w K e r k ii i e tl w s* S c li o o I ii i e u w s. Z ft iN I) I N G RECHTSZAKEN L a n d bo u w. Gemengde Berichten. Ook weten wij zeer goed dat de grootere bijdragen voor de Ned. herv. kerk gevolg zijn van de omstandigheid dat de staat zeker wel een grooter deel der hervormde, dan van andere kerkegoederen heeft ingepakt, geconfiskeerd. Doch zooals de staat thans de verschillende kerkgenootschappen [steunt, is het een rechtlooze toestand, waaraan noodig een einde dient te komen; mits met betrachting van het recht, niet het minst met inachtneming van historische rechten. Ook daarin is dus Patrimonium in de anti revolutionaire lijn. De Troonrede. In de antirev. Nederlander (het orgaan van den heer de Savornin Lohnian) wordt het vermoeden uitgesproken dat een Minis ter als de heer Van Houten, die reeds vóór de grondwetsherziening een voorstel tot grondwetsherziening indiende ter ver krijging van een geer uitgebreid kiesrecht, niet noodeloos de indiening dier wetten zal vertragen, en dat te harer voorberei ding meer gegevens zullen noodig zijn dan een kiesrecht met enkel negatieve kentee- kenen van geschiktheid. Kamers van Arbeid zijn van lieverlede een wensch van alle partijen geworden; elk uitstel schijnt de Ned. bedenkelijk, en haar invoering van meer belang dan welke nieuwe kiesrechtregeling ook. Dat de yememte-financiën min of meer op den achtergrond geraakt zijn, komt het blad vreemd voor. In de zitting van 16 Mei noemde de Regeering de regeling daar van een dringenden eisch des tijds thans vernemen wij dat met de voorbereidiag eener nadere regeling van die financiën wordt voortgegaan. Maar die voortgang duurt al zoo lang Heeds onder het kabinet-Mackay werd een voorstel ingediend sedert dien tijd vechten wij over een ideaal-kiesrecht en intusschen schreeuwen de gemeenten vruchteloos om redding uit den nood. De zaak is moeilijk maar zij dient vóór alles afgedaan te worden. „Dat dit Kabinet met deze Kamer de zoo belangrijke defensie-kwestie niet wil afdoen, begrijpen wij, al betreuren wij het. Wat hebben wij aan geweren, als wij geen manschappen hebben em er mee te schie ten Doch de mogendheden zullen wellicht met onderling oorlogen wachten, totdat Nederland met zijn kiesrecht klaar is. In dat geval zouden wij mogen wenschen dat Nederland er nimmer mee klaar kwame." Bij de vermelding van het voornemen der Regeering tot subsidieering van meis jesscholen M. O. merkt de Ned. op „Is het wenschelijk, is het verstandig, de quaestie van het onderwijs, dat groote struikelblok, op het tapijt te brengen „Of is de bedoeling der Regeering eene oplossing voor te stellen in den geest en naar de beginselen van deschoolwet-Mackay? „In dit geval zouden alle partijen kunnen meewerken en dit schoteltje zeer in den smaak vallen. „Wij willen wachten en hopen.1' Het adres van antwoord op de troonrede is ook nu niets meer geweest dan een echo van de troonrede, en kon dus tot weinig strijd uitlokken. In een zeer kalme zitting werd het dan ook afgehandeld en met algemeene stem men goedgekeurd. De leden waren het vrijwel eens over de zaken die in 't adres besproken werden. In zake Lombok staken de heeren Cre- mer en Pijnacker Hordijk de Regeering het hart onder den riemin zake den landbouw waren allen het eens dat de toestand zeer gedrukt is, de minister wilde echter van geen graanrechten weten. In zake het klauwzeer waren allen het eens omtremt de maatregelen, en vond het goede woord van den heer Hennequin eene goede plaats bij de regeering dat bij het opheffen van beperkende maatregelen Zeeland het eerst aan de beurt zou zijn, met het oog op den uitvoer naar België. In zake het kiesrecht werd een afwach tende houding aangenomen alleen de heer v. Karnebeek sprak een waarschuwend woord om bij deze regeling toch te reke nen met de grenzen der Grondwet em het Staatsbelang. Dat door