fc S c li 0 0 111 i e u w s. UltCHTSZAli E\. Gemengde Berichten. De Die October is voor Kerk en School in ons dierbaar vaderland een uitnemende gedenkdag. Zondag 14 October, a. moet het voor allen die haar liefhebben een jubeldag zijn. Opzettelijk onthouden wij ons van eenige beoordeeiing van de daad van ds. H. de Cock te Ulrum, die den 14 October 1834 met zijne gemeente uit den genootschappe- lijken band uitging, den grond legde voor de Afscheiding en „ziende 't gebod, blind in de toekomst" de banier der Vrije Kerk weder ontrolde. Opzettelijk onthouden wij ons ook van eenige critiek op dé daad van H. J. Lemkes, die op dezen dag eenige „christelijk ge zinde onderwijzers" te Utrecht tot elkander bracht, den grond legde tot de bloeiende „Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland"eene vereeniging die geen kerkelijke grenzen kent en „in de vreeze des Heeren" de vaan der Vrije School wist te ontplooien. Wij herinneren er slechts aan dat aan staanden Zondag de gereformeerde kerk haar 60-; de christelijke onder wijzers vereeniging haar 40-jarig jubilé hoopt te vieren. Ulrum 18341894. Utrecht 1854—1894. Zij hebben den christenen veel en velerlei te zeggen van de goedertierenheden Gods, die het zaadje tot een boom deed uitgroeien die uit de hier en daar verspreide hoopkens afgescheidenen de meer dan 800 „gerefor meerde kerken"; die uit de 25 christelijk gezinde onderwijzers eene vereeniging van ruim 1400 „christelijke onderwijzers" deed opwassen. Die aan deze gereformeerde kerken zoovele uitnemende scholen voor lager-, middelbaar- en hooger onderwijs schonk en aan de christelijke onderwijzersvereniging de ver- eenigingen Barnabas en Johannes verbond, tot steun der nagelaten betrekkingen of van in den dienst van het Christelijk On derwijs invalide geworden werklieden. in zeker opzicht moet ieder onpartijdig toeschouwer hier uitroepen: Het is een wonder in onze oogen. Wij zien het, maar doorgronden 't niet. Hebbe voor dien zegen op 14 October Gode alleen de eere! Graanprijzen. Men moet tot het jaar 1600 teruggaan, om zoo lage tarweprijzen genoteerd te vinden als de vorige week. De oorzaak ligt eensdeels in de slechte qualiteit van den natten oogst in dit jaar en anderdeels in de enorme hoeveelheden, die in 1891-1893 aan de markt werden ge bracht. Zij bedroegen in die 3 jaren ge middeld 300 millioen quarters of 25 miljoen meer dan in 't vorig driejarig tijdvak. kHet verbruik is echter slechts 285 millioen volgens de hoogste raming. En voor 1895 rekent men op een oogst van 302 a 305 millioen, waartoe Argentinië vooral heeft bijgedragen, welks uitvoer van tarwe met reuzenschreden vooruitgaat. Toch is in Noord-Amerika het tarweland 15 pet. min der in omvang dan het in 1884 was. De opbrengst was dus buitengewoon groot. Er is echter bij maïs een groot tekort en daarom zal* vermoedelijk veel tarwe voor veevoeder gebruikt worden, ook omdat er veel is, dat voor meel ongeschikt is. Als er geen magere jaren komen, zegt de Econo mistis eene belangrijke inkrimping van den tarwebouw onvermijdelijk. Zitting van den Middnlburgschen Gemeen teraad van Woenedag 10 October 1894. Bij ontstentenis van Jen Voorzitter wordt het presidium waargenomen door den wet houder W. J. Sprenger, terwijl afwezig waren de heeren Koole, Brevet en de Stop pelaar. De Voorzitter doet mededeeling dat sedert de laatste zitting zijn ingekomen lo een adres van A. C. Vos om afstand van grond aan de Loskaai 2o een adres van J. H. Pieterse om ver lenging van huur van terrein aan den