1 Kerk u i e 11 w s- School nieuws. Z K NI) I N G. RECHTSZAKEN. Ingezonden Stukken. nog dezelfde diensten als voor tien jaren en behooat tot de beste van bare vloot. Zierikzee. Op de tentoonstelling van zaaigranen door de centrale tentoonstellings- vereeniging Landbou wbelang"zij n bekroond voorChallenge-, Glêtdarige Essex- en On- bevriesbare Tarwe met den 2en prijs, resp. L. Vis Noordgouwe, D. Q. Mulock Houwer Zn. Zierikzee enP. N. v. Nieuwenhuijren Nieuwerkerk. Ruwarige Essex-Tarwe: le L. Koopman Cz., Zierikzee, 2e J. M. v. d. Bout Fz., Zonnemaire, 3e S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Victoria-Tarwe2e D. Q. Mulock Houwer Zonen, 3e Wed. A. Geluk, Nieuwerkerk. Zeeuwsche Rogge, le L. Vis, 2e D. Q Mulock Houwer Zonen 3e J. J. Kloek Zierikzee. Wintergerst. 2e D. Q Mulock Houwer Zonen. 3e S. J. de Rijke, Sir-Jansland. 'S-Gravenpolder. Bij den koetsier H. is een varken aan besmettelijke vlekziekte gestorven, terwijl een ander in betzelfde bok daaraan lijdende is. Een jaar geleden stierf in hetzelfde hok ook een varken aan die ziekte. Goes. De collecte voor Lombok bracht alhier f250 en „in het land" f 100 op. De dienstneming bij het koloniale le ger is in de laatste dagen zoo groot dat de kleedingmagazijnen te Harderwijk bijna geheel zijn uitgeput. Verschillende jonge lui moeten eenige dagen in burgertenue te Harderwijk doorbrengen, voor zij met ver lof naar hunne woonplaats kunnen ver trekken. Woensdagavond werd te Nijmegen in de Rosemarijngas, vroeger vildersgas genaamd, een aldaar beruchte buurt, een man, in een huis, door de bewoners ver laten, vermoord gevonden. De vermoedelijke daders, zijnde twee vrouwen, welke de ■vlucht hadden genomen, zjjn buiten de stad in een bosch gearresteerd. De vermoorde blijkt geweest te zijn ze kere K., vader in het gereformeerde wees huis te Scheveningen, en bevond zich sinds Dinsdag te Nijmegen, toen hij een jongen die bij het Indisch leger in dienst zou treden, aan het gebouw der koloniale re serve afleverde. Hij wilde daarna zoo veronderstelt men een kijkje nemen op sommige minder nette plaatsen, althans in een paar kroegen werd hij gezien en ver volgens zag men hem als de jongeling in spreuken VII met een dame het huis van haren vriend en diens bijzit binnentreden, en er niet weder uit terugkeeren. De politie vond hem in genoemde woning met gebroken schedel half gekleed dood op bed liggen, terwijl de bewoners afwe zig warén. De vrouwen moeten den moord reeds bekend hebben. Onlangs zijn te Schiedam, op grond der ziektewet, goederen uit een linnenwinkel, waarin een poklijder was ge weest, door middel van een ontsmettings oven ontsmet. De eigenaar dier goederen beweert daardoor schade te hebben gele den en tot vergoeding daarvan heeft hij thans den burgemeester van Schiedam in rechten aangesproken. De vrouw van een mijner vrienden gaf ongeveer veertien dagen geleden eenige keukenstoelen met biezenzittingen mede om te matten aan een stoelenmatter, onder Nieuwer-Amstel woonachtig. Sedert die stoelen gerepareerd terugkwamen, was de huiskat, anders een rustig (beest, tamely k onrustig, als het beest in de nabijheid van genoemde stoelen kwam. Men sloeg hierop geen acht, daar alle katten op zekere tijden aan alle stoelen, deuren en kasten krabben, maar deze kat scheen het trouw op die stoelen begrepen te hebben, aan welker zittingen hij dag aan dag zijn nagels scherpte. Herhaalde klappen en schoppen mochten niet baten en toen eindelijk de zitting geheel stuk was, onderzocht de