„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL Schoolnieuws. RECHTSZAKEN. De Zetmachine. Gemengde Berichten. STAND. ARI1TBËK1CHTEA. '"AAN s55i UHLUL "IsCUÏÏÏÏWliNG. Alloop Verkoopingen, enz Overzicht Verkoopingen enz. Van Zaterdag 29 September 1894. Kerknieuws' Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ritthem door dhr. A. van der Flier, cand. te 's Gravenhage. Woensdag legden met goed gevolg 13 adspiranten het ad missie-examen aan de Theol. school te Kampen afte weten F. Colenbrander, F. W. Geei'ds, R. K. 3d, Hummelen, H. Keuning, D. C. Smits, A. Terpstra, T. Algera, G. Bax, W. T. van Dam, M. Horrius, G. J. de Jonge, H. W- Lainan, en J. Tangsma. Afgewezen 5. Kampen. Donderdag werd de nieuw benoemde Docent aan de Theologische School te Kampen, Ds. Biesterveld, geïnstalleerd. In het kerkgebouw der Geref. gem. hield Prof. B. zijne rede. Na in de inleiding de klachten hier te lande en in het buitenland over de staats- universitaire opleiding te hebben vertolkt, gaf Prof. Biesterveld als zijn onderwerp aan Het liooge belang<ler Ambtelijke vakken. Dit belang werd afgeleid I. uit den aard der Theologische We tenschap. II. uit het voorwerp dat zij behandelen. III. uit de eischendie aan de Bediening des Woords moeten worden gesteld. In het eerste deel werd betoogd, dat de aard der Theologie en het organisme harer deelen, de ambtelijke vakken (door anderen genoemd „Practische Theologie") eischen als kroon en afsluiting. In het tweede deel bestreed spreker de rationalistische en Schleiermacheriaansche opvatting van de z. g. Practische Theologie en noemde als voorwerp van behandeling het ambt als zoodanig gelijk het door Christus is inge steld. In het derde deel werd gewezen op de gewichtvolle beteekenis van het ambt van den Dienaar des Woords, met name 'in onzen tijd, en de eischen die aan de uitoefening van dat ambt moeten worden gesteld, waaruit de noodzakelijkheid volgt om de vakken, die over dat ambt handelen, ernstig te bestudeeren. Met toespraken aan Curatoren, Hoog leeraren, Leeraren en Studenten der Theol. School besloot spreker zijne rede. Nederlander. Arrondissements-Rechtbank te Middelbar g Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling C. v. S., 20 j., schippers knecht, Ierseke, tot 14 d. gev. straf valschheid in geschriften en het opzettelijk gebruik van een vervalscht geschrift als ware het echtG. C. B., 18 j., metselaar, Wemel- dinge, tot 6 m. gev. stral beleediging: G. O., 43 j. hvr. van J. W. F, C., zonder beroep, Goes, tot 7 d. gev. straf, en diefstal: J. D., 25 j., arbeider, Heinkens- zand, tot 18 m. gev. straf. Allen in de kosten. -In zake J. D., 25 j., arbeider, en J. I., 25 jklompenmaker, beiden te Heinkenszand, appellanten van een vonnis van het kanton gerecht te Goes, waarbij zij ter zake van nachtelijk burengerucht zijn veroordeeld ieder tot f2 boete, is het appel niet ont vankelijk verklaard, met veroordeeling van de apellanten in de kosten. Vrijgesproken J. L., 57 j., winkelier, Schore, en J. v. E., 44 j. schoenmaker, Goes, beiden beklaagd van mishandeling. De Linotype-zetmachine is een meester stuk, een wonder van techniek. In de laatste jaren is zij langzamerhand tot vol making gekomen, zoodat aan deze uitvin ding ongeveer 1300patenten zijn verbonden. De oorspronkelijke uitvoerder, Ottomar Margenthalen, werd in het jaar 1854 in Wurtembevg geboren. Hij is de zoon van een schoolmeester en gaf reeds vroeg blij ken van zijn genie, dat hem tot een der voornaamste uitvinders dezer eeuw omhoog hief. Op achttienjarigen leeftijd naar Amerika vertrokken, was hij eenige jaren te Was hington in een fabriek van eleetrische uur werken werkzaam, toen de [tegenwoordige voorzitter der „Linotype Reporting and Printing-Cie", te New-York den patroon van Mergenthaler over het vervaardigen van eene zetmachine raadpleegde. De jonge Mergenthaler was bij dit gesprek tegen woordig, hij dacht over de zaak na, wijdde er zich geheel aan en het resultaat was, dat de