NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lip „Schelde" ELEGRAAF". tad Zierikzee eland. tDoruMag 11 êcfoGec. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De indruk van Lombok. EEN PARVENU. IL Kerknieuws. '9- TDIENST pLB.-ROTTERDAM. sche tijd.) Van Nelbnrg. jvoorm. 8.45 8.45 8.45 8.45 8.45 8.45 8.45 9.— 8A5 8.45 9.— 8.45 8.45 8.45 8.45 8,45 8.45 8.45 8.45 9.— n 11 r) 11 11 11 I II 11 11 11 Van Rotterdam, "v^orm. 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8-15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 Van Rotterdam T oensdag 10 9.30 Vrijdag 12 10. laandag 15 10.30 7 oensdag 17 10. |Vrij dag 19 10. Tluandag 22 10.30 oensdag 24 9.30 J rij dag 26 10. laandag 29 10.30 7 oensdag 31 10. lTDIENST g en Zierik2ee. ee Spoorweg Gobb. t. che tijd. Van Zierikzee 'smorg. 'smid insd. 9 7.50 2.30 7.50 3.— 6.— 3.— 7.50 3.— 7.50 3.— I oenlO )ond.ll 7rijd.l2 tater.13 pond. 14 11.30 laan.15 6.30 )ins. 16 J oenl7 )ond.l8 7 rijd. 19 Kater. 20 pond.21 laan.22 Dins. 23 i oen24 )ond.25 7rijd.26 Kater. 27 pond. 28 laan.29 Dins. 30 Koen31 7.— 7.50 6.30 7.50 7.50 11.30 7.50 7.50 7.50 6.— 7.50 7.50 11.30 6.30 7.— 7.50 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 2.— 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— 3.— It. van Antwerpen [Woensdag 10 3. [Vrijdag J.2 4.30 Zondag 14 5.30 Woensdag 17 7. Vrijdag 19 7. Zondag 21 1. Woensdag 24 2.30 [Vrijdag 26 3.30 Zondag 28 5.30 Woensdag 31 7. ITDIENST. legen plaatsen. sche tijd). Van Rotterdam Dinsdag 9 11. Woensdag 10 10.30 Donderdagll 10.30 Vrijdag 12 10.30 Zaterdag 13 10.30 Zondag 14 10.30 Maandag 15 11. Dinsdag 16 11. Woensdag 17 10.30 Do.iderdagl8 10.30 Vrijdag 19 10.30 Zaterdag 20 10.30 Zondag 21 10.30 Maandag 22 11. Dinsdag 23 11. Woensdag 24 10.30 Donderdag25 10.30 Vrijdag 26 10.30 Zaterdag 27 10.30 Zondag 28 10.30 Maandag 29 11. Dinsdag 30 11. Woensdag 31 10.30 N-OP ZOOM-THOLEN m naar Tholen, 5,30 -, 5,30, 8,05, 9,15. Bergen-op-Zoom 6,10, O, 6,15, 8,45. i-op-Zoom n. Halsteren n naar Tholen 15 min, Igtjmtfe fnargtMg. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02®. meer 10 cent. Nu wij van ooggetuigen nadere heriohten omtrent Lombok ontvingen, kunnen wij ons voorloopig oordeel uitspreken, over de din gen die aldaar geschied zijuj Dat oordeel mag niet gunstig luiden. Allereerst spijt het pns dat door den opperbevelhebber, generaal Vetter, zoo grootefouten schijnen gemaakt te zijn.Fouten zoo voor als na de catastrophe van den26sten. Voor den moord. Toen de generaal, ondanks zijn ridder kruis, nog geen gelege nheid had gehad daar zijn moed te toonen, hadden des te meer zijn beleid en zijne trouw moeten uitblinken. Beleid om met Balineezen om te gaan. Trouw aan de hem toevertro g wde man schappen. Van weinig beleid, althans van weinig scherpzinnigheid getuigde het toen hij op de eerste verzekering der Balische vorsten het zwaard in de scheede stak een verbond van vriendschap sloot met de verdrukkers zijner beschermelingen, met de verraders van '46 zijn bivouakken opsloeg midden tusschen de verschansingen dezer niet te vertrouwen vorsten in, en dan geheel on gedekt de Balische hoofden allerlei ma noeuvres deed bijwonen, hen tot zelfs de be handeling van het kanon liet afziende ver schillende wenken om voorzichtig te zijn in den wind sloegzich door Djilantik, met zijn verraders aangezicht, zoo maar zonder eenig blijk van menschenkennis alles liet wijsmaken; zelfs toen hij de geheime toebereidselen tot den moord zag maken, nog weigerde zich te verwij deren; toen ten laatste ooggetuigen hem kwamen verzekeren dat er iets broeide en er de be wijzen voor bijbrachten, hun met een „kom me niet meer aan met dien nonsens" het