vrouw des huizes deze en haalde daaruit eenige kleine vischjes! Een niet onaardig middel dus om klan- disie en werk te behouden, op de hulp van de huiskatten rekenend, die op den reuk van de visch natuurlijk alle moeite doen om deze machtig te worden en door 't vernielen der stoelen, den stoelenmatters opnieuw werk te verschaffen. Acht dagen geleden had een heer te Utrecht vijf eenden uit Friesland ontvan gen, en denkende dat zij gekortwiekt wa ren, liet hij ze vrij loopen. Den volgenden morgen waren zij verdwenen, en heden kreeg hij de tijding dat een weer op zijn oude plaats in Friesland was teruggekomen. Terwijl de 72-jarige weduwe W. te Soesterberg (U.) bezig was het haardvuur te ontsteken, zijn hare kleeren met de vlammen in aanraking gekomen en heeft zij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het oudje haar leven er bij heeft moeten verliezen. Mond- en klauwzeer In een te Purmerend, door een 500-tal dbouwers en belangstellenden bijgewoon- vergadering is besloten een motie aan -an Binnenlandsche Zaken te oordeel uitsprekende, dat •men bij het thans heer- ""zeer noodeloos aan •ote schade veroor- aan die ziekte oekende om, 1 besmet oie zoo ••ende het -V 14 dagen voor den moord op de heide vrou wen aldaar, van Boes die met hem op den zelfden winkel werkt, geweten heeft, dat hij den moord plegen zou. Hij heeft ook bekend dat toen op Zondagmorgen de mis daad ruchtbaar werd, Boes hem (zij werk ten bij denzelfden baas) een muntbiljet va-n 10 gulden in de hand stopte, met de woor den „houw je mond O. weigerde eerst, doch beangst voor Boes nam hij het eindelijk aan en verstopte het. Ook de vrees voor de wraak van Boes schijnt hem toen verder te hebben doen zwijgen. Het is nu bewezen, dat de inbraak bij mr. Asser door hem bedreven is. Eenigen tijd geleden heeft hij aan de Oude Kaag, onder deze gemeente, in het bijzijn van eenige kameraden, een zelf gemaakte bom (vervaardigd van een chocoladebus, kruit, spijkers enz. voorzien van een lont) laten springen, daarbij den wensch uitende, dat zeker ingezetene deze in huis mocht hebben. Ook heeft hij eenige malen bij een verver loodwit gehaald. Deze daclit dat het voor zijn baas was, doch die wist nergers van. Waarschijnlijk heeft het lezen van ro mans, zegt de correspondent der Haart. Crt hem met moordzuchtige plannen vervuld. Dat hij de geheele zaak nog vrij stoicijnsch opneemt, blijkt uit den brief, dien hij dezer dagen uit de gevangenis aan zijn vader zond. Daarin geeft hij de hoop te kennen, dat zijn vader even wel en gezond mag wezen als hij. Hij vertelt, dat hij geregeld bezigheid heeft en daaraan al goed begint te wennenhij verzoekt zorg te dragen voor zijn gereedschap, opdat het niet roeste, informeert of er geen prijs gevallen is op zijn lot van de Heldersche (Landbouwten toonstelling en verzoekt ten slotte zijn vader uit zijn naam zijn baas en de vrouw ver geving te vragen voor een groot zondaar als hij is. De brief eindigt met den wensch dat hij eenmaal als een braaf mensch uit de gevangenis moge komen, en is ver der verscheidene malen van zijne hand- teekening voorzien. Tel. De moeder van het kind, dat in een oliebollekraam op de kermis te Hilversum in een pot met kokende olie viel, is .thans ook overleden, tengevolge der brandwon den, bekomen bij de redding van haar kind_ Het plan bestaat om het gesticht voor verpleging van krankzinnigen „Veldwijk" te Ermeloo, te vergrooten door den bij bouw van een paviljoen voor onrustige mannelijke lijders der le en 2e klasse, en