K e r k n i e u w s. 8 c li o o I n i e u w s. Gemengde Berichten. De kunst om „rijk" te worden. te onthouden. Er is een climax in. De eerste was Bismarck. Dien wereld vermaarden naam te onthouden, ging ge makkelijk. Op hem volgde Von Caprivieen min der populaire naam. En nu vier jaren later, wordt ons ter bewaring in het geheugen aangeboden de naam van prins Chlodwig van Holien- lohe Schillingsfürst. De Duitschers zijn met den nieuwen be windvoerder zeer ingenomen. Hij verdiende zijne sporen reeds als stadhouder van het Rijksland Elzas-Lotharingen. Doch ook Caprivi begon zeer in den smaak te vallen. Thans is hij afgetreden en naar Zwitser land afgereisd. Enkele adellijke tegenstanders, met name Eulenburg die nu, tegelijk met hem, als minister henenging, maakten hem langer aanblijven onmogelijk. Blijke van achteren dat hunne kuiperijen den lande geen schade hebben berokkend, en levere de ruil geen schade voor den wereldvrede. Te meer nu de Czaar van Rusland dreigt heen te gaan 131 Oct. 1894 Bij kon. besluit is aan W. J. Vader van '8 Gravenpolder met 1 Nov. a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Wissekerke. Voor de lichting 1895 zijn tot mili taire leden van den militieraad benoemd tot lid de luit. kolonel van Aken; en tot plaatsvervangend lid de kapitein Van 't Lindenhout, van het 3e reg. infanterie te Middelburg. Axel- Verplaatst naar Sas van Gent de rijksambtenaar B. 't Hart. Naar aanleiding van het aan de pro vinciale staten gericht verzoek van den gemeenteraad van Rilland-Bath om een renteloos voorschot uit de provinciale fond sen voor de begrinding van eenige wegen in den Reigerbergschepolder, en zulks om dat de toestand dier wegen gaandeweg onhoudbaar is geworden en het vervoer van landbouwproducten, zoo naar de ha ven te Bath als naar de halte van den Staatsspoorweg, daardoor in den regel zeer belemmerd en in het grootste gedeelte van het jaar nagenoeg onmogelijk wordt ge maakt, stellen Gedeputeerde Sta ten voor dit af te wijzen. Dit college is wel van oordeel dat de toestand dier wegen slechts door verhar ding te verbeteren is, doch meent, dat daarbij geen algemeen belang betrokken is. De verbetering moet geacht worden hoofd zakelijk, zoo niet uitsluitend van lokaal belang te zijn voor de ingelanden van de Reigersbergsche en aangrenzende polders. Met betrekking tot het verzoek van den raad van Kruiningen om een subsidie van f 100 uit de provinciale fondsen ter voor ziening in de behoefte aan verloskundige hulp, wordt door Gedeputeerde Staten voorgesteld met ingang van 1 Januari 1895 aan de gemeente Kruiningen, ter voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp aldaar, een jaarlijksch subsidie van f 100 te ver- leenen, onder voorwaarde: 1°. dat een subsidie tot ten minste een gelijk bedrag van wege het rijk worde verstrekt 2" dat voor verloskundige hulp eene som uit de gemeentekas worde gegeven van ten minste f 100 3°. dat het subsidie gedurende het be staan eener vacature niet zal worden uit gekeerd. Tot geheesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Zuidlaren is be noemd dr. Schuurman Stekhoven, thans 2de geneesheer op „Veldwijk" te Ermeloo tot 3den geneesheer op Veldwijk" dr. P. Wie- ringa te Groningen, en tot predikant op „Bloemendaal" ds. Sillevis Smith te Monster. Zierikzae. