Kerknieuws. Schoolnieuws. ItECHTSZAKEV Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken graanprijzenzijn ze nog veel te hoog. D boer zonder eigen middelen kan dan ook bijna niet blijven bestaan, en die nog wat beeft om bij te tellen, ziet dat jaarlijks verminderen. Voor mij is bet dan ook uitgemaakt, er dient spoedig geholpen of 't zal voor velen niet meer baten en omdat ik weet er moet geholpen en geen betere hulp ken, ben ik van gedachten dat graanrechten onvermijdelijk zullen blij ken te zijn en met het oog op den grooten nood en behoeften is m. i. spoedige invoer noodzakelijk. LOMBOK. Beschrijving van een soldaat. Het Huisgezin ontving van een zijner lezers inzage van een brief, door diens zoon, een militair van het expeditieleger op Lombok, geschreven. Men krijgt daarin nog eens een nalezing, hoewel blijkbaar met enkele verkeerde inlichtingen, maar geschreven in de ongekunstelde taal van een Hollandsch soldaat en daarom zeer de aandacht waard. Hij schrijft nJ. „Ik krijg daar juist pen en inkt van den serg.-majoor. Het 6e en 7e bataljon heeft er leelijk tusschen gezeten; van de drie bataljons, die hier waren, is er een verloren. De manschappen zijn gesneuveld, of gewond. De generaal Van Ham is ge sneuveld, die goeie vent. Van een compag nie van het 6e bataljon is nog één sectie over en van de 18 officieren, die bij het 6e waren zijn er nog vier over de overigen zijn dood of gewond. Het is gewoonweg een moordpartij ge weest, die drie bataljons lagen verspreid ze hebben marschen gehad in de gebergten en toen de boel Verspreid was, hebben de smeerlappen ze aangevallen. De fuseliers lagen op de balie-balie te slapen en zoo schoten zij hen dood. Zoo ook op den terugtocht; de gewon den die mede werden genomen, sneuvelden onderweg door de schoten, die ze nog kregen; er waren er bij, die zeven schoten hadden. O vader, het was treurig om te zien, maar dat was nog niet het ergste; ze kon den zich niet verdedigen. Overal gekerm en hulpgeroepnaakt uitgeschud lagen ze langs den weg te kermen en de meesten getjingtjangd, dat wil zeggen, den schedel afgeslagen. Vader, je had generaal Vetter moeten zien, die zat te huilen als een klein kind maar hij heeft ook gezworen op het graf van generaal Van Ham, dat hij hem wreken zou. Degenen, die op den terugtocht zijn overgebleven, hadden niets meer, dan dat ze aan haddensommigen hadden nog maar een onderbroek en jas aan, alles is bij de overrompeling van het bivak ach tergebleven. J.en 13en (September) gaan we vooruit, misschien eerder. Het is te hopen, want er is heel wat te wreken, en ik beloof u, wreken zullen wij ons op die schobbers. De oorlogsschepen bombardeeren de stad al, want wij kunnen er niets aan doen! de muren zijn ongeveer vier meters en nog meer dik. De smeerlappen hebben repeteergeweren van 6l/a mM. zooals wij ze in Europa zouden krijgen; georganiseerd zijn ze vet zoo goed als wij, en wat schieten aangaat, dat kunnen wij hen niet verbeteren. Wij hebben twee Engelsche luitjes gevangen genomen en een Oostenrijksch kapitein van het Indische leger, zooals men zegt. Zij zijn aan boord van een oorlogsschip. Enfin, we zullen maar weer zien, wat er komtde bajonetten en de kapmessen zijn weer geslepen. Ha, ha, wat zullen ze leelijk kijken! We hebben zoo wat twintig stukken van 24 centiint ters, be halve de kleinere. Nu zullen ze nog braden, de gladdekkers. Sinds 73 en 74 bij den eersten en tweeden Atjeh-oorlog is nog nooit zulk een moordpartij geweest. Maar men moet ook denken, dat