Openbare Yerkooping Het beste ai veilen en verkoopen Vrijdag 21Sepfember J89 Donderdag 27 September Ij Kerknieuws- Schoolnieuws. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. De Deurwaarder HOLLMANN te zal op aan de herberg van J. van s-Heer-Arendskerke 12 Kalfkoeien, 20 Hollaru Kalveren, eene partij jont en Varkens. Eijkeu En beschouw dit viertal nu nog eens. Nu, in 1894. Hoe zijn de tijden veranderd Van deze vier beroemde leiders is thans reeds de derde gedeserteerd oftewel geroy eerd, dat wil zeggen aan de vergetelheid prijs gegeven. Eerst ging Van de Stadt. Minder nette krantenberichten omtrent hem, gingen hem voor naar Vlissingen, waar een „kapitalist" hem, den gevallene, op de been hielp en hij zijn groote trom reeds sinds lang op den oud-rommelzolder heeft weggeborgen. n Croll, de verdediger van Domela Nieu- e Notaris J. IV. VERHULST z) wenhuis quand mé me, door schade en schande des avonds laburen, 0p de boven Met de Kamers van Arbeid wordt gesold Zij worden van het kastje naar den muur gezonden. Eerst diende dhr. Pyttersen zijn ont werp in. Toen kwam bijna gelijktijdig dat van baron Schimmelpenninck. Daarna intrekking van beide ontwerpen Een nieuw ontwerp Pyttersen-Schimmel penninck. Een gewijzigd ontwerp idem. Weer ingetrokken. Een nieuw ontwerp Pyttersen, met toe lichting. liespreking in de pers. Wij hebben er ook aan meegedaan En eindelijk ook dit ontwerp van den heer Pyttersen is weder ingetrokken Ingetrokken in overleg met de regee ring die de Kamers van Arbeid op haar werkprogram heeft gezet. Zou de heer Pyttersen ook ingezien heb ben dat, hoe moeielijk het zijn moge een wetsontwerp in malkaar te zetten, het nog moeielijker is, het in de Staatscourant te krijgen Of zou hij berouw gekregen hebben van zijn koen vasthouden aan het grondwettig recht van initiatief en aan de belangen van den arbeid In ieder geval spijt ons deze intrekking zeer. Het ontwerp bevatte veel goeds Bij Ping-Yang is het tusschen de Chi- neezen en Japanners eindelijk tot een be slissend treffen gekomen. De Chineezen wer den volkomen verslagen. De Japanners zijn door deze overwinning thans meester op Korea. Men meent dat deze veldslag een be slissende was, en dat de regeering van China nu wel tot eene schikking zal te vinden zijn. De geestdrift in Japan over dezen uitslag is algemeen. Zij het nu genoeg De tweede kamer heeft haar arbeid hervat. De waarnemende voorzitter, de oudste, generaal v. d. Schrieck, opende met een warm huidewoord aan de verslagenen op Lombok en besloot met eene bede voor de Koningin en voor de Koningin Regentes terwijl hij de Kamer aanspoorde tot een- drachtigen arbeid zonder partyschap, alleen in het landsbelang. Daarna benoemde hij tot stemopnemers voor de opmaking der nominatie voor het voorzitterschap de heeren van Delden, Vee- gens, T. Mackay en Kolkman, s Gekozen werden evenals in Mei de heeren Gleichman, v. d. Schrieck en de Beaufort. De lijst zal H. M. de Regentes worden aangeboden door stemopnemers met den (waarn.) voorzitter en de door dezen toe gevoegde leden 't Hooft, Pynacker Hordijk, Dobbelman en v. Limburg Stirum. Daarna werden de afdeelingen getrokken. Dezen kozen tot voorzitters de beeren de Beaufort, Viruly, Rutgers, Borgesius en v. Karnebeeken benoemden tot leden der Commissie van Antwoord op de Troonrede de heeren de Beaufort, Bool, Lobman, v. Alphen en C. v. Bylandt. Zes jaar geleden bevatte Eigen Haard de portretten van de ier toen meest ge vierde, meest roerige leiders der sociaal de mocraten de heeren Domela Nieu wenhuis, C. Croll, Fortuijn en v. d. Stadt. Het viertal was onafscheidelijk aan el kander verbonden. Croll en Domela waren toen ter tijd zeer intiem. Domela en Fortuijn hadden her haaldelijk samensprekingenFortuijn en