onze Indische militairen zoo veel jenever ge dronken wordt is dezer dagen door ds. Adama v. Scheltena met cijfers onweerlegbaar aangetoond. Thans komt een deskundige dit feit bevestigen in De Amsterdammer. Hij schrijft onder anderen. In 1882, als jong sergeant naar Indië vertrokken, trof mij reeds den eersten morgen om 5 uur te Meester Cornells, dat in de cantine tal van militairen zag gaan. Naderbij gekomen zag —tmde manier van drinken :"en glaasje, maar de wege de be- waren ^de dat 100 k 150 stuks per dag, en kwam dit wel eens 20 X per maand voor, zoodat de verdiensten op deze wijs 40a 35 gld. per maand bedroegen. Geen week ging er voorbij of bij de Eur. compagnieën reëngageerden zich 1 of 2 soldateu voor 6 jaren, ontvingen f 600 handgeld, hadden acht dagen verlof, met vergunning om in de kazerne te blijven slapen, en het sprak van zelf dat met be hulp der kameraden dit geld soms binnen de acht dagen schoou opgemaakt was. Maar er werd bovendien nog jenever verstrekt zoodra men in het veld was. 't Is 2, 3 of 4 uur in den Norgenin of buiten den kraton staan 2 of 3 com pagnieën aangetredeu om straks de Neder- landsche vlag te doen eerbiedigen een paar sergeant gaan rond met de jeneverfiesch, ieder neemt er een, of zoo hij daar niet toe in staat is wordt het hem gegeven, en er wordt afgemarcheerd. Eenigen voelen zich nog niet lekker, daar begint het te schemeren, enkele oogenblikken later komt het oog van den dag te voorschijn, maar ook tegelijkertijd vallen de doffe schoten des Atjehers, aldra rollen onze salvo s, het gehuil van den vijand hoort men somtijds, het geheel krijgt iets tijgerachtigsimmer voorthet snelvuur vangt nu aan, steeds voorthoe spoediger de stelling veroverd hoe beter, des te minder vallen er, daar weerklinkt het signaal attaqueeren, het schieten houdt op, de vijand vlucht, voor zoover hij kan, voor de overblij venden zijn voor elk 6 of 10 bajonetten bestemd, en binnen een paar minuten is voorloopig alles afgeloopen, Weer een signaal, maar heel anders, oor lam, de oude is zeker tevreden. Nu knappen ook de meest beverigen op, iu den loop van den dag wordt er nog een verstrekt, en bij tehuiskomst weer, iedereen ontvangt zijn hulsengeld en 's avonds gaat het in de cantine als alle vorige dagen. M. de R., niet alle militairen drinken zooveel, de goede wil ik niet te na komen maar zij zullen met mij instemmen dat het toenmalige Atjeh-leger leefde zooals ik met mijn gebrekkige pen u trachtte te be- schrij ven. Een Vraag. Wat is toch het Couloirstelseel bij de uitoefening van het [kiesrecht Zoo vraagt ons een onzer vrienden. Wij voor ons noemen het gemakshalve een kotjes-stelsel. Een couloir vrij vertaald is een kotje. Een stelsel dus, gelijk in de kies wet Tak voorgesteld, en thans bij de stem ming voor het kerkelijk kiescollegie te Dordrecht toegepast werd, waarbij de kiezer aan het stembureau zijn stembiljet ontvangt en daarna in een kotje of althans aan een afzonderlijke lessenaar geplaatst wordt, om daar, door niemand gezien, naar zijn eigen overtuiging zelf eigenhandig zijn biljet in te vullen. Lombok. De Indische mail bracht al vast eenige breedere mededeeling omtrent den aanval der Baliërs op 25 Augustus. Voorloopig geeft zij slechts het relaas van de telegrafische tijdingen op Java aange komen en de besluiten daarna door de re geering aldaar genomen. De berichten bevestigen de vroeger ont vangen meiedeelingen dat in den nacht van 25 op 26 Augustus de verraderlijke aanval heeft plaats gehad op het bivouac te Tjakra Negaradat de beschieting ook gedurende den daaropvolgenden dag werd voortgezet, terwijl de Baliërs onder meer vuurden door schietgaten, welke 's nachts werden geboord in den buitenmuur der vlak tegenover het open bivouac gelegen poeri. Wij verloren daarbij 14 dooden 85 ge wonden. Zonder water en voedsel trok ken de onzen