de troepen lagen te slapen in het bivak en dat men bijna al de oorlogsschatting had betaald. Wij lagen als in ons eigen garni zoen. Ongelukkig de arme kerels, die op den grond te slapen lagenniet één schot, maar drie sohoten kregen ze te gelijk en allemaal raak, dat verzeker ik u, allemaal in den buik, in het hoofd of in de borst; in twee minuten waren bij een compagnie van het 6e bataljon 100 dooden en ge wonden. Drie secties van een compagnie waren ingesloten; ze hebben drie dagen zonder eten en drinken gezeten, die arme sukkels, terwijl overal die gladdekkers zaten te vuren, 's Avonds zijn ze gelukkig ont snapt. "In ieder garnizoen ziet men huilende vrouwen. O, je wordt er beroerd onder, als men het ziet, maar wreken zullen wij onze kameraden. Nu, waarde ouders, wat anderswe zul len misschien nog een harden dobber heb ben en dit is ook zeker. Welnu, mocht ik soms komen te vallen, dan zal ik ten minste vallen, als soldaat: mijn best zal k doen om die schobbers te vermoorden. iGeen pardon rader, u kunt dit het best begrijpen, want het is bar, bar. Welnu, mocht ik komen te vallen, dan zeg ik allen vaarwel; dat wij allen nog eens el kaar mogen wederzien. Wat God doet, is welgedaan. Adieu, vaarwel, tot een beter wederzien. Na hartelijke groeten enz. Flatsdaar gaat weer een granaat, ant woord betaald Yan 1857 tot 1870 had België een libe raal ministerie Frère Orban. Van 187078 een roomsch ministerie Malou. Van 1878 tot '84 een liberaal ministerie Orban. Van 1884 tot heden een roomsch ministerie Ma lou Beernaert de Burlet. Malou moest wijken wegens de revolu tionaire daad van koning Leopold die, re kening houdende met den volkshaat en de agiteerende artikelen der liberale pers tegen Malou, dezen losliet. Beernaert moest spijt koning Leopolds pogingen om hem te behouden, wijken we gens verdeeldheid in zijn eigen partij op het punt evenredige vertegenwoordiging. Het roomsche kabinet behoudt zijn meer derheid, al is zij zeer geslonken. Te Namen verloren de roomschen vier leden tengevolge van verdeeldheid tusschen conservatieven, roomschen en democraten. Onder de ge vallenen was de eenige democratische can- didaat het aftredend lid Northomb. In Aalst zal wel een nieuwe stemming noodig zijn, wijl (Woeste de conservatieve clericaal, tegenstander van Beernaert en van de christelijke democratische staatkunde, daar ten onrechte ie gekozen verklaard. Zijn tegencandidaat, de democratische abbé Daens, die heet gevallen te zijn, had zelfs meer stemmen dan hij. Al de ministers zijn herkozen, met uit zondering van die van binnenlandsche zakenDe Burlet. 19 Oct. '94. Coes. Verslag der vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 18 Oct. 's avonds half 8. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Voorzitter de heer bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Lambrechtsen en Den Boer. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt de voorz. mede dat de aanbesteding levering brandstoffen voor de gemeente heeft plaats gehad en gegund is aan Jansen Co. voor Castlekolen f 1.34wed. v. d. Reit Ruhr. 89, korte turf id 25 en lange turf Fokke 60 cent. Dat een lokaal der Teekenschool is ten gebruike afgestaan aan den heer v. d. Wart voor lessen. Dat voor den cursus 94/95 tot d recteur der burger avondschool is benoemd dr. M. C. J. de Visser. Dat de kas van den gemeente ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. Benoeming in den schuttersraad. Dat de werkzaamheden aan de Gasfabriek zijn afgeloopen en het