Kerknieuws' S c h o o l n i e u w s. Gemengde Berichten. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 5 tegen 3 stemmen verworpen, waarna de heeren Sinke en Cnpéry voorstellen lo. den Minster kenbaar te maken, dat van de aangeboden subsidie voor een klin kerweg geen gebruik kan worden gemaakt om de groote onderhoudskosten en 2e ander maal te vragen om een rijkssubsidie van 7s en een provinciaal subsidie van '/3 in de kosten van een keiweg van 't dorp Ierseke naar de grens IersekeKruingen. De heer Cupéry wil in het adres tot toelichting aangeven, dat het gedeelte van den bestaanden weg van bedoelde grens tot 't station Krniningen in veel beteren toestand verkeert en dus geen vernieuwing behoeft, waarbij de heer Sinke nog gevoegd wil hebben, dat dit is toe te schrijven aan het uitstekend onderhoud maar ook aan zijn gunstiger natuurlijke ligging. Het dubbele voorstel worclt met 7 tegen 1 stem aangenomen. Bij de laatste rondvraag zegt de heer Sauer, dat, naar hij vernomen heeft, de rijksveldwachters van elders, die tijdens de kermis geadsisteerd hebben, langen tijd zonder eten hebben moeten ioopen totdat zij het ten slotte van hun collega's gekregen hebben, zonder het hoofd der politie of iemand anders daarvan een verwijt te maken, verzoekt hij, dat bij de bepaling der grati ficatie voor bedoelde veldwachters daarop gelet zal worden. Daarna wordt de openb. verg. gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wageningen ds. H. J. L. Poort te Middelburg te Linschoten ds. J. W. Drost te Biezelinge. Bedankt voor Kats door ds. W. Timmer mans l'aquy te Hoogersmilde. Ger. Kerken. Beroepen te Andel de heer C. J. Kap- teijn cand. te Amstelveen. De heer H. de Boer te Weesp heeft de benoeming tot hoofd der chr. school te Sluiskil aangenomen en hoopt 1 November a. aldaar in betrekking te treden. De collecte voor de Scholen met den Bijbel bracht op te Serooskerke (W.) f 47.63 en te Biggekerke met Meliskerke, Marie- kerke en Krommenhoeke f53,56. mtn■rn»«rv<mr«wjrrr *ffr: om. Jonawm Middelburg. Te beginnen met heden begint op de Zeeuwsche lijn de zoogenaamde peëentrein weer te loopen, voornamelijk voor het vervoer van suikerpeëen. Middelburg. Sedert een drietal weken ongeveer, wordt alhier aan het station ver mist een mand ijzerwerk, welke dezer dagen bij een ingezetene alhier is in beslag genomen en waaromtrent hij zich nader zal hebben te verantwoorden. De negen stuks hoornvee te St. Maartensdijk, lijdende aan mond- en klauwzeer, zijn van rijkswege verbeurd verklaard wegens verzuim van aangifte door den eigenaar. Heinkenszand. In den nacht vanjl. Zaterdag op Zondag zijn op verschillende plaatsen konijnen en aardappelen ontvreemd. De politie doet onderzoek, 't Is te hopen dat ze daarin slagen zal. Heinkenszand. Zondagmorgen trad voor de Herv. gem, alhier op, de heer ds. Ingelse van Wilhelminadorp. Na een dank gebed aan God te hebben opgezonden voor zijne wonderbare herstelling van de zware kneuzingen en beenbreuk bij het ongeluk alhier met zijn rijtuig op den bewusten zondag van 15 Juli, werden de ver schillende personen, die met de meeste zorg en opoffering hem verpleegd hadden op plechtige wijze bedankt. Het woord van Zijn Kerw. maakte eendiepen indruk op het talrij k gehoor, zoodat menige traan over de wangen vloeide. Vervolgens hield de spreker een toepasselijke rede naar aan leiding van Luc. 7 11 tot 16. De gemeenteraad van Wolfertsdijk benoemde Vrijdagmiddag den heer P. Na- gelkerke tot lid van het burgerlijk armbe- stnur in plaats van den heer M. Houte kamer, die voor zijne herbenoeming had bedankt. Verder werd besloten