk het socialisme het niet doet Den Helder is ook een helder voorbeeld van waarschuwing hoe door jammerlijke verdeeldheid zelfs het meest eerlijke recht op een kamerzetel kan te loor gaan. De liberalen hadden den zetel van hun ge storven afgevaardigde den heer Land nim mer behoeven los te laten, als zij het eens waren geweest over den te stellen candidaat, en de candidaten zelf bescheiden genoeg waren geweest om voor elkander uit den weg te treden. Nu bezweek de liberale zetel onder het gewicht van 9 liberale candidaten 1 Bij kon. besluit is C. A. Sprenger benoemd tot burgemeester der gemeente Kloetinge. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan A. Varel, weduwe C. Reyers, adjunct commies 2e klas ter prov. griffie van Zee land, ad f257 en aan A. J. Knaap, land meter le klasse van het kadaster f1467. Naar het Vaderland verneemt, zal de Kieswet nog voor het eind des jaars bij den Raad van State inkomen. Kerknieuw». Ger. Kerken. Bedankt voor Sneek (B) door ds. J. H. Feringa te Klundert. Aan de rijks universiteit te Leiden i» door den heer C. J. H. Verweys, geb. te Middelburg, met gunstig gevolg het voor bereidend kerkelijk examen afgelegd. Krabbendijke. In de afgeloopen maand October werden door de oesterkweekers alhier (voor de eerste leveringsmaand) ta melijk veel oesters verzonden. Er werden verzonden circo 30,000 eerste soort a f 60 a f 65 per uuizend. 10,000 twijfelaars of 2e soort a f 40 a f 45 en circa 15 a 16 duizend 3e soort a f 20 a f 25 per mille, meest naar België. Ook werden gekocht en verhandeld van af 26 Sept. tot heden 620,000 plantoesters minstens rijksdaalder grootte a f 2.50 en f 3 per duizend. 1 mil joen plantoesters minstens guldengrootte af 1 en fl.50 per mille en 250 a 300 duizend kleine oestertjes van af 2 Va cent stuk a f 0.75 oer mille. Ook werden nog verkocht minstens 140 a 50 duizend stuks aangeslagen pannen voor f 9 per mille die veel naar Ierseke vervoerd werden. Ofschoon de prijzen laag zijn, zullen toch de kweekers hunne producten grootendeels van de hand doen om dan de plantoesters van 't voorjaar a. s. te doen plaatsen op hunne perceelen. Kamperland. Ook hier is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het hoorn vee van de landbouwers L. Wjsse, H. Leen- dertse, Rippolder, J. P. Leendertse en wed. J. Karelse in Onrustpolder; terwijl bij eerst- genoemden landbouwer de ziekte zich mede heeft verspreid onder zijne schapen. 's Heerenhoek. Dezer dagen had alhier een zonderlinge vergissing plaats. Door een ingezetene, J. V., werd een kind ter secretarie aangegeven als behoorende tot het mannelijke geslacht, toen bij de thuiskomst „reeds van den doop" bleek dat het kind een meisje was. Dus kon men weer terug naar secretarie en kerk. Borsele. Zaterdagmorgen werd men alhier verrast, door een paar drie kleuren te zien geplaatst op de Meestoof de Kroon Willem Westdorp vierde zijn 25jarig jubilé. Het fanfarngezelschap „Oefening kweekt Kunst" bracht hem des avonds een serenade de eerevoorzitter schetste in korte woorden hoe W. gedurende deze 25 jaar aan het hoofd als droger der Meekrap had gestaan waarvoor hij den naam had verworven bij landbou wers cn burgen, van een eerlijk en ge trouw werkman te zijn. Tot laat in den avond was men met vrienden en bekenden, waaronder ook de boekhouder zich bevond zeer gezellig bijeenhoogst voldaan over dezen genotvollen avond keerde men huis waarts, overtuigd dat Willem den droger (onder dien naam is hij algemeen bekend) nog lang in aandenking zal blijven. Rilland. Vrijdag avond, toen het dochtertje van M. Kouman alhier de kachel wilde opstoken, viel een vonk uit de kachel op haar muts. In een oogenblik stond het kind in brand. Op haar geschrei kwam een der buren spoedig met een natten dweil aangeloopen waardoor de vlammen spoedig werden gebluscht en het kind met eénige brandwonden vrijkwam. Als een groote zeldzaamheid wordt ons gemeld dat op de hofstede van F. Brasser te Koudekerke eene eend werd gevonlen, die 9 eieren voorspoedig had uitgebroed. Het was bij toeval dat men deze eend met haar talrijk kroost ontdekte. (Af. C.) Vrijdag jl. werd te Oostkapelle het lijk van den heer G. Kooman, in leven gemeenteontvanger, brievengaarder enz. ter aarde besteld. Aan het graf bracht de burgemeester der gemeente jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet hulde aan den ijveren de nauw gezette