WISSCHÈN Noord-Beveland. publiek verkoopen 20 Ot.IMEN en Noord-Beveland. irdag èn 8 NoveiDDeri Canadabooinen, nieuwe HOUTWAREN verkoopen Vrijdag 16 November 1894, Ingezonden Stukken. ADV KKTKNT1EN. OpWoensdag U.November 1894, 240 wegen 'is veroordeeld tot f 0.50 b. s. 1 d. h., is het vonnis des eersten rechters vernie tigd en, opnienw rechtdoende, de appel lant veroordeeld tot dezelfde straf. Vrijgesproken: E. deJ., 2(J j., hvr. van A. de V"., Wemeldinge, beklaagd van be- leediging, en VV. M. W., 38 j., postbode, Middelburg, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Harlingen door ds. C. Plug te Katwijk. wassende in diverse bosschen in de j meenten Kapelle, Kloetinge en Schore. Informatiën te bekomen ten kantore v: den heer W. PELLE te Goes. De Notaris H. ROELOF te Cortgor zal ten verzoeke van den Heere Heni Tak qq te Middelburg, op voormiddags half 11 ure, op de liofsted bewoend door Leendebt WissHin land lerseke. Donderdagmorgen 9 uur von den de catechisanten, achter de kerk 12 groote stukken 80 pond) Am. spek, verborgen onder "enige aldaar liggende oude planken. De jongens gaven zoo luidruchtige blijken van vreugde over hunne vondst, dat het de aandacht trok der langs komende politie, die dadelijk het spek op de secretarie deponeerde. De plaats was zeker provisioneel uitge kozen, om van daar het gestolene, ver moedelijk in den eerstvolgenden nacht, op zijn bestemming te brengen. Te Scherpenisse is het mond en klauwzeer geconstateerd, onder de scha pen van L. Guiljam. De schaapskooi staat voortdurend onder toezicht van de politie. Krabbendijke. Inde afgeloopen maand October werden op het telegraaf kant ooi- behandeld 104 stuks telegrammen. Zynde 112 stuks ontvangen en 52 stuks verzonden. Middelburg. Het voorloopigspeciaal Reizigers- en Bagagetarief voor het verkeer met Antwerpen en Nederland blijft ook na de sluiting der tentoonstelling op 5 No vember a. s. van kracht. De geldigheidsduur der retourkaarten blijft echter niet meer 8 dagen doch hoog stens 5 dagen. Van de Zeeuwsche stations slechts 3 dagen. Uit Pau meldt men ons, dat de vooruitgang in Dr. Kuyper's toestand aan- houdjt, zoo zelfs, dat hij eerlang een deel van zijn taak weer hoopt op te vatten. Zoolang deze langzaam voortgaande beter schap mag aanhouden, zullen er, op ver langen van Dr. Kuyper zeiven, geen berichten omtrent zijn ongesteldheid meer in ons blad worden opgenomen. Standaard. Eene Amsterdamsche scherpr echter s- rekenmg van het jaar 1713. In het jaar 1712 bediende de stad Amsterdam zich van den scherprechter of beul uit Haarlem. Daar het reizen tusschen beide steden toen niet zoo vlug ging en een weinig kostbaarder was dan tegenwoordig, wer den de executiën zooveel mogelijk op een dag vastgesteld. Over zulk een dag zond de scherprechter de volgende rekening in Verricht binnen Amsterdam, 17 Dec. 1712. Eén onthoofd f 6. Voor het zwaard| 3. Voor het j doek 3. Voor de kist 3. Eén geworgd 6. Afgenomen en in de kist gelegd 3-~ ÜjEenj geradbraakt mot negen sla- ,{$1 gen a f 3.per slag |27. Voor het verworgen 6. Afgenomen ^n naar Volewijk gebracht 9. Twee gehangenmet het zwaard boven het hoofd 18.— Eén afgenomen en naar Vole wijk gebracht 9. Een afgenomen 3. Vier gehangen, a f 6.het stuk 24. Een het zwaard boven |het hoofd 3. Twee brieven voor de borst 13. Vier-en-twiatiggegeeseld, a f3.-- het stuk 72. Drie het zwadrd boven het hoofd 9. Een met voetboeien aan de kaak gesteld 6. Een gebrandmer-kt 6. Daggelden 12. Mijlgelden 22. Voor de gebruikte stroppen Voorde handlangers 12.- 12.