voor de school te Uostkerke 5 nieuwe lampen aan te schaf fen en ook om de geldleening a f 1000 tot vernieuwing der dorpstraat in tien jaar af te lossen. Ten slotte handhaafde de raad een reclamant in dezelfde klasse, waarin hij was aangeslagen in den hoofdelijken omslag. Als men aardappelen op een steenen vloer bewaart in een kelder dus dan zijn de onderste knollen allicht grondig van smaak. Bovendien verkrijgt men op 't laatst, door de groote hoeveelheid spruiten, een zeer compacte massa en verschompelde aardappels. Beter is dus de knollen in een kist te bewaren, want daarin worden ze niet grondig en wanneer kmen bovendien daarin kort gehakt stroo doet, waartus- 8chen de aardappelen komen te liggen, dan joopen deze ook niet uit, maar blijven gaaf. De rijwielen schijnen bier te lande een belasting-object voor de gemeenten te zullen worden. Eene raadscommissie te Gouda stelt nl. aan den gemeenteraad aldaar voor eene belasting te heffen op rijwielen, nl. f 5 per stuk. Tegen winterhanden Wasch iederen middag de handen in het water, dat van de aardappelen wordt afge goten, wanneer zj gekookt zijn, eer dat water koud is. Men moet er reeds met October mee beginnen. Van Ymuiden is vertrokken met be stemming naar Astrakan, een stoombootje, dat over zee naar Petersburg gaat en van daar dwars door Rusland naar de menden van de Wolga. Het vaartuig moet daar dienst doen als stooinbaggermolen en zand zuiger en is vervaardigd op de werf „Con rad" te Haarlem. Een vermogend koopman te Astrakan heeft het zijn stad voor ver betering van den Wolgamond aangeboden. Een geurmaker. Te Bellen maakt men zich bezorgd over de gevraagde ver gunning tot het oprichten eener reukwater- of mnskusfabriek. llnim 60 ingezetenen kwamen bijeen om tegen de oprichting te protesteeren, o. a. in het belang van de boterbereiding. Hoewel de fabriek op een kwartier gaans van het dorp zou worden opgericht, moet toch de vrees er voor wel gewettigd zijn op plaatsen op straat, waar de aanvrager een oogenblik had stil gestaan bleef de reuk nog geruimen tijd hangen stoelen, die in de goederenloods gestaan hadden, nadat een pak muskus er in gele gen had, maar ook reeds weder verwij derd was, riekten nog een week er naar op gras, waar de aanvrager gezeten had, wilde het vee niet grazen enz. Ook op andere plaatsen moet men zich reeds, en met goed gevolg, tegen plannen van dien heer tot het oprichten eener inuskusfabriek hebben verzet. „Van Petersburg met den eersten trein naar Omskdus luidt de titel van een merkwaardig opstel in de „Nowoja Wremja" waarin een tocht langs de nieuw gelegde lijn door Siberië beschreven wordt. De schrijver, nadat hij verhaald heeft dat hij, met één dag verblijf in Omsk de reis in tien dagen heeft afgelegd, heen en terug (de lengte van den weg is 3500 K.M.) geeft de volgende bijzonderhedenHet bergachtig gedeelte van de spoorbaan begint voorbij Bogoruslaw, het steilste is het tusschen Ba- laschowo en Tschelabinsk, het hoogste punt ligt bij het station Urschnnka (550 M.) De begrooting noemde voor den tunnelbouw 68.000 roebel per werst (1,07 KM.) er is echter slechts 58.000 roebel besteed, wat voor een weg van 300 werst een besparing geeft van drie millioen roebel. Het werken ging met de grootste moeilijkheden gepaard, de landen waren voor varen en rijden gansch en al ongeschikt. De ingenieurs moesten hun mondkost bij zich dragen en niet zelden waren zij verplicht bij een ter reinverkenning zich in diepe afgronden te doen nederlaten. Even moeielijk waren de voorbereidende maatregelen, niet minder dan 12.800 KG. dynamiet werden voor het doen