Loo ierssingel 3o een voorstel vvn B. en W. tot on- derhandsche verhuring van grond aan het Veersche bolwerk; 4o een voorstel van B. en W, om te mo gen beschikken over den post onvoorziene uitgaven over 1894 voor afstand Muntplein aan het Rijk 5o een aanbeveling van Curatoren van het gymnasium en de schoolautoriteiten voor een leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde bestaande uit P. F. Scharp de Visser te 's Gravenhage en P. Koppejan te Utrecht öo een mededeeling van B. en W. dat door het collegie van Gedeputeerde Staten benoemd zijn als zetters bij 's Rijksbelas tingen J. J. van der Harst Az., J. A. Fre- deriks en C. van Loopik 7o een voorstel van B. en W. naar aan leiding van een vroeger ingekomen adres van Ch. Aves tot aanbeveling van den „Maxim Carburettor" ter verbetering van het gas 8o een mededeeling van B. en W. dat de rapporten over de gemeentebegrooting voor 1895 van de commissiën van fabricage en financiën zijn ingekomen; 9o een adres van L. Janse waarin hij verzoekt ora uitbetaling van gelden, waarop hij als voormalig brugwachter nog aanspraak meent te kunnen maken en lOo eene mededeeling van B. en W. dat de Minister van Binnenlandsche zaken aan Dr. Japikse heeft toegestaan gelijktijdig te vervullen de betrekkingen van Directeur der 11 oogore Burgerschool en leeraar in <19 natuurkunde aan het gymnasium, zoodat hij zijne aanvrage 0111 ontslag uit laatstgenoemde betrekking intrekt. Conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten die stukken tot eene vol gende zitting aan te houden, waarna hij aan de orde stelt het eenig punt der agen da vervat in het volgend door B. en W. aan den Raad gericht schrijven van 9 dezer „Reeds in Uwe vergadering van 5 Sep tember j.l. deelde de Burgemeester U mede dat wij den Raad van I)r. Couvée om ook de kleur van het thans ijzervrije duinwa ter weg te nemen door middel van eene onder het zand in den filter aan te bren gen laag dierlijke kool, zouden opvolgen. Heden hadden wij met de heeren Couvée, Schotel en Palet een onderhoud aangaan de die zaak. Daarbj is ons gebleken, dat de kosten wegens het aanbrengen van zoo danige laag ter dikte van 1 decimeter in twee filters zouden zijn f2500. Vroeger deelden wij U mede, dat de kosten pl. m. f 1000 zouden bedragen, doch daarbij was gerekend op slechts een filter; terwijl wij omtrent de kosten wegens aanschaffing van het materiaal nog niet de noodige juiste gegevens bezaten." Om slechts een filter te vullen, daar tegen bestaat het bezwaar, dat dan nu eens kleurloos water en dan weder gekleurd wa ter zou worden afgeleverd." De ingenieur Schotel verwacht op grond van eene aan de gasfabriek genomen proef en op grond van elders gedane waarne mingen in stroopfabrieken, waar ook groo- tere hoeveelheden dierlijke kool tot veel moeielijker ontkleuring van stroop worden gebruikt, dat van ééne vulling zeer lang achtereen gebruik zal kunnen worden ge maakt; hoe lang is echter niet met juist heid op te geven. Werkt de kool niet meer voldoende, dan zal zij kunnen worden uit gegloeid door middel van [een toestel, dat ongeveer f 1500 zal kostenmet de aan schaffing daarvan kan echter nog worden gewacht". Wij hebben onder mededeeling van het vorenstaande de eer U te verzoeken ons een crediet te verleenen van f 2500, ten einde ons in staat te stellen die koollilteratie te bewerkstelligen". Wij teekenen hierbij aan dat de beste en tevens goedkoopste soort van kool voor het beoogde doel is Russische kool, die van de Wolga moet komen en bestelling daarvan