- Te zamen f 276. -Dit alles geschiedde op èenen dag, Jop éen schavot voor het stadhuis. Deze reke ning schijnt te bewijzen, dat de betrekking van scherprechter een goed baantje was. Voor ons nakomelingen is de zaak te be schouwen als een bijdrage tot 'de geschie denis uit de dagen, die men, zoo hier als elders, „den goeden ouden tijd" pleegt te uoeuieu. (N. Sprokkelaar.) Te IJselmonde heeft het navol gend ongeluk plaats gehad. Een heer ko mende van Rotterdam, wilde als naar ge woonte laugs de spoorlijn zijne woning be reiken, doch, uit willende wijken vooreen trein, viel hij van den spoordijk in de naarnaast loopende wetering, waaruit hij na 2Vs uur worstelen door een machinist gezien en gered werd. Door den bekomen schrik is hij echter 24 uur daarna over leden. Zekere S. te Tiel erfde voor 2 ja ren f'1700. Hij leidde een vroolijk leven tje en Dinsdagavond scheen hij den bodem van zijn schatkist te kunnen zien. Voor zijn laatste geld jenever gekocht en onder den invloed daarvan te water gesprongen De koude scheen hem tot bezinning te brengen. Up zijn hulpgeroep schoot men toe, maar te laatmen haalde hem op als een lijk. Te Ureterperverlaat (Friesland) sloeg bij het aanleggen van vuur met pe troleum een meisje de vlam om de handen, zoodat zij van schrik het voorwerp met brandende petroleum vallen liet. De vlam verbreidde zich over den vloer, en het geheele huis, door drie gezinnen bewoond, werd een prooi der vlammen. De Schiedamsche gemeente-ontvanger is door de Rotterdamsehe rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van éen jaar en vijf maanden, met aftrek van de vijf maanden preventieve hechtenis. Tuinenburg, de beruchte oud-voor zitter van den politiebond, en oud-commis saris van politie te Hilversum, die er met de spaarpenningen der agenten en eene jonge dame van door ging, is eindelijk gesnapt aan de speelbank te Monte-Carlo, in het Z. van Frankrijk. Bedoelde dame was bij hem. Bij zijne gevangenneming heeft hij zich echter voor het hoofd geschoten en levensgevaarlijk verwond. Van socialistische zijde is altijd be weerd dat de vrouwen tot ontucht gebracht worden door den honger, dat zij aan prostitutie doen om een kleinigheid te verdienen. De heer Pierson heeft aangetoond dat deze bewering weinig steekhoudend is. Immers in de gestichten voor gevallen vrouwen worden ook dames uit de hoogste standen verpleegd. Zoo beweert men van socialistische zijde ook dat de mensch uit armoede tot diefstal ko mt. Ook deze meening wordt vaak door de feiten gelogenstraft. Thans ;is tenminste te Worms weder eene ontdekking gedaan die zeker geen koren is op den molen van deze oppervlakkige be- weerders en van alle tegenstanders van Jezus' leer dat uit het hart der menschen de zonde ontstaat. Op een partijtje had een dame twee kost bare ringen van de vingers gedaan en toen zij ze een oogenblik later weer hebben moest, bleken ze weg te zijn. Later werd ontdekt dat een rijke dame van hoogen huize de ringen gestolen had. Eerst ontkende zij, bewerende dat zij |de ringen van eene vriendin uit Amerikaj ge kregen had. Doch toen zij het niet meer ontkennen kon, viel ze door de mand. En nu kwamen nog meerdere ^diefstallen van haar uit. Terwijl de politie nog altijd tevergeefs zocht naar den dader van den moord op den heer Brouwer te Doetinchem, heeft er gisteren te Breukelen weder een doodslag plaats gehad. Op het Merwede-kanaal hebben schippers onderling woorden gekregen over het over gooien van lijnen, waarbij de drift zóó werd opgewekt, dat één hunner zoo men zegt uit Vinkeveen afkomstig met een haak een anderen schipper heeft doodge slagen. De vermoedelij ke dader is in hech tenis. De radicalen in Noorwegen houden niet op, om op de meest onbescheidene wijze over hunnen vorst, koning Oscar, te spreken. Dit geschiedt niet alleen door het volk, maar ook door de verstandigste mannen dei- radicale partij. Zoo heeft Ullmann, die in de vorige Noorweegsche Storthing (Kamer) de leider dier partij was, dezer dagen eene politieke rede gehouden, waarin hij zeide 1. Afschaffing der nu bestaande gezant- schapsposten. 