springen van rotsblokken gebruikt, men vond bijvoorbeeld bij Usa een blok van 90 KM. lengte. En dit moest weggeruimd wordenDe arbeiders, ook de ingenieurs moesten langen tijd in aardhutten wonen, die in den oever van oen meer gebouwd waren en welke hutten men alleen per roeiboot bereiken kon. Vreeselijk was de muggenplaag. Myriaden muggen en vliegen omgaven aanhoudend de werklieden, zoodat vóór het begin van den arbeid 4000 mas kers moesten gekocht worden, terwijl bo vendien de werklui zich een apparaat op den rug hingen dat aanhoudend een ver- stikkenden rook uitwalmde. Op den derden dag na mijn vertrek uit Petersburg, dus gaat de schrijver voort, kwa men wij over de Europeesch-Aziatische grens. Links van ons stond op een hoogte een ontzaglij ke obelisk van graniet, waarop gebeiteld was te eener zijde Azië, te anderer zijde Europa. De streek hier was grootsch van natuurpracht, maar stil en verlaten en woest. Aan den gezichteinder stond de berg groep, die eens Alexander II als troonop volger bij zijn bezoek aan den Ural besteeg. Den volgenden morgen hadden wij de wes telijke grens van de groote Siberische lijn bereikt. Fabelachtige snelheid. Een stoomvaart maatschappij te Manchester moest dezer da gen telegrafeeren aan haar vertegenwoordi ger te Victoria, in Britsch-Columbia. Het afzenden van en antwoord ontvangen op dit telegram, vereischte slechts 90 seconden, eene snelheid die in de annalen der tele grafie haar weerga niet vinden zal. De totale lengte van den draad heen en terug bedraagt 22.500 KM. Natuurlijk moet de geadresseerde op het telegraafkantoor aan wezig zijn geweest. De nachttrein van Edinburg naar Londen is nabij Nortkallercon in botsing gekomen met een goederentrein. Drie rei zigers en een machinist zijn ernstig gewond. Siberische bannelingen. Een der groote veranderingen, die de Siberische spoorweg in het leven zal roepen, zal waarschijnlijk zijn, dat het „doode huis", zooals Dosto- jewsky dit land noemt, niet langer tot mis- dadigers-kolonie zal dienen. Zoodra de spoor weg gereed is, zullen de velden van Sibe rië vrij bearbeid worden en zal het verban ningsoord tot de geschiedenis behooren. Dit vooruitzicht heeft den Russischen schrij ver Jadrintschew aanleiding gegeven, de ge schiedenis van de strafkolonie in een bro chure op te stellen. Van 1807 tot 1881 zijn ongeveer 624.000 personen naar Siberië gezonden, terwijl ongeveer 100.000 de ban nelingen vrij gevolgd hebben. Van jaar tot jaar nam de bemanning toe, zoo bedroeg zij in de jaren van 180711 10175 perso nen, van 187781 was dit getal aange groeid tot 86.366. Van de 210.000 personen, die in de 13 jaren van 186779 naar Si berië gedeporteerd zijn, werden niet minder dan 51.8% op administratieve wijze, in. a. w. zonder vorm van proces, weggezonden. De reis van de bannelingen ging van Mos- kow uit over Nischnei-Nowgorod, Khsa'n, Tomsk, Atsehiosk en Irkoetsk. De gevan genissen moesten dikwijls tweemaal zooveel gevangenen herbergen, dan d* beschikbare ruimte bedroeg, vandaar de groote sterfte ouder de bannelingen. In de jaren 186975 stierf in de gevangenissen te Tjumen het 10e deel bewoners en te Tomsk een gelijk aantal. In 188081 werden 69.9 pet. der bannelingen op reis ziek en stierven 10 pet. daarvan. Het grootste deel der banne lingen komt niet verder dan West-Siborië. In het gouvernement Tobolsk blijven 40 pet., in Irkoetsk 22 pet., Jeniseisk 20 pet., Tomsk 14 pet., Transbaikalien daarentegen slechts 3 pet. en Jakoetsk 1 pet. Daar er weinig vrouwen onder de veroordeelden zijn, is de kans om te huwen in de dwangko- loniën uiterst gering. Over het algemeen