terug, met achterlating van alles teneinde de gewonden te kunnen ver voeren terug naar Mataram onder het hevigst geschutvuur des vijands, dat ons nog heviger verliezen bezorgde. Te Mataram werd de toestand nog meer onhoudbaar aangetroffen. De bivouac-com mandant had het bivouac met vivres, goe deren en geld, waaronder een kwart mil- lioen, dat den 25sten was afgedragen, moe ten prijsgeven en zijne troepen gelegerd in een door een muur omgeven plein op 600 Meter afstand van het bivouac. Des avonds te 8 ure arriveerde de ko- lonne, die onderden luitenant kolonel Van Bijlevelt te Soekarara vertoefd had. Zij had eveneens zware verliezen geleden, de troepen hadden dien dag niet gegeten en stonden opeengehoopt. Vivres ontbraken, het bivouac was niet meer te bereiken dan ten koste van zware verliezen en de ge meenschap met Ampenan was verbroken. Onder die omstandigheden werd beslo ten te trachten langs een omweg Ampe nan te bereiken, hetgeen na een vermoei- enden marsch van bijna acht uren gelukte. Op de ontvangst dezer jobstijding heeft bestuur van Buitenzorg de maatregelen die den lezer bekend zijn, en uitslag voorloopig mag worden 26 Sept. '94. an J. Kakebeeke •lag verleend t waterschap minister 1 Nov. a. zullen dienst doen de hoofdingenieur der le klasse A. van Hooff, thans te Mid delburg, als hoofdingenieur in het 10e district te 's Gravenhagede benoemde hoofdingenieur der 2e kl. A. A. Bekaar, thans te Vlissingen, als hoofdingenieur in het 11e district ter standplaats Middelburg de ingenieur der 2e klasse J. G. Ermerins, thans te Heusden, als arrondissements-inge- nieur in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Vlissingen. Bij de verkiezing voor een lid van den raad te Amsterdam, waarbij de heer Bensdorp (kath. en candidaat der liberalen) gekozen werd, stemden 3300 van de circa 24000 kiezers. Op de begrooting voor binnenlandsche zaken voor 1895 is voor de winterscliool te Goes nu f500 meer aangevraagd voor een afzonderlijk leeraar in de schei- en natuurkunde. Bij kon. besl. zijn benoemd in het bestuur voor den Koning innenpolder, on der de gemeente Biervliet, tot dijkgraaf C. J. Sturm, tot eersten gezworen C. B. Thomaes en tot tweeden gezworen E. Bekaert. Aan den sergeant-majoor Bakker, van het alg. depot van discipline te Vlissingen, is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Op verzoek eervol ontslagen met 1 Oct. de brievengaarder C. L. Ivens te St. Jansteen en benoemd tot brievengaarder aldaar A. J. Bleijenbergk. De regeering zal eerlang een voor stel doen, om de werking der wet van 4 April '94, houdende voorziening der tij - delijke versterking der nationale militie, uit te strekken tot de lichting van '96. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING 1895. De verschillende hoofdstukken zijn aldus geraamd I. Huis der Koningin, f821,000. Meer is uitgetrokken voor aansluiting aan het Huis Ten Bosch en van het Paleis het Loo aan de gemeentelijke waterleiding, brandbluschmiddelen voor die gebouwen, brandleidingen en vaste brandladders op de binnenplaatsen van het Paleis te Amsterdam, enz. f 17.000. II. Hooge colleges van Staat enz. f 667,860. Meer voor de Staten-Generaal f 450, den Raad van State f 500 en de Algemeene Rekenkamer f 1800, tegenover een lagere raming voor: de kanselarij derNederlandsche orden f 280 en pensioenen enz. f 2162. III. Buitenlandsche zaken f795,380. Meer voorkosten van buitenlandsche zendingen en consulaten f 3200 en pensi oenen, wachtgelden enz. f 7251. IV. Justitief 5,419,147. Minder voor kosten van het departement f200; kosten voor algemeene of rijkspolitie en in zake jacht en visscherij f 2810, gebouwen f 27,200 en verschillende uitgaven f12,000, tegenover eene lioogere raming voor kosten van het Hoog Militair Gerechtshof enz. f2200, kosten der gevangenissen en Rijksopvoe dingsgestichten f 