met eenigen spoed behoort te ge schieden met het oog op een binnen kort verwachte bevriezing van die rivier. Van daar dat de Voorzitter zich heeft genood zaakt gezien u op korten termijn samen te roepen". De heer Jeras betuigt zijne volle sym pathie met het voorstel. In het schrijven wordt echter in uitzicht gesteld de nood zakelijkheid van lateren aankoop van een uitgloeiingswerktnig. Om nu eventueel later weer te moeten bijeenkomen om de aanschaffing van dat werktuig te voteeren, acht hij niet noodigin plaats van een crediet van f2500, zou hij f4000 willen toestaan, in de vaste overtuiging dat B. en W. er een spaarzaam gebruik van zul len maken en het toegestane surplus eerst dan zullen benuttigen, wanneer de vol strekte noodzakelijkheid van het laatstge noemde werktuig zal zijn gebleken. De Voorzitter is het ten volle met den heer Jeras eens. Daar echter het voorstel van B. en W. niet zoover reikt en zich tot eene aanvrage om een crediet van f 2500 bepaalt, gelooft hij dat het beter is zich tot die aanvrage vooreerst te beperken. Wil de heer Jeras, na aanneming van het principiëele voorstel, een amendement indienen om het crediet te verhoogen, het staat hem vrij, hij zal er gaarne zijn steun aan geven. De heer van der Swalme verlangt in lichtingen. Waaruit, vraagt hij, zullen de aangevraagde f 2500 gevonden worden, uit de gewone dienst of door leening? en kan met één filter niet eerst een proef genomen worden? De Voorzitter antwoordt dat het aange vraagd crediet zal moeten gevonden wor den uit de oorspronkelijke leening 2e serie, waarvan men natuurlijk in voorko mende gevallen, zoolang er een restant is, gebruik zal maken. En wat de proef met één filter aangaat, om redenen, in het schrijven van B. en W. aangegeven, heeft de ingenieur daartegen overwegende bezwaren Het crediet van f 2500 wordt hierna bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen toegestaan. De heer Jeras dient daarop een amen dement in, strekkende om op door hem aangevoerde redenen het crediet met f1500 te verhoogen en alzoo te brengen op f 4000 ter toelichting heeft hij niets meer bij te voegen. De heer van der Swalme kan niet met den heer Jeras medegaan, te meer dewijl hier geen periculum in mora iswaarom, zegt hij, zullen wij een crediet verleenen voor zaken, waarvan de volstrekte nood zakelijkheid ons nog niet is gebleken en waarover wij zelfs niet kannen oordeelen dan na eene proefneming, welke misschien een jaar kan duren De heer E. P. Schorer is het hiermede volkomen eens. Hij ook zou niet willen medewerken tot verhooging van het crediet. Volgaarne stemt bij den heer Jeras toe dat B. en W. er slechts in cas van nood gebruik van zullen maken, maar waarom zoover gaan, nu er in den stand der zaak nog zoo licht verandering kan komen men weet zelfs niet eens wat duurder uit zal komen, het toestel of aanschaffing van nieuwe kool. Gok de beer van Dunne' verklaart zich tegen het amendement om redenen, die de heer Jeras niet anders dan met blijdschap kan begroeten. Verbeeldt u, zegt hij, dat de heer Jeras, wiens voortvarendheid als altijd even jeugdig door ons bewonderd wordt, nu eensklaps oud begint te worden en er tegen op gaat zien om eene vergade ring meer bij te wonen. Hij hoopt dat de heer Jeras niets van die jeugdige voort varendheid zal verliezen, hij althans kan er niet toe besluiten nu reeds toe te staan wat later eerst noodig kan blijken te zijn, al moet dan voor een later voorstel eene opzettelijke vergadering belegd worden. Het amendement Jeras wordt