plichtsbetrachting van den overle dene. M. C. Te Arnemuiden is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer D. Davidse met 34 stemmen. De heeren F. P. Oudens en J. Wisse verkregen respectievelijk 25 en 24 stemmen. Men schrijft uit Oen Haag Dat te groote ijver, zelfs in het publiek belang, vaak kan schaden, heeft een tim mermansknecht hier ter stede, vader van acht kinderen ondervonden. Op zekeren dag, tegen het uur dat in een druk bezochte buurt de scholen uit gingen, wist hij een hollend paard in diens vaart te stuiten door het dier een groenten- wagen, die daar stond, in den weg te wer pen. De brave man waagde daarbij zijn eigen leven. De eigenaar van den groen- tenwagen echter eischte vergoeding voor daaraan toegebrachte schade, en de kanton rechter wees de vordering toe. De ijverige timmermansknecht moest f 10 betalen. Hij verzoekt dat geld thans terug van de ge meente, aangezien hij toch gehandeld heeft in het publiek belang, en vraagt nog eene gratificatie bovendien, welk laatste zijne menschlievende daad wel een weinig be derft, maar toch begrijpelijk is wegens de behoeftige omstandigheden van den braven stakkerd. Zaterdagochtend werden door de ma rechaussees te Tilburg naar Breda getrans porteerd en ter beschikking van de justitie gesteld twee jeugdige deugnieten uit Til burg, die even buiten de stad een land bouwer onverhoeds aanvielen, hem van zijn horloge beroofden en hem daarna mis- Tiandelden. Te Venloo is een schutter in gijze ling gebracht omdat hij, geen schutterspak kunnende koopen, stteds in burgerkleeding verscheen. De vader schijnt het wel te kunnen betalen, maar weigert. Vóór een paar jaren ontdekten steen zoekers in het heideveld tusschen Ooster- wolde en Vecnhuizen een ko'ossalen steen. Men begon met het groote blok te laten springen en fijn te kloppen tot macadam. Thans zijn van dien eenen steen reeds 210 HL. macadam verkregen en nog is een ge deelte aanwezig. Omtrent den gewezen predikant B., tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens den gruwelijken moord op mej. Mirande, en die thans in de strafgevange nis te Leeuwarden zit, verneemt men, dat hij zich in de cel met kleedermaken be zighoudt het doosjésplakken wilde hij liever niet doen. De man moet er ellendig uitzien en 's nachts heel weinig kunnen slapenhij zegt troost in het gebed te zoeken, maar dien er weinig in te vinden. Om nieuwe huizen droog te maken moet men, voor het huis bewoond wordt, groote hoeveelheden houtskool in open pannen in dn kamers verbranden. Hierdoor ontwik kelt zich veel koolzuur, waardoor de voch tigheid verteerd wordt. Terwijl dit gebeurt blijft men zelf buiten de kamer, daar kool zuur zeer ongezond is. Ten huize van een heer te Utrecht, werd Woensdagavond vrij laat nog gebeld. Toen de meid de deur had |geopend, zag zij echter niemand en stond dan ook op het punt om deze weder te sluiten, toen haar aandacht werd getrokken door een pakje dat op de stoep lag. Bevreesd om te onderzoeken wat het was, waarschuwde zij haar meester, die haar beval het pakje heel voorzichtig in huis te halen en de politie te waarschuwen. Nauwelijks had de dienstbode het pakje echter opgenomen of zij bemerkte, dat het een klein, nog levend kindje inhield, dat men blijkbaar te vondeling had gelegd. Het kindje, een meisje van misschien nog geen week oud, werd voorloopig door een agent van politie tot zich genomen, in afwachting of men er in zal mogen slagen de moeder te ontdekken. Van Tuinenburg Van Tuinenburg's aanhouding te Monte Carlo moet in hoofdzaak te danken zijn aan brieven van zijne bijzit die, hoewel zij met Van Tuinenburg er van door was ge gaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schreef aan de familie, waar het wordt verpleegd. Zoodra het verblijf van Van Tuinenburg te Monte-Carlo le kend was, was het niet moeilijk zijn portret te zenden en hem, hoewel hij een valschen naam had aangenomen, te arres teeren. In den gemeenteraad te Laren (Gelderland) kwam een voorstel van Burg. en Weth. ter tafel om het tractement van den veldwachter te verhoogen met f 25. By de stemming verzocht een der leden den voorzitter eerst de andere leden te laten stemmen, daar hy het onaangenaam vond de eerste te zijn die stemde, omdat de veldwachter een klant van hem was. Het voorstel werd met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Te Amsterdam had Zaterdag eene moeder