zwijgen oplegde; om eindelijk, laatst niet minst, toen hij aan het naderend verraad niet meer twijfelen kon, zijn legerkamp van achter de versterking naar het open- bivouac over te brengen. Neen men kan de vraag niet terugdrin gen hoe Vetter en zijn staf zich zoo kon den laten verschalken. Zelfs de eischen der Nederlandsche re geering liet hij zonder bezwaar afwijzen. Wapenen overgeven eischten wij. Zij ant woordden: wij kunnen niet. En Vetter vond 't goed. De geheele oorlogsschatting vroe gen wij. Zooveel hebben wij niet, luidde het antwoord. En Vetter stelde zich met een gedeelte tevreden. De paleizen en magazijnen des Vorsten mocht hij zien, alleen niet die eene kamer waarin zoo 't heette oude rommel aanwe zig was. En Vetter geloofde dat. Tempels en woningen werden bezichtigd, aan een listig binnenkomen teneinde deze geheime vestingen van binnen op te nemen werd niet gedacht. Bij een bezoek aan een der poeri's vindt bij alle portretten van Europeesche vorsten aan den muur hangen, tot van den Paus incluis, alleen maar dat van de koningin der Nederlanden, de gebiedster over Lom bok, Vetter's chef nieten het kan hem niet verwonderen. Als er parade is op den verjaardag der Regentes houden alle Balineesche grooten, ter parade uitgenoodigd, zich zieken Vetter ziet hier niets vreemds in. Als er onweersprekelijke geruchten gaan omtrent het verraad van Djilantik, wordt deze uitgenoodigd zich te komen verklaren, doch hij houdt zich ziek; en als Van Ham met den resident van Bali dan gaan vragen bij ZEd., die blijkt niet ziek te zijn, of hij soms iets in zijn schild voert, laten zij zich met een „Neen zeker niet" af schepen. Ja, als er ten slotte geen tegenspreken meer mogelijk is en Vetter zijne troepen te wapen roept, komt de verrader hem gerust stellen omtrent de gezindheid der duizenden Baliërs en zijn eigen 1200 ge trouwen, en Vetter in plaats van hem op den goeden afloop in gijzeling te houden Iaat hem vriendschappelijk teruggaan, eenige uren voor den moord. En na den moord. Wij zullen hier ons oordeel matigen de fouten begrijpen en dus vergeven kunnen die bedreven werden iu het nachtelijk duis ter, te midden van dichte kogelregens in een vijandelijk land, kogelregens op geheim zinnige wijze als door onzichtbare handen met steeds doodelijker kracht op de uit hun eersten slaap opgeschrikten, zenuwachtig gejaagden, abnormalen neergeslingerd. Waarbij nog komt dat de generaal Vetter met een doodsverachting die aan den moed der vertwijfeling denken deed, zijne man. schappen is voorgegaan. Maar om het duizendwerf te beschreien is het dat als gevolg van zooveel roekeloos heid, ruim vierhonderd dapperen, die in een eerlijk gevecht gaarne hun leven veil had den gehad, als hazen zonder eenige hoop op verweer, zijn doodgeschoten en een twin tigtal dappere officieren gesneuveld zijn of voor hun leven verminkt moesten worden. Dat verlies is niet weer te herstellen. En waar wij op de gerechte straf der sluip moordenaars hopen, een strafoefening die aan den diep geschokten, fel verbolgen ge neraal en zijn staf best toevertrouwd schijnt daar dringen wij er tevens op aan dat de Nederlandsche regeering een nanwkeurig en kalm onderzoek zal instellen om de oorza ken te vinden van zoovele ongeloofelijke dwaasheden door den militairen opperbevel hebber misschien ook door den diploma- tieken vertegenwoordiger Liefrinck aan den dag gelegd, en zulks niet omeen zondebok te zoeken, maar om een voorbeeld te stellen voor de ambtenaarswereld en voor het leger, voor de naburen cn voor de onderdanen voor vriend en vijand dat de Nederland sche regeering niet ongestraft met den ernst harer positie in de;i Archipel spelen laat. Tenzij er