heeft slechts het 3e deel een gezin. De (Duitsc.ho) Reichsanzeiger bevatte dezer dagen een officieel rapport over de vondsten, dit jaar gedaan te Hissarlik, op den berg, waarop het oude Troje lag. De opgravingen hebben een groot deel van de vestingwerken van de oude stad bloot ge legd, welk deel uitmuntend geconserveerd is. Men heeft er een groot aantal voorwer pen van aardewerk, een prachtige fontein en een groot aantal graven gevonden. Een slachtoffer der wetenschap. De geneesheer Oertel van het hygiënisch in stituut te Hamburg is op een afschuwe lijke wijze om het leven gekomen. Hij maakte de analyse van een flesch van door cholera besmet water, hem uit Thorn toege zonden, en had daarbij het ongeluk een droppel naar binnen te krijgen. Ondanks het aanwenden van ontsmettingsmaatrege len stierf de ongelukkige een paar dagen later aan de vreeselijke ziekte. Te Gleiwitz heeft men voor een wed denschap een vlieg gewogen. Zes van deze diertjes wegen te zamen 0.0886 gram, of 0.01466 per stuk. Voor een kilo zou men er 70.000 moeten hebben. Een aanval op een spoortrein had plaats te Arizonna, in den Staat New-York. De dieven hadden den trein geheel uitge plunderd, maar werden nabij Phenix door de politie achterhaald. Een schermutseling ontstond, van weerszijden werden schoten gelost en een der dieven viel in handen der agenten. Zijn medeplichtigen ont kwamen. Vreeselijke scène bij een stierengevecht. Te Zecatecas in Mexico had een der stie ren dol van de banderillo's, den aanval van den matador ontweken. Daarop wierp hij zich bliksemsnel op zijn vijand, nagelde hem met een vreeselijken stoot zijner horens aan den grond, stak daarna in galop de arena over en wierp zich met een sprong over de barrière te midden van de toeschou wers. Hier ontstond een onbeschrijfelijke paniek, angstkreten vervulden het renperk, vanwaar de menigte trachtte te ontvluch ten. Voordat de picadoren en hun metge zellen het verwoede dier hadden kunnen bereiken en afmaken had dit reeds drie slachtoffers gemaakt. Bovendien is een groot aantal toeschouwers onder den voet geraakt en min of meer ernstig gewond. Onlangs kwam te Miihlhausen een werkman eener chemisehe fabriek om het leven door een ontploffing. Toen men eenige dagon daarna de kokende zuren uitschep te, waarin de man was gevallen, was het lichaam door de bijtende vloeistof geheel opgelost, zoodat behalve een stuk van een lantaarn, een longenbeschermer en een maat niets meer werd gevonden. Proeven, met been en stukken vleesch genomen, bewezen dat werkelijk in de vloeistof alles werd opgelost. De werkman was echter verzekerd tegen ongelukken en nu wordt de uitkeering van de verzekerde som geweigerd onder voor wendsel, dat de dood van den werkman niet geconstateerd is. Nu wordt de vloei stof scheikundig onderzocht om daardoor de aanwezigheid van opgeloste mensehen- beenderen enz. te kunnen aantoonen. Te Barcelona woonde in de Calle del Hostal een oude man schijnbaar in de grootste ellende. Voor zijn eten gaf hij wekelijks hoogstens 3 peseta's uit; zijn kleeren waschte hij zelfzijn gansche huisraad bestond uit een vuile matras en één stoel. De buren bemerkten onlange een vieze reuk, die uiet uit het huisje van den ouden man kwam, zij waarschuwden de politie en deze drong de woning binnen, waar zij het lijk van den bewoner vond. Bij het verdere onderzoek vond men bovendien goed gesloten kisten, gevuld met kostbaar heden en papieren van waarde tot een bedrag van drie millioen peseta's. De tramwegmaatschappij te San Fran cisco, welker wagens electrisch worden voortbewogen, heeft op haar lijnen een lijkwagen