eerste zetmachine vier jaren daarna eene plaats kreeg op de zetterij der „New- York Tribune". Om tot zijn doel te gerakenhad Mer genthaler zijne winstgevende positie hij was deelgenoot in de zaak van zijn patroon geworden opgeofferd. Hij had het lot van alle uitvinders, maar gesteund door zijne onwrikbare overtuiging, dat de uit voering mogelijk was, kroonde eindelijk het succes zijn arbeid. Mergenthaler is thans een der meest geachte mannen in de Yereenigde Staten steeds heeft hij de zet machine verbeterd, op de drukkerijen in Amerika en Engeland verwierf deze reeds sinds lang eene plaats ên voor het eerst betrad zij bij Gebr. Binger het vasteland ven Europa. „Linotype" is niet wat men noemt eene zetmachine in den gewonen zin van het woord. Zij wordt evenals eene schrijfma chine door toetsen bewerkt en wijkt ge heel af van het systeem van zetten met los se beweegbare letters. Hoewel dit zonder teekening niet gemak kelijk is, hopen wij den lezer toch van hare werking eenig denkbeeld te geven. De machine levert .metalen staafjes die de lengte van een regel hebben en aan de boven zijde de letters dragen. Zij hebben't voor komen van een regel gezette letters en werden daarom „linotypes" genoemd (line o'type beteekenteen regel met letters). Wanneer deze staafjes door de machine naast elkander worden opgezet, vormen zij eene bladzijde of een kolom van eene courant. Als zij zijn afgedrukt of gestere otypeerd, gaan die regels in een smeltpot, om later weer als nieuwe linotypes voor den dag te komen. Distributie heeft ei dus niet plaats. Hoe worden nu deze lynotipes gevormd De machine bevat in eene kast een groot aantal koperen matrijzen, elk bestaande uit een vlak plaatje, aan de lange zijde van een inwaarts gegraveerde letter —de moederletter en aan de bovenzijde van een stel tandjes voorzien. De matrijzenkast of het magazijn bevat een aantal matrijzen voor elke letter of teeken, die op het toetsenbord staan. Het magazijn der matrijzen heeft een hellenden stand zij zouden dus omlaag vallen, maar worden daarin tegengehouden door klepjes aan de monden van elk kanaal, waardoor de matrijzen glijden. Telkens, wanneer nu een toets wordt neergedrukt, glijdt een matrijs, van dezeltde letter voorzien, door de kanalen en wordt door een drijfriempje in een verzamelkanaal af geleverd, waar de matrijzen tot een regel den moederregel worden gezét. De spatiën worden elders bewaard, en worden door het drukken op een hef boom op haar plaats gebracht. Wanneer aldus de regel is gezet, behoeft de zetter er zich niet meer om te bekom meren na het bewegen van een handel kan hij tóet het zetten van den volgenden regel voortgaan. De machine doet net overige werk. De regel matrijzen en spatiën wordt, nadat hij is afgezet, door de machiae ge grepen en gebracht voor een verticaal gietwiel, waarin eene opening of mal van de voor- naar de achterzijde loopt. Daar voor wordt de regel met matrijzen geplaatst zoodat, wanneer de mal met gesmolten me taal wordt gevuld, om den eigenlijken druk regel te erlangen, de letters als gewone drukletters in hoog relief op het afgiet sel komen te staan. Achter het gietwiel bevindt zich eon pot met een afvoerkanaal gevuld met gesmol ten specie. Het afvoerkanaal sluit tegen de achterzijde der mal aan. Een pompje perst een straal gesmolten metaal tegen de ma trijzen. Na het gieten van dezen regel maakt het gietwiel een kwart-omwenteling, waar door de mal uit een horizontalen in een verticalen stand komt. Eene plaat drijft vervolgens de vervaardigde linotype uit de mal tusschen een paar schaafmessen door, die daaraan gelijken vorm geven, in de galei,, welke zich voor aan de ma chine hevindt. Een horizontaal zich bewe gende arm plaatst de letterstaafjes zooda nig, dat zij langzamerhand de bladzijde of kolom vormen. De machine gaat echter met haar arbeid voort. Er valt nog meer te doen. Wanneer zulk een gezette regel matrijzen zijn werk voor de linotype heeft verricht, moet hij worden gesorteerd