NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- Be Remonstrantsche Troebelen. c. VAN STRIEM, Ho. IS. 1894. 8 looemfiec. JlcgptjrfR laatgang.' VERSCHIJNT PRIJS F. P. D'HUIJ, te Middelburg. It ECHTSXA K K\. III IU1 I 3 I U111 U 1 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 re ge ij Familieberichten meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, -f- Keizer Alexander III. De Czaar is gisteren na een lang en bang lijden in den ouderdom van 49 jaren be zweken. Hij overleed te Livadija, waar hij zich op herstel van gezondheid had heen begeven. Dit is eene smartelijke tijding, die in de eerste plaats zijne familie en zijn land maar in de tweede plaats de vorsten en volken van Europa zeer treffen moet. Zijn heengaan op dit oogenblik is eene ramp voor Europa en kan zoo de Heere het niet verhoedt groote veranderingen ten gevolge hebben. Te midden van het gewoel der volken dezen grooten vorst, op zoo krachtvollen leeftijd te zien heengaan, moet droevig stem men allen die oog gekregen hebben om te letten op de teekenen der tijden. Wij willen hopen dat wij mis zien wan neer wij deze gebeurtenis als de voorbode van ontzaglijke veranderingen beschouwen. Het nihilisme, voortgewoekerd onder den druk, dien de overledene dit had opgelegd, zal nu te fierder zich verheffen. Reeds jubelde het socialisme in Duitsch- land dat het blijft, waar zijne bestrijders, als Bismarck en von Caprivi, vallen niet minder hard zal het geschreeuw van het nihilisme in Rusland zijn over den triomf dien het door den dood van dezen vorst tegemoet gaat. En het moet erkend, zoo de staatkun de der vorsten tegenover de woelingen der natiën geen andere dan vieesclielijke wa penen bezigt, zal aan het ongeloof en de revolutie, in al zijne openbaringsvormen, de eindoverwinning te beurt vallen. Slechts met geestelijke wapenen is de geestelijke vijand, de geest van den afval, die mislei den slechts tot zijne werktuigen kiest, te verdrijven. En hierin heeft dit hoofd der Grieksche 14) EEULLETON. Het antwoord der remonstranten Epis- •opius was hun woordvoerder voldeed de Synode niet en nu werden 13 hunner als beschuldigden ter verantwoording ge roepen. Episcopius weigerde echter, namens al len, de synode als hun rechter te erkennen, doch verklaarde zich bereid de remonstrant sche gevoelens in de vergaderingen der sy node te komen verdedigen. Dit werd hem toegestaan. De lange geschiedenis dezer kerkelijke zaak gaan wij echter in dit blad voorbij. Volstaan wjj slechts met de mededeeling, dat de discussies niet konden worden voort gezet en dat ten slotte de synode niets an ders overschoot dan de vijf artikelen der remonstranten aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Een onderzoek, dat maanden duurde en tot uitkomst had dat met algemeene stem men de remonstrantsche predikanten uit de synode werden gezet. Dit geschiedde den 16 Januari 1619. Wij zullen den lezer niet vermoeien met verslag te doen vau de 180 zittingen door de synode gehouden om deze dingen tot klaarheid te brengen voor de gemeente. Vermelden wij alleen dat in de zitting van 24 April daaraanvolgende de leer der re monstranten als onschriftmatig en zondig werd veroordeeld, de gedaagden werden afgezet van hunne bediening, en het oor deel omtrent de overige remonstrantsche predikanten aan de provinciale ..synoden, aan de classen en kerkeraden werd aan bevolen. Voor ruim twee derden besteedde de synode hare zittingen aan de bespreking en behandeling der remonstrantsche ge voelens. kerk, helaas, geen blik gehad. Met ijzeren hand, schoon eerst met eene liberale staatkunde ingenomen, ja dwepende zelfs met de Fransche natie, heeft Keizer Alexander III de vijanden van zijn Troon ondergehouden, en de Grondwet, door zijn vader in gereedheid gebracht, weder weg geborgen. De 13de Maart 1880, de gruwelijke Zon dagmiddag waaropzijn vader door dynamiet verscheurd en verminkt, als slachtoffer van een ontzaglijk sluipmoordena rsheir gevallen was, heeft aan de staatkunde van den zoon een andere leiding gegeven en van den dwependen goedgeloovigen liberaal een nuchteren wantrouwenden conservatief ge maakt. Wie zal het wraken En toch zijn bestuur was in vele op zichten weldadig. Want Alexander III was rechtvaardig en gestreng, niet het minst jegens zich- zelven. Zich de rust en de huiselijke genoegens ontzeggende, arbeidde hij dag