NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 181. 1894. Safewfag 22 Sepfemdec. Mbie laacgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, t© Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. LOMBOK. Bovenstaand kaartje geeft een duidelijke voorstelling van de plaats der oorlogsge beurtenissen in Indië. Het kaartenstrookje bovenaan geeft de ligging van Lombok ten opzichte van Java aan. Op Java volgt naar het oosten een eilandenreeks, waarvan zooals de lezer zien kan de tweede Lombok is; de naam Ampenan zegt voldoende welk eilan'd het bedoelde is. Op de onderste kaart komen vele namen voor die vroeger onbekend, thans niet meer onbekend zijn. Ampenan .waar de vloot ligt; Matarain dat beschoten werdTjakra Negara dat thans gebombardeerd wordtPasingaban en Pegasangan, die deze week na heftigen tegenstand en met verlies van slechts drie dooden genomen werdenPagoetan waarde Sasaks de Baliërs verslagen hebben terwijl zij hunne eigendommen verbrandden; doch wij misen op deze kaart Kaleh waar de Baliërs een hardnekkigen aanval op onze troepen voorbereiden. Reeds is daar een granaat van den vijand neergekomen, ge lukkig zonder iemand te deren. Al deze plaatsen liggen om Mataram. Het laatst ontvangen telegram meldt dat de onzen met kleine verliezen Sekarbela hebben veroverd en bezetde Baliërs boden een manhaftigen en verwoeden tegenstand. Zij lieten dooden, wapenen en gevangenen achter. De marine vernielde magazijnen aan de Kombalbaai. De Sasaks brachten vier afgesneden hoofden van Balische aan voerders. Hoogst verontrustend is echter het bericht dat er veel zieken zijn, dat de dienst zwaar wordt en de voeding der soldaten te wenschen overlaat. De Heere regeert, ook op Lombok De Commissie uit de tweede kamer tot het opmaken van een adres van antwoord aan de Regentes op de Troonrede, is met haar arbeid gereed. De commissie bestaat uit de heeren Bool, de Beaufort en v Bylandt (liberalen)Lob man en v. Alphen (antiruvolutionairen). Het ontwerp adres van antwoord luidt als volgt Mevrouw Hoogelijk waardeerde de tweede Kamer het voorrecht Uwe Majesteit te midden van de Yertegenwoordigers van het Neder- landsche volk te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Voor de gedane mededeelingen omtrent den toestand des lands en der overzeesche bezittingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Ook wij herdenken met diepen weemoed de zware offers, die opnieuw van de krijgs macht in Nederlandsch-Indië werden gevor derd. Terwijl wij deelen in den rouw over het verlies der dappere officieren en man schappen, die hun leven voor het vader land hebben gelaten, vertrouwen wij met JJwe Majesteit, dat de eer der wapenen op Lombok, ook na den ondervonden tegen spoed, krachtig zal worden gehandhaafd. Dat de gustige verwachtingen, die de te velde staande oogst aanvankelijk opwekte in onderscheidene deelen des lands niet verwezenlijkt zijn, wordt ook door ons betreurd. Wij hopen, dat intrekking van de ver bodsbepalingen, welke den uitvoer van vee naar aangrenzende Rijken beletten, spoedig zal volgen. Met levendige belangstelling vernamen wij de aankondiging der gewichtige werk zaamheden, waartoe wij zullen worden geroepen. Aan de vervulling dezer ernstige en moeilijke taak wenschen wij onze beste krachten te wijden, terwijl wij het ver trouwen, waarmede Uwe Majesteit op onze toewijding een beroep doet, op hoogen prijs stellen. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot het welzijn van ons dierbaar vaderland! Onze Oost-Indische soldaten. De schrijver der Oost-Indische brieven in de Nederlander zegt het volgende om trent onze Indische soldaten, wat zeer dient gewaardeerd. De Indische soldaat van heden is ontegen zeggelijk van veel beter gehalte dan vroeger. De Europeanen komen uit een beter deel der bevolking voort; de Amboineezen zijn in den laatsten tijd in aantal verviervou digd, en allen, Europeanen, Amboineezen en Inlanders zijn aan een veel geregelder leven gewoon geraakt! Datde uit Nederland uitgezonden soldaten uit betere elementen getrokken worden dan vroeger het geval was, is deels te danken aan den zwaarderen strijd om het bestaan in Europa, deels aan de bij uitstek milde bepalingen op het verkrijgen van pensioen en gagement, deels aan de aanhoudende uitzending van miliciens, die een opmer kelijk goeden invloed op hunne nieuwe kameraden uitoefenen en het procent ge- willigen onder de Europeanen moer dan recht evenredig aan hun aantal doen stijgen De uit Nederland gedetacheerde miliciens worden dan ook als een zeer re waardee- ren element in do Indische legeraanvulling beschouwd. De vooruitgang van den Europeeschen soldaat teekent zich in Indiö