en. in de kanalen van het matrijzenmagazijn worden teruggebracht. Daartoe worden zij door een arm aange grepen en in de hoogte gevoerd ea dan als 't ware door eene hand gepakt en zijwaarts opgeschoven, totdat de randjes der matrijzen in eene plaat pakken. Die plaat wordt dan omhoog gebracht en voert den geheelen regel mede naar het sorteertoestel boven0 het magazijn. De spatiën zijn er dan reeds uitgenomen of uitgelicht door een soort van haak en elders opgeborgen. Het sorteeren geschiedt door een zeer een- voudigen maar toch zeer ingenieusen toestel. De tandjes van elke matrijs zijn voor elke letter, die zij draagt, in een bijzondere volgorde aangebracht, i. w. z. een matrijs met A, heeft een andere combinatie van tandjes dan die met B. Op deze tandjes komt het aan. Boven de opening der ka nalen van het magazijn bevindt zich een stalen staaf, die aan den onderkant van ribben is voorzien, waaraan de matrijzen met hare tandjes blijven hangen. Deze rib ben varieeren echter in aantal en ligging en wel zaodanig dat boven elke kanaalope ning eene aedere combinatie bestaat. De matrijzen worden nu door een horizontalen arm van ééne zijde op de staaf geschoven, zij blijven daaraan hangen en worden lang zaam boven de kanaalopeningen voortbe wogen. Komt de matrijs echter boven haar eigen kanaal, dan komt de plaatsing der tandjes volkomen overeen met de ligging der ribben. Nu kan de matrijs niet meer blijven hangen en valt zij in het kanaal. Hoe al deze metalen armen en handen zich bewegen, is zonder teekeningen niet duide lijk te maken. De matrijzen maken een kringloop van de monding van het maga- tot den sorteertoestel, zonder dat de zetter er iets anders aan doet dan het drukken op de toetsen en het bewegen van een hainVel. Het is deze kringloop der matrijzen en het feit dat het zetten van een regel, het afgieten van een anderen en het sorteeren van een derden gelijktijdig gesci eden, die de oorzaak zijn dat do machine met eene verbazingwekkende snelheid van vier- tot negenduizend vierkanten per uur kan werken. Wij zullen niet in de gevolgen treden, die deze machine in de zetterswereld kan veroorzaken; hulde echter dient er gebracht te worden aan den uitvinder, die met on uitputtelijk geduld nagenoeg het onmoge lijke mogelijk maakte en tot het vormen van het boek staal en ijzer laat verrichten, wat sinds menschenheugenis alleen de hand kon doen. Amsterdammer Zierikzee. Donderdagavond is, in eene vergadering van belangstellenden alhier, opgericht een „Gereform. Vereeniging, tot bevordering en verbetering van het Kerkgezang". Aanvankelijk traden 25 per sonen als lid toe, terwijl als bestuursleden zijn gekozen, de Heeren J. Bienefelt, A. Manni en M. Bijdevaate die zich eerst belastten, met de samenstelling van een reglement, en het benoemen van een Direc teur. Deze vergadering, die door Ds. Keu- lemans met gebed werd geopend, werd door dhr. D. Mulder gesloten met dankzegging, na 't zingen van Psalm 1501. De tweede luitenant J. H. Braokman van de Water van Middelburg is aange wezen om als detachements-commandant te Terneuzen op te treden, van 1 October tot 1 Januari a. s. Een vorstelijke gift. De heer Yan Zijll de Jongh, president van de commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van Indische strijders, ontving van de Koningin f 10,000 en van de Regentes f 5000 met een schrij ven namens de Regentes, waarin zij hare groote ingenomenheid met het doel der commissie te kennen geeft en de hoop uit spreekt dat alle andere commissies en comité's zich in deze eens zullen oplossen. Bericht aan de bolervervalschers. Tot betere controle op de naleving van de Boterwet zullen in verschillende plaat sen eenige vertrouwde en met den boter- handel bekende personen als onbezoldigd rijksveldwachter worden aangesteld. Zwaluwen. Een cijferaar berekende wat een zwaluwenfamilie per dag verorbert. De moeder en vader voeden van 4 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds hunne jougen en