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, vroeg de heer G. A. de Looze, terstond na het lezen der n itulen het woord en hield eene rede, waarvan het eerste gedeelte aan een rechtskundigen Ercman en het tweede ge deelte aan een minder taalkundigen(n) Chatrean doet denken. Die rede was ech ter zeer belangrijk. Het was naar aan leiding van een schrijven van den officier van justitie aan den raad, waaruit zoo zeidé de heer de L. „dat de maatrege len, doo* de justitie genomen ter nasporing eener beweerde geheimschending, niet den gewenschten uitslag, welke tot eene ver volging kon leiden, hebben opgeleverd." Terwijl „die maatregelen zoo kras waren dat zij algemeen in den lande bedenkelijk geacht jverden, en dus niet getuigden van de bezadigdheid, welke men van de justitie meent te mogen verwashten". De heer de Looze, er tegen op komende dat hij voor den schender der raadsge- heimen wordt gehouden, wijt hiervan de schuld aan bedoelden officier, die het waagde te schrijven: „als vaststaande kan worden aangenomen, dat de heer A. Buijze Mz. van een raadslid zijne verhooging in den hoofdelijken omslag, in besloten raads vergadering vastgesteld, denzelfden dag vernomen heeft." Hier beweert het O. M. iets, waarvoor het geen enkel in rechten gehoord bewijs aanvoert. Losse praatjes bij voorloopigc information kent de wet niet als bewijs, en daarom mag een rechterlijk ambtenaar die niet als vaststaande feiten voordragen. „Die ambtenaar geeft daardoor aanleiding dat kwalijk gezinden zijne uitlatingen mis bruiken om personen, die men den moed niet heeft met name te noemen, zijdelings tot voorwerp hunner aantijgingen te maken." Vlijmend scherp is wat de heer de Looze hierop liet volgen. „Ik geloof gaarne, dat het O. M. te goeder trouw die ongelukkige regelen schreef, maar zeer vele burgers veront rusten er zich over, dewijl zij, hoe onwil lekeurig ook, als verdachtmaking zijn op gevat. ..Het gezond verstand en de voorzichtig heid worden in den brief vruchteloos ge zocht. Gelijk bij alle ondoordachte hande lingen, is veel tijd verkwist, veel last veroorzaakt, terwijl uit het schrijven van het O. M. blijkt, dat dit alles voorkomen had kunnen worde, indien het M. be gonnen ware, waarmede het geëindigd is, namelijk met te onderzoeken of zekere raadsvergadering tot eene toepassing van art. 272 wetboek van strafrecht kon leiden. „Nu dit ten slotte niet het geval is, verschijnt de zaak in eene belachelijke ge daante. Het is toch vrij dwaas, dat allerlei wetenschappelijke mannen stad en land in rep en roer brengen om ten laatste ge noodzaakt te zijn tot de bekentenis, dat zij j hun kruit verschoten, zonder dat er een vogel in het gezicht was. „Moge hetgeen geschied is dengenen wien dit te pas kan komen, leeren, hunne amb ten met kennis en doorzicht te vervullen. „Ik stel er prijs op, de verzekering te geven, dat een raadslid door het vertrou wen der burgerij van Zierikzee tot behar tiging harer belangen geroepen, zich door niets laat afschrikken en te hoog staat om onder het bereik te komen der aanrandende beweringen van onverschillig welken amb tenaar of ambteloozen burger." Ten slotte herinnerend aan wat hij 9 Mei 11. in de geheime zitting heeft gezegd, en geheel toevallig daarna ook ongeveer zoo in de Nieuwsbode stond, verzekerde spreker dat hij daaraan geen schuld heeft en de werkstaking der 9 raadsleden onge grond is geweest, en wees het raadslid Boeije aan als de oorzaak der verbittering die gedurende den laatsten tijd in den raad en onder de burgerij heeft geheerscht. Ten slotte nam hij zijn ontslag als lid der vergadering. De voorzitter weerlegde hierop nog een ondergeschikt punt