v. d. Stadt gingen meer dan eenmaal samen „de bak" in. Het was de tijd der eerste liefde, toen met vurigen naijver er naar gestreefd werd *n een hatelijkheid te zeggen, voor welke in naar de gevangenis zou mogen, onder de bjiuichingen der opgezweepte massa, 'lomrh z wegqr-s majesteitsschennis en ten er het weldra Het was een wed- s er het eerst van >t. bezigen van n aardig- Stadt k zoo ■eh ale de zijn n. wijs geworden, liep over naar het kamp der radicalen. Terwijl eindelijk Fortuijn, de stoute agita tor, door de ondervinding wijzer geworden, de partij van Domela den rug toekeert en zich voegt bij de parlementaire socialisten. En Domela Nieuwenhuis, van zijne schranderste trawanten beroofd, zal het voortaan met mannen van een graadje minder, met Mozes Reens den boedelkoo- per, met de mannen van De Roode Duivel moeten doen. Hem, de vette koe van het socialisme in zoo menig opzicht, wacht de schrale eer van straks door de magere koeien van het anarchisme te worden op geslokt. Domela Nieuwenhuis, Croll, Fortuijn en v. d. Stadt, wat is er van uw klaverblad overgebleven, dan de herinneringen hoe zal over enkele jaren de nieuwe partij Fortuijn, Troelstra, Vliegen, Van Kol er uit zien '94. 19 Sept. Na eene afwezigheid van ruim vier maanden zijn Hare Majesteiten de Konin ginnen eergistermiddag kwart voor vier uren uit Baarn in de residentie terugge keerd. Bij het verlaten van den koninklijken trein vonden de Koninginnen op het perron voor het waclitpavilloen van het Holland- sche spoorstation geschaard de autoriteiten, die de Vorstinnen kwamen verwelkomen. De Regentes sprak de meesten uit dezen kring aan of begroette, gelijk mede de jonge Koningin, de anderen. Hare Majesteiten begaven zich vervolgens door den wachtsalon naar den open landauer onder de koetspoort, waarmede zij onder het gejuich eener talrijke op het stations plein verzamelde menigte langs het Zieken en Spui den weg naar het Paleis namen. Te 3,53 kwamen HH. MM. langs de diuk bezochte straten ten Paleize aan. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, op grond, dat het mond- en klauw zeer onder het rundvee in Schouwen is uitgebroken en ook buiten de provincie voorkomt, besloten lo. voor Schouwen en Duiveland i n t e trekken: de ontheffing vaa de verplich ting tot keuring, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit dat gedeelte der provincie naar een der andere in art. 20 van het Reglement genoemde onderdeelen der pro vincie 2e. voor de geheele provincie in te trekken de ontheffing van de verplich ting om het uit andere provinciën des Rijks ingevoerde rundvee overeenkomstig art. 19 van het Reglement afgezonderd te houden Oud Vosmeer. De begrooting dezer gemeente over 1895 van ontvangst en uit gaaf is vastgesteld op f15000, den hoof- delijken omslag op f3300 als vorige jaren. De schuld dezer gemeente van 2000 zielen bedraagt f 16000een groot en gunstig verschil met die van Amsterdam, die even eens naar het zielental berekend niet meer dan f 4000000 zou moeten bedragen en thans volgens de Standaard f 63,000,000 is. Ter bepaling van het aandeel, docr de gemeenten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1895 moet worden geleverd, zijn door gedeputeerde staten samengevoegd de gemeenten Aagte- Icerke en Meliskerke idem Zoutelande en Biggekerke idem Noordwelle en Serooskerke (S.)en idem Ossenisse en Hengstdijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats ds. Timmermans Paquy te Hoogersmilde te Elburg ds. J. A. Boven te Ede. Ger. Kerken. Beroepen te Gees de heer N. G. Kap teijn cand. te Amstelveente Ambt. Vollenhoven dhr. C. J. Kapteijn, cand. te Amstelveen. (Gees was de eerste standplaats van ds. P. Kapteijn, vader van den beroepene). R. C. Kerk- De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rijswijk