komen dan 20 maal per uur bij het nest, dat is 640 maal per dag. lederen keer bren gen zij 10 tot 30 insecten meê, nemen wij aan niet meer dan 10, dat is 6400, voor hun eigen rekening nemen de ouwe lui er zeker wel 600 dat' is dus 7000, en per maand 210.000. Een zwaluwfamilie verorbert dan in de zomermaanden minstens een half mil- lioen insecten. Cholera. Te Boskoop 1, te Vleuten 1, te Rotterdam 2 gevallen van aziatische cholera deden zich deze week voor. Voorgesteld wordt om den ouders, voogden of echtgenooten van zeer ernstig zieke militairen, die zich in verplichten krijgsdienst bevinden en in een ziekenin- richting verpleegd worden, zoo noodig reis- en verblijfkosten te geven bij bezoek van die militairen, voor wier leven gevaar be staat. Deze maatregel zal slechts gelden voor miliciens. Als een bedroevend teeken des tij ds kan aangemerkt worden dat zich vooreen hofstede te Oostdongeradeel (Friesland) geen enkele pachter opdeed, Jofschoon de grond uit beste klei bestaat. Tusschen Poeldijk en Loosduinen speelde eergisteren een kindje van 2jaren, geheel zonder toezicht tusschen de rails van de Westlandsche stoomtram, die met volle vaart naderde. De machinist remde met alle kracht, doch zou het kind niet hebben kunnen redden. Op het beslissend oogenblik greep evenwel de conducteur, die van de tram was gesprongen, het kind, toen de machine het als het ware reeds raakte. Op het congres van Duitsche natuur onderzoekers en geneesheereD, dat te Wee- nen wordt gehouden is, groot opzien ver wekt door mededeelingen over de onder vinding, die men heeft opgedaan met het serum ter genezing van de diphtheritis. Dr. Behring gaf een historisch overzicht van de geneeswijze met het door hem ont dekte serum en beweerde, dat men, naar schatting, in de eerste tien jaren alleen in Duitschland en Oostenrijk anderhalf rnil- lioen kinderen voor het gevaar van diph theritis zou bewaren, mits zijne geneeswijze goed en tijdig werd toegepast. Yerder gaf hij als zijn gevoelen te kennen, dat het nog maar een quaestie van tijd was en men zou ook cholera, longontsteking, typhus en misschien zelfs tuberculose genezen door toepassing van de serum-methode. De voor naamste moeilijkheid was tot nog toe ge weest, dat men het serum, dat aan dieren was beproefd, niet sterk genoeg kon ma ken om menseken te genezen. Dr. Ehrlich constateerde, dat in het Cha- rité' en het Elizabethsziekenhuis te Berlijn reeds schitterende resultaten met genoemd middel tegen de diphtheritis waren bereikt. De sterfgevallen aan die ziekte waren tot 8 percent gedaald. Ook andere geneeskee- ren bevestigden, dat met het serum prac tische resultaten zijn bereikt. De bladen manen echter terecht tot omzichtigheid aan, daarbij herinnerend aan de teleurstelling, welke op Koch's ontdek king van de tuberculine volgde. De 318 K.M. lange spoorweg tus schen den Atlantischen en den Grooten Oceaan over de landengte van Tehuaotepec, is den Hen dezer door den eersten trein bereden. De afstand werd afgelegd in 10 uur 20 minuten, 1 u. 40 m. oponthoud inbegrepen. Roovers in den Kaukasus. Naar het schijnt is in der. Kaukasus het rooverwezen nog in vollen bloei, niettegen staande al de pogingen van het gouverne ment om het uit te roeien. Daarbij komt dat de bevolking bijna overal partij trekt voer de rooversen ze allerlei diensten be wij st. De roovers op hunne beurt komen overal de noodlijden den ter hulpenkel, wee hem die ze ver raden wil, zijn leven is niets meer waard, want vroeg of laat zal hij door hunne wraak getroffen worden. Het is nog maar eenige maanden geleden dat een boer die eene afdeeling Kozakken den weg had gewezen om eene bende roo vers in te halen, met heel zijne familie ver moord werd. De roovers groeven in een somberen nacht eene mijn onder zijn huis en staken ze in brandgeen enkele bewo ner ontsnapte aan den dood. De roovers gedragen zich gewoonlijk zeer goed jegens hunne slachtoffersindien zij zich, bij voorbeeld, meester maken van eene diligence