werk door den aannemer is afgeleverd. Ingekomen zijn: van den minister van binnenlandsche zaken goedkeuring der be noeming van den heer Kolkman tot leeraar in het Hoogduitsch aan de HBS. Van Ge deputeerde staten goedkeuring Kohier schoolgeldschool E. en Bcgrooting schutterij De voorzitter deelt nog mede dat bij het dagelij ksch bestuur het voornemen bestaat het stelsel sinds enkele jaren gevolgd bij de inning der schoolgelden aan school E. ook toe te passen op de HBS. In een vol gende vergadering kan een desbetreffend voorstel worden ingewacht. Eerst in Sept. '95 zal echter de wijziging kunnen worden ingevoerd, wegens den tijd die verloopt eer de goedkeuring van hooger hand kan worden verkregen. Voorts zijn ingekomen het verslag der Zeevisscherijen over '94. Het gemeentejaar verslag '93 van Maastricht. Ingewilligd worden vervolgens 12 aan vragen om remissie van aanslag in den H. O., een voor de hondenbelasting en 3 schoolgelden aan school E. In zake 12 aanvragen om terugstelling in een lagere klasse van den H. O. wordt beschikt dat verhuizen van de 2e naar de le M. Reijn- houdt, P. Reijnhoudt, G. A. Weide en dames I'ickévan de 7e naar de le J. Bannet van de 9e naar de 7e N. Visservan de 7e naar de 5e Peystervan de 8e naar de 6e Wed. MoolenburgDroogendijk van de 11e naar de 9e A. T. v. d. Wart van de 20e naar de 15e Jacob Zandee, en ge handhaafd wordt in de 25ste H. J. Stie- ger. Den heer J. Hoogstrate wordt met al- gemeene stemmen tegen 1 Nov. a. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school A en in zijn plaats benoemd dhr. D. J. Romijn te Hans weert. In plaats van ds. W. A v. Griethuijsen wordt uit de voordracht bestaande uit de heeren C. M. L. Lambrechtsen en F. Harting met 8 stemmen, 3 blanco, eerstgenoemde benoemd in de C. v. T. op het Lager On derwijs. Bij opmeting van wege de gemeente door het kadaster was gebleken dat tusschen het ravelijn en het leger des heils een strookje grond van S. v. d. Peijl gemeente grond is. B. en W. hebben er met v. d. Peijl over gesprokenen deze neemt genoe gen met een onderhandsche verpachting van genoemde strook dit wordt goedgekenrd. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur over '95 wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f45311,015. Hierop is aan de orde de Begrooting: a. Uitgaven. Bij hoofdstuk I art. 5 wordt voorgesteld de jaarwedde van den commies ter secretarie den heer A. A. v. Dellen met f 100 te verhoogen. De voorzitter wijst hierbij er op dat jaarlijks meer van den griffier wordt gevorderd door veranderde wetten en kon. besluiten, enz. De verhooging wordt toe gestaan. Eveneens de post van f250 voor vernieuwing der registers. Bij hoofdstuk III afd. 1 „bespelen en versteken van het carillon" zegt de he°r Faherij de Jonge dat hij tegen den post van f 60 geen bezwaar heeft, doch weten wil wanneer het carillon wordt bespeeld hem toch was door den heer Kleijn uit Middelburg die hiermede is belast, verze kerd dat dit op het oogenblik niet bespeel baar is. De voorzitter zegt dat de werkzaamheden aan het versteken verbonden van dien aard zijn dat zij minstens eenmaal in 't jaar da gen vorderen. Wat het bespelen aangaat, ook dit is den heer K. opgedragen en deze heeft verzekerd dat over eenige jaren het carillon zoo zal zijn dat zelfs een kind het bespelen kan. Bij afd. II artikel 2 havenwerken vraagt de heer M. de Jonge Jzn. hoe het komt dat, waar in 1894 voor het lichten, schoon maken, teren en weder inhangen van deu ren f 200 was geraamd, nu door