2. Benoeming van zelfstan dige gezanten, die Noorwegen in andere landen zullen vertegenwoordigen. 3. Aan stelling van gezanten voor korten tijd, tot het verrichten van speciale opdrachten. De heer Ullmann verklaarde ten slotte, dat hij een republikein is. „Wanneer ko ning Oscar" zeide hij „blijft weige ren aan Noorwegen een eigen ministerie van buitenlandsche zaken toe te staan, dan kan Noorwegen den koning best missen". Een verhuurster van meisjes te Cladbach had aan twee meisjes plaatsen als keuken- en werkmeid bezorgd in een café te Yenloo. Spoedig kwamen die meisjes echter tot de ontdekking, dat zij zich in een verdacht huis bevonden, en zij trachtten te ontvluchten. Toen de houder van het café echter haar voornomen be merkte, sloot hij de meisjes op. Nochtans gelukte het haar te ontvluchten en Gladbach te bereiken. De bazin uit het café was brutaal genoeg, de meisjes te vervolgen. Zij toog vergezeld van eene andere Duitsche kellnerin, naar Gladbach, waar de politie intusschen van den gang van zaken op de hoogte was gebracht. De beide vrouwen werden te Yenloo aangehouden, tot bekente nis gebracht en naar, de gevangenis te üusseldorf gebracht. De beide meisjes, die het verdachte huis te Venloo ontvluchtten, deelden mede, dat in bedoeld huis meerdere Duitsche meisjes, o. a. twee gezusters uit Essen, gelokt werden en buiten weten barer ouders vertoeven. De handel in menschenhaar. Wat deze beteekent, kan duidelij k worden, zoo men weet, dat door Engeland alleen jaarlijks voor 300 tot 400 duizend pond sterling wordt gekocht en meer dan 100.000 K.G. haar 'sjaars wordt aangevoerd. Het komt daaruit Ouitschland, Italië en Frank rijk en somtijds, maar slechts weinig, uit Zweden en Spanje. In Engeland wordt zelf geen haar opgekocht. Het Duitsche heeft een zeer goeden naam in den handel. Het is gewoonlijk 60 tot 75 cM. lang en heeft verschillende tinten, van lichtblond tot donkerbruin. Het haar uit Italië is langer dan het Duitsche door het warmer klimaat, maar het is bros en heeft niet den zachtcn roodachtigen of gouden weer schijn, die het Duitsche zoo gewild maakt. Franseh haar is kort en onsterk en wordt voor valsche vlechten gebruikt. Het is bijna altijd zwart van kleur. Het Duitsche haar is het zwaarst van de drieeen Duitscli hoofd heeft gemiddeld 280 gram, een Franseh 200, een Italiaanseh slechts 170 gram. Een onaangenaam artikel is het zooge naamde „doode haar", d. i. haar van lijken geknipt. Het is niet zoo goed als dat bij het leven is afgenomen en in den handel niet hoog genoteerd. De engrosprijs van haar wisselt tusschen 30 sh. en 400 sh. per pond. Lichtblond en goudblond haar doet meer dan de gewone soorten, maar het allerduurste is wit haar, want dat is zeer moeilijk te krijgen tot eenige lengte. Men heeft het kunstmatig trachten te verkrij- geu door het bleeken van andere haar soorten [met waterstofperoxyde, maar dat proces gelukt niet altijd. De reizigers der groote Engelsche huizen in haar reizen het vasteland af met zijde tluweel, linten en strikjes en goedkoope juweelen, als ruilhandel voor het haar der vrouwen op het platteland. Wanneer de reiziger het haar heeft geknipt, brengt hij de uiteinden netjes bijeen en bindt er een lintje om. De groothandelaars ontvangen voortdurend geheele pakken met zulke