en nacht aan het welzijn zijns volks, tot ontmaskering van kuiperijen, tot afschaffing van logen en gewinzucht, tot bescherming van de ver drukten. Toch heeft dit, gelijk men weet, niet kunnen verhinderen dat den Keizer van dit ontzaglijk groote rijk veel onrecht verborgen bleef. De vervolging van Joden en Stundisten, althans van laatstgenoemden, schijnt niet altijd met zijne voorkennis te zijn geschied. Toch was hij in beginsel, als hoofd zijner kerk voorde verwijdering van allen welke die kerk en zijne alleen heerschappij over haar, gelijk die over den Staat in den weg stonden. Na 1889 werd zijne staatkunde gericht op de handhaving van den Wereldvrede. In dit opzicht verliest Europa veel aan hem, en staart het op zijn lijk als op een gestorven, zoo niet onbereikbaar ideaal. Dan, de Heere die het leven der vorsten als druiven afsnijdt, doet alleen wat wijs en goed en recht is en tot heil voor Zijne gemeente, tot uitbreiding van Zijn Konink- Alleen de voorlezing en behandeling der stellingen tegen de remonstrantsche leer in vorm gebracht vereischten achttien zittingen. Toen de voorlezing gedaan was, ging de Synode in het gebed, en de voorzitter dankte voor de groote eendrachtigheid van al de collegiën in de leerstukken. Daarna werden de Nederlandsche doctoren Poly- ander, Walaeus en Trigland met de buiten- landsche Scultetus, Deodatus en den bischop van Landaven benoemd om uit al de ver schillende beoordeelingen en veroordeelin gen van de remonstrantsche leer een synodaal besluit en eenige canones samen te stellen. Deze, bekend als de vijf artikelen tegen de remonstranten, werden vastgesteld. Laarna werd onder meer besloten den Bijbel te doen opnieuw overzetten. Dit werk was reeds opgedragen gew eest aan Marnix, den vriend van Oranjena zijn dood zette de prediker Helmichius zijne taak voort, en toen ook deze tot zijne rust was ingegaan, nam zijn collega Cornelius dat gewichtige werk ter hand. Doch ook deze was gestorven en moest nu dit werk onafgedaan blijven rusten? Dit mocht niet. Andere landen hadden reeds zulk eene getrouwe Bijbelvertaling. Nederland moest er ook eene hebben. En zoo benoemde de synode zes dienaren des Woords om dit werk voort te zetten, met bepaling dat zij al dien tijd niet moch ten arbeiden in de gemeente. Drie werden aangewezen voor de over zetting van het oude-, en drie voor die van het nieuwe testament en de appocryphe Boeken. Genoemde overzetters warenvan het Oude Testament Bogerman, predikant te Leeuwarden, Baudart, predikant te Zutfen, en Bucerus, predikant te Veere van het Nieuwe TestamentRolandus predikant te Amsterdam, Faukelius, predikant te Middelburg, en Cornelij, predikant te Enk huizen. rijk, en tot eer Zijns Naams strekt. Een telegram uit Livadija behelst over de laatste oogenblikken van den Tsaar het volgende De Keizer was bij het volle bewustzijn. De Keizerin bleef steeds bij hem. De Keizer blies zacht den laatsten adem uit, omringd door zijn geheele gezin. Van het lijk namen de kinderen en bloed verwanten des Tsaren afscheid, gevolgd door de hofbeambten, de leden van het keizerlijk gevolg en de paleisbedienden. De Keizerlijke vlag werd op het paleis half stok geheschen, onder het gebulder dei- kanonnen. Kort na 4 uren 's namiddags werd aan Keizer Nicolaï Alexandrowitsj op het plein voor het paleis de eed van trouw gezworen. LOMBOK. Betreffende de verovering van Pasingan- gan wordt uit Ampenan aan de J.-B. ge meld In de kampong vond men vele lijken, langs den grooten weg telde men er vijftien waaronder dat van een erg hoogen mijnheer met zijden kleederen en gouden kris. Wel licht is dat Poetoe zelf, de „vorstentelg", die met zijne getrouwen zijne vesting tot den dood verdedigde. Men vond in de kampong behalve de versche lijken, nog vele andere, die reeds dagen oud bleken. Enkelen hadden vreeselijke wondenklaar blijkelijk zijn zij de slachtoffers der ruim toegezonden granaatscherven. Onmiddellijk achter de troepen volgden de Sassaks, de „hulpbenden". Ze waren gedeeltelijk van Praija gekomen en hadden zich onder hun hoofd Mamisapia in de benting te Sekar Bela aangemeld. Die hulp benden evenwel hielpen niets. Zij deden niets dan rooven. Alles werd uit de ver laten huizen door hen weggehaald en uren lang zag men mannen, vrouwen, kinderen, paarden, alles wat maar dragen kon, met zware lasten paddi over den weg sjouwen. Intusschen stond al gauw de kampong- Hunne overzettingen zouden worden over zien door 14 godgeleerdenvoor ieder ze ven.