den bouw meester f 450 is aangevraagd en B. en W. toch nog f 350 hebben toegestaan. Is er nog iets anders te doen dan het genoemde De Voorzitter zegt dat de hoogere kosten gevolg zijn van 't aanschaffen van 2 rails. Dat de raming niettemin f 100 beneden de aanvrage van den bouwmeeester blijft, komt daar vandaan dat de aankoop de gemeente in eigen beheer zooveel goedkooper kwam dan door middel van den aannemer. Ook ten opzichte van den post dammen en steen- glooiingen mede in antwoord op een vraag van den heer M. de Jonge geldt de op merking. Bij hoofdstuk IV afd. 1 verdedigt de voorz. de verhooging van het salaris van den commissaris van politie met f 200. Reeds 't vorige jaar had de comm. het aangevraagd en had zich de weigering gegrond op de omstandigheid dat belanghebbende te kort hier was. Thans nu de bewijzen geleverd zijn die de verhooging der jaarwedde wet tigen, vervalt het bezwaar van verleden jaar. De vergadering vereenigt zich zonder hoofdelijke stemming met 't voorstel. Bij hoofdstuk VII artikel 5 beantwoordt de voorzitter namens het dagelij ksch be stuur een opmerking der financieele commissie in betrekking tot de aanvraag van f 195 tot verbouwing in de woning van het hoofd van school C. Had de financieele commissie geklaagd dat dit huis zooveel geld kost zij vergete niet dat het hoofd van school C een groot gezin heeft en de woning oud is. Bovendien is er groot verschil tusschen de raming en de uitgave de laatste is, naar spr. releveert, meestal beduidend lager. Voor ditmaal echter willen B. en W. de ver bouwing nog wel uitstellen en nemen zij dus den post terug. De heer M. de Jonge Jz. zegt hierop dat de financiëele commissie hare aanmer king had gegrond op eene vergelijking met do nadere scholen en dan vond zij een uitgaaf van f 2000 in de laatste 10 jaren tot onderhoud van de gebouwen van school C. tamelijk ruim. Zou het ook kunnen zijn dat het hoofd van genoemde school wat hoogeischend is, en wat dikwijls bij B. en W. aandringt op verbeteringen, en ten slotte B. en W. voor zijn aandrang zijn gezwicht? En waarom steeds hooger dan de raming van den gemeente-bouwmeester die steeds juist raamt Het komt spr. voor dat het gezin van het hoofd dier school niet zuinig is op de woning, en wat de aangevraagde verbou wing aangaat het betreft de slaapka mer der kinderen spr. hoopt dat deze nog langer dan een jaar zal worden uitge steld en dat deze kinderen, ook zonder de verbouwing, rustig slapen zullen. Bij de ontvangsten Hoofdstuk II, exploi tatie der gasfabriek, deelt de voorzitter mede dat, na een aanmerking van de finan ciëele commissie, een post van f 60 terug gave door de fabriek van voorgeschoten grondlasten op een andere plaats is verant woord. Bij den post Schoolgelden artikel 4, vraagt de heer M. de Jonge Jz. of de schoolgelden dag- en avondschool voortaan gesplitst kunnen worden opgegeven. De voorzitter zegt dit toe. Ten slotte wordt de begrooting in ont vang en uitgaaf op f 103,142,10 en een post f 1207.28 voor onvoorzien met alge- meene stemmen vastgesteld en gaat de vergadering, na de gebruikelijke rondvraag, uiteen. «o- mui ———5———"S, Ned. Herv. Kerk. KapeMe. Bij de op 18 Oct. plaats ga» had hebbende verkiezing voor leden van het kiescollege, periodieke aftreding, zijn herkozenC. Lepoeter met 55, A. Kriger 51 st. en gekozen M. van Weele 57, A. van der Brugge 53 st. Voor de tusschentijdsche verkiezing in de plaats van J. Schipper Dz. is gekozen H. de Jonge met 51 stemmen. Verder be kwamen 1 persoon 2 stemmen en 7 pers. ieder 1 stem, terwijl 4 briefjes van onwaarde en 6 blanco waren. Voor deze verkiezing waren resp. 71 en 70 briefjes ingeleverd. Bruinisse. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier dhr. W. Cou- mou te Zierikzee. De heer v. Hout te Westkapelle heeft zijn sollicitatie voor onderwijzer met hoofd- acte te Poortvliet op een jaarwedde van f 650 ingetrokken. N. v. d. D. Arondissements-Rechtbank te Middelburg Vrijdag werd veroordeeld wegens diefstal: J. G., 28 j., varensgezel, Ierseke, tot 3 m. gev. en in de kosten. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Borsele dhr. F. P. Erkelens ganeeshter te Heinkenszand. Ovezand. Bij hevste nming is tot lid van den Gemeenteaaad ge ;ozen de keer M. van 't "Westende Jz. met 35 van de 69 geldige stemmen. De heer D. Mulder be kwam er 34 Middelburg. Door den uitgever K. le Cointre alhier is dezer dagen een bedrag van f 116.15 overhandigd aan de com missie ten behoeve van de weduwe Heu- seveldt, zijnde de netto opbrengst van een door hem uitgegeven brochure II.II. M.M. de Koninginnen te Middelburg. Indruk ken op Dinsdag 21 Aug. 1894. Bruinisse. Donderdag morgen ontstond alhier brand in een stroostapel, staande op de erve van de hofstede bewoond door Gebr. Kik. Ernstig liet de brand zich op het eerste gezicht aanzien aangezien de brandende stapel begrensd stond, met andere stroo- stapels op een punt slechts ruim 1 Meter van de gebouwen verwijderd was. Door spoedig en beleidvol optreden en gunstigen wind, mocht men er in slagen, den brandjtot dien eenen stapel te beperken, echter zijn ongeveer 3000 bossen stroo verbrand ef vernield. Het stroo was niet verzekerd. Nisse. Ook alhier is geconstateerd dat het mond- en klauwzeer bij het vee van denlandbouwerA.de Back ingeweken. De stal is „ontsmet". Sint Annaland. Het muziekgezel schap „Accelerando" hield jl. Vrijdag zijne gewone jaarlij ksche vergadering. In die ver gadering werd rekening en verantwoording gedaan over het maatschappelijk jaar, loo- pende van 1 October 1893 tot ulto. Sep tember 1894, en welke rskening met een klein batig saldo sloot. Tot groet leedwezen der leden gaf de voorzitter, dhr. Chr. Bergers, te kennen, door verschillende omstandigheden tot zijn spijt genoodzaakt te zijn, zijn ontslag te nemen als werkend lid, waardoor hij vol gens 't reglement niet meer in aanmerking kon komen als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen dhr. E. J. Gunst, vice-voorzitter, die weder als zoodanig werd vervangen door dhr. A. W. Heijboer. Tot secretaris, penningmeester en bestuurslid werden her kozen dhrn. M. C. van Elsacker, J. W. van Luijk en D. Goedegebuure Abz. Dhr. L. J. Soeters werd tot directeur herbenoemd. Ierseke. Door de warme dagen der vorige week was het oesterverbruik minder dan gewoonlijk. Deze week is de verzen ding steeds drukker. De visch is blank en in de laatste dagen ook nog merkbaar ge groeid. De prijzen der eerste soort ongeveer f 60; enkele partijen zware, die echter dit seizoen weinig gevonden worden f 70. Naar 2e en 3e soort is nog weinig vraag. Er wordt dus nu nog niet veel verkocht. De handel in zaaioesters is in October ook wat levendiger geworden, ofschoon nog lage prijzen. Daar het beschot der le kwaliteit zaai goed niet meevalt wacht men hiervan wel eenige rijzing. Borsele. Donderdag morgen werd door den 85 jarigen rustend landbouwer Adriaan Mol Cz. de eerste steen gelegd der woning van den Commissaris den Kunder bij den in aanbouw zijnden steiger aan den Staart- nol, met