haarbundels. Afgesneden haar, ook wan neer het verwerkt wordt tot vlechten, chignons enz. wordt gaandeweg bleeker onder den invloed van licht en lucht. Dat komt omdat het dood is en geen nieuwen' aanvoer van kleurstof meer krijgt. De arme vrouwen, die het haar verkoo pen willen, hebben daarvoor natuurlijk weinig zorg, zoodat het dikwijls zeer sme rig is. Daarom moet [de inhoud der be doelde pakken, die bij den haarkoopman aankomen, gewoonlijk gezuiverd worden, en die bewerking vooral brengt groote kosten met zich. Te Seattle, in den Amerikaanschen staat Washington, is Zaterdag een groot logement, waar meest werklieden logeeren in brand geraakt, terwijl alle bewoners in diepen slaap lagen. Daar de uitgangen zeer ongeriefelij k waren aangebracht, is het niet aan alle logeergasten gelukt om te ontkomen, zoodat 12 personen voor de oogen der toe geschoten menigte verbrandden. Ontploffing van een petroleumlamp moet den brand hebben veroorzaakt. Leestafel. De Evangeliën van Mattheus, Markus en Lukas, in onderlinge overeenstemming ge bracht en verklaard door Joh. Kalvijn, op nieuw uit het latijn vertaald onder toezicht van (professor) A. Brummelkamp, Kampen, G. Ph. Zalsman. Van dit kostelijke boek legde de heer Zalsman een 2e druk ter perse. De le aflevering ligt voor ons. Wie Kalvijns Evan geliën niet kent, verzuime niet er mede kennis te maken. Het bevat een schat van uitlegkunde, niet alleen voor de priesters der godgeleerde wetenschap, maar ook voor het eenvoudige volk. Bij de bijbelbespre kingen in onze Chr. Jongelingsvereenigingen zou 'teen uitstekende vraagbaak zijn. En zij, die nu vaak nog den neus optrekken voor Kalvijn, zonder ooit iets van hem ge lezen te hebben, nemen er de proef eens mee of zij door het lezen van zijn Evan geliën niet wat beter gedachten zullen krij gen omtrent dezen grooten Hervormer-The oloog. Wij namen inzage van den fraaien ge- ïllustreerden catalogus van Milborn te Nij megen, uitgever der Weesinrichting, en vonden daarin tal |van nieuwe en oude be kenden. Voor ditmaal volstaan wij met de aan beveling van I. Bijbelsche karaktersdoor D. L. Moody. Dit is weder een aantrekkelijk boekje in prachtband en met duidelij ken druk. Voor de vrienden van Moody on- noodig te zeggen dat dit, evenals zijne voorgangers door eenvoudigheid en beknopt heid, frischheid en degelijkheid boeit. Na tuurlij k spreekt in dit werk ook de Engel sche prediker doch ook zoo biedt hij nog veel wat Hollandsche christenen en chris tinnen tot steun op den weg des levens gaarne zullen genieten. II. Fabiola. Reeds meerdere uitgaven van dezen aard ondernam de heer Milborn, en blijkbaar met succes. Trouwens de ge schiedenis der eerste christenheid levert zoo tal van aangrijpende episoden, die aan de vergetelheid dienen ontrukt. Ook Fabiola is er zoo een. Het is een treffende geschiedenis van vervolging en zelfverloochening. Iets van de lentelucht der eerste liefde tot haar Heiland waait u in deze geschiedenissen uit Zijne gemeente tegen. De geschiedenissen in Fabiola be schreven zijn zoo boeiend, de moraal er van is zoo aangrijpend, dat wij onzen jonge lieden wel zonden willen smeeken tot huune geestelijke vorming veel dergelijke lectuur te kiezen. Echter zoo mooi mag een boek niet zijn dat 't onzen bijbel verdringt. En dat hiervoor gevaar bestaat, bij zooveel schoons als onze uitgevers, en ook de lieer Milborn weer, onzen kinderen biedt, wij zeiden het reeds vroeger en wij mogen het ook nu niet ontkennen. Doch hoe het zij voor lectuur als ons in Fabiola wordt aangeboden, zijn wij den uitgever dankbaar. III Eens Pelgrims Reize naar de eeuwig heid 2e deel, door ds. J. L. Pierson, met