tevens het dames-paviljoen der le en 2e klasse te voorzien van twee isoleerkamers met afzonderlijken tuin. De heer G. A. Boogaard, oud-zeeka pitein te Groningen, viert heden (Vrijdag) zijn 106en verjaardag. De krasse oude geniet nog een uitstekende gezondheid en is in het bezit van al zijn geestvermogens. Een rijksveldwachter uit Deventer heeft bij Raalte, als strooper met dubbel jachtgeweer en twee jachthonden hekeurd een kapelaan. Ter nauwernood ontsnapt. Op de zoldering van een der kamers in Sans-Sou- ci, het bekende paleis van Frederik den Grooten, is een spin met haar web ge schilderd. De oorsprong van deze vreemde versiering wordt als volgt opgegeven Dit vertrek was de ontbijtkamer van den grooten koning en grensde aan zijn slaapkamer. lederen morgen, wanneer zijne majesteit binnenkwam, was hij gewoon een kop chocolade te vinden, maar eens, toen hij op het punt stond te drinken, bedacht hij, dat hij iets vergeten had en hij keerde naar zijn slaapkamer terug. Toen hij weer in zijn ontbijtkamer kwam ontdekte zijne majesteit, dat een groote spin middelerwijl van de zoldering in den kop gevallen was hij gaf natuurlijk bevel, dat een andere kop zou klaargemaakt worden. Een oogenblik daarna werd de koning verschrikt door den knal van een pistool. Zoodra de kok het bevel gekregen had schoot hij zich voor het hoofd. Niet, om dat de koning de chocolade geweigerd had, deed hij dit, maar omdat hij den kop ver giftigd had en zich nu ontdekt waande. Ter herinnering aan deze ontkoming, beval de vorst, dat de spin met haar webbe op de zoldering zon geschilderd worden. -De eetlust van Bismarck is altijd bui tengewoon groot geweest, ofschoon hij veel moeite heeft gedaan hem te beteugelen. „Ik eet te veel", zegt hij dikwijls, „en dien tengevolge slaap ik slecht, daar de spijs vertering slechts werkt als men wakker is." Deze hebbelijkheid is echter erfelijk in zijn familie, zijn vader, zijn grootvader en al zijn voorvaderen waren groote eters en drin kers. „Als er bij ons in het land veel menschen waren, die zoo eten als wij", zegt hij, „dan zou er weldra hongersnood heer- schen." In zijn jeugd dronk Bismarck in één teug een liter wijn uit en at elf eieren zonder er den minsten last van te hebben. Hij kent allerlei keukenrecepten en houdt soms lange conferenties met zijn kok over het toebereiden van wild. Een orkest in vertwijfeling. Te Rudow zou de hoenderjacht geopend worden, welk feest te beurt viel, door keizer Wilhelm te worden bijgewoond. Tegen den tijd dat de hooge gast zou verschijnen, had de „Kriegerverein" zich voor het kasteel van den landheer opgesteld, om den keizer te ontvangen. Voor deze gelegenheid was de Clienicker kapel geëngageerd, die den kei zer zou verwelkomen met den legermarsch no. 7. Wanneer er een bom te van de muzikanten was gesprongen, dan hadden zij niet erger kunnen verschrikken dan door de ontdekking, dat de partituur vau dezen door den keizer uitgekozen marsch nergens te vinden, dus waarschijnlijk vergeten was. De kapelmeester liep radeloos uit het korps weg en liet de muzikanten nog radeloozer achter. Toen nu het rijtuig van den keizer aankwam, riep een der heeren, dat men dan maar iets anders moest spelen, waarop een gedeelte het volkslied en een ander het „Deutschland iiber Alles" inzette. Dit men gelmoes van klanken stemde den keizer tot een niet geringe vroolijkheid. De zoons van keizer Wilhelm leggen zich thans met voorliefde op het wielrijden toe. Dikwijls zietr men de drie oudste prin sen op