den heer J. J. Mes, die 15 Aag. 11. tot priester was gewijd. De 1 nieCollecte bedroeg ditmaal te Koudekerke met Dishoek (geref. kerk en huizen) f 64.12" te Zaamslag f 445,15 te Tolen met Sakerloo f 28,56 en te Domburg f 26,78. Volgens de N. R. Ct. is de loop van het exanvn tot het verkrijgen der hiofd- akte te Breda als volgt geweest: ui«ine- jmeld 238; opgeko- elijk gedeelte 234 en ^ange 226 geslaagd 82 of 36.3 pet. Vrouwelijke candidaten hebben zich aangemeld 12, schriftelijk hebben deelgenomen 12 en mondeling 11, geslaagd 9, derhalve 88.8 pet. Het exameu ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en ordeoe feningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 October. De heer K. Visser te Bleiswijk is benoemd tot onderwijzer te Kruiningen. ZEiNDlNG. 1. Utrechtsche Zendingsveree- niging. Mansinam. De Gemeente van Br. Van Hasselt werd eenigszins uitgebreid, onder de nieuwe leden was ook de of lie ver een vrouw van Oabai, thans Ernestine genoemd. Zij toonde in woord en daad den Heiland lief te hebben. Ook Tabai wil Christen worden worden, doch, dat hij in polygamie leeft is een beletsel, hem aan te nemen. Nu schijnt hij wel van zijn 2e vrouw te willen scheiden, maar dan dreigt zij, vergif in te zullen nemen, en haar fa milie zou daarover ook niet gesticht zijn. Een dorpshoofd verlangt ook, gedoopt te worden, doch er zijn nog familiezaken te beredderen. Intusschen houdt bij op zijn dorp goede orde en belet alle luidruchtig vermaak. Dat 't op Mansinam niet aan bij geloof ontbreekt, toont de vraag eener vrouw, of zij wel voor haar zoon mocht zingen voor de maan, daar haar zoon zijn eerste zeereis deed. Dat haar geraden werd, liever voor hem te bidden, spreekt van zelf. 't Zingen liet ze na of ,ze gebe den heeft? Bij een geschil wilde een der partijen beiden waren heidenen vechten, doch de ander zij „als wij nog waren als vroeger, voehten wij, maar nu willen wij anders worden, wij willen luis teren naar „het Boek". Een jong Christen stierf, zeker van de vergeving zijner zon den. Bij 't beschouwen eener plaat van den lijdenden Jezus wij willen niet te haas tig veroordeelen, maar vragen toch, of 't gebruik van dergelijke platen bij de Evangelieprediking wel aanbeveling ver dient bij 't beschouwen dan van die plaat, legde een oude vrouw een schoone belijdenis van den Christus af edoch, slechts een mondbelijdenis een oogen- blik later zei ze: „ja, ik weet wel, dat de groote Heer den Hemel e» de aarde gescha pen heeft, maar Hij is bij de kompagnie (N. B.l), niet bij ons, wij zijn Papoea's". Bovendien bleek ze een duivelbezweerder. Zou 't Farizeïsme ergens geheel contrabande zijn in eenig menschenhart Kantongerecht te Goes. Strafzitting van 18 September 1894. Jachtdelict: C. A, te Kwaiendamme 3maal f5 b. s. 3maal 4 d. h., met verbeurdver klaring niet in beslag genomen 2 geweren en haas, met bevel om deze voorwerpen uit te leveren of te betalen f 3 voor elk geweer en f 1,50 voor den haas subs, twee dagen hecht, voor elk geweer en een dag hecht, voor den haasC. A. te Driewegen, f 3 b. s. 3 d. h., verbeurdverklaring der geraapte eieren, met bevel deze uit te leveren of te betalen f 1 s. 1 d. h.G. B. te Hoedekens- kerke f 4 b. s. 4 d. h., met verbeurdver klaring in beslag genomen wildstrik met bevel tot vernieling hiervan. Arbeidswet F. A. te Kruiningen en J. J. v. d. B. te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.. Overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen D. S. te Ierseke, F. M., C. Z., beiden te Krabbendijke ieder f2 b. s. 2 d, h.J. d. R. Cz. enP. B. Bz., beiden te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland J. J. v. W, te Wolphaartsdijk f3 b. s. 2d. h., F. H. te Kortgene f 2 b. s. 