in gebruik gesteld, eveneens door electriciteit voortbewogen. Het is een salon wagen, 10 meter lang en in tweeën ver deeld. De eene afdeeling, met rijke drape rieën en rouwtapijten, is bestemd voor de opname van de doodkist, terwijl de andere door het rouwgevolg in gebruik wordt ge nomen. De wagen heeft de betrekkelijk geringe som van 2500 dollars gekost. -v Een nieuwerwetsche voor onze eeuw beschamende en niet onjuiste vervoeging van het werkwoord „beminnen" geeft mark TwainIk bemin u, gij bemint mij, hij (zij) bemint mij, wij beminnen elkaar, zij laten zich scheiden. He rige stormen wuelden inde Japan- sche distrieten Ökita.en Twate. Ër zijn 1500 huizen ingestort, een groot aantal schepen vergaan en 300 personen omgekomen. LAATSTE BERICHTEN. Lombok. De eerste tijdingen per brief, na den verraderlijken overval op 26 Augustus zijn ingekomen. Uit dezelve blijkt dat de generaal Vetter opperbevelhebber, enkele fouten heeft ge maakt. Voor eerst heeft hij te vast op de vriendschapsbetuigingen eener door ons ge griefde vijandelijke bevolking gerekend. Dan was het ongedekt bivouakkeeren even eens een groote fout, alsmede de versnip pering der strijdkrachten, al kan dit nood zakelijk geweest zijn om de teleurgestelde Sassaks in bedwang te houden. Bovendien is het te betreuren dat hij geen voorzorgs maatregelen nam niettegenstaande hij door een betrouwbaar Arabier gewaarschuwd was dat de Baliërs een verraderlijken over val in den zin hadden, en daarvan even zeer verwittigd was uit brieven die ge vonden werden op twee als verdachten gevangen genomen Baliërs. In die brieven stond het geheele plan vermeld. Djilantik voor den opperbevelhebber ge roepen en natuurlijk onraad vermoedende, wendde ongesteldheid voor waarop de dom heid gevolgd is hem te gaan vragen of hij ook iets kwaads in den zin had en weder aan zijne onder eede gedane verzekeringen te gelooven. Nog werden gedurende onze bezigheid van het eiland 15000 repeteergeweren op de oostkust binnengesmokkeld en het wach ten om ons aan te vallen is alleen op deze geweren geweest. Vandaar dan ook de schijnbare onder werping in den aanvang. Volgens ooggetuigen werden ongeveer twee weken geleden ter reede van Arn- penan kisten met geweren en patronen voor den vorst van Lombok aangevoerd, die door den scheepskapitein zijn aangehou den. Nadat hierover aan den opperbevel hebber was gerapporteerd, werd door dezen last tot doorzending aan den vorst gegeven. Zaterdagavond voor den overval, op den gewonen tijd, gingen de hoofdofficieren nog als altijd in de Poeri hun maaltijd gebruiken. Omtrent het sneuvelen van sommige der reeds bekende officieren komen nu eveneens bijzonderheden. Eerst vertrok generaal Vetter met 70 man, daarna generaal Van Ham met 60. Van een geregeld marcheeren kon geen sprake zij n. Met zooveel mogelijke snelheid moest ieder onder een steeds voortdurend vuur maar zien voort te komen. De weg van Tjakra- negara naar Mataram is bijna over de ge heele lengte aan weerszijden omzoomd door een hoogen muur, de vijand beschoot ons van uit de gaten in deze muren. Gelegen heid om terug te schieten bestond niet. Het best kwamen zij er af die in gebukte hou ding langs de muren voortslopen. Het verhoogde bivak (benteng) verliet men ooor een nauwen uitgang, aan welks buiteizijde men over een traject onmiddel lijk am het vijandelijk vuur schijnt te zijn blootgesteld geweest. Met groote kalmte verlie; generaal Van Ham te midden van oorve'doovend schieten den nauwen ingang. Nauwelijks 20 meter ver geloopen hebbende kreeg hij een schot door den linkerarm in de berst en een ander in