met 11 tegen 3 stemmen verworpen, die der heeren Jeras, de Waal en W. J. Sprenger. Van de vraag des Voorzitters of iemand nog iets in het midden had te brengen, maakt de heer van der Swalme gebruik om er op te wijzen dat hij in eene vorige vergadering aanmerking gemaakt had op het feit dat slechts één gemeentegenees- kundige geraadpleegd was over het verzoek 0111 ontslag eener gemeentevroedvrouw. De Voorzitter zegt den heer van der Swal me toe op deze aangelegenheid de aandacht van het burgerlijk armbestuur te zullen vestigen en sluit de vergadering. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Serooskerke (S.) door dhr. A. de Pecker Jr. cand. te Gorinchem. Wemeldinge. Bij de gehouden stemming voor vier leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk zijn ingeleverd 57 stembriefjes. Herkozen de heerenF. Wabeke, Az. met 49, J. Dominicus met 47, A. Domini- cus met 46 en M. van Oosten met 42 stem men. J. van Elsacker bekwam 5, W. Dek ker 5, en H. E. Rozemond 4, terwijl onder scheidene personen 1 en 2 stemmen bekwa men. 9 stemmen waren van onwaarde. 's-Heer Hendrikskirderen. De heer Joost Goetheer te Goes (Wolfaartsdijk) is benoemd tot organist inde herv. ke.k alhier Voor de acte lager onderwijs zijn gisteren te Middelburg geslaagd de dames W. Avé, van Tolen, M. Broek van Vlissingen, A. AVestdorp van Breskens en S. Geertsema Beckering van Schoondijke. Heden slaagden de dames Hofman, C. A. Koole, Kröber en Middel veld Viersen, allen van Middelburg. De dames Avé en Broek slaagden voor de gymnastiek. Aan de r. c. school te 's Heorenhoek is tot hoofd benoemd dhr. Adriaanse, aldaar. Geslaagd voor het candidaats examen Theologie I te Utrecht dhr. P. J. Roscam Abbing. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling P. v. d. L., 22 j., arbei der, Kapelle, tot 2 m., F. J. T. 20 j., arbeider, tot 45 d., en F. J. v. d. R. 21 j., schippersknecht, tot 3 w. gev. straf, beiden Goes on P. de K., 20 j., werkman lerseke, tot f5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk: J. L., 23 j., boerenknecht te Rillaud-Bath en AV. v. d. V., 23 j. en A. T., 27 j., arbeiders, beiden Kapelle- Biezelinge, benevens J. W. v. D., 31 j., timmerman, Heinkenszand, allen tot 13 b. s. 3 d. h. diefstal-. H. O., 39 j., hvr. van B. A. v. d. V., landbouwster, Wissekerke, tot f10 b. s. 10 d. h.; strooperij: P. A. H., 33 j., H. v. d. B. 19 j., houtdraaier en P. A. Ie C., 19 j., kruideniersknecht, allen Goes, de le en 3e ieder tot 3 d. gev. straf en de 2e tot f3 b. s. 3d. h., en beleediging S. G. 38 j., visscher, Philip pine, tot f 8 b. s. 8 d. h. Heden stonden terecht J. E. W., 40 jaar en P. L., 34 jaar, zijne vrouw, Jte Vlake beklaagd van meineed. De eiscli van het Openbaar Ministerie is 4 jaar gevangenisstraf met mindering van den in hechtenis doorgebiachten tijd voor elk. Op grond, dat de deelneming aan de begrafenis van den sociaal-democraat Van Veelen op 9 Aug. jl. te 'e-Hage, niet kan worden beschouwd als een ongeoorloofde optocht en voor het houden van een be grafenis, hetzij met hetzij zonder banieren en vlaggen, geen voorafgaande vergunning van den burgemeester noodig is, zijn de 14 personen, wien de bekende feiten ten laste werden gelegd, door den kantonrech ter te 's-Gravenhage van alle rechtsver volging ontslagen. Coes. De heer J. Magielse, die in de laatste jaren chef was aan de photegratische inrichting van Hiemstra te Middelburg, heeft thans alhier zijn atelier geopend. AVij hadden het genoegen het zeer ruime en smaakvol ingerichte atelier