-Nlaldeghem, CHRISTELIJK- sr NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND, Safetittij Tl §cfo6ec burg. ïnst Midd.-Vliss. lootdienst ie, Hulst-Vlake •ndienst. lo. 11 1894. Jaargang. Ii-anidieiist TELEGRAAF". lo I Vrijdag 26 3.30 pO Zondag 28 5.30 [O Woensdag 31 7. schip „Schelde" helde. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GR \ANR ECHTEN. Gemengde Berichten. fUSDIENST SCHE VEER—GOES, itzondering van Dinsdag, it. Vertrek Veer 's morg. 30, 's avonds 5,uur. in) 'smorg. 8,21, 's namid. i), 's avonds 6,30. Des eer 's morg. 9,'s av. (Slot Ostende), nam. .2.30 van het Veerver- odig) door naar den trein, vertrekt. ertrek ongeveer Voorm. *5,20, *6.35 11,Namid. 12, ,30, 6,—, 6,45, 8,—. Voormiddag 5,05, 7,10, -. Namid. 12,05,1,40, ,10, 7,05, 8,05. 5,20, en 6,35, uit Mid- werkdagen. s 20 min. na kloktijd) LELIJKS. naar Vlake vm. 4,50 3.35 uur. Walsoorden vm. 7,50 15 uur. Walsoorden vm. 7, 11, onmiddellijk na aan- vm. 8,50, |nm. 12,50, iOOTDIENST JDELB.-ROTTERDAM. lamsche tijd.) Oct. Tan Van Middelburg. Rotterdam. voorm. voorm. .30 8.45 8.15 30 8,45 8:15 30 8.45 8.15 [30 8.45 8.15 [30 8.45 8.15 ISO 9.— 8.15 JlOOTDIENST piburg en Zierikzee. erikzee Spoorweg Goes Oct. iarnsche tijd. Van Zierikzee 'smorg. 'smid Dond.25 6. Vrijd.26 7.50 Zater.27 7.50 Zond. 28 11.30 Maan.29 6.30 Dins. 30 7. Woen31 7.50 3.-i 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— aar Draaibrug 6,23, 8,28 [7,13. I naar Maldeghem 5,31, 12,35, 5,20, 8,26. naar Draaibrug 7,45, 16,35. naar Breskens 6,50, 8,50, [,40. Sluis 5,31, 6,9, 7,43, Ê,32, 5,25, 7,40, 8,24. [aaibrug 5,51, 6,29, 8,15, 5,1, 7,20, 803,, 8,43. Oct. van Antwerpen Oct. Van Rotterdam lO I Vrijdag 26 10. pO Maandag 29 10.30 30 Woensdag 31 10. 11,45, nm. 3,25 |im. 12,15, 3,55 kerke vm. 8,40. J) 9,10. lag, Dinsdag en Vrijdag. 5 7,10 11,45 3,25 5 7,30 12,05 3,45 0 7,40 10,10 1,50 LO 8, 10,30 2,10 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. FamiKeberichtén van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. kr Hoofdplaat nm. 1.50 at naar Breskens 2,20 naar Vlissineen 2.50 IV. De heer Van Leeuwen besluit zijn rap port, met een beantwoording der beden kingen die tegen graanrechten worden inge bracht. Als zoodanig noemt hij a. Duurder brood voor den werkman. b. Verbooging van de landpachten. c. Belangen van den veehouder. d- Schade voor de indnstrieële onder nemingen. e. Wraaknemingen van naburige rijken, epz. enz. en gaat dan eldus voort a. Duurder brood voor den werkman. Het is waar, zal de heffing eenigen invloed op den gang van zaken uitoefenen, dan zal minstens drie galden per 100 Ko. bij den invoer van granen, moeten worden geheven, dat zal voor elk pond brood 1 cent verhooging gevenvoor onze huis gezinnen zal dit dooreengeslagen een ver lies geven van 40 cents per we,ek; maar doordien veel meer werk zal ontstaan, zoo wel bg de boeren als bij de andere werk gevers, zal dit verlies door hoogerloonen zeker ruimschoots werden gedekt. Maar voor wie het 't meest tot zegen zon verstrek ken, zijn de duizenden werkeloozen welke óf tot onteerenden arbeid of handelingen worden gedwongen, öf door een gegeven stuk brood het leven moeten rekken. Daar enboven, bet grooter kapitaal, dat door deze heffing in de schatkist vloeit, moet aangewend worden om de meest drukkende belasting voor den arbeidenden stand en de kleine burgerij, af te schaffen, zooals die op suiker, vleesch en vet, zout en zeep en andere belastingen, die den „kleinen man" drukken. Wij zijn dan ook vast overtuigd, en bij eenig nadenken zal ieder het met ons eens zijn, dat juist de werkman en de kleine burger bet meest bij deze zoo noodzake lijke verandering zonden gebaat worden. b. verhooging van de landpachten. Door de vermindering van den eigenge ërfden boerenstand, en door de vermeer dering van de bevolking worden de land pachten den laatsten tijd op onnatuurlijke wijze in de hoogte gevoerd. Kon bijvoor beeld door de verhooging van de graan prijzen de