van de zijde der Regeering zelve een aansporing tot zuinigheid, tot diplomatisch optreden, tot vriendschapaan bieding aan de sterkere partij op Lombok zou zijn uitgegaan. In dit geval zou de tweede kamer zich hebben uit te spreken. En na de verschillende brieven gelezen te hebben van kranige soldaten en officie ren die ten doode gewijd, nog zoo opge wekt, zoo sparend, zoo kalm en waardig over deze vreesdijko nederlagen schrijven konden; terwijl zij kort daarop toch nog vielen in de kaken des doodsna zoo menig heldenfeit te hebben opgevangen uit den chaos van dood en verwarring op en na dien noodlottigen nacht van 25 op 26 Augustus; na dit alles ontblooten wij eerbiedig het hoofd voor de nagedachtenis dezer braven; en waar wij ons tot heden door weinig achting voor zijn stand, aan den koloniaal bezondigd hebben, daar ne men wij ons voor met wat meer belang stelling, met onze gebeden en heilwenschen voortaan de krijgsverrichtingen, onzer broeders, de kolonialen te volgen. I. Neen, onze taal is niet rijk! Ik wou een beeld schetsen van een uit de diepte tot de hoogte van vorstin opgeklommen wezen, en ik moet het parvenu doopen, of het uit de diepte kwam! Als ge jaren geleden aan dit wezen den toegang ziet ontzeggen zelfs in de hutten der armste arbeiders en werklieden als gij het uit een duisteren kuil ter wereld ziet komen; als gij het overal ziet ver achten als gij zijne edelste hoedanigheden ziet belachenals gij zijn aanleg om algemeen bemind te worden ziet verstikken o, zegt ook gij dan niet: dat het uit de diepte kwam? Hl. Vele jaren leefde onze parvenu in dien staat van vernedering en verwerping. Toen liet een wijs man zijn vorschend oog op hem rusten, en kwam deze tot dit besluit gij vereenigt hoedanigheden in u, die niet alleen uzelven, maar vooral anderen ge lukkig kunnen maken. Ik hoop en verlang dat gij uwen weg door de wereld maken zult. Maar hoe? daar zat 'm de knoop. IV. De wijze was algemeen geëerd en rijk, maar als hij zijn protégé aanbeval, lachte elk hem uit. Wat nu te doen? Hij gaat de wijzen, de kooplieden, de armen voorbij hij introduceert zijn beschermeling bij den koning; ja, bij den koning zeiven. Deze vorst was verstandiger dan zijn hof. Hij bewondert den beschermer, en neemt daarom den beschermeling aan. Op zekeren dag bij een groot feest, heeft de parvenu een plaats aan des konings zijde gekregen. Schande HeiligschennisEen zwarte boer naast den vorst van een groot land! De verontwaardiging is algemeen. V. Al tooide de koning den parvenu in een bloemrijk gewaad; er was iets machtigers noodig om er hem te brengener kwam eene revolutie en een volk VI. Het volk, verhonger1!dat zoolang den arme had verstooten, nam hem aan, en daar men toen het volk niet durfde tegenspreken, volgde de wereld dat voorbeeld. Nu komt hij aan alle tafels, bij alle feesten, in alle huizen, en wordt zelfs de ziel van een wereldhandel. Hij wordt een der zeldzame gelukkigen, die niet aan een land, maar aan dé gansche wereld behooren. VH. Wat is de grootste glorie? Deze is het: dat de wereld zich uw lot aantrekt, als gij ziek zijt; dat de menschen daarin werkelijk deelen. Onze parvenu ondervond dat overal, toen hij eene ziekte kreeg. VIII. Overal smeekte men, en nog, om de afwending van de kwaal die hem aangreep, en de wereld is in rep en roer. En toen IX. Maar, lieve tijd! ik vergeet u den naam van onzen parvenu-held te noemen. X. Die is? Wien denkt gij AARDAPPEL. „Oud Antwerpen", wel bekend aan de bezoekers der Antwerpsche tentoonstelling, heeft Zondagavond Voor een gedeelte in brand gestaan. Zes huizen, nabij de Kip dorppoort, zijn vernield. De brand was ontstaan in het magazijn der costumes welke gebruikt