haar twee kinderen een oogenblik alleen gelaten waarvan het jongste gebruik mr.akte om met papiertjes bij de kachel te gaan spelen. Plotseling vatten de kleertjes vlam en toen de moeder terugkeerde was de arme kleine reeds bezweken. Vervalsching van gort! Dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht, deelt o. a. mede Vervalsching, die een belangrijk voedings middel betreft, is het kunstmatig bleeken van gort (gepelde gerst). Wankleurige gort wordt met water nat gemaakt, en aan den damp van brandende zwavel (zwaveldioxyde) blootgesteld, waar door ten koste van de kwaliteit en goeden smaak, de gort eene blanke kleur aanneemt, en het aldus mogelijk wordt, afwijkende kwaliteiten, den verbruiker, voor goede blanke gort aan te bieden. Een nadeel, behalve het geldelijke, dat de verbruiker ondervindt is nog, het spoedig bederven van gezwavelde gort, die vochtig in zakken gedaan, beschimmelt en een onaangenainen zuren smaak aanneemt, waar door het gebruik van dit zoo uitstekends volksvoedingsmiddel schade lijdt. Iedere goede huisvrouw raden wij dus aan van haren leverancier steeds onge- zwavelde gort te verlangen. Vechten op straat. Toen Donderdag middag te Charlois de school uitging, ont stond tusschen eenige jongens een vecht partij, hetwelk trouwens wel meer plaats heeft. Toen dat te erg begon te worden, werden de jongens van elkander getrokken en naar verschillende kanten verwijderd. De knaap Niemandsverdriet kwam echter weder terug en gaf den jongen Pors on verhoeds een klap in het gezichtdeze trok daarop de klomp uit, en trof N. daarmee zoo ernstig achter het oor dat hij neerzeeg en terstond dood was. Het bleek nu dat de jongen met den scherp -n kant geraakt was, want een smalle modderstreep, was op de plaats zichtbaar. De dader nam de vlucht en werd eerst laat teruggevonden. De verslagene was het eenig kind zijner ouders. In den nacht van 16 op 17 Septem ber had te Ey gelshoven (L.) eene hevige vechtpartij plaats, waarby zekere Heinrichs, schoenmaker te Kerkrade, zoodanig werd mishandeld, dat hy aan de gevolgen is over leden. De vermoedelyke dader, H. S., myn- werker te Kerkrade, was mede erg ver wond, zoodat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Tegen dezen laatste, die thans hersteld is, is door de rechtbank te Maastricht rechtsingang met bevel tot ge vangenneming verleend. De snelle uitbreiding van het jmond- en klauwzeer of, zooals onze voorouders het noemden, mondeuvel en schinkelsmert, moet vooral aan de overbrenging van vogels worden toegeschrevenook de wind schynt in deze een voorname rol te spelen. Door de veeartsen toch is opgemerkt dat bij westenwind de oostwaarts gelegen hoeven het eerst worden aangetast. De oude Germanen gebruikten voor de ziekte het Brittanische kruid, waarschijnlijk ons Lepelblad, dat, [zooals men waarschynlijk weet, by den mensch tegen scheurbuik wordt aangewend. Het uitzet van Prinses Alix van Hessen, de aanstaande Keizerin van Rus land, is te Parys gemaakt. Een schat van edelgesteenten, parelen en kant werd, onder toezicht van een lid der Keizerlyke familie, uit Rusland naar de Fransche hoofdstad ge bracht. Het kostte nogal moeite den streng eenvoudigen smaak der Duitsche Prinses in overeenstemming te brengen met de Rus sische praalzucht. Voor de Prinses en de Czarine worden twee toiletten hetzelfde gemaakt, namelijk een avondtoilet van wit geperst fluweel met Oostersche paarlen van een diner-toilet van blauw satijn. Het bruidskleed is zoo ryk versierd, dat haast geen plekje van de kostbare on derstof te zien is. Het borduursel van dat kleed maakt een tooverachtig effect. De sluier volgens de Russische mode kort is met fijne mirten doorweven. Voor de ochtendjaponnen der bruid heeft de grootmoeder der Prinses, Koningin Victoria, de stof geleverd uit hare verza meling Indische shawls. Zes van die shawls werden tot dat doel verkniptmaar de overgeschoten stukken der kostbare stof werden verzameld en naar Engeland terug gezonden. Het borduursel van de onderkleederen der Prinses is grootendeels het werk van hare overleden moeder, Groothertogin Alice van Hessen. Het uitzet was geheel gereed om ver zonden te worden, toen er een telegram kwam, waarbij een paar dozijn rouwtoi- letten besteld werden, welke ten spoedigste geleverd moesten worden en waarvoor al de pas pig m 4- V"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2