Zuiderzee en andere plassen worden drooggelegd, en meer woeste gron den worden ontgonnen, dan zouden vanzelf de pachtsommen weder normaal worden. Buitendien de daling van de pachten houdt lang geen gelijken tred met de verminde ring der opbrengsten de landpachten zijn gedaald met 20 pCt., de opbrengsten met 80 pCt. Daarenboven bestaat onze land bouwbevolking nog grootendeels uit eige naars. Volgens het laatste landbouwver- slag zijn over 't geheele land 65000 huur ders en 92000 zoo groote als kleine eige naars. Wij achten het dan ook niet het minst in 't belang van onze maatschappij, dat deze verhouding zooveel mogelijk moet blijven bestaan, want als wij het oog ves tigen op de toest inden van onze Engelsche overburen, 4an zullen we zeker terugdein zen voor de verwoesting, die aldaar door den „vrijen handel" is aangericht. Het is toch een feit dat s vau Engelands bodem thans braak ligt, dat de bevolking in dor pen en steden van het platteland in de laatste 5 jaren met Vt is verminderd, ter wijl de groote steden benevens de mijndis- tricten met Va zijn vermeerderdde wer keloosheid is in Engeland dan ook thans ten fop gestegen. Vestigen we daarentegen het oog op Dnitschland en Frankrijk, dan vinden we ook daar wel niet alles rooskleurig, maar toch is de kracht van den boerenstand aldaar van dien aard, dat ze met goed succes het hoofd kan bieden aan het kapi taal der suikerfabrikanten.Voor beetwortels van dezelfde kwaliteit wordt in gemoemde rijken twee gulden per duizend kilo meer bedongen, dan hier aan de landbouwers is afgepastdit geeft bij een matig gewas een verschil van 80 gulden per hectare, en Ills bewijs dat daar geen werkeloosheid heersebt dient, dat thans onze arbeiders aldaar bij honderden werk vinden, terwijl in onzen goeden tijd duizend Duitscbe werk lieden bij ons geplaatst konden worden. c. Belangen van den veehouder en fokker worden benadeeld. Deze stelling is ten eenenmale onwaar. In der tijd dat de graanprijzen hoog te noemen waren, was het ook voor de vee houders, inzonderheid voor de mesterij van koeien en varkens, oneindig veel beter dan in den tegenwoordigen tijd. Dit is met cijfers aan te toonenmaar ook voor de zuivelproductie zou de toestand veel gunsti ger worden, vooral wanneer ook de mar garine bij den invoer wordt belast. Toen dan ook na 1850 de graanprijzen hooger werden, werd veel oud groenland geploegd en bebouwd, dat gaf overal volop werk, waar bet algemeen zeker bij profiteerde. Maar er is meer. Gesteld dat door de verhooging van graanprijzen 100,000 bun ders groenland in bouwland werden ver anderd, dat zou den veeuitvoer geheelon afhankelijk maken van het buitenland (in het vorige jaar zijn uitgevoerd 101,378 stieren, koeien, ossen en vaarzen, beneveus 18,898 kalveren) en zouden wij mitsdien minder vee over hebben. Wanneer de bui tenlanders dan toch ons fokvee wilden hebben, zouden ze natuurlijk zelf hun inkomende rechten moeten betalen en dat dit voor onze veefokkers nog al wat be- teekent, zal duidelijk worden, als men weet dat Frankrijk voor elk rund 80 francs heft »n België 12 francs voor elk schaap, terwijl deze „rechten" bij den grooten overvloed van vee door ons moeten worden betaald, om reden wij ons thans moeten onderwerpen aam de koersen van onze af nemers. Bovendien zouden onze veehouders niet telkens hebben te schrikken, wanneer zich ziekteny van meer of minderen aard, onder ons vee voordoen, want daardoor wordt de uitvoer onmiddellijk belet; en tot welke laagte alsdan ons vee daalt, is ons de vorige jaren op maar al te gevoe lige wijze gebleken. Daarenboven zou een deel van de inkomsten moeten worden ge bruikt voor de afschaffing van den vleesch- accijns, waardoor ons vee voor de slacht bank 10 pCt. zou rijzen. Uit dit een en ander blijkt duidelijk, dat hoe ernstig de bedenking voor den veehouder ook lijkt, zij ten eenenmale op onwaarheid berust. e. Schade voor industrieele ondernemin gen. Het zal wel zijn dat deze stelling