in de rede, die een ware strafpredicatie mag heeten, van den heer de Looze, waarop deze op dat punt provoeaten van de rechtszaak zijne beschuldiging introk en met een woord van dank dat hem het woord driemaal niet ge weigerd was geworden, de zaal verliet. Weldra zal hier dus weder eene ge meenteraadsverkiezing plaats hebben. Of deze echter zal leiden tot zijne ver vanging, zal den heer de Loaze wel evenals ons onbekend zijn. Ned. Herv. Kerk. Oostburg. Tot ontvanger der kerke lijke fondsen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, is in de plaats van den heer J. W. Verhulst, die daarvoor bedankt heeft, door kerkvoogden dier gemeente benoemd de heer M. de Mol. voorzitter van hun college. Ger. Kerken. Beroepen te Sexbierum ds. J. P. Tazelaar te Weesp (A). Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Rotterdam ds. Ph. J. Wes- sels te Zierikzee. Mej. J. C. T. van Bee slaagde te Rotterdam voor en ordeoefeningen. te Vlissingen de acte vrije RECllT8%Alii;\. Arundissements-Rechtbunk te Middelburg Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens beleediging ran een ambtenaarC. P. K., 43 j., schipper, gedomicilieerd te Har- dinxveld, verblijvende te Terneuzen, tot f 15 b. s. 15 d. h. en J. d. T., 56 j., timmer man, Koudekerke, tot f 8 b. s. 8 d. h. openbare schennis der eerbaarheid J. S., 40 j., vischleurder Arnemniden, tot 1 m. gev. straf. In zake J. B. W., 53 j. werkman te Mid delburg, op 28 Augustus 11. ter zake van diefstal bij verstek veroordeeld tot 2 m. gev. straf en van dat vonnis in verzet ge komen, is bij tweede behandeling het eerste vonnis bekrachtigd. Allen in de kosten, de laatste ook in die van het verstek. Kantongerecht te Goes. Zitting van 30 October 1894. Heden is veroordeeld wegensin staat van dronkenschap verkeerende, in het open baar de orde verstorenJ. B. V., te Kat- tendijke, f 10 b. s. 3 d. h. en in de kosten. Gisteren werd door de Amsterdamsche rechtbank bij verstek behandeld de zaak tegen G. van Deth, den 15en Octoberjl.gedagvaard terzake, dat hij in een door hem ondertee kenden brief, gericht aan Ds. F. van Gil- demeester, te 's Hage, dezen opzettelijk beleedigd heeft, onder meer door hem toe te voegen „Uw lieve vriend D. C. Thijm is openbaar terechtgesteld. Ook hij liep in volle kracht zijner waardigheid met zijn lieven vriend Van Hoogstraten op 'sHeeren wegen, door velen eerbiedig ge groet, totdat Dame Justitia hem bij de keel greep em hem toedonderde „Ellendige smeerpoes, onderga uw gerechte straf Zoo en niet anders ga het u eerdaags aangezien ge in vergelijking met uw confrater min stens 20 jaar tuchthuisstraf hebt verdiend voor de meer dan gruwelijke onzedelijk heid, welke u op het geweten drukt" en meer dergelijke uitdrukkingen. De heer ds. Gildemeester, als getuige ge hoord, verklaarde den bewusten brief in Mei jl. ontvangen te hebben. Get. had bekl. i.i '87 ontmoet, toen dezen hem om geldelijken steun verzocht. Do ir tussehen komst van den heer Gildem «ter w^rd bekl. tun u.tn duizend gulden geholpen. Get. zette de redenen uiteen, waarom hij de zaak had doen vervolgen. Het O. M. vroeg veroordeeling, wegens eenvoudige beleediging, tot een gevaegenis- straf van tien dagen. De ambtenanr van het O. M. vond die straf' te gering, doch daar van Deth reeds te Middelburg en te Breda, veroordeeld is wegens gelijksoortige misdrijven, kon we gens de bepalingen over „samenloop van misdrijven" concurcusniet meer gevraagd worden. 