den buik. Zijn jongei bracht hem weer binnen de benting en zoffit den dokter, die echter reeds weg was, vant ieder zocht zoo goed het kon weg b komen. De generaal werd toen in een tmdoe gelegd en mee gedragen. Doih welkra konden de dragers niet meer voort Hij trachtte toen te loopen, doch hij Ion niet. Inmiddels hield het schieten aan. Jij ging toen tegen een boom staan, zeggaide laat mij maar aan mijn lot over. Doch luitenant Pourchez en andere dapperen namei hem op en droegen hem in een De- watenpel bij Mataram, waar enkele over geblevenen van zijn bataljon een schuilplaats hadden gezocht. Daar blies Van Ham den laatsfen adem uit, nadat een pastoor nog gclegnheid had kunnen vinden hem Van Ham was roomsch te bedienen. De luitenant-adjudant Kotting is gewond gevalen en riep om hulp maar deze kon den iwaar gebonwden man niet worden ver strek hij is niet teruggekomen. Chk te Mataram was, voor het retireeren naar deze schuilplaats, dapper gevochten. De 'uitenant Abele ven stond met zijn man schapen te schieten achter een borstwering, de minschappen geknield, hij voor een oogen blik opgericht. Juist vroeg hij zijn achter hem zittenden jongen om water toen hij een logel in den mond kreeg. Vallende werd hij ogenomen door een sergeant en zijn jongn, waardoor de sergeant een kogel in de lin kreeg, die verder in de zijde drong van den reeds doodelijk gekwetsten Abe leva. Bij den dokter gebracht, was hij reeds oveleden. D. luitenant Dooreman ontving eveneens een loodelijke kogel wond in de borst. Des mogens half 9 hadden zij reeds 85 gewonden en Ódqoden zoodat bet bivouac (te Mataram) moet verlaten worden en allen naar den Dewitempel vluchtten. De luitenant Boerma weri ook binnengebracht. Hij was getroffen aan )eide beenen. Ii den Dewatempel schijnt men zich den vijand min of meer van het lijf te heben kunnen houden, althans 's maan dag! 's morgens vroeg vond men gelegen heid om in een grooten kuil achter dien temiel in alle stilte de dooden te begra ven. Generaal va.i Ham rust daar in één graf met vele om hem gesneuvelde dap peren. Enkelen zijn afzonderlek begraven door hunne bedienden of kameraden. Inmiddels bevonden zich het halve 6e bataljon met overste Bijleveldt te Batoe- klian en het halve 9de met overste Lawick op Praja. Overste Bijleveld werd bij [den te rugtocht vanwaar hij zonder eenig vermoe den terugkeerde, dewijl zijn tijd van deta cheering verstreken was doodelijk gewond ia de borst; doch zijn colonne sloeg zich, zij 't ook met hevige verliezen, door den vijand heen, naar Ampenam. Wat Lawick aangaat, nauwelijks was hij met zijn colonne 15 meter tusschen de el kander rechthoekig kruisende straten door gemarcheerd of zij kreeg een overstelpend repeteervuur uit de op buikhoogte aange brachte schietgaten. Luitenant Kalflf ziet den doodelijk getroffen overste Lawick in den zadel wankelen en snelt toe met uitge breide armen, om hem op te vangen, doch een kogel velt ook hem en beiden stortten dood ter aarde. Luitenant v. d. Staay schiet naar voren om het commando over de spits op zich te nemen, doch ook hij sneuvelt onmiddellijk, terwijl luitenant Musch werd gewond. Het is een akelige gedachte dat Lawick gesneuveld is ten gevolge van het ver zuim om hem, toen hem per brief gelast werd, zich op Tjakra Negara terug te trek ken, daarbij te doen weten dat Tjakra door de onzen ontruimd en binnenkomen aldaar dus ongeraden was. Voor de familie van Van Ham moet 'teen treurige gedachte zijn dat hun vader nog in het land der levenden zou zijn, wanneer een telegram van terugroeping spoediger uit Batavia was afgekomen. Er was namelijk