waarheid bevat voor sommige ondernemin gen, maar daarentegen zullen anderen ge baat worden, zooals meelfabrieken en grut- terijen, benevens de schoenfabricage en de leerlooierijen, enz. enz. Voor de gist-, spiritus-, genever-, bier en kaarsenfabrieken konden de recoten wor den gerestitueerd intusschen industrieele ondernemingen kunnen vervangen worden door anderemaar als ons landbouwbedrijf vervaltis de ondergang van ons vaderland zeker en gewis. d. Représailles van andere rijken, en bijzonder Engeland. Wat dit laatste Rijk betreft, hiervoor behoeven wij niet bevreesd te zijn wordt ook voor die regeering de strooming te machtig, dan zullen ze zeker ons land niet uitsluiten, en wat wij vragen daardoor wordt de uitvoer van Engeland niet getroffen. Bovendien bijna al wat wij thans vandaar betrekken wordt, behalve de steenkool alreeds door ons belast. Voorde andere Rijken is nog minder gevaar, want wel worden we telkens getroffen voor de welwillendheid ten onzent, door de uitdruk king dat wij behandeld worden op den voet van de meest begunstigde natie maar onder- tnsschen worden wij door onze zoo welwil lende „buren", door de hooge invoerrechten die wij van' onze voortbrengselen moeten betalen, in onzjn hartader getroffen. Het komt ons dan ook voor dat het wel overweging verdient, in het belang van onzen landbouw ook de steenkool hij den invoer te belasten, en wel om twee redenen: ten eerste om lage tarieven bij den invoer van ons vee en producten te bedingen en ten tweede om de belangen van onze veen- streken. Duitschland, België en Frankrijk hebben alle belangrijke mijndistricten, waar een massa arbeiders brood kunnen verdie nen, en wij zouden het van die „Rijken" wel al te dwaas vinden als die bron van bestaan voor duizenden van hun bevolking door anderen werd bedreigd, dat daar geen maatregelen zijn genomen. Maar bij ons wordt daar blijkbaar geen notitie van ge nomen, zoodat de ellende in onze veende rijen thans een treurige vermaardheid beeft verkregen. Bovendien blijft de grond onder het veen, voor den landbouw zoo geschikt, voor altoos onbereikbaar. Nog een zaak is zeer schadelijk voorden landbouw voornamelijk in de Rijnstreek en wel de vrije invoer van gebakken steen uit België en Duitschland hierdoor is de prijs van de klei, die zonder schade uit ons land kan worden weggenomen, in de laatste jaren voor '/a gedaald. 26 Oct. '94. ONS HUIS. De statuten van ds vereeniging Ons Huis te Middelhui-!- die, zooals wij in een vorig nommer mededeelden, in de St. Ct. zijn opgenomen, luiden als volgt: Art. 1. De vereeniging: Ons Huis is te Middelburg gevestigd. Art. 2. De vereeniging is aangegaan op den dag der oprichting, den 29sten Juni 1894, en wordt aangegaan voor den tijd van negen en twintig jaren, behoudens verlenging of vroegere ontbinding, zooals hierna is bepaald. Art. 3. De vereeniging stelt zich ten doel het gemeenschaps-gevoel te verleven digen en de volksontwikkeling te bevor deren. Zij tracht dit doel te bereiken door het bevorderen van persoonlijk verkeer tus- schan mannen en vrouwen uit alle kringen, door leerzame en gezellige samenkomsten en door het openstellen van eene leeszaal, waar bladen en tijdschriften van zeer ver schillende richting zullen beschikbaar zijn. Art. 4. Godsdienstige of staatkundige meeningen, welke ook, mogen geene re lden zijn tot uitsluiting van personen om aan de werkzaamheden of samenkomsten deel te kunnen nemen. Art. 5. De vereeniging stelt hare loka len tegen lagen toegangsprijs of kosteloos open voor ieder, die voldoet aan door het bestuur voor ieder onderdeel vast te stel len voorschriften en bepalingen. Het bestuur heeft het recht degenen, die de voorschriften en bepalingen niet na komen, de lokalen te doen ontruimen en hun verderen toegang te ontzeggen. Art. 6. De vereeniging bestaat uit a. begunstigers, die eene bijdrage in eens van minstens honderd gulden, of eene jaarlijksche bijdrage van minstens tien gulden betalen b. leden, die