enz. van den heer Magielse te bezichtigen en namen een goeden indruk er van mede. De werktuigen maar vooral het atelier zijn geheel Daar de nieuwste eischen des tijds ingerieht. Vlissingen. Heden morgen werd per brancard naar het stedelijk gasthuis ver voerd zekere M., sjouwerman aan de maat schappij „de Schelde" alhier, die naar wij vernamen van een aanzienlijke hoogte in een der ruimen van het in aanbouw zijnde ramschip „Evertsen" was gevallen. De man was ze#r gekneusd en bekwam een hevig kwetsuur aan het hoofd zoodat men voor schedelbreuk vreest. Naar wij te weten kwamen was het losschieten van een stuk handgereedschap, waardoor hij het even wicht verloor, de oorzaak van dezen nood- lottigen val. Hansweert. Heden is het Engelsch stoomschip „Mnriël" komende van Antwer pen, op de Vinkenisse omhooggevaren. Sleep boot „Ponny" is derwaarts vertrokken om de noodige hulp te verleenen. Hansweert. Het Belgisch sleepschip „Luik" schipper Timmermans, geladen met granen van Antwerpen naar Pruisen, is gisterenavond op 't kanaal alhier lek ge worden. Het schip maakt in het tweede laadruim nog al veel water, zoodat vermoedelijk een gedeelte der lading moet worden gelost. Door inklimming had te Oud-Vos- meer deze week diefstal plaats in eene arbeiderswoning. Ontvreemd werden f 18.50, eenige gouden voorworpen en een aan tal kleedingstukken. Door het beleidvol optreden van den rijksveldwachter A. Vink was spoedig de daderes ontdekt, die eene volledige bekentenis aflegde. Een raampj e dat slechts van eene zwakke sluiting was voorzien, had haar toegang verschaft tot de kamer, waarin eene kast stond, waaruit de voorwerpen werden ontvreemd. Vreemd is het dat door haar slechts een klein ge deelte van het geld werd medegenomen dat in de kast aanwezig was. Viissingen. 11 October. Naar wij vernemen zal de eerewacht, die H.H. M.M. den 23en Aug. jl. alhier heeft begeleid, het haar door eenige Vlissingsche dames geschonken vaandel aan H. M. de Koningin ten geschenke aanbieden. Rilland. In de jaarlijksche vergadering van ingelanden van den Reijgerbergschen polder die gewoonlijk de derde Zaterdag in Mei wordt gehouden, werd 0. m. beslo ten om aan de gemeente eene vaste som gedurende 20 achtereenvolgende jaren toe te kennen teneinde de wegen in dien pol der te keeren, terwijl aan den gemeenteraad de bevoegdheid werd gegeven om aan het bestuur van dien polder een nader voor stel te doen. Van die bevoegdheid nu is gebruik ge maakt. Jongstleden Zaterdag werd het voor stel met de begrooting der kosten in een buitengewone vergadering van ingelanden van dien polder behandeld en met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. Besloten werd dat de gemeenteraad aan de provincie een renteloos voorschot groot f 21000 zou vragen, terwijl de gemeente, de Reijgerbergscho, de Zimmerman en En- gelsche polder gedurende 20 achtereenvol gende jaren een jaarlijksche som in de kosten bijdragen zullen. Ook de Fredericapolder heeft medewer king toegezegd. Men schrijft ons uit Zierikzee De vreemdeling die onze stad bezoekt heeft vaak het hoofd geschud en gezegd, wat gaat die stad toch achteruit. Wat is die stad toch arm. En als hij de burgers hoorde klagen over den hoogen hoofdelijken omslag dan troostte hij hen allicht eens met een „ja maar, hier wordt ook de zuinigheid betracht." Toch heeft die vreemdeling ongelijk. Arm wordt Zierikzee niet en zuinigheid hoeft er niet zoo betracht te worden. Sedert een jaar is de gemeente een nieuwen bouwmees ter rijk, en hoe zou deze er over denken? Een