2802, kosten van de Rijks werkinrichtingen f 18,400 en pensioenen, wachtgelden, enz. f 5801. V, Binnenlandsche Zaken, f 13,224,423,73*. Meer voorkosten van het bestuur der provinciën, enz. f 3,625, medische politie f 69,806, onderwijs f 167,027,23', kunsten en wetenschappen f27,990 en pensioenen enz. f 20,000, tegenover eene lagere raming voorkosten van het departement f 517 en nationale militie en schutterijen f 300. VI. Marine f 15,413,487,24. Minder is geraamd voor kosten der ad ministratie f13,750; marine der zeemacht f 130,867,50 loodswezen, betonning, enz. f 3,775,90tegenover eene hoog ere raming voor pensioenen, onderstanden enz., ad f 65,900. Vila. Financiën (Nationale Schuld) f 35,188,309,84. Meer voor Amortisatie en aflossing van Na tionale schuld f242,600, tegenover eene lagere raming voor interesten enz. f 102,927,375. VHó, Financiën (Administratie) f 19,146,235,285. Minder voor kosten van het departement f1300 id. van de Grootboeken der Nat. Schuld, enz. f 3950id. van de administratie van het zegel, de registratie enz. f6175; id. der eerediensten f 2000id. van den pensioenraad, pensioenen enz. f 36,468uit- keeringen, verschillende uitgaven enz. f 3714,80 tegenover eene hoogere raming voorkosten van 's Rij ks schatkist f 800 id. van bet muntwezen f 18,100id. van de administratie der directe belastingen enz. f 30,087. VIII. Oorlog f 21,982,662. Minder voortraktementen, toelagen, enz. van de staven der verschillende wapens enz. f9700; soldijen en verdere kosten van de verschillende staven f 72,979 genees kundige dienst f 2,340 studie en onderwijs f 12,986 artillerie-inrichtingen en materieel der artillerie enz. f 3,50verplaatsing van personen en goederen t 600 verschillende uitgaven f 1446buitengewone uitgaven f 49,750 voltooiing _van het vestingstelsel f 291,000 tegenover eene hoogere raming voor kosten voor het departement f 600 traktementen, toelagen enz. van de staven der verschillende wapens f 36,400 materieel der genie en kazerneering enz. f 2355 kosten der centrale magazijnen van kleeding euz. f1300; militaire verkenningen en to- pographische inrichting f 1100non-activi- teits-tractementen, pensioenen enz. f35,086 wapen der marechaussee f 67,350. IX. Waterstaat, Handel en Nijverheid f22,182,528,765. Meer voorposterijen f333,575 en pen sioenen, wachtgelden enz. f30,835, tegenover eene lagere raming voor Waterstaat f 226,371,97 en Handel en Nijverheid f 3550. X. Koloniën f 1,502.584,50. Meer voor uitgaven ten behoeve van de kolonie Suriname f116,881,235 tegenover een lagere raming voorkosten vau het departement f 264 uitgaven ten behoeve van de kolonie Cnraoao f 2028pensioenen enz. van gewezen landsdienaren ter kuste van Guinea f 1676 en pensioenen, wacht gelden enz. f 1567. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Philipsland ds. K. E. v. Griethuijsen te Ketel. Bedankt voor Grijpskerke door dhr. M. A. v. Rhijn, cand. te Katwijk binnen voor Ee door ds. W. A. Mac Pkerson te Goënga;— voor Hindelopen en aangeno men naar Molkwerum door dhr. J. A. Broekers, cand. te Deventer {verbeterd bericht). Ger. Kerken. Beroepen te Stroobos dhr. C. J. Kapteijn cand. te Amstelveen te Boornbergum dhr. N. G. Kapteijn, idem. Kampen. In tegenwoordigheid van alle docenten en twee curatoren de DD. Bos en Doorn legden heden 18 adspiranten het ad- missie-examen a. d. Theol. school te Kampen af. Morgen loopt het admissie-examen af en vangt het klasse examen aan. 220000 personen namen dit jaar deel aan den pelgrimstocht naar Mekka. f Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Gisteren,Dinsdag,zijn veroordeeld wegens: opruiing R. V., 38 j., hvr. van G. J. G., Ter Neuzen, tot f 25 b. s. 15 d. h. het geven van een danspartij zonder ver gunning van den burgemeester-. G. J. G., 45 j., herbergier, Ter Nenzen, tot f5 b., ten bate der gemeente Ter Neuzen, en