hun tweewielers door het Wildpark rijden, terwijl de .jongeren met den gou verneur in een poneywagen volgen. De sultan van Turkije heeft de uit gifte van een Arabisch dagblad op den Libanon toegestaan. Het blad zal heeten „El Arz" (Het land.) Zooals men weet is de Libanon uitstekend ontgonnen en wordt het gebergte door ongeveer 250.000 men schen bewoond, die door een christelijken stedehouder bestuurd worden. Nieuwe boschbranden zijn uitgebro ken in die gedeelten van Wisconsin en Minesota, welke bij de laatste ontzettende ramp gespaard bleven. Weder zijn verschei dene dorpen verwoest en vier verkeeren nog in groot gevaar. Een behendige truc werd dezer dagen uitgevoerd op een der stoombooten, die den geregelden dienst verrichten tusschen Dover en Calais. De boot is in volle zee, eens klaps krijgt eene dame een heftigen aanval van zeeziekte. Vervolgens wordt zij aange sproken door een net, bejaard heer „Is u ongesteld, mevrouw? Geloof mij, dat is niets, neem slechts een pastille." Hij houdt haar een doosje voor, de zee zieke neemt een pastille en owonder zij gevoelt zich eensklaps zóó wel, dat zij met smaak een beefstaek met aardappelen nuttigt. De oude héér wordt nu van alle kanten bestormd om de wonderdadige pa stilles. ,,'t Spy tj mij," zegt hij, „maar ik heb er- niet éèn meer. Als u ze echter hebben wil, zal ik u bij het verlaten van de boot wel den winkel aanwijzen, waar ik ze ge kocht heb." Als de boot aan land is wijst hij zijn medereizigers een drogisterij aan, die in een oogwenk 50 of 60 doosjes tegen 10 francs heeft verkocht. De pastilles zijn echter niets anders dan gewone gomballetjes en geen 10 centimes waard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendij ke de heer J. A. Broekers cand, te DeVenterte Seroos- kerke (S.) dhr. A. de Pecker Jr. cand. te Gorinchem te Eitthem dhr, A. v. d. Flier, cand. te 's Hage. Bedankt voor Melissant door ds. H. H. Barger te Bloemendaal. St. Maartensdijk. Jl. Zondag des namiddags nam onze herder en leeraar, de heer L. J. van Rhijn afscheid van deze gemeente, nadat hij, ruim een half jaar wegens ziekte verhifiderd was voor de ge meente op te treden. Gedurende dien tijd werd in den dienst voorzien door de Ring- predikanten. Onze leeraar zag zich genood zaakt in een kleineren werkkring zijn ar- heid als Evangeliedienaar weder op te vat ten. Naar aanleidingvan Mattheus 17 8 „En hunne oogen opheffende, zagen zij niemand dan Jezus alleen", sprak hij een laatst en ernstig woord tot eene zeer tal rijke schare, waaronder velen uit naburige gemeenten. Aan het einde van de godsdienstoefening werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 121: 4. Dat het hemenden zijnen moge welgaan in zijne nieuwe standplaats Soesterberg wordt hem van ganscher harte toegewenscht. (Deze week abusievelijk blijven liggen. Red.) De Augustus-collecte bedroeg te Haam stede f 6,92s en te Veere met Zandijk bin nen f25,645, beide collecten in de geref. kerk. De heer F. de Dreu onderwijzer te Sta- venisse staat no 2 op de voordracht voor hoofd der school te Spijk, gemeente Gorinchem. De heer J. C. Wirtz, hoofdonderwij zer aan de christelijke school te Bedum, is o. m. benoemd als lid van de commissie voor het examen ter verkrijging van de acte voor hulponderwijzer of hulponder wijzeres, dat in October te Groningen zal plaats hebben. De heer Wirtz zal exami- neeren voor opvoeding en onderwijs. Vervolg Utrechtsche Z. V. Doreh. Br. Jens had menig sterfgeval in zijn omgeving. Een gestorven slaaf heette