2 d. h. Gemeenteverordening van Goes K. P. B., te Goes f 1 b. s. 1 d. h., idem van Driewegen A. d. K. te Driewegen f 1 b. s. 1 d. h., idem van Ovezande J. L. W., te Ovezande - 0,50 b. s. 1 d. h., idem van IersekeH. v. K. te Ierseke f 1 b. s. 1 d. h. Straatschenderij P. d. M. te Hans- weert, P. J. K., en J. v. d. D. te Krabben dijke, ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. R., W. B. Jzn., C. v. d. H. Gzn., K. V. Mdt., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h. Art. 427 sub. 5 W. v. S.: C. V. te Colijnsplaat fl b. s. 1 d. h. Art. 454 W. v. S.sterken drank verkoopen aan een kind beneden de zestien jaarJ. d. F. te Kats f3 b. s. 3d. h. met bevel tot teruggave van de flesch met bittere jenever aan P. W. te Kats A. N. te Goes f 1 b. s. 1 d. h. Art. 459 W. v. S.J. L. te Heinkenszaud f 3 b. s. 2 d. h. Art. 460 W. v. S.J. W., L. O. Hzn., J. Y. Szn., J. d. J. Jzn., J. M. Nzn., J. W, Jzn. allen te Ierseke en P. M. B. Azn., te Kortgene, ieder f 1 b. s. ld. h. Art. 461 W. v. S.M. F. huisvr. van J. d. L. Jzn. te Kortgene en P. J. B. te Goes, ieder fl b. s. 1 d. h. Nachtelijk buren gerucht A. v. S., te Bergen op Zoom, H. v. d. W., P. v. d. W., beiden te Goes, L. D. te Ierseke ieder fl b. s. 1 d. h., F. S. te Hansweert f 3 b. s. 3 d. h. Nachtelijk burengerucht en dronkenschap T. J. J. te Ierseke 2maal f 1 b. s. 2maal 1 dag h. dronkenschapJ. M., te Baarland B. Y. te Heinkenszand, J. M. te Ovezande J. F. de C. te Goes en J. S. te Kloetinge ieder f 1 b. s. 1 d. h.L. B. te Goes f 3 b. s. 2 d. h.- M. J. S. te Goes f3 b. s. 3 d. h., J. P. S. ACzn. 15 j., te Goes f 1 b. s. 1 d, h., dronkenschap bij eerste her haling C. v. d. L. te Borssele 3 d. prine. hechtenis dronkenschap bij tweede herha ling F. D., te Heinkenszand 3 d. princ. hecht. N. B. Het bureau vaa consultatie in strafzaken vergadert des Maandags des na middags te twee uur, in Let gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden aan het plein No. 2 te 's Gravenbage. Voorwaarden voor de toezegging vaneenen verdediger door voornoemd bureau zijn lo de overlegging van een bewijs van onvermogen afgegeven door den burgemees ter van de woonplaats des aanvragers. 2o de overlegging van een bewijs van appèl of cassatie afgegeven door den Grif fier bij wien zulks is aangeteekend. Middelburg. De heer Dr. R. Bijlsma heeft in de jongste vergadering der Ned. Maatschappij tot bevordering der Genees kunst mededeelingen gedaan omtrent de oorzaken van doofstomheid in onze pro vincie. Aan een ons vriendelijk toegezonden afdruk ontleenen wij het volgende Ook dit onderzoek is geschied op uit- noodiging van de commissie benoemd door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst voor het opmaken eener wetenschappelijke statistiek der oorzaken van blindheid en doofstomheid. Was het volbrengen van die taak wat de blindheid aangaat zeer moeielijk en tijd- roovend, ten opzichte van de doofstomheid bleek zij onuitvoerbaar. Door bijna alle doofstommen die in eene ziekeninrichting zijn verpleegd of op een instituut hunne opleiding hebben genoten, werd een nader onderzoek naar de oorza ken van hunne ziekte eenvoudig geweigerd. Zij weten dat er voor hun lijden geen hulp meer mogelijk is zij kennen niet het groote doel van de zaak het zoeken naar middelen om anderen voofehun treu rig lot te behoeden en, wantrouwend als ze zijn, verkeeren ze in den waan dat ze moeten dienen tot proefneming. Slechts een klein getal patiënten van jeugdigen leeftijd, hopend op herstelheeft zich op mijne zittingen aangemeld. Het is mij dan ook niet mogelijk eene behoorlijke statistiek te geven van de ziekten die in Zeeland aanleiding hebben gegeven tot stomdoofheid. Ik heb mij bij onderzoek moeten bepalen tot de vraag: is uwe doofstomheid