f 3 b. s. 2 maal 2d. h. poging tot omkooping van een ambtenaar J. d. V., 22 j., broodbakker, Hontenisse, tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging A. d. S., 26 j., leurder, Zuid- dorpe, tot f 3 b. s. 3 d. h. verduistering L. S., 23 j., landbouwers knecht, Kleverskerke, tot 3 m. gev. straf; mishandeling A. v. d. B., 17 j., landbou wer, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf, en mishandeling van een dier in 7 openbaar B. v. d. H., 24 j., koopman, Oud-Beier land, tot f 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken: J. d. V., 22 j., broodbak ker, Hontenisse, beklaagd van straatschen derij, en C. v. d. H., 15 j., zonder beroep Breskens beklaagd van diefstal. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. M., 14 j., timmermansjongen, Vlissingen, be klaagd van diefstal. Middelburg. Maandag vergaderde in het Concertgebouw de afdeeling „Walche ren" der Maatsehij. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" onder voorzitter schap van den heer W. H. de Bruijn. Ter sprake kwam o. a. een vraag van het hoofdbestuur betrekkelijk de oprichting eener beetwortelfabriek op coöperatieven grondslag. De commissie ter beantwoording dezer vraag aangewezen was bijna unaniem van meening dat oprichting van een of meer groote fabrfeken voor Zeeland wenschelijk is. De voorz. herinnert aan wat de afdeeling Heinkenszand te dien opzichte besloten heeft. Op voorstel van den heer A. Meeuwse wordt de verdere behandeling aangehouden. Op de bekende vraag van het hoofdbe stuur of de afd. de gelden voor winterle- zingen bestemd voortaan wilde doen strek ken als bijdrage in de kosten van opleiding van een jongeling aan de Goesche land bouwschool, a f 37.50 plus f 37.50 van de afdeeling werd met algemeene stemmen toe stemmend beantwoord. (Zooals men weet heeft de afdeeling Heinkenszand met alg. stemmen de vraag ontkennend beantwoord, en zal dus daar de subsidie worden besteed aan een winterle- zing te houden door den heer Claterbos). Vervolgens kwam ter tafel een verzoek om adhaesie aan het door de Ned. protec tionistische landbouwvereeniging aan de Staten-Generaal gerichte adres in zake schaalrecht. De heer A. Meeuwse was van oordeel dat het met het oog op de tijdsomstandigheden wenschelijk is 't adres te steunen, al ware het alleen om te beproeven of door bescher mende rechten misschien zou kunnen ver betering gebracht worden in den toestand van den landbouw. Ten slotte werd met 38 tegen 9 stem men besloten instemming te betuigen. Daarna werden de op de in Juni gehou den landbouwtentoonstelling benevens de bij de jongste stierenkenring behaalde prij zen en getuigschriften uitgereikt. De heer Born vestigt nog de aandacht, naar aanleiding van het verslag der com missie ter bevordering van de paardenfok kerij in Zeeland, op het feit dat door krui sing mot buitenlandsche hengsten onze paar den in gehalte en prijs verbeteren, wat dus een onmiskenbaar voordeel is voor den rmv denfokker. Nog werd op voorstel van den heer A de Troye besloten op de a. s. vergadering ter bespreking van het suikerbieten-plan ook niet-leden der afdeeling toe te laten. Goes. Euphonia hoopt voor het laatst van dezen zomer nog een Zoinerconcert te geven op Vrijdag a. s. 28 Sept. Programma 1, Entre Camarades, marsch Kessels. 2. Blanchette, Tack.. 3. Alia Stella confidente, Robandy. 4, Kaiserparade, Eilen- berg. 5, Ouverture joyeuse, Kessels. f Am Friihlingsmorgen, walzer, v- d. Bosscht 7, Les Gnomes, Eilenberg. 