betooverd en zijn heer loste een schot op den verdachte, doch gelukkig zonder hem te raken. Ook bleek een ver mist meisje vermoord. Ook hier wilde een hoofd gedoopt worden doch geen afstand doen van zijn amuletten, dns dat ging niet. Anday. Br. Metz deed reeds eenige onaangename ervaringen op, op den pas betrokken post. Zekere Jacoba, gehuwd met Gerson een Christenpaar pleegde echtbreuk cn liep met een Arfakker weg. Toen deze haar mishandelde en een pijl in 't dijbeen schoot, kwam ze bij Br. Metz, wien zij vergeving vroeg. En toen ze hersteld was ging ze weer naar den man terug, met wien ze gevlucht was. Geen wonder, dat de jeugdige broeder der Christenen voorbede vraagt, opdat hij wijsheid tot zijn zware taak ontvange en lijdzaamheid, om te zaaien ook waar geen oogst te wachten schijnt. -j- 2. Nederlandsche Zendinpsvor- eeniging. Br. Pennings verkreeg de noodige toe lating (die ergernis voor ieder Christen: een Christelijke regeering laat toe aan Heidenen 't Evangelie te verkondigen voor Lebiik en reisde derwaarts. De tocht bood hem natuurlijk naast allerlei zwarig heden, ook allerlei schoonheden der natuur. Te Lebak, de oude hoofdplaats der gelijk namige afdeeling, zal hij zich vestigen. Yoorloopig is hij in een inlandsche hut „gehuisvest", als 't zoo heeten mag: zon der ramen, met deuren voor dwergen, met een kippenhok onder den vloer en als er gestookt workt, vol rook. De groote en de kleine menschen zijn al even bang voor Br. P. en ze begrijpen niet, wat hem be wegen kan, onder hen te gaan wonen. Ze schijnen anders wel goedaardig, maar althans de mannen erg lui. Allen zijn goede Mohammedanen, die als de „bedoeg" (trom) klinkt, hun avondgehed doen, deels op een eilandje in een rivier. In dien tijd zijn de kinderen binnen uit vrees voor booze geesten. Een buur van Pennings had een kind verloren, en nu werden 7 dagen lang eiken avond door de huren Arabische formules opgedreund, en den 8sten dag een lijkmaal gehouden. Een kranke dorst niet van Br. P's geneesmiddelen te gebruiken, uit vrees, dat deze bij de bereiding ervan varkensvet aanwendde. Als men, in dien geest eindigt onze Broe der zijne belangwekkende mededeelingen in 't Orgaan, de bevolking hier gadeslaat, kan men begrijpen, hoe menschen, buiten 't Chris tendom des harten levende, vragen: „waar om dezen, rustig en tevreden, als ze leven, gestoord in hun ruste? waarom hun een leer gebracht, die ze niet begeeren, en die strijd wekken zal?" Een Christen vraagt dat niet. Hem is die rust een valsche rust, een schijnvredeeen slapen aan den rand eens afgronds, en hij hoort een ,stem, die zegt: „Gaat heen in de geheele wereld, predikt 't Evangelie allen creaturen" en hij durft niet aarzelen, gehoorzaam te zijn, want die stem is de stem van zijn Heer. Een schoon waardeerend woord wijdde Br. Albers in den „Opwekker" aan de nage dachtenis van den heer A. A. M. N. Keu- ehenius, broeder van den zoo bekenden oud-Minister, die ons ten vorigen jare ont viel. Den 12den Juni 11. ging hij heen, bijna 69 jaar oud, en 9 kinderen nalatende, waarvan 't meerendeel zijn voetstappen na wandelt. In velerlei opzicht was hij zijn broeder gelijk. Evenals deze schaamde hij zich des Evangelies Christi niet. Evenals deze werkte hij met de rijke gaven, hem door zijn God geschonken, voor 't heil van onze Koloniën. Evenals deze ging hij henen, na ook op zijn jongste legerstede overvloediglijk getuigd te hebben van de genade zijns Gods, en van 't geloof, de hope en de liefde, die hem bezielden. Yeel