aangeboren of na de ge boorte door eene ziekte verkregenen bij de beantwoording van die vraag moest ik afgaan niet alleen op de getuigenis* van collega's maar zelfs van ouders en bloedver wanten. Hoe nauwgezet dan ook overwogen, kun nende volgende cijfers geen aanspraak maken op volkomen vertrouwbaarheid. Aangeboren doof heid brengt steeds stom heid voortdoofheid ontstaan op jeugdigen leeftijd sleept verlies van de spraak met zich mede; er zyn gevallen bekend dat kinderen op 14-jarigen leeftijd doof gewor den ook het genot van de taal moesten missen. Blind zijn is verschrikkelijk doofstom zyn niet minder. De doofstomme moge in tellectueel nog zoo goed ontwikkeld we zen, er ontbreekt iets aan zijn zieleleven. De heerlijke tonen der muziek, het be- zieleud woord, het vertrouwelijk gefluister dringen niet tot hem door en hij zelf is niet in staat door woorden uiting te geven aan hetgeen er in zijn gemoed omgaat. Ten opzichte van dit lijden rust er dan ook eene zware verantwoordelijkheid op de artsen daar volgens een verdienstelijk en uitgebreid onderzoek van Hartmann de helft der doofstommen dit door ziekte zijn geworden en dus menigeen door doelmatige prophylaxis en behoorlijke behandeling voor deze ramp bewaard had kunnen blijven. Volgens de volkstelling had Zeeland 72 doofstommen. Van deze bleken 3 overleden en hielden 6 verblijf buiten de provincie (4 in Groningen, 2 in Leiden). Er bleven dus van deze lijst tot onderzoek over 63. Bovendien hebben zich nog aangemeld 3 patiënten. In het geheel zijn derhalve on derzocht 66 personen. Naar de woonplaats en het geslacht zij n ze verdeeld als volgt: Walcheren Beveland 7 Vlaanderen (O.D). 2 (W.D).2 Schouwen Duivel. I Tholen Phüipsl. 4 9 m., 15 vr., totaal 24, 18, n 7, **i 4. 8. 11 5 3 3 4 Geheel 25 m., 41 vr., totaal 66. Dat is percentgewyze voor Walcheren 13,635 pCt. m., 22,725 pCt» vr., totaal 36,36, pCt. Beveland 10,605 m., 16,665 vr. totaal 27,27 pCt. Vlaanderen (O.D.) 3,03 m., 7.575 vr. totaal 10,605 pCt. Vlaanderen (W.D.) 3,03 m., 4,545 vr. totaal 7,575 pCt. SchouwenDuiveland 1,515 m., 4,545 vr. totaal 6,06 pCt. Tho lenPhilipsland 6,06 m. 6,06 vr., totaal 12,12. Geheel 37,875 m., 62,115 vr. 100. Zeeland heeft dus op 10 duizend inwo ners 3,3 doofstommen, juist overeenkomende met het gemiddelde getal voor Nederland. Op 't zelfde getal inwoners vinden we in België 4,4. Engeland 5,7. Denemarken 6,3. Frankrijk 6,2. Spanje 6,7. Italië 7,3, Noor wegen 9,2. Oostenrij k 9,6. Duitschland 9,6. Zweden 10,2 en Zwitserland 24,4 doof stommen en wij zien dus dat Nederland niet alleen wat blindheid maar ook wat doofstomheid aangaat, onder zeer gunstige omstandigheden verkeert, maar dat Wal cheren (5 op 10 duizend inwoners) nog al een hoog cijfer geeft. In Middelburg zijn mij 10, in Vlissingen 7, in Goes 5, in Zierikzee 2 doofstommen bekend. Aangeboren doofstomheid. Walcheren 5 Beveland 5 Vlaanderen (O. D.) 2 Vlaanderen (W. D.) 2 Schouwen-Duiveld. 1 Tholen-Philipsland 1 5 vr., 8 4 1 2 2 totaal Geheel 16 22 10 13 6 3 3 3 38 Dat is percentsgewijze voor: Walcheren 7.575 p(Jt. m., 7,675 pCt. vr., totaal 15,15 pCt. Beveland 7.575 m., 12,12 vr., totaal 19,695. Vlaanderen (O. D.) 3,03 m., 6.06 vr., totaal 9.00. Vlaanderen (W. D.) 3,03 m., 1.515 vr., totaal 4,645. SchouwenDuiveland 1,515 m., 3,03 vr., totaal 4,545. TholenFhilipsland 1,515 m., 3,03 vr., tataal 4,555. Geheel 24,24 pCt. in., 33,33 pCt. vr., samen 57,57 pCt. Verkregen doofstomheid. Walcheren 4 m., 10 vr., totaal 14 Beveland 2 3 5 Vlaanderen (O. D.)0 1 Vlaanderen (W.D.) 0 2 Scheuwen-Duiveld. 