eene jaarlijksche bijdrage van minstens twee gulden vijftig cent be talen c. belangstellenden, die eene jaarlijksche bijdrage van minstens één gulden betalen. Art. 7. Zij, die tot de vereeniging wen- scben toe te treden, moeten daarvan aan Cen der bestuursleden mededeeling doen. Opzegging der deelneming moet schrifte lijk geschieden aan den penningmeester vóór het einde van het vereenigingsjaar. Voor elk ingetreden jaar van deelneming is de volle contributie verschuldigd. Begunstigers, leden en belangstellenden zijn gelijkelijk stemgerechtigd. Zij hebben als zoodanig toegang tot de leeszaal. Zij, die niet aanstonds hij de oprichting tot de vereeniging zijn toegetreden, kun nen eerst drie maanden na hunne toetre ding aan eene stemming deelnemen. Art. 8. Het bestuur bestaat uit minstens vijftien personen, waaronder minstens vijf vrouwen. i.Het bestuur wordt benoemd door de be gunstigers, leden en belangstellenden. v Voor elke vacature kan door het bestuur eene aanbeveling worden opgemaakt. Alle begunstigers, leden en belangstellen den zijn verkiesbaar tot bestuurslid. Het bestuur kiest uit zijn midden een voorzitter, een vice-voorzitter, een lsten en een 2den secretaris en een penningmeester. Elk jaar treden twee bestuursleden af volgens rooster. Voor het eerst in 1896. De aftredenden zijn aanstonds herkiesbaar, Art. 9. De voorzitter, vice-voorzitter. lste en 2de-secretaris en de penningmoes- ter vormen te zamen het dagelijksch be stuur. Dit dagelijksch bestuur vertegenwoordigt de vereeniging in en buiten rechten. Art. 10. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Mei tot 30 April. Jaarlijks voor 1 Juli, bet eerst in 1895, doet het bestuur in eene algemeene ver gadering van begunstigers, leden en be langstellenden, mededeeling van de hande lingen der vereeniging en rekening over het voorafgaande jaar. ïsgSJJB Art. 11. Bestuursvergaderingen worden gehouden, wanneer het dagelijksch bestuur dit noodig acht, of indien minstens vijf bestuursleden het verlangen daartoe schrif telijk, met opgave van redenen, aan den secretaris mededeelen. De vergaderingen moeten in dit laatste geval worden belegd binnen twee weken nadat die aanvrage is ontvangen. De oproeping voor de bestuursvergade ringen geschiedt door den secretaris minstens drie dagen te voren. Art. 12. Buitengewone algemeene ver gaderingen moeten worden belegd, wanneer minstens tien stemgerechtigden hun verlan gen daartoe schriftelijk, met opgave van redenen, aan den secretaris mededeelen. Zulke vergaderingen moeten dan worden belegd binnen drie weken, nadat die aan vrage is ontvangen. De oproeping voor algemeene vergade ringen geschiedt door den secretaris minstens vier dagen te voren. Art. 13. Alle beslissingen in bestuurs- of algemeene vergaderingen geschieden bij volstrekte meerderheid van de geldig uit gebrachte stemmen, schriftelijk over perso nen, mondeling over zaken. Bij staking van stemmen over personen beslist het lot, bij staking van stemmen over zaken wordt het voorstel geacht te zijn verworpen. Minstens zeven bestuursleden moeten in eene bestuursvergadering tegenwoordig zijn om geldige besluiten te kunnen nemen. Art. 14. Wijziging in de statuten, be- houdeiiB Koninklijke goedkeuring, kan slechts plaats vinden op voorstel van het bestuur, nadat de voorstellen minstens veertien da gen ter inzage van alle stemgerechtigden hebben gelegen, in eene algemeene ver gadering door twee-derden van alle stem gerechtigden. Zoo geen genoegzaam aantal stemgerech tigden tegenwoordig zijn, zal binnen acht dagen eene nieuwe algemeene vergadering worden belegd, waarin besloten kan worden met twee-derden der dan aanwezige stem gerechtigden. Art. 15. Yóor 1 Januari 1923 wordt eene algemeene vergadering belegd, waarin bij eenvoudige meerderheid van de geldig uitgebrachte stemmen kan worden beslist tot verlenging van den duur der vereeniging, voor een nieuw vast te stellen tijdvak en behoudens de koninklijke goedkeuring, in