verliest de Zending in hem, vooral de ge meente te Meester Cornelis, wier ouderling hij was. f Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: vernielingC. D., 18 j., dienstknecht Heille tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling gepleegd door iemand tegen zijne echtgenooteH. K. B., 29 j., opper man Breskens, tot f 1 b. s. 1 d. h. strooper ijJ. v. d. W., 12 j., M. v. B., 10 j. cn J. v. O., 10 j., allen Wemeldinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. huisvredebreuk en wederspannigheidA. T., 29 j., arbeider Biezelinge tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling: P. L., 21 j., Kattendijke en J. L., 23 j., Rilland-Bath (voor no. 2 bovendien mishandeling van een ambtenaar de le tot f 5 b. s. 5 d. h., de 2e tot 14 d. gev. straf, en C. N., 18 j. arbeider 's Gravenpolder tot f 3 b. s. 3 d. h. beleediging J. E., 17 j., arbeider, Ka- pelle tot f 3 b. s. 3 d. h.en dronken maken van een kindJ. W. 16 j., wagenmakersknecht Goes, tot f5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken I. de M-, 20 j., dienst knecht Üostburg, beklaagd van mishande ling, en J. V., 13 j., arbeider Goes, be klaagd van het dronken maken van een kind. De zaak tegen C. K., 36 j., timmerman te Kruiningen, beklaagd van meineed, en wiens uitspraak op heden werd vastgesteld, is, vermits nog nadere getuigen zullen worden gehoord, geschorst. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (Stukkeu worden in geen geval teruggezonden). Waarde Redactie Uw artikel is veel vriendelijker dan menig ander, dat verscheen in Christelijke bladen en wij betuigen u onzen dank voor deze welwillendheid van Uwe zijde. Na tuurlijk verheugen wij ons er in, dat gij iets goeds in onze organisatie ziet en dat gij, ondanks uw gestrengheid in gevoelens in andere opzichten, dat goede wel wilt erkennen; maar veroorloof ons ter zake te komen. Uw eerste bezwaar is Dat op onzen Velddag de Heilssoldaten niet genoeg na druk legden op het aandeel, dat de Heilige Geest heeft in het komen van den zondaar tot Christus. Wij nemen aan en onderwijzen en roemen in het feit, dat alleen door de werking van den Geest Gods een menschelijke ziel tot God komtmaar elke waarheid heeft twee zijden en somtijds vele zijden. In dit ge val denk ik, is zij meer in het bijzonder twee zijdig. In zake de bekeering zijn twee krach ten aan hei werk, nl. God de,Heilige Geesten de niet berouwhebbende, schuldige mensch. Daarom hebben Gods souvereiniteit en 's menschen verantwoordelijkheid het hunne te doen. God moet den zondaar overtui gen door zijn Geest, maar de zondaar moet komen. Voorzekerde Bijbel hecht evenveel waarde aan de verantwoordelijkheid van den mensch als aan de souvereiniteit van God. Dat doet het Leger des Heils ook en het predikt beide uit volle overtuiging. Indien iemand in een boot is en zijn vaar tuig in het midden van den stroom wenscht te houden, gebruikt hij zijn beide riemen, wetende, dat indien hij of de linker- of de rechter- alleen of meer dan de andere ge bruikt, hij zijn boot stellig in het riet zal sturen en niet vooruit zal komen. In landen als Nederland waar het Evan gelie zoo goed bekend is en waar zoo dikwijls velen dood gepreekt zijn, hou den wij staande, dat het volstrekt noodig is aan de zorgelooze schare duidelijk te doen zien, dat zij te kiezen hebben tus schen verwerping of aanneming van Chris tus. Door een beroep te doen op hunne verantwoordelijkheid wekken wij hunne belangstelling op in de dingen van God en de eeuwigheid en de