een voorstel van generaal Vetter aan den G.G. gedaan om Van Ham den 22 Aug. te doen terugkeeren wij l het vrede was en men zooveel troepen niet noodig meende te hebben. Doch het antwoord van den G.G. is niet ingekomen. Te Soerabaja zijn eeuigc dwangarbeiders van Lombok teruggekomen, die eenige da gen in gevangenschap bij de Baliërs hadden doorgebracht. Volgens hen zijn de inland- sche soldaten en dwangarbeiders die ge vangen zijn genomen, gespaard. Zelfs wer den hun wonden verbonden en kregen zij een behoorlijke voeding. Men heeft hun echter kleederen en uniform ontnomen en in de Lomboksehe soldatenpakjes, rood buis, roode broek en witten hoofddoek ge kleed. Zij worden gevangen gehouden ln de poeri. De Europeanen die, levend of gewond, in handen van den vijand vielen, zijn echter allen wreedaardig vermoord. De kanonnen staan als ornament voor de poeri, daar zij ze niet kunnen bedienen. De kroonprins K'toet (thans gesneuveld) reed eiken dag op hot paard van majoor Blommesteijn dat levend gevangen is, door Tjakranegara. Vermeldenswaardig is een dappere daad van luitenant Vis; zijn geheele sectie was gesneuveld, en nu bediende hij geruimen tijd geheel alleen zelf zijn vuurmonden Ook dio van luitenant Timmer die bij den verraderlijken aanval op Mataram, toen de Baliërs hun beveiligende muren verlieten om een uitval te doen, de woest tierende bende tot op 15 pas liet naderen en eerst toen haar onthaalde op een granaatkartets waardoor allen vielen. De Baliërs durfden zich daarna niet meer buiten hun muren wagen. Met de gekwetsten kwam te Soerabaya aan een gewoon Javaansch bediende de van Magalang afkomstige Martosewi'ndo, die zijn meester den luitenant Jansen op het oorlogsveld vergezelde. Deze eenvou dige inlander heeft onder het overstelpende vuur der Baliërs nabij den tempel te Tjakra Negara niet alleen zijn door een schot in het been gewonden meester gered en behou den in het bivak te Ampenan gebracht, doch aan zijn kalm beleid en onverschrok ken moed niet minder dan aan zijne onbe zweken trouw en toewijding is het alleen te danken, dat eene geheele sectie soldaten, benevens de hen commandeerende luitenant en tevens de staf majoor Hamerster aan de slachting hebben kunnen ontkomen. Bedoelde inlander is dan ook in het be zit van het volgende certificaat, hem door Majoor Hamerster afgegeven: „De Javaan Martosewindo, thans be diende van 2e-luitenant Jansen, bewees mij als gids uitstekende diensten bij ge legenheid dat ik met eene kleine colonne te Tjakra Negara van de overige troepen macht was afgesneden. Door zijn ijver en trouw kwamen wij dwars door den vijand behouden te Am penan. Ampenan 28 Augustus 1894, A. J. Hamerster, Majoor v. J. generalen staf". Deze gewone bediende was het, die den majoor en de zijnen tusschen de door hon derden vijanden bezette muren en den re gen van projectielen door, langs een ach teruitgang van de roemadewa in veiligheid bracht: en die, toen zijn gewonde luitenant neerviel in de sloot en daar achterbleef, dezen er uit redde, hem krachtig onder steunde en hem bij het kleine troepje wist te doen blijven. Toen men eenmaal buiten het gedrang was en meende reeds gered te zijn, zag men eensklaps den weg voor zich afgesloten. De Balineezen hadden in de kampong bij voorbaat alles versperd. Toen was het weder dezelfde Jfertosewindo die, zich een weg banend, alléén op verkenning uitging en na een kwartier rondscharrelen een nieuwen uitgang wist te vinden, waarop hij terug keerde om het onder zijne hoede genomen Iroepje en zijn gewonden incesser verder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2