aanbevelend woord van ds. H. Pierson. Wij kenden der Christinnereis die in het 2e deel van Bunjans opnieuw bewerkte Pelgrimsreis wordt beschreven. En onze lezers kennen ze immers ook Velen hebben deze beide „Reizen" op verschillende leef tijden, met verschillende indrukken, onder verschillende gestalten gelezen en genoten. Wie nu deze „Reizen" in e n nieuw net g waad, prachtband en fraaie ph at As naar den lieuwsten smaak wenscht te bezitten heeft daartoe een goede gelegenheid. Maar vooral om den inhoud bevelen wij dit werkje aan. Voor duizenden reeds was het ten zegen. Wie weet ouders, zoo gij 'tuwen oudsten kinderen in handen geeft, waartoe de Heere het ook voor hen nog gebruiken kan. Maar ook de ouden moeten 't lezen. Terecht toch schrijft ds. H. Pierson in de Voorrede: „Laat mij dus eindigen met den wensch dat men deze Christinnereis met een ze kere kalmte leze. Het is een boek voor de zwak ken, voor de kleinen, voor de teederen, voor de bekommerde zielen, maar tevens een boek waaruit de sterken kunnen leeren hoe zij met die bekommerden hebben om te gaan soms zacht, dan weer flink en door tastend, maar steeds vol liefde Buiten verantwoordelijkheid der redactie. (Stukkeu worden ia geen geval teruggezonden) Mijnheer de Redacteur! Zooals u bekend is en een paar jaar ge leden ook uit uw blad ten duidelijkste bleek, wordt onze gemeente Kapelle waar lijk eenig in haar soort geregeerd. Ook nu is door dem gemeenteraad een besluit genomen, dat vele gemeentenaren met mij zal doen vragen Waar moet het heen in de jl.Vrijdag gehouden raadsvergadering is nl. medegedeeld dat door 11.H. Gedepu teerde Staten is goedgekeurd het raadsbe sluit tot aankoop van het huis van de familie Van der Mandereom tot gemeente huis te worden ingericht Blijkbaar is dit raadsbesluit reeds zeker een maand oud en noch mij noch iemand anders naar het schijnt, was het bekend dat zulk fataal besluit gevallen was. Van waar die geheimhouding? Is het soms, omdat den gemeentenaren daardoor de mogelijkheid zou zijn afgesneden Gedepu teerde Staten er op te wijzen dat dergelijk besluit wel verre van te zijn in het belang, op den duur zal blijken te zijn een kanker voor onze gemeentekas, die nu toch ledig genoeg is. En ik verzeker u, ware de publieke opinie over deze zaak gehoord, de raad zou zich wel tweemaal bedacht hebben dit besluit te nemen. We noemen het dan ook ongemotiveerd en geldverkwisting. Immers het tegenwoor dige gemeentehuis, dat op verzoek van het gemeentebestuur door den eigenaar Mar- kusse is ingericht zooals niemand beter kan wenschen (nl. secretarie, groote vergader zaal en zijkamer) bleek tot heden een voor dat doel zeer geschikt gebouw en we noemen het drogredenen indien iemand verklaart dat het voor onze gemeente niet meer voldoende zou zijn. Had nu de raad tegenover Markusse netjes gehandeld, dan had hij allereerst pogingen aangewend dit gebouw aan te koopen en verder aan zijn bestemming te wijden. Doch neen, ongevraagd, ongewei- gerd, dat huis was te klein. Er moes ten meerdere kamers zijn, en men besloot nu maar in eens een grooten sprong te ma ken en een 'huis met 10 kamers, keu ken, kelder enz. enz. aan te koopen voor f4600 vrij op naam. Nu moet ge weten dat dit huis in publieke veiling was geannonceerd en dat er geen enkele liefhebber voor bestond. Gesteld al dat,de gemeenteraad nu verzot op dit huis was, waarom dan de publieke veiling niet afgewacht? Tien tegen een dat de gemeente dan voor hoogstens f 3000 eigenares geworden ware. Wij zouden dan toch geen vrede met de zaak kunnen hebben omdat het o. i. een overtollige weelde is, maar dan had de zaak zoo geen bedenkelijk