0 1 Tholen-Fhilipsland 3 1 1 2 1 5 28 Tetaal 9 19 Dat is percentsgewijze voor: Walcheren 6,06 pCt. m., 15,10 pCt. vr., totaal 21,21 pCt. Beveland 3,03 in., 4,545 vr., totaal 7,575, Vlaanderen (O.D.) 0 m., 1,515 vr., totaal 1,515, Vlaanderen (W.D.) 0 m., 3,03 vr., totaal 3,03. Schouwen Duiveland O m., 1.515 vr., totaal 1.515. TholenPhilipsland 4,545 m., 3,03 vr., totaal 7,575. Geheel 13,635 pCt. m., 28,785 vr., samen 42,42 pCt. Opvallend is het feit dat in Zeeland veel meer vrouwelijke dan mannelijke doofstom men worden gevonden. Op alle mij bekende statistieken is het omgekeerde het geval, ook op die van Nederland in haar geheel. Ruim 57% is volgens opgave aangeboren; in één gezin bij 4 kinderen die overigens gezond zijn. Tot deze categorie behooren ook een viertal idioten en eene patient die niet doof is maar wel stom en verlamming der beneden extremiteiten heeft. Uitwen dige misvorming heb ik niet gezien. Om trent erfelijkheid en bloedverwantschap tusschen de ouders ontving ik geene vol doende gegevens. Ruim 42% is verkregen. Als oorzaken zijn mij gemeld hersenziekte, mazelen, roodvonk, pneumonie etc.deze geheele rubriek maakte den indruk dat Zeeland in de toekomst vrij wat minder doofstommen zou tellen wanneer de onverschilligheid en de achteloosheid omtrent dit zintuig niet zoo groot waren. Voor de behandeling van oorlijden wordt veel geduld geëischt, èn van den patient èn van den geneesheer en daardoor blijft menig geval ongenezen iets wat juist voor kinderen zoo aller- noodlottigst is. Dat verkregen doofstomheid in Zeeland dan ook schier uitsluitend voorkomt onder de minvermogenden, kan men hieruit wel afleiden. Ik verzeker u ten overvloede dat die gevolgtrekking juist is. Goes- In de Prins van Oranje werd Dinsdag in een vergadering van een 7Ü tal genoodigden en leden der afd. Hein kenszand van de Mij. tot bev. van Landb. en Veeteelt, de vraag besproken naar de mogelijkheid van de oprichting eener sui kerfabriek op coöperatieven grondslag door de landbouwers. De heer E. v. d. Bosch (voorzitter) leidde het punt interwijl op eene in de zaal opgehangen kaart eene becijfering voorkwam waaruit blijkt dat 6 plus l'/.jton voor bouw en bedrijf eener zoodanige fa briek door de van wege het Hoofdbestuur der Maatschappij Zeeland benoemde com missie zijn noodig geacht. De heer Kakebeeke heeft een andere be cijfering. Bij de 6 ton voor een te bouwen fabriek voor 45 miljoen bieten komt voor den aankoop van bieten 4'/j ton, voor vracht, agenten, enz. rekent men f 2 per 100 kilo, dat is f 90000; terwijl de verwerking zeker 1 ton per campagne zal vorderen. Spre ker raamt liever te hoog dan te laag en komt dus tot een totaal van DA miljoen, en dat is de klip waarop het plan kan stranden. Voor iedere H.A. den landbouwer aan deelhouder een groote som te doen storten, is dezen onmogelijk. De opbrengst van 1 H.A. bieten op 30000 ko. stellende (12000 per gemet) dan is voor 45000000 bieten 1500 H.A. noodig. Moet de geheele bouw (6 ton) door de eigenaars gedragen worden, dan zou die zijn f400 per HA. Indien nu de eigenaars slechts de helft betalen dat is 3 ton, dan zoa nog 3 ton tegen hoogere rente dan 4 moeten geleend worden. Het restant dient men te leenen op korter termijn. De heer Swaving zegt ook: wij moeten naar alle kanten gewapend zijn op tegen vallers. De fabriek moet ingericht zyn naar de eischen des tijds, en op niet te kleine schaal gedreven, dat is voordeeliger. De becijfering van 6 ton voor den bouw acht hij juist. De heer Bruinsma zegt gecorrespondeerd te hebben over het onderhavige plan met een bietenbouwer uit Noord Brabant- Limburg, die zelf aandeelhouder eener fa briek in Duitschland, aldaar vele bieten levert, wijl hij daar steeds hoogere prijzen kan bedingen dan hier. Bedoelde bietenbouwer stelt zooveel ver trouwen in de zaak dat hij zich verbindt voor 50 misschien 100 HA. gedurende de eerste tien jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2