en de reizigers geen weerstand bieden, stellen zij zich bijna altijd te vreden met hun slechts een gedeelte van hun geld of hunne waarden te ontnemen die bij voorbeeld 100 roebels heeft, zal zich bijna altijd uit den slag kunnen trek ken met de helft dier som aan te bieden, en indien hij er meer van wil behouden, zullen de roovers er zich niet tegen ver zetten. Zij zijn gewoonlijk 6 tot 15 man sterk. Onlangs slaagde eene afdeeling kozakken er in den beruchten rooverhoofdman Mikkeli Svili, die jaren lang de provincie Kout ais onveilig maakte, in te sluitenmet onge looflijke stoutmoedigheid wns hij de week te voren, als een armeensch priester ver kleed, in het paleis van den gouverneur der provincie doorgedrongen, en had er verscheidene dagen doorgebracht om in lichtingen te verzamelen over de aanstaande reizen van rijke kooplieden. De kozakken sloten hem in, met een zijner makkers, in een lklein huisje. Zij boden hardnekkigen weerstand. Na hunne laatste kardoezen verschoten te hebben deden zij eenen uitval met den dolk in de hand en werden gedood, alhoewel men streng bevel had gegeven den beruchten hoofdman levend te vangen. Daar de roovers al stoutmoediger worden heeft het gouvernement eene algemeene klopjacht in het land bevolen. Een Fransch blad heeft een inschrij ving geopend voor de geldelijke bijdrage», om dr. Roux in staat te stellen op groote schaal zijn middel tegen croup te beproeven en verkrijgbaar te stellen. In weinige dagen was reeds ingeschreven voor een bedrag van 53,720 fr. Een gemeenteraad ontbonden. De radicaal-socialistische gemeenteraad te Tou louse is wegens het vervalschen der kie zerslijsten in 1892 en 1893 door de re geering ontbonden en het bestuur der plaat selijke aangelegenheden, in afwachting der nieuwe verkiezingen, door haar voorloopig aan eene commissie van zes leden opge dragen. Het bedrog is openlijk aan het licht gekomen door een der medeplichtigen, die verbitterd dat hij de hem beloofde be looning niet ontvangen heeft, alles verklapt heeft. Een valsche Behanzin. Yolgens bericht zou de tegenwoordige gevangene van Mar tinique in 't geheel de oude koning van Dahomey, Behanzin, niet zijn. De echte Behanzin zou nooit door generaal Dodds zijn gevangen genomen en hij zou nog altijd rustig zijne pijp rooken in het land zijner va deren - Een voddenkoopman, die vrijdag te Antwerpen in eene herberg naar zijn middagmaal wachtte, nam, 't zij uit scherts, 't zij uit ongeduld, een worst uit de pan. Een andere kostgast verklapte dit aan de waardin en de voddenkoopman, al te haastig willende zijn, poogde de worst door te slikken. Deze bleef echter in zijne keel steken en de man, voelende dat hij ging stikken, liep naar de achterplaats, waar hij dood neerviel. Een geneesheer, die ter hulp snelde, kwam te laat. Echtscheidings-statistiek. Het Engel- sche Parlementslid Henniker-Heaton geeft in de New Review een Europeesche statis tiek der echtscheidingen. In Engeland komt een echtscheiding voor op 577 huwelijken, in Rusland een op 450, in Schotland een op 331, in Oostenrijk een op 184, in Bel gië een op 169, in Hongarije een op 145, in Zweden een op 134, in Nederland een op 132, in Frankrijk een op 62, in Dene marken een op 36, in Italië een gerechte lijke scheiding op 421. Wat de groote steden in Europa betreft, staat Berlijn bovenaan met de verhouding een op 17. Het record wordt gemaakt door het graafschap Tolland in den staat Con necticut; daar wordt van de 6 huwelijken één ontbonden. Treurig Volgens schrijven uif Tb vaal het standbeeld, dat de Ko land heeft laten opric' lukkigen zoon van waar hij sneuv' stolen en in f voor de aan Het been van een millionnair heeft te Brooklyn aanleiding gegeven tot een proces. Dr. Hawborn aldaar had den mil lionnair Bridges het rechterbeen afgezet. Om reclame te maken, stelde de dokter het been op spiritus in zijn wachtkamer ten toon, met het opschrift„Dit been behoorde eenmaal aan mr. Dasy Bridges, en is door mij den 14 Augustus 