duidelijk uit de op de hoofdplaatsen geheel ten goede ge wijzigde denkbeelden der burgers over do soldaten. Werd de soldaat v?n het Indische Leger hier even goed als in Nederland vroeger vrij wel als een verworpeling beschouwd en be handeld, liep hfi,'die toch niets was, vroeger in houding en kleeding onverschillig langs den weg, nu en dan eene typisch gemeend Europeesche aardigheid ten beste gevende en zoodoende elk voorbijganger een soort vrees inboezemende, tegenwoordig ziet men hom keurig gekleed en met iets nets in zjjn hou ding bedaard wandelen en alleen daardoor de aandacht van burger wandelaars trekken. Een gevolg van dat afleggen van hot ruwe dat hem aankleefde, was do toeneming dei- belangstelling der burgers in zijn lot. Die belangstelling nu uitte zich op treffende wijze bjj het, vertrek der troepen. Bijna de geheele Europeesche bevolking van Batavia was te Tandjong Priok aanwezig om de laat ste vertrekkende troepen met den staf dei- expeditie aldaar uitgeleide te doen. Oud-Indischgasten, die nog nooit in Euro i a geweest waren, hadden dan ook nog nimmer zooveel blanken bij elkaar gezien. En die allen beijverden zich als om strijd om de ver- trekkenden van hunne belangstelling te doen blijken. Wij verblijden ons over dit getuigenis van waardeering. Alleen zouden we willen op merken deze schrijver verzuimde één be langrijke factor te noemen hij vergete den arbeid onzer christenmannen op Java niet, die onvermoeid en Gode zij dank met ge lukkigen uitslag dag en nacht vaak bezig zijn om onzen verloren en afgedwaalden soldaten het evangelie te brengen. Wij ge denken onze geliefde broeders V. d. Steur en Lockers, wij gedenken zendeling Wijn- veldt, den veldprediker op Lombok, en de gereformeerde zendelingen Huijsing en Bol wijn, die allen medewerken aan de verbete ring van het gehalte van ons Neerlandscli Oost-Indiscli leger. De linotypeof zetmachien. Op de tentoonstelling te Antwerpen is onder de wonderbare uitvindingen er eene, die bestemd schijnt eene groote revolutie in het drukkersvak te weeg te brengen en- toch door slechts weinigen werd opgemerkt. Het is de linotypehet machien om te zetten. Men weet dat men sedert jaren er naar streeft het werk, dat door de letterzetters wordt verricht, machinaal uit te voeren. Het Hand. v. Antw. geeft de volgende beschrijving er van: Men had wel het princiep va* het zet machien uitgevonden, in theorie had men uitslagen bereikt, maar praktisch liet de zaak nog al veel te wenschen over, Ds linotype is onder alle opziehten veel verbeterd. Het woord linotype beteekent eigenlijk „drukregel" want het is op dit princiep dat het machien steunt. Elke regel lood wordt veranderd in een regel compositie, door de inprenting der letterteekens in het lood. Die letterteekens worden, door de werking van een klavier, op het lood geprent. Zelfs het „spatieeren", dit groote struikel blok in de eerste zetmachines, is kinderspel geworden, daar de werkman, door eene enkele beweging de reeds ingezette „spaties" naar believen verdunt of dikker maakt. Het „distribueeren" verdwijnt eveneens, want her zetsel wordt eenvoudig in den smeltpot van het machien teruggeworpen en dient 's anderdaags opnienw. Het machien geeft dus het lood en de letter terzeivertijd; het brengt iederen ge- drukten regel in de „galei" en werkt met eene bewonderenswaardige juistheid. Daarbij is snelheid de hoofdgave en een goed werkman brengt in Eugeland, waar de linotype reeds algemeen in gebruik ge raakt, 12,000 letters en meer per uur voort. Wij onthouden ons, om de zaak voor onze lezers duidelijk te maken, in technische bijzonderheden te treden, die alleen voor den vakman verstaanbaar zijn; overigens, alle dagen werkt het machien van 10 —12 en van 24 ure in de machinengalerij, engelsche sectie, aldaar. Zijn er bezwaren aa.i de linotype te vinden? zal de lezer vragen. Onvermijdelijk. Vooreerst is correctie onmogelijk, want daar het zetsel cliché vormt, moet de werkman zonder fouten werken, of men is verplicht, voor iedere verbetering, de compositie van af de fout tot Uan den volgenden vierkant, den vol genden nieuwen regel, in den smeltpot te werpen en de weggeworpen linies opnieuw te vormen. Nu kennen we redacteurs we zijn er zelf bij die nog al gaarne op de proef eene correctie doen; ce ziet van hier hoe ver ge met uw zetmachien zoudt vooruit zijn heel uw cliché ging in den smelting pot. De prijs van het machien is 12,500 fr. een prijs die nog al hoog is om de ver spreiding ervan te bevoordeelen. De meeste groote engelsche bladen ge bruiken het zetmachien. Zelden is een miljoenenspeech onder zoo ongunstige omstandigheden uitgesproken als die waai-mede de nieuwe minister