8, La fête tr; omphale, Dagnüie. Kapelle. Het mond- en klauwzeer is nu ook voorgekomen op de hoeve van J Blanker, van wien van een koppel van 7 koeien 4 stuks zijn aangetast. Wemeldinge. Onder het vee van den landbouwer A. de Groene doet zich mond- en klauwzeer voor. (M. Ct.) Twaalf koeien zijn aangetast. Meliskerke- Onder de runderen van den landbouwer W. Wisse komen er voor lijdende aan mond en klauwzeer. '8 Heerenhoek. Bij den landbou wer L. de Jonge is het klauwzeer in ern stige mate onder de schapen uitgebroken. Terneuzen. De twee poklijders be- hoorende tot de bemanning van de alhier in lossing gelegen hebbende Engelsche stoomboot Caloriekgekomen van Bilbao, hebben, na eene verpleging gedurende 14 dagen in de ziekenbarak, deze thans her steld verlaten en zijn naar Engeland terug gekeerd. Middelburg. Met ingang van 1 Oct. a.s. is alhier tot keurmeester van het slacht vee, vleesch en spek benoemd dhr. I. le Clercq thans assistent-keurmeester. De vraag naar konijnen is op Zuid- Beveland weer vrij groot. Zoowel geslacht alB levend worden zij uitgevoerd naar België. De ajuin, in groote hoeveelheid op Zuid-Beveland geteeld, geeft een ruime opbrengst tot 300 H.L. per H. A. UitZet^ land wordt nog weinig naar Rotterdam voor de Engelsche markt verzonden. De groote aanvoer [is meest nit Duitschland en als die wat vermindert, hoopt men dat de prijs eenigszins zal stijgen. Bij het bezoek der Koninginnen aldus verhaalt men aan het N. v. d. D. aan een onzer groote oorlogschepen te Hel der, trok het de aandacht van Koningin Wilhelmina, dat in het ruime schip bijna geen slaapplaatsen werden gezien. „Maar, commandant," vroeg de jonge Koningin en zij wees naar al die rappe zeelui „waar moeten toch al deze menschen slapen?" De commandant riep een der vlugste jan maats en gelastte hem zijn hangmat te sche ren en er in te gaan liggen. In een wip was dit bevel uitgevoerd. Koningin Wilhelmina was zeer tevreden over de practische zeelui, die zich zoo flink en zoo doelmatig weten te helpen. Bij de eenvoudigste landlieden in Groningen wordt aan de maan nog veel invloed op het boerenbedrijf toegeschreven, 't Schijnt wel, dat Phoebe met haar zilveren stralen, even zoovele tooverstaffen naar hare moeder, de aarde, toezendt. Vooral de schijngestalten van onzen wachter doen het hem. 't Is lang niet onverschillig^ wanneer men met het oog daarop, ten ar beid gaat. Onder meer gelden bij velen de volgende regels als een evangelie Wie geen groene aardappels verlangt, ga poten bij volle of afnemende maan op an dere tijden wassen de knollen boven den grond. Bij afnemende maan moet men daarentegen goen boonen inleggen, 't Zou verloren moeite zijn, want 'tis zoo klaar als een klontje, dat er dan toch geon pekel op komt. Bij wassende maan echter moeten, de stok- boonen in den grond gelegd worden alleen dan klimmen de ranken bij de stokken omhoog. Daarentegen is het weer verkeerd, hij wassende maan te zaaien, want het zaad wil dan niet in den grond blijven. Maandagavond brak bij een bouwman te Bergschenhoek een hevige baand uit, waardoor iu korten tijd huis, stalling en schuren met den geheelen oogst en 160 H.L. zaad een prooi der vlammen werden. De bewoners, die reeds ter ruste waren, werden met moeite gered. De oorzaak van den brand is naar men vermoedt kwaad willigheid. Bij het uitbreken van den brand zag men twee personen zich ijlings ver wijderen. Zij werden door particnlie-. ren achterhaald en een pak slaag toege diend, waardoor een er thans slecht aan toe is Duur geitenvoedsel. Een vrouw van Gilly, bij Charleroi, die zich gereed maakte om naar de markt te gaan, had in haren korf een bankbriefje van 100 fr. gelegd. Terwijl zij haren mantel aandeed kwam de geit binnen en het dier, misschien ge woon uit den marktkorf eenige lekkernij te krijgen, lichtte het deksel op en hapte het bankbiljet er uit. In een ommezien was het door de keel. De vrouw bemerkte den diefstal en niet lui uitgevallen, greep zij de geit bij de keel en worgde haar. In een omzien werd deze opengesneden en men vond het kostbare papiertje terug in voldoenden staat, om het in de bank ter uitwisseling aan te bieden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2