( Na het desbetreffend besluit werden van wege de synode gedeputeerd Bogerman, Faukelius en Hommius, de eerste voorzitter, de tweede bijzitter en de derde scriba dei- synode, met professor Polyander om de „Heeren Staten Generaal te bedanken voor de weldaden aan onze kerken bewezen, zoo in derzelver goedertierene bescherming als voor de samenroeping dezer synode" en hun mededeeling te doen van het besluit betreffende de Bijbelvertaling. De laatste zitting, de 180ste, werd ge houden Woensdag den 29 Mei 1619. Toen de handelingen der Synode ten einde gebracht waren, ook de afgevaardigden der Staten waren met alle afgevaardigden dei- kerken aanwezig, sprak de voorzitter Boger man een kort gebed uit. Daarop stonden allen van hunne zetels op en begaven zich naar de groote kerk, waar ds. Lydius eene predikatie hield uit Jesaja 12 1, 2 en 3. De spreker wees op den desolaten toestand der kerken, op de uitredding door God geschonken en op de aanvankelijke weder opleving waarvoor hij den Heere dankte. Toen de preek geëindigd was, keerden allen weder tet de vergaderplaats. De voorzitter begaf zich echter eerst met de assessoren naar het Raadhuis, waarheen de gemeenteraad, na de preek, was terugge keerd en dankte namens de geheele Synode den „Achtbaren Magistraat" der stad voor „de zeldzame Godvruchtigheid, beleefdheid en milddadigheid die hij aan al de Neder landsche kerken en derzelver Synode gunstig had bewezen". Toen allen in de vergaderplaats weder bijeen waren, sprak ds. Bogerman weder een gebed uitwaazop Muys van Holi, in naam van de Politieke Commissarissen ter Synode, allen dankte voor de vlijt en trouw in het voorstaan der Gereformeerde waarheidon verklaarde dat de Staten Generaal met den volbrachten arbeid dei- in brand, voor zoover hij door het kanoi vuur nog niet uitgebrand was, en tegen de middag waren dan toch de Sassaks bezig muren om te leggen. Het volkje is anders liever lui dan moe, en het moet hun sterk* bevolëto worden, nog wel met krachtige hulpmiddelen, anders doen ze niets dan rooven en kijken. 2 Nov. '94 Westkapelle. Den heer L. Roelse Wzn. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brievengaarder. Zierikzee. De heer J. Broeke, com missaris van politie alhier, is overgeplaatst te Amersfoort. De verkiezing voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Den Helder is af- geloopen. Er waren 11 candidaten, dus nog 2 meer dan in ons vorig no. gemeld werd. Herstemming is noodig tusschen de hh. A. P. Staalman, lib. met 558, en J. J. Kraakman, roomsch, met 281 van de 1950 geldige stemmen. Het is ongehoord dat zelfs in dit district, waar het modernisme zoo oppermachtig is, een roomsehe candidaat in herstemming kan komen. De heer Staalman is de candidaat dei- ontevredenen, namelijk met de tien overige gestelde candidaten. Op de twee in herstemming komenden volgden in stemmencijfer de heeren ds. v. Calcar, lib. candidaat der Terschellingers, met 256 oud-minister Jansen, candidaat der overige eilanders met 242 Stooker, cand. der stadsche liberalen, met 213, Frowein, cand. der radicale liberalen, met 158 v. d. Bosch, cand. der onderofficieren met 91 J. Korver, cand. der antirevolutionairen met 75, Yerhey, cand. der Nieuwediepers, met 40, A. Maas, gunsteling vau Neptunus, met 14 en Volck, candidaat van „veie" kie zers met 7 stemmen. i au—ECT^BBHOTB—gen Synode zeer ingenomen waren; en dat- zij ten allen tijde de zuivere religie in deze landen zouden handhaven. Daarna richtte de voorzitter nog een woord tot allen. Hij gedacht in den breede den zegen aan de Kerken geschonken en dankte de afge vaardigden voor hun trouwe opkomst alsmede de Politieke Commissarissen voor het voorzichtig beleid en de heilzame ad viezen waarmede zij de Synode hadden gediend. Voorts verzocht hij indien iemand iets menschelijks mocht zijn bejegend, dit wel te overzien en de menscheiijke zwakheid ten goede te houden. Bogerman dankte, de vrienden gaven elkander plechtig de rechterhand der onder linge gemeenschap en „onder overvloedige betuiging van broederlijke eendrachtigheid en liefde in den naam des Heeren" ging de vergadering uiteen. De Synode van 1618,'19 heeft ruim een miljoen gulden gekost. Het is veel. Maar het is niet te veel, als men let op het