de bestrating van den Nol, en beide opritten. Met de veebalie en het schilder werk heeft men goede vorderingen gemaakt, zoodat men tegen 1 Dec. hunne voltooiing ziet naderen. Goes. Voor den 2den cursus van de rij kslandbouw-winterschool alhier hebben zich een 6tal leerlingen aangemeld, zoodat in 't geheel een 20tal jongelui de lessen zullen volgen. Het toelatingsexamen heeft plaats op Za terdag 27 October a. s. terwijl de lessen op 29 Oct. a. s. beginnen. Wegens overtreding der zegelwet, is te Schiedam tegen twee personen proces verbaal opgemaakt. Zij hadden ieder een kwitantie groot f 25, welk geld hun door een sigarenhandelaar als prijs was uitbe taald, geteekend zonder dat daarop een plakzegel was gehecht. De kwitanties lagen voor het raam in den winkel van den sigarenhandelaar en werden daar in beslag genomen. Door den heer W. G. Boele Sr., siga renfabrikant te Kampen, is de diensttijd voor het vaste personeel op zijn fabriek weder met een uur daags verminderd het loon zal onveranderd blijven, 's Zomers wordt nu 9 Va en 's winters slechts 9 uur per dag gewerkt. Te Limmen is de heer M. Kuis, met een vriend op de jacht zijnde, bij on geluk door dezen in den rug geschoten, tengevolge waarvan hij eenige minuten later overleed. De dichter Tennyson nam een waar deloos vel papier en door er een gedicht op te schrijven verdiende hij 60,000 gul den. Dat was genie. Vanderbildt kan op een of ander stuk papier schrijven en het tot een waarde van 100,000,000 gulden maken. Dit is kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen IV* ons goud nemen en daarop een vogel afdrukken (adelaar geheeten), die eene waarde van 250 gulden heeft. Dat noemt men geld. Een horlogemaker neemt voor drie gulden aan materiaal en maakt daar een horloge van, dat zestig gulden waard is/ en dat noemt men vaardigheid. Een koopman neemt een artikel dat een kwartje waard is en verkoopt het voor een gulden. Dat is handel. Een dame kan een mooien hoed voor drie gulden koopen, maar zij schaft zich lisver een van dertig aan. Dat is dwaasheid. Een werkman met een spade werkt 10 uur en graaft drie of vier ton aarde of steenkool op voor een paar gulden. Dat is arbeid. De schrijver van deze geleerde verhandeling kan een wissel voor 80,000,000 gulden schrijven en die zou geen cent waard zijn. Dat is een schandaal! BerlTagebl.) De Indépendance geeft een statistiek van het getal stemmen door de verschillende partijen bij de verkiezingen in België behaald. De lijst is natuurlij k slechts globaal, onder anderen omdat het getal der enkele groepen niet juist kan worden berekend waar twee of meer groepen zich hebben vereenigd. In de provincie Antwerpen staa.i de cleri- calen ver bovenaan, met 118,300 stemmen, tegen 68,600 voor de liberalen en 6900 voor de socialistenin Brabant zijn de verhoudingen 190,300, 105,000 en 49,500, in West-Vlaand eren 143,100, 55,600 en 4200, in Oost-Vlaanderen 162,400, 52,300 en 19,800, in Henegouwen 125,900, 107,900 en 133,700, in Luik 67,800, 57,650 en 86,200, in Limburg 40,500, 10,500 en 1100, in Luxemburg 39,600, 30,000 en 0 en in Namen 57,700, 45,000 en 17,320. Het totaal bedraag 915,000 stemmen voor de clericalen, 533,000 voor de liberalen, 318,000 voor de socialisten en 31,500 dis sidenten. De laatsten daargelaten is de ver houding dus: clericalen 15 tegen liberalen 9 en socialisten 5. De clericalen hebben de meerderheid in zeven provinciën, de socialisten in de twee overige, Henegouwen en Luik. Natuurlijk komt de laatste partij