dien vereischt. Art. 16. Ontbinding der vereeniging kan enkel plaats hebben op voorstel van het bestuur en op de wijze, als in art. 14 voor wijziging der statuten is omschreven. Bij ontbinding der vereeniging, of indien niet tot verlenging wordt besloten, komen, iu afwijking met de bepaling van artikel 1702 Burgerlijk Wetboek, alle bezittingen, na aftrek van schulden, ter beschikking van de burgerlijke gemeente Middelburg, behoudens de bepalingen door erflaters of schenkers gemaakt, in de verwachting dat de gemeente daaraan eene bestemming zal geven in overeenstemming met het do#l dezer vereeniging. De liquidatie geschiedt door het dagelij ksch bestuur, of, bij ontstentenis, door eene com missie van vijf stemgerechtigden, te benoe men op en door de vergadering, waarin tot ontbinding is besloten. Art. 17. De huishoudelijke reglementen worden vastgesteld en gewijzigd [door het bestuur. 'In den militieraad voor 1895 zijn voor Zeeland benoemdtot voorzitter de heer J. H. 8nijders, lid der Prov. Statentot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, lid der Prov. Statentot lid dr. A. van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg tot zijn plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. k?. St. Annaland. Bij den landbouwer H. J. Dorst is bij een rnnd mond- en klauw zeer geconstateerd. Bruinisse. In tegenwoordigheid van vele begunstigers en belanghebbenden vierde Dinsdagavond de alhier bestaande Chr. Jon- gedoehtersvereeniging „Tot Nut en Stich ting" haar 2e jaarfeest. Uit de verschillende verslagen bleek, dat de jeugdige vereeniging in leden en begunstigers zepr ie toegenomen. Door ruime bijdragen was bet der vereeniging mogelijk vele arme huisgezinnen van nood zakelijke kleedingstukken te voorzien, en eveneens enkele kleedingstukken tot uit rusting van Zendelingen, aan de Ned. zen- dingsvereeniging over te maken. Het feest dat geleid werd door dhr. M. Krijger had een uitstekend verloop en liet een goedeD indruk na. De samenspraken over „Mode en Vrouwenpraatjes" werden inder daad uitstekend opgevoerd. De genoode jongelings- en Knapenversenigingen droegen eveneens het hunne bij tot slaging van het feest. f: Het zal zeker de wensch zijn, van vele armen, dat de jongedochters over andermaal ruim in de gelegenheid moge worden ge steld, om hen in den komenden wintet an dermaal van veel noodigs te voorzien. De uitnoodiging door den commis saris der Koningin in Gelderland gericht tot de besturen der gemeenten, waar het vergunningsrecht nog niet tot het wettelijk maximum is opgevoerd, om een daartoe leidend voorstel aan den raad te doen, is gegrond op de omstandigheid, dat na 30 April 1895 het minimum van het recht f 25 zal bedragen en dus, wanneer het maximum (f 12.50 van elke f 50 huur waarde of gedeelte daarvan), niet, hij voor beeld f 10, geheven, wordt, voor eene localiteit van f50 of minder huurwaarde, bijna evenveel zal moeten betaald worden als voor eene van f 150 huurwaarde. Inde betrekkelijke circulaire wordt ver der opgemerkt, dat het van algemeene bekendheid is, dat de afschaffing der patent belasting vooral den tappers in groote mate ten goede komt, men op goede gron den mag aannemen dat op vele plaatsen hun aanslag in de bedrijfsbelasting slechts ongeveer een derde gedeelte bedraagt van hetgeen vroeger door hen in het patent recht werd betaald en dus eene verhooging van het vergunningsrecht thans vooral voor hen niet drukkend zal zijn. Een paar dagen geleden geleden kwa; men zekere G. en echtgenoote van Vlaclré- wedde te Boertange vragen naar de be graafplaats van H. L. Nadat deze was aan gewezen, werd op den heüvel een paaltje geplaatst, waaraan een hord met het vol gende opschrift „Hier rust ik met achthonderd gulden schuld aan J. J. G. zegge 8 honderd gulden. Dit mag niet afgescheurd worden of het moet betaald zijn H. W. S. Overvloed van haring I Als bewijs, dat er tusschenbeide buiten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1