kostelijke t»%rk der Bijbelvertaling, die tot de beste welke tot heden bekend zijn gerekend wordt. De beste, ook uit het oogpunt van getrouwheid in taal en stijl VI. GEVOLGEN. Ter uitvoering van de besluiten der Synode werden 280 remonstrantsche pre dikanten afgezet. Uitgenoodigd om voor Commissarissen der Staten Generaal te verschijnen, werd hun door dezen aangezegd dat zij stilletjes gaan leven moesten en dat zoo zij dit deden, de Staten voor hun onderhoud binnen of buiten 't land naar hun eigen keuze zouden zorgen. Hun werd hierbij eene verklaring ter teekening aangeboden, waartoe evenwel slechts een zeventigtal zich lieten vinden. Van deze 70 hebben er 18 hunne teekening terstond weder ingetrokken. Het meeren- Verkrijgbaar tegen 3% a 4 pCt. Inlichtingen geeft s-IIeer Hendrikskinderen. De Antirevolutionaire Kiesvereoui- gins te...Se>-wa,iilfrfgefi„LW.l heelt, in vink (lib,), op wien 1812 stemmen uitge bracht werden. Mr. Povel kreeg 1513 stemmen. De opkomst der kiezers was we der belachelijk klein. Er zijn ongeveer 24000 kiezers in Amsterdam, 't Is of deze kiezers metterdaad ons willen toeroepen ziet eens hoe belangeloos wij zijn: wij wil len algemeen kiesrecht, doch niet voor ons, wij maken er toch geen gebruik van;'tis maar voor die anderen. Nu, uitbreiding' van kiesrecht zon mis schien wat meer belangstelling voor de verkiezingen kunnen veroorzaken. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: overtreding der drankwethet doen van eene belofte aan een ambtenaarmet het oogmerk om in strijd met zijn plicht in zijne bediening iets na te laten en beleedi- giug van een ambtenaar: P. 1'., 32 j., werkman, Steenbergen, tot 7 d. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. beleediging J. de W., 28 j., arbeider en onbez. rijksveldwachter, Wemaldinge, tot f 5 b. s. 5 d. h. straatschenderijJ. O., 38 j., werkman, Ierseke, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling en vernielingJ. F. J., 22 j., werkman, Ierseke, tot 1 m. gev. straf. mishandeling: J. H., 22 j., arbeider, Westkapelle, tot 2 m. gev. straf; C. v. S., 21 j., Ierseke, totf 5 b. s. 5 d. li., en M. V., 29 j., hvr. van P. H., zonder beroep, Hein- kenszand, tot f 1 b. s., en diefstal: J. v. H., 11 j., zonder beroep, Goes, tot f 3 b. s. 3 d. li., en Abr. v. d. B., 13 j., arbeider, Ierseke, tot f0.50 b. s. 1. d. b. Inzake P. H., 47j., koopiqan te Breda, appellant van een vonnis vaii het kanton gerecht te Goes, waarbij liij ter zake van overtreding van het reglement op de spoor- deel ruim een tachtigtal werden hierop uit het gebied der Vereenigde Nederlanden verbannen, en weggebracht naar plaatsen, door henzelven uit te kiezen. De meesten lieten zich naar Waalwijk brengen; en onder hen was ook Episcopius. Andere remonstrantsche predikanten ble ven en hielden geheime samenkomsten, of verwekten opschudding. Voor beide soorten van delicten werden zij gestraft. Wat het eerste betreft, hierin gaven op hun beurt de Contra-Remon stranten een blijk van geloofsvervolging. Dat de Remonstranten uit de Hervormde Kerk werden gebannen, was eene recht vaardige strafdoch omook zelfs in besloten plaatsen hun 't samenleven te verbieden, gelijk Rome onder Spanje's protectie het eens den Geuzen had belet; dit was niet goed. Ongeveer een 40-tal werden Roomsch of voegden zich bij de Libertijnen en Deïsten. Een enkele keerde met overtuiging tot de gereformeerde uitlegging weder. In het theologisch seminarie, eenige jaren te voren te Leiden opgericht, het Staten College geheeten, werden Vossius enBarlaeus, twee leden van den Muiderkring, om zijne beroemde dichters, voor het meerendeel tevens heftige anti-calvinisten, bekend, als Regenten afgezet. Barlaeus was reeds op de Zuid-Hollandsche Synode uit alle kerkelijke betrekkingen ontslagen, en bad de acte geteekend, waarbij hij zich verbond niet meer te zullen prediken. Vossius hinkte nog wel een weinig op twee gedachtenwat hem denkelijk latei- het ambt als Hoogleeraar in de Welsprekend heid aan de Hoogesehool te Leiden heeft bezorgd. Z0 is tot stand gekomen in de jaren van 1626 1635. En het is opmerkelijk dat, toen haar hewerkers te Leiden bijeen waren gedurende de vreeselijke pest, die in ge noemde stad 20,000 mensehen deed sterven, niemand van hen door die gevreesde ziekte werd aangetast. Wordt T ervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1