zijn bij de optochten. Ieder trachtte te redden wat hij kon. Het moet een treffend gezicht geweest zijn, al die ouderwetsche dingen ordeloos op de Markt neergeworpen. Gelukkig waren de „poorters" „ver- assureerd". Ook uit het oogpunt van brandgevaar rust op de Wereldtentoonstellingen geen zegen. Weenen. Chicago. Antwerpen. Bakens in zee. De brigade commandant der marechaussée te Steenbergen heeft proces verbaal opge maakt tegen den directeur der suikerfabriek aldaar wegens overtreding der Zondagswet. Zij bestond in het op Zondag laten werken op het van alle kanten open en toegankelijk terrein der fabriek. Bij onderzoek bleek: lo. dat de burgemeester, tevens eerste lid der firma van deze fabriek (Van Loon, de Ram Co.) een doorloopend verlof ge geven had om op Zondag te werken; 2o. dat de andere firmant de heer De Ram lid is der Tweede Kamerdus der „wetgevende" macht 3o. dat alle firmanten en werklieden roomsch katholieken zijn en de r. c. kerk den Zondagsarbeid verbiedt. 4o. dat deze arbeid nie-t noodzakelijk was. Waar zulke feiten geconstateerd worden, verwondert ons dat algemeen gesol van overheden en onderdanen met de Zondags wet in ons Christelijk Nederland niet. „Kras" te Amsterdam heeft in zijn wel bekende inrichting een „Vegetarische Res taurant" geopend. Den 30 Sept. jl. werd de Vegetarische Bond gesticht; den 6 Oct. daaraanvolgende reeds opende Krasnopolsky zijn Restaurant. Vegetariërs zijn menschen die zich uit sluitend voeden met plantaardig voedsel; dus brood, aardappelen, eieren, groenten, en geen vleesch eten. Of nu „Kras" door beginsel of door uti liteit gedreven wordt, kunnen wij niet beslissen. Wel weten wij dat èn vleeschetende èn plantenetende menschen nu voortaan bij hem terecht kunnen. De nieuwe leiders der sociaal democra tische arbeidersbond worden door hunne oude krijgsmakkers hard bejegend. Te Amsterdam in eene volksvergadering liepen zij klappen en kwetsuren op. Te Groningen stond er een aan de grofste beleedigingen bloot. Te Smilde ging het niet beter. Een bericht elders in ons blad opgenomen, om trent de ervaring van Eortuijn, doet zien dat zelfs voor erkenning van bewezen diensten bij velen geen plaats meer is. Arme leiders Laten andere partpen zich hieraan spie gelen, en vooral de partijen die op den bodem der revolutie staan, niet aarzelen haren heilloozen weg te verlaten, om te ko men op de antirevolutionaire lijn. Tegen de Revolutie het Evangelie. De heer Nijland te Dordrecht die in 1883 op de Tentoonstelling te Amsterdam de hoogste onderscheiding de gouden me daille verwierf voor zijn inzending bind- rotting, ontving thans op de tentoonstel ling te Antwenpen voor een vollediger inzending slechts een derden prijs de zilveren medaille. De heer Nijland heeft deze laatste on derscheiding aan de Antweipsche jury te ruggezonden. Men zou geneigd zijn te vragen Wat voor waarde is in 't algemeen te hechten aan bekroningen Zijn de jury's altijd even deskundig Is hunne uitspraak steeds even betrouwbaar Of is de kunst sinds 1883 in het vervaardigen van bindrot- ting zoo vooruit gegaan Doch deze vragen gaan wij voorbij om de aandacht te vestigen op het feit dat een andere inzending onder de klasse der Koloniën-Uitvoerartikelen, te weten hitter wijnverduurzaamde levensmiddelen en jenever, met goud bekroond werden. Dit geeft te denken. En de heer Nijland zegt er heel laco- nisch van, dat het hem troost in zijn „lot". 