aanzien als nu. Want is dit verschil in de som voor de heeren een bagatel? Of sluit de vorige rekening niet met een kwaad slot en zal er niet een verhoogde Rijks-subsidie noodig zijn om het evenwicht te herstellen? We vragen maar. Waarlijk de heeren raadsleden kunnen gemeend hebben verplicht te zijn geweest, de familie van der Mandere, in casu den Burgemeester, zoo een sommetje cadeau te maken, de gemeentenaren trekken voor zoo iets de schouders op. Wat mij vooral spijt, M. de R. is, dat onze gemeenteraad voor het meerendeel an irevolutionair is, en daaronder mannen zijn, die we vertrouwden dat de gemeente- tinanciën naar eisch van hun beginsel waardig zullen behartigen. Doch helaas! het schijnt dat geen hunner tegen zulk een ongeoorloofde geldverspil ling is opgekomen, en ge zult wel geloo- ven dat de vraag bij de onzen gedaan wordt, of we voor zulke mannen nog lan ger het vuur uit onze sloffen zullen loopen. Wanneer een vreemdeling onze gemeente bezoekt, zullen we in staat zijn hem te laten zien op Biezelinge een dure school, met dure onderwijzerswoning, op den weg naar Kapelle een duur ziekenhuis (waar volgens mijn 12-jarige ondervinding nog geen vreemde ziek gelegen heeft). Op Ka pelle een even duur schoolpaleis, maar eindelijk om de kroon op het werk te zetten, zullen we hem kunnen toonen ee» groot keurig gebouw, met vestibule en 1U kamers, en wanneer we op zijn vraag wie dit mooie huis toebehoort kunnen ant woorden dit is het gemeentehuis, dan zal zijn uitroep zijn Waarlijk, Kapelle is eenig in zijn soort en wat is die gemeente r ijk Is het dan geen schande hem te moeten antwoorden dat Kapelle juist doodarm is en jaarlijks een zeer groote extra Rijks subsidie behoeft, om het hoofd boven wa ter te houden Met dank voor de plaatsing, Steeds J. DE JONGE Jz. Kapelle30 October '94. ONS HUIS. Wagenaars/raat E lila. te Middelburg. Tot concierge in „Ons Huis" is voorloo pig voor 1 jaar benoemd J. J. VAN DER WEEL, Vlissingschestraat, alhier. Er waren 57 sollicitanten. De opening van „Ons Huis" zal plaats hebben 20 of 21 November a. s. De gelegenheid tot inschrijving zal voortaan open zijn des Zaterdags. Van 23 uur voor vrouwen en meisjes. 89 uur voor vrouwen en meisjes, mannen en jongens. (dus niet meer tot IO uur). Bevallen van eene DOCHTER CORNELIA WABEKE, geliefde echtge- noote van J. BUIJSE. Goes, 31 Ootobeb 1894. Door 's Heeren goedheid werden wij heden verblijd door de geboorte van een welgeschapen DOCHTER. F. STAAL Pz. K. J. STAALHbbdink. Geesteren Geld31 Oct. 1894. Na eene korte ongesteldheid over leed heden Vrouwe SOPHIE JEANNE BOOUAEIIT douairière Jhr. A. R. de Haze Bommk, in den ouderdom van 82 jaren. Namens de Familie J. M. PILAAR, Executeur. Kloetinge1 November 1894. Eenige kennisgeving Voor de vele bewijzen van deel- neming ontvangen zoo bij de ziekte als bij het overlijden van onzen geliefden en on ver- ge telij ken vader, behuwd- en grootvader Ph. WISSE, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Uit aller naam J. WISSE. Sebooskebke, den 1 Nov. 1894. De Deurwaarder J. F. GELNER te Cortgene, zal ten verzoeke van zijn prin cipaal publiek verkoopen op 3 maanden crediet des voormiddags ten 10 ure aan de haven te Camperland. des voormiddags ten 10 ure aan de haven e Cortgene EENE GROOTE PARTIJ: ALS: Planken, Deelen, Dorsehvloerdeelen, Battings, Ribben, Latten, Tengels, be nevens Schalen enz. des morgens 11 uren, in de gemeente Waarde aan den Valkenisse-dijk, zal de Rentmees ter E. GULJÉ in het openbaar waarvan velen geschikt voor werkhout. Aanwijzing te krijgen op de hofstede Valkenisse".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2