1894 geamputeerd." uridges w;J echter „zijn" (been niet tot re clamemiddel laten bezigen en heeft den dokter die weiïerde het weg te nemen, we gens diefstal aangeklaagd. De behandeling is reeds tweemaal verdaagd, zeker om hot interessante van dit proces te verhoogne Van 27—28 Sepi 1894. MIDDELBURG. Ondertrouw J. B. Bosae wedr. 40 j. en C A. Lain tam'jd] 30 i. K. Houterman jm. 23 j. en C. Rooze jd. 23 j. - C. Poppe wedr. 31 j. en I. Sturm jd. 25 j. - W. Montanari ji. 26 j en A. Alewfjnse jd. 20 j. Bevallen: N. Versloot geb Beukelmand. C. Hendrikse geb. Adamse z. M. J. Mervel geb. Jobse d. Levenloos aangegeven een zoon van A. P. Dockheer en C. H. Pelle. GOES. Ondertrouwd: Christiaan Gerard Kousemaker 23 j. jm. te Hof van Delft en Sara Touw 22 j. jd. te Goes. Geboren: Leuntje d. v. Gerard Regersa en Neeltje Kousemaker. Marinus Gerar- dus z. v. Adriaan Sinke en Anna Maria van den Ende. MIDDELBURG, 27 Sept. '94. E ven als voorgaande week was de aanvoer weder klein. Jarige Tarwe f0,25 lager en tot f6 ver handeld enkel daarboven. Nieuwe dito f6.75 a f 5.50 naar deugd. Jarige Rogge f5. Nieuwe dito f4.25. Wintergerst f4. Zomerdito f3.40. Nieuwe Paardenboonen, waarvan een enkel partijtje ter markt van vrij voldoende quali- teit- tot f 5.50 verhandeld. Witte-, en Bruine- boonen nog niet ler markt. Groene Erwten in de gewone kleine soort begeerd en op de kook tot f8.75 a f9 gekocht. De aanvoer daarvan was weder zeer gering. Kroon Erwten voldoende'aangeboden, maar quali. teit afwijkend en voetstoots f7.50 betaald. Winter Koolzaad f 6 a f 6.50. Zomerzaad niet' ter markt. Versche boter f 0,95 a f 1.05p.kilo. Eieren f4.40 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 27 Sept. 1894. BOTER. Hoogste koers f 0.65 a f0.~ laagste koers f 0.60 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f ü.90 a fO.— laagste koers f 0.70 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers f 0. laagste koers f 0,— de 25 stuk. VLISSINGEN, 27 Sept. 1894. Boter fl,10 a f 1,20 per kilo. Eieren f 4,40 a f 4,80 per 104 stukB. Dinsdag 2 Uct. Middelburg, bg den majoor Korte Noordstr. levering en slachten voor de me nages te Middelburg en Vlissingen van 1 Nov. '04 tot 31 Oct- 95. BREEDE WATERING 1 Oct. Hraai|ert<*. 3 Oct. MIDDELBURG Door Notaris Verhulst werd Donderdag in „de Vergenoeging" publiek geveildle en 2e een huis met tuin en koepel, Noordplein en pakhuis (vroeger wa genmakerswerkplaats) met tuin. gecombi neerd verkocht voor f3650, aan dhr. J. Jansen. 3e een pakhuis verkocht voor f 900, aldaar aan dhr. A. Barendse. 4e. een huis Lange Giststraat. Opgehouden op f 3400. 5. een dito Oude Kerkstraat verkocht voor f 1600 aan den heer W. J. F. Govers. Allen te Middelburg. VEERE. Heden Vrijdag werd door not. de Vos publiek geveild voor mr. C. de Witt Hamer een huis. erf en tuin 312 cA. Kooper de heer A. Geers alhier Voor f651. MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan besteed aan het gebouw van het geweste lijk bestuur: Het leveren en storten van steen en liet maken van werken tot ver dediging van den oev&r vóór Terneuzen. (Raming f 11,900). Inschrijvers: Bazaltmaatschappij Rotter dam |f 12,514, J. de Bree Fz„ Terneuzen f 11,079 en P. A. v. d. Veld®, idem f 10,768, Maandag 1 Oct. Kloettngc, bg de Vrieze door deurw. Holimann 2 uur oude IJselsteen, klamp- steen, belgische klinker, nieuwe houtwaren, afbiaak, ijzer, lood, zinken buizen. Baarland, bij Tr^as door not. v. d. Kloes voor 7 jaar verpacht011 voor het waterschap Baarland 19 H. bo-w- en weiland, dijken enz. Inl. de not. en «hr. v. d. Bilt la Motthe te Goes. Dinsdag 2 Oct. Sas vaw Gent, door deurw. Hendrikse in den ran Remoorterepolder 12 uur bij Terdaer0 beestiaal. Woensdag 3 Oct. Cues, door deurw. Hollmt dnrie in de Prins van Or'ar' stoelen, tuig voor een sp de goederen uit het falh vos 17 klokken, 1 staanoe chiffonnière, linnenkar*- eleetrische knopnen Krulningei Nieuwenhub notenhor t-;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5