10 Oct. '943 Prov. blad no. 101 bevat een beeluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland om, overwegende, dat het mond- en klauwzeer zich in de provincie blijft uitbreiden, en dat alzoo op grond van art. 24 van het provinciaal reglement betreffende den vee artsenij kundigen dienst en politie, nadere wijziging moet worden gebracht in het besluit van 2 Maart 1894, no. 97, voor de geheele provincie in te trekken de ontheffing van de verplichting tot keuring, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit een der in art. 20 van het reglement genoemde onderdeelen der provincie naar een ander. De Middelburg sche Courant bevat het volgende bericht „De op Lombok gesneuvelde luitenant Musquetier is dezelfde die indertijd als sergeant, de Jong, den laffen moordenaar van Henri Boogaart, ontmaskerde en kort daarna tot officier werd bevorderd." Dit bericht is juist op den inhoud na. De gesneuvelde luitenant (L.G.)Musqnetier was pas 25 jaren oud en zou dus als het be richt van de Middelburg sche Courant juist" ware op zijn veertiende jaar officier ge worden zijn Dit is wel wat vroeg, zou men zeggen. Onmogelijk is het echter niet - en aan zijn portret te zien zouden wij het haast zeggen dat hij een broeder is van den sergeant Emile Musquetier die elf jaar geleden de Jongh niet de Jong den moordenaar van Marius niet Henri Boogaart of Boogaard? „ontmaskerde", en kort daarna (op last des Konings) naar den Hoofd cursus te Kampen gezonden „niet tot officier bevorderd" werd, zooals bovenstaand bericht zegt. Herinneren wij ons de dagbladberichten van dien tijd goed, dan is deze Musquetier slechts kort te Kampen geweest en is aan den Koning gerapporteerd dat hij voor het of ficiers-examen nooit zou kunnen slagen. Daarop heeft Koning Willem III hem be noemd in de administratie voor de goede ren van wijlen prins Hendrik te Wolt'er. dange (Luxemburg) en hem later van daar overgeplaatst naar Renkum als administra teur van het koninklijk landgoed Oranje Nassau. Ook uit deze betrekking is genoemde heer M. uitgeraakt; en eindelijk te Batavia terecht gekomen. Bij zekere gelegenheid moet hem daar door eenige onderofficieren zijn gedrag tegenover de Jongh verweten zijn, en moet dit voor M. zeer noodlottige gevolgen gehad hebben, waarop wij echter niet verder ingaan. Bedriegen wij ons niet dan is deze heer M. al sinds 9 jaren niet meer in leven. Hollandsche bladen zullen hieromtrent meer licht kunnen verspreiden, doch de Middelburgsclie Courant die zoo gaarne be richten van andere bladen als verzonnen qualificeert, zal ons wel willen gelooven als wij haar verzekeren dat althans dit be richt van hare redactie, van begin tot eind bezijden de waarheid is. Trouwens wié alleen maar vhet portret van luitenant Musquetier in De Nederlander kent, heeft hij het lezen van bedoeld Middelburgschbericht ongetwijfeld het woord „ongeloofbaar" in de gedachten gehad. Zondag is overleden, na Vrijdag te voren nog de sectie vergaderingen der tweede kamer te hebben bijgewoond, in den ouderdom van 49 jaren de heer S. T. Land, kapitein luitenant ter zee en lid van de Tweede Kamer voor het district Den Helder. In de Tweede Kamer bepaalden zich zijne adviezen gewoonlijk tot hetgeen de ma rine betrof. Een enkel maal besprak hij ook politieke onderwerpen. De overledene be hoorde tot de liberale party. Tot lid der Gedeputeerde Staten van Gelderland is gekozen Ch. Baron Van Hu- genpoth tot Aerdt (kath.) met 31 tegen 26 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heuvelberg c. a. (Transvaal) ds. A. Lagerweij te Maassluis. Bedankt voor St. Philipsland door ds. K E. v. Griethuijsen te Kethel, bij Schiedam. Ger. Kerken. Tweetal te Colijnsplaat ds. A. Brummel- kamp te Purmerend en dhr. R. Brouwer eand. te Kampen. Beroepen te Colijnsplaat dhr. R. Brouwer cand. te Kampen. Bedankt voor Gees en voor Breda door dhr. N. G. Kapteijn, eand, te Amstelveen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1