voorbeeld. De bouw van de nieuwe brug is gegund voor ƒ2915. Vroeger werd zulk een brug „geschilderd voor f 60 a f 65 thans echter moet zij in de lak worden overgeverfd, na eerst natuurlijk „geplamuurd" te zijn evenals kamerwerk. Zulk schilderen kost nu f 200. Een ieder begrijpt als het schilderen zooveel duurder wordt, dan zal het onderhoud van het schil derwerk ook zooveel minder gaan kosten. Straks komt de begrooting in den ge meenteraad, wij zijn nieuwsgierig wat onze vroede mannen van dergelijke dure nieuwig heden zeggen zullen. Woensdagavond omstreeks 7 uur is de 16-jarige schippersknecht H. K. door een ongelukkig toeval van boord van een voor de meelfabriek te Middelburg in lossing liggend schip in het water gevallen. Ofschoon spoedig hulp geboden werd, mocht het niet gelukken den drenkeling te redden. Een briefkaart met duidelijk adres, 20 Juli jl. verzonden uit Middelburg naar Breda, heeft een reisje naar Oost- Indië gemaakt en vermeldt 0. a. het post stempel Lombok, 29 Aug. '94. Na op 7 Oct. jl. alsnog op de terugreis, blijkens den stempel, te Assen te zijn aangeland, werd zij op 8 dezer naar Breda verzonden en al daar besteld. D. Het duistere in den dubbelen moord te Schagen Eindelijk is in de donkere zaak van de vreemde lamp in de woning van de ver moorde weduwe Bute licht gekomen. Een paar glazen van eigenaardigen vorm ineen der kasten van de vermoorde gevonden die bleken alle op de brander van deze lamp te passen, hebben bewezen, dat de lamp aan de vermoorde toebehoorde. Aan de geruchten, dat Klaas Boes de misdaad niet alleen zou bedreven hebben, is door deze ontdekking een einde gemaakt. De Nederlander meldt dat dr. Kuyper eergisteren uit Brussel vertrokken is naar Pan in het zuiden van Frankrijk. Arermoe- d el ijk zal hij daar den geheelen winter doorbrengen. Het hoofdbestuur der pesterijeh heeft in de kleur der Nederlandsche postzegels eenige verandering gebracht, waarvan de bedoeling is het poststempel tot vernieti ging dier zegels duidelijker te doen uitko men. De teekening der zegels is onveran derd gebleven. De kleur van het lichtgele 3 cents postzegel is olijfkleurig geworden, die van het lichtblauwe 5 cents zegel ko- renblauw, die van het rose lOcents zegel paars achtig rood, die van het grauwe zegel van 12l/s cent lichter, ongeveer de kleur van een vetvlek. Ook het blauw der verschil lende postzegels is meer intensief geworden. De nieuwe zegels worden eerst uitgegeven, wanneer de zegels van de vorige emissie zijn uitverkocht. D. C. Door het drinken van ongekookte melk kreeg een jong meisje te Nieuwer- sluis tongblaar, waaraan zij overleden is. In een machinefabriek te Breda is ejn jongen van 14 jaar door een rad ge grepen en na daarmede rondgedraaid te zijn, vermorseld er tusschen uit gehaald. Aroor het kantongerecht te Berlikum had zich deze week, wegens een vergrijp tegen de publieke orle tijdens een onlangs te St. Annaparocliie gehouden anarchisti sche meeting, te verantwoorden de wegens zijn anarchistische gevoelens ontslagen on derwijzer Dijkstra. Zijn ongemanierde hou ding tegenover den kantonrechter had velen der talrijke aanwezigen opgewonden ge' maakt en toen 1111 de gedaagde zijne ver dediging eindigde met de woorden „leve de anarchie, leve de sociale revolutie", was hij eensklaps op den kreet„pakt hom", omringd en ontstond er een woest tooneel van verwarring, Het sloeg en schreeuwde alles dooreen, voorwaarts, langs de trap naar beneden. Arelen herinneren zich niet hoe ze daar zijn aangekomen gelukkig echter