van financiën gisteren de tweede kamer ver raste. Wij hebben slechts aan de tegengeslagen opbrengst der vermogens- en bedrijfsbelas ting te herinneren aan de miljoenen die aan openbare werken moesten besteed, aan de ruim 8 miljoen die de begrooting voor 1895 als tekort aanwijstaan de 9i/2 mil joen die door oorlog gevraagd worden voor eene betere bewapening van land- en zee macht aan de leening die daartoe noodig zal zijn, aan de zure gezichten bij vele volks vertegenwoordigers enkel op het hooren van dit woord leening gewekt Toch verdient de minister Sprenger van Eijk lof voor de Hoe&moedigheid, waar mede hij de waarheid onder de oogen trad, en voor het optimisme - de goedmoedig heid waarmede hij haar te lijf ging. Zij het hem gegeven het geschokte evenwicht door zuinig beheer te herstellen. Zij het hem gegeven iedere onnoodige uit gave te beletten en pal te staan tegen de steeds hoogere eisehen zijner collega's. Zij het hem gegeven doof te zijn voor de ver zoeking om de gaten te dichten met ver hoogde belastingen. Althans wat den kleinen landbouwer- en burgerstand betreft, mag het heeten er kan niets meer bij. Tweede Kamer. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren droeg de heer Van der Schriek met een woord van hulde aan zijn' beleid het voorzitterschap over aan den heer Gleiehman, die het aanvaardde met den wensch dat liefde voor het Vaderland er het Vorstenhuis de gewichtige werkzaar heden zouden kenmerken. Daarna werd d' den Minister van financiën ingediend Staatsbegrooting over 1895 met een t van 8 millioeai, waaronder 4 millioe' spoorwegen en waterwegen. Rek op de gewone besparing van 3 millioen, zal de gewone begrooting een tekort van 1 millioen opleveren. Eene betere bewa pening van zee- en landmacht zal. echter 91/2 millioen kosten, te verwerken in 4 jaar, maar te verdeelen over 15 jaar en te vinden door leening. In rente en aflossing van de benoodigde f 640000 zal voorzien worden door een in te dienen ontwerp tot betere verzekering van betaling van invoerrecht naar de waarde. Mocht de bedrijfsbelasting nog meer tegen vallen, dan zouden andere maatregelen noo dig zijn. Bij de voorloopige commissie te 's Hage ter oprichting van een Fonds ter tegemoet koming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onder officieren van het Indische leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of tengevolge van bekomen wonden overle den, is tot nu toe voor een bedrag van f3413,05 aan bijdragen ontvangen. De gespecificeerde opgave is voor ieder belangstellende op aanvraag gratis verkrijg baar bij een der leden van de vocrloopige commissie (I). A. Hooijer, Bezuidenhout 63m, Den Haagj. Bemburg. Gekozen tot lid van den Raad bij herstemming, met 48 ven de 83 geldige stemmen de Heer Jacob Verhage. Mr zijn 118 kiezers. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 November 1894 benoemd tot hoofdin genieur van den rijkswaterstaat der 2e klasse de heer AA. Bekaar, thans ingenieur Ie klasse tot ingenieur van den rijkswa terstaat le klasse de heeren R. P. S. Tu- tein Nolthenius, J. C. Ramaer en C. A. Jolles, thans ingenieurs der 2è kl. Door den minister van marine is met het toezicht op de uitrusting en de ver vaardiging van tuigdeelen voor de oorlog schepen Kortenaer, Piet Heiu en JEvertsen belast de kap. ter zee J. C. Commijs, hoofd van het vak van uitrusting op de Lands- werf, te Amsterdam. Middelburg. Bij de gisteren gehou den aangifte voor de Volkszangschool van de Ver. „Uit 't Volkvoor 't Volk," hebben zich 115 kinderen aangemeld. Men schrijft ons van het eiland Tolen: Algemeen is men bezig met het rooien van Aardappelen. Kwaliteit en kwantiteit laten bij verleden jaar vergeleken, veel te wenschen over. Sommige akkers, die onder water hebben gelegen, zijn haast den arbeid van uitdoen niet waard, anderen daaren tegen rooien nog 60 Hectoliter per gemet en zijn van kwaliteit best te noemen, wat nog een wonder heeten mag, in aanmerking genomen de de vele regens, dezen zomer gevallen. De prijzen loopen tot f3 de Hectoliter. Ovezand. Voor de verkiezing op 4 Oct. a. s., vacature P. A. Rij k, wordt aan bevolen de heer D. Mulder, burgemeester, „die nu reeds 16 jaren in de gemeente woont en die van alles het best op de hoogte is". Schore. Dinsdagavond kwam bij den herbergier Op 't Hof alhier, een net gekleed persoon, die om logies vroeg misschien voor lang, want hij was suikerbieten-controleur. Ook had hij nog een agent noodig, waart- hij den daar aanwezigen schoonzc- den herbergier tegen f 25 per stelde. De koffer, waarin verdere benoodigdhw" drie dagen lat1" vraagt miU" zijn age even e var sT

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1