's-Heerenhoek. In de hier gehouden dorpsvergadering in zake de oprichting van een suikerfabriek is alhier geteekend voor lO'/s Hectare. De Burgemeester de heer Timans heeft welwillend op zich genomen de landbou wers aan te sporen om Zaterdag de be spreking ^e Heinkenszand bij te wonen en blijft met de lijst persoonlijk werkzaam. Scherpenisse. De koopman P. S. die eenige weken geleden eene kleine wond aan den duim bekwam is Dinsdag aan bloed vergiftiging overleden. Men meldt ons uit Wissenkerke: Over eene lengte van ongeveer een uur gaans en eene breedte van ruim 100 meter, bewoog zich 29 deze^ des namiddags; ge durende een zwak onweder eene windhoos in de richting ZW.-NO. Op haar weg werden boomen om- en afgerukt, graan stapels omgeworpen, van eene schuur en eene wagenbergplaats honderden pannen weg geslingerd, een ledige wagen en een be spannen dito met paard en voerman omver geworpen, gelukkig zonder andere dan materieele schade, en eene tweede schuur voor een deel ontwricht en gehavend. Van persoonlijke ongelukken is nog niets bekend. Bedoelde hoos is ook op Zuid-Beveland te Goes en in den Poel waargenomen. On der anderen meldt de M. C. „op een hoefje onder Nisse hield zij buitenge woon hevig huis. Vele vruchtboomen werden van hunne kruinen beroofd. Canada populieren werden met wortel en tak uit gegooid, jonge frnitboomen plat op den grond gelegd. Twee korenhoopen gingen gedeeltelijk de lucht in. Een wel wat bouwvallig wagenhuis stortte in elkaar. Het boerenerf bood. een tooneel aan van de schrikbarendste wanorde; overal schooven, los stroo, dakpannen, boomtakken. De moestuin was er letterlijk mede bezaaid, ook nog omliggende stukken land. Los stroo dreef vrij ver mede. Van een in dj nabij heid ploegenden boerenzoon ging de hoed mede de hoogte in en is nog niet gevonden." Het was voor veie ingezetenen van Vlissingen eene behoefte om ter herinne ring aan 23 Augustus jl. den dag van het bezoek van Har© Majesteiten de Konin ginnen aan de gemeente en tevens van de heronthulling van het standbeeld van M. Az. De Ruijter, aan hun burgemeester, den heer H. P. J. Tutein Nolthenius, een hul deblijk aan te bieden, overtuigd als zij waren, dat zij uiting moesten geven aan een gevoel van dankbare erkentelijkheid voor de vele bemoeiingen en zorgen, die de burgemeester zich getroost had om de feestelijkheden zoo goed mogelijk te regeleu. Aan eene commissie bestaande uit de heeren Th. Van ITije Pieterse, W. L. Win kelman, C. A. Kalbfleisch en A. L. A. Van Unen, werd de taak opgedragen om aan dit voornemen uitvoering te geven. Een duizendtal ingezetenen uit alle rangen en standen stelden hunne bijdragen ter beschikking der commissie en aan deze werd daardoor gelegenheid geschonken een gouden gedenkpenning en een album, be vattende de namen, van hen die iets bij gedragen hadden, te doen vervaardigen. Gistermiddag vervoegde de commissie zich ten huize van den burgemeester, om dezen het huldeblijk aan te bieden, het geen onder een hartelijke toespraak van den heer Van Uije Pieterse plaats had. De gouden gedenkpenning, die een mid dellijn voor 5centimeters heeft, is vervaar digd in de fabriek der heeren J. M. Van Kempen en Zoon te Voorschoten en bevat aan de voorzijde de volgende woorden: „Hulde van de ingezetenen aan H. P. J. Tutein Noltheniens. Burgemeester van Vlissingen." De keerzijde vertoont het wa pen vanVlissingen, waaronder23 Angs. 1894, alles omgeven door een lauwerkrans. Te Terneuzen was Maandag aan het spoorwegstation zekere Van Duijse bezig