vooral op den voor grond in de steden, en de palm wordt in dat opzicht weggedragen door Lnik, met 61,000 socialistische stemm. (van de 116,000) dan volgen Charleroi, met 57,7000 (van de 113.000), Bergen, met 43,000 (van de 78,300) en Brussel, met 38,000 (van de 190,700). De liberale stemmen maken over al een droevig figuur, nog de beste (behalve in de plaatsen waar zij gekozen zijn) in Antwerpen met 42,700 (van de 118,500) CharleroiDoornik en Luik. Ken rat\ Donderdag-middag waren in den „Arkadenhof" van de universiteit te Weenen een menigte dames vergaderd. De dames behoorden allen tot het damescomité dat belast was met de regeling der ont vangst van geneesheeren en natuurvor- schers, en nu zouden ze allen in één groep worden gefotografeerd. De studenten ruim den gewillig het hun toebehoorende gebied, doch aan de vensters stonden verscheiden muzenzonen de voorbereidende maatrege len gade te slaan. De fotograaf had geen gemakkelijk werk. Zestig dames zoo te plaatsen, dat ieder voldoende in 't oog valt, is een kunststuk. Eindelijk is de fotograaf in zijn moeielijke taak geslaagd alles scheen in orde en het oogenblik was daar, waarop de fotograaf zou bevelen „een oogenblik stilstaan dames De dames staarden allen naar het objectief, en mèt wilde de fotograaf de opname doen, toen plotseling uit een groep studenten geroepen werd Een rateen rat De uitwerking was zoo noodlottig moge lijk. In een oogwenk was de zoo moeilijk gevormde groep uiteengestoven, men zag slechts vluchtende dames en men hoorde niets dan gilletjes van angst. De rat heeft men niet kunnen vinden. Het dagboek van den vermaarden socialist Lassalle is Maandag te Berlijn op een openbare veiling voor 100 Mark f 6(3) aan een particulier verkocht. Zijn eigen rechter. Een inwoner van Vicksburg, op den oever van de Mississippi had in een vlaag van drift zijn vrouw een schop gegeven, die zóó aankwam, dat zij aan de gevolgen overleed. Om zich te straffen, liet de man het been afzetten, waarmee hij de ruwheid had begaan en uit het gebeente maakte hij een kruis, dat hij op het graf zijner echtgenoote plaatste. Sedert ziet men hem alle dagen met zijn houten been naar het kerkhof gaan om daar aan de groeve te bidden. 't Klinkt nogal Amerikaansch SUIKERFABRIEK. Mijnheer de Redacteur l Zoo even verneem ik van zeer vertrouw bare zijde dat men in Baarland van mee ning is dat men niet kan teekenen op de lijsten omdat er daar toch niet veel deel name zal zijn en omdat er maar één of twee meedoen, het niet de moeite waard zou zijn, om daarvoor een schip te zenden, zoodat de boeren dan misschien I1/* uur ver naar Hoedekenskerke zouden moeten rijden. Dit is een geheel verkeerd misverstand, Eerstens teekent men slechts voorloo- pig, en wanneer men nu niet teekent en er geen genoegzaam getal zich vo Drloo- pig vóór de zaak verklaren, komt er ze ker niets van. Voorts zullen landbouwers van Baarland dezelfde rechtenhebben als iederander; is het dus gebruikelijk de peen te Baarland per schip te ontvangen, dan zal dit ook met die voor de coöp. fabriek gebeuren, of zouden de Baarlanders denken dat men hen met opzet zou benadeelen Kost die scheepsgelegenheid dan iets meer dan kunnen beter alle leden daar een paar centen voor betalen dan dat de Baarlanders dat extra verlies zouden lijden. Voorschot wordt natuurlijk ook betaald, dus wat wil men nu nog meer? Laat ieder toch begrijpen dat hij minstens de zelfde prijzen geniet die hem door da

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2