Heilige Geest heeft daardoor gelegenheid hunne harten te be wegen tot overgave aan zijn heilige en rechtvaardige eischen ende bekeering volgt dan. Dat is onze ervaring in duizenden gevallen. Dan beschuldigt gij ons volk van een oneerbiedigen toon. Ik neem dadelijk aan, dat wij niet zoo stil zijn als de meeste christenen, die men in andere genootschap pen aantreft. Maar is het wel geheel eer lijk de beschuldiging van oneerbiedigheid tegen de heilssoldaten in te brengen, qjn- dat zij wat levendig zijn, omdat zij van zingen houden en hun blijdschap toonen door de zeer natuurlijke gebruiken van marcheeren en in de handen klappen Op de knieën gaan voor God op den drassigen moerassigen grond was dat oneerbiedig De oogen te sluiten bij het bidden, van harte Amen te zeggen, met uw geheele ziel te zingen en natuurlijk te zijn en gelukkig in den Heiligen Geest, kunnen wij dit alles redelijkerwijs oneerbiedig noemen Oneerbiedigheid heeft dikwijls een be- trekkelij ke beteekenis. In het Leger des Heils hebben wij ge woonlijk te doen met menschen, die veel beter bekend zijn met de werkplaats, de straat of herberg dan met het Huis des Geheds Wat misschien oneerbiedig zou zijn in een ouderling of dominee is dat nog niet voor een man, die bijvoorbeeld zes maan den geleden nog de schrik der politie en der buurt was. Wij moeten zulke menschen tijd geven. Wij kunnen niet verwachten dat in een oogenblik een groot zondaar in een beschaafd christen veranderd zal worden. Wat betreft de theemeeting, kunnen, wij verklaren, dat tot onzen Yelddag de entree met een programma slechts 25 cent was, hoewel anders gewoonlijk 40 centen betaald wordt bij zulke gelegenheden. Andere uitgaven waren niet noodig, ofschoon wij voor het gemak van onze bezoekers andere zaken verkrijgbaar stelden tegen matige prijzen. De theemeeting was bestemd voor hen en zij waren het ook voornamelijk, die er gebruik van maakten, die vermoeid waren en 25 centen konden betalen. Met betrekking tot de aanmerkingen, door uwen correspondent gemaakt over de termen, die de Heilssoldaten gebrniken, het volgende Het schijnt my toe niet eerlijk te zijn al die termen tegelijk te noemen, zooals uw correspondent doet, want dan worden zij beteekenloos en onsamenhangend, terwijl elk der uitdrukkingen afzonderlijk genomen en te juister tijd gebezigd, een zeer gepasteen schriftuurlijke wijze van ge voelsuitdrukking wordt. Het komt mij voor, dat velen uwer lezers niet zullen instemmen met de opmerkingen van uwen correspondent omtrent het gezegde van madame de Gasparin. Het was de ge woonte van Jezus eer de geestdrift van zijne discipelen aan te moedigen dan hen te be rispen en hun geestdrift te dooven. (8) Het ware beter dat mevrouw de Gasparin nooit dat ongelukkige pamphlet geschreven had, waaruit de bedoelde woorden zijn aangehaald. Zij doen eer denken aan Saulus vóór zijn bekeering dan aan Paulus, die zeidege lijker wijs ik ook in alles allen behaag, niet zoekende mijn eigen voordeel, maar het voor deel van velen, opdat zij mochten behouden worden (2 Cor, 10 33). Mevrouw dc Gas parin deed, zooals ik zelf in Zwitserland heb gezien, veel kwaad door haar onredelijke oppositie tegen het Leger des Heils aan het koninkrijk Gods zoowel als aan haar eigen naam en hielp op jammerlijke wijze den vijand der zielen. Hoe steekt niet haar gedrag af by dat van den algemeen ge- waardeerden en beminden president der Zwitsersche Republiek en zijn echtgencote

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2