gingalleszonderongelukken. - Dijkstra's bovenkleeren waren echter deels aan flarden. Beneden was door de politie weldra de orde hersteld. Omtrent zijn ongemanierde houding te genover den kantonrechter verneemt men dat toen deze hem de gebruikelijke vragen omtrent naam en ouderdom deed, hij ant woordde ik heb mijn geboorteakte niet bij mij maar ik geloof dat ze mij Dijkstra noemen. Hij stond 0. a. met den rug naar den kantonrechter toe. I alsche tanden. Men zegt dat in Amerika de meeste slechte tanden zijn, dewijl de menschen daar veel ijs eten, wat slecht is voor de tanden. Maar ook nergens worden meer kunsttanden gemaakt. Een enkele fa briek te New-York heeft in 1893 acht mil lioen valsche tanden verkocht; en daar nog een dozijn andere fabrieken, van meer of minder belang, zich op die fabrikatie toe leggen, kan men aannemen dat er jaarlijks ongeveer 20 millioen kunsttanden en kiezen vervaardigd worden. De gebezigde grond stoffen zijn kaolien, veldspaatli en berg kristal. Deze bestanddeelen worden rood gloeiend verhit en dan in koud water ge daan, waarzij tot fijn poeder overgaan. Met dit poeder maakt men een deeg in den vereischten vorm en bakt dit in een oven. Daarna worden de ald/us verkregen tanden met een fijn glazuur voorzien, zoodat zij volkomen op de natuurlijke gelijken. Enkele fabrikanten brengen te dien einde opzette lijk kleine gebreken aan. De prijs varieert van f 0.75 lot f 0,90 en het levert dus geen al te groot bezwaar op, zich een porceleinen gebit aan te schaffen. Het met goud opvullen van slechte kie zen treedt in sterke concurrentie met da vervanging door valsche. Een liefhebber van statistiek heeft berekend dat de den tisten der nieuwe wereld jaarlijks 800 kilogr. goud verbruiken, een waarde ver tegenwoordigende van ongeveer l'A milioen gulden. Al dat goud komt na den dood der Yankees in de aarde terecht, en wanneer men nu eens aanneemt, dat het zoo drie eeuwen lang voort zal gaan, komt men op een cijfer van 375 millioen gulden, gelij k staande met het bedrag van het thans in de Vereen. Staten in circulatie zijnde goudgeld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de practisehe geest der Amerikanen later niet bestand zal zijn tegen de verleiding dit Californische doodenveld te exploiteeren om zich aldus inet het uit de kakebeenen hunner voorouders verkregen goud te ver rijken. De uitdrukking: „zijn tramontane verliezen" wordt aldus verklaard „Tramon tane" is de Italiaansehe benaming voor de poolster: noordenwind. De „tramontane verliezen" beteekent dus zijnen koers kwijt zijn, in verwarring geraken, het spoor bijster worden. Het verband tusschen de letterlijke en de figunrlijke beteekenis van de uit drukking is niet moeielijk te vinden. Dezer dagen heeft te BlueRidje (111. N. A.) een echtpaar zijn zeventigjarige echtvereeniging gevierd. De man is 92, de vrouw 89 jaar oud. Kinderden en kinds kinderen tot in het vijfde geslacht waren op de bruiloft aanwezig. Namelijk 11 kin deren, 64 kleinkinderen, 70 achterklein kinderen en 1 achter achterkleinkind van enkele weken. Eene telephoon-inrichting als die, wel ke veelvuldig in schouwburgen en kerken geplaatst zijn geworden en dienen om van eene willekeurige plaats de voorstelling of preek mede aan te hooren, wordt thans in de lokalen van het koninklijk gerechts hof aangebracht. De president van het hoogste gerechtshof in Engeland, Lord Russel, heeft zijne toestemming verleend, voor zulk een aanleg in de zittingszaal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2