bij het rangeeren van goederentreinen. Door een misstap viel hij tussehen de buffers van twee waggons.Wel trachtte hij nog een signaal te geven, maar te laat reeds hadden de buffers zijne borst en rug gegrepen en werd hij zoodanig getroffen, dat de dood onmiddellijk volgde. De onge lukkige was ongehuwd. Een varken van 400 a 500 pond is zeker geen zeldzaamheid, maar dat een hok van 24 varkens, alle uit denzelfden bak ge voerd, dat gewicht hebben, komt minder dikwijls voor. W. v. Oosterom, aan de Vuursche, bij Baarn, leverde dezer dagen zulk een hok van 22 varkens af aan den slager Wansing, te Naarden. Het gemid- neld gewicht was 422 ponden. Dinteloord. Ook in deze gemeente is onder het vee mond- en klauwzeer uitge broken. Bij de landbouwers Brooijmans en Huismans zijn de stallen aangetast. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen om verdere besmetting te voorkomen. Een tuinman viel Maa iïgiuiddag in de nabijheid van Peventer \sn een met tu rt'gelild en wagen. Het rad ging hem over de borst. De man bleef dood op de plaats. In het Dommersche kanaal (Zuid- Drente) zijn twee mannen, door de duis ternis misleid en ook tengevolge van mis bruik van sterken drank, te water geraakt. Een werd met moeite gered, doch de andere, vader van een talrijk gezin, verdronk. Ontdekkingsreizen kosten tegenwoor dig vrij wat meer dan vroeger. Een Gen.neesch blad berekent, naar ge gevens uit oude archieven, dat de ontdek king van Amerika niet meer gekost heeft dan 36,000 lire (f 18,000) de kosten der uitrusting van de schepen, het loon der bemanning en gezagvoerders, kortom er is alles onder begrepen. Eenige cijfers van voorheen en thans. Herhaaldelijk wordt in sociaal-democra tische geschriften beweerd, dat de huisar beider vau vroeger tijd het veel beter had dan de tegewoordige fabrieksarbeider. Met eenige sprekende voorbeelden toont de liberale Foss Zeitung aan, hoe volkomen onhoudbaar deze bewering is. De levensstandaard is voor alle klassen in de maatschappij sedert de vorige eeuw, en ook in de laatste 50 jaren, zeer ge stegen. Een werkman in onze dagen heeft geriefelijkheden, welke honderd jaar ge leden zelfs vorsten en millionairs zich niet konden verschaffen en waaraan men thans zoo gewoon is geraakt, dat zij als onmis bare levensbehoeften worden beschouwd. Als een eeuw, en nog korter, geleden de oogst mislukt was, kwam er hongersnood, die duizenden wegsleepte. Men miste de middelen van verkeer, die van elders voe dingsmiddelen in voldoende hoeveelheid konden aanvoeren. Thans komen ook jaren van misgewas voor, maar in de beschaafde landen zorgen dan de spoorwegen en stoom- booten dat althans hongersnood niet meer voorkomt. En tevens maken die verkeers middelen dat tal van behoeften voor veel lagere prijzen te verkrijgen zijn dan voor heen. De bekwame statisticus Scherzer heeft berekend, dat in het begin dezer eeuw jaarlijks werden voortgebracht: 108 millioen kilo katoen 385 vlas 222 wqj In het jaar 1884 was die productie ver meerderd tot 2000 millioen kilo katoen 650 vlas 850 wol benevens 400 jute, welke voor 80 jaren nog geheel onbekend was. En in de tien laatste jaren is die productie nog enorm vermeerderd. Ook de bevolking is toegenomen, maar in veel mindere mate. Men mag dan ook aanne men, dat er thans zesmaal zooveel gewe ven stoffen worden gebruikt dan nog geen eeuw geledenen dat beteekent, ook voor de groote massa, betere bescherming tegen koude, betere kleeding en ligging, en tevens groote zindelijkheid. De ziekenverpleging is met reuzenschre den vooruitgegaan door de verordeningen der geneeskunde. In onze dagen geniet de armste man in de gasthuizen een verzor ging, welke ook den rijkste voor vijftig jaren niet ten deel viel. Vele ziekten vin den thans genezing, door tal van operatiën worden duizenden gered, door allerlei voor behoedmiddelen, door toevoer van lucht, licht en water, ook nu in de arbeiderswo ningen, treden besmettelijke ziekten veel minder moorddadig op. Ook voor de verstandelijke ontwikkeling wordt oneindig meer gedaan dan vroeger. Niet enkel voor het schoolonderwijs, maar ook voor volwassenen. De meesten, die vroeger hadden leeren lezen, vergaten het spoedig weder, omdat zij niets te lezen hadden. Thans stellen goedkoope bladen, tijdschriften en boeken, en openbare boe kerijen ieder in staat te lezen en zijn ken nis uit te breiden. Het is er verre vandaan, dat wij zou den willen beweren, dat onze tegenwoor dige maatschappij de volmaaktheid nabij is, maar het gaat evenmin aan te willen loochenen, wat ertegenover vroegere tijden thans is verbeterd. In het Russiscne dorpje Troch was dezer dagen een nieuwe kerk gebouwd. De inwijding was bepaald op 4 (16) October. Den dag voor de inwijding kwamen in Trjoch-Ostrowjansk uit de naburige ko- zakkendorpen de geestelijkheid en een ont zaglijke menigte volks, bij benadering op verscheiden duizenden te schatten. Volgens gebruik moest op den dag die voorafging aan de inwijding door de geestelijkheid een avonddienst worden gehouden en in het begin van dien dienst gebeurde het ongeluk. „Om den dienst plechtiger te maken was een primitieve, armoedige, landelijke illu minatie gereed gemaakt, bestaande uit een klein aantal glaasjes met vet die in rijen aan den ikonostds (den scheidswand tus sehen het altaar en het schip, met heiligen bealden versierd) waren opgehangen. De pitten van die vetpotjes waren, om beter te branden, met wat petroleum bestreken. „Nauwelijks had de dienst een aanvang genomen en was de illuminatie aangesto ken, of de met petroleum bestreken pitten begonnen te knetteren en met sterke vlam te branden. Vooral een potje brandde hevig. De groote volksmenigte in de kerk begon wat ontsteld te worden. Om de vlam in het potje uit te dooven nam een vrouw een jongetje op den arm en beval hem het brandende glaasje eraf te nemen. Het kind nam het eraf, maar liet het uit de hand vallen juist op de japon van de vrouw die het op den arm hield. Die nietige om standigheid was het begin van het onheil. Een van de aanwezigen riep„Brand wij verbranden „Moeilijk is het, zelfs in grove trekken te beschrijven wat een vreeselijke verwar ring er toen ontstond De menigte van duizenden menschen in de kerk, door een paniscken schrik aangegrepen, in den waan dat het dorp in brand stond, stroomde angstig naar de buitendeuren. En de nog grootere menigte die buiten in de omhei ning stond, dacht, op het hooren van den kreet „Brandwij verbrandendat de tempel van binnen in biand stond en stormde, tegen de anderen in, de kerk binnen, om den brand te helpen blusschen. „De botsing van de twee woeste stroo men in de deur van de kerk was vreese- lijk. De menigte, dol van angst, drong van beide kanten op, kreten van wanhoop em zielsangst vervulden de kerk Tever geefs trachtten de geestelijken, in vol or naat, met kruisen in de hand, de waanzin nige menigte tot bedaren te brengende energie en de pogingen tot rustbewaring van het plaatselijk bestuur waren volstrekt onmachtig om eenige orde te krij gen in de ontzaggelijke verwarring. De volksmenigte was werkelijk als 'tware alle begripsver mogen kwijt. „Die verstandsverbijstering hield bijna een uur aan en veroorzaakte tal van offers". De toestand van den Czaar van Rus land is erger geworden. De hoest neemt sterk toe. Hij spuwt bloed en de linker long is aangetast. De toestand is zorgelijk. Hoe moeilijk deze kunst ook zij en hoe weinigen haar ook verstaan, toch zijn door sommigen heilzame voorschriften deswege te boekgesteld, welke der behartiging waar dig zijndoch andere tijden vereischen andere regels en met de denkwijze veran dert ook de weg tot den rijkdom. Zuinig heid en spaarzaamheid zijn ten allen tijde nuttig en goed wie doelmatig spaart geeft een blijk van verstand en doorzicht. Maar het sparen is niet genoeg vooral in eenen tijd, als tegenwoordig, het winnen zoo moeilijk gaat. Men moet met meer ver stand werken, meer overleg en vaardigheid aan den dag leggen dan gewoonlijkhij die niet vlijtig is en zijn beroep niet grondig verstaat, zal door anderen, die naarstiger en geschikter zijn dan hij, vau werk en brood beroofd worden. Men moet het werk goedkoop leveren en echter moet dit werk even smaakvol en doelmatig zijn wanneer men koopers wil aanlokken. Goedkoopheid geeft aanleiding tot snelle omzettingen en goede waar haalt klanten aan, welke men niet licht verliest. Men vermijde derhalve alle onnoodige uitgaven, en de gewonnen stniver wordt spoedig een gulden voor hem, die weet te sparen. De ware spaarzaamheid is eene deugd, welke geluk en aanzien bevordert, en verschilt even zeer van schraapzucht als van ver kwisting. Eén stuiver, een gulden wel be steed, brengt welvaart en zegen in huis. Met spaarzaamheid, bekwaamheid en vlijt verbirvde men zucht naar orde. Al hetgeen op behoorlijken tjjd en plaats gedaan wordt bevordert het welgelukken daarvan en maakt vrienden. Orde is en blijft een blijk van verstand, en door verstandig over leg voert men met Gods hulpe bijna elke rijp doordachte onderneming gelukkig uit. Hij, die orde bemint, wint zoowel aan tijd als aan zelfvoldoening en vermijdt vele ongelegenheden, welke de ordelooze onder vindt. Men blijve, welk beroep men ook uit- oefene, nimmer op zijne levensbaan stilstaan. Men trachte steeds zijne kennis en inzich ten te vermeerderen en te volmaken; men levere werk, dat een bestaan maar ook eer geven kan. In het maatschappelijk men- sclielijk leven blijft niets op hetzelfde standpunt staan alles streeft naar verbe tering. Het is dus dwaasheid te wanen, dat men in zijn vak de hoogste trap van volmaking bereikt heeft. Het verbeteren zij de grondslag waarop men te werk gaat, en hij, die de beste waar levert, zal de grootste winst inoogsten. Wie rijk wil worden, bezoeke niet da gelijks openbare plaatsen waar lediggang, pronkzucht en weelde tot zware uitgaven aanleiding geven. Men ontzegge zich niet het noodige maar men vermijde weelde en verkwisting, men blijve tehuis. De pronk zucht en grootheid stort in het verderf en kan slechts kortzichtigen verblinden. Eene wijze spaarzaamheid verwerft de achting van alle braven, welke dan ook gaarne, in geval van nood, den naarstige eene behulp zame hand bieden. Koop nooit hetgeen gij niet behoeft, of gij zult spoedig moeten verkoopen hetgeen